İçerik değiştir

- - - - -

Dinler Mutsuz Ediyor Ve Tanrı Hiçbir Kitap Yazmadı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#1 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:22

bana ailem islami eğitim verdi hatta camiye bile yolladı küçükken ,namzda kıldım oruçta tuttum belki cemal yıldırım ın kitabını okumsaydım belki dindar bile olurdum fakat bilimsel felsefe içerikli bu kitab benim gözümü açtı bilim dünyası dinlerin tanrı ya air oldugunu kabul etmiyor,ispatı yok hiçbir din in ,üstelik dinler aşırı dinciler kendi içigüdüleri ve din in emirlerti arasında kalıp bocalıyor,bunalıyor ve mutsuz oluyormuş,bunun sonucunda ise insan iyi üretemiyormuş, aşırı dinciler için yüzü bile gülemz deniyor çarşaflılar düzeyinde olanlar için yada daha az dindarlar için ,inssanlar din deyince Tanrı yı hatırlıyorlar oysaki dinler insan yorumu ve felsefesidir tanrı ya ait oldugu kesin ve net değildir,bu durum açıkça görülsede insanlar kolayca din den çıkamıyor bu asırda bizim din lere ihtiyacımız yok ben deist im tepki alsada yazdım isteyen cemal yıldırım ın kitabını alkım kitabevinde bulabilir

#2 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:39

BEN DİNİN BİR ŞEYLER İSPATLAMASININ GEREKLİ OLDUÐUNU DÜŞÜNMÜYORUM..GÖRÜNEN,İSPATLANMIŞ BİR ŞEYİ İNANMA MECBURİYETİ DOÐAR FAKAT DİN VE TANRI İSE MANEVİDİR YANİ İNANMA ÖZGÜRLÜÐÜNÜZ VARDIR..DİNİN SÖMÜRÜLDÜÐÜNÜ EVET BEN DE DÜŞÜNÜYORUM..MARXIN DEDİÐİ GİBİ "DİN TOPLUMLARIN AFYONU" OLARAK KULLANILIYOR AMA BU DAHA ÇOK DÜŞÜNCE VE İNANÇLARI HAVADA KALMIŞ İNSANLARA TESİR EDİYOR BENCE..
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#3 nogay_turk

nogay_turk

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 37 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:39

KARDEŞİM SEN BUNLARI BIRAK YA FELSEFE OKUYANA KADAR BİRAZ TARİH OKUSAN DÜNYADA Kİ BİLİMSEL BAŞARILARIN ÇOÐU MÜSLÜMANLAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR...MÜSLÜMANLAR BU DÜNYAYA BİLİMİ KÜLTÜRÜ SANATI GETİRMİŞLERDİR...ŞU AN İKİNCİ PLANDA KALDIKLARINA BAKMA SEN...
..AYRICA SENİN CEMAL YILDIRIM DEDİÐİN YAZARIN KİTABINI ÇIKARDIÐI YAYINEVİ YANİ ALKIM YAYINEVİ AVRUPA YANDAŞLARINDANDIR...ANLATABİLDİM Mİ?..
SEN BAŞINI BOŞUNA KARINCALANDIRMIŞSIN...

#4 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:42

bu senin fikrin değil o zaman naturel, cemal aga' nın fikri, bi de fethullah gülen kitapları oku o zaman da nurcu olursun!!!.

bence tek bi kaynağa bağlı kalmak insanı yanıltır. değişik kaynakları okuduktan sonra kafan yatmaz sa aamenna, tamam. ama milyonlarca inanan da aptal değil öyle değil mi?
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#5 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:44

bu senin fikrin değil o zaman naturel, cemal aga' nın fikri, bi de fethullah gülen kitapları oku o zaman da nurcu olursun!!!.

bence tek bi kaynağa bağlı kalmak insanı yanıltır. değişik kaynakları okuduktan sonra kafan yatmaz sa aamenna, tamam. ama milyonlarca inanan da aptal değil öyle değil mi?

:) *saksak *saksak KESİNLİKLE HAKLISIN ATTALİA BENCE DE ÇEŞİTLİ KAYNAKLARI OKUMAK LAZIM..MEVZU HASSAS..
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#6 sessiz ciglik

sessiz ciglik

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 15 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 19:54

din;
sömürünün,
vurdumduymazligin,
anlasilmazligin,
hatta anlasilmasi için ugrasmazligin,
bos inanclarin kurbani degil mi son günlerde...
artik bos, kaliplasmis, batil inanclarin altin da ezilmiyor mu...
kim ogrenmeye calisiyor ki yorum yapmadan önce.
kim kaynagina bakiyor,
en dogrusunu ögrenmeye calisiyor..
ama sorsaniz herkes en iyi bilen kisi...
ne kadar yazik ya..

#7 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 20:06

DİL İLE İKRAR KALP İLE TASTİK.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#8 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 20:22

hmmm...

değişik bir bakış... açısı açmışlar.. demekki bundan iki yüz yıl öncesini siz bilmiyonuz yada tarih okumuyonuz...

yeni birisi kitab yazmış din yok...

zamanın da ilim ve bilim merkezleri neden müslümanların bulunduğu yerlerdeymiş peki...

peki ondört asır evvel gögün yedi kat olduğunu akdenizle okyanus suyunun bir birine karışmadığını nasıl ölçmüşler buda yazıyomu o kitabta...

bir bebeğin nasıl olacağınıda ondört asır evvel nasıl anlatıla bilir onuda açıklıyo mu bu kitabı yazan şahıs...

merak ettim başlığı açan arkadaş bi soru versin...
"Allah Dilemedikçe Siz Dileyemezsiniz." (İnsan Suresi, 30)

bir özlem var içimde uzaklara dogru
engin denizlere sana,ve aşkımıza
sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın
gönlümün dalgalarında sevgim kalsın
bitmeyen rüyalarımda hep sen varsın...

#9 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 20:27

Varoluşçuluk (egzistansiyalizm) bireyin deneyimini, ve bu deneyimin tekilliğini ve biricikliğini insan doğasını anlamanın temeli olarak gören bir felsefe akımıdır. Varoluşçuluk, insanın varoluşuyla doğal nesnelere özgü varlık türü arasındaki karşıtlığı büyük bir güçle vurgulayan, iradesi ve bilinci olan insanların, irade ve bilinçten yoksun nesneler dünyasına fırlatılmış olduğunu öne süren bir düşünce okuludur. Bu akım insan özgürlüğüne inanır ve insanların davranışlarından sorumlu olduğunu öne sürer.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#10 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 20:28

din e inanlar din kitaplarını tasdiklemek için bilime gittiler diyodu gecen national geographic ,avrupalılar bu konuda daha rahat ,ayrıca din kitaplarıda oldukça çelişki cevaplarla ,dolu, ibade4t edebilir insan ama ,bu emirler Tanrı nın emir deyip insanı bunları yapmaya zorlarsan bundan büyük korku yoktur,işte bunu aşman zordur,görünen şeylerden bahsedilmiş suların karışmadığı gibi,yada insan ın yaratılışı oldukaça basit ve dört tane yoldan bahsedilmiş ve tutarsız,işet bilimle din in çakıştıoğı noktada budur okursan daha iyi anlarsın bence ,yazar zaten toplama bilgiler vermiş zaten bilim dünyasıda bunları tasdikliyo olgusal yoklamaya gitmişler ama bir olgu yok

kanıt aramaya bilim e bile gittiler ,ama tabiki bilim sözlerle ilgilenmiyo ,ispat gerek

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 09.08.2006 - 20:29

#11 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 20:33

hmm ... bilim isbat gerektiriyo demi...

ben kurunı okudum... tefsirinide okudum ki ondan neden korkayım...

senin okumadığın anlaşılıyo....

bende diyorum ki...

teknoloji bazı şeyleri bulması yakın zamanda oldu...

peki on dört asır evvel onlar nerden biliyodu....

bunuda açıklayan varmı....

sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın

#12 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 09.08.2006 - 22:36

bende okdum kuran ı ama farkındaytsan ben bütün dinlerden bahsediyorum Tanrı hiçbir kitap yazmamış deniyor
zaten kitaptada Tanrıyla konuştum denmiyor oda var neyse ben konuştukça tepki alır bu durum

#13 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 09:55

naturel arkadaşım, tepki alır endişesiyle konuşmamayı doğru bulmuyorum. konu hakkında fikirlerim olmakla birlikte uzmanı değilim ama, buradaki arkadaşların tartışma kültürüne saygılı olacağına inanıyorum. fikirlerin yüksek ses ve kaba kuvvetle değişmeyeceğine inanan biriyim. siz fikirlerinizi söyleyin karşılığında mutlaka konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar çıkacaktır. bizler de bu fikirleri paylaşmış oluruz.
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#14 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 10:53

naturel bi kitap okumuşsun din yoktur diyorsun ama bu kitaptaki kanıtlayıcı öğeleri bize sunmadın :S
Her okuduğuna inanırmısın, farklı düşünceler de bir sürü kaynak bulabilirim sana ...
okuduğun bu kitapta seni kendine çeken savını inandıran neydi bunu açıkla istersen.
Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#15 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 11:24

hiçbirşey bilmiyorsan KUR'AN-I KERİM oku....ayrıca da gelip öyle ulu orta din yoktur (haşa), ALLAH yoktur (haşa) diye konuşamazsın..inancın yoksa senin bileceğin..bişey diyemem..ama buradaki insanların kafalarını böyle şeylerle karıştıramazsın...hele de senin benim gibi bir insanın yazdığı sıradan bi kitaba dayanarak...

son söz notu:YARADILANI HOŞGÖRÜYORUM YARADANDAN ÖTÜRÜ....

...

#16 yusufla

yusufla

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.577 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 19:04

naturel güzel arkadaşım peygamberlerin hiç biri Allahla konuşmuş değil..

sadece Hz. Muhammed konuşmuştur....

dediğiniz doğru Allah kitap yazmadı... cebrail peygamberlere iletti peygamberlerde başkalarına yazdırdı... dediğiniz doğru...

ama şu da bir gerçek ki... bunların hak kitab olduğu da inkar edilemez.. kanıtları çok... kimsenin bilmediği ve yaşanmış şeyleri O kitaplardan ögreniyoruz... bu da inkar edilemez....

bilim çok sonraları bulduğunu söylediği şeyler o Kitaplarda yazılı buda inkar edilemez...

artı şunu da söylemek isterim tartışırız ama karşıdakini kırmadan ve incitmeden recide etmedin... kırıcı yazılarım olduysa affola...

sisli bir maziden uzakta
yalnızca sana yakın

#17 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 20:12

öncelikle insanlar bir dine inanıyosa diger din i tanımıyor nedense böyle bir şey yok bir tek su peygamberle kon uştu demek yanlış bir düşünce,kaldıki bahsettiğim kitap bir kişiye ait değildir bilim dünyasının görüşlerini,bildirilerini toplamış ve yazmış bilinen bir şeymişte ben okumamıştım bilmiyodum öğrendim gözümden kaçmış,bugun biri çıksa deseki ben Tanrıyla konuştum yada elçisiyle ne dersiniz inanırmısınız buna ,eskiden insanlar inanmış olabilriler,yada insanlar gzimeli şeylere meraklılar bunların peşindeler ama bilim bunlarla ilgilenmiyo ,insan ın bu dünyada ne yapması gerektiğine dair bilgiler gen inde vardır zaten din ahlak uzuerinde duruyor kişinin özel yaşantısına karışıyor,çeşitli emirler veriyor bunları yapmak için ne sebeb var acaba ? insanların Tasnrı ya olan inançları sömürülüyor ,insanlaRI baskı altına alıyorlar bunu yapcaksın diye zorlamak Tanrı korkusu günah korkusu piskolojiye hiçte iyi gelmez

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.08.2006 - 20:12

#18 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 20:29

Cenab-ı Allah önce bana sonra sana hidayet versin değerli kardeşim...

din ahlak üzerine kuruluyor insanların yaşantısına karışıyor demişsin...

yani sence sosyal yaşamda bir nevi özgürlük yok değil mi?

cevabın evettir sanırım...

bence de evet...özgürlük hiç bir zaman olmayacak...

çünkü insanlar din üzerine yaşarlarsa ALLAH'ın,

kendi nefisleri için yaşarlarsa şeytanın esiri olacaklardır...

ikisinin ortası yoktur...

asıl özgürlük ahiret hayatı ile başlar...

sana tavsiyem KUR'AN-I KERİM gibi 1400 sene öncesine ışık tutmuş bir kutsal kitabımız var...

onu okumak lazım anlamak en azından anlamaya çalışmak lazım...

değerli kardeşim...

eğer gereken ilmi araştırmaları yapmayıp nefsine yenik düşüyorsan çok yazık...

ALLAH'A EMANET OL...

#19 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 20:49

naturel arkadaşımız din olayına farklı bir pencereden bakıyor olabilir yani size aykırı gelen şeylerden bahsedebilir ama uslup bozmuyor, aşağılamıyor sadece sorguluyor.

Ayrıca Deistleri Ateislerden ayıran en önemli özellik maneviyata duydukları saygıdır çünkü bir yaratıcının olduğuna inanırlar.. Din' e karşı önyargıları vardır bunuda dogmaları sevmediklerine bağlayabiliriz.

Bu sebeple lütfen birbirimize karşı incitici ve kırıcı olup uslup bozmayalım..

Saygılar...

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#20 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 21:40

elbette dine yada inanca saygı duymak konusu açılıyor ama din zararlı bir şey bu nednle saygı konusu biraz karışık,saygı emeğe saygıdır
yapılan bir işe bir esere iyi bir şeye duyulan saygıdır,sonuçta din sadece i,nsana değpil toplumun ekonomik ve sosyal yönden gelişimine mani olan bir şeydir bu nedenle onaylayamıyacam ,ama dua etmek oda benim için türrkçe dir ,Tanrı nın yarattığı varlıklara saygı ve hayranlık duyduğumu söylemektir,doğa ya saygı dır ,