İçerik değiştir

- - - - -

Şeriat Nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#61 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:44

Kuran-ı Kerim'de bana namazın 5 vakit olarak nerede geçtiğini söyle..Hadislerden değil bana kitabımızdan örnek ver ama..Eğer sen gösteremeyeceksen bu örnekleri,ben şu an ayetleri ile göstermeye hazırım..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#62 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:07

Dediğime geldik değilmi, sence nasıl tahmin ettim.Yazdıklarımı iyi okumuyorsun. Ben sana kuran ayetlerinin hadislerle tefsir edildiğini örnek ve delillerle gösterdim. Sen sanki ayetler kendine vahy edilmiş gibi hareket ediyorsun, onlara anlam ve yorum katmaya çalışıyorsun...Kuran peyganbere gelmiş ve bazı ayetler onun hadisleriyle anlam bulmuştur...Yukarda da yazdım ; Hadiste bir vahy dir,yani anlam ilahi, lafz peyganberden.İlahi olan bir şeyi neden red ediyorsun.

Hadisleri toptan rededen birisine ben ne anlatsam boş,anlaşmazlık temelde olunca durum vahim bir boyut kazanıyor.Herkes kendi kafasına göre ayet yorumluyor;ortaya cıkan ne kadar insan o kadar din, ama bunların hiç biri ne yazık ki İSLAM degil.Bu din peyganbere vahy edildi ise en iyi yaşayan ve anlatıcak olan da odur.Neden onun anlatımı olan hadisler ve uygulaması olan sünnetler geri plana atılıyor.? Bunlar atıldımı geri kalan İslam mı oluyor.?

Bu konuda konuşacak bir şey kaldıgını zannetmiyorum,çünkü ayrım çok derinde araştırman temennisi ile

bilgilerimi tazelettiğin için

TEŞEKKÜRLER
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#63 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:13

Sen benim yazdıklarımı idrak edebildiğinden emin misin? Çok açık bir soru sormama karşın,bana kaçamak cevaplar veriyorsun..Birazdan çıkacağım ama sana dönüşte okuyup anlayabileceğin bir yazı hazırlayacağım..

Tartışmaktan çekinmene gerk yok..Belki ben yanlış biliyorumdur..Bana mantıksal gelen açıklamalarınla,yanlış bildiklerimi düzeltebilirsin..

* * *

Susuyorum..

#64 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:17

Yukardada var
Peyganber size ne söyledi ise onu alınız herhangi bir şeyden nehy ederse ondan sakınınız.
sure 59 ayet 7

#65 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:18

Yukarıda var ama..Peygamberimizin vefatından sonra bile hadisler yazılıp durmuş..Bunların gerçek olup olmadığını nasıl anlayacağız diyorum ben....

* * *

Susuyorum..

#66 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:33

Gerçekten böyle düşünüyorsan...olur ...Bende çıkacağım.

Bazı şeyler mantık Bazı şeyler zevken idrak meselesidir(bu konuyla çok alakası yok aklıma geldi)

Tartışmadan hiçbir zaman çekinmedim. karşılıklı kazanım oldugu sürece...

Yazdıklarını çok iyi anlıyorum.Onun için tartışıyoruz.Sen basit cevaplar bekliyorsun ben temele inmeye çalışıyorum...Böyle bir konuda kısa soru cevaplarla bir yere varamayız...Sende okudukların hakkında düşün...

SELAMLAR...

#67 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:35

Sahih hadis kitaplarına güvenerek...

#68 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 16:57

Bütün hatrı sayılır İslam alimleri güvenmiş alıntı yapmışlar.İnan Müsliminde,Buharide,Ebu Davutda,Tirmizide en ufak bir şüphe olsaydı en ufak itibarları olmazdı...Guvenilecek kişiye güvenip hakkını vermek lazım...Herşey bütün insan ilişkileri de güven üzertine kurulu degilmi?Ben güvenmedigim kişinin çayını bile içmezken ,sence böyle bir konuda güvenilmeyen kişiden hadis nakli yapmaya kim nasıl çesaret eder.

Bence güvenmek ve okumak her şeyin başı....

#69 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 18:11

Buhari dedinizde aklıma geldi..Hemen Buhari'den bir iki örnek vereyim..

* ''Şeytan her insanı doğarken yaralar. Ancak Meryem oğlu İsa’yı yaralayamamış, yaralamak için gittiğinde onun örtüsüne vurmuştur.''
Buhari-K. Bedul Halk 11- Hanbel 2/523

Bu hadiste Hz.İsa yüceltilirken, Peygamberimiz’in de içinde olduğu diğer insanlar şeytan tarafından yaralanmış ilan edilirler...Bu hadisten sonra Peygamberimiz’in, kalbindeki şeytanın darbesinden kurtulmak için melekler tarafından beş defa ameliyat edilip kalbindeki siyah pıhtının çıkarıldığına dair yakışıksız hadisler de nakledilir. Kimin tarafından? En doğru hadis kitabı Buhari ve Hanbeli mezhebinin kurucusu Hanbel tarafından! Yine de ısrarla savunulan şudur: Hadisleri inkar eden Peygamber’i inkar eder. En doğru hadis kitabı ise Buhari’dir! İşte en doğru hadis kitabının hadisi! İşte Kuran dışında başka hadis (söz) arayanların düştüğü durum!

* ''Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır.''
BuhariTesavir, 89

''Gerçekten Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise dilediğini bağışlar.”
4Nisa Suresi 48

Kuran'a göre en büyük günah Allah'a ortak koşmadır..Oysa Buhari'nin hadisine göre en şiddetli azaba ressamlar uğrayacaklardır.

* "ALLAH ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

" ... O'nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur.”
42 Şura Suresi 11

Nerede geçiyor bu hadisler??..Hadis kitaplarının sözde en doğrusu olarak gösterilen, tek hadisini inkar edenin kafir olacağı söylenen Müslim ve Buhari'de..

Allah'a hiçbir şeyin benzemediğini söyleyen ayete karşın hiçbir mecazi ifadeyi çağrıştırmadan, Allah'ın baldırı olduğunu ve ahirette baldırını açacağını söylemenin saçmalığını uzunca anlatmaya gerek var mı?

Ya aslında daha bir sürü örnek var bunun gibi..Çok uzunda yazıp sıkılınsın istemiyorum..O yüzden bir kaç örnekle geçiştireyim dedim..Bu verdiğim örnek hadislerin karşılığındaki KURAN ayetlerini yazdım ki , hadislerle ayetlerin nasıl çeliştiğini anlayabilesiniz diye..

* * *

Susuyorum..

#70 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 08.08.2007 - 15:38

O dönemde resim ve heykelle ugraşanlar,tapılacak putlar üretiyordu.Yani şirk e
giriyor ve teşvik ediyorlardı.Ameller niyetlere göredir.

Şu anda tatilde oldugum için kaynaklara ulaşamıyorum.Dönünce şu baldır,bacak meselesine kaynaklarından bakacam,yoksa hadis muallifi yazar çizer takımının kaynaktan diye gösterdigi kitaplarına aldıgı bir çok şey balon çıkıyor.Eger kaynakta yoksa ve ya saptırılmışsa senden yazar adı isteyecegim...

Yalan Hadisler karıştı diyor ve top yekün hadisleri inkar ediyorsun?Yanlış anlamadıysam,bu mantıkla yalancı peyganberler çıkması Peyganberlik makamına inanmamayı getirmezmi?

Önce hadis inkarı ile başlayan bu süreç,daha sonra ayetlerden şüphelenmeyi hata inkarı ve küfrü getirmezmi?

Hadisler daha sonra yazıldı diyorsun.Kuran da Ebubekr zamanında derlenip,yazılıp Hz.Osman zamanında çogaltılmadımı bu Kuran a güvensizligi getirmi?

NİSA(4) ayet 150-151-152

ALLAH ı ve peyganberi inkar edenler ve (inanma hususunda)Allah ile peyganberini birbirinden ayırmak isteyip"bir kısmına iman ederiz,ama bir kısmına inanmayız" diyenler ve bunlar(iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler yokmu

İşte gerçekten kafirler bunlardır ve biz kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır

Allah ve peyganberine iman edenler ve onlardan hiç birini digerinden ayırmayanlara(gelince) işte Allah onlara bir gün mükafatını verecektir.ALLAH ÇOK BAÐIŞLAYICI VE ESİRÐEYİCİDİR.

Senin imanlı bir kişi olduğunda en ufak bir şüphem yok,sadece konunun ne kadar hassas olduğunu ve nerelere kadar gidebileceğini göstermek istedim.

Dedigim gibi tatildeyim hemen çevap yazamassam net e ulaşamam sebebiyledir

#71 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 08.08.2007 - 15:45

Tamam siz kaynkalarınızı bulun ondan sonra tartışmaya devam edebiliriz..

İyi tatiller bu arada *lol

* * *

Susuyorum..

#72 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 08.08.2007 - 15:51

Ama tatil sonrası yazdıklarımada cevap verirsen sevinirim. iyi tatil dileklerine teşekkürler,eğer çalışıyorsan sanada iyi calışmalar...

#73 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 08.08.2007 - 16:05

Merak etmeyin siz tabiiki cevap verebilirm..Bu konuda şüpheniz olmasın..

Teşekkürler *lol

* * *

Susuyorum..

#74 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 11.08.2007 - 02:22

Bu hadiste Hz.İsa yüceltilirken, Peygamberimiz’in de içinde olduğu diğer insanlar şeytan tarafından yaralanmış ilan edilirler

Deniyor;bu hadise böyle bir annam yüklenemez...

Hz İsa nın diğer insanlarda yaradılış olarak bir farkı var;o babasız olarak doğan tek insan , şeytanın ona doğuştan musallat olamıyışı Hz Peyganberi asla küçültmez Hz Yusuf un güzelliginin diğer peyganberleri çirkin yapmadığı gibi...

Demekki ana ve babadan olan her beşerde nefis taşıması sebebiyle şeytan vesvesesine kanma eğlimi oluyor, ve bu Peyganberden bir şekilde çıkarılmış ve Peyganber, en ufak şeytani tasaruftan arındırılmış.Allah dilediğine dilediği gibi muammele eder;Peyganberin bu şekilde muammele görmesi onu neden küçültsün, aksine yüceltir

Peyganberimin üstünlüğü en son ve tekamül etmiş kitabın kendine verilmesi ve Peyganberlik makamının kendisi ile kapanmış olmasıdır.İslam hiç bir zaman Peyganberleri böyle bir yarış içine sokmaz.Biz, digerleri gibi Peyganberimizi överken diğer Peyganberleri aşağılayamayız...

Bütün Peyganberlerin en üstün özellikleri Allah Resül de şu veya bu şekilde Allahın dilediği tarzda toplanmıştır...

#75 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 17.08.2007 - 13:12

Kılıç Bey şu baldır meselesine ne zaman geleceğiz..Ya da Buharinin hadislerine?

Bu mesaj gLamour tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.08.2007 - 13:13

* * *

Susuyorum..

#76 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2007 - 16:33

Bu hadis Nun(kakem) suresi 42. ayet ile ilgili olup

(O gün ki, sak açılır ve seçdeye davet edilirler,o zaman secdeye güçleri yetmez)

sak'ın açılması ifadesi gerçeğin ortaya çıkması,insanlardan gaflet perdelerini sıyırarak bir şiddet ve dehşetle,Allah ın büyüklüğünün, hak taraftarlarına rahmet, batıl taraftarlarına da gazap saçarak gaybi dünyadan görünür dünyaya gelişini ifade eden Rabbani bir işarettir...(Elmalı Hamdi, Hak dini Kuran dili meali s:597)

#77 efendisiz

efendisiz

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 12 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 12:37

google da seriat laiklik ve türban hakkında insanların neler düsündügünü araştırmaya çalışıyordum buradaki forum yazıları diğer sitelere göre oldukça kaliteli ve insanlar gerçekten birbirlerini anlamaya çalışıyorlar gördüğüm kadarıyla.

şeriatle ilgili tanımların tamamını okudum şeriate hayır dersek müslümanlığı yaşayamıyoruz öte yandan kuran da yeterli kanun hayatımızın kurallarını yönlendirebilirmiş...

gerçektende bir kuran okuyucusu olarak iyi niyetle kuranın sosyal yaşamda insanların kanunlarını şekillendirebileceği açık

"Kur'an Şeriatı kişinin yaşamının kanunlarını belirler . Şeriat kanunlarında ne devletin vergi kanunu vardır, ve iş ve işveren hukuku, ne sosyal güvence, ne trafik kuralları ve cezaları, ayrıca Kur'an Şeriat'ında medeni kanun gereğince kadın bugün ki haklarının pek çoğundan feragat etmek durumunda dır."

yorumu zaten devamında (göründüğü kadarıyla) "dini bütün" forum yazarlarını da yol ayrımına sokmuş.... işin içine hadisler giriyor... hadisler örümcek kafaların önünü açıyor şeriatle yönetilen örnek ülkelerin acınası hallerinin sebebi ortaya çıkıyor.

nasılmı.... önce türban serbest bırakılıyor hak ve özgürlükler deniliyor üniversitede türbana aklımıza annelerimiz babaannnelrimiz geliyor hakikaten türbanlıların eğitime hakkı yokmu diyoruz

sonra türban serbest oluyor devlet kurumlarına girmeyecek diyorlar oraya da giriyor (girdi bile ankara ssk hastanelerini nüfüs idareyi gezin) sonra sınflaşmalar başlıyor.... o örtünmüyor taksimde tacize mi uğradı??? haketmiş hem sarhoş hemde şu haline bak orada gece vakti ne işi var o**pu istiyo.... o da istiyo iyi olmuş bizim kadınlarımızın başına neden gelmiyo??? ha haa tabii ya o da örtünse onunda başına gelmez...

gibi devam ediyor müslüman kardeşim.... bunu belki sizler yapmıyorsunuz belkide şeriat geldiğinde yapmayacaksınız ama çoğunluk pakistand,a iranda ki gibi bu modda olacak

yani o bahsettiğiniz şeriatle hadislerle ülke yönetilirse diğer yönetilenlerden daha iyi olmayacak hadislere ihtiyaç yok sadece kuran yeter diyen iyi niyetli kardeşlerimse kuranı yorumlayan onbinlerce "alimin" arkasından insanların nasıl yüzyıllardır gittiğini görecek kuran yorumlanacak şeriat kanunları "el" le "o" kafadaki insanlarca yazılacak sonra ne mi olacak

2000 li yıllarda şeriatle yönetilen ülkelere ne olduysa o olacak
Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş

#78 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 22:34

Yukarıdaki; Hadisin İslam dinindeki yeri ve önemi ile ilgili yazılanları oku,Hadislerin örümcek kafalıların önünü actığı konusunda bir kez daha düşün...Asıl örümcek kafalı konulara vakıf olmadan yorum yapan kişidir...

#79 efendisiz

efendisiz

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 12 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 13:22

okudum sevgili kardeşim okudum bakınız bunları da okudum

http://forum.islamiy...u-ilmihali.html
forumdan birkaç örnek...
Allah Resulü kadınların saçlarını traş etmelerini yasaklamıştır.(125) kadınların ve kızların erkeklere benzememeleri için saçlarını kesmeleri mekruhtur. Eğer bir hastalık varsa o zaman kesilmesinde bir beis yoktur.(127)
(125-Ahmet İbn-i Hanbel, Ahkamu'n Nisa:14....

Kadının başını örtmesi Allah'ın bir emri olduğundan dolayı, başını açan bir kadın bir farzı terk etmekle mesul olmaktadır. Öte yandan Allah'ın bir diğer emri olan namazını kılmakla da onun sorumluluğundan kurtulur ve namaz kılma sevabını alır.

örümcekleşmek böyle başlıyor ve kuranda olmayan başörtüsü yorumlarla farz oluyor söylentilerle recm e kadar gidiyor
Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş

#80 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 14:31

Arkadaşım ne yaparsanız yapın açmıyorlar işte saçlarını.Diyanetin kabbak gibi fetvası var ki laik bir ülkede dinle ilgili kim konuşabilir?
Elmalılı Hamdi YAzır'ın tefsiri var ki (elmalılı hamdi yazır!a kim Kur''anı tefsir ettirdi?) başörtüsü dinde vardır diyor.

Yapılan aynen şudur, ne yaparsak yapalım bir türlü saçlarını açmıyorlar. Madem zorlar açtıramıyoz. O zaman bizde kuranda başörtü yok diyerek açtıralım. *böö Yani pantolon olmadı gömlek verelim. :D

Örümcekleşmek de işte burada başllıyor.