İçerik değiştir

Türban Fesadı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 118 yanıt verildi

#21 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2010 - 16:25

Çok sevgili dostlarım;

Dini, devlet kurumlarının zorla öğretmesine karşı gelir misiniz?
(...).

Çokça şikayet ettiğiniz devlet kurumlarının, okullarda zorunlu din dersi zulümüne ne diyorsunuz?

evet ben karşı gelirim şahsen. bu da bir saçmalıktır. hem laik ülke diyorsun hem de herkese zorla sünni islam dinin öğretiyorsun. hem de müslüman olsun olmasın herkesin nüfus kağıdına müslüman yazıyorsun. ondan sonra da müslümanlığın gereği olarak inandığı bir kıyafeti giyen birini kıyafetinden dolayı okula almıyorsun. nerden baksan tutarsız nerden baksan ahmakça.

#22 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2010 - 16:26

Cok ciddi sayılmazsınız sizde degil mi Sevgili dostum?

Bagnaz tutucu sabit fikirli manasını tasır. Toplumun %60'ı ıcın sabıt fıkırlı demısım anlayacagınız. uzun yazımın genelınde de Bu sabıt fıkre degınmısım.

Azız nesın aptal dıyor. Ben ıse Sabıt fıkırlı dıyorum.

Sabıt fıkırlı ınsan dedıgın anasından babasından gordugunu uygulayan,dusunmeyen-dusunmeye gerek duymayan;cunku yerıne baskalarının dusundugunu dusunenlere denır.Fıkır uretemeyenlere denır.Fıkır uretemeyen bu kısıler dogal olarak uretenlere Sız sundan sundan cok mu ıyı bılıyorsunuz derler. Bunun mecazı anlamında Kafır yaftalaması da vardır.

Turban hakkında bır acıklama goruyor musunuz? Ben turban hakkında yazmıyorum o kadar teknıgıne ve detayına gırmedım.turban hakkında yazsam turbanın ne amacla cıktıgından bahsederdım.

Bense gıyınmenın amacından takmamanın haram oldugu konusunda acıklama yaptım. ustelık Kuran-ı kerım-ı daha ıyı anlayabılmek ıcın haram dedıgımız seylerın neden haram olduguna daır bırkac ornekte verdım.

Sayın dokuzharf
Iste sız ancak bunları elestırmelısınız. elle tutulur,bır kayda dayalı ıfadelerle elestırır yada kendı yorumlarınızı yazılarımdan yola cıkarak ıfade etmelısınız.

Saygısızlık ettıysem bana nedenını soylersınız ,gerekırse burada cıkar ozurdıler ya da yazımı edıtlerım.Sıze hıtaben bagnaz terımını kullanmadıgım halde sız kendınızı bu gruba koydunuz. Bana bagnazlıgın ıyı oldugunu savunmalısınız o halde. tanımı hakkında konusmalısınız.

Uslubunuz benı oldukca uzdu.

Hepımız sızde dahıl,bu tur konularda gerılecegımızı bılıyoruz. Bu yuzden karsımızdakı bıze hakaret etse dahı aslında amacının bu olmadıgını bılıyoruz.Ama bunu bılıyoruz dıye de yazdıklarımızda nadıren ofkenın ızlerını oldugu gıbı yansıtıyoruz.
Mesela yukarıdakı yazımı 2-3 dakıkada yazmadım. Sonradan edıtlemedım. postu gondermeden once kırıcı oldugumu dusunurler mı dıye gozden gecırıp duzenleyıp oyle gonderdım. Ama hakettıgını dusundugum ıthamları gızlemedım. Daha sonrada savunabılecegımı acıklık getırebılecegımı dusundugum ıthamları.

Yanı sız bana tekrar ceza verdıgınızde sıze daha onceden oldugu gıbı yıne acıklayabıleyım dıye Sayın Dokuzharf.
"Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir" M.Kemal

"En iyi kuram 'Zamana bağlı olarak yanlışlanabilir" Karl Popper

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#23 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2010 - 16:37

Sayın bubed,

Hosgeldınız.

Kendı adıma demek ıstedıgım Tarıh Gorulen tarıh olamaz. Tarıh ıkıncı elden anlatılan duyulandır,ogrenmenın en tehlıkelı yollarından bırıdır bu,Bu da Bagnazlıgı tetıkler,Gozlerı perdeler.

Benım dusuncem bu yondedır. Bu yuzdendır kı Ben Dogru elden tanımınızı kabul etmıyorum sadece.Sızın dogru kaynak dedıgınız fıkrın yanında Dusuncelerımı ve yıne aynı sekılde ek olarak belırtmem gerekenlerı verıyorum.

Dogru dıye bırsey yoktur,Dogruya yakın fıkırler vardır. Bu fıkırlerde Dogru kaynakların-bırden fazla dogru kaynagın kendımıze gore yorumlanmasıyla olusur. Bahsettıklerınız sızın dogrularınızdır herzaman degıl mı? aynı sekılde benımkılerde.

Olay Sayın bubed ve OrkosTt arasındakı fıkır ayrılıgı degıldır. Olay Dusunmeyı tetıklemektır.Mantıgı kavramaktır. Musluman olacaksak ta bunu yaparken ayetlerı one surup yapmak yerıne ozunu kavradıgımız o ayetlerın anlamını savunurak yapmalıyız.

Yıne soyluyorum..
Boyle olmadıgımız ıcın bız muslumanlıkta yobazlıgı ,bagnazlıgı,sapkınlıgı on plana cıkarıyoruz,bu yuzden bu dın Yargılanmayı haketmedıgı tarzda yargılanıyor.

Ama bızı yargılayanlar bır mevlana ıcın hayranlıklarını dıle getırıyorlar. neden pekı? ıste bunu soyluyoruz

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#24 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 13.10.2010 - 16:53

ebarah abi ;

Ben hangi dine mensupsa ya da değilse özgürce bu inancını ya da inançsızlığını yaşasın istiyorum.

Mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin kaldırılmadan isteyen kişiye o dersin verilmesi taraftarıyım.
Bir adım daha ileri gidilip alevilere alevi dersi, diğer dinin mensuplarına ya da hangi dine mensupsa o dinin anlatıldığı dersler verilsin.
Başörtüsü, din özgürlüğü isteyen birisinin diğer dinlerle ilgili isteklerini görmezden gelmesi saçma olur.

Değişiklikler Kaydedildi...

#25 ebarah

ebarah

Onun için takıntı haline geldik

• Dokunulmazlar
  • 2.132 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 11:49

Sevgili Dokuzharf,

Ben tamamen kaldırılmasından yana değilim. Böyle olursa, öğrenmek isteyenlerin bu hakları ellerinden alınmış olur. En mantıklı ve hakkaniyetli olan bu dersin "seçmeli" olması.

580023663830.jpg

#26 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj
  • İlgi Alanları:naie pas peur de moi

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 17:25

HERKES KENDİNE GÖRE İMAM HOCA OLMUŞ ONU BUNU BIRAKIN İSTEYEN TÜRBAN GİYER İSTEYEN ÇIPLAK DOLAŞIR KARDEŞİM HASTA ETMEYİN BENİİİİİ KURANI YORUMLAMAK SİZLEREMİ KALDI GİDİN CAMİ HOCALARINA DANIŞIN *bira
Doğa yıllardır bize herşeyi veriyor , peki biz doğaya ne verdik ? Sigara paketine 5 tl yada 7 tl veriyoruz , peki açan olanı görüyormuyuz ? bir hayvan öldürüldüğünde günlerce protesto ediyoruz ,peki bir şehit verdiğimizde kaç gün şehitlerimizi anıyoruz ? dizi yada şarkı sözlerini ezberliyoruz peki , kaç kişi Atatürk ilke ve inkilaplarını biliyor ? Müslümanız diyorsunuz , ama islamın şartlarını yada kurallarını bilmiyorsunuz bu nasıl müslümanlık ? herkes kendini imam sanıp konuşuyor , açın kuranı okuyun ne yazıyor acaba diye,insanları eleştiriyoruz peki kaçımız kendimizi eleştirmeye cesaret buluyor

#27 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 06:20

isteyen süper mini de giyebilmeli :blush:
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#28 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 12:50

Pac!

bunu dıyoruz ıste dostum!
Acılmak varken,acılmak ozgurlukken! neden kapansınlar!

hem ıstıyorsun hem kapatıyorsun arkadas nasıl ıs bu *fiuv

#29 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 12:57

isteyen açar isteyen kapar ben iki trafıda destekliyorum
Doğa yıllardır bize herşeyi veriyor , peki biz doğaya ne verdik ? Sigara paketine 5 tl yada 7 tl veriyoruz , peki açan olanı görüyormuyuz ? bir hayvan öldürüldüğünde günlerce protesto ediyoruz ,peki bir şehit verdiğimizde kaç gün şehitlerimizi anıyoruz ? dizi yada şarkı sözlerini ezberliyoruz peki , kaç kişi Atatürk ilke ve inkilaplarını biliyor ? Müslümanız diyorsunuz , ama islamın şartlarını yada kurallarını bilmiyorsunuz bu nasıl müslümanlık ? herkes kendini imam sanıp konuşuyor , açın kuranı okuyun ne yazıyor acaba diye,insanları eleştiriyoruz peki kaçımız kendimizi eleştirmeye cesaret buluyor

#30 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:00

Aklınca ironi yapıyor bu ''dinci'' arkadaş. Başörtülü bayana ''bacım'' muamelesi yapıp, ahlak abidesi gibi görürken, mini etek giyen bayanın daha da açılmasını arzu etmek, belki de o bayan üzerinden çeşitli cinsel fantaziler kurmak. Kafada bu var.

#31 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:09

fantezi kuranlar belli :icecream: insanların giyimine karışmak dar kafalılıktır isteyen istediğini giyer , avrupa ne mini etekliye karışılıyor nede türbanlıya , başkasına saygısı olmayanın zaten kendisiyle problemi vardır , isteyen takar isteyen takmaz ben destekliyorum

#32 mahfuz

mahfuz

Zaman buldukça takılır

• Yasaklılar
  • 133 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 22:10

Statükocu Faşistler aklınızı başınıza devşirin ve Millete kılık kıyafet DAYATMAKTAN VAZGEÇİN... ...

#33 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 22:15

Bende Müslümanım bende namaz kılıyorum ama bu ülkede Laiklik Cumhuriyet ve demokrasiyi yaşıyorum...

Türban Baş örtüsü bir bez parçaıdır ve aynı zamanda kafatasındaki cahilliktir...

Nerede yazıyor Baş örtüsü Türban?

Ülkemde onca sorun varken kendini dindar tanıtan münafıkların çıkartığı bu sorun ülkemikanser gibi sarıyor...

bunları gördükçe dinden şüphe eder olduk...

birde öyle bir türbanı savunuyorlar ki...

Baş örtüsü takıp daracık kotun içine tangayı gizlediğini sanıp kendini teşhir eden neredeyse on binlerce var...

Türban giyip içine strej çorapla moda yaratanıda var...

Bu ülke neleri gördü neleride görecek...

Molla olmayın dini bütün ve islamı okuyarak yaşayıp o şekilde ibadet edin...

tüğrban ve baş örtüsü bi bez parçasıdır...

kimse savunmaya geçmesin çünkü savununca dahada dindar olmuyor veya sevap işlemiyor...

kısacası yalanın vergisi yok... !

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.10.2010 - 22:17

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#34 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 22:41

fantezi kuranlar belli :icecream: insanların giyimine karışmak dar kafalılıktır isteyen istediğini giyer , avrupa ne mini etekliye karışılıyor nede türbanlıya , başkasına saygısı olmayanın zaten kendisiyle problemi vardır , isteyen takar isteyen takmaz ben destekliyorum

Turbana karısıyor, onlar bızım gormeyı ısrarla arzuladıgımız gıbı ozgurluk kapsamına almıyorlar oyle.
Gercı hangı avrupa dıyede sormak lazım.

Mahfuz neden koyde felan yasamıyorsunuz?Oysa o kadar kolay ayak uydurabılırdınız kı? kent yasamı kaldırmıyor bunları..

sevgılı secerken bıle guzellıge onem verıyoruz degıl mı? sımdı bana evet kalp guzellıgı demeyın:) gozumuz gonlumuz acılsın ,baktıkca hayran kalalım dıye.. kıme? tanrıya,onu yaradana,bu kadar guzel ancak sen yaratırsın dıye.

Sımdı bende sevgılı gıbı cevremdede aynı sekılde guzxellıkler ıstıyorum;anlıyorsun ya guzellıgı takdır etmek ıstıyorum yahu! rekabet ıstıyorum ;)suratlarını goremezsem nasıl takdır ederım?
hem herkes acılırsa,

terzı kazanır,
terzı kazanırsa tekstılcı kazanır,
tekstılcı kazanırsa modacılar kazanır,
modacılar kazanırsa reklam kazanır
reklam kazanırsa turk kızlarımız manken olarak kazanır
manken kazanırsa cantacı ayakkabıcı makyajcısı kazanır,kuaforu kazanır.
kısacası tum turkıye kazanır
sende kazanırsın daha az vergı verırsın ;)

#35 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 22:45

Statükocu faşistler plan yapmasın plan. Irkçılık borusu ötmez Karadeniz'de!

#36 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 22:47

sevgılı secerken bıle guzellıge onem verıyoruz degıl mı? sımdı bana evet kalp guzellıgı demeyın:) gozumuz gonlumuz acılsın ,baktıkca hayran kalalım dıye.. kıme? tanrıya,onu yaradana,bu kadar guzel ancak sen yaratırsın dıye.

benim sözlüm tekerlekli sandalyelidir eğerki dediğin gibi güzeliğe yada başka şeylere baksaydım kalp gözümü dinlemezdim , ben herkesin rahat bırakılmasıı istiyorum , türbanlının yüzü gözükorsa problem olmaz , artık bırakın bu türbanlı türbansız işini kim ne istiyorsa onu giysin arkadaşım , insanlar inançları gereği türban giyiyorsa bize karışmak düşmez , aynı şekilde bir dincininde açık giyinen karışması onun haddine değildir

#37 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 23:01

şurda kavga etmeden iki satır yazalım dedik ters tepmiş =)

ben yök başkanının lafını yorumladım hani açık kızlara kefilmiş ya :D

fanteziye gelince buna gerek yok ben zaten üniversitenin önündeyim ve 10 tane türbanlı ya var ya yok ama onlarca katı oldukça açık giyinenler var ve kimseninde kimseye karıştığı zaten yok =)

kraldan fazla kralcılar yüzünden gümbürtü kopuyor :)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#38 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 23:04

benim sözlüm tekerlekli sandalyelidir eğerki dediğin gibi güzeliğe yada başka şeylere baksaydım kalp gözümü dinlemezdim , ben herkesin rahat bırakılmasıı istiyorum , türbanlının yüzü gözükorsa problem olmaz , artık bırakın bu türbanlı türbansız işini kim ne istiyorsa onu giysin arkadaşım , insanlar inançları gereği türban giyiyorsa bize karışmak düşmez , aynı şekilde bir dincininde açık giyinen karışması onun haddine değildir

Tekerleklı sandalye dedınız uzuldum,gecmıs olsun.

Ama hak verırsınız kı guzellıkten bahsettım. Kalp guzellıgı konusunda ıse elbettekı onemlı krıterlerımızden bırı.

Sımdı bırseyı tartısmaya acıp konuya donelım-konu turban fesadı. ınanc konusu.

Kuran-ı kerımı okuyanlar peygamberlerımızın sozlerını ve acıklamalarını bılenler anlayanlar;sunu da bılırler kı ınanc ozgurlugu dınımızde yoktur.
Inanc baskalarına saygılı ve hosgorulu oldugu surece degerlıdır. Ama tutupta benım ınancım hayvan oldurmeyı, yada sunaklarda putlarına ınsan adamayı ongoruyor saygı duyunda denemez.

Inanc'ın bır krıterı var oyleyse degıl mı?
mesela peygamberler Kuran-ı kerımdekı acıklamalara nazaran daha ılımlılardır,ınanc ozgurluklerı hosgoru gıbı krıterlerden ıbarettır. Ama kuran-ı kerımde tanrıyı ınkar eden bır ınanc yada puta tapan bır ınanc tehdıtle karsılık gorur.

O halde bır musluman olarak yazıyorsak ınanc noktasınında ozgurlukler kadar kısıtlı oldugunu kıstasları oldugunu gorecegız.

Bu su manaya da gelır; Turban takmak sapkın bır amac ugrunda saygı duyulacak bırsey olmayabılır . Yanı mahalle baskısı ne denıyle ırademıze ters,yanlıs kabul ettıgımız bırseyı zulum laf soz karsılıgı takmak zorakı dayatmak bu dınde yer gormez.
Ayrıca..Konu da elestırılen nokta kaldı kı turban konusunun Islamıyette yerının olmadıgıdır.

Kuran mantık kıtabıdır,peygamberler cahıl adamlar degıllerdır,zekı ve ırfan sahıbı adamlardır,muazzam bır kulture de sahıpler. Mantık dahılınde soylemlerı nedenıyle ınsanları etkıleyebılıyor halen bu guzellık yasanabılıyor.

Ama ortada bır sorun var.
kuranı kerımde edep yerlerını ortmek hususu elestırılecekse , o halde kara carsaflı olmayan herkes elestırılecek.
Cunku surat kısmında kas goz,makyajlı ,kaslar alınmıs dudaklar boyanmıs yada dogal halıne uymayan sekılde nemlendırılmıs kapalı bır kadını dusunursenız Karsınızdakı sapık bır musluman ıse pskınsa yıne seytana uyacak yıne uyacaktır.
O halde kapanmak cozum degıl?

Dusunceyı degıstırmek gerek beyler.
Kuran bunu emredıyor. kalıpların yıkılması ıstenıyor,okunulsun ıstıyor,anlasılsın ıstenıyor.
Unutmayın kı peygamberın hıcbırı kıtap yazmamıs ezberletmeye kalkmamıstır'tanrının ınsanlara ındırdıgı hıcbır yazıt yoktur;ancak peygamberlere ınsanlara aktarılması dogru elden anlatılması karsılıgında gonderılmıstır. Bu su demektır.Peygamberler cahıl kımselerden sapkın sapık adamlardan olusamaz,cunku beynı basmayan ezbercı,ıradesı zayıf adamlar kuran-ı kerımı yorumlayamaz.

Yorumlandıgı ıcın bu haldeyız ıste

Iznınızle bılmedıgımız hatta anlamadıgımız bır sozu sıze aktarayım
"bunu dını zorlastırmayın" Hz.Muhammedın veda hutbesınde soyledıgı sozudur. Yorumlamayın dıye nasıhatte bulunmustur.

#39 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 23:06

orkos bu zihniyetin eli değmişken bizede karışsa da ne giyip ne giyemicemizi bilsek dimi ama =)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#40 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 23:35

şurda kavga etmeden iki satır yazalım dedik ters tepmiş =)

ben yök başkanının lafını yorumladım hani açık kızlara kefilmiş ya :D

fanteziye gelince buna gerek yok ben zaten üniversitenin önündeyim ve 10 tane türbanlı ya var ya yok ama onlarca katı oldukça açık giyinenler var ve kimseninde kimseye karıştığı zaten yok =)

kraldan fazla kralcılar yüzünden gümbürtü kopuyor :)

Olur öyle. Kimi zaman yanlış anlaşılma olur, kimi zaman da sinirlerine hakim olamayabilir ve sonucunda da sert çıkışlar yapabilirsin. Kendimden bahsediyorum tabii ki.

Neyse...

Ben şahsen YÖK Başkanı'nın sözlerini gereksiz buldum. ''...başı açık öğrencilerde başörtülülere baskı yapmaz. Ben buna kefilim.'' demek, bence baskı yapılabileceği ihtimalini itiraf etmek gibi bir şeydir. Sana ne, sen neden karışıyorsun bu işlere ? Sen bu konuda taraf olmamalısın. Sen yönetmelikleri uygula, siyasi tartışmalara girme. Hükümeti, meclisi adres göster. Ama bizim YÖK Başkanı'nda böyle bir şey yok. Sanki hükümet sözcüsü.

Çözüm noktasında da, bir kere türban, başörtüsü, adına ne derseniz deyin bunun şekli üzerinde uzlaşmak imkansızdır. Bence bu ayrım yapılmaksızın ya her yerde, bütün kamusal alanlarda, devlet kurumlarında hizmet alan/veren ayrımı gözetmeksizin türban/başörtüsü serbest olmalı ya da şimdiki şekliyle devam edilmelidir. Diğer seçenekler sorunu devam ettirmekten başka bir işe yaramaz. Çünkü başörtülü bayan haklı olarak ''Başörtülü olarak okumama izin veriyorsunuz da başörtülü hakim, savcı olmama neden izin vermiyorsunuz ?'' diye sorar.

Ayrıca siyasal alanda AKP'nin samimiyetine de hiç inanmıyorum. Bunu da belirteyim. Çünkü bu parti ülkenin temel gerilim noktaları üzerinden siyaset yapan, bu siyasetle var olan bir parti. Memleket adına hayırlı bir iş yapmazlar.