İçerik değiştir

- - - - -

İddialar bir bir çürüyor...

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 180 yanıt verildi

#41 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 12:55

KaKuDu..

Bi nokta, bi virgül; herhangi bir noktalama işareti kullan ki anlayayım yazdıklarını yahu. Hakkaten iki kez okuyorum senin yazdıklarını anlamak için :D

*host

pi es: Elric gelme konsept diye kafanı kırarım :mad1:
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#42 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 13:18

Prozak cevap veremeyerek ve arkadaşlarımızın mantıklı cevapları vererek onu köşeye sıkıştırmasıyla tescillenmiştir.

Forumdan yasaklanana dek Prozac'in (biri hariç) tüm itirazlarına gereken cevapları sunarak çürüttüm. Bir itirazını kabullendim.

#43 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 15:01

spark:"Bence saçma. Her konu, tek ve sadece tek bir ayette, tam olarak işlensin, bir daha da işlenmesin, olsun bitsin. Ben mükemmel bir varlık olsaydım mükemmel kitabımı böyle yazardım, ki her ayet mükemmellik tanımına uysun."

Her konu tek bir ayette tam olarak işlenip bitemiyor spark..bitemez...sen bunu söyleyerek, Kur'an'ın ve aytelerin oluşumu hakkında hiçbir şey bilmediğini daha net ortaya koyuyorsun.

Kur'an'ın her ayeti farklı zamanlarda inmiştir. Hz. Muhammed'in peygamberlik yaşamı boyunca farklı zamanlarda farklı olayları müteakiben vehyedilmiştir bu ayetler. Ve her ayet o zamanın şartlarına uygun konuları ve bilgileri içrmektedir. Dolayısıyla bir ayette asıl vurgulanmak istenen unsur öne çıkmaktadır. Bir başka zaman inen ayette ise vurgulanmak istenen bir başka unsur ön plana çıkartılmıştır.
Örneğin bir ayette Azrail'in can almaya vekil kılınmış olduğu vurgulanmaktadır, bir başka ayette ise canı alanın Allah olduğu vurgulanmaktadır. Allah canı alır evet, can en nihayetinde Allah'a yönelir..fakat bu, Azrail'in bu işe vekil tayin edildiğini yalanlamaz.

Sana bir örnek daha...Bir vali düşün..Bu valinin bir de mektupçusu vardır. Valinin resmi yazışmalarına o bakar, vali emreder valinin emrettiğini yazar, vali yazışma işlerine o adamı VEKİL kılmıştır...Ve diyelimki yazılan resmi mektup, bir kuruma gönderimiştir..Şimdi o kurum diyebilirmi ki "hayır bu belge valiye ait değil, bunu vekili yazmıştır" Diyemez...Çünkü o mektubu vekil, valinin emrettiği şekilde, valinin ağzıyla, valinin vekilliği sıfatıyla yazmıştır..Burada çelişki nerede....
Çelişki yok..

Daha önce dediğim gibi...Kur'an bir bütündür, ayetleri onun parçalarıdır..Bir yapbozun taşları gibi..Yapbozun her taşı resmin ayrı bir yerini karşılar..Bir taşı diğer taşın yerine koyamazsın...Sen diyorsun ki her taş aynı olmalıdır. (her ayet aynı şeyi ifade etmelidir)..Eğer her taş aynı olursa yapbozun bir bütünlüğü olmaz,o resim asla oluşamaz...

Tıpkı bir kilit gibi..Kilit iki farklı katmandan oluşur...Sen diyorsun ki o kilidin iki yapısının da dişlileri aynı olmalı, yoksa kilit tutarsızdır...Hayır kilidin iki parçasının da dişlileri farklıdır. Ki o kilit üst üste getirildiğinde dişliler birbirirlerinin boş kısımlarına yerleşsin, bir bütün olsun, birbirini tamamlasın, ve ancak kilit açılsın...

Kur'an'ı bir kilide benzetirsek, ve onun her ayetini de kilidin bir dişlisine benzetirsek, sen o kilidi açabilmek için (Kur'an'ın ne demek istediğini anlayabilmek için) o dişlileri birbirine geçecek şekilde İÇ İÇE yerleştirmelisin (o ayetleri bir bütünü tamamlayacak şekilde alıp incelemelisin)

Sen dişlileri tek tek inceliyorsun ve "Allah Allah bu dişli diğeri gibi değil, o halde bu kilit çelişkidedir, dolayısıyla bu kilidi imal eden de çelişkidedir, ve de bu kilidi kullananlar da çelişkidedir" deyip kendini kandırıyorsun...
Halbu ki senin farklı farklı gördüğün dişlilerin hepsi bir bütüne hizmet etmesi için oralara yerleştirildiler, senin ise, o bütünü görmen için kilidin dişlilerini iç içe geçirmen gerekir....

Bilmem anlatabildim mi....Eğer hala anlayamadıysan sana daha binlerce örnek vererek açıklayabilirim bu durumu...

Saygılar...

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#44 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 15:37

Aklı başında olan her insan

Aklı başında olan her insan seni kucağında hoplatsın emi.
"Banını Açan Yönetim" şikayetini bekliyor.

Değişiklikler Kaydedildi...

#45 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 16:01

Sen dişlileri tek tek inceliyorsun ve "Allah Allah bu dişli diğeri gibi değil, o halde bu kilit çelişkidedir, dolayısıyla bu kilidi imal eden de çelişkidedir, ve de bu kilidi kullananlar da çelişkidedir" deyip kendini kandırıyorsun...
Halbu ki senin farklı farklı gördüğün dişlilerin hepsi bir bütüne hizmet etmesi için oralara yerleştirildiler, senin ise, o bütünü görmen için kilidin dişlilerini iç içe geçirmen gerekir....

Kuran'ın anlaşılmasının zor ve uğraştırıcı olduğunu iddia ediyorsun.

Anlaşılması zor ve uğraştırıcı olan bir kitabın tanım gereği mükemmel olmamasının yanısıra, Kuran'ın bizzat kendisi, anlaşılmasının kolay olduğunu iddia etmektedir. (16:103)

Üzgünüm, haksızsın.

#46 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 16:05

Aklı başında olan her insan seni kucağında hoplatsın emi.

Peki aklı başında olmayanlar hmm ?
Örnek veriom : Miyav ?

smiley-sport036.gif  

#47 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 16:36

Aklı başında olmayanlara her gün...

#48 eskrim

eskrim

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 16:52

merak ediyorum spark hiç Kuran-ı Kerimi okudun mu? eğer cevabın evet ise ne kadar okuyabildin ve anlayabildin B)

Bu mesaj eskrim tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 09.03.2006 - 17:07

#49 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 17:27

Kuran'daki çelişkileri teker teker ayet atıfları ile birlikte belirleyebilecek kadar dikkatli bir şekilde okudum ve anladım.

Sen ne kadar dikkatli okudun? Kuran'daki çelişkilerin kaçını belirleyebildin?

#50 eskrim

eskrim

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 27 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 18:25

yeterince dikkatli okuduğuma inanıyorum ancak Kuran-ı Kerim bir best seller veya klasik tarzda değerlend,irilebiklecek bir edebi eser değil, o nedenle okudum, inceledim demekle geçilmasi yeterli değildir, bu uzmanlık isteyen ve bu konuda eğitim verilen (oldukça uzun ve emek isteyen bir eğitim) bir alandır, dikkat etmeni öneririm. :P

#51 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 21:08

yeterince dikkatli okuduğuma inanıyorum

Kaç çelişkisini belirleyebildin?

Hiç çelişki belirleyememişsen yeterince dikkatli okumamışsın. Ayrıntılara dikkat etmemişsin. Zihnini kullanmadan okumuşsun.

Kuran'daki Çelişkiler adlı konu başlığımın baş iletisini okuyarak bu konudaki eksiklerini telafi etmeye başlayabilirsin.

#52 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 22:13

109

1. "Ey Muhammed! De ki: "Ey kafirler!

2. "Ben sizin taptıklarınıza tapmam."

3. "Benim taptıgıma da sizler tapmazsınız."

4. "Ben de sizin taptığınıza tapacak dağilim."

5. "Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz."

6. "Sizin dininiz size, benim dinim banadır."
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#53 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:18

Bu alıntının amacı nedir?

#54 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:31

Gayet açık alıntının amacı ;

"Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

#55 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:40

"iddialar bir bir çürüyormuş" ulen benim gençliğim çürümüş siz iddialardan bahsediyosunuz...
Gönderilen Resim

#56 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:47

bir kere mantık bilimi tarafından söylediklerin tamamen bir çelişki oluşturmaktadır.
bundan dolayo da savın çürütlmüştür.
ayrıca yönetime şikayet edildin

#57 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:52

Yok yok , ben artık karar verdim.
Bu sparka takmıcam.
Mahallenin maskarası olmuşken neden boşuna sinir olayım ki ?

Spark ; göster amcalarına hamamda kadınlar nasıl bayılır :)
neydi o drizztin yaptığı işaret.
dur buldum :P

#58 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 09.03.2006 - 23:54

şşşt la benim %40 ımı geçemessiniz yormayın beni :P

hamamda kim bayılıodu miyav mı elrik mi :) ehueheuh

neyse dur ben bi saçmalim da geliiim

Not: Ahaaa unutmuşum

Bilim sensin mantık da sana girsin :mad1: nası ama
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#59 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 10.03.2006 - 00:37

spark,göz gezdirmek ile okumak arasındaki fark nedir ? ya da şunu diyeceğim:Bir gün bir insan aynaya geçmiş.O gün çok ama çok mutluymuş ve kevdisini aynada çok yakışıklı bulmuş.Ertesi gün çok yorgun ve mutsuzmuş ve yine aynaya bakmış ki kendisini inanılmaz derece çirkin bulmuş.Oysa bu adam aynı adam.Dünün bügününden ne farkı var?
işte şunu demek istiyorum:insanın bakış açısı ,niyeti,gayesi,halsiyeti neyse o şekilde duruma yaklaşır? Sana tavsiyem bana kalırsa bir kerede Kuran-ı Kerimi sanki ona aşıkmış gibi okuman,saygı gösterip düşünmen.Aradaki farkı anlayacaksın.

NOT:Mel nsl olmuş imlam,çok uzun oldu ama...

Bu mesaj KaKuDu tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.03.2006 - 00:38

herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#60 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.03.2006 - 00:40

Kakuduuuu :mad1: telif olacak yahu :P

ehe ben yazasaya kadar silmişsin :)

drizztttt ;
Bilim sensin mantık da sana girsin