İçerik değiştir

- - - - -

Şeriat Nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#101 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 21:55

İlkel bir toplumsanız toplumsal yaşamınızı şeriat kuralları ve paralelinde getirdiği ahlak kuralları düzenler..

Devletin ne kuralı ile yönetildiğinin din veya dinsizlikle alakalandırılması daha çok cahillikle ilişkilidir..

Yani;

Türkiyenin dinin getirdiği toplumu düzenleyici kurallarına ihtiyacı yoktur ve ihtiyacı olmamasının ne dindarlıkla ne de dinsizlikle ilişkisi yoktur. Ortak yaşam kültürünü arzu edilen seviyede oluşturamamış bir ülke olabiliriz ancak bu şeriata ihtiyacı olacak kadar ilkel bir ülke olduğumuz anlamına gelmez.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#102 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 22:03

Yine başa döndük.Şeriat nedir?
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#103 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 22:14

Eğer şeriatı,dinen uyulması gereken kural ve kanunlar olarak görürsek, bu kurallarla yönetilen bir ülkeye ilkel demek o dinin mensublarını yaralar...Ama şunu demek hakkımız hangi din mensupu olursan ol bulunduğun ülkenin kanunlarına uymak ve saygı duymak zorundasın...

#104 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 22:17

Teokrasi anlamıyla ele aldım ben.. İslamoğlunun devlet yönetimi hakkındaki görüşleri sabittir.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#105 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 22:31

Sadece din kuralları çerçevelenmiş toplumsal bir düzen arzu edenler veya toplumsal yaşamı ancak din düzenleyebilir görüşündekiler ilkel bir mantliteye sahip kişilerdir.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#106 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 23:28

Sen böyle söylersen onlarda tam aksini söyler.Ortak müştereklerde birleşilmezse toplum kutuplaşır ve çöker.Bu da sadece düşmanların işine yarar...

#107 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2008 - 23:57

Sınıf' a Din'e, Irk'a Dil' e dayalı olmayan evrensel insan ahlakı ve erdemleri çerçevesinde genel insan hakları ve özgürlükleri esasında oluşturulacak olan toplumsal yaşam kültürü işte o senin birleşilmesi gerektiğini söylediğin ortak müşterektir.

Temeli Sınıf, Din, Irk ve Dil'e dayalı toplumsal yaşam kültürü çağdışı olmakla birlikte, esas kutuplaştırıcı olan yaşam sistemleridir.

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#108 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 00:09

Bu evrensel insan ahlakı ve erdemleri nerelerden beslenerek bu günki durumuna geldi?

#109 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 00:20

Sınıf' a Din'e, Irk'a Dil' e dayalı olmayan evrensel insan ahlakı ve erdemleri çerçevesinde genel insan hakları ve özgürlükleri esasında oluşturulacak olan toplumsal yaşam kültürü işte o senin birleşilmesi gerektiğini söylediğin ortak müşterektir.

Temeli Sınıf, Din, Irk ve Dil'e dayalı toplumsal yaşam kültürü çağdışı olmakla birlikte, esas kutuplaştırıcı olan yaşam sistemleridir.

Keşke öyle olsaydı da , insanoğlu barış ve huzur içerisinde yaşasaydı .

Fakat şu bir gerçektir ki ; egemen kültür her zaman için komşu kültürleri kendi içerisinde eritmiş ve kendi medeniyetini yüceltmiştir . Çünkü tarihte bilinen tüm medeniyetler , ırk'a dayanan , soy ve kültür merkezli milli bir kimlik etrafında ve mutlaka bir inanç sistematiği çerçevesinde gelişmiştir . Ancak medeniyetini yüceltecek kültürün de , kendi toplumunun dışında , yakın-uzak çevresine ve nihayetinde bütün insanlığa vaatlerinin olması gerektiği de , unutulmaması gereken bir husustur .

#110 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 00:52

"Temeli Sınıf' a, Din'e, Irk'a, Dil' e dayalı olmayan toplumsal yaşam kültürü"

Keşke bu yazılanın insanlar için olanı da olsa..
Tek umudum kıyametin kopması.. Ahrette, temeli sınıf olmayan bi yaşam kültürüne sahip olacağız inşaallah :)

#111 efendisiz

efendisiz

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 12 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 11:52

"Efendisiz,bilgilleri çorba yaparak burda kimsenin aklını karıştıramasın.Burdaki mualliflar bile bu konuda senden donanımlı, kendine güldürme istersen...Sen efendisiz olarak konumunu belirtmişsin;Biz efendi olarak peygamberimizi bilmişiz .O yüzden sana Ayet numaraları falan verip harabede daha önce tartışılan konuları gündeme getirmeye gerek yok...İslam kime tebliğ edildi?Peygambere.İnsanlığa kim anlattı?Peygamber...Onun uygulamasını bir köşeye atacaksın zamane şarlatanları gibi sanki İslam dinini Cebrail size tebliğ etmiş gibi biçimlendirmeye çalışacaksın.Meydanı boş buldunmu at oynatıcaksın.Kanmıyoruz, kandıramassınız bizim Efendimiz var,efendisizlere harcayacak zamanımız yok"

“efendisiz” in peygamberi tanımıyorum anlamında kullanılması ilginç oldu. ben bu anlama geleceğini düşünmemiştim bir Müslümana rasgele seçilmiş takma adı yüzünden “Sen efendisiz olarak konumunu belirtmişsin;Biz efendi olarak peygamberimizi bilmişiz” diyerek diğer tarafta göstermeye çalışman haddini zorlayan bir hareket

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü teâlâ onu Cehenneme sokar.) Ebu Davud

Bilgileri çorba yapmaya gelince yukarıdaki hadise göre bilgilerinle yaşantını, yaşam tarzını oturtamadığını görüyorum dolayısıyla okuduklarını çorba olarak görmen doğal ilk kadavra dersimizde başıma gelmişti dersin ortasında girdim hoca rezalet ingilizcesiyle anlattıklarıyla kafamı karman çorman yapmıştı… ne bu yaa katliam dedim anlamadığım içinde çamuru yapıştırdım kim lan bu b*k gibide ingilizcesi var hemde kasap gibi iş görüyo…. Hoca hindistanda 15 yıl adli tıpta çalışıp bu konuda 2 dile çevrilen 3 kitap sahibi prof çıktı…

Bazen anlamadığımız zaman kafamız karışır birkaç yol çıkar karşımıza çamur atmak anlamaya çalışmak yada konuyu kapatmak

İlki en kolayıdır seni anlıyorum zira bende daha önce yaptım

İlk Yazdıklarımı okursan iyi niyetle bilgi paylaşmaya geldim sitede daha önce konunun tartışılıp “çözülüp” kapandığını bilmiyordum… öte yandan açık forum mu kapandı yoksa konuyu sizler aranızda çözüp “haa tamam doğrusu böyleymiş” diye mi kapattınız “daha önce tartışılan konuları gündeme getirme” cüretimi bağışlayınız

bu ülkenin sorunu aslında türbanlı kadınlarla falan değil, şeriat isteriz şeriat'e karşıysan kurana karşısın diyen "türkiyede örgütlenemeyen atatürkün mirasını yiyip yan gelip yatan hıyar sosyal demokratlara ve entellektüllere" karşın durmaksızın büyüyen hacı hoca tayfasıdır

kuran yasalarını 2000 li yıllara ve ötesine uyarlamaya çalışınca "yorum" girmek zorunda çünkü şeriat kanunlarının içerisinde trafik yasası yok sosyal sigorta kanunu sermaye piyasası kanunu vb yok hadisler giriyor devreye… hocaya sormak zorunda kalıyorsun ne yapalım diye…. hoca da imam hatip mezunu müslüman kardeşim... trafikten başlıyor recm den çıkıyor....

bunları sanal ortamda söyleyince uslup genellikle seninkiyle aynı olur… ortam sanal değilse ''hocam herif bize karşı geliyor, daş yok mu lan daş'' durumu ortaya çıkar.diger müslüman ülkelerde çıkmıştır çıkacaktır.

Sağlıcakla kal kılıç
Olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş

#112 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 20:09

Başımız sıkışınca hadislerden örnek verir olduk oysa yukarda; hadislerin pekde gerekli olmadığını vurgulayan cümleleriniz var.Önce çelişkilerinizi gideriniz...

#113 efendisiz

efendisiz

• Üyeler
  • 12 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2008 - 19:06

çelişkim yoktur kılıç sizin savunduğunuz hadislerden örnek vermek istedim

zira

Peygamber, ‘Benden Kur’an haricinde hiç bir şey yazmayınız. Kim benden bir şey yazdıysa onu imha etsin.” (Müslim, Zühd, Hanbel)

Ömer, Peygamber’ den halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine bir şeyler söyleyip yazmasını istediğinde, Peygamber ‘Allah’ ın kitabı bize yeter’ dedi.” (Buhari, Müslim).... benim baktığım taraftır

hadisler elbet kıymetlidir ancak eğitimsiz beyinlerde tehlikeli sonuçlar doğurur "din elden gidiyor... hz peygamber müziği yasaklamıştır" inanmazsanız bakınız hadis var" diyenler türer türemiştir... binlerce konu hakkında hadisler uydurulur ve aniden bu güzelim din saçma sapan insanların elinde tekel olur

bu son türban başörtüsü hadisesi de bu olayların başlangıç noktasıdır dedim yoksa kimsenin aklını karıştırmak provokasyon yapmak yada boş meydanda atıp tutmak değildir amacım

sağlıcakla kalınız

#114 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 02.02.2008 - 19:50

Hadislere karşı geliyorsunuz ama görüşünüzü yine bir hadisle savunuyorsunuz <_<
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#115 efendisiz

efendisiz

• Üyeler
  • 12 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2008 - 16:53

kılıçın görüşlerine hadisle cevap verdim zira onun görüşleridir
benimki ise "Ömer, Peygamber’ den halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine bir şeyler söyleyip yazmasını istediğinde, Peygamber ‘Allah’ ın kitabı bize yeter’ dedi.” kısmıyla devam ediyor

daha fazla devam edemiyeceğim yoğun bir aya giriyorum *gla forumda sohbet güzeldi yine uğramaya çalışırım hepiniz sağlıcakla kalın

bu arada konuyu açan gLamour a teşekkürler bu konuyu açmasaydın blgileri tazeleyemiycektik

#116 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 05.02.2008 - 02:28

Arkadaşım ne yaparsanız yapın açmıyorlar işte saçlarını.Diyanetin kabbak gibi fetvası var ki laik bir ülkede dinle ilgili kim konuşabilir?
Elmalılı Hamdi YAzır'ın tefsiri var ki (elmalılı hamdi yazır!a kim Kur''anı tefsir ettirdi?) başörtüsü dinde vardır diyor.

Aranan Kelime : basortusu
Aranan Meal : TÜRKÇE KURAN-I KERİM E.HAMDİ YAZIR
Arama Sonucu Bulunan Ayet Sayısı : 0

basortusu kelimesinin arama sonucu 0 ayet bulunmuştur.
Anasayfaya geri dönmek için lütfen tıklayın

Aranan Kelime : turban
Aranan Meal : TÜRKÇE KURAN-I KERİM E.HAMDİ YAZIR
Arama Sonucu Bulunan Ayet Sayısı : 0

turban kelimesinin arama sonucu 0 ayet bulunmuştur.
Anasayfaya geri dönmek için lütfen tıklayın

padon???

Diyanetin sitesinden...

Ordaki meal kime aittir bulamadım; aynı ayet (NUR (31));
TÜRKÇE KURAN-I KERİM E.HAMDİ YAZIR
:baby:

Bu mesaj _KajmeraN_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.02.2008 - 02:40

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#117 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 05.02.2008 - 20:00

Hadisler için glamour ile güzel bir sohbetimiz olmuştu.Konunun baş taraflarında vardır ilgilenenler okuyabilirler.Görüşümüz onun dışında değildir.