İçerik değiştir

- - - - -

Şeriat Nedir?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#1 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 09:25

Şeriat, etimolojik açıdan geniş yok, pınarın gözü / Pınarın gözüne giden yol anlamına geliyor.. Teknik anlamda ise Şeriat Hukuk, meşruiyetin kaynağı demek. Yani “Gayrimeşru” dediğiniz zaman “ Şeriata uygun değil” demiş olursunuz. Teolojik anlamda ise bir dinin emir ve yasakları demektir. Yani dini anlamda meşruiyeti ifade eder. Bir Müslümanın şeriata karşı çıkması, “ben Türkiye vatandaşıyım ama bu ülkenin hukuk düzenine inanmıyor ve güvenmiyorum”demektir.. Müslümanım dediğiniz zaman, İslam şeriatına şeksiz şüphesiz iman ve ona uygun yaşama sözü vermiş olursunuz.. Yani içki içmekle bir Müslüman dinden çıkmaz ama, bu iş vejeteryan olduğunu söyleyip arkasından da köfteye bayıldığını söyleyip arkadaşlarını köfte partisine davet etmeye benzer. Sosyalist olduğunu söyleyip tefecilik yapan adamın durumuna düşer sonra kişi.

Birileri, şeriatı, herkesi belli bir dinin, hatta belli bir mezhebin elinde, onun ruhbanları tarafından topluma dayatılan, karşı çıkanların acımasızca cezalandırıldıkları, ellerinin kollarının kesildiği bir düzen gibi, diktatörlük gibi göstermeye çalışıyor. Kendi ideolojileri İslamdan daha yüce, Allah(cc)den daha merhametliler (haşa)!Yani din devleti olacak, herkes belli bir dinin politikacılar tarafından yorumlanan ve din adamları kadrosu tarafından oluşturulacak bir yönetim mekanizması olarak görmeye/göstermeye çalışıyor.. Burada asırlardır Hristiyanların ve Yahudilerin, Sabiilerin, hatta Ezidilerin (Şeytana farklı bir misyon yükleyen inanç topluluğu), Mecusilerin yaşadığını unutuyorlar.. Müslümanlar asırlarca Hindistanı, İspanyayı, Balkanları, Afrikayı yönetti, ne oldu?

Mustafa İslamoğlu

Şeriat ve İslam Anayasası

Ülkelerin anayasaları vardır, ve anayasalar o ülkelerin yönetiliş şekillerinde ana etkenlerdir. Temel budur..

Dinlerin de anayasaları vardır.. Dinler de, aynı ülkeler gibi anayasaları üzerine yapılaşmışlardır..O dinlerin içeriği o dinlere ait kitaplarda belirtilmiştir, yani Kutsal kitaplarda..İslam…, onun da anayasası Kuran'dadır..

Kuran herşeyden önce 3 temel kavramdan meydana gelmiş bir bütündür ve bu bütün bozulamaz, değiştirilemez.. Bu kavramlardan biri ve en önemlisi şeriat’dır.. Şeriat’ın anlamı ise suyun bulunduğu yere giden yoldur..
Su, bir diğer anlamı hayat.. Şeriat, yani hayata giden yol.. Kuran’da oluşan anlamıyla İslam’ın hukuku, bir diğer anlamıyla, İslam’ın hayata giden yolu.. Şeriat, Yani İslam'ın Anayasası..

Kuran’sız İslam olamıyacağına göre, Şeriat bölümleri kaldırılmış Kuran’da olamaz.. Olursa zaten Kuran’ın bütünlüğü ortadan kalkar.. Şimdi bu durumda, eğer bu kitabın içinde bazı dogmalar varsa, hangi güç, hangi mantıkla, nelere dayanarak bu dogmaları ortadan kaldıracaktır..? Bazı, ulemalar çıkıp Kuran'daki ifadeleri alabildiğine çarpıtarak İslam’a yeni bir soluk getirme çabalarına giriyorlar.. Bu mümkünmüdür..? Kuran'ı hiç okumamış, sadece söylenenlerle yetinen kişiler için belki, ancak, Kuran önümüzdedir.. İçeriği değiştirilemiyeceğine göre, anlamı her ne kadar farklı yorumlanmaya da kalsa, her devirde birileri çıkacak, hayır burada o şekilde yazmıyor diyecektir ki bu iddiasında da haklı olacaktır..

Önce şu çok iyi bilinmelidir ki, Şeriat İslam’ın ayrılmaz bir parçasıdır.. Şeriat olmadan İslam'ın var olması mümkün değildir.. Bu şekilde var edilmeye çalışılan İslam Kuran'a aykırı düşüceği için, her devirde bu yanlışı düzeltmek isteyen İslam inanırları çıkacak ve bu yanlışla ölesiye mücadele edecektir..

Her ne kadar bazı Müslümanlar, veya kendilerini Müslüman olarak gören topluluklar meydanlarda kahrolsun Şeriat şeklinde bağırıyorlarsada, onlar belkide hiç okumadıkları Kuran'ı bilmemektedirler, yada gelişigüzel okudukları için tam olarak anlamamışlardır veya anlamak istemiyorlardır, yada işlerine geldiği şekilde anlama gayretleri içindedirler..

Sonuç, İslam’ın anayasasında yani Kuran’da yazıldığı şekildir.. Her devirde bu şekli bütünüyle korumaya kalkanlar olacaktır, ve kendilerine Müslüman diyenlerin bu bütünü korumak istemelerinde hakları olacaktır..

Kuran’ı yeni baştan yazmak mümkün değildir.. Bu mümkün olamıyacağına göre İslam üzerine herhangi bir reform yapılması da mümkün değildir. Ayrıca, Kuran içinde reform yapmaya müsait herhangi bir olgu da yoktur. Hernekadar bazı İslam inanırları, Kuran'da zaman sana uymuyorsa sen zamana uy ifadelerinin bulunduğu ayetlerin var olduğunu söylüyorlarsa da, hiçbir ayet bu tür bir ifade içermez.
Kuran Ahzab 36, Maide 44, 45, 47, 48, 49 Araf 3, ayetlerdeki anlatımları ile içindeki hükümlerin uygulanmasının şart olduğunu açık olarak belirtir.
geocities

Yani kısaca denmek isteniyoruki,şeriat kötü birşey değildir..Sadece birileri kafasına göre yanlış olarak şeriatı anatmış ve insanları sokakta''Kahrolsun Şeriat'' demeye itmiştir..Bence bu çok büyük bir yanlıştır,hatadır..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#2 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:18

Kaldırın anayasayı, silin bütün kanunları, emekli edin hakimleri, yargıçları, savcıları avukatları, yerlerine hocalar, kadılar, gelsin, şeyhler ulemalar savunsun bizi imam hatip mezunları baksın bütün davalara.
Trafik kurallarını, medeni hukuku, ceza hukukunu yok sayın.

Bu perhiz bune lahana turşusu kadın hakları , eşitlik, insanca yaşan vs vs çığırtkanlığı yapan kişilerin sonra tutup kadınların haklarının günümüzde sıfıra yakın tanındığı ve şeriat ile yönetilen devletlere özendirmeleri düşündürücü.

Bütün bunlara karşılık Şeriat Kanunları gelsin kötü bişi değilmiş işte bu ne isteksizlik. Salak erkek milleti neden kabul etmiyorsunuz Şeriati yahu en basitinden 4 kadın ile evlenmeniz mümkün olacak bakalım bir adamın 3.ncü veya 4.ncü eşi olarak verildiği takdirde bu yukarda şeriatin kötü olmadığını savunan arkadaş bakalım ne diyecek merak ediyorum.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#3 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:25

öyle deme daaankk şeriat en güzeli bence de .. düşün bak sen de hak vereceksin.. sen de destekleyeceksin.. şeriat gibisi yokturrrrr.. :happy:

#4 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:40

Bunun gibi bir konuyla dalga geçmenizi benim aklım almıyor..

Daank bence sen şeriatın ne demk olduğunu bilmiyorsun..Yukarıda yazılanları bile okumamışsın.Okumadan ezbere cevap vermişsin.Ve işine geldiği gibi yazmışsın.

Şeriat sadece islamda geçen bir sözcük değildir.Diğer dinlerde de kullanılır.O yüzden sadece İslamiyete ait olarak düşünmeyin.Şeriat
ALLAH'ın İlâhî emir ve yasaklar toplamıdır.

"Allah dini doğru tutmanız ve onda ayrılığa düşmemeniz hususunda Nuh'a tavsiye ettiği, sana vahyettiğimiz, (hz.)İbrahim'e, (hz.)Musa'ya ve (hz.)İsa'ya tavsiyede bulunduğumuz dinle ilgili hususları size şerîat olarak koydu” (eş-Şûrâ, 42/13).

''Sonra seni bu işte apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy. Hakkı bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma" (el-Câsiye, 45/18).

İslam kuralları ile yönetilse isi ,ben bundan çok memnun olurdum doğrusu..Çünkü islamiyet,hoşgörü dinidir sevgi,saygı dinidir..

* * *

Susuyorum..

#5 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:42

dalga geçmiyoruz ki ... ŞERİAT en güzelidir.. ülkemiz için faydalı olan budur diyoruz zaten.. başka bir yönetim biçimini düşünmek bile istemiyorum.. umarım önümüzdeki seçimlerle birlikte , cumhurbaşkanımızın da büyük desteğiyle şeriat düzenine geçebiliriz. kısmet yani.. bekleyelim olmaz olmaz dimi :happy:

umudumuzu kaybetmeyelim yani...

#6 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:45

Edys git geyik bölümünde yazı yaz.Madem hakkında hiç bir şey bilmiyosun şeriatın,cahilliğini burada gösterme.

* * *

Susuyorum..

#7 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 10:46

biliyorum işte.. sonuna kadar destekliyorum.. seni de destekliyorum.. böyle güzel konulara parmak bastığın için.. tebriklerimi sunarım..
:happy:

#8 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 11:57

o zaman şeriat iyi birşeydir ama teokrasi kötü birşeydir mi dicez... yapmayın ne farkı var ikisinin... Glamor; hiç bir teori kusurlu değildir. Sosyalizmde mantığında mükemmeldir ama S.S.C.B örneğine bakarsan pratiğin berbat olduğunu görebilirsin yada Şeriat huzur-refah-mutluluk- istikrar vaaeden bir sistem gibi görünüyor olabilir peki teokratik hükümler gereği idare edilen devletlere bakarsak aynı iyi özelliklere sahip olduklarını söyleyebilir miyiz. Kısaca kitapta yazanla uygulanan hiçbir fikirde aynı olmaz,olamaz...

#9 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 12:08

Saptırılmadığı ve kuranda yazan kurallar suudi arabistanda olduğu gibi değiştirilmediği sürece aslında göründüğü kadar şoke edici bir hukuk değildir..

Benim anlatamadığım şu bazı ulemelar yüzünden ,şeriat asıl anlamını yitirmiştir.Ve insanlara çok sert katı kuralları olan bir kurallar topluluğu olarak gösterilmiştir..Oysa asıl anlamına baktığımızda,aslında hepimizinde bildiği,ALLAH'ın bize emrettiği şeyler olduğunu görebiliriz..Ama aslına inanmaktansa,nedense,ulemalara inanmak istiyor bizim milletimiz.
* * * * * *
O bakış açısı ve açılımlar olduğu zaman, yaşadığımız Müslüman toplumların “Şeriat” tepsisinde önümüze getirdiği ile, “orijin Şeriatın” birbirinden hayli farklı olduğunu tespit ettim.

Orijin İslâm’da, bugünkü lâik uygulamaların vermediği ölçüde insan hakları mevcuttur!. Başkalarına bilfiîl zarar verme söz konusu olmadıkça, İslâm kişiyi inancıyla başbaşa bırakır ve zorlamaz; cezalandırmaz!.

Geçmişte, tek bir İslâm Devleti olmamıştır Hazreti Âli’nin dünyadan ayrılışından sonra!. Hep saltanatlar veya diktatörlükler vardır!. Ondan önce ise zaten devlet kavramı yoktu... Kabile yaşamı, bir tür devlet yaşamına döndürülmeye çalışıldı!. Bugünkü devlet anlayışı ile o günkü devlet anlayışı arasında sadece isim benzerliği vardır..

* * *

Susuyorum..

#10 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 12:14

Kur'an Şeriatı kişinin yaşamının kanunlarını belirler üstelik. Şeriat kanunlarında ne devletin vergi kanunu vardır, ve iş ve işveren hukuku, ne sosyal güvence, ne trafik kuralları ve cezaları, ayrıca Kur'an Şeriat'ında medeni kanun gereğince kadın bugün ki haklarının pek çoğundan feragat etmek durumunda dır. Son Türk medeni kanununa göre 1 erkek ile sadece 1 kadın evlenebilir. Ancak Kur'an a göre hal ve vakti yerinde olan bir erkek 4 kadına kadar kendine eş alabilr. Kadın erkek boşanmalarında akit önemlidir. Özellikle erkeğin 3 kere kendi rızası ile boşolmayı istediğini belirtmesi bile boşanma için yeterlidir.

Herhangi bir şahitlik sırasında dahi 2 kadının şahitliği 1 erkekin şahitliğine denk düşmektedir. yani karşı tarafın 1 erkek şahidi sizin ise 1 kadın şahidiniz var ise kabul görmez.

Gönderilen Resim

#11 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 13:20

Hz. Peygamberin çok evliliklerinin arkasındaki siyasî, dinî ve insanî sebepler bulunmaktadır. Her şeyden önce Resûlüllah Efendimiz gençliğinde kendisinden bir hayli yaşlı olan Hz. Hatice validemizle evlenmişler ve ölünceye kadar tek kadınla evli olarak kalmışlardır. Bu gerçek onun şehvetinin peşinde koşan bir insan olmadığını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Peygamberin devrinde çok kadınla nikahlanmaya dayanan evlilik bağ ve ilişkileri, değişik insan zümreleri arasında dostluk ve ittifak bağlarının doğumu için en tesirli bir çare ve vasıta teşkil ediyordu. Elbette doğup gelişmekte olan İslâm, mümkün olan her çeşit desteğe muhtaçtı ve İslâm toplumunun en büyük menfaati ile ilgili bu konuda bizzat Rasûlullah’ın kendi şahsında birçok fedakarlıkta bulunması gerekiyordu.

Bu yüzden denilebilir ki Peygamberimizin evliliklerinin arkasında öncelikle İslâm toplumunun menfeatleri yatmaktaydı. O’nun hanımları Müslüman
kadınlar ile Rasûlullah arasında bir vasıta ve danışmanlık vazifesi görüyorlardı
.

Onun evliliklerinin arkasında savaşlar neticesinde dul kalan ve korunmaya muhtaç olan kadınların himayeleri ile İslâm’a emeği geçmiş fedakâr insanların onurlandırılmaları gibi son derece insani sebepler de yatmaktaydı.

Muhavere boyunca, çok eşlilik uygulamasının sadece İslâm dinine ait bir olgu
olmadığını, bu uygulamanın tarihin bütün dönemlerinde görülen sosyolojik bir realite olduğunu, peygamberlerin çoğunun çok evlilik yaptığını, toplumun önderliğini yapmış birçok meşhur şahsiyetin de birden fazla kadınla evli olduklarını bilşmeliyiz.İslâm’ın bu uygulamaya sınır ve ölçüler koyarak çok evliliği bir takım şartlara bağladığını, sınırsız evlenme uygulamasını dört kadın ile sınırlandırdığını, Müslümanlara tek evliliğin ideal olarak sunulduğunu ortaya koymaktadır.

Diyanet.gov.

Peygamber efendimizn neden çok evlilik yapyığını umarım anlyabilmişsinizdir daaank..O dönemde öyle gerekiyormuş..İslâm’a karşı ön yargılı olanlar, Peygamber Efendimizin birden fazla kadını nikahı altında bulundurmasını dillerine dolayıp, tenkit edip durmaktadırlar. Hatta içlerinden bazıları, tamamen tarihî gerçekleri göz ardı ederek, Hz. Peygamberin aşk duygularını ve şehvet arzularını tatmin etmek için çok evlendiğini ileri sürmüşlerdir..Böyle düşünen zihniyete lanetler olsun..İslamiyette aslolan tek evliliktir.

Ama anlama kıtlığı çeken bazı çevreler hala bunları bilmemekte anlamamakta.!Bazılarıda ,kafaları bişeye basmadığından,4 hanım almanın sadece şehvetle alakası olduğunu düşünüp,4 evlilik birden yapmışlardır..Bu onların sorunudur ve aslolan islamı hiç bir şekilde bağlamaz.!Bu sebeple bilip bilmeden,kafanızca yorumladığınız şeyleri,gerçek gibi gösterip,insanların beynini bulandırmayın..

* * *

Susuyorum..

#12 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 13:37

Töbe yarabbii Ben peygamberimizin evliliklerini mi tartışıyorum seninle yaa .Ne olur biraz olun şu bakış açını genişlet. İşine gelince o dönem öyle gerekiyormuş işinize gelmeyince her dönem içindir bu kanunlar denmesi zaten en büyük çelişki.

Peygamberimiz dışında ki evliliklere bakalım mı sen bana 1 tane örnek veriyorsun ve ben sana 1 milyar küsurdan fazla şeriat kuralı evliliği ni koyuyorum karşına bana onları açıkla ve o yaşam şekini istemeni açıkla. Bana tutup da bütün insanlar içinde hiç bir günahı olmayan ve insanların en mükemmelinin hayatından Şeriat savunması yapacaksan üzgünüm ama bu akla uygun gibi gelmiyor bana.

Peygamber Efendimizin kiminle neden evlendiğini bu evliliklerin şekillerini çok şükür biliyorum. Ancak konumuz Şeriat kanunları ve bunların uygulanışı ise bence gel diğer 1300 küsur yıl içinde yapılmış olan milyarlarca çok eşi evliliği açıkla bana Peygamberimizinkinden ziyade.

Ayrıca sadece evlilik konusunda çok eşiliği bir yerlerden kop pastelemişsin ama benim üzerinde durduğum sadece bu değildi dikkatini çekerim. Medeni kanunu anlat bana yada Vergi kanunu veya Borçlar kanunu veya ceza kanunu veya en basiti Şeriate Göre Trafik kuralları ve cezaları ne şekilde olmalı bunları söyle

Geçmişte, tek bir İslâm Devleti olmamıştır Hazreti Âli’nin dünyadan ayrılışından sonra!. Hep saltanatlar veya diktatörlükler vardır!. Ondan önce ise zaten devlet kavramı yoktu... Kabile yaşamı, bir tür devlet yaşamına döndürülmeye çalışıldı!. Bugünkü devlet anlayışı ile o günkü devlet anlayışı arasında sadece isim benzerliği vardır..

Tekrar kabile yaşamına geri mi dönmeliyiz. Şeriat kanunları devlet yönetimi için yeterli değil mi demek istiyorsun. Yıllardır söylenen o kanunlar o günün koşulları için uygun görülmüş kanunlardır dünya hayatı deişti ve kanunların çoğu şu an da yetersiz ve eksik diyoruz biz de tıpkı senin yukarda dediğin gibi.

Bence elinde bulundurduğun hakları yaşam koşullarını refahı, demokratik cumhuriyeti ve bunun gibi pek çok güvenlik sağlayan kanunu ters tepmekle neler kaybedeceğini biraz daha düşün. Suudi Arasbistan'a, Malezya'ya, İran'a iyice bak ve istediğinin oradaki gibi bir yaşam olduğundan emin ol ondan sonra Şeriatı savun.

Gönderilen Resim

#13 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 13:48

Ya daank sen anlama özürlümüsün? Ben çok evliliğin neden yapıldığı ve insanların zamanla bunu nasıl değiştirdiğinden bahsediyorum..Nerden biliyorsun şeriatta 4 evlilik olduğunu? İslamiyettte tek evlilik uygundur diyoruz dimi??

İslâm'da tek evlilik, esas, çok evlilik ise istisnadır. Ona ancak ihtiyaç veya zarûret hallerinde başvurulur. İslâm hiçbir kimseye çok evliliği farz kılmadığı gibi, buna teşvik de etmemiştir. Ancak genel veya özel bazı sebepler bulununca çok evlilik mübah sayılmıştır..O yüzdendirki İslam Şeriatında çok evlilik diye birşey yoktur!

Ayrıca benim ufkum gayet geniş,hiç dert etme sen,sen kendi ufkunu genişlet..

* * *

Susuyorum..

#14 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:08

Bak arkadaşım kimseye özürlü mözürlü diyemezsin önce bu bir.

Çünkü özürlü kişiye bile özürlü müsün? demek hakarettir. Ben hiç sana dedim mi bugüne kadar .

Halen takılıp durmuş durumdasın çok eşliliğe ama orada sorular duruyor medeni kanununu anlat bana şeriat'ın, borçlar kanununu , vergi kanunu, sosyal güvenlik kanunu , iş ve işçi kanunu bütün bunları anlat lütfen çok istediğim şeriat düzeninde neymiş bilelim .

Bana ve diğer üye arkadaşlara bu çok savunduğun sistem ve yaşam ve devlet düzeninde yukarda saydığım konularla ilgili lütfen bilgi verip bizi aydınlatır mısın ?

Yoksa şeriat sisteminde yukardaki konularla ilgi kanun veya kural olmadığı için kendi kanunlarımızı yine kendimiz mi üreteceğiz.

Gönderilen Resim

#15 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:16

Şeriatin tanımı yapılmış.
Ama kimsenin korkusu olmasın, bugün ve bundan sonra da Türkiyeyi Şeriatle yönetmeye kimsenin gücü yetmez. Bazı kesimler şeriatin gelmesini istiyor olabilir , bu kesimin içinde bende olabilirim ama Türkiye bu şekilde yönetilemez.

Atatürk'ün bir sözünü hatırlatmak isterim.

"Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."

Değişiklikler Kaydedildi...

#16 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:17

Yok daaank cidden anlama özürlüsün.Hakaretse,hakareti haketme o halde.

Şeriat kanunları ALLAH'ın emir ve kurallarıdır..Bunu anlamak bu kadar zormu?İŞ hayatında da,normal hayatında da ne gibi kurallar emir ediliyorsa onları yapmalısın.Adaletten kaçınmamalısın,hak yememelisin gibi...

* * *

Susuyorum..

#17 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:31

Glamour;siz şer'i hükümlerin insani boyutlarını savunuyorsunuz(kardeşilik-eşitlik-özgürlük-vb.) peki hukuk devleti kriterleri, ekonomi,sosyal-toplumsal konular,adalet gibi kavramlar ne olacak... bakınız; şer'i hükümlere göre idare edilen toplumlar..

o zaman bende İslamiyetin temel öğretileri sosyalizm ile örtüşür diyerek ortalığı daha da karıştırırım..e buda insani bakış açısı değilmi sonuçta :blush:

yineliyorum; söylenene yada yazılana değil uygulamalara bakalım...gözümüzün önünde örnekler varken yazılan iyidir-güzeldir demek çok doğru gelmiyor bana...

#18 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:35

Halifelik Kurumunu barındıran ve monarşik bir teokrasi olan Osmanlı bile Şer'i hükümleri koşulsuz uygulamamıştır..(osmanlı ceza Hukuku bunun örnekleriyle doludur) şer'i kanunların yanında Örf'i hukuku da fazlasıyla benimsemiş ve uygulamıştır...

#19 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 14:40

Lahesis,anlatamıyorum galiba..Uygulanan örnekler yanlıştır..Hem biz Şeriat devletinden falan bahsetmiyoruz..Şİmdiye kadar uygulananlar gibi tabi kimse istemez..

Şeriatın asıl anlamını anlamaya çalışalım lütfen,ve onun hakkında konuşalım.Uygulanan yanlış modelleri tekrar tekrar bana söylemenize/anlatmanıza gerek yok.Bunların yanlış olduğunu bende biliyorum zaten....

* * *

Susuyorum..

#20 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 27.04.2007 - 17:14

Şeriatın yanlış anlaşıldığı konusunda glamorla hem fikirim... (ama sadece bu konuda hem fikirim)Bu gün Türkiye'de kime sorsak şeriat nedir diye... Zina yapan kadını recm eden, hırsızlık yapanın kolunu kesen, kadınları ikinci plana atan, erkekleri yücelten, kadını sadece erkeğin hizmetine amade bir varlık gibi gösteren kanunlar bütünü olarak cevaplandırır... Ama bu doğrumudur..? Tabi ki hayır...

Şeriatıın uygulandığı bazı ülkeler var bugün Suudi Arabistan, İran gibi ülkeler, burada kadın kırbaçlamanın adam doğramanın İslam'a uygun gibi gösterilip bunu Kur'an-ı Kerim emrediyor diyerek yapan devletler...

Ama birisi çıksın desin ki bana İslam dininin en güzel ve kusursuz yaşandığı Asr-ı Saadet döneminde hırsızlık yapanın kolu kesilmiş zina yapan kadını recm edilmiş??? Ya da Kur'an-ı Kerim'in hangi suresinde bu var...?

Osmanlı Devleti Şer'i ve Örf'i kanunlarla yönetilmiştir... Yapılacak bir kanunun İslam'a uygunluğu gözetilmiş ve ona göre kanunlar çıkartılmıştır...

Osmanlı Devleti'nin 600 senelik tarihinde kol kesme cezası iki elin parmaklarını geçmez onu bırakın hapis cezası bile yoktur çünkü Osmanlı dünyayı bir hapis olarak görür ve hapis içinde bird aha hapis cezasının verilmesini anlamsız bulur...

Şer'i hükümlerin çarpıtılması tamamen yorum farkıdır... Osmanlı Kadıları ceza vermeden önce cezayı hafifletmek için var güçleriyle çalışırlardı illaki bir ceza verilecektir ama bu insanı kaybetmek babında değil kazanma babında yapılmaktadır...

Nitekim Kur'an-ı Kerim'in yorum farkından dolayı mezhepler doğmuştur...

Bu sadece İslam dininde yoktur, Katoliklikte faiz haramdır ama Protestanlar en iyi hıristiyanın dünyada en çok çalışanı ve en fazla para kazananı olduğunu kabul ederler... ( bknz. Kalvenizm)...

Şer'i hükümlerinden yorumlanması konusunda da böyle İslam diniyle bağdaşmayan, İslam dinin hoşgörüsüne sığmayan cezalar ortaya çıkmıştır...

Bilindiği üzere şeriatta hırsızlık yapanın kolu kesilir. Peki bir ekmek çalan çocukla bir insanı gasp eden arasında ne fark var...? İkiside hırsız Buna göre çocuğunda eli kesilecek adamında eli kesilecek... Hoşgörüsüyle kalpleri feth eden İslam dininin bir çocuğun elinin kesilemesini emretmesi ya da anlık nefsine uyan bir kadının zina suçundan taşlanarak canının alınması, Mevlana'nın '' Gel ne olursan ol yine gel ister putperest ol ister mecusi ol yine gel, bizimkisi ümitsilik dergahı değildir gel...'' diyecek kadar İslam dininin ne olursa olsun herkese kucak açması ve Allah'ın sonu olmaz bir bağışlıyıcı olmasıyla çelişmez mi??

Bu mesaj Poseidon tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.04.2007 - 17:16

Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...