İçerik değiştir

- - - - -

Şeriat Nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#21 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 22:26

Meseleyi İslam şeriatı ekseninde ele alacak olursak,

Hukuk,bir kurallar bütünüdür..Kur'an'ı referans alarak oluşturulacak bir hukuk sistemi ise pratikte bir takım sorunlar doğurur..Kur'an'ın eksiksiz olduğu hususunda bir şüphemiz olmamakla birlikte,dinde bazı kesin hükümler bulunmaktadır..Örneğin namaz kılmak,oruç tutmak gibi..Bu durumların aksi halinde,örneğin namaz kılınmadığında devlet ve insan olarak bir cezai uygulamada bulunmak,dinde olmayan,dinle çelişen bir durumdur..Namaz kılıp kılmamakta,İslam,insanları özgür bırakmaktadır..Bu dünyevi hayatta bir kişisel tercihtir,cezai uygulaması ise tamamen Allah'ın bileceği meseledir..

Mesela,tesettür konusunda kişisel tercihler,İran,Suudi Arabistan gibi teokratik yönetimlerde görmezden gelinmektedir..Oysa örtünme hususunda bir yaptırım uygulamak da devlet eksenli bir hareket olamaz..

Eğer diyorsanız ki,İslam da kişisel tercihlere saygı duymaktadır,o halde şu durumda da şeriatla yönetiliyoruz manası çıkarabiliriz..İslam kişisel yorumlamalarla -belli durumlar dışında,örneğin zina- seküler toplumsal kanunların uygulanacağı merci değildir..

Din,çoğu zaman belli güç odaklarının yorumlamalarının toplumsal kıyafet kazanmasıyla riske girmeye neden olabilir..Örneğin,Orta Çağ'daki İslam ülkelerinin bilimdeki büyük sıçrayışının,bu döneme yansıyamamasının sebebi de budur..Bilimi dinin çelişiği olarak gören güç odaklarının ürünü geri kalmış İslam toplumlarında gözlemlemek için sosyolog olmak gerekmiyor..Şeriatla yönetildiğimizi varsayalım..Teokratik yönetimlerde sorgulanamayacak odaklar vardır..Bu riski alabilecek misiniz?

Bu mesaj vaudeville tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.04.2007 - 22:27

#22 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 22:39

Birkaç eklemede daha bulunayım,

Kur'an'daki hükümleri bir hukuk kuralı olarak ele almaktan çok,bir tavsiye olarak ele almalıyız..Örneğin,yine tesettür ekseninde düşünecek olursak,kadınlar erkekten yana gelebilecek herhangi bir tehlikeyi bertaraf etmek için giyim kuşamına dikkat etmelidir..Onları böyle giyinmeye zorlamaktan çok,bu durumun daha güvenlikli olacağı manası çıkarabiliriz..Aksi durum sözkonusu olsa idi,kadın tesettüre riayet etmiyorsa,başına gelecek tehlikeden tamamen kendisi sorumludur,suçlu kadındır hükmü çıkarırdık..Aynı zihniyetle doğu ve güneydoğudaki feodal rejim kaynaklı,töre cinayetleri motivasyonunda karşılaşmıyor muyuz?

Şer'i hükümleri,"herkesin mezarı ayrı" düsturundan hareketle ele almalıyız..

Bu mesaj vaudeville tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.04.2007 - 22:53

#23 Selametlik

Selametlik

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.976 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 01:05

Kaldırın anayasayı, silin bütün kanunları, emekli edin hakimleri, yargıçları, savcıları avukatları, yerlerine hocalar, kadılar, gelsin, şeyhler ulemalar savunsun bizi imam hatip mezunları baksın bütün davalara.
Trafik kurallarını, medeni hukuku, ceza hukukunu yok sayın.

Bu perhiz bune lahana turşusu kadın hakları , eşitlik, insanca yaşan vs vs çığırtkanlığı yapan kişilerin sonra tutup kadınların haklarının günümüzde sıfıra yakın tanındığı ve şeriat ile yönetilen devletlere özendirmeleri düşündürücü.

Bütün bunlara karşılık Şeriat Kanunları gelsin kötü bişi değilmiş işte bu ne isteksizlik. Salak erkek milleti neden kabul etmiyorsunuz Şeriati yahu en basitinden 4 kadın ile evlenmeniz mümkün olacak bakalım bir adamın 3.ncü veya 4.ncü eşi olarak verildiği takdirde bu yukarda şeriatin kötü olmadığını savunan arkadaş bakalım ne diyecek merak ediyorum.

konuyu yeni okumaya başladım ve orasına bi açıklama getirmek istedim.

peygamber efendimiz zamanından önce (cahiliye devrinde)kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu.peygamber efendimiz bunun yanlış olduğunu açıklamıştır.bundan büyük döneminde kadın haklarına sahip çıkma olabilir mi?ayrıca kadın haklarını aramak isteyenler,
1)gazetelerin baş köşelerinde traj için çıplak resim
2)bütün tv programlarında yine traj için çekici bir bayan
3)bütün reklamlarda hatta lastik reklamı da dahil,çekici bir bayan kullanılıyor.

eeee neden kadınlar bunlarda hakkını aramak istemiyor?
Koş saraylarima bulabilirsen beni
Konuş ve dertleş eskisi gibi
Bul seni getir bana hediyem ol
Aklımın odaları senle doldu taştı

#24 Selametlik

Selametlik

• Üyeler
  • 1.976 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 01:13

Kaldırın anayasayı, silin bütün kanunları, emekli edin hakimleri, yargıçları, savcıları avukatları, yerlerine hocalar, kadılar, gelsin, şeyhler ulemalar savunsun bizi imam hatip mezunları baksın bütün davalara.
Trafik kurallarını, medeni hukuku, ceza hukukunu yok sayın.

Bu perhiz bune lahana turşusu kadın hakları , eşitlik, insanca yaşan vs vs çığırtkanlığı yapan kişilerin sonra tutup kadınların haklarının günümüzde sıfıra yakın tanındığı ve şeriat ile yönetilen devletlere özendirmeleri düşündürücü.

Bütün bunlara karşılık Şeriat Kanunları gelsin kötü bişi değilmiş işte bu ne isteksizlik. Salak erkek milleti neden kabul etmiyorsunuz Şeriati yahu en basitinden 4 kadın ile evlenmeniz mümkün olacak bakalım bir adamın 3.ncü veya 4.ncü eşi olarak verildiği takdirde bu yukarda şeriatin kötü olmadığını savunan arkadaş bakalım ne diyecek merak ediyorum.

arkadaşım şeriatta 4 eşlilik veya birden fazla eşlilik olacak diye bir şey yoktur.eğer sen dersen peygamber efendimizin birden fazla eşi vardır.onları korumak ve sahip çıkmak için evlemiştir.

birden fazla eş alıp onları huzur içinde bakmak mı iyi yoksa bi tanesi ile evlenip bu fikrin karşısında durarak üç beş tana dost hayatı yaşayanlar mı?

#25 Selametlik

Selametlik

• Üyeler
  • 1.976 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 01:16

dalga geçmiyoruz ki ... ŞERİAT en güzelidir.. ülkemiz için faydalı olan budur diyoruz zaten.. başka bir yönetim biçimini düşünmek bile istemiyorum.. umarım önümüzdeki seçimlerle birlikte , cumhurbaşkanımızın da büyük desteğiyle şeriat düzenine geçebiliriz. kısmet yani.. bekleyelim olmaz olmaz dimi :)

umudumuzu kaybetmeyelim yani...

bu ülkeyi kimsenin şeriatle yönetmek istediği yok.tabi sizin gibi düşünenlerin,iyi birilerinin başa geldiği zaman ülkeyi karıştırmak adına hemen ortaya attığı ve günü geldikçe ısıtıp ısıtıp gündeme getirdiği,ülkeyi karıştırmaktan başka bir amaca itaat etmeyn düşünceler.

#26 Selametlik

Selametlik

• Üyeler
  • 1.976 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 01:22

Kur'an Şeriatı kişinin yaşamının kanunlarını belirler üstelik. Şeriat kanunlarında ne devletin vergi kanunu vardır, ve iş ve işveren hukuku, ne sosyal güvence, ne trafik kuralları ve cezaları, ayrıca Kur'an Şeriat'ında medeni kanun gereğince kadın bugün ki haklarının pek çoğundan feragat etmek durumunda dır. Son Türk medeni kanununa göre 1 erkek ile sadece 1 kadın evlenebilir. Ancak Kur'an a göre hal ve vakti yerinde olan bir erkek 4 kadına kadar kendine eş alabilr. Kadın erkek boşanmalarında akit önemlidir. Özellikle erkeğin 3 kere kendi rızası ile boşolmayı istediğini belirtmesi bile boşanma için yeterlidir.

Herhangi bir şahitlik sırasında dahi 2 kadının şahitliği 1 erkekin şahitliğine denk düşmektedir. yani karşı tarafın 1 erkek şahidi sizin ise 1 kadın şahidiniz var ise kabul görmez.

kardeşim belirtmişsin hali ve vakti yerinde olan bir erkek 4 kadına kadar eş alabilir.kuran-ı kerim'in hangi ayetinde yazıyor.sure ve ismini bekliyorum.bide biz bakalım.saygılarımlaaaaaaaaaaaaa...

#27 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 02:11

uygulananlara bakalım güldenciğim.. osmanlı tarihini selcuklu tarihini benden iyi bilirsin... uygulamışlar zamanında......

birde dank arkadaşımıza şunu söyleyeyim...

yok trafik yok hukuk yok bilmem medini kanun dediğin şeyin hepsi o şeriatta bulunmaktadır... takmışsın dört karı muhabbetine gidiyosun..
bir erkek ikinci eşi almak için ilk eşinden izin almak zorundadır... ilk eş izin vermiyosa ikinciyi alamaz.... bunu biliyosun veya bilmiyosun bilmiyosan araştır...

ve dokuzharf arkadaşımız güzel söylemiş...

bu ülkeye kimse şeriatı getiremez...

şeriat gelcek diye korkanlar hani bu şeye benziyo çoban dağda yalan söylemiş ovaya inmış söylediği yalana kendi inanmış... bundan başka bişey değil bu...

demem o ki.... bu ülke demokrasi ile yönetilen bi ülke ve bu hep böyle kalacaktır...

şeriatla ilgiyalanlar söyleyipte kendiniz inanmayın...

birde şeriat Kuran hükmüdür bilmiyosanız yorum yapmayın günaha girmeyin...

Bu mesaj yusufla tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 28.04.2007 - 02:47

"Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz." (İnsan Suresi, 30)

bir özlem var içimde uzaklara dogru
engin denizlere sana,ve aşkımıza
sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın
gönlümün dalgalarında sevgim kalsın
bitmeyen rüyalarımda hep sen varsın...

#28 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 09:37

İki tane inek konuşuyorlarmış..
- Olum bizi böyle besliyorlar, rahatımız keyfimiz yerinde ama bizden sucuk yapacaklarmış..
- Bırak ya komplo teorisi bunlar..
Gönderilen Resim

#29 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 09:57

dalga geçmiyoruz ki ... ŞERİAT en güzelidir.. ülkemiz için faydalı olan budur diyoruz zaten.. başka bir yönetim biçimini düşünmek bile istemiyorum.. umarım önümüzdeki seçimlerle birlikte , cumhurbaşkanımızın da büyük desteğiyle şeriat düzenine geçebiliriz. kısmet yani.. bekleyelim olmaz olmaz dimi :icecream:

umudumuzu kaybetmeyelim yani...

bu ülkeyi kimsenin şeriatle yönetmek istediği yok.tabi sizin gibi düşünenlerin,iyi birilerinin başa geldiği zaman ülkeyi karıştırmak adına hemen ortaya attığı ve günü geldikçe ısıtıp ısıtıp gündeme getirdiği,ülkeyi karıştırmaktan başka bir amaca itaat etmeyn düşünceler.

bu ülkeyi kimsenin şeriatle yönetmek istemediğini sen söylüyorsun.. gizli kapılar ardında öyle konuşulmuyor ama..

Genelkurmay da durduk yere açıklama yapıyor zaten.. dimi ..

#30 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 28.04.2007 - 10:24

uygulananlara bakalım güldenciğim.. osmanlı tarihini selcuklu tarihini benden iyi bilirsin... uygulamışlar zamanında......

birde dank arkadaşımıza şunu söyleyeyim...

yok trafik yok hukuk yok bilmem medini kanun dediğin şeyin hepsi o şeriatta bulunmaktadır... takmışsın dört karı muhabbetine gidiyosun..
bir erkek ikinci eşi almak için ilk eşinden izin almak zorundadır... ilk eş izin vermiyosa ikinciyi alamaz.... bunu biliyosun veya bilmiyosun bilmiyosan araştır...

ve dokuzharf arkadaşımız güzel söylemiş...

bu ülkeye kimse şeriatı getiremez...

şeriat gelcek diye korkanlar hani bu şeye benziyo çoban dağda yalan söylemiş ovaya inmış söylediği yalana kendi inanmış... bundan başka bişey değil bu...

demem o ki.... bu ülke demokrasi ile yönetilen bi ülke ve bu hep böyle kalacaktır...

şeriatla ilgiyalanlar söyleyipte kendiniz inanmayın...

birde şeriat Kuran hükmüdür bilmiyosanız yorum yapmayın günaha girmeyin...

osmanlıda ve selçukluda şer'i hükümler tam olarak uygulanmıştır ve başarı sebepleri budur diyorsan poseidonun yazdığını okumanı isticem yusufcum senden :icecream:

#31 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 08:18

Benim bu konuyu açma sebebim yanlış bilinen şeriatın, aslında ne demek olduğunu öğrenmeniz idi..Ama görüyorumki bazı kişiler (gayeleri ne bilmiyorum) konuyu Türkiye şeriatla yönetilsinmi yönetilmesin'emi getirmeye çalışmışlar..Yazık diyorum..Madem bilmiyorsunuz,neden hemen muhalif olursunuz,neden hemen konuyu saptırırsınız..??Bari sadece okuyun ve anlamaya çalışın..Eğer şeriatla ilgili farklı yönde bir düşünceniz varsa bunu anlatın ,sorun..Hemen olayı devlet olaylarına getirmeyin..Genelkurmaya kadar gelmiş konu..Ne alakası varsa..Hem şimdiki Cumhurbaşkanı adayının dini kullanan biri olduğunu söylersiniz,hemde asıl amacının Türkiye'yi şeriatla yönetmeye çalışmak olduğunu söylersiniz..Dini kullanan bir adamın şeratla ne alakası olur ALLAH aşkına ya?? Bari mantıklı birşeyler söyleyin..

Ama bencede keşke dinimizin gerçek kurallarına göre yönetilmiş olsaydı ülkemiz..Bu kadar rezillik olmayacağından,adım kadar eminim..Dinimizde,insan haklarıda,kadın haklarıda ,emin olunki şu anki uygulamalardan çok daha adil ,çok daha yerinde...
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#32 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 09:51

Şeriat isteğine dair tek cevap Çağlayan Meyda'nından gelmiştir zaten daha fazla yorum yazmaya gerek yoktur.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#33 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 10:00

çağlayan iyi bir yanıt olmuştur evet

#34 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 10:07

Çağlayan Meydanındaki düşüncelerinizi,ilgili konuya yazınız..Burda işiniz yok..Hadi bakiyim.
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#35 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 10:10

çağlayan mitingi gayet ilgili bir konuydu halbuki neyse..

çağlayandan sevgilerle ...

Bu mesaj Edy's tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 30.04.2007 - 10:10

#36 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 16:49

gLamour,

Şeriatın ne anlama geldiğini belirtmek için açtığınızı belirtmişsiniz konuyu,doğrudur..Yalnız bir çok konuda olduğu gibi meselenin özünden sapıp,Şer'i hükümlere göre bir devletin yönetilip,yönetilmemesi gerekliliğine dayanmış..Biz de açtığımız konularda,özünden saptırılmış konulara cevap nitelikli yazımlarda bulunuyoruz ve fakat sonuç itibariyle konunun tekrar özüne dönmesi için bir takım çabalarda bulunuyoruz..Oysa ki siz bu çabayı gösterirken,meselenin özünden sapmasına tepki duyarken,yine fikrinizi beyan edip,tartışmanın alevlenmesinin kimi zaman müsebbibi oluyorsunuz..Örneğin devletin şer'i hükümlere yönelmesi gerekliliğini savunan yazınız..

Oysa ki,dönem itibariyle teokratik tipte bir devletin uygun olmayacağı konusunda şu savlarda bulunmuştuk;

"Meseleyi İslam şeriatı ekseninde ele alacak olursak,

Hukuk,bir kurallar bütünüdür..Kur'an'ı referans alarak oluşturulacak bir hukuk sistemi ise pratikte bir takım sorunlar doğurur..Kur'an'ın eksiksiz olduğu hususunda bir şüphemiz olmamakla birlikte,dinde bazı kesin hükümler bulunmaktadır..Örneğin namaz kılmak,oruç tutmak gibi..Bu durumların aksi halinde,örneğin namaz kılınmadığında devlet ve insan olarak bir cezai uygulamada bulunmak,dinde olmayan,dinle çelişen bir durumdur..Namaz kılıp kılmamakta,İslam,insanları özgür bırakmaktadır..Bu dünyevi hayatta bir kişisel tercihtir,cezai uygulaması ise tamamen Allah'ın bileceği meseledir..

Mesela,tesettür konusunda kişisel tercihler,İran,Suudi Arabistan gibi teokratik yönetimlerde görmezden gelinmektedir..Oysa örtünme hususunda bir yaptırım uygulamak da devlet eksenli bir hareket olamaz..

Eğer diyorsanız ki,İslam da kişisel tercihlere saygı duymaktadır,o halde şu durumda da şeriatla yönetiliyoruz manası çıkarabiliriz..İslam kişisel yorumlamalarla -belli durumlar dışında,örneğin zina- seküler toplumsal kanunların uygulanacağı merci değildir..

Din,çoğu zaman belli güç odaklarının yorumlamalarının toplumsal kıyafet kazanmasıyla riske girmeye neden olabilir..Örneğin,Orta Çağ'daki İslam ülkelerinin bilimdeki büyük sıçrayışının,bu döneme yansıyamamasının sebebi de budur..Bilimi dinin çelişiği olarak gören güç odaklarının ürünü geri kalmış İslam toplumlarında gözlemlemek için sosyolog olmak gerekmiyor..Şeriatla yönetildiğimizi varsayalım..Teokratik yönetimlerde sorgulanamayacak odaklar vardır..Bu riski alabilecek misiniz?"

VE;

"Birkaç eklemede daha bulunayım,

Kur'an'daki hükümleri bir hukuk kuralı olarak ele almaktan çok,bir tavsiye olarak ele almalıyız..Örneğin,yine tesettür ekseninde düşünecek olursak,kadınlar erkekten yana gelebilecek herhangi bir tehlikeyi bertaraf etmek için giyim kuşamına dikkat etmelidir..Onları böyle giyinmeye zorlamaktan çok,bu durumun daha güvenlikli olacağı manası çıkarabiliriz..Aksi durum sözkonusu olsa idi,kadın tesettüre riayet etmiyorsa,başına gelecek tehlikeden tamamen kendisi sorumludur,suçlu kadındır hükmü çıkarırdık..Aynı zihniyetle doğu ve güneydoğudaki feodal rejim kaynaklı,töre cinayetleri motivasyonunda karşılaşmıyor muyuz?

Şer'i hükümleri,"herkesin mezarı ayrı" düsturundan hareketle ele almalıyız.."

Devletimizce şer'i hükümlerin uygulanabilirliğine dair fikrinizi beyan etmeden evvel,bu savlarımızı yanıtlamanız,mantıksal temelde iddia ve isteklerinizin geçerli olması bağlamında bir zorunluluktur..

Ayrıca şer'i hükümler belirtildiği üzere değiştirilemez.."Kahrolsun şeriat" tarzı bir söylemin nereye gideceği dikkat edilmesi gerekilen bir hususken,belirtmem gereken;insanların ister İslam,ister Hristiyanlık,vs.. şer'i hükümlere duyduğu bir tepki olarak değil,demokratik,laik cumhuriyetin alternatifi olarak sunulan ve bu yönde çaba harcanan şeriat devletine ve bu çaba sahiplerine bir tepki olarak algılamak gerekir..

#37 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 30.04.2007 - 17:23

Çağlayan Meydanındaki düşüncelerinizi,ilgili konuya yazınız..Burda işiniz yok..Hadi bakiyim.

Nerde ne işimizin olduğunu size danışacak değiliz herhalde sayın glamour. Konuyla alakasız bulunduğu takdirde yönetici arkadaşlar mesajları silerler. Şeriatin ne olduğu ve şeriat istemlerine karşın demokratik ve laik cumhuriyeti destekleyen 1 milyondan fazla Cumhur bu konuyada cevabını ve isteklerini bildirmiştir.

Gelelim Şeriat hakkında vaudeville'nin değindiği noktalara.

Ben genel anlamda Kuran'nın halen bir bireyin doğru yolda ve güzel bir iman ile nasıl yaşaması gerektiğini en ince detaylarına kadar içeren ayrıca Kutsal Kıtabımızın nasıl ki bir araba veya elektronik eşya falan aldığımızda bize verilen kullanım klavuzu oluyorsa Kur'anı Kerim'i de hayatımızın ve yaşantımızın güzem mummin olarak geçirmemiz için bize gönderilmiş bir klavuz olarak görüyorum.

Ancak devlet yönetimi sistemlerinde çok daha fazla hukuki durum söz konusudur.Çok daha teferruat vardır ki bu klavuz kitap bireye endeksli olduğundan 75 milyonluk bir devletin ceza , sulh, vb kanunlarınlarını düzenleyecek bir unsur olarak görmüyorum. Sonuç olarak devlet anayasası bu işin içine girdiğinde insani müdaheleler kaçınılmaz olacaktır çünkü Kuran-ı Kerim her türlü suça ayrı ayrı cezai işlem içermez.Haliyle bu eksiklikler kişilerin yorumları ile doldurulacak ve bizim bildiğimin ve geçmişte yaşanan Şeriat Kanunlarının bir türevi ile yönetilmeye başlanacaktır.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#38 saffy

saffy

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 16.05.2007 - 00:37

MAİDE 44 ; Biz, içinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik. Kendilerini (Allah'a) vermiş peygamberler onunla yahudilere hükmederlerdi. Allah'ın Kitab'ını korumaları kendilerinden istendiği için Rablerine teslim olmuş zahidler ve bilginler de(onunla hükmederlerdi). Hepsi ona (hak olduğuna) şahitlerdi. Şu halde (Ey yahudiler ve hakimler!) İnsanlardan korkmayın, benden korkun. Ayetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir.

MAİDE 45 ; Tevrat'ta onlara şöyle yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılık ve cezadır). Yaralar da kısastır (Her yaralama misli ile cezalandırılır). Kim bunu (kısası) bağışlarsa kendisi için o keffaret olur. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerdir

MAİLDE 47 ; İncil'e inananlar, Allah'ın onda indirdiği (hükümler) ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fasıklardır
Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır ve zulme rıza zulumdür...

#39 saffy

saffy

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 16.05.2007 - 00:43

aynı surede ve sanki üstüne basa basa, Allahın indirdikleriyle hükmetmeyenlerin; kafir zalim ve fasık oldugu vurgulanmış..
demekki biz şeriat(kuran-ı kerim)' ı istemiyoruz diyen kurana karşı gelmiş olur *fiuv

Bu mesaj saffy tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.05.2007 - 00:45

#40 saffy

saffy

• Üyeler
  • 89 Mesaj

Gönderim zamanı 16.05.2007 - 00:46

yada ben bu ayetleri yanlış yorumladım *fiuv