İçerik değiştir

- - - - -

Kur'an Mükemmel Kitaptır

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 104 yanıt verildi

#41 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj
  • İlgi Alanları:değişken

Gönderim zamanı 02.01.2006 - 20:04

tolstoy bir okyonustaki sayısız dalgaları fırtınaları buzulla başlatım durdurabilen ilahileşmiş bir yazar yaşar kemalle arasında evren var evrensellik var

#42 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 02.01.2006 - 20:50

Tolstoyu kötülediğim felan yok yanlış anlama şu gerçek ki rus klasik edebiyatının en önde gelenlerindendir gerçi ben dostoyevski'yi daha çok beğenirim ancak Dil ve anlatım bakımından Tolstoy; Yaşar Kemal'in çok gerisinden gelir diyor ve sana Objektif olarak Y.Kemal okuyup bir daha değerlendir ve anlatımdaki zengiliğin tadı var derim.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#43 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 10:41

[quote name='PReNS' date='02-01-2006, 18:40'] [quote name='cengiz' date='02-01-2006, 17:24'] Kitabı bitirdikten sonraki kanaatim kitabın islam misyonerliği için, kullanılma amacı güttüğü şeklinde oldu. [/quote]
haklı olabilirsin belki
ama bir annenin mektubuna yazdığı cevabına bakacak olursak bilinçlice şuurluca yazılmış cevap
azda olsa islami bilgisinin o bilgi bile onu ne kadar etkilediğini heyecanlandırdığını satırlarında görmekteyiz.
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#44 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 11:48

azda olsa islami bilgisinin o bilgi bile onu ne kadar etkilediğini heyecanlandırdığını satırlarında görmekteyiz.

10 yıl kadar önce tüm dünya gazetelerine haber olan Heaven's Gate tarikatının müritleri, yumurtalıklarını hadım edip zehir alarak ölümlerini beklemişlerdi.

Bir dinin meşruluğu müritlerini ne kadar etkilediği heyecanlandırdığı ile ölçülüyorsa Heaven's Gate İslam'dan kat kat meşrudur.

#45 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 12:31

[quote name='sparkplug' date='03-01-2006, 10:49'] [quote name='cengiz' date='03-01-2006, 09:42']

Bir dinin meşruluğu müritlerini ne kadar etkilediği heyecanlandırdığı ile ölçülüyorsa Heaven's Gate İslam'dan kat kat meşrudur. [/quote]
Tolstoy’un, kitaplarını okudunmu ? birini dahi okusaydın,
verdiğin örnekle aralarında ne kadar fark olduğunu görürdün

#46 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 13:31

Leon Tolstoy'un, Kuran'a girmeyen hadisler, şeklindeki yaklaşımına hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bunun nedeni, onun, ayet ve hadis arasında hiç fark görmeyişidir. Zira ona göre, Kuran'ın bütün ayetlerini olduğu gibi, hadisleri düşünen, söyleyen de bizzat Muhammeddir. Yani, bizde ve sair müslümanlarda mutat olan ayırma, onun düşünce sisteminde yoktur. Bu bakımdan, Tolstoy'un islam, kuran, hadis anlayışı normal müslüman anlayışı olmayıp, bundan dolayı da, ona Müslüman olarak öldü, denir mi, bilmem.

Bu mesaj husrevani tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 03.01.2006 - 13:31

#47 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 13:37

Yaşar Kemal'i ilk okuduğumda, her bakımdan çok gençtim. O zamanlar tabiyatıyla baya etkileyici olmuştu. Lakin daha sonra bu mümkün olmadı ve yazdıklarını, örneğin İnce Memed'in son bölümünü, aşırı abartılardan bitirememiştim bile. Tolstoy'un derinden kavrayışa dayanan, özlü tümceler ve sağlam felsefi, fıtrati yapıyı yansıtan değerlendirmeleri çok başka olup, yüksek kültürel ve kavrayış düzeylerine hitap eden bir yapıdadır. Yani Y.Kemalle kıyaslanamaz.

#48 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 14:27

tolstoyun dünyası güneş ışınları ile aydınlatılmış pırıl pırıl ışıklı bir dünyadır bu dünyada herşey ölçü bakımdan olsun birbiriyle ilişkisi bkımından olsun gerçek olaylara uyar yazarın yaratıcı gücü ile canlandırdığı olaylarbirbirlerine uygundur ve doğanın kanunlarına göre yaratılmıştır onun elinden çıkmış bir yazıda güneş parlar leke halinde bulutlar dolaşır yarattığı sahnelerde insanların sevinçleri de üzüntüleri degünahları da cinayetleri de iyilikleri de vardır durmadan hareket eden insanca bir heyecanla yanıp tutuşan insanca düşünceler besleyen yükseklere yönelen yada uçurumlara doğru sürüklenen bütün o hayat dolu duygularla titreyen tipler doğanın yarattığı tiplere tıpatıp benzerler

#49 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 15:34

ve tolstoyun eserlerinde yaşamın kokusu vardır ilahi bir ezgi gibi

#50 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 15:35

onda aşk vardır aşk yakar adamı duman eder külleri siner tad alamzsın başka şeylerde zeka akıl duygu of of

#51 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 19:45

tolstoyun dünyası güneş ışınları ile aydınlatılmış pırıl pırıl ışıklı bir dünyadır bu dünyada herşey ölçü bakımdan olsun birbiriyle ilişkisi bkımından olsun gerçek olaylara uyar yazarın yaratıcı gücü ile canlandırdığı olaylarbirbirlerine uygundur ve doğanın kanunlarına göre yaratılmıştır onun elinden çıkmış bir yazıda güneş parlar leke halinde bulutlar dolaşır yarattığı sahnelerde insanların sevinçleri de üzüntüleri degünahları da cinayetleri de iyilikleri de vardır durmadan hareket eden insanca bir heyecanla yanıp tutuşan insanca düşünceler besleyen yükseklere yönelen yada uçurumlara doğru sürüklenen bütün o hayat dolu duygularla titreyen tipler doğanın yarattığı tiplere tıpatıp benzerler

Tolstoy okumuş ve okuyan bir olarak konuşuyorum ki Yaşar Kemal okuduğunuzda Tolstoyda bulduğunuz zenginliklerin bir kaç mislisini bulacaksın ve Tekrar ediyorum ki bence anlatım ve dil zenginliği bakımından Yaşar Kemal'in yanında Tolstoyun esamesi okunmaz..

Yine iddia ediyorum ki Dünya Yaşar Kemali daha iyi tanımaya başladığında Tolstoy'u unutacak.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#52 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 19:55

bende aklına şaşarım senin kuzum ne büyük idda bu tolstoyun eserleri şahaser yaşar kemal dediğin kimdir ya rus edebiyatı farklı bir olay türkiye edebiyat çok düşük kalır yazıkki, böyle neyse

#53 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj

Gönderim zamanı 03.01.2006 - 20:00

ya alamıyom gazımı bak tolstoy sırf savaş ve barışta 600 kahramanı 15 yıl boyunca yaşatıyor öldürüyor bir insanı yaşayabileceği olaylar her ne ise 15 yıl bunu kesinisiz destani vede geçek bir savaşa dayandırarak yapıyor daha neler varya bak karnım aç şuan ama tolstoy bitmez yaşar kemal ince mehmet ii eser kabul ama yanlış kişiyle kıyaslıyorsun ilahi bir yazar tolstoy dünyada insiyeler vardır genelde peygamber denir bunlara bilgelerde vardır daha yüksek seviyeli ruhlardır bunlar falan filan valla açım sonrqa derin konuşalım

#54 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 11:35

İşte İslâm “Din”i gereği olarak sana bildirilmiş olan ibadet kelimesiyle tanımlanan çalışmalar, ötende bir tanrıya tapınmak amacıyla değil; özündeki hakikate ermek; bu arada da kendi özündeki sayısız kuvveleri beyninden açığa çıkarıp ruh bedenine yüklemek üzere sana teklif edilmiştir.
Yapacağın korunma duaları beyninde üretilen bir tür dalgalarla çevrende korunma kalkanı oluşturmak amacına dönüktür!. Koruyucu meleklerin, özündeki melekî boyuttan bu çalışmalarla zâhirine çıkmakta ve seni korumaktadır. Evrende tek canlı türü insan değildir!. Korunmaya muhtaçsın! Bunu anla artık!
Sen bu çalışmaları yapmazsan, bu çalışmaların oluşacağı beyninde gerekli açılım kombinasyonları oluşmaz; oluşmayan bu kombinasyonlardan üretilecek nur veya enerji ruhuna yüklenmez; böylece, bedenin terk edilerek ölümün tadılmasından sonra zorunlu olarak muhtaç olacağın kuvvelerden de kendini mahrum bırakmış olursun!. Artık o şartlarda, bu enerjiyi elde edebileceğin fizik beyni de bulamayacağın için, ebeden bu yoksunluğun azap ve ızdırabını çekersin! Kendi kendini cehenneme atmış olursun!
ALLAH asla kullarına azap etmez!. Herkes elleriyle ortaya koyduklarının sonuçlarını yaşar!.

Din ve insan kitabından alınma

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 15:15

Herkes elleriyle ortaya koyduklarının sonuçlarını yaşar!

O halde sen kader kavramını inkar ediyorsun.

Yani kafirsin.

#56 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 18:54

O halde sen kader kavramını inkar ediyorsun.

Yani kafirsin.

ikimizin arasındaki kader kavramına bakışımızdaki en büyük fark nerden kaynaklanıyor biliyormusun sparkplug!
sen piramitin alt tarafından bakıyorsun ona göre yorumluyorsun oysaki çok tan Tek'e bakış açısı çoklukta boğulmaya yol açar.
ben ise piramidin en üstünden çok’a bakmaya çalışıyorum
Kuran’da Allahın ahlakıyla ahlaklanın diyor
Hz İsa ise; sen insan gibi düşünüyorsun Allah gibi değil diyerek
insandaki bakış açısının Tek den çok’a olması gerektiğini anlatmaya çalışıyor
Birimsellik ile Sonsuzluk, sınırsızlık kapsanamaz!
Ben herşeydeTeki görmeye çalıştığım için Kader konusunda kimseyi suçlamıyorum
sonumun ne olduğunu bilmediğim için elimden ne gelirse onu yapmaya çalışıyorum
biliyorumki! bu boyutta ve sonraki boyutta mazeretimin hiçbirisi geçerli olmayacak ruhuma ne yüklediysem heybemde ne varsa, nasıl yaşadıysam onun karşılığını alacağım ve bana acıyanda olmayacak!!
Eğer bu gerçekleri gizliyorsam, inkar ediyorsam sözünde kalıp yaşamıyorsam
senin dediğin gibi “Kafir yani gerçeği örten biri” olarak gider yapamadığım ibadetlerimin neticesininde sıkıntılı bir yaşama geçerim!!!

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.01.2006 - 19:26

#57 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2006 - 07:57

Davranışlarına ya Allah karar verir ya sen karar verirsin.

Allah karar verirse günah diye bir şey olmaz.

Sen karar verirsen kader diye bir şey olmaz.

İkisi birden aynı anda olamayacağına göre çelişki çözümsüzdür. Nereden baktığın farketmez.

#58 Ziyaretçi_husrevani_*

Ziyaretçi_husrevani_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 06.01.2006 - 14:31

Davranışlarına ya Allah karar verir ya sen karar verirsin.

Allah karar verirse günah diye bir şey olmaz.

Sen karar verirsen kader diye bir şey olmaz.

İkisi birden aynı anda olamayacağına göre çelişki çözümsüzdür. Nereden baktığın farketmez.

Sparkplug'un bu tespit ve önermeleri karşısında, öncelikle bir SUKUT ediyor, sonra da, kişisel anlayışım olarak: Yer yüzünde yüce Yaratıcı'nın yegane temsilcisi, yaratıcı insan olup, davranışının sebep ve sonuçları, düz mantık izlenerek,
ne salt kendinden, ne de yüce Yaratan'dan sorgulanır, diye düşünmekteyim.

Kendi anı defterime düştüğüm şu notun günümüz gerceğini yansıttığı kanısındayım.

Suçlu Kim?
Ben+Düzen+Kader=Suçlu

Bu mesaj husrevani tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.01.2006 - 14:33

#59 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 07.01.2006 - 06:16

Yaratan mantıksızsa mükemmel değildir (ya da insanları sorumlu olmadıkları suçlardan dolayı cezalandırdığı için adil değildir) ve her iki durumda da Kuran'daki tanımına aykırı düşerek geçersizliğini kanıtlar.

#60 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.01.2006 - 15:44

Artık anlayalım lütfen SİSTEM REALİTESİNİ !.
Bu, "Allah" adıyla işaret edilenin yaratmış olduğu "DİN" adıyla bilinen ve "Sünnetullah" olarak işaret edilen SİSTEM ve DÜZENDİR; ki asla kimse için değişmez!.
Hele evrende bir zerre olan Dünya üzerindeki zerrecikler için!.