İçerik değiştir

- - - - -

Yök'ten Türbanlı Öğrencilere Sürpriz

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 6 yanıt verildi

#1 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 01:39

YÖK Başkanı yeni öğretim yılı öncesinde türbanlı öğrencilere sürpriz yaptı. YÖK Başkanı'nın kararına göre, derse giren türbanlı öğrenciler artık sınıftan çıkarılamayacak.

YÖK Başkanı, yönetmeliğe aykırı davranan öğrencilerin durumuyla ilgili bir şikâyet dilekçesi üzerine, türbanlı öğrencilerin derse katılmasına dolaylı yoldan vize verdi.

Haber, Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Ilıcalı'ya ait. Habere göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 2010-2011 akademik yılının başlamasına kısa bir süre kala İstanbul Üniversitesi’ne üzerine gönderdiği yazıda türbanlı öğrencilerin derslere girmelerine vize verdi. İstanbul Üniversitesi’nde Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin uygulanmasında çıkan sorunlarla ilgili YÖK’e iletilen 27 Temmuz 2010 tarihli ve “025309 sayılı” dilekçe üzerine bütün üniversiteleri kapsayan bir yazı gönderen Özcan, türbanlı öğrencilerin dersten çıkarılmaması yönünde görüş bildirdi.

ÖÐRENCİLER DERSTEN ÇIKARILMAYACAK

Özcan, kurallara aykırı davrandığı ve disiplin suçu işlediği düşünülen öğrenciler hakkında öğretim elemanı tarafından yapılacak işlemin dersten çıkarmak olmadığını belirterek, “Yapılacak işlem, durumun bir tutanağa bağlanarak varsa ispata yarar evrakın tutanağa eklenmesi suretiyle disiplin yönünden gerekli işlemi yapmak üzere ilgili dekanlığa/müdürlüğe iletmekten ibarettir” görüşünü bildirdi.

DERSTEN ÇIKARMAK DİSİPLİN SUÇU

Özcan, öğrencileri derse almayarak, dersten çıkararak ya da derse girişmiş öğrenciyi yok göstererek yasa ve yönetmeliklerde yer almayan bir yaptırım uygulayan öğretim elemanının söz konusu fiilinin disiplin suçunu teşkil edeceğinin açık olduğunu kaydetti. Özcan, öğrencilerin davranışları hakkında ilgili öğretim elemanlarının durumu tutanağa bağlayarak, dekanlığa ya da müdürlüğe iletmesi gerektiğini kaydetti. Özcan’ın gönderdiği yazıda mevzuatta bulunmayan dersten çıkarma fiilini yapan öğretim elemanları hakkında disiplin işlemi yapılması istendi.

Eski YÖK Üyesi Bülent Serim, Özcan’ın yazısının tamamen türbanlı öğrencileri derse almaya yönelik bir yazı olduğunu ifade etti. Anayasa ve yasalarla türbanın serbest bırakılmasının hoşgörü yoluyla gerçekleştirilmek istendiğini kaydeden Serim, yazıyla YÖK Başkanı Özcan’ın yetkisini aşarak türbanlı öğrencilerin derse alınması yönünde örtülü bir talimat verdiğini ifade etti. Serim, İstanbul Üniversitesi’nde kampus ve dersliklerde türbanlı öğrencilerin rahatça dolaştığı duyumunu aldığını, buna karşı çıkan öğretim üyelerinin de disiplin cezasıyla korkutulmaya çalışıldığını kaydetti.

YÖK Başkanı Özcan, Şubat 2008 tarihinde de üniversite rektörlüklerine gönderdiği yazıda türbanlı öğrencilerin yerleşkelere ve derslere alınmasını istemiş, Özcan’ın söz konusu yazısı Mart 2008 tarihinde Danıştay tarafından YÖK Başkanı’nın böyle bir yetkisi olmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti.
Kaynak

----------------------------------------------------------------------

çözülsede her şeçim öncesi önümüze konmasa... Hadi hayırlısı. Başla, saçla uğraşmayı bir bitirebilsek diğer sorunlarıda görebileceğiz...

Tayyip Rektör başörtülü kızlarımızın önünde saygıyla eğilecek demişti, işi oraya götürmezlerse güzel ve sevindirici haber...

Abartı olmadığı sürece, herkes dilediğince girsin yawff :S

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#2 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 10:45

Tayyip Rektör başörtülü kızlarımızın önünde saygıyla eğilecek demişti, işi oraya götürmezlerse güzel ve sevindirici haber...

bunu diyen erbakandı galiba yanlış hatırlamıyorsam.

#3 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 11:01

Ya bir aralar kendilerini üniversite önlerinde parçalayan zincirleyen eylem yapan başörtülü kızlarımız vardı ne oldu onlara ? Önceleri haberlerde her akşam onların protesto gösterilerini izlerdik. Neden artık televizyonlara hiç çıkmıyorlar ? Özledik vallahi..

#4 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 14:00

YÖK ün başındaki de yök kadar gereksiz bir insan
üniversiteleri hangi kalıba soksalar bilemediler
rektörlükler kampüse girişlerden almazlar türbanlarını çıkarıp girerler anfiye girerken geri takarlar
tak çıkar tak çıkar
yok önünde eğilecek yok eteğini öpecek sanırım kemalletin tuğcuyla bi akrabalığı var bu adamın
zavallılar mağdurlar yazık :S
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#5 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 16:37

İlginç hani böyle bir durum için anayasa değişikliği gerekiyordu? Hani hükümetin eli kolu yargı ile bağlıydı? Hani Bülent ağlamasın da kim ağlasındı?
Yoksa şimdiki anayasa değişikliğinde bir çok güzel madde olan yetmez ama evetçilerin sevdikleri de böyle olmasın.Anayasa değişikliği yapılmadan bi ufak hükümet eli değse düzelecek işler olmasın?

Yok canım sanmam hiç bir hükümet partisi üyesinin aklının ucundan bile böyle bir haraket geçmemiştir. :P

Ama sev sevme hakkını vermek gerek.Kılıçdaroğlu bu işi çözerim dedi bir hafta sonra sorun çözüldü . :P
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#6 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 08.09.2010 - 23:32

kılıçdaroğlu kafalarından çözerim demiştir ama shy :P

valla uygulamada engelleyenler yeni atamalarla değiştiğinden sanırım bu defa kolay uygulanır, gerçekten inanarak takanlara hayırlı olsun, şov yapanlar da belki hükümetten burs falan kaparlar
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#7 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 10.09.2010 - 10:44

'rektör,başörtülü kızlarımızın önünde saygıyla eğilecek' nası bi laftır,hem
niye;kendileri çok mübarek insanlar mıymış :P,nerden belli..? :blink:

kimlerin hastalıklı intikam duygularına kurban gitme ihtimalimiz var..? :blink:

bunlardan biri de,kadınlara bitakım haklar tanırmış gibi yaparken gerçekten
kadın hayatlarını iyileştirmeye yönelik elle tutulur bi laf etsin,bi planından
söz etsin dişimi kırıcam.. <_<

hayatımızda hiç bi olağanüstülük,hiç bi lüks olmadığı halde,kendi hesabıma;biz
ya büyük şehirde ya da kıyısında yaşadık,yaşıyoruz..iyi-kötü okuyabildiğimiz kadar
okuduk..fazla bi çevre ya da aile baskısına muhattap olmadık..bizim cinsimizin,
ne ağır çileler çekenleri,ne ezilip horlananları,şiddet görenleri,adam yerine,
insan yerine koyulmayanları;boktan bi hayatı eşşek gibi de yaşamak zorunda
olanları,o hayatı delmeyi en azından bi denemek için,bi denemek için bile yahu :blink:;
tutacak yerleri olmayan tonla bireyi var..sen,tecavüz gibi bişeyi vazgeçilir kılmanın
hakkından gelemiyosun,kadını öldü-ölecek hale getiriyorlar koruyamıyorsun,koruma;
kendisini koruyabilmesinin eğitimini,şartlarını sun;sunamıyorsun,nasıl bi hak
koruyucu,nasıl bi adalet gözeticisin..? :blink:

ondan sonra,şeyin sıkıştı mı bikbikbik aynı muhabbet.. <_<

kullanmaya gelince,herkes bi şekilde sırada,böyle abukluk mu olur.. <_<

'tesettürüyle üniversiteye girsin mi?' bir ne demektir yahu,girsin..19'luk
kızım var,yarın kapanmak için bi karar alsa,napabilirim..?okumasın ister miyim..? :blink:

nasıl olur da hayat bu kadar zorlaştırılır yahu,taş çatlasa ne kadar sürecek,
nedir bu..bunlar;işte,laf da bulamıyom..? :blink:

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...