İçerik değiştir

- - - - -

Şeriat Nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#41 sophiA

sophiA

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 89 Mesaj
  • Konum:40.58 Grad Kuzey paralelleri, 29.05 Grad Doğu meridyenleri
  • İlgi Alanları:Özellikle SATRANÇ

Gönderim zamanı 16.05.2007 - 14:21

Şeriat Allah'ın emir ve yasaklarıdır diyorsanız eğer ve inanç Allah ile kul arasında ise ve yine bir insan istediği dini seçme veya seşmeme özgürlüğüne sahipse Şeriat bir devlet yönetim biçimi olamaz kimseyi belli bir dinin yasak ve emirlerine göre yönetemezsiniz bu din ve vicdan özgürlüğüne aykırıdır. Din, inanç, gibi terimler incelendiğinde şeriat ancak bireyler için mümkündür topluluğa uygulanamaz.

P.S. = Allah aşkına çok uzun yazmayın arkadaşlar ya sanki destan yazıyorsunuz maşallah *bira

Bu mesaj sophiA tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.05.2007 - 14:22

Gönderilen Resim

#42 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 18:11

bence şeriatin gelmesiyle eli kolu kesik bir yıgın insan meydanlarda gezcek...

zaten işsizlik hat safada iken..birde suçlular eklenir..adam belki pişman oldu yaptıgına ama kolu kesik işemi alırlar geçtim onuda suçlu durumundaki adamı işe alılarmı dimi..

farzedin ki bir kaza oldu şahit lazım bir kadın gördü cık olmaz en az üç kadın.görcek..zinamı yaptı kadın..taşlayalım hadi...

eee şeriatin kesitigi parmak acımaz.tabii

buyrun şeriat gelsin....
Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin
korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar,
elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.

#43 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 28.06.2007 - 21:25

Şeriat arkadaşların anladığı anlamda değildir, farzedelim ki öyle olsun.

BU KAÇINILMAZ BİR SONDUR, Korkunun ecele faydası yoktur,
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#44 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 29.06.2007 - 08:39

farzedin ki bir kaza oldu şahit lazım bir kadın gördü cık olmaz en az üç kadın.görcek..zinamı yaptı kadın..taşlayalım hadi...

eee şeriatin kesitigi parmak acımaz.tabii

buyrun şeriat gelsin....

İslam dininde yani Kuran'da (din Kuran'dır çünkü) ,şahitlikte ,

1 erkek = 2 kadın diye birşey yoktur..
+
Adam taşlayarak öldürme (recm) İslam Dinin'de yani Kuran'da yoktur..Yanlış bilgilerle insanların kafalarını karıştırmayalım lütfen..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#45 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 29.06.2007 - 13:29

Hicr suresi 17. ayet, Onları taşlanmış, her şeytandan koruduk.. der... Bu ayet, şeytanın taşlandığını, dolaylı olarak da içlerine şeytan girmiş olduğuna inanılan insanların taşlanabileceği anlayışını düşündürür niteliktedir..

Nur Suresi 2. ayette görüldüğü gibi recm cezası yoktur, ceza yüz sopa olarak belirtilmiştir.
Nur 2. Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.

Ancak, ilgili bir hadis zinanın iki bekar kişi arasında olması şartıyla yüz sopa olduğunu, iki dul arasında yapılan zinanın cezasının ise recm olduğunu söyler.
543 - Ubâdetu'bnu's-Sâmit (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a bir vahiy geldiği zaman, vahiy sebebiyle onu bir gam ve keder alır, yüzünün rengi uçardı. Bir gün Cenab-ı Hakk yine vahiy indirmişti ki aynı hal onu sardı. Keder hali açılınca: "(Zina haddiyle ilgili hükmü) benden alın. Allah onlar hakkında yol kıldı (yani çok açık şekilde had beyan etti): Bekâr bekârla zina yapmışsa cezası yüz sopa ve bir yıl sürgündür. Dul dulla zina yaparsa yüz sopa ve recm'dir."

Erkeklerinizden iki şahit tutun. Eğer iki erkek bulunmazsa şahitlerden razı olacağınız bir erkek; biri unuttuğunda, şaşırdığında diğeri ona hatırlatacak iki kadın olabilir..."

Bu mesaj lasrocas tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.06.2007 - 13:34

Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin
korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar,
elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.

#46 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 29.06.2007 - 13:46

Hicr Suresi 17 ayette öyle diyor evet..Ama bu size insalarında taşlanacağını nasıl düşündürür??

Bana KURAN'da geçen recm'den bahsedermisiniz?İnsan taşlayarak öldürmenin KURAN'da geçen yerlerini gösterirmisiniz?!

Bizim tek izleyeceğimiz Kuran'dır.Hadisler değil..Çünkü Peygamber efendimiz yaşarken hadis yazılmasını yasaklamıştır..İnsanlar herşeyi farz sanmasınlar diye..Ve biraz araştırırsanız,birçok hadisin uydurma olduğunu görürsünüz..Siz Kuran-ı Kerim'i izleyin..Eğer orda yazmıyorsa yoktur..Hem ALLAH istese idi,sizce recm denen bir cezayı neden Kuran-ı Kerim'de belirtmesinki??Herşeyi detayı ile veren Kuran,recm'imi unutmuşturki,hadisler yazılmıştır..Saçma !!

Tekrar söylüyorum izleyeceğimiz,okuyacağımız KURAN'dır hadisler değil..

* * *

Susuyorum..

#47 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 16:10

Çalışman çok güzel,ama anlatamassın, anlamazlar onların kendi doğruları var.Anlamaları için kapsamlı bir calışma gerekirki bunada zamanları yok.İmanda bu işin olmassa olmazlarından.

Kuran ve Hadisler bir bütünlük içersinde seyrederler.
Sağlam olanları bellidir.Hadis ve sünnet de bir vahiydir.Cebrail peyganberimize Kuran ile geldiği gibi,Hadis ve sünnet ile de gelirdi.(1)ancak lafz olmayıp manadan ibarettir.Peyganber de cebrailden anladığını istediği lafızlarla ifade eder.Hadisin mana ile rivayetinin caiz olması bundandır.

(1) kurtubi tefsiri cilt 1 s:330 sünen i ebi davut
Riyazüs salihin s:9 bak: Kuranla ile Hadisin derecesi ve aralarındaki fark

Teşekkürler gLamour
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#48 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 05.08.2007 - 16:17

Hadilerin bir çoğunda örf ve gelenekler vardır..Mesela erkeklerin sünnet olması..Bu eski bir Arap geleneğidir..KURAN'da sünnet olmak gibi birşey geçmez..Ama insanlar sünneti müslümanlığın bir şartı olarak görürler ::

O yüzden diyorumki aslolan KURAN'dır..

* * *

Susuyorum..

#49 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.08.2007 - 21:19

Hadis ikinci temel kaynaktır.Hadisleri yok saymak kuranı anlayamamayı getirir.

(Hadis bir vahy dir;onlar da mana olarak peygambere vahy olunmuştur:Şu halde "İslamın esası yanlız kuran dır.Biz ancak ona bakarız" gibi bir iddia ile Peyganberin hadislerine kıymet vermemek, şayet kötü bir fikre dayanmıyorsa, hadis ve sünneti ve Peyganberin vazifesinin şümul ve mahiyetini anlamamaktır. Kuran ı tebliğ eden de, tefsir ve beyan eden de Peyganberin kendisidir.)

RİYAZÜS SALİHİN sayfa 5

Bunun için Kuran ı kerim de
"Peyganber size ne getirmiş ve ne söylemişse onu alınız. Hangi şeyden nehy ederse ondan sakınınız" buyrulmuştur sure 59 ayet 7

Kaş yaparken göz çıkartmayalım yani...

#50 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.08.2007 - 21:34

Peygamberimiz'in hadis yazımına izin vermediğini, kendi sözlerinin yazımını yasakladığını hadisçiler bile kabul etmektedir. En doğru kabul edilen iki hadis kitabından biri olan Müslim'de ve Hanbeli mezhebinin kurucusu İbni Hanbel'in Müsned'inde şu hadisi rivayet ederek Peygamber'in kendi sözlerinin yazımını yasakladığını kabul ederler. "Benden Kuran dışında hiçbir şey yazmayın. Kim benden Kuran dışında bir şey yazmışsa imha etsin.” (Müslim, Sahihi Müslim Kitabı Zühd, Hanbel, Müsned 3/12, 21, 33)

Darimi'deki hadis ise şöyledir: "Sahabe Allah'ın elçisinden sözlerini yazmak için izin istediler. Ancak onlara izin verilmedi.”(Darimi, esSünen)

El Hatib'teki hadis şöyledir: "Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve yazdığınız şey nedir? dedi. Senden işittiğimiz hadisler (sözler) dedik. Hz. Peygamber Allah'ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah'ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.” (El Hatib, Takyid, sayfa 33)

Tirmizi'den de bunu öğrenebiliriz: "Allah elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize izin vermedi.” (Tirmizi, esSünen, K. İlm, sayfa 11)

Hadisler, doğru ile yanlış ayrılamayacak şekilde karışmıştır. Peygamberimiz'in karakteri ve yaptıklarıyla ilgili gerekli bilgi Kuran'da vardır. Bunun dışındaki bilgiler gereksizdir. Bu gereksiz bilgilerin doğrusunu ayıklamak da imkansızdır.

Kuran dışındaki hadisleri inkar etmek Peygamber'e sevgi ve saygının, dini Allah'a halis kılarak idrakın ve Kuran'ı tek başına yeterli kabul etmenin sonucudur...

* * *

Susuyorum..

#51 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 12:25

:blush:
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#52 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 12:29

Hadilerin bir çoğunda örf ve gelenekler vardır..Mesela erkeklerin sünnet olması..Bu eski bir Arap geleneğidir..KURAN'da sünnet olmak gibi birşey geçmez..Ama insanlar sünneti müslümanlığın bir şartı olarak görürler :blush:

O yüzden diyorumki aslolan KURAN'dır..

bunu bir şart olarak görmeyen başka dinden insanlar da sünnet yaptırmaktadır..

hatta sayılarının çok arttığı bilinmektedir..

sünnetin sağlık açısından önemli olduğunu bilmek gerekiyor önce...

arap geleneği diye veya bir şart diye bakmamak lazım.. tamam ülkemizde müslümanlığın getirdiği bir olay gibi bakılıyor buna ve geleneklerimiz de var..

ama öte yandan sağlık için önemli birşey sünnet olmak..

#53 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 12:32

Demekki araplar sağlıklarına çok önem veriyorlarmış :blush: Çünkü benim bildiğim ilk sünnet olma araplardan çıkmıştır..

Diğer dinlere mensup kişiler,bunun sağlıklı olduğunun farkına varıp,sünnet olmayı tercih etmişlerdir ki Uzakdoğu'da sünnet olanların sayısı gittikçe çoğalmakta..

* * *

Susuyorum..

#54 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 13:47

HADİS
"Beş şey fıtrattandır;(Bütün peyganberlerin şeriatlerinde yer alan ve uygulanan işlerdendir.)
Bunlar, sünnet olmak,kasıkları traş etmek,bıyıkları kısaltmak,tırnak kesmek, ve koltuk altı kıllarını yolmaktır."
S.Müslimin hn.49 İ.Mace hn.292

Senin ve benim gibilerden kimse hadis ayıklaması yapmasını beklemez.O ilme sahip olduğmuzu zannetmek abesle iştikaldir.İlme sahip kişiler bunları yüz yıllar evvel yapmışlar.Hadisler olmadan kuranı anladığını iddea safsatadan ibarettir.Neden insanları ehl-i sünnet davasın uzaklaştırmaya çalışıyorsunuz?Bu dini tamir davasında dini tahrip etmektir...
Örnegin herkes beş vakit namazın farz olduğunu bilir.Kuran da beyanı acıktır,peki
vakitlerini, rekatlarını,ne suretle kılınacaklarını izah ve beyan eden kimdir.Bunlar hadislerden başka nerden bulucan.
Din alimleri kuran ın maksadını anlamak için icabında hadis ve sünnete baş vurmuşlardır.Bunun için İslamın esas kaynağı kitap ve sünnettir derler,bu manaca sünnet hadis müradifidir.

#55 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 13:56

Lütfen yazdıklarımı tekrar oku. Kaynakları incele.
örnek: Oruç ayeti nazil olunca Ashab oruç tutular,fakat oruçlu olduğunu unutarak yiyip içen hakkında açıklık yoktu.Bir ğün Ashab

#56 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:07

unutup yedi Peyganbere sordular"Bir adam oruçlu olduğunu unutur da yer içerse oruçu bozulmaz" işte bu cevab Hadistir bu Hadisle "yanılarak ve ya unutarak yaptıklarınızda günah yoktur" ayeti kerimesinin tefsiri yapılmış ve bu hükmün o ayette mündemiç olduğu izah buyrulmuştur...

not:yukardaki kopukluktan dolayı özür gerçi ben yapmadım ama neden oldu bilmiyorum.

#57 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:11

Arkadaşım peki şunlara bi açıklama getirirmisin..(Namaz konusuna sonra geleceğim..)

Halife Mehdi zamanında boynu vurulmak üzere yakalanan ünlü dinsiz Abdülkerim bin Ebil Avca öldürülmeden önce şu dehşetli açıklamayı yapar: "Siz beni öldürüyorsunuz ama, ben dininizde helali haram, haramı helal yapan 4000 hadis uydurdum.” 6000 küsür Kuran ayeti olduğunu düşünürsek sırf bir kişinin 4000 hadis uydurabilmesinin açacağı dehşetli tahribi anlayabiliriz.

Ahmed bin el Cuveybari, Muhammed bin Ukeşa ve Muhammed bin Temim'in Hz. Peygamber hakkında 10.000'den fazla hadis uydurdukları söylenir [İbni Hacer, Lisanu'l Mizan].

Hadisçilerin kitapları dini bozmak için kasıtlı yapılan uydurmaların itiraflarıyla doludur. Bu uydurmaların varlığı bellidir.Şimdi sana soruyorum..Kim bu uydurmaların , bugün meşhur olan hadis kitaplarına karışmadığını neye dayanarak garanti edecektir? Bana evet garantidir karışmamıştır diyebilir misin?

* * *

Susuyorum..

#58 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:21

Kuran da zekat farzdır, değilmi hangi mallardan verileceğini nerden öğreniyoruz. Haç da böyle,Kuran da temiz olan şeylerin helal pis olanların haram olduğu haber verilmiş,bunların neler olduğunu nerden öğreniyoruz sence.Bu örnekleri çoğalta bilirim ama yeterli olduğunu sanıyorum.Netice Sünnet ve Hadis kuran ın ayrılmaz birer parcasıdır.İşimize gelmesede bu böyle...

#59 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:29

Soruma cevap alamadım..

* * *

Susuyorum..

#60 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.08.2007 - 14:39

Bir hadisin sahih olan bir hadis kitabına girebilmesinin şartlarını senin iyi biliyor olman lazım bukadar elemeden sonra sence mümkünmü?Bence değil.Altı bin hadis uyduran adamın yalancı olduğunda şüphe yokta böyle bir adamın son sözlerine neden inanıyorsun...
Namaza sonra gelelim deyişine bakılırsa;Herhalde bir inkar söz konusu değildir çünkü eğer varsa konuşacak birşey kalmaz(bazılarının dediği gibi 3 vakit değil 5 vakit)