İçerik değiştir

- - - - -

Sevgili Günlük

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 1167 yanıt verildi

#141 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 28.08.2005 - 01:36

Sevgili Günlük; geçenlerde vefat eden bir genç kızın hayatla verdiği mücadeleyi okuduğumda ve kimliğini araştırdığımda mantığımda birşeylerin yanlış olduğunu anladım. Bu hayatı bir üsteki üyeninde okuması için seni meşgul ettim bu sebeblede özürlerimi kabul et.

Yatağa mahkûm genç kız, web sayfası hazırlayarak ailesini geçindiriyor.

taziye mesajları için tıklayın ve ibret alın...

‘Cam kemik’ hastalığı nedeniyle 20 yıldır yatağa mahkum olan Hilal Lüle (29), hazırladığı web sayfalarıyla ailesinin geçimini sağlıyor.

‘Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz’ atasözünü doğrularcasına gayret gösteren Lüle, bir yılı aşkın bir süredir özel bir üniversitede uygulama destek görevlisi olarak çalışıyor. Hilal Lüle, ailesinde genetik olarak bulunan cam kemik kırılma hastalığıyla bir yaşında tanışmış. 9 yaşında yatağa mahkum olan Lüle, yattığı yerden profesyonel web sayfaları hazırlayıp para kazanıyor. Lüle, Sabancı Üniversitesi’nde de ‘web tasarım denetmeni’ olarak görev yapıyor. Kemik kırılması sebebiyle 20 yıldır ayağa kalkamayan ve bütün ihtiyaçları erkek kardeşi tarafından karşılanan Lüle, örnek olacak bir davranış sergiliyor. Hastalığın, ailede genetik olması sebebiyle iki abisini kaybeden Lüle’nin hayatta kalan diğer üç kardeşinde aynı hastalık bulunmuyor. Bilgisayar kullanmayı meslek haline getiren, kardeşleriyle birlikte geçimini de bilgisayar üzerinden karşılayan Lüle, ‘Engeller aşılmak için vardır.’ diyor. Bilgisayar kullanmayı 5 yıl önce kardeşinden öğrendiğini dile getiren Lüle, “Bilgisayarım yokken video ve müzik setine merakım vardı. 3 yıldan beri de tasarım yapıyorum. Son iki yıldır da profesyonel olarak web tasarım sayfası yapıyorum. Bu güne kadar da 100’ü aşkın web sayfası yaptım.” şeklinde konuşuyor.

İnternet bilgisi ve sayfa tasarım yapmayı öğrenince ‘yahoo’ aracılığıyla iş aramak için gönderdiği bir mail’in (elektronik posta) Sabancı Üniversitesi’nden bir yöneticinin dikkatini çektiğini anlatan genç kız, “Beni üniversiteden arayıp, açık kadro olursa işe alacaklarını söylediler. Aralık 2004’ten itibaren çalışmaya başladım.” dedi. Maaşlı ve sigortalı olduğunu belirten Lüle, “Bu işi yaparken, web sayfasından cüz’i paralar da ek bir gelir olarak kalıyor.” diyor. İki kardeşinin de üniversite mezunu olduğunu aktaran Lüle, evin geçimini kendisinin karşıladığını, başına bir hal gelmesi ve hasta olması durumunda kardeşlerinin zor durumda kalacağı endişesi taşıdığını söylüyor. Anne ve babasını kaybettikten sonra Hilal’in bakımını üstlenen Faruk Lüle ise, ablasının ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmek için uğraştıklarını, anne ve babasının eksikliğini ona hissettirmediklerini ifade ediyor. Ablasının ihtiyaçlarını ellerinden geldiğince onu kırmadan, üzmeden yapmaya çalıştıklarına işaret eden Lüle, “Biz ona manevi destek sağlarken, ablam bize hem maddi hem manevi destek veriyor. Üniversiteli işsizler olduğumuz için evin bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Abim şu anda asker. Evde bir erkek ben kaldım. İşsizlik dışında sıkıntımız yok.” diye konuşuyor.

Cam kemik hastalığı nedir?

Cam kemik hastalığı, kemiklerde kolay ve sık kırılmanın yanı sıra mavi sklera, diş bozuklukları ve işitme bozukluklarının da birlikte görülebildiği bir hastalık olarak biliniyor. Kemikler gibi dişler de kırılıyor.

04.04.2005
Fahri Öztoprak
Trabzon Zaman Gazetesinden

YENİLDİM

Hiçbir şey için gücüm kalmadı
Gülmek için,
Ağlamak için,
Hatta nefes almak için;
Kanımın son damlasına kadar savaştım,
Ama yenildim.
* * *
Bu beklediğin andır,
Gel al emanetini
Korkunun ecele faydası yok,
Biliyorum.
Ama korkuyorum.
Yinede karşı koymayacağım,
Çünkü yorgunum.
Bunca zamandır direniyorum,
İşte pes ediyorum.

Hilal Lüle

Bu mesaj PReNS tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 28.08.2005 - 02:05

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#142 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7.870 Mesaj

Gönderim zamanı 29.08.2005 - 00:15

lan günlük ağzını yerim lan ben senin tahta kaşığınan

bugün doluydu lan vallaha yoruldum...köye gittim armutlar pişmiş dalında laaan yazık olmuş hoşaf bile olmaz...sonra hacım bi mangal yapmışız biliyon mu...oofff küt küt rakı çaktık bi de...sonra toplandım doooru Es Es maçına açık tribün bi güzel olmuş koltuklar takılmış yeni yeni...yedik bu arada ilk golü biz sonra bi açıldı elemanlar 3 - 1 bursa merinosu yedik...köy takımı hep lan günlük bir kurtulsak şuralardan...sonra maç esnasında iki arkadaşın düğününün olduğunu hatırladım ama gidecek halim yoktu...aslında ne zamandır çiftetelli de oynamıyoz bea gitseydim dedim ama hakket hiç gidesim yoktu...bir günü daha yedik ötekinide nasipse yemek üzere başladık...allah kerim lan günlük
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#143 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 29.08.2005 - 00:58

Prens daıttın beni abicim. Bir sürü şeey yazacaktım. Artık hiçbirinin önemi kalmadı. Boş beleş yaşıyoruz vesselam..

#144 şirin

şirin

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.117 Mesaj

Gönderim zamanı 29.08.2005 - 11:27

pazartesi günlerinden nefret ediyorum günlük...pazartesi sendromunu bana yaşatan insanlardan da nefret ediyorum günlük...sen de nefret ediyor musun günlük....günlük senden de nefret ediyorum günlük..... :)

#145 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 29.08.2005 - 14:02

Bilindik bir şarkıda acemilik çekmek gibidir. Lanet okursun kendine. Dehlize bir adım yaklaştığını bile bile ölümden korkarsın. O'na kavuşma heyecanıyla o'nun olmadığını bile bile. Oy devran kendimi kaybettiğim yılları anımsadım yine demekten aciz olduğum günleri hatırlıyorum. Her kelime de rum gelinin sesi yankılanıyor kulaklarımda. Ve O çalıyordu başımda yanık türküyü. ''Senin için kardeşim her şey senin için'' hatta '' Gardaş bu yol nereye gider.'' sorusunu cevap bile buldum. Ama sen yoksun. gözlerimi kapamaktan korkmuyorum. Bir esaretin ardından çok çok ödün veriyorum ki ne kaybeder bu yürek. Bir suskunluk daha katılır yaşamımıza,o da katıla katıla gülür mutlak. böyle birşey olsa gerek sevgili günlüğüm. Hiç olduğumu bilmek bana sıkıntı veriyor artık. Ve ben ne sana muhtacım ne de aciz kalacak kadar da suspusum.

Her şeyin bir oluru vardır elbet olric'im.
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#146 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 30.08.2005 - 15:32

Merhaba günlük nedense bugun sadece okuma isteğim var günlük yazasım gelmio hiç bakındım öle bi sayfalarına hep hüzün hep nefret dolu neden bilmem yazasım gelmedi günlük sana ama bişiler karalamadan duramadım günün adına neyse günlük seee u

smiley-sport036.gif  

#147 şirin

şirin

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.117 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 10:19

günaydın günlük...nasılsın diyeceğım ama sen yine susacaksın biliyorum...beni sorma ben bugünlerde hiç iyi değilim....teyzem yine canımı sıktı..bu zenginler neden böyle olurlar hiç anlamam...üç kuruş paraları var diye zannederler ki bütün dünya onların peşinden koşacak,istedikleri herşeye sahip olacaklar....yine beni istemiş annemden biricik oğluna eş olarak...anneminde veresi var..sinir oluyorum şu işe...akraba evliliğine karşı olduğumu bilen annem ne diye ısrar eder ki bundan iyi kısmeti nereden bulacaksın diye...ben almanya'ya gitmek istemiyorum günlük..teyzemin oğluyla evlenmekte istemiyorum...off allahım offf !...nasıl çıkıcam bu işin içinden...?

#148 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 12:29

oha sevgili günlük
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#149 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 12:54

sevgili günlük katılıyorum ProzaC'a
Gönderilen Resim

#150 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 12:56

sevgili günlük
yalan rüzgarı gibi oldun be günlük bide bu sirinin hayatı dahamı eglenceli ne hergün yeni bi olay ? sanırım monoton hayatım var günlük benim yazmim ben bişi ilgi çekmicek nasılsa see u maybee be günlük

smiley-sport036.gif  

#151 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 13:01

Saygıdeğer Şükrü abi;

Geçen günkü mektubunda bahsettiğin konu aklıma takıldı, o yüzden sadece bu konu için yazayım dedim.
Nasıl olur da anlatılan olayla ilgili "eğlenceli" tanımını kullanırsın ki? Biraz yadırgadım seni doğrusu. O bayan arkadaşın ne kadar kötü durumda olduğunu bir düşünsene.
"Seni" dostu olarak görmüş ve seninle paylaşmak istemiş, senin yaptığından pek hoşlanmadım açıkçası Şükrü abim..

Daha sonra uzunca yazarım sana abi, şefkatli davran kendine..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#152 şirin

şirin

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.117 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 13:05

sevgili günlük...nihayet beni anlayan birileri çıktı...off offfff !....

#153 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 13:11

Sevgili Şükrü abisi :

Durumun kötülügünü meydana getirmekten cok eglenceli bişiler yazarsam yada bakış açısını deiştirirsem belki olay üstünde takılıp kalmaz ve daha az üzülür diye saptırmış olabilirim olayı temam fekat asıl üstünde durdugum şey sirinin hayatındaki hareketlilikdi yoksa karsı karsıya kaldığı durum tabeki kötü!!!? yada öylemi ki ? neyse sonuç olarak ne kadar aktif bi insan kendileri :msn97:

smiley-sport036.gif  

#154 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 14:23

Ulan günlük feci derecede sinirliyim. Lan allam yaa bak düşündükçe sinir oluyorum. Sen kalk çöpçatan sitenin birisine gir, bak milletin profile sonra gözüne kestirdigine at mesajı konuşmak istersen al bu msn'm diye. Allam yaa deli etti beni, gebertecektim. Gördün dimi günlük çatır çatır söyleyince gıkı çıkmadı. En iyisini yaptım dimi günlük ''Allah'ına yakın bana uzak ol'' dedim sonundada. Yok abi benim biraz daha laf sokmam gerekiyor. Alamadım hıncımı böyle olmaz bu. Yok yok bende kabahat. Yüz müz vermeyecektim. Dolanacaktı it gibi. Önce burnunu sürtmek lazımdı. Ahh kafamı hangi taşlara vursamm...

#155 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 14:27

Bak yaa bide ''aşkım uzatmayalım'' diyo. Lan ben senin nerden aşkın oluyorum ben senin. Daha tanışalı ay olmadı. Yok yok ben küfür bölümüne gidiyorum...

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 14:34

Sevgili Şükrü abileri,

Sana neden bu ismi taktılar? Ben artık her seni gördüğüm de heyecandan elim ayağıma dolaşır...Bana verdiğin sözü unutma tamam mı?

#157 MaryJane

MaryJane

Forum Şövalyesi

• Üyeler
  • 2.094 Mesaj
  • İlgi Alanları:F1, WRC , Eski Mısır , Gothic-Symphonic-Power Metal , Frp, Galatasaray..

Gönderim zamanı 31.08.2005 - 15:14

Sevgili günlük;

Nerden başlasam bilmiyorum.
Sevda cümleye sığmıyor ki..
Yazsam roman mı hikaye mi
Sana sayfalar yetmiyor ki

**
Yorma ne olursun anla beni.

**
İnsan seveni hiç tanıyamaz mı?
Seviyorum demeden anlayamaz mı?
Hicran doluyum,efkârlıyım
Söyle hiç kalbin sızlamaz mı?

**
Sustum..
Söylemem mümkün değil
Sevmek herkezin harcı değil

Demesi kolay..
sevmesi çok zor
kor ateşte yanmayı gel bana sor.

Bugün de böyle olsun be günlük..
''Orada olmayan bir şeyi görmezden gelemezsiniz çünkü 'görmezden gelme'nin anlamı bu değildir ''

Gönderilen Resim

#158 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.309 Mesaj
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Gönderim zamanı 01.09.2005 - 18:55

Bugünün anlamı yine sende saklı günlük abim. Her özlediğim de sarılacak bir vücutsun artık hayatımızda. Sarhoşluğumu mazur görmen dileğiyle ''evet tatilimi bir kaç yol tepmekten başka bir de alkol ile başbaşa geçirdim'' demekten başka literatürüm yoktur. Seni görebilmek için hayal ediyorsam da sen endişelenme ben körüm.
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

#159 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 01.09.2005 - 20:55

Bildiğin gibi değişmiyor hiç bir zaman ,sayfaların hala beyaz kalmış cildin pürüzsüs tıpkı eskisi gibi hala duruyormu beyaz sayfalarının içine koyduğum güller eskisi gibi gözyaşlarımdan yırtılmıyorsun değilmi? imla kurallarına artık kızmıyorsun değilmi? artık sana yazacak platonik aşkım kalmadı sevgili günlük bildiğin gibi artık değişmiyor zaman..
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#160 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.09.2005 - 21:37

Bugün o'nu gördüm defterim. cafeye gelip giden bir müşterim. sürekli gelip gider ses çıkarmazdı. bugün selam verip içeri girdi. halimi hatrımı sordu. ne kadar iyi olduğumdan bahsetti.. o'nu oturacağı masaya kadar takip edip istediği birşey olup olmadığını sormamdan bahsetti. hoşuna gittiğinden bahsetti bu davranışımın.. halbuki o'na özel birşey değildi bu ama onun dikkatini çekmiş , sevindim.. oturdu yarım saat kadar .. hesap ödemek için yanıma geldiğinde güleryüzlü oluşu hakkında birkaç kelam ettim. gülümsemeye devam etti.. ayrılırken "görüşmek üzere" dedi. bende "beklerim her zaman" dedim. çoktandır cafeye gelip giden müşterilerimden birinin benimle ilgilenmesi , hal hatır sorması hoşuma gitmişti defterim.. çok hoştu.. hemde çok...

Değişiklikler Kaydedildi...