İçerik değiştir

- - - - -

Dinler Mutsuz Ediyor Ve Tanrı Hiçbir Kitap Yazmadı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#41 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 19:59

naturel arkadaş bu konuyu senden öm le konuşmak istiyorum ve şunu söyleyeeyim toplumların yıkımı yonzlaşmakla olur
madem bilim dini kabul etmiyor diorsun bir kitaba dayanarak ama islam felsefisini okudun mu en ülü bilimci farabi ibni sina ataistmiydi ya da yobaz mı peki eserlerini okudun mu ya da mevlana
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#42 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 20:03

bak senin için ne buldum cemal yıldırım yazdım yahooda sonra evrim ve bagnazlık kitabı çıktı www.1001kitap.com diye bir sitede kitabı var ve bölümleri okunuyor benim okdum başka bir kitaptı ama bu profesörun bilim felsefesi kitabını aldım ben fizik kitaplarıda okuyorum bilimsel konular ilgimi çekiyor buda sana kıyagımdır unutmazsın umarım

ataistlik misyonerliği yapıyorsun bu düşünce özgür düşünce değil apaçık reklam ve misyonerlik bir adam üzerine kurulu
adminler dikkat

#43 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 20:11

bilim felsefesi kitabından alıntıdır

din ve bilim in ilişkisine gelince ,bunlar tarih boyunca sürekli çatışma halinde olan iki düşünce biçimidir. Genel bir anlamda her ikiside everni açıklama amacı güder,...... bilim olguları saptama ve açıklamada gözlem ve gözleme dayalı mantılsal düşünmeyi kullanır. oysa din meatfizikten pek farklı olmayarak sevgi ve inanç, ve duygu ile karışık olgulardan kopuk akıl yürütmeye dayanır. dünya görüşü yönünden biri,ne gerçekçi rasyonalist ,diğerine mistik _rasyonalist diyebilriz.....

Bütün büyük dinler incelendiğinde şu üç öğenin yada işlevin yapılarında var oldugu görülür.

! ) birtakım ahlak kuralları,
2)Belli tapınma çeşitleri,

3)Metafizik nitelikte inançlar sistemi.

Bilimle dinin çatışması sadece son nokta bakımındadır . din evrenin kökeni, kuruluşu ve işleyişi üzerinde birtakım inançlara (metafizik hipotezlere ) sahiptir. Bu inançların herbiri doğma niteliğindedir;doğruluğundan şüphe edilmez.Kaldıki ,dinin söz götürmez kesinlikle doğru kabul ettiği metafizik hipotezleri bilimsel yoldan doğrulama olanagıda yoktur. örneğin ,bu inanç yada hipotezlerden biri ;Tanrı nın varlığı ile ilgilidir.Hemen bütün gelişmiş dinler belli özellikleri olan bir tanrı nın var oldugu savına dayanır.ne varki,bu savın doğruluğu nede yanlışlığı gözlem ve deneye başvuralarak saptanamaz .dinler bu konudaki savlarının doğruluğunu başka yollara (vahiy,sezgi,kutsal kitap,geleneksel otorite ve benzer kaynaklara )başvurarark savunur. sonuçta böyle bir savın kabulu veya reddi kişisel inanç sorunu olarak kalır. ne inanan kimse inancının doğruluğunu ,nede inaker eden kimse inkarını bilimsel yoldan ispat edebilri. şu kadar ki, ikisinin birden doğru olması mantıksal açıdan olanaksızdır.

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.08.2006 - 20:11

#44 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 20:12

naturel arkadaş bu konuyu senden öm le konuşmak istiyorum ve şunu söyleyeeyim toplumların yıkımı yonzlaşmakla olur
madem bilim dini kabul etmiyor diorsun bir kitaba dayanarak ama islam felsefisini okudun mu en ülü bilimci farabi ibni sina ataistmiydi ya da yobaz mı peki eserlerini okudun mu ya da mevlana

OKU OKU OKU OKU
RÜZGARA GÖRE HAREKET EDİYORSUN BEYİN BOŞ OLURSA BÖLE OLUR

#45 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 21:03

uzak doğu felsefelerini okudum ,doğu felsefesini tercih ederim ama psikoloji daha faydalı sanırım, sadece bir felesefem var oda yoga yapan bir bayana ait gezetede okudum şöyle diyor,biz dünyada hep başarıo,mutluluk,zevk istiyorz başarsızlığı,mutsuzluğu,acıyı red ediyoruz oysaki bunlarda var hatta daha çok var ,bunlarıda kabul edersek rahat ederiz farkında olmadan yenilgiyi kabul edemiyoruz ve ego dagları istiyor bu konudada istiyorum ama demek gerekiyor insan kendini anlamalı tanımalı

#46 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 21:06

islam felsefesi okudun mu tek soru bu cevap istiyorum bu soruya o kadar
özentilik yapıyorsun başta böleydim diyorsun ama lafta.ne o lafını yaşamışsın nede kaynaklarını okumuşsun başka kaynakları okuyup etkisi altında kalıyorsun

#47 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 21:11

bana ailem islami eğitim verdi hatta camiye bile yolladı küçükken ,namzda kıldım oruçta tuttum belki cemal yıldırım ın kitabını okumsaydım belki dindar bile olurdum

bu lafı söyleyip bu yazıları okuyanları "ben okudum ama dogrusu bu " şeklinde bir fikirle etkilemek istiyorsun
tabi ki okumayan insanlarda gerek yok nie okuyacağım diyor
ey misyonerlik yapan insan bana Kuran-ı Kerim'den Allah ve peygamberlerle ilgili 3 ayet yazar mısın ve de neresi yalnış bunu anlat bana

#48 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 21:57

din eleştiriye izin vermiyor yargılayamzsın, red edemezsin din den çıakrsın gibi bir korku durumu var bunuda bir yerde okudum............

.................fikrilerinizde benzemez ama din aynı tip insan yetiştiriyormuş

Sen bende müslümandım diyorsun bu korkuları sen yaşamadın mı. Ne kadar çelişkili yazıyorsun.

Yine mışlı mişli kelimeler ne zaman kendi fikirlerinizi yazacaksınız. Kendi fikirleriniz yoksa lütfen yazı yazmayınız. Bu foruma yazı yazmak zorunda deilsiniz.

#49 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 22:02

Değerli naturel

Bana kitap tavsiye etmeyin lütfen.

Zira daha önce bir kitap okudum hayatıom değişti demiştiniz. Sonra d okuyup hayatınızı değiştiren o kitaabın ismini unuttuğunuzu söylemiştiniz.

Ve benim bire yazımı çok uzun olduğundan yakınmıştınız.

Daha benişm yazdığım iki worlkd sayfaası uzunluğundaki yazıyı okuyamayan siz nasıl bu kadar derin kitaplar okuyorsunuz. Bu bir çelişkidir.

Ayrıca hayatınızı değiştiren kitabın ismini unutmanız da ayrıca sizin inancınızda ne kadar ciddi ve samimi olduğunuzu gösterir.

Ben ancak ilkokulda okuduğum masal kitaplarının adını unutmuşumdur. Lisede okuduğum roman kitaplarının. ama hayatımda değişiklik yazpan bir kitabın ismini unutmam mümkün değildir.

Size daha önce iyi bir demagog olduğunuzuu söylemiştim sanırım

#50 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 22:15

yazıyı bitireyim arkadaslar ....

Din inançlar sisteminde ,bilimin tam tersine ,düzeltme ,gelişme veya herhangi b,r değişiklik kabul etmez. yanılma olasılığına yer vermediği için kendi kendini eleştiri yoluyla hatalardan arındırma olanagı yoktur. Dinsel her inanç kesin ve evrensel doğruluk iddiasına dayanır. Oysa bilimde hiçbir teori kesinlik iddiası gütmez ;er geç bir gün değişikliğe uğrama ,hatta tümden red edilme olasılığını gözden uzak tutmaz . dinle bilimin çatışması ,dinin olgulara dayanmaksızın evreni açıklama yolunda ortaya attığı metafizik öğretilerden vazgeçmediği sürece sürüp gideceğe benzer. Çünkü bu tür inançları,giderek kapsamını geliştiren bilimsel bulgu ve doğrularla bağdaştırmanın yolu yoktur.

sayfa 26 bilim felsefesi cemal yıldırım ın kitabından alıntıdır

#51 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 22:18

benim sorularıma cevap verir misin lütfen artık kes kitap tanıtmayı
yoksa yeniliyor musun sorularıma karşı

#52 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 03:32

din e inanlar din kitaplarını tasdiklemek için  bilime  gittiler diyodu gecen national geographic ,avrupalılar bu konuda daha rahat ,ayrıca  din kitaplarıda oldukça çelişki cevaplarla ,dolu, ibade4t edebilir insan ama ,bu emirler  Tanrı nın emir deyip insanı bunları yapmaya zorlarsan bundan büyük korku yoktur,işte bunu aşman zordur,görünen şeylerden bahsedilmiş suların karışmadığı gibi,yada insan ın yaratılışı oldukaça basit  ve  dört tane yoldan bahsedilmiş ve tutarsız,işet bilimle  din in çakıştıoğı noktada budur okursan daha iyi anlarsın bence ,yazar zaten toplama bilgiler vermiş zaten bilim dünyasıda bunları tasdikliyo olgusal yoklamaya gitmişler ama bir olgu yok

Namaz kıldığını belirtmişsin ama verdiğin örnekler hep avrupa ve dinleri ile ilgili...
İslamiyette zorlamanın olmadığını, zorlamayı kişilerin yarattığını kavramamışsın sanırım ...

bende okdum kuran ı  ama farkındaytsan ben bütün dinlerden bahsediyorum Tanrı hiçbir kitap yazmamış deniyor
zaten kitaptada Tanrıyla konuştum denmiyor oda var neyse ben konuştukça tepki alır bu durum

Bütün dinler *ne
milyonlarca kişinin söylediğini bir kenara itip tek kişinin düşüncelerini savunuyorsun biraz garip değil mi...
Tanrı kitap göndermemiştir diyorsun öylese senin kitabın tanrının varlığını kabul ediyor ama dinleri kabul etmiyor bu bir çelişki değilmidir.
Bence biraz daha araştır...

,eskiden insanlar inanmış olabilriler,yada insanlar gzimeli şeylere meraklılar bunların peşindeler ama bilim bunlarla ilgilenmiyo ,insan ın bu dünyada ne yapması gerektiğine dair bilgiler gen inde vardır zaten  din ahlak uzuerinde  duruyor  kişinin  özel yaşantısına karışıyor,çeşitli emirler veriyor bunları yapmak için ne sebeb var acaba ? insanların Tasnrı ya olan inançları sömürülüyor ,insanlaRI  baskı altına alıyorlar bunu yapcaksın  diye zorlamak  Tanrı korkusu günah korkusu piskolojiye hiçte iyi gelmez

İslamiyet ve diğer dinlerin bir coğrafyada, nasıl bir ortamda ortaya çıktığını az çok bildiğini umuyorum; gizemli olduğu için inanmaya ihtiyaçları vardı diyorsun ya çok tanrılı bir inanışı insanlar neden bıraksın...
Allah korkusunu kullananların etkisi sadece cahil insanlarda olur...

elbette  dine yada inanca saygı duymak konusu açılıyor ama  din  zararlı bir şey bu nednle saygı konusu biraz karışık,saygı emeğe saygıdır
yapılan bir işe bir esere iyi bir şeye duyulan saygıdır,sonuçta  din sadece i,nsana değpil toplumun ekonomik ve sosyal yönden gelişimine mani olan bir şeydir bu nedenle onaylayamıyacam

Bu zararlardan bahsetmek istermisin...
Dini kendi menfaatlerince kullananların peşine düşmeyecek kadar bilgiliyiz değilmi...
Kişi veya kişilerin sınırlamalarına, yorumlarına takılma bence özünü kendin kavramaya çalış..

o zaman sana bir uyarı senin dine saygın yoksa bir daha bu konu hakkında yazı yazma...

sert tepki vermek zorunda kalırım...

bunu söylemeye hakkın yok tavır bunu sende iyi biliyorsun...

çok uzun yazmışsınız çarşaflı gördüğünüz kadın ın psikolojisi bozuktur ,ruhu korku içindedir,korku içindemi yaşamak istiyorsunjuz oysa ben ne kadar korku varsa yenmek isterim tabi bi kaç tane kalır ,allah korkusundan daha büyük ne olabilir, insanları korkutuyorlar insanlöar bocalıyor ,

Jakobe zaman ayırmış çok güzel bir yazı hazırlamış ama senin cevabın çok uzun yazmışsınız...
burdan anladığım yazıyı okumadığın, bir kitap okumuşsun bize anlatmaya çalışıyorsun ama bizim yazdıklarımızı okumuyorsun öylemi *ne
bu nasıl bir zihniyet *uhuhu
başkaların hissettikleri hakkından birşey bilmeden nasıl bu şekilde konuşabiliyorsun *uhuhu

uzak doğu felsefelerini okudum ,doğu felsefesini tercih ederim ama psikoloji daha  faydalı sanırım,

felsefe kitabı okuyorsun ama yazılarında eserini göremedik *ne
felsefen karşındakini asla dinleme mi *ne

ciddiye almayın işinize gelmiyor çünkü siz  din in içindesiniz ve objektif düşünemezsiniz ,evet din psikolojiyi bozuyor ,basitce söyleyeyim zaten basite indiregemiş söylüyorum özetlemeyi severim her sorun u,

dindar biri emirler altındadır ,bu emirleri yapmak zorunluluğu vardır ama gün gelir bilinçaltı isyan eder yapamaz  aklına  günahkar düşünceler gelir

senin yeterince ciddiye aldığın belli yazılanları okumuyorsun bile ..
ben kimseden amir alamadım ve bunları yazıyorum yazmakta, konuşmakta ve eylemde hiç bir korkum yoktur :mad:
Yanıtları okumayacaksan neye inanırsan inan hiç bir değerin yok
Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#53 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 10:23

ya argus bu insan resmen kitap tanıtıyor bizim fikirleri okumuyor haklısın baksana sordugum sorulara cevap yok
spark bile daha iyi en azından o okyordu

#54 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 12:52

ben konunun derinine inmeyi tercih ederim yazın ı okdum bugun evdeyim vaktim var,kuran ın emirlerini ve faydalarını yazmışsın,islam ahlakını uygun görüyosun ,ben görmüyorum neden diyeceksin belki sonuçta iyiye yönelik şeyler ama emir almaktan hoşlanmam kişilik meselesi evdede hoşlanmam istersem yaparım.sonuçta bu emirlerde baskı yaratıyor diyeceksinki islam da zorlama yoktur,öbür dünyada yanma korkusu yada Tanrı nın gizemli olarak seni cezalandırıcığına inanmak baskı ,zorlama değilmidir,kişinin bilinçaltı bu emirlere karşı çıkmıyomu hiç işte çıkınca ne oluyo iki arada bir ederde kalıyo bocalıyosun ,sana aşkı yasaklıyolar ama sen hep aşkı düşünüyosun ne oluyo sonra suçluluk duygusu içindesin ,bilrisin kiliseye gidiyo hıristiyanlar ve günah çıkartıyo bizde buda yok. ben islamı yada başka bir din in ayrıntılarına girip tepki almak istemiyorum .özünü yazıyorum.

benim kişiliğimi eleştirip bir yere varılmaz ben porfesör değilim sadece aydın ve açık görüşlü biriyim,duamı da türkçe ederim burda yazmıştım duamıda

tartışmak yorucudur saygılarımla..

evet bir yönden faydası olabilir ama ya zararı daha çoksa ,bence zararı daha çok sen faydalı olduguna inanmışsın ,faydalı odluguna inanmasan zaten yapmazsın yada kendini kandırıyosun ,insanlar hayalleri seviyor ,gercekler i kaldıramıyor

#55 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 13:05

benim kişiliğimi eleştirip bir yere varılmaz ben porfesör değilim sadece aydın ve açık görüşlü biriyim,duamı da türkçe ederim burda yazmıştım duamıda

:banghead: :fight4:

Aydın ve açık görüşlü böylemi olunuyordu?Yoksa bizmi yanlış biliyoruz??
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#56 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 13:09

iyi öylede değilim benim kişiliğime yönelmeniz gercekleri degiştirmez ,sataşarak kavga çıkar zaten

#57 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 13:18

bak tatlı bayan dinler herkesin kafasına göre ibadet etmesini engellemek bazı kalıplarla düzen sağlamak için Allah tarafın bize gönderildi inan ya da inanma ama gelecekten beklentin olması için inanmak gerekir bir şeylere
şimdi ben seni gelip dövsem ya da en sevdiğini bana yan baktı die öldürsem senin bana olan düşüncen ne olur
işte bunu engellemek için Allah dinleriyle bunlardan uzak olmamamızı sağlamak istiyor.

13 yaşında bir kız gibi konuşuyorsun kişiliği yeni oturan biri gibi
mrk ettim kaç yaşındasın

#58 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 19:52

ülkede kanun var herhalde ,ama millet hala öfkesine hakim olamayıp suç işliyosa bu bilinçsiz ve cahil olmaktan kaynaklanıyor,

oshoyuda okuyabilirsiniz bu konuda oda dinler hakkında yazılar yazmış,nedense başka şey tepki almıyoda bu konu çok tepki alıyor,çok savunuyosunuz din i bu derece inanmak yanlış,inanç olabilir duda olabilri ama din kitablarında yazana emirleri Tanrı nın emri diye kabul etmek çok yanlış ben bütün dinler için konuşuyorum,ayrım yapmak istemiyorum .

mağarada bir ses duydum diyor bu sesin ne sesi oldugu bellimi acaba bu konuyu fazal kurcalamyın üstüme4de gelmeyin gerekeni ayzdım ben yazar ismide verdim

halusinasyon diye bir şey var bazen insanlar hayal görebiliyomuş oda var osho da okudum .evet Tanrı nın kitap yazdığı ,yada vahiy yoluyla insanlarla konuştuğu net,kesin,açık ,tamamiyle doğrulanacak bir durum değil .ama siz öyle varsayabilrisiniz isteyebilrisinizde ama istemekle yada inanmakla olmuyor ,isterdim bende

#59 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 22:42

Burayı kitap tanıtımın da kullandığın iin seni kınıyorum.

Kendi fikirlerin de olsadı onları da okuyabilseydik.

Peki o insanın halüsinayson gördüğünü v.s. v.s gibi o aptalca yazılarını o dönemdeki onun düşmanları neden söylemediler de sen 1400 sene sonra söyledin.

1400 sene sonra nereden bildin onun karşısındaki adamlar bunu anlamadı da sen nerden anladın.

Sen de anlamadın ki yine alıntıladın. Her zamanki gibi

Yazık ki yazılarını ciddiye aldık.

#60 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 22.08.2006 - 23:30

kendi fikirlerimide söyledim ama kabul etmiyosunuz ,tabi kitap yazanlarda bir insan ama bir insan tanrı dan bahsedince emirlerine uyuyor ,onun emrine giriyosunu<z insan doğasına yakışmıyor,ama bu lafları bilim adamları söylerse belki inanırsınız benim dediğime inanmazsınız ,yada artık dönmeniz için çok geç olabilir ,korkudan düşünemezsiniz bile