İçerik değiştir

- - - - -

KURAN'ı Anlamak

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 110 yanıt verildi

#21 şirin

şirin

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.117 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 12:23

bu tartışma böyle uzayıp gider....

#22 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 14:05

bu tartışma böyle uzayıp gider....

Katılmıyorum.

Sunduğum önlenemez çelişki tartışmayı sona erdirmiştir.

#23 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 18:49

Dolayısı ile tüm günahların sorumlusu Allah'ın ta kendisi kabul edilmelidir.

Bu da Kuran öğretileriyle çeliştiğinden dolayı, Kuran yalanlanmaktadır.

Allah dilediğini yapar (Ayet)
Ona Sual sorulmaz(soramazsın) değil!!
Evrenin muazzam büyüklüğünü lütfen gözünün önüne getir!
hafızamız alabiliyormu?
birde bu evrendeki yerimizi!
biz aslında skalanın ortasındayız makro ve mikro alemde
Şimdi senin vücudundaki hücrelerin seni algılaması mümkünmü!!
veya senin isteğin haricinde başka birşey yapması mümkünmü!!
ayakların ellerin neyi isterse onu yapar hiçbir hücre hesap soramaz!
sorsada seni hiç enterese etmez öyle değilmi sen dilediğini yaparsın!!

Muhammed A.S. bu sistemi bulunduğumuz ortamı en iyi okuyan kişi olması sebebiyle insanları karşılaşacağı bu boyutta ve sonraki boyuttaki ortamlar için uyarmış. amerikaya,kutuplara,giderken dahi oranın ortamını nelerle karşılaşacağımızı düşünüp bir bilenden bilgi edinmiyormuyuz?
Muhammed A.S. ın önerilerinide böyle algılasak zararmı ederiz.
bugün dinde içki içmeyin diye öneri var bunun gibi bütün öneriler... Bunlar Allah içinmi kendimiz içinmi?
bedeni çıkar doğrultusunda yaşama kendini bu beden olarak görmeye bütün varlıkları Allahtan ayrı varlık görme çalıp çırpma mazlumun hakkını yeme gibi yaşam tarzına şeytaniyet vasıfları
bunun tersinide meleki yaşam denmiş
Devletin dini olmaz. din insana önerilmiştir. ister müslüman ülkede ol, ister hiristiyan, ister,yahudi,faşist,kominist ne şartlarda olursan ol
kendini bir sonraki şartlara hazırlamadıysan hiçbir mazeretin kabul edilmez! inan acıyanda olmaz! sistemde duyguya yer yok Kuran'ın belirttiği gibi herkese çalıştığı vardır, kim zerre kadar kötülük yaptıysa karşılığını görür. kim zerre kadar iyilik ettiyse karşılığını alır
ister inan ister inanma!!!

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.12.2005 - 18:52

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#24 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 20:03

Bu yüzden Allahın isimleri dışında hiç bir varlığın olmadığı

Yani Şeytan, aslında ayrı bir varlık değil de Allah'ın ta kendisi midir?

Aramızda yaşayan görünmez varlıkların varlığına iman etmek ve onların kendilerine özgü bir şekilde insan beyinlerine çeşitli impalslar yollayarak, düşünceleri etkileyebildiğini fark etmek gerekir!.
Ateşte Allahın isimlerinden yaratılmış ama elimizi nasıl sakınıyorsak öyle korunmamız lazım.

Allah Rasûlü ve son nebîsinin bildirdiği her şey, insanın, bir sistem gerçeğini fark edip; işleyiş mekânizmasını anlayıp, ona göre kendini koruması (takva) ve de kendi hakikatini tanıması içindir!.
Euzü”, sığınırım, anlamınadır... “B-illahi”, varlığımı oluşturan, ismi Allah olanın kuvvet ve kudretine, anlamındadır... “Min eş şeytânir racîm”, taşlanarak (yani, kendisine acı veren bir olayla) kendi hakikatinden uzaklaştırılmış olan, kandırıp saptırıcıdan!
ismi “Allah” olanın, varlığımdaki zati, sıfat ve esmasının kuvvelerine sığınırım!.

Allah Rasûlü, “OKU”muştur (ikra); ve bizim de “OKU”yanlardan olmamızı istemektedir!.

#25 S u N e e

S u N e e

Biricik kardeş :)

• Üyeler
  • 985 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 21:23

bakara 256

#26 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 21:26

ya arkadaşlar daha kısa ve daha özlü şeyler yazsanız..vallaa yazıyosunuz birer sayfa okuyasım gelmiyor...kısa kısaaa lütfenn..bak görüyom ordasınız:-)
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#27 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.12.2005 - 21:54

ya arkadaşlar daha kısa ve daha özlü şeyler yazsanız..vallaa yazıyosunuz birer sayfa okuyasım gelmiyor...kısa kısaaa lütfenn..bak görüyom ordasınız:-)

Cengiz'in tartışmayı kaybettiğini gizlemek için kullandığı teknik, alakasız konularda uzun uzun saçmalamaktır.

Halbuki bak ne kadar kolay bir soru soruyorum: Şeytan Allah'ın bir diğer yüzü müdür?

Hayır dersen kaybedersin, çünkü az önce herşey Allah'tır dedin, çelişkiye düştün.

Evet dersen yine kaybedersin, çünkü Allah'ı tüm günahlardan sorumlu yaptın, Kuran'ın birçok suresiyle çelişkiye düştün.

Öyle ya da böyle kaybedersin Cengiz, hiç boşuna konuşma istersen. Zaten söylediklerin bir anlam ifade etmiyor.

#28 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 18.12.2005 - 16:19

Cengiz'in tartışmayı kaybettiğini gizlemek için kullandığı teknik, alakasız konularda uzun uzun saçmalamaktır.

Sparkplug maneviyatı ilgilendiren tartışmalarda saçmalıyorsun gibi kavramlar kullanılmasını yakışıksız buluyorum.

Politika, sanat, vs. ile ilgili tartışmalarda istediğin uslubu kullanabilirsin zaten aynı oranda da karşılık bulursun.

Ancak Kazanma kazanmama ezme ezilmeme gibi egosal durumları insanların maneviyatını ilgilendiren konulara taşımamalısın.

Din ve Ahlak kısmında Ahlak dışı davranışlar olaran nitelendirilebilecek usluplardan kaçınmak gerektiğini düşünüyorum..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#29 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.12.2005 - 18:24

Konuşulan konu ile alakasız konularda saçmalanmasını da ben bana karşı yapılmış bir saygısızlık, dolayısı ile ahlakdışı buluyorum.

Kazanma kazanmama ezme ezilmeme gibi egosal durumlar entelektüel tartışma ortamına taşınmamalıdır. Konuya alakadar bir katkısı bulunmayan insan efendiliğini bilip susmalıdır. Hariçten gazel okumak hem etkisizdir hem de karşındakine saygısızlıktır.

#30 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 19.12.2005 - 20:44

ya 

Halbuki bak ne kadar kolay bir soru soruyorum: Şeytan Allah'ın bir diğer yüzü müdür?

sen "şaşı" baktığın sürece her şeye
bu sorularına cevap bulman imkansız!
önce bakışındaki çokluğu değiştir!
Tek olanı tek gör ondan sonra konuşalım!
bu bakışınla beni hiçbir zaman anlayamayacaksın!!
Hoşçakal

#31 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 19.12.2005 - 21:16

sen "şaşı" baktığın sürece her şeye
bu sorularına cevap bulman imkansız!

Ben cevabı çoktan buldum ve daha önceki iletilerimde tekrar tekrar, cevaba ulaşmada kullanılan mantıkla birlikte, açık ve seçik biçimde sundum. Cevap Kuran'ın çelişkili ve geçersiz olduğudur. Bu cevabı kabullenmeyen, gözünün önündeki gerçeği inkar eden, lafı dolandırdıkça dolandıran sensin.

Çözümleyemediğin bir çelişkiyi kabullenmekten başka bir alternatifin yoktur.

#32 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 19.12.2005 - 22:07

Konuşulan konu ile alakasız konularda saçmalanmasını da ben bana karşı yapılmış bir saygısızlık, dolayısı ile ahlakdışı buluyorum.

Temelinde saçma bulduğun bir konuya muhalif oluyor konun aynı paralelde dağılmasından dolayı yapılan açıklamaları alakasız buluyor zaten temelinde saçma bulduğun konunun dağılmasınıda sana karşı yapılan saygısızlık ve ahlak dışı bir davranış olarak niteliyorsun..

Biraz Fazlamı oluyorsun Ne..

İnanmayabilirsin ki senide kimse zorlamaz, Ancak İnsanların Maneviyatlarına saygı göstermek zorundasındır ki senin inanmayaşına saygı gösterilmesini istediğin gibi..

Onları ve İnandıklarını eleştirmek değil senin hiç bir kimsenin haddine düşmez.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#33 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 20.12.2005 - 00:43

İslam'ı çelişkili buluyorum, ama saçma değil, tam tersine, çok ciddi, hatta vahim buluyorum. Ciddi ve vahim buluyorum çünkü Türkiye'de birçok insan hakkının ihlali, taciz, şiddet, kötülük, dünya çapında sayısız terörizm ve cinayet İslami inançlara dayanıyor. Bu davranışların İslam'ın yanlış yorumlarına dayandığı iddiaları da maalesef geçersizdir, çünkü Kuran'ın içerisinde inanmayanlara zorla İslam'ı kabul ettirmek, kabul etmeyenlerle savaşmak ve onları öldürmek emrediliyor. Bunu kanıtlayan bir sureyi daha önceki iletilerimde iktibas ettim.

İslam çelişkilidir ama saçma değildir, ciddi ve vahimdir, çünkü ciddi ve vahim sonuçlara vesiledir. Dolayısı ile her türlü tehlike gibi ciddiye alınması ve mantık ve bilim kıstasları nezdinde çürütülmesi, insanlığın iyiliğine vesiledir.

Ayrıca kendi içinde çelişen veya gerçeklerle çelişen savlara hangi aklı başında insan saygı duyar? Sen mantıksız veya yalan olduğu sana kanıtlanan hangi sava saygı duydun şimdiye kadar? Kuran'ın ta kendisi yalandan uzak durulmasını emretmiyor mu?

#34 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 20:27

Yukarıdaki düşüncene saygı duyarım ve bakış açı olarak kesiştiğimiz bir çok nokta var.

Ancak bu düşüncelerinin insanların maneviyatlarını, inançlarını suçlama hakkını vermediği kanaatındayım.

Ve bence bu tavrından vazgeç..

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#35 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 00:03

Bu vesileyle 20. yüzyılın ilk yarısında yaşamış başarılı Amerikalı gazeteci H. L. Mencken'in bir özdeyişini İngilizce'den çevirmek ve iktibas etmek istiyorum:

"Yaşadığımız muhteşem çağın en garip sosyal geleneği, dini fikirlerin saygıya değer olduğuna yönelik olanıdır. Bu geleneğin zararlı etkileri herkese yeterince aleni olmalıdır. Bu geleneğin başardığı yegane şey ( a ) her türlü mantık kuralını ihlal eden fikirleri kutsallık kisvesi altında korumak, ve ( b ) her din adamına istediği ahlaksızlıklarda bulunma hakkı tanımaktır. Kuşkusuzdur ki bu gelenek, gerçekten sağlam fikirlerin dünyada şaşırtıcı yavaşlıkta yayılmasının ana sebebidir. Herhangi bir alanda sözkonusu sağlam fikirlerden biri çıkar çıkmaz, embesil bir din adamı mutlaka üzerine çullanacak, onu mat etmeye yeltenecektir. Fikri korumanın en etkili yolu, tabii ki din adamının üzerine çullanmaktır, çünkü işe yarar tek savunma, savaşta olduğu gibi tartışmada da, kuvvetli bir saldırıdır. Ama sözünü ettiğim gelenek bu tür davranışları uygunsuz bulur, böylece din adamları sağduyuya olan saldırılarını pek direniş görmeden devam ettirmektedirler, ve aydınlanmamız tatsız bir şekilde geciktirilmektedir."

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 22.12.2005 - 00:08

#36 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 00:27

Senin mantalitendeki birinin buraya yazacağı aforizmin din muhalefeti ile ünlü olmuş (ancak türkiyede daha çok kadınlar ile ilgili söylemlerinden tanınır) bir yazar olan Menckenden olması hiç şaşırtıcı değil.

Ayrıca aforizmler genelde kısa ve öz olur !! (Dip not ;) )

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#37 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 02:07

Senin mantalitendeki birinin buraya yazacağı aforizmin din muhalefeti ile ünlü olmuş (ancak türkiyede daha çok kadınlar ile ilgili söylemlerinden tanınır) bir yazar olan Menckenden olması hiç şaşırtıcı değil.

Ayrıca aforizmler genelde kısa ve öz olur !! (Dip not ;) )

Dediğin gibi aforizma kısa ve öz olur. Bu bir aforizma değildir, uzun ve açıklamalı bir özdeyiştir.

Ayrıca Mencken'ın politika, din, bilim, sosyal yaşam gibi birçok konuda yazıları, söylemleri mevcuttur. Mencken'ın ilgi alanlarının çeşitliliği hakkındaki cehaletin Mencken'in sorunu değildir.

#38 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 19:32

Bu bir aforizma değildir, uzun ve açıklamalı bir özdeyiştir.

nediyon sen yaa aforizma değil açıklamalı özdeğiş hee !!! :D yaf dostum akşam akşam güldürdün ya beni allahta seni güldürsün..

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#39 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 23:44

Bu bir aforizma değildir, uzun ve açıklamalı bir özdeyiştir.

nediyon sen yaa aforizma değil açıklamalı özdeğiş hee !!! :) yaf dostum akşam akşam güldürdün ya beni allahta seni güldürsün..

Yanlış tanımlamada bulunan sensin. Gülünç duruma düşen de dolayısı ile sensin. Kendi kendine gülüyorsan bir şey diyemeceğim.

Not: Sözlüğü aç da aforizma ne demek öğren. İleride lazım olabilir.

#40 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 23.12.2005 - 00:04

http://www.tdk.org.t...kelime=aforizma

http://www.tdk.org.t...
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif