İçerik değiştir

- - - - -

Dinler Mutsuz Ediyor Ve Tanrı Hiçbir Kitap Yazmadı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 84 yanıt verildi

#61 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 00:44

naturel sen hem sorularıma yanıt vermiyorsun hem de benim deger yargıma hakaret ediyorsun lütfen ........ gider misin eger yanıt vermeyeceksen sorularıma
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#62 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 02:22

iyi öylede değilim benim kişiliğime yönelmeniz gercekleri degiştirmez ,sataşarak kavga çıkar zaten

kişiliğine hakaret etmediğin kalmamış, korkak dar görüşlü yapmışsın bizi kendi kişiliğini düşünüyorsun ...
söyle bakalım saygı duyulacak bir yönün varmı ..
kendini aydın kişi demişsin ya buna gerçekten inanıyorsun kişilerin duygu ve düşüncelerini bildiğine göre
hiç tanımadığın insanlar hakkında bu şekilde yorum yapan kişi değil aydın gerisini getiremiyorum örnek vereceğim her sınafa hakaret olur.

'' kendi fikirlerimide söyledim ama kabul etmiyosunuz ,tabi kitap yazanlarda bir insan ama bir insan tanrı dan bahsedince emirlerine uyuyor'' demişsin sen bizim fikirlerimi okumaya bile tenezzül etmiyorsun, çünki bunları baskı altında söylüyoruz düşünemiyoruz. *zong
Öyleyse neden çene yoruyorsun

Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#63 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 08:04

inkarda etsen ben gercekleri ,doğruları yazıyorum ,hayaller işe yaramaz kendini kandırır insan ,bizim bilim den başka tutunacak dalımız yoktur insanlık olarak ,Tanrı ya dua edebilir insan ,ama emir altına girmek ,emirlere göre yaşamak insanı bunaltır ,herkes kaldıramaz bu baskıları.

kabul etme dediklerimi ,git hayatını mahvet ben uyarıyorum seni kıymettte bilmiyosun

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.08.2006 - 08:07

#64 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 08:44

inkarda etsen ben gercekleri ,doğruları yazıyorum ,hayaller işe yaramaz kendini kandırır insan ,bizim bilim den başka tutunacak dalımız yoktur insanlık olarak ,Tanrı ya dua edebilir insan ,ama emir altına girmek ,emirlere göre yaşamak insanı bunaltır ,herkes kaldıramaz bu baskıları.

kabul etme dediklerimi ,git hayatını mahvet ben uyarıyorum seni kıymettte bilmiyosun

O senin gerçeklerin naturel..Herkesin gerçeği aynı olacak diye bir şey yok değilmi?

Anladığım kadarıyla sen aslında ALLAH'a inanan birisin..Yoksa ALLAH korkusu ve cehennemden bu kadar bahsetmezdin..Ama birşey olmuş geçmişte ve sen o kadar korkmuşsunki,korkundan buna isyan etmeye başlamışsın...

Tanrı ya dua edebilir insan ,ama emir altına girmek ,emirlere göre yaşamak insanı bunaltır ,herkes kaldıramaz bu baskıları. demişsin..
Sadece başı sıkışıncamı dua etmeli insan?Senin bu cümlen aslında tam olarak şu demek --> ALLAH'ım tüm dualarımı kabul et,ama benden senin isteklerine ,sana ibadet etmemi falan bekleme...

Tek tutunacak dalın bilim olduğunuda söylemişsin..ALLAH insanın kafatasının içine o beyni koymasaydı,bilim nasıl olacaktı?Çok merak ediyorum...
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#65 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 09:21

iyi kıyamette görüşürüz defol

sadece sana bi şey affedersin ama bi b.. bilmiyorsun sen daha hiç bi şey okumamışsın tek bir kitabın dogrultusunda gidiyorsun maalesef sende beyin yerini o kitab almış sanırım hayatın boyunca tek o kitabı okudun
bak ö..... git islam felsefesi oku daha sonr bir daha düşün eğer beynin varsa öyle karar ver
daha önce hiç bu kadar sinirlenmedim

Bu mesaj kÜnéfé tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.08.2006 - 09:26

#66 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj
  • İlgi Alanları:bilimsel konular,aşk,romantizm,şiir,güncel,kadın hakları,şarkılar,sinema,net,tv,arkadaşlar

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:01

dinlerin Tanrı ya ait oldugunu ,Tanrı nın peygamberlerle konuştuğuna inanmak tamamen hayal ürünüdür,ispatı yoktur,ama buna ragmen din le ilgilenbilri insan ama abartmadan çünkü kabul etmen için yeterli ispat yoktur,bunu kalkıp iddia edemezsin bu bir varsayımdır ,ama sen öyle olmasını istersin ,tanrı bana bir şeyler söylesede yapsam dersin,doğru yol içn din emirleri ve yasaklarını ahlakını görürüsün ama bu yol peygamberin tercih ettiği emirler,yasaklar ve o zamandaki ahlaki degerlerdir,bilinçli olmakta fayda var,bilinçsi,zce ve düşünmeden girdiğin yollarda mistik şeyler bulursun bunlar hayatın sorunlarını çözmeye yetmez,

Bu mesaj naturel tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.08.2006 - 11:01

#67 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:11

dinlerin Tanrı ya ait oldugunu ,Tanrı nın peygamberlerle konuştuğuna inanmak tamamen hayal ürünüdür

Peki bana söyler misin,kitabımızda Kuran-ı Kerim'de yazılan bazı şeyler günümüzde yaşanıyor,yüzyıllar öncesinden bu kadar şeyi peygamberimiz nasıl bilmiş?Kafasından uydurmuş ve tesadüfende söyledkleri tutmuş mu?

* * *

Susuyorum..

#68 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:24

ya bırak gla kız sal...n önde gidene soru soruyon yanıt vermiyor sala.a bi soru sordum bana kurandan 3 adet ayet yaz dedim madem okudun dedim bi şe yazamadı
demek ki kendisi hayal ürünü kuruyor

#69 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:33

sinirleniyorsunuz anlayabiliyorum ancak düzgün uslubunuzu bozmayacağınızdan eminim ..değil mi...

herkes kendi fikrini yazıyor, kimse kimsenin inandığına ya da söylediğine inanmak,katılmak zorunda değil.. ufacık bir hatırlatma... :huh:

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#70 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:40

sinirleniyorsunuz anlayabiliyorum ancak düzgün uslubunuzu bozmayacağınızdan eminim ..değil mi...

herkes kendi fikrini yazıyor, kimse kimsenin inandığına ya da söylediğine inanmak,katılmak zorunda değil.. ufacık bir hatırlatma... :huh:

kimse yalan yanlış yazmasın haddini bilsin laf eden t.p olsun
spark en azından bunu biliyordu
o bana tanrı hayal ürünü diyor (haşa) hakaret ediyor bana,bi şey olmuyor sonra gelip bana sinirlenme.emily sen tanırsın beni kime hakeret ettim bu kadar haksız mıyım sıf o ibaresi için hakaret ediyorum.ifadelerini sildiği zaman bende sileceğim laflarımı

TANRI HAYAL ÜRÜNÜDÜR DEMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜÐÜSE BENİM DE ONA SALAK DEMEM DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜÐÜDÜR
ÇÜNKÜ O BİLMEDİÐİ BİR ŞEY HAKKINDA VARSAYIM YAPIYOR,BENDE TANIMADIGIM BİRİ HAKKINDA ..... SAYGILAR

#71 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:47

künefe; dediğim gibi sinirlenebilirsiniz, ama fikirlerin tartışması gerektiğini hatırlatmak istedim..

naturel'in yazdıkları saçma gelebilir, ama sana ya da bana ya da birine hakaret etmiyor, senin de en az o kadar saygılı davranacağından eminim..

o düşündüğünü, inandığını söylüyor, biz buna inanmak zorunda değliz ve şahsımıza hakaret olarak almamalıyız demek istedim...
:huh:

#72 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 11:58

sana örnek verim emily bak iyi oku senin ailenden birine biri hakeret etseler şahsına mıdır

#73 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 12:31

elbette şahsımadır ama gidip romayı yakmaya kalkmam sinirlenip.

fakat naturel'in bir deist olarak (ki tanrıya inandığı anlamına gelir bu) yaptığı açıklamalar ailene hakaret mi sayılıyor, onu anlamadım künefe..

#74 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 22:17

.............tanrı bana bir şeyler söylesede yapsam dersin,doğru yol içn din emirleri ve yasaklarını ahlakını görürüsün ama bu yol peygamberin tercih ettiği emirler,yasaklar ve o zamandaki ahlaki degerlerdir,bilinçli olmakta fayda var,bilinçsi,zce  ve düşünmeden girdiğin yollarda mistik şeyler bulursun bunlar hayatın sorunlarını çözmeye yetmez,

İslamda bir emir varsa o emir muhakkak insanlığın faydasına yararınadır.
Allah bizlere bir sey emretmişse (farz) o insanların faydalarına olduğu için emretmiştir. Allah-u Teala bir seyi yasak etmişse (haram) o insanlara zararlı olduğu için yasaklamıştır. Allah yararlı olan şeyleri emreder (farz) zararlı olan şeyleri (haram) yasaklar.

Emir <-----> Yarar
Yasak <-----> Zarar

EMIR (FARZ ) = YARAR, FAYDA
Kurban : Kesilen hayvanın belli bir bölümü fakirlere dağıtılır.

Abdest : Maddi temizlik yaninda vucudun negatif enerjiden de kurtulmasini saglar

Bayram : Dargınların barışma günü

Namaz : Biyolojik ve fizyolojik bir çok faydalari vardır.

Oruç : Biyolojik faydalarindan dolayı gayri Müslim doktorlarca da tavsiye edilmektedir.

Cuma : Zengin , fakir tüm müminlerin bir olduklari, ayni yerde oturup, kul oldukları bilinci ile alınlarını secdeye koyduklari gün, Sınıf ayrımının sonu.

Zekat : Zengin olanin fakir insanlara verdigi emanet.

Hac : Dünya müslümanlarinin kaynaşma ayı.Irk-sın ayırımının kalktığı an.

Anne : Senede bir gün degil her an ayağının altında cennet bulunan insan.

Selamlasma : İki insanın karşılıklı barış huzur temenni ettiği mesaj emanet.

Oku : Medeni-aydın olmanın ilk şartı,

YASAK (HARAM ) = ZARAR,KÖTÜ

Içki : Kaza, hırsızlık, cinayet, tecavüze son

Cinayet ,intihar: Can'a saldırıya son

Kumar : Ailenin dağılmasına, intihar,bunalıma son

Domuz Eti : Kansorejen madde, aşırı yağa, trişe son.

Dedikodu, Yalan:Toplum huzurunu birligini bozmaya son.

Hırsızlık : Kul, insan hakkını gasba son

KUR’AN’DAKI KONULAR
İMAN: Allah, melek, cin, ruh.... iman

AHLÂK: Namus, temizlik, ahlâk, dürüstlük...

İBADET: Namaz, zikir, tesettür....

KAMU HUKUKU: Liyâkat,ehliyet,şûra,adalet...emir,faiz,içki, rüsvet....yasak

CEZA HUKUKU: Hırsızlık, zina, iftira, içki....cezaları....

İslami emirler insanların dünya ahiret mutluluğunu, Islâmiyet’in yasakları da dünya ve ahirette huzur ve rahata engel olacak seylerin ortadan kaldirilmasini amaçlar. İslami emirler ve yasaklar, dünya ve ahiret mutluluğu beş esasi korumaya yönelik maddeler manzumesidir. İslam bu beş esasi (din, can, mal, akil, nesil) korumakla hem dünya, hem ahiret mutlulğunu amaçlar.

1-) DİNİN KORUNMASI : İmanla ilgili ( Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, Ahiret gününe kula kul degil, tüm kullar önünde, sadece Allah’a boyun eğmeyi, böylece tüm insanlari öncelikle kul olmada eşit hale getirmeyi amaçlar. Kullar daha sonra kendi aralarında, Allah’a karşı yakınlıkları ile birbirinden ayrilirlar. Her kul peygamberi örnek alır. Kitaplar sayesinde, hayırlı fiilleri ve uzak durmasi gereken fiilleri insan öğrenir. Ahiret günü, her davranışın karşılığının alinacağının bilincine ulaşılmasını hedefler. Melekler her an kötülükten uzak durmamiz için görünmez şahitler gibidirler...
Kadere iman kuruntudan, endişeden uzak, tedbiri aldiktan sonraki tevekkülün rahatlığını insana yaşatmayı amaçlar.
Her türlü ibadet ve ahlaki emirlerin insanın hayatindaki olumlu etkileri yerli, yabanci tüm araştırmacıların vardığı ortak sonuçlardir.

2-) CANIN KORUNMASI : Adam öldürmenin yasak olmasi, kısasın amacı, kan davasının ve intiharın yasaklanması, bedeni - ruhi tedaviye önem verilmesi, Islâm’da çocuk, kadın, bitki, hayvan ... haklarının tek tek belirlenmesi, zimmilerin (Islam Devletinde yaşayan gayri müslimlerin) haklarinin açiklanmasi... Hep canin korunmasina yönelik konulardır.

3-) AKLIN KORUNMASI : Uyuşturucu, alkollü içki, sarhoşluk veren maddelerin sigara, hurafe, zihni körelten tüm konuların... yasaklanması aklı korumaya yönelik yasaklardır. Ayrıca islam " OKU " 'mayi, araştırmayı tesvik eder.

4-) NESLİN KORUNMASI : Aile hayatının korunması, evliliği teşvik, ahlaka verilen önem...zina,fuhuşun yasaklanması... neslin korunmasını amaçlar.

5-) MALIN KORUNMASI : İslam sanat, ticaret, çiftçilik, hayvancılığı... teşvik eder. Hırsı,kıskançlığı, hilekarlığı, rüşveti, faizi, kumari, israfı. yasaklar. Amaç malın korunmasıdır.İslam; seçim, istişare, işi ehline verme, ilme verilen önem... dışında can, mal, namus, akıl, dine önem vermekle tüm dünyevi ve ahlaki-uhrevi düşünce sistemlerinin üstündedir.

İslam açısından “ademoğlu” dörde ayrılır :
Ya akraba, ya komşu, ya Müslüman yada insandır. (İnsani vasfını kaybetmiş,esfele safilin olan edaller hariç ...).

Kısaca, Hz. Ali’nin dediği gibi insanlar ya fıtratta (tüm insanlar Hz. Adem’den gelmiştir. ) yada dinde (tüm mü’minler kardeştir prensibi gereğince) kardeştirler. İslam bir erkeği, zorda kalan bir kaıina en azından ( annesi ve eşi değilseler) kız kardeşi gözü ile bakıp yardım etmeye çağırır. Bir “kulu”, zorda kalan diğerlerine yardım etmesi için İslam ona şu çerçeve ile olaylara bakmasını emreder: O senin ya akrabandır ya komşun ya dindaşın ( Müslüman kardeşin) yada insan olma yönünden ( insanlık yönünden ) fitraten kardeşindir, yeter ki insan olma vasfını, özelliklerini üzerinde barındırsın- o insana yardim et.

NOT : Emir ve yasaklar Allah rızası için yapılır .Maddi ve manevi faydalari Allah rızasının peşinden zaten gelir . Aksine maddi menfaat için yapilan işte belli maddi çikar elde edilir ama Allah rızası asla. Bunun sonucu da ahirette hüsran olur.

İslamın kuralları peki senin kuralların nedir.

Ancak sen dinsizsin dinleri kabul etmiyorsun. Dinleri kabul etmediğine görre kuralın da yok. Kuralsızlığın kuralları olmaz heralde.

Bu mesaj jakobe tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.08.2006 - 22:19

#75 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 23.08.2006 - 23:44

din kitabında bahsedilen emirler,günahlar,sevaplar tanrı nın değil peygamberin yorumları ve hayat felsefesidir,o zamanın bilinen şeyleridir,ama gecen natinal geoğrahpic te dincilermi desem yine kızacaklar teologlarda deniyor kanıt aramaya bilim e bile gittiler dediler ,sonuçta insan elbette okuyarak öğrenir çoğu şeyi hatta bildiğimiz herşey bize öğretilmiştir diyor bilim ,ama nedense insanlar çok akıllıyız biz yanılmayız gibi düşünebiliyo;

tanrı insana pekçok duygu vermiş insan pek çok durumda nasıl ve neye göre davranacagını biliyor ,içgüdülerimiz var yani dindar olmayanda Tanrı nın istediği gibi davranıyor,insan oldukşa karmaşık bir varlık ama ,bizim içinde doğa kanunları var,zaten bilim biz insanı eğitmeye devam edeceğiz diyor bunlarıda cemal yıldırım ın kitabında okudum ,ama bu kitap alkımda suan yok ama yazarın başka kitaplarıda var,yani insan ın kendini özünü tanıması açısından faydalı,mesela insan doğuştan meraklıdır ,neden bu duygu var insan araştırıp buluş yapsın diye bence bilimsel araştırma yapanlar da doğaya uygun çalışıyor Tanrı nın istediği şekilde yaşıyor,insan dindar olmasada zaten görevlerini yapıyor zaten ,

mademki Tanrı ya bu kadar inanıyorsunuz neden doğa için açlışılmıyor,doğayı korumuyosunuz diyecegim .bunun bilinci yok pek bakıyorum ,aslında insan bencil bunu kabul etmek gerekiyor ...

çocuguna bakan,işe gidip çalışan,yani biz insanlar zaten belli bir düzende yaşıyoruz ,,

#76 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 02:02

Sen sadece kendi doğrularını, doğru sandığın hayalleri yazıyorsun,
bilim adına hiçbir yazı yazmadın ve bilimin ne olduğunu bildiğinden de şüheliyim...
sen bunaldın diye herkesin bunalması gerekmiyor..

bilim diye yırtınıp duruyorsun ama hayalden başka birşey yazmıyorsun, insaların nasıl hissettiğini hayal ediyorsun ama bunlar gerçeklerden tamamen uzak...

,ama nedense insanlar çok akıllıyız biz yanılmayız  gibi düşünebiliyo;

Sen kendinden örnek veriyorsun; akıllı olduğunu ve yanılmadığını düşünüyorsun ...
Akıllı biri başkalarının duygu düşüncelerini biliyorum demez, düşünemiyorsunuz hiç demez.
Ben bilime dayanıyorum diyorsun ama söylediklerin sadece teori, bilim değil..
Bilimle teori arasındaki farkı araştır istersen (anlatmıyorum çünki beni dinlemeyeceksin)

Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#77 naturel

naturel

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 126 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2006 - 14:47

kendi yorumumda var içinde bilimsel olanda ,sadece bilimsel felesefe okumadım fizikle ilgileniyorum ,einstein ı çok okudum ,içgüdüleri inkarmıo ediyosun yani,sen sadece akıllamı hareket ediyosun ,bilinçaltı dene şey seni yönlendirir hiç farkında olmazsın

#78 agnostist

agnostist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 05:33

Dinler çelişkilerle doludur.Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var?
Allah bizi imtihan ediyormuş.Neden biz deneme tahtası mıyız?
Hem Allahın adaleti var mı?Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bu mu adalet?
Ayrıca Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?
Madem annemizden daha şefkatli o halde bizi cennete göndersin.Hiçbir anne oğlunu yakmaz.
Kuranda tanrıma hamdederim diyor.Tanrı kendisine hamdeder mi?

Bu ve bunun gibi çelişkilerden kurtulmanın yolu agnostisizmdir.Agnostisizm der ki tanrı olabilir de olmayabilir de.100 tanrı da olabilir 500 tanrı da.Biz bilemeyiz.En mantıklısı bu değil mi?Biz nasıl bilebiliriz tanrıyı ve tek olduğunu.Lütfen mantıklı olalım.Bilim agnostisizmden yanadır.
Bilmeyenler için açıklayayım agnostisizm bilinmezcilik demektir.Yani gerçeklik hiç bir zaman bilinemez.Sadece görünüşler bilinebilir.
Bu din konusunda da böyledir.Tanrı olabilir de olmayabilir de biz bilemeyiz.Tanrı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur.Öyleyse böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır.
Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ''ya tanrı varsa'' der bazen.Teist ''ya tanrı yoksa'' diye sorar kendine.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 10.10.2006 - 05:37

#79 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 09:31

Yanlış yere geldin üstteki, bu görüşlerinden dolayı birazdan seni diri diri yakacaklar forum meydanında..
Gönderilen Resim

#80 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 10.10.2006 - 10:05

SEVGİLİ agnostist ,

şunu bir oku bakalım,ne düşüneceksin..

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere
gitti.Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.Değişik konular üzerinde konuştular.Birden Allah ile ilgili konu açıldı...

Berber: " Bak adamım, ben senin söylediğin
gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum."

Adam: " Peki neden böyle diyorsun?"

Berber: " Bunu açıklamak çok kolay. Bunu
görmek için dışarıya çıkmalısın.
Lütfen bana söylermisin, eğer Allah var
olsaydı, bu kadar çok
sorunlu
sıkıntılı, hasta insan olurmuydu, terk
edilmiş çocuklar olurmuydu? Allah olsaydı, kimse acı çektirmez,
birbirini
üzmezdi. Allah olsaydı bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum..."

Adam bir an durdu ve düşündü, AMA gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi.

Berber işini bitirdikten sonra Adam dışarıya çıktı.Tam o anda caddede Uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti.

Adam Berberin dükkanına geri döndü.
Adam: " Biliyor musun NE var, bence Berber diye bir şey Yok"

Berber: " Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve
birBerberim."
Adam: " Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı
Adamlar olmazdı."

Berber: " Himmm... Berber diye Bir şey var
AMA o insanlar Bana Gelmiyorsa, ben NE yapabilirim ki?"

Adam: " Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve Insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi.
Işte dünyada bu kadar çok acı ve keder
olmasının nedeni!"

* * *

Susuyorum..