İçerik değiştir

- - - - -

KURAN'ı Anlamak

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 110 yanıt verildi

#41 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2005 - 07:48

Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nün bu iki kelimeyi birbiri ile özdeşleştirmesini biraz nüanssız buldum. Aforizma, İngilizce ve Fransızca'daki orijinal kullanımında, genelde bir fikri kısa şekilde özetleyen, bir düstura inanışı dolaysız, duru, ve net bir biçimde ifade eden sözlere denir. Özdeyişler daha uzun olabilir, açıklamalı, esprili, anekdotlu olabilir, uzunluk ve üslup konusunda daha serbesttir.

İngilizce veya Fransıca'nız varsa, yabancı bir sözlükte, "aforizma" ve "özdeyiş" kelimelerine karşılık gelen "aphorism" ve "quotation" kelimelerinin tanımlarını bulup karşılaştırmanızı öneririm.

Yardımcı olmak amacı ile İngilizce bir sözlükten sözkonusu iki tanımı sunuyorum.

http://dictionary.re...arch?q=aphorism

http://dictionary.re...rch?q=quotation

#42 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2005 - 07:53

Bu konu başlığının ilk iletisinde ne anlatılmak istediği hala açıklanmamış durumdadır.

Anafikir nedir? B ile başlayan kelimeler arasında ne tür bir bağ olduğu iddia edilmektedir? Bu kelimelerin B ile başlamasından başka ortak bir yönü var mıdır? Yoksa bu konu başlığının amacı nedir? Alfabeyi mi öğreniyoruz? Susam Sokağı'nda mıyız?

Sorumu bir kez daha tekrarlıyorum. Cevap veren yok.

Neden?

Sözkonusu iletinin bir anafikri olmadığından, boşboğazlık ve laf kalabalığından ibaret olduğu için olabilir mi?

#43 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 12:51

Arınmak(şirkten)
Kişiyi çalışmalardan ala koyan şey, bilincindeki (nefsindeki), kendisinin bir beden varlık olup, bedensel zevklerini bilincinin zevkleri olduğu yolundaki vehmidir!. Bu vehim kişinin şeytanıdır!. İnsansı bu vehmin esiridir!. Bu kişi için sadece bedeni zevkler asıldır; bedensel beraberlikler asıldır; kendini beden kabul etmenin getirisi olan yaşam biçimi asıldır!. İşte bu fikrin sahipleri “ŞİRK” ehli olarak tanımlanmıştır!.
Böyle bir yaşama kendini kaptıranın Kendini bu anlayıştan kurtarması çok zordur!. Bu yüzden şirk “necis” (pis) olarak tanımlanmıştır! Zıddı olan “tahir” (pislikten arınmışlık) (temizlik) ise gene Kurân’da “arınmamış olanlar bu kitaba el sürmesinler” çünkü şirk düşüncesi içindeyken anlatılmak istenenleri anlamaları mümkün olmaz;

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.01.2006 - 13:53

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#44 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 13:52

Kişi bilincinin hakikati olan ALLAH adıyla işaret edilenin getirisini yaşamak yerine bedensel dürtülerinin ve zevklerinin istikâmetinde yaşamaya başladığı zaman tüm enerji ve düşüncesini sonuçta tümüyle bu dünyada bırakacağı ve bir daha asla geri dönemeyeceği şeylere harcamış olur. Bunun sonucunda ölüm ötesi bedeni olan ruhuna da yalnızca dünyadayken geçerli olan kuvveleri ve diğer verileri yüklemiş olur. Oysa bu veriler ona ölüm sonrası boyutta hiçbir yarar sağlamayacaktır çünkü artık geçerliliği kalmamıştır!. O boyutta dünyadaki olay veya kişilerle veya dünyadaki türden varlıklarla karşılaşmayacaktır!.
Oysa insanın, bilincinin hakikati olan sistemin ana kuvvelerini tanıması ve onları kullanmayı öğrenmesi ZORUNLUDUR; geleceği olan boyutlar dolayısıyla!.

#45 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.01.2006 - 16:40

Bu konu başlığının ilk iletisinde ne anlatılmak istediği hala açıklanmamış durumdadır.

Anafikir nedir? B ile başlayan kelimeler arasında ne tür bir bağ olduğu iddia edilmektedir? Bu kelimelerin B ile başlamasından başka ortak bir yönü var mıdır? Yoksa bu konu başlığının amacı nedir? Alfabeyi mi öğreniyoruz? Susam Sokağı'nda mıyız?

Neden?

Sözkonusu iletinin bir anafikri olmadığından, boşboğazlık ve laf kalabalığından ibaret olduğu için olabilir mi?

#46 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 07.01.2006 - 21:16

Neden?

sayfa iki mesaj 4 de geniş bir şekilde açıklanıyor

Ana teması her birimin özünde mevcut olan...

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.01.2006 - 21:21

#47 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.01.2006 - 19:11

Bu konu başlığının 19. iletisinde sadece "birabbihim" kelimesi üzerinde duruluyor, ve bu kelimenin, Hıristiyanlık'ın Baba / Oğul / Kutsal Ruh inancını açıkça çağrıştırmasına rağmen, Kuran'ın ana öğretisi olan Allah'ın birliği ile çelişmediği, Tasavvuf inancı ışığında açıklanmaya çalışıyor. Bu savın doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır ama en azından kendi içinde bütünleşik bir savdır.

Fakat bu ileti soruma cevap teşkil etmemektedir. Konunın baş iletisinde B harfi ile başlayan onlarca kelimeye atıfta bulunulmaktadır. (billahi, bihi, bima, binnasi, bimüminin, bilkafiriyn, bikülli, bil, bilmutakkıyn, bike, bihakkı, bieydiykum, binnecmi, bizunubi, bihalkın, biziynetil) Bunlar anlam veya gramer açısından "birabbihim" kelimesi ile alakasız kelimelerdir. Tek ortak noktaları B harfi ile başlamalarıdır.

Sorum hala cevapsız kalmıştır.

#48 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 18:28

Şeytan Allah'ın bir diğer yüzü müdür?

HAYIR şeytan yalnızca Allahın yarattığı varlıklardan biridir.
Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#49 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.01.2006 - 23:55

Bu konu başlığının 19. iletisinde sadece "birabbihim" kelimesi üzerinde duruluyor, ve bu kelimenin, Hıristiyanlık'ın Baba / Oğul / Kutsal Ruh inancını açıkça çağrıştırmasına rağmen, Kuran'ın ana öğretisi olan Allah'ın birliği ile çelişmediği, Tasavvuf inancı ışığında açıklanmaya çalışıyor. Bu savın doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır ama en azından kendi içinde bütünleşik bir savdır.

Fakat bu ileti soruma cevap teşkil etmemektedir. Konunın baş iletisinde B harfi ile başlayan onlarca kelimeye atıfta bulunulmaktadır. (billahi, bihi, bima, binnasi, bimüminin, bilkafiriyn, bikülli, bil, bilmutakkıyn, bike, bihakkı, bieydiykum, binnecmi, bizunubi, bihalkın, biziynetil) Bunlar anlam veya gramer açısından "birabbihim" kelimesi ile alakasız kelimelerdir. Tek ortak noktaları B harfi ile başlamalarıdır.

Soruma bu forum üzerinde kısa öz ve anlaşılabilir bir cevap talep ediyorum.

#50 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 11:51

Sana bir sözüm yok! sen türkçesini bile anlayamıyorsunki!!
sen bu ayetlerden muafsın! İslamiyetin, önerileri iman edene!!
Ateistler,ve Ahmakları muhatap almıyor.
İçin rahat olsun ve inandığın her neyse!!
o Seni korusun ve yardım etsin!!!

Cengiz kardeş sinirle çok talihsiz laflar etmişsin, dikkat et lütfen. Kuranın muhatab almadığı hiç kimse yoktur biliyorsun. Onlar inançsız zavallı bile olsalar. Allah herkesi hidayeti ile kuşatsın inşallah. Ben bu tip insanlara kızmıyorum cidden. Yalnızca dua ediyorum. Çünkü cennet te cehennem de akıl ve hafsalamızın alamıyacağı kadar büyük bir yer. Herkese yer var :P

#51 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 11:56

Soruma bu forum üzerinde kısa öz ve anlaşılabilir bir cevap talep ediyorum.

Senin soruna da gelince. Çok matah bişi bulmuş gibi efelenip durma :P .Sen bu işin uzmanı değilsin. Sen prensinde dediği gibi copy past uzmanısın. O yüzden dur otur hele ve bekle adam gibi. Cevabın gelecek. Her şeyin cevabı vardır.

#52 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 13:03

Sen bu işin uzmanı değilsin. Sen prensinde dediği gibi copy past uzmanısın.

Suçlamayı kabul etmiyorum.

Bu suçlama, bana "Kuran'daki Çelişkiler" iletimi yayımlandığında yöneltildi. Yazıyı bir yerden kaynak göstermeden alıntılandığım iddia edildi.

Suçlamayı kabullenmedim ve kaynak gösterilmisini talep ettim. Hangi kaynaktan copy paste etmişsem o kaynağın ortaya konmasını, suçlu isem kanıtının ifşa edilmesini istedim.

Kaynak maynak gösterilemedi çünkü suçlama bir iftiradan ibaretti. Hala da gösterilemiyor. Gösterebilen varsa göstersin.

Asılsız suçlamada bulunmak namertliktir. Bunu da bu vesileyle belirtmek isterim.

#53 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 13:05

Çok matah bişi bulmuş gibi efelenip durma

Bulunacak bir şey yok, sorun da orada zaten.

Anlamdan yoksun bir baş ileti yayımlanmış. Laf kalabalığından başka bir şey değil.

4 sayfadır ne anlatılmaya çalıştığını soruyorum, ne baş iletinin yazarı, ne de başka birisi cevap verebilmiş değil.

#54 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 18:44

burnunuzun dikine gidiyorsunuz da o yüzden.sana anlatılmak isteniyor ama sen hala başka yerdesin. !

Değişiklikler Kaydedildi...

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.01.2006 - 20:42

burnunuzun dikine gidiyorsunuz da o yüzden.sana anlatılmak isteniyor ama sen hala başka yerdesin. !

Bu konu başlığı altında sorduğum soruyu cevaplamak üzere tek bir teşebbüste bulunuldu, o da soruyu cevaplamadı. Ben B harfi ile başlayan tüm bu kelimelerin arasında nasıl bir ilişki olduğunu iddia edildiğini sorarken, verilen cevap sadece "birabbihim" kelimesi hakkında yorumda bulundu.

#56 KeyserSoze

KeyserSoze

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj
  • İlgi Alanları:Havacılık, müzik, dekorasyon vs.vs.vs.

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 02:12

Yok "B" harfinin fazileti yok kuranda kelimelerin, harflerin, ayetlerin konumundan üretilen sayilardan kehanette bulunma ve ya buna benzer anlamlar yukleme. Arkadaslar sanırım biraz silkelenmeniz gerekiyor. Rabbinizin size yolladigi bir kitapta sizlere, bir ayricalik tanıyarak verdiği zekayı kullanarak düşünmeniz ve uygulamanız için onca ahlaki ve kutsal şeyler varken gereksiz ve dayanaksız anlamlar yuklemek neyimize. Adamın birisi oturmuş kendince çıkarsamalar yapmış, ayetler ve sureler hakkında yorumlar getirmiş ve biz cahil insanlarda bu tutarsız görüşlerin tartışmasız savunucusu olmuşuz. Bize bahşedilen düşünme yeteneğimizi kullanmakta ne kadar zorluk çektiğimizi bir düşünün. Burda kuran'ın anlatmak istediği bizlere verdiği bütün öğreti, öğüt, emir ve kuralları görmezden geliyor, bütün bunların dışında bir düşünce tarzı ve anlamlar varmışçasına arayışa giriyoruz. Size sorgulamamanızı söylemiyorum elbette sorgulamalısınız. Daha iyi anlamak için sorgulamalısınız. Ama bunu tartışarak birbirinizi küçük düşürecek hal ve tavırlardan kaçınarak, anlayış göstererek, saygı duyarak yapmalısınız. Kimse Yaradanın yaptığını küçük göremez ve aşağılayamaz. Buna her tür inanışa sahip insanlarda dahil. Bunun cezasını vermek ya da hor görmek lüksümüz yoktur. Körü körüne inanmak yerine sorgulayın, araştırın her söylenene inanmayın her anlatılan efsaneleşmiş dervişlerin hikayelerini yatırların faziletlerini, yok bilmem kaç kere okursan seni ulaştıracak olduğu söylenen vaadleri duymazdan gelin. Bütün bunlar Kuranı okuyamadığı için anlamını bilmeyen kişileri geçmişte bu konuda nispeten daha fazla bilgisi olan ancak yeterli bilgisi olmayan insanların onları Allah'tan korkmaları ve bağlanmaları için uydurulmuş söylemlerdir. Bu söylediklerimi ve şimdi söyleyeceklerimi onaylamayacak olan arkadaşlar olacaktır aranızda. İslamda din ve vicdan özgürlüğü vardır arkadaşlar. herkes istediği dine mensup olabilir istediğine inanabilir istediği tercihte bulunabilir. Ancak bu bizim katımızda böyledir. Allah katında bunun tam tersi söz konusu. Yani biz bu dünyada istediğimiz seçimi yapma özgürlüğüne sahibiz. Ancak bunların cezasınada öbür dünyada katlanma pahasına.
sparkplug arkadaşımızıda bazı konularda desteklesemde yaptığının yanlış olduğunu bilmesinde fayda var. Kendisi kendince bir misyon üstlenmiş. Bırak kardeşim isteyen istediğine inansın istediğini düşünsün ve istediğini seçsin buna karışma hakkın yok. Sen kendi seçimini yapmışsın bu konuda tartışmak neden senin için bu kadar önemli. Bilinçlendirmekten bahsediyorsun. Ancak benim tek görebildiğim (((Bu kelime buraya gidermi gitmezmi bilmem ancak günahı benim boynuma))) sen sidik yarıştırmaktan başka bişey yapmıyorsun. Bu diğer arkadaşlar içinde geçerli.
inandığınız yoldan sapmayın.

Bu mesaj KeyserSoze tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.01.2006 - 15:04

#57 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 02:19

sen sidik yarıştırmaktan başka bişey yapmıyorsun.

:msn111: doğru söze ne denir.

Mrsparkın cevabı: Ben sidik yarıştırmıyorum bakın kurana sidik ....... diye başlar gibime gelio :P :)
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#58 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 04:55

Kimse Yaradanın yaptığını küçük göremez ve aşağılayamaz.

Küçük bir mantık dersiyle başlamak istiyorum.

Bir sav ve kontrapozitifi mantıksal olarak eşdeğerdir.

Yani a -> b doğruysa, ~b -> ~a da doğrudur.

Bir örnekle açıklayalım.

"Eğer yağmur yağmazsa pikniğe gideceğiz." savını ele alalım. a = "yağmur yağmazsa" b = "pikniğe gideceğiz" olur. Bu deyimlerin negatiflerini alıp sırasını tersine çevirirsek doğruluk değeri orijinal savınkine eşit bir sav elde ederiz. Yani "Eğer pikniğe gitmemişsek yağmur yağıyor demektir." İki savın anlamlarının eşdeğer olduğu aşikardır.

Şimdi aynı işlemi KeyserSoze'nin alıntılanmış savına uygulayalım. "Kimse Yaradanın yaptığını küçük göremez ve aşağılayamaz." diyor. Bu savın doğru olduğunu varsayalım ve kontrapozitifini alalım. Eğer sav doğru ise kontrapozitifi de doğru olmalıdır. Kontrapozitifi de şöyle olur: "Eğer küçük görülebilen ve aşağılanabilen bir eser sözkonusu ise, bu Yaradanın yaptığı bir eser değildir."

Kuran'da sayısız çelişki bulunabildiğine göre (bakınız "Kuran'daki Çelişkiler") ve bu vesileyle küçük görülüp aşağılanabildiğine göre, demek ki Kuran Yaradanın yaptığı bir eser değildir.

KeyserSoze'yi bu kanıta olan katkısından dolayı teşekkür ederim.

#59 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 11.01.2006 - 05:18

mantıksal olarak düşündün ve bu saatte yazmaya karar verdin heee

sabahı bekleseydin hocam acelemiz yoktu :P

#60 Edys

Edys

....