İçerik değiştir

- - - - -

KURAN'ı Anlamak

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 110 yanıt verildi

#61 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 05:22

hocam aklını KURAN la bozmuşun sen...

peki tavsiyen nedir ne okuyalım biz neye inanalım söyle ona inanalım..

valla düşüncelerinden faydalanmak isteriz.. ne önerirsin bize ???

heycanla bekliyorum... KURAN ÇELİŞKİLİ MADEM ÇELİŞKİSİZ BİŞİ YOK MU ONU SÖYLE DE ONA BAKALIM...

FAYDAN DOKUNSUN BEKLİYORUZZ... SAYGILAR...

#62 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 06:56

peki tavsiyen nedir ne okuyalım biz neye inanalım söyle ona inanalım..

Fizik, kimya, biyoloji, matematik.

Sosyoloji, psikoloji de olur. Onlarda da hipotez var, deney var, kanıt var.

Tarih coğrafyadan da bir şeyler öğrenirsin.

Bunlar dışında hiç bir şeyin sana faydası olmaz.

#63 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 12:32

sen bunları okuya okuya böyle oldun galiba...

müthiş :P

#64 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 13:19

Sen de Kuran okumaya okumaya (ama her ne hikmetse okumadığın bir kitaba inana inana) böyle oldun.

#65 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 14:39

neye inanıp inanmıycağıma sen mi karışıyorsun bu da ilginç...

kuran okudum dedim mi sana ben ?????????????

ben ALLAHA inanıyorum... ve inancımı senin yorumunla yönlendiremem....

saygılar spark...

#66 KeyserSoze

KeyserSoze

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj
  • İlgi Alanları:Havacılık, müzik, dekorasyon vs.vs.vs.

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 14:55

herkes istediği dine mensup olabilir istediğine inanabilir istediği tercihte bulunabilir. Ancak bu bizim katımızda böyledir. Allah katında bunun tam tersi söz konusu. Yani biz bu dünyada istediğimiz seçimi yapma özgürlüğüne sahibiz. Ancak bunların cezasınada öbür dünyada katlanma pahasına.

Sanırım anlamadın. küçük görmek ve aşağılamak bize mahsustur. istediğimize inanır istediğimizi tercih ederiz. Ancak bunun sorgulanmamasını emreden insana değilde kuran'a ve allah'a uyarak yapmalıyız. Ben din ve vicdan görüşlerimi başkalarının bana öğrettiği, dayatmaya çalıştığı, kendi anladığını bana empoze etmeye çalıştığı bir dini öğreti istemediğimi anlatmaya çalşıtım.
Ayrıca alıntı olarak öne sürdüğün sözlerim için ise herhangi bir kaynaktan yararlanmadan kendi görüşlerimi ve zihnimde canlandırabildiğim kelimeleri yazıya döktüğüm için bir araya gelerek oluşturduğum cümleleri kalkıpta kendi kendime çürütmüşüm gibi bir izlenip yaratarak kendi kendine ereksiyon geçirdiğini görebiliyorum. Bu masturbasyondan öteye gitmez. Sorgulamak sana kalmış ama hala sidik yarıştırıyorsun. Bırak isteyen istediğine inansın. kelime oyunu yaparak beyinlşeri bulandırmaya çalışıyorsun bu doğru değil insanların seni anlamasını beklediğinden değil. Sadece ego tatmini oluşturuyorsun. Bunu mağaralarda yaşayan insanlara uyarla; "Ben daha iyi mağarada yaşamak, en iyi üreyen kadını kapmak, en iyi yemekleri yemek için hepinizle savaşırım, hepinizi döverim" den öteye gidebilirmi senin yaptığın. Şuan kendine hedef seçmişsin ve bunca insana kendini kanıtlayarak göstererek daha uzağa işediğini göstermeye çalışıyorsun. Bu güne kadar çeşitli bilim adamlarının kafa patlatarak kendince oluşturduğu bilimsel gerçekleri sav ve fikirleri kullanarak, onların oluşturduğu düşünme sistemlerinide kullanarak kendince beni pasifize edeceğini sanıyorsun. İşte bu noktada yanılıyorsun. Benimde çişim var ve hazırım.
Yaradanın bu kitabı indirirken biz insanların anlayabileceği kavrayabileceği o zamanlarda insan oğlunun düşünce sistemlerini göz önünde bulundurduğunu unutmamak gerektiğini düşün.
"Kimse Yaradanın yaptığını küçük göremez ve aşağılayamaz." hayır küçük görüp aşağılamak insana mahsus. Her tür zayıflığımız gibi. küçük görüp aşağılayabileceğini ancak bunun cezasınada katlanabileceğini ilk yazımı okumana rağmen anlamamış olabileceğini düşünerek tekrarlıyorum.
Bırak kardeşim uğraşma insanlarla. istediklerine inansınlar. bu onların bizim ihtiyaç duyduğumuz bir olgu. yemek yemek gibi, su içmek gibi, inanmak istiyoruz. Bu seni neden bu kadar rahatsız ediyor. Git kendine bir puzzle felan al. bir oyun al onlarla uğraş aaa bak aklıma bir fikir geldi istersen bi çocuk yap onu istediğin gibi bir şekilde yetiştir. Hem insanların fikir ve vicdan hürriyetine müdehale etmemiş olursun hemde oynayacak iyi bir oyuncağın olur.

#67 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 16:03

bu adam anlayacak inşallah...inşallah başına kötü bir iş gelmeden olayı çakozlayacak geç olsun güç olmasın...tv'de dönüyor ya sırlı gizemli programlar onlarda buna benzer kötü adamlar var (ehehe kötü adam) başlarına ya bir sakatlık geliyor sonra yaptıklarına pişman oluyorlar ya da ölüyorlar...aynısı bu aynısı....izleyelim görelim sprakpluga ne olacak merakla bekliyoruz....ulen herifle dalga geçerken biz gitmeyelim arada...allah korusun...şşş sparkplug yedin mi kavurmaları götürdün dimi köftehor....seni seni
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#68 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 16:17

ya bırakın insanlar istedii gibi düşünsün
özgür irade die bişi var
eğer zaten akıllı ve bilinçli bi adamsan sapmazsın yolundan kanmazsın yalan sözlere he bu arada sakın yannış annama sparkplug burda seni kastederek bişi demedim yazılarını takip ediyorum

#69 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 16:24

düşünmesine bişey diyen yokki zaten...hitlerde düşünüyordu stalinde mussolinide çan kay şek'te düşünüyordu...kasımpaşa canavarıda kesin düşünüyordu...düşünen düşünüyor..aklı olan düşünüyor zaten...bi ben düşünmüyorum (kendimi aşağıladım aferin bana) bir düşünür şöyle demiş :

''Çağırın gelsin Ceyar'ı (Jr.)
Soysun gitsin hıyarı
Siz oynayın goçlarım
Denio verir ayarı
Ayarcı Denio ''

Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#70 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 10:50

neye inanıp inanmıycağıma sen mi karışıyorsun bu da ilginç...

kuran okudum dedim mi sana ben ?????????????

ben ALLAHA inanıyorum... ve inancımı senin yorumunla yönlendiremem....

saygılar spark...

Tanımsız bir varlığa inanmak mümkün değildir. Bir varlığa inanmak için önce inanacağın varlığın tanımını belirlemek gerekmektedir.

Senin inandığın varlığın yani Allah'ın tanımı Kuran'da mevcuttur. Dolayısı ile Kuran'ı okumadan Allah'a inanman doğru değildir. Neye inanacağını bilemezsin. Kulaktan dolma öğrendiğin yalan yanlış bir tanıma inanırsan, Kuran'daki Allah'a inanmış olmazsın, kafir olursun. Doğru Allah'a inandığından emin olmak için ana kaynağa başvurmaktan başka bir alternatifin yoktur.

Zaten Kuran'ı okuyunca da, inandığını iddia ettiğin Allah'ın tanımı da dahil olmak üzere, birçok konuda çelişkilerle dolu olduğunu sen de göreceksin. Bunların bazılarını bu forumda zaten yazdım. Okuyup feyz almanı dilerim.

#71 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 10:55

inşallah başına kötü bir iş gelmeden olayı çakozlayacak geç olsun güç olmasın...

Hac'da hak tanrıya inandıklarını sanan ve ona en kutsal ibadette bulunmak için giden 300 küsür gafil insan daha telef oldu. Bu daha önce telef olan 50 küsür kişiye ektir.

Eğer bir hak tanrı mevcut ise, Kuran'da tekrar tekrar anlatıldığı üzere, yalan tanrılara inanan insanları toptan olarak ortadan kaldırmaktadır.

#72 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 12:49

bana hacın en kutsal ibadet olduğunu kanıtlarmısın sparkcım
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#73 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 13:22

bazı insanlar ölümü telef olmak olarak niteleyebilir eminimki bir çok nedenleri vardır, kendini haklı çıkarmak için
ölümü telef olmak olarak belirtiklerine göre sonsuza kadar yaşamayı planlamak gibi bir ahmaklık yapmıyordur

#74 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 13:32

insanlara telef demenin altında
acab sırf sen inanmadığına inandıkları için mi
bu kadar mı kinle dolusun, başkalarının senin inanmadığına inanmaları sende niye nefret uyandırıyo acaba içini kemiren bişey mi var bu konuda,sen hiç bu soruları kendine sordun mu
niye diğerleri benim gibi deil diye
zevk aldın mı ölmelerinden .
yoka sırf ilgi çekmek için mi yapıyorsun,sebebini kendine itiraf edebildin mi,
yoksa hala mı korkuyorsun korkun ne kadar devam edecek
korkunu üzerine ne zaman gideceksin

#75 şans

şans

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 62 Mesaj
  • İlgi Alanları:sinema müzik ebru sanatı

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 13:45

Spark nasıl olurda kısmi olarak şehit mertebesiyle ödüllendirilecekleri vaat edilen merhumların telef olduklarını düşünürsün anlayabilmiş değilim.

#76 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 15:16

Spark nasıl olurda kısmi olarak şehit mertebesiyle ödüllendirilecekleri vaat edilen merhumların telef olduklarını düşünürsün anlayabilmiş değilim.

Kuran'da buna bir dayanak bulamazsın.

Hac'da ölmek şehitlik sayılmaz.

#77 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2006 - 18:31

spark kaçamak cevaplar verme.
1- hacın en kutsal ibadet olduğunun kanıtını sun.
2- her ne şekilde ölürse ölsün. insanların ölümüne telef olma deyimi kullanmanın manasını açıkla.

#78 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 01:22

Bu gibi basit ve bilindik gerçeklere bile açıklama talep ediyorsan senin Müslümanlığından şüphe ediyorum.

Düzenleme: 'Yanıt Ekle' seçeneği yerine 'Alıntı' işlevinin gereksiz kullanımı.

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 15.01.2006 - 01:35

#79 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 09:45

spark sende hafıza kaybı var :)
ben sana zaten söyledim benim müslümanlığımla ilgili sorunlarım olduğunu ;)
sen ispat göster soruları cevapla yeter bana. bak aynı soruları 3. kez yazıyorum
1- hacın en kutsal ibadet olduğunun kanıtını sun.
2- her ne şekilde ölürse ölsün. insanların ölümüne telef olma deyimi kullanmanın manasını açıkla.

buların cevabını ver ya da bilgisizce yazdıklarımdan dolayı özür dile forum ahalisinden.

#80 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 00:33

ben sana zaten söyledim benim müslümanlığımla ilgili sorunlarım olduğunu :o

Ne tür sorunlarmış bunlar?

Müslüman mısın, değil misin?

Sen önce bu konuya bir açıklık getir. Dansözlüğünden gına geldi, bir de mert bir cevap alalım senden, değişiklik olur.