İçerik değiştir

- - - - -

Dinler Mutsuz Ediyor Ve Tanrı Hiçbir Kitap Yazmadı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#21 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 22:00

DEMEK DİNE SAYGI YOK HA...

o zaman sanada saygı yok bundan sonra....

senin tanrın sana benim ALLAH'ım bana...

...lekum diniküm vel yedin...kafirun suresi...

senin dinin sana benim dinim bana...

o zaman sana bir uyarı senin dine saygın yoksa bir daha bu konu hakkında yazı yazma...

sert tepki vermek zorunda kalırım...

#22 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 22:33

din kutsaldır ve dindarlar din e söz söyletmiyolar kendileride söyleyemiyor zaten,din eleştiriye açık değildir, saygı konusu size ait benim saygım Tanrı ya

#23 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 22:40

din CENAB-I ALLAH'IN EMİRLERİNİ YASAKLARINI KAPSAR...

sen ha dine saygısızlık yapmışsın ha ALLAH'A ....

bu soruların cevabını günlük hayatında bulamayıp buraya gelmen çok enterasan...

bu da senin ne kadar sağlıklı! düşündüğünü gösteriyor...

Bu mesaj TAVIR tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.08.2006 - 22:44

#24 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 10.08.2006 - 22:44

din deyince aklına allah geliyor ben ikisini ayırıyorum anlaşamayız bu konuda

#25 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 14.08.2006 - 15:28

Tanrı hiçbir kitap yazmamış deniyor

Hz. Muhammed (A.S) a inen ilk ayet
Oku! ortada ona uzatılan,verilen ne kitap var ne kağıt neyi okuyayım demiyor (okuma yazmasıda var) ümmi başka dinlerden bilgisi olmayan demektir.
Ama onun verdiği cevap okuyabilenlerden değilim
Yani bu yaratılan sistemi evreni okumaya anlamaya çalışıyor 40 gün hira dağında bu yüzden tefeküre çekiliyor ama okuyamıyor
Sonra cebrail (Alim esması)sıktı bir daha sıktı (beyin açılımını sağladı Allahın Alim,rahim kadir vs bütün isimlerini güçlendirdi daha sonra özünden gelen meleki tesir ile Cebrail: seni halkeden rabbinin adıyla oku! dedi
Rab; insandaki isimlerin (esma) bütünü Allahın bütün isimleri insanda mevcut olanı
Sonra okumaya başladı.....!

Dünyada bütün bahsettiğiniz bilinen ve bilinmeyen resuller ,nebiler ve dinler bulunan çağa ve Resullerin,nebilerin kapasitelerine göre bu şekilde gelmiştir yani eline verilen bir makale yok resuller yaradılışından gelen kapasitesi neticesinde Allahın bu yaratılış sistemini anlamış cennet cehennemi idrak etmiş ve insanları uyarmıştır
[/B]

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.08.2006 - 15:29

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#26 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 14.08.2006 - 16:02

İslamiyet aslında çok basit biz zorlaştırıyoruz.
Resullulah A.S ve diğer resuller, nebiler
Akıl,Ruh kapasitesi o kadar güçlüydiki! hiç kimsenin algılayamadığını algılayabillecek kapasitedeydiler.
Eğer buna kalben iman ediyorsak Onların söylediği önerileri kendi yararımız için yapmak zorundayız.

Kutuplara gidecek olsak ve bu bölge hakkında hiç bir bilgimiz olmasa!
biri çıkıp ben oraya gittim, gördüm. lütfen giderken üstüne kalın giysiler al Haa... aman yiyeceklerinide unutma bol bol götür orada bulamazsın sıkıntı çekersin dese...

biz buna ne cevap verirdik acaba

1-) olurmu öyle şey seninki akıl dışı saçma ben sana inanmıyorum deyip hazırlık yapmamak

2-) Yaa... ben sana inanıyorum, seviyorum ama bu dediklerini yapmasamda bana orada birisi yardım edeceğine şefahat edeceğine inanıyorum
(Ayet: herkes yaptıklarının neticesine ulaşacaktır)

3-) Ben sana inanıyorum kutupları( sonraki boyutu) gördüğüne eminim ve senin bütün söylediklerin önerileri elimden geldiğince yapmaya çalışıp kutuplarda, afrikada vs ( sonraki boyutta) daha huzurlu bir yaşama geçeceğime inanıyorum

Din ve yaşam bu kadar basit;
Siz olsanız ne yapardınız.....?

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.08.2006 - 16:03

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#27 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2006 - 00:44

Tanrım bana verdiğin herşey için çok teşekkür ediyorum,sen çok büyüksün,çok zekisin,çok başarılısın,yarattıkların çok güzel,çok zekice hayranım sana ve yaptıklarına önünde saygıyla eğiliyorum

#28 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 19.08.2006 - 20:36

Değerli naturel tırnak içine alınanlar sizin yazılarınızdır diğerleri cevabımdır

Öncelikle iyi bir demagog olduğunuz düşünüyorum.
Başlık bir kere yanlış atılmış.

“Dinler insanları mutsuz ediyor ve tanrı hiçbir kitap yazmadı”

Sanki genel kabul görmüş bir olayı yazarmış gibi yazmışsınız. Hal bu ki bu sadece sizin fikriniz. Dolayısı ile bunun sizin fikriniz olduğunu belirten bir yazı yazmanız daha uygun olurdu kanaatindeyim.

Demişsiniz ki

“bana ailem islami eğitim verdi hatta camiye bile yolladı küçükken ,namzda kıldım oruçta tuttum belki cemal yıldırım ın kitabını okumsaydım belki dindar bile olurdum”

Bu yazı bana çok tanıdık geldi. Bu söylem misyonerler tarafından kullanılan bir söylemdir. Efendim gelenekçilik (anne babanın söylediğine inanmak kolay. araştırmak zor) aynı sizin dediğiniz gibi. Gerçekten de etkileyici bir yöntem. Bu sözü duyan saf ve de cahil insanlar “ulan doğru söylüyor beee” diyerek dinlerinden dönebiliyor maalsef.
Doğru birdir. Ben dedemin dedesinin dedesinden de öğrensem Allah birdir. Hz. Muhammed onun kulu ve elçisidir. Allah katında din İslamdır. Kur’anı kerim Allahın kitabıdır. Bunu nereden öğrenirsem öğreneyim bu doğrudur.

Siz ailenizin dinininden çeşitli sebeplerle dönmüşsünüz. Ben de size ailesinin dininden İslama dönen birkaç insan aktarıyorum.

Kur'an-ı kerim, Allahın adı ile başlıyor, Allahın birliğini bildiriyordu. Hayretim arttı. Tevhid dini olan müslümanlığı seçtim. Cat Stevens (İngiliz)

İslâm, çağları ardında sürükliyen bir dindir. Müslüman olmakla, çağlarüstü dini seçmiş oldum. Roger Garaudy (Fransız)

Anarşinin ancak İslâm ahlâkına sahip olmakla önleneceğine inandım. İçkiyi bıraktım, tesettüre girdim ve namaza başladım. Tına Gfanzıl (Alman)

İslâmda, ırk, renk ve dil farkı gözetilmediğini, herkesin eşit olduğunu, namaz kılarken de rütbe ayrımı yapılmadığını gördüm. Müslüman oldum. Thomas Clayton (Amerikalı)

İslâm, en iyi şeyleri ihtiva eder. Hiç bir dinde kardeşlik, İslâmdaki gibi değildir. Dr. Rolf Freiherr (Avusturyalı)

İslâm, sevgi, doğruluk, temizlik ve güzel ahlâkı emrettiği için müslüman oldum. A.Uemura (Japon)

İslâmı akla da uygun bulup müslüman oldum. Cecilla Cannolly (Avusturyalı)
İlim Çinde de olsa alın hadisini okudum. İslâmın ilme verdiği önemi görünce müslüman oldum. Mr. Board (Amerikalı)

İslâm, israf ve cimriliği yasaklayan, maddi- manevî her hususta en güzel kaideleri olan dindir. Albay Ronald Rockwell (Amerikalı)

İslâm dünya ve ahiret mutluluğunu gösterdiği için müslüman oldum. B.Karai (Zengibar)

Putlara değil de, bir Allaha ibâdet etmeyi, doğruluğu, emanete riayeti, insanların haklarını gözetmeyi emreden İslâmiyeti kabul ettim. Necaşi (Habeş İmparatoru)
Tufeyl bin Amr, usta bir şairdi. Onun gibi şiirden anlıyan pek azdı. Kur'an-ı kerimi okuyunca, onun şiir ve beşeri bir söz değil, ilahi bir kelam olduğunu hemen anlayıp müslüman oldu.

(Niçin Müslüman oldular kitabından alıntıdır.)

“fakat bilimsel felsefe içerikli bu kitab benim gözümü açtı”

Sizin gözünüzü açan bu kitap başkalarının gözlerini de açabilir mi? Çok ilginç bir anlatımınız var gerçekten. Bu kitap Yüzüklerin efendisi, görünmez adam,Süpermen , gibi dünyayı kurtarmak için efsaneler mi içeriyor. Sizin gözünüzü nasıl açtı?

“bilim dünyası dinlerin tanrı ya air oldugunu kabul etmiyor,ispatı yok hiçbir din in”

Bu siz böyle söylediğiniz için mi böyle. Dini ispatı için ne gereklidir. Siz Kur’anı kaç kere açıp okudunuz.? Kur’andan daha büyük ispat mı istiyorsunuz?

“üstelik dinler aşırı dinciler kendi içigüdüleri ve din in emirlerti arasında kalıp bocalıyor,bunalıyor ve mutsuz oluyormuş,”

Burada da saçma sapan bir cümle kurmuşsunuz. Dinler aşırı dincilerin içgüdüleri ile din emirleri arasında kalıp bocalıyıp mutsuz oluyormuş. Din nasıl mutsuz olur. Heralde insanlar mutsuz oluyor demek istediniz. Böyle deseniz bile sizin buna ispatınız var mı? Ben mesela İslama inanıyorum ve hiç içgüdülerimle dinin emirleri arasında bocalayıp mutsuz olmadım. Müslüman olduğu için mutsu olan da yok zaten. Zaten “oluyormuş” diyorsunuz. Yani bu sizin fikriniz değil. Neden kendi fikriniz olmayan bir fikri buraya alıyorsunuz ki. Mış la miş le neden dinlere laf atıyorsunuz onu da anlayabilmiş değilim.

“bunun sonucunda ise insan iyi üretemiyormuş,”

Yine mışlı mişli bir cümle ve de anlamsız bir cümle. Neyi iyi üretemiyor onu anlamak mümkün değil.

“aşırı dinciler için yüzü bile gülemz deniyor”

Aşırı dinciler diyorsunuz. Her şeyin aşırısı zarardır. Bunu biliyoruz. Ama kimin gülüp kimin gülemeyeceğine kim karar veriyor. Veya siz aşırı dinciler gülemez deniyor dediniz diye bu gerçekten öyledir diyebilir miyiz. Aşırı dinciler gülemez diyenler kimler.

“ çarşaflılar düzeyinde olanlar için yada daha az dindarlar için ,inssanlar din deyince Tanrı yı hatırlıyorlar oysaki dinler insan yorumu ve felsefesidir tanrı ya ait oldugu kesin ve net değildir, bu durum açıkça görülsede insanlar kolayca din den çıkamıyor bu asırda bizim din lere ihtiyacımız yok

Dinlerin İnsan yorumu ve felsefesi olduğu sadece bir iddiadır. İddiadan da öteye gidemeyecektir.

Allah ilk insan Hz. Adem’e, onun ve çocuklarının dünyada rahat ve huzur içinde yaşamaları için, ahirete cennete gidebilme sebepleri olabilecek bazı kuralları sayfalar halinde ( 10 sahife) indirir.

Aradan insanlar zamanlar geçer. İnsanlar bu kuralları bozar, unuturlar. Kullarına daima şefkatli olan Allah sayfalar halinde Hz. Şit’e (50 sayfa), Hz. İdris’e (30 sayfa), Hz. İbrahim’e (10 sahife) dünya ve ahiret huzurunu sağlayacak kurallar gönderir.

İnsanlar her defasında bunları bozar, sapıtır, ahlaksız, zalim bir toplum olurlar.

Allah insanlar çoğalıp sayıları ve sorunları artınca onlara olan acıma ve merhametinden dolayı bu defa sayfa değil kitap gönderir. İnsanlar dünyada mutlu olsunlar, ahrette cehennemden kurtulsunlar diye Hz. Musa’ya Tevrat’ı indirir. İçinde devlet yönetimi, ahlak, geçmiş toplulukların ibretlik hikayeleri vardır. Ama insanlar zamanla bu kuralları bozar tahrif eder, yok ederler. Allah kullarına yine kitap, yine peygamberler gönderir. Bazı aşırı zalim toplulukları helak edip, benzeri yolda olanları böylece uyarır.

Tevrat’ın bozulmasından sonra Allah Hz. Davut’a Zebur’u indirir. İçerisinde ilahiler, dualar,vardır...

Aradan zaman, insan, mekanlar geçer. İnsanlar Zebur’u da bozar. Allah yine kitap gönderir. Hz. İsa’ya İncil’i indirir. İçinde ahlaki kurallar vardır fakat insanlar kısa süre içinde bunu da bozarlar, tahrif ederler ve 571 yılına gelinir.

Allah tüm zaman ve toplumlara indirdiği kuralların hepsini birden Kur’an-ı Kerim de toplar ve Hz. Muhammed’e gönderir. İçinde yönetim, ahlak, iktisat, dua, tevhit, kıssalar... vardır.

Hz. Adem, Musa, İsa, Davud’a... gönderilen kuralların tümü artık tek bir kitaptadır...

Kur’an-ı Kerim’de Allah-u Teala’nın “Kur’an-ı ben indirdim, ben koruyacağım” taahhüdü bulunmaktadır.

Kıyamette yaklaşmıştır. Kur’an asla bozulmayacaktır. Tüm resullere indirilen kuralların hepsi Kur’an-ı Kerim’de biz Müslümanlara bildirilmiştir. O nedenle bizler tüm resul ve kitaplara inanmak zorundayız. Çünkü onlar aynı Allah’ın kurallarıdır ve aynı kurallar bizlere bildirilmiştir. Kısaca Hz. Adem’in kuralları da Hz. Musa, Hz. Muhammed’in kuralları da aynıdır. Eskiden o kurallara Yahudilik- Hıristiyanlık deniyordu. Şimdi İslamiyet. Ama kurallar, ilahi mesaj ve o mesajın sahibi aynı ilahtır. Peygamberler , kitap isimleri ve dinlerin adları faklı olabilir ama öz, mesaj hep aynı idi.

Allah her topluluğa mutlaka bir peygamber indirmiştir. İlahi mesajın ulaşmadığı hiç bir kavim, topluluk yoktur.
Kızılderililerden, Çinlilere, zencilerden, beyazlara...Putperest, politeist ( çok tanrılı) dinlerin kökenine baktığımızda hepsinde ilahi mesajın bozulmamış kırıntılarını görmek mümkündür.

**Yahudiler domuz eti yemezler, faiz almaz, kumar oynamazlar. Tekke takarlar , cumartesi günü toplanırlar .

**ristiyan papazlar oruç tutar, tekke takarlar, pazar günü toplanırlar. Hıristiyan rahibeler tesettürlü gezerler.

**Kızılderililer tanrılarına büyük ruh derler:Adem (AS)'a üflenen ilahi ruh'un ASLI ,BÜTÜNÜ , büyüğü Yüce Yaratıcı'dadır.

**Afrika’da Mau mau kabilesi " tek olan doğmamış ve doğurulmamış eşi benzeri olmayan her şeyi bilen işiten güçlü... bir tanrıya " inanırlar :İhlas suresi , aynen...!

**ta Asya'daki Türkler Ahiret'e inanırlardı.Hindu tanrılarının pek çok kolu ve gözü vardır , yani "Tanrı her şeyi görür ve her şeye ulaşır ."... Fakat zamanla Allah’tan gelen mesajlar insanlarca bozulmuş ve asli özelliklerini kaybetmişlerdir.

Biz Müslümanlar Yahudi ve Hıristiyanların peygamberlerine (Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Davut) ve kitaplarına (Tevrat, İncil, Zebur) inanmasak dinden çıkarız. Fakat Yahudi ve Hıristiyanlar bizim peygamberimize (Hz. Muhammed (S.A.V) ) ve kitabımıza (Kura’an-ı Kerim ) inanırsa dinlerinden çıkarlar. İşte Müslümanların üstün yönü burasıdır.

Yani görüldüğü gibi ilk insandan itibaren çeşitli şekillerde ve isimlerde din vardır ve de insanları mutsuz etmemiştir. İnsanları mutsuz eden din değil dinsizliktir.

“Ben deist im tepki alsada yazdım isteyen cemal yıldırım ın kitabını alkım kitabevinde bulabilir ”

Size iyi bir demagog olduğunuzu söylemiştim. Bu sözünüzle de iyi bir provakatör olduğunuz söyleyeceğim. Neden fikirlerinizin tepki alacağından korkuyorsunuz ki.

“din e inanlar din kitaplarını tasdiklemek için bilime gittiler diyodu gecen national geographic ,avrupalılar bu konuda daha rahat ,ayrıca din kitaplarıda oldukça çelişki cevaplarla ,dolu,”

Sadece iddialar atmıyorsun ortaya ce de senin de hiçbir tarafsız bilimsel dayanağın yok.

“ibade4t edebilir insan ama ,bu emirler Tanrı nın emir deyip insanı bunları yapmaya zorlarsan bundan büyük korku yoktur,işte bunu aşman zordur,”

Allah bizlere bir sey emretmişse (farz) o insanların faydalarına olduğu için emretmiştir. Allah-u Teala bir seyi yasak etmişse (haram) o insanlara zararlı olduğu için yasaklamıştır. Allah yararlı olan şeyleri emreder (farz) zararlı olan şeyleri (haram) yasaklar.
Emir <-----> Yarar
Yasak <-----> Zarar

EMIR (FARZ ) = YARAR, FAYDA
Kurban : Kesilen hayvanın belli bir bölümü fakirlere dağıtılır.

Abdest : Maddi temizlik yaninda vucudun negatif enerjiden de kurtulmasini saglar

Bayram : Dargınların barışma günü

Namaz : Biyolojik ve fizyolojik bir çok faydalari vardır.

Oruç : Biyolojik faydalarindan dolayı gayri Müslim doktorlarca da tavsiye edilmektedir.

Cuma : Zengin , fakir tüm müminlerin bir olduklari, ayni yerde oturup, kul oldukları bilinci ile alınlarını secdeye koyduklari gün, Sınıf ayrımının sonu.

Zekat : Zengin olanin fakir insanlara verdigi emanet.

Hac : Dünya müslümanlarinin kaynaşma ayı.Irk-sın ayırımının kalktığı an.

Anne : Senede bir gün degil her an ayağının altında cennet bulunan insan.

Selamlasma : İki insanın karşılıklı barış huzur temenni ettiği mesaj emanet.

Oku : Medeni-aydın olmanın ilk şartı,

YASAK (HARAM ) = ZARAR,KÖTÜ

Içki : Kaza, hırsızlık, cinayet, tecavüze son

Cinayet ,intihar: Can'a saldırıya son

Kumar : Ailenin dağılmasına, intihar,bunalıma son

Domuz Eti : Kansorejen madde, aşırı yağa, trişe son.

Dedikodu, Yalan:Toplum huzurunu birligini bozmaya son.

Hırsızlık : Kul, insan hakkını gasba son

KUR’AN’DAKI KONULAR
İMAN: Allah, melek, cin, ruh.... iman

AHLÂK: Namus, temizlik, ahlâk, dürüstlük...

İBADET: Namaz, zikir, tesettür....

KAMU HUKUKU: Liyâkat,ehliyet,şûra,adalet...emir,faiz,içki, rüsvet....yasak

CEZA HUKUKU: Hırsızlık, zina, iftira, içki....cezaları....

İslami emirler insanların dünya ahiret mutluluğunu, Islâmiyet’in yasakları da dünya ve ahirette huzur ve rahata engel olacak seylerin ortadan kaldirilmasini amaçlar. İslami emirler ve yasaklar, dünya ve ahiret mutluluğu beş esasi korumaya yönelik maddeler manzumesidir. İslam bu beş esasi (din, can, mal, akil, nesil) korumakla hem dünya, hem ahiret mutlulğunu amaçlar.

1-) DİNİN KORUNMASI : İmanla ilgili ( Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, Ahiret gününe kula kul degil, tüm kullar önünde, sadece Allah’a boyun eğmeyi, böylece tüm insanlari öncelikle kul olmada eşit hale getirmeyi amaçlar. Kullar daha sonra kendi aralarında, Allah’a karşı yakınlıkları ile birbirinden ayrilirlar. Her kul peygamberi örnek alır. Kitaplar sayesinde, hayırlı fiilleri ve uzak durmasi gereken fiilleri insan öğrenir. Ahiret günü, her davranışın karşılığının alinacağının bilincine ulaşılmasını hedefler. Melekler her an kötülükten uzak durmamiz için görünmez şahitler gibidirler...
Kadere iman kuruntudan, endişeden uzak, tedbiri aldiktan sonraki tevekkülün rahatlığını insana yaşatmayı amaçlar.
Her türlü ibadet ve ahlaki emirlerin insanın hayatindaki olumlu etkileri yerli, yabanci tüm araştırmacıların vardığı ortak sonuçlardir.

2-) CANIN KORUNMASI : Adam öldürmenin yasak olmasi, kısasın amacı, kan davasının ve intiharın yasaklanması, bedeni - ruhi tedaviye önem verilmesi, Islâm’da çocuk, kadın, bitki, hayvan ... haklarının tek tek belirlenmesi, zimmilerin (Islam Devletinde yaşayan gayri müslimlerin) haklarinin açiklanmasi... Hep canin korunmasina yönelik konulardır.

3-) AKLIN KORUNMASI : Uyuşturucu, alkollü içki, sarhoşluk veren maddelerin sigara, hurafe, zihni körelten tüm konuların... yasaklanması aklı korumaya yönelik yasaklardır. Ayrıca islam " OKU " 'mayi, araştırmayı tesvik eder.

4-) NESLİN KORUNMASI : Aile hayatının korunması, evliliği teşvik, ahlaka verilen önem...zina,fuhuşun yasaklanması... neslin korunmasını amaçlar.

5-) MALIN KORUNMASI : İslam sanat, ticaret, çiftçilik, hayvancılığı... teşvik eder. Hırsı,kıskançlığı, hilekarlığı, rüşveti, faizi, kumari, israfı. yasaklar. Amaç malın korunmasıdır.İslam; seçim, istişare, işi ehline verme, ilme verilen önem... dışında can, mal, namus, akıl, dine önem vermekle tüm dünyevi ve ahlaki-uhrevi düşünce sistemlerinin üstündedir.

İslam açısından “ademoğlu” dörde ayrılır :
Ya akraba, ya komşu, ya Müslüman yada insandır. (İnsani vasfını kaybetmiş,esfele safilin olan edaller hariç ...).

Kısaca, Hz. Ali’nin dediği gibi insanlar ya fıtratta (tüm insanlar Hz. Adem’den gelmiştir. ) yada dinde (tüm mü’minler kardeştir prensibi gereğince) kardeştirler. İslam bir erkeği, zorda kalan bir kaıina en azından ( annesi ve eşi değilseler) kız kardeşi gözü ile bakıp yardım etmeye çağırır. Bir “kulu”, zorda kalan diğerlerine yardım etmesi için İslam ona şu çerçeve ile olaylara bakmasını emreder: O senin ya akrabandır ya komşun ya dindaşın ( Müslüman kardeşin) yada insan olma yönünden ( insanlık yönünden ) fitraten kardeşindir, yeter ki insan olma vasfını, özelliklerini üzerinde barındırsın- o insana yardim et.

NOT : Emir ve yasaklar Allah rızası için yapılır .Maddi ve manevi faydalari Allah rızasının peşinden zaten gelir . Aksine maddi menfaat için yapilan işte belli maddi çikar elde edilir ama Allah rızası asla. Bunun sonucu da ahirette hüsran olur.

NOT : Ülkemiz Müslümanları dinimiz İslâmiyet’i her yönüyle yaşamamaktadır. Pek
çok yönüyle sorunlar içinde olan ülkemizin sistemini eksikte olsa yaşanan bu İslamiyet ayakta tutmaktadır. PKK ya karşı İslam kardeşliği formülü uygulanirken batidaki ahlaki ve ailevi çöküntünün ülkemizde olmamasının sebebi bizdeki aile bağlarının sıkı olmasına ( İslâm’daki komşu hakkı, namusa verilen önem, yardımlaşma ve zekat... ) bağlanmaktadır. Ramazanda polisiye olayların büyük oranda azaldığı da istatistiki bir gerçektir

“görünen şeylerden bahsedilmiş suların karışmadığı gibi,yada insan ın yaratılışı oldukaça basit ve dört tane yoldan bahsedilmiş ve tutarsız,işet bilimle din in çakıştıoğı noktada budur okursan daha iyi anlarsın bence ,”

Görünen şeylerden bahsetmiş ama o zamana kadar görünmeyen şeylerden bahsetmiş. Burada senin ilmini anlamaktayız.

“yazar zaten toplama bilgiler vermiş zaten bilim dünyasıda bunları tasdikliyo olgusal yoklamaya gitmişler ama bir olgu yok

kanıt aramaya bilim e bile gittiler ,ama tabiki bilim sözlerle ilgilenmiyo ,ispat gerek”

Toplama bilgiler vermiş sözünü açarsan biraz,daha iyi olacak. Zira yazıondan bir şey anlaşılmıyor.

“ende okdum kuran ı ama farkındaytsan ben bütün dinlerden bahsediyorum Tanrı hiçbir kitap yazmamış deniyor
zaten kitaptada Tanrıyla konuştum denmiyor oda var neyse ben konuştukça tepki alır bu durum “

Bende okudum Kur’anı diyorsun ama hiç okumuşa da benzemiyorsun açıkçası. Ayrıca hala neden tepki almaktan korkuyorsun. Ttepki almaktan korkuyorsun madem nedenm yazıyorsun. Yazmak zorundamısın.

“ncelikle insanlar bir dine inanıyosa diger din i tanımıyor nedense böyle bir şey yok bir tek su peygamberle konuştu demek yanlış bir düşünce”

Yukarıdaki yazıyı okuman gerekir.

“aldıki bahsettiğim kitap bir kişiye ait değildir bilim dünyasının görüşlerini,bildirilerini toplamış ve yazmış bilinen bir şeymişte ben okumamıştım bilmiyodum öğrendim gözümden kaçmış,”

Hangi ilim dünyasından bahsediyorsun. Sen hangi dünyada yaşıyorsun. Daha önce neden gözünden kaçmış. Yani bir kitap okuyorsun bu sana ilginç geliyor ve hayatın değişiyor. Böyle bir şley yok naturel hanım.

“ugun biri çıksa deseki ben Tanrıyla konuştum yada elçisiyle ne dersiniz inanırmısınız buna ,eskiden insanlar inanmış olabilriler,yada insanlar gzimeli şeylere meraklılar”

Allah katında din İslamdır. Hz. Muhammed son peygamberdir. Bu bize bildirilmiş ve mükemmel bir din gelmiş daha insanlar neden biri çıkıp ben Allahla konuştum dese inansın ki. Bu da bir saçmalık.

“unların peşindeler ama bilim bunlarla ilgilenmiyo ,insan ın bu dünyada ne yapması gerektiğine dair bilgiler gen inde vardır zaten din ahlak uzuerinde duruyor kişinin özel yaşantısına karışıyor,çeşitli emirler veriyor bunları yapmak için ne sebeb var acaba ? “

Bunları da yukarıda yazdım.

“İnsanların Tasnrı ya olan inançları sömürülüyor ,insanlaRI baskı altına alıyorlar bunu yapcaksın diye zorlamak Tanrı korkusu günah korkusu piskolojiye hiçte iyi gelmez”

Psikolojiye hiç de iyi gelmez bu yine senin fikrin ve yine kendi fikrini genel kabul görmüş bir fikir gibi yazmışsın. Sen öyle söylüyorsun diye bunun öyle olduğu anlamına gelmez.Ben müslümanım ve psikolojim de gayet normal. Ve dünyada bir çok din mensubu var. Bunların hepsi deli sen akıllısın sanırım.

“elbette dine yada inanca saygı duymak konusu açılıyor ama din zararlı bir şey bu nednle saygı konusu biraz karışık,saygı emeğe saygıdır
yapılan bir işe bir esere iyi bir şeye duyulan saygıdır,sonuçta din sadece i,nsana değpil toplumun ekonomik ve sosyal yönden gelişimine mani olan bir şeydir bu nedenle onaylayamıyacam ,ama dua etmek oda benim için türrkçe dir ,Tanrı nın yarattığı varlıklara saygı ve hayranlık duyduğumu söylemektir,doğa ya saygı dır ,”

İnançlara saygı duymuyorsan senin inancına saygı duyulmasını bekleyebilirmisin?

“din kutsaldır ve dindarlar din e söz söyletmiyolar kendileride söyleyemiyor zaten,din eleştiriye açık değildir, saygı konusu size ait benim saygım Tanrı ya”

Din eleştiriye açık derken siz dini eleştiriyorsunuz ve burada kendi kendinizle çelişki içerisindesiniz. Dinler eleştiriye açık değilse siz nasıl eleştiriyorsunuz bunu siz eleştiriyorsanız bu demektir ki dinler eleştiriye açık. Ama saygısızlık ayrı bir konu

“Tanrım bana verdiğin herşey için çok teşekkür ediyorum,sen çok büyüksün,çok zekisin,çok başarılısın,yarattıkların çok güzel,çok zekice hayranım sana ve yaptıklarına önünde saygıyla eğiliyorum”

İyi bir demagogsunuz sözünü burada tekrarlamak istiyorum.

Ayrıca lütfen biraz realist olun ve bir kitap okudum hayatım değişti yüzüklerin efendisi süperman örümcek adam kara murat gibi efsanelere de kendinizi fazla kaptırmayın.

Bu mesaj jakobe tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 19.08.2006 - 20:38

#29 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 19.08.2006 - 21:23

çok uzun yazmışsınız çarşaflı gördüğünüz kadın ın psikolojisi bozuktur ,ruhu korku içindedir,korku içindemi yaşamak istiyorsunjuz oysa ben ne kadar korku varsa yenmek isterim tabi bi kaç tane kalır ,allah korkusundan daha büyük ne olabilir, insanları korkutuyorlar insanlöar bocalıyor ,
korku ,içindeler anlatabildimmi,ülkede yasalar kanunlar var ayrıca toplum kurallarıda ayrıca din baskısı ve meirlerine ihtiyac ımız yok siz var diyosunuz bu sizin inancınız din i ve emirlerini doğru kabul etmişsiniz bir kere sisin için tersini düşünmek zor çünkü korkarsınız din den çıkmaktan din eleştiriye izn vermiyor

#30 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 19.08.2006 - 21:24

alkım kitabevinde cemal yıldırım ın bilimsel felsefe bildiriler ve d,ye bir kiatbı var tam ismi aklımda değil büyük yeşil bir kitap orda yazıyor bende ordan aydınladım saygılarımla

#31 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 12:27

Değerli naturel

Çok uzun yazmış olmam sizin bunu okumamanız gerektiği anlamına gelmez.

Şurada iki sayfalık yazıyı okumaktan çekiniyorsunuz da bilmem kimin bilmem ne kitabını nasıl okudunuz merak ettim şimdi. Hem kitabı okudunuz hem de o kitabı hayatınızda uygulamaya başladınız. Bu ne yaman bir çelişkidir anlamadım.

"çarşaflı gördüğünüz kadın ın psikolojisi bozuktur ,ruhu korku içindedir,korku içindemi yaşamak istiyorsunjuz oysa ben ne kadar korku varsa yenmek isterim tabi bi kaç tane kalır ,allah korkusundan daha büyük ne olabilir, insanları korkutuyorlar insanlöar bocalıyor ,"

Çarşaflı kadının psikolojisinin bozuk olduğunu nereden biliyorsunuz. Her yazınızda bilim bilim diyip duruyorsunuz da bunda bilimsel bir kanıtınız var mı? Eğer bilimsel bir kanıtınız yok ise bu boş bir iddiadır.

"korku ,içindeler anlatabildimmi,ülkede yasalar kanunlar var ayrıca toplum kurallarıda ayrıca din baskısı ve meirlerine ihtiyac ımız yok siz var diyosunuz bu sizin inancınız "

Anlatamadınız. Siz korku içindeler dediğiniz için mi korku içindeler.

Allah bizlere bir sey emretmişse (farz) o insanların faydalarına olduğu için emretmiştir. Allah-u Teala bir seyi yasak etmişse (haram) o insanlara zararlı olduğu için yasaklamıştır. Allah yararlı olan şeyleri emreder (farz) zararlı olan şeyleri (haram) yasaklar.
Emir <-----> Yarar
Yasak <-----> Zarar

EMIR (FARZ ) = YARAR, FAYDA

Abdest : Maddi temizlik yaninda vucudun negatif enerjiden de kurtulmasini saglar

Oruç : Biyolojik faydalarindan dolayı gayri Müslim doktorlarca da tavsiye edilmektedir.

Cuma : Zengin , fakir tüm müminlerin bir olduklari, ayni yerde oturup, kul oldukları bilinci ile alınlarını secdeye koyduklari gün, Sınıf ayrımının sonu.

YASAK (HARAM ) = ZARAR,KÖTÜ

Içki : Kaza, hırsızlık, cinayet, tecavüze son

Cinayet ,intihar: Can'a saldırıya son

Kumar : Ailenin dağılmasına, intihar,bunalıma son

Domuz Eti : Kansorejen madde, aşırı yağa, trişe son.

Dedikodu, Yalan:Toplum huzurunu birligini bozmaya son.

Hırsızlık : Kul, insan hakkını gasba son

KUR’AN’DAKI KONULAR
İMAN: Allah, melek, cin, ruh.... iman

AHLÂK: Namus, temizlik, ahlâk, dürüstlük...

İBADET: Namaz, zikir, tesettür....

KAMU HUKUKU: Liyâkat,ehliyet,şûra,adalet...emir,faiz,içki, rüsvet....yasak

CEZA HUKUKU: Hırsızlık, zina, iftira, içki....cezaları....

İslami emirler insanların dünya ahiret mutluluğunu, Islâmiyet’in yasakları da dünya ve ahirette huzur ve rahata engel olacak seylerin ortadan kaldirilmasini amaçlar. İslami emirler ve yasaklar, dünya ve ahiret mutluluğu beş esasi korumaya yönelik maddeler manzumesidir. İslam bu beş esasi (din, can, mal, akil, nesil) korumakla hem dünya, hem ahiret mutlulğunu amaçlar.

1-) DİNİN KORUNMASI : İmanla ilgili ( Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, Ahiret gününe kula kul degil, tüm kullar önünde, sadece Allah’a boyun eğmeyi, böylece tüm insanlari öncelikle kul olmada eşit hale getirmeyi amaçlar. Kullar daha sonra kendi aralarında, Allah’a karşı yakınlıkları ile birbirinden ayrilirlar. Her kul peygamberi örnek alır. Kitaplar sayesinde, hayırlı fiilleri ve uzak durmasi gereken fiilleri insan öğrenir. Ahiret günü, her davranışın karşılığının alinacağının bilincine ulaşılmasını hedefler. Melekler her an kötülükten uzak durmamiz için görünmez şahitler gibidirler...
Kadere iman kuruntudan, endişeden uzak, tedbiri aldiktan sonraki tevekkülün rahatlığını insana yaşatmayı amaçlar.
Her türlü ibadet ve ahlaki emirlerin insanın hayatindaki olumlu etkileri yerli, yabanci tüm araştırmacıların vardığı ortak sonuçlardir.

2-) CANIN KORUNMASI : Adam öldürmenin yasak olmasi, kısasın amacı, kan davasının ve intiharın yasaklanması, bedeni - ruhi tedaviye önem verilmesi, Islâm’da çocuk, kadın, bitki, hayvan ... haklarının tek tek belirlenmesi, zimmilerin (Islam Devletinde yaşayan gayri müslimlerin) haklarinin açiklanmasi... Hep canin korunmasina yönelik konulardır.

3-) AKLIN KORUNMASI : Uyuşturucu, alkollü içki, sarhoşluk veren maddelerin sigara, hurafe, zihni körelten tüm konuların... yasaklanması aklı korumaya yönelik yasaklardır. Ayrıca islam " OKU " 'mayi, araştırmayı tesvik eder.

4-) NESLİN KORUNMASI : Aile hayatının korunması, evliliği teşvik, ahlaka verilen önem...zina,fuhuşun yasaklanması... neslin korunmasını amaçlar.

5-) MALIN KORUNMASI : İslam sanat, ticaret, çiftçilik, hayvancılığı... teşvik eder. Hırsı,kıskançlığı, hilekarlığı, rüşveti, faizi, kumari, israfı. yasaklar. Amaç malın korunmasıdır.İslam; seçim, istişare, işi ehline verme, ilme verilen önem... dışında can, mal, namus, akıl, dine önem vermekle tüm dünyevi ve ahlaki-uhrevi düşünce sistemlerinin üstündedir.

İslam açısından “ademoğlu” dörde ayrılır :
Ya akraba, ya komşu, ya Müslüman yada insandır. (İnsani vasfını kaybetmiş,esfele safilin olan edaller hariç ...).

Kısaca, Hz. Ali’nin dediği gibi insanlar ya fıtratta (tüm insanlar Hz. Adem’den gelmiştir. ) yada dinde (tüm mü’minler kardeştir prensibi gereğince) kardeştirler. İslam bir erkeği, zorda kalan bir kaıina en azından ( annesi ve eşi değilseler) kız kardeşi gözü ile bakıp yardım etmeye çağırır. Bir “kulu”, zorda kalan diğerlerine yardım etmesi için İslam ona şu çerçeve ile olaylara bakmasını emreder: O senin ya akrabandır ya komşun ya dindaşın ( Müslüman kardeşin) yada insan olma yönünden ( insanlık yönünden ) fitraten kardeşindir, yeter ki insan olma vasfını, özelliklerini üzerinde barındırsın- o insana yardim et.

NOT : Emir ve yasaklar Allah rızası için yapılır .Maddi ve manevi faydalari Allah rızasının peşinden zaten gelir . Aksine maddi menfaat için yapilan işte belli maddi çikar elde edilir ama Allah rızası asla. Bunun sonucu da ahirette hüsran olur.

NOT : Ülkemiz Müslümanları dinimiz İslâmiyet’i her yönüyle yaşamamaktadır. Pek
çok yönüyle sorunlar içinde olan ülkemizin sistemini eksikte olsa yaşanan bu İslamiyet ayakta tutmaktadır. PKK ya karşı İslam kardeşliği formülü uygulanirken batidaki ahlaki ve ailevi çöküntünün ülkemizde olmamasının sebebi bizdeki aile bağlarının sıkı olmasına ( İslâm’daki komşu hakkı, namusa verilen önem, yardımlaşma ve zekat... ) bağlanmaktadır. Ramazanda polisiye olayların büyük oranda azaldığı da istatistiki bir gerçektir

Bunlarda korkulacak ne var. Senin kuralların nedir.

"din i ve emirlerini doğru kabul etmişsiniz bir kere sisin için tersini düşünmek zor çünkü korkarsınız din den çıkmaktan din eleştiriye izn vermiy"

Dinleri eleştirmekten Din eleştiriye izin vermiyor derken bile dini eleştiriyorsunuz lütfen tutarlı olun.

"alkım kitabevinde cemal yıldırım ın bilimsel felsefe bildiriler ve d,ye bir kiatbı var tam ismi aklımda değil büyük yeşil bir kitap orda yazıyor bende ordan aydınladım saygılarımla "

Bu yazı da ne kadar ciddiye almak istersem isteyim kusura bakmayın ama saçmalıktan başka bir şey değil. Bir kitap okuyup hayatım değişti diyorsunuz. Buunu bize tavsiye ederken bu kitabın ismi bile aklınızda değil. Sizin yazılarınıza artık nasıl itibar edelim. Bu kadar saçma bir şey olabilirmi. Efendim ben bir kitap okudum jayatım değişti. Ama o kitabın ismini unuttum. bırakalım bu işleri lütfen tutarlı olalım. Yazılarınızı okuyan insanlara karşı lütfen biraz daha tutarlı olun.

Saygılar

Bu mesaj jakobe tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.08.2006 - 12:34

#32 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 14:19

ciddiye almayın işinize gelmiyor çünkü siz din in içindesiniz ve objektif düşünemezsiniz ,evet din psikolojiyi bozuyor ,basitce söyleyeyim zaten basite indiregemiş söylüyorum özetlemeyi severim her sorun u,

dindar biri emirler altındadır ,bu emirleri yapmak zorunluluğu vardır ama gün gelir bilinçaltı isyan eder yapamaz aklına günahkar düşünceler gelir ,yada ogün namazını kılamaz ve ne hisseder suçluluk ve korku hisseder Tanrı beni cezalandırcak der ,siz aklınızdan gecen düşünceyi biliyosunuz peki ruh haliniz ne durumda farkındamısınız mutlumu,neşelimi,üzgünmü,o çok dindarlar işte gülemezmiş yani çarşaflı diyeyim anlayın . acıyorum ve gereksiz bir durum olarak görüyorum zaten hayat zor istediklerimizi elde etmek zor.

avrupada ave maria diye bir kilise varmış burda sabahtan akşama kadar dua ediyolar ve cinsel şeyler düşünmeleri yasak ve ne oluyor millet herkes bir odada uyyuo baskı yaptıkça arzu artıyo bilinaçltını öyle sen idare edemezsin ,din bir nevi askerlik gibi, herkes askerliğin sevimsiz ooldugunu bilir ama nedense din olayında ay çok mutluyuz ay çok huzurluyuz gibi kendini kandırmaca,dua olayına karşı değilim türkçe bilinçli olarak dua edebilir ve TANRI YA teşekkür edebilir insan .

korku hoş bir duygu değil ,mutlu olmadıktan sonra
ayrıca Tanrı bu emirleri vermemiş peygamberler vermiş,yorum yapmış böyle bir açık bir kapıda ama siz hala ısrar edin siz bilirisiniz kitabı okuyun buraya yazmak istemiyorum inanmıyosunuz ,önemli bir konu yaşam tarzını etkiliyo

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 20.08.2006 - 14:21

#33 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 14:39

ciddiye almayın işinize gelmiyor çünkü siz  din in içindesiniz ve objektif düşünemezsiniz

Ben bunun neresini ciddiye alayım ki.

Bir kitapla hayatım değişti diyorsunuz. Tıpkı matrix yüzüklerin efendisi gibi bir durum.

Sonra o kiatbı bize tavsiye edeceksiniz lakin ismini unutmuşsunuz. Bu nasıl bir iştir. Nasıl ciddiye alınabilinir ki. Sonra da bana bilimden bahsedersiniz. Sizden tutarlı olmanızı istiyorum.

"dindar biri emirler altındadır ,bu emirleri yapmak zorunluluğu vardır ama gün gelir bilinçaltı isyan eder yapamaz aklına günahkar düşünceler gelir ,yada ogün namazını kılamaz ve ne hisseder suçluluk ve korku hisseder Tanrı beni cezalandırcak der"

Dindar biri Allhın emirleri altındadır.

Allahın bu emirlerinde ne kötülük var ki.

Ben neden bu emirleri yapmaktan sıkılayım bunalayım ki.

[B]"siz aklınızdan gecen düşünceyi biliyosunuz peki ruh haliniz ne durumda farkındamısınız mutlumu,neşelimi,üzgünmü,o çok dindarlar işte gülemezmiş"

Gülemezmiş diyorsunuz yani kesinlik yok. Birinden duymuş yazmışsınız. Bende bunun aksini iddia etsem kabul etmek zorundasınız çünkü gerçeği bilmiyorsunuz. Bilmediğiniz konuda da lütfen mış lı miş li cümleler kurarak saçmalamayın. Eğer kesin bir fikriniz var ise yazın. Mışla mişle olacak iş değil bunlar.

yani çarşaflı diyeyim anlayın . acıyorum ve gereksiz bir durum olarak görüyorum zaten hayat zor istediklerimizi elde etmek zor."[/B]

Onlar da belki size acıyordur. Siz gereksiz bir durum dediğiniz için mi bu gereksiz. Lütfen saygılı olun. Gereksiz görebilirsiniz ama pnların da bir insan ve bu da onların kendi hür iradeleriyle yapmış oldukları tercihtir. Tıpkı sizin deizmi secmeniz gibi. Onlarında bir tercihidir.

"avrupada ave maria diye bir kilise varmış burda sabahtan akşama kadar dua ediyolar ve cinsel şeyler düşünmeleri yasak ve ne oluyor millet herkes bir odada uyyuo baskı yaptıkça arzu artıyo bilinaçltını öyle sen idare edemezsin ,din bir nevi askerlik gibi, herkes askerliğin sevimsiz ooldugunu bilir ama nedense din olayında ay çok mutluyuz ay çok huzurluyuz gibi kendini kandırmaca,dua olayına karşı değilim türkçe bilinçli olarak dua edebilir ve TANRI YA teşekkür edebilir insan ."

Yine bir iddayıı ortaya atarken sanki kesin öyle imiş gibi yapıyorsunuz ve mış lı kelimeler kullanmaya devam ediyorsunuz. Ne zaman kendi cümlelerinizi kuracaksınız.

Burda d katıldığım nokta allha dua noktasıdır. Allaha dua ve teşekkür edilebilir. Doğru.

"korku hoş bir duygu değil ,mutlu olmadıktan sonra "

Evet korku hoş bir duygu değil Allah korkusu zaten insanların mutluluğu içindir.

"ayrıca Tanrı bu emirleri vermemiş peygamberler vermiş,yorum yapmış böyle bir açık bir kapıda ama siz hala ısrar edin siz bilirisiniz kitabı okuyun buraya yazmak istemiyorum inanmıyosunuz ,önemli bir konu yaşam tarzını etkiliyo"

Allah peygamberler vasıtasıyla emnirlerini bize bildirmiştir. Kur'anı Kerim kadar mucizevi bir kitabı bir insan nasıl yazacak yahu.

#34 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 15:44

naturel

Ayrıca bneim seni ciddiye almak istemeyişimin sebebi fikirlerinin işine gelmemesinden dolayı değil senin okuyup da fikirlerinin değiştiğini söylediğin kitabın ismini unutmandan dolayıdır.

#35 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 23:06

din eleştiriye izin vermiyor yargılayamzsın,red edemezsin din den çıakrsın gibi bir korku durumu var bunuda bir yerde okudum ,tanrı ya inanmak başka din e inanmak başka ikisini karıştırıyolar ,dinler insan eseridir Tanrı hiçbi kitap yazmamıştır ,yazılan kitaplar insan yorumudur insanlar fazla incelemden din egirmişlerdir,böyle olsun istemiş doğruyu ararken doğruların din de oldugunu sanmışlardır oysaki kabul ettikleri yaşam tarzı kaç bin yıl önceki yaşam ve ahlak tarzından ,felsefesinden başka işey değildir,siz durup dururken başkasının doğrularını kabul edrmisiniz ,sizin kendi doğrularınız kendi fikrileriniz olamsı gerekir doğa kanunları böyle herkes farklıdır,parmak izinde annene benzemezsin tam karekter olarak babana tam benzemezsin karekter olarak ,fikrilerinizde benzemez ama din aynı tip insan yetiştiriyormuş

#36 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 20.08.2006 - 23:14

bak senin için ne buldum cemal yıldırım yazdım yahooda sonra evrim ve bagnazlık kitabı çıktı www.1001kitap.com diye bir sitede kitabı var ve bölümleri okunuyor benim okdum başka bir kitaptı ama bu profesörun bilim felsefesi kitabını aldım ben fizik kitaplarıda okuyorum bilimsel konular ilgimi çekiyor buda sana kıyagımdır unutmazsın umarım

#37 sariseker

sariseker

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 22 Mesaj
  • İlgi Alanları:spor,dans,müzik...

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 01:22

ciddiye almayın işinize gelmiyor çünkü siz din in içindesiniz ve objektif düşünemezsiniz ,evet din psikolojiyi bozuyor ,basitce söyleyeyim zaten basite indiregemiş söylüyorum özetlemeyi severim her sorun u,

dindar biri emirler altındadır ,bu emirleri yapmak zorunluluğu vardır ama gün gelir bilinçaltı isyan eder yapamaz aklına günahkar düşünceler gelir ,yada ogün namazını kılamaz ve ne hisseder suçluluk ve korku hisseder Tanrı beni cezalandırcak der ,siz aklınızdan gecen düşünceyi biliyosunuz peki ruh haliniz ne durumda farkındamısınız mutlumu,neşelimi,üzgünmü,o çok dindarlar işte gülemezmiş yani çarşaflı diyeyim anlayın . acıyorum ve gereksiz bir durum olarak görüyorum zaten hayat zor istediklerimizi elde etmek zor.

avrupada ave maria diye bir kilise varmış burda sabahtan akşama kadar dua ediyolar ve cinsel şeyler düşünmeleri yasak ve ne oluyor millet herkes bir odada uyyuo baskı yaptıkça arzu artıyo bilinaçltını öyle sen idare edemezsin ,din bir nevi askerlik gibi, herkes askerliğin sevimsiz ooldugunu bilir ama nedense din olayında ay çok mutluyuz ay çok huzurluyuz gibi kendini kandırmaca,dua olayına karşı değilim türkçe bilinçli olarak dua edebilir ve TANRI YA teşekkür edebilir insan .

ayrıca Tanrı bu emirleri vermemiş peygamberler vermiş,yorum yapmış böyle bir açık bir kapıda ama siz hala ısrar edin siz bilirisiniz kitabı okuyun buraya yazmak istemiyorum inanmıyosunuz ,önemli bir konu yaşam tarzını etkiliyo

SEN KAFAYI YEMİŞİN ASIL SENİN PSİKOLOJİN BOZUK.

#38 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 10:45

herkes fikrini belirtiyor .. birbirinize hakaret etmeden, doğru düzgün tartışınız lütfen... :)

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#39 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 18:17

dindar biri emirler altındadır ,bu emirleri yapmak zorunluluğu vardır ama gün gelir bilinçaltı isyan eder yapamaz  aklına  günahkar düşünceler gelir ,yada ogün namazını kılamaz ve  ne hisseder suçluluk ve korku hisseder Tanrı beni cezalandırcak der ,
...
ayrıca  Tanrı bu emirleri vermemiş peygamberler vermiş,yorum yapmış böyle bir açık bir kapıda ama siz hala ısrar edin siz bilirisiniz kitabı okuyun buraya yazmak istemiyorum inanmıyosunuz ,önemli bir konu yaşam tarzını etkiliyo

Hayat bu işte
Korku da olacak pişmanlık da, neşe de olacak keder de.
İnsanın hamurunda var bu.
Bütün bütün cesaretinin olması, korkacak bir şeyinin olmaması ileri derecede bir sinirsel rahatsızlık değil midir?

Salih Gönüller

#40 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2006 - 19:40

din eleştiriye izin vermiyor yargılayamzsın,red edemezsin din den çıakrsın gibi bir korku durumu var bunuda bir yerde okudum ,

Türkiye'de çoğu kişi "Ben Elhamdülillah Müslüman'ım" deyip işin içinden çıkıyor. Cuma namazı , bayram namazı ve Ramazan Ayı'nda birkaç gün oruç tutmak ve teravih namazına gitmek kimilerine göre evet ben gerçek bir müslümanım dedirtebiliyor. Bu kişilere sorsanız İslam'In şartları nedir ? imanın şartları nedir ?. ya yarım yamalak cevap verirler yada hiç cevap veremezler. Bu din bilgisinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Din eleştirilemez diye birşey yok bence. Daha İslam'ın ne demek olduğunu bilmeyen kişiler Din hakkında konuşulduğunda ahkam kesmeye veyahut karşısındakini kafir olmakla suçlayıveriyor. Halbuki Din hakkında konuşulduğunda iki tarafta birbirini incitmeden bilgilerini ortaya dökmeli. Ne biri kafir olmakla suçlamalı ne de din kötülenmeli.. din eleştirilmeli. hemde enine boyuna açıkça konuşulmalı. bazen eleştirinin dozunu aşabiliyoruz buna dikkat etmeliyiz.

birde şunu öğrenmek istiyorum. sadece okuduğunuz kitaptan yola çıkarak mı konuşuyorsunuz bütün bunları ? İslamiyeti araştırdınız mı ?Kitapta yer alan bilgilerin doğruluğunu nerden araştırıpta buldunuz ?

Değişiklikler Kaydedildi...