İçerik değiştir

- - - - -

Ygs'de Gizli Şifre İddiası

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 107 yanıt verildi

#21 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 04.04.2011 - 23:10

talbot baktın mı yayımlanan sorulara?

düz mantıkla uğraşmadan 20 tanesini ben çözdüm bile... incele istersen bir. ösym başkanın halen medyaya dağıtılanda olan şifrenin neden varolduğunu açıklayamadı?

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#22 talbot

talbot

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj

Gönderim zamanı 04.04.2011 - 23:26

baktımda konuşyorm merk etme... hatta sınava girdm ben neyin ne olduğunu gördüm. gayet düzenliydi herşey.. öyle bişey yapacak kadar küçük değiller
Tolga İnan

#23 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 05.04.2011 - 22:25

Sanırım bu işin sorumluluğunu kabul etmeyecekler bu da işleri daha da çıkmaza sokacak gibi.İlerde bu tür şaibelere gerek kalmayacak artık kimsenin şüphelenmesine gerek kalmayacak meraklanmayın.Eskiden tüm adayların kaç puan aldığını herkes görüyordu şimdi bunu da kaldırmışlar.Sadece aday kendi puanını görecekmiş...
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#24 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 00:54

Cumhurbaşkanı açıklamanın tatmin edici olduğunu söyledi, Milli Eğitim Bakanı da...
İhtimallere bakılacak olursa da bu şifreleme olayı asılsız, birilerinin seçim öncesi siyasi amaçlı ortalığı bulandırma politikası...Alet olmayın...

Adaya özgü soru kitapçığı ve şıkların bilgisayarca rastgele dağıtılmasına bakılacak olursa o şifreleme olayları OLASILIKSIZ görülüyor.
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#25 pac

pac

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 13.198 Mesaj
  • İlgi Alanları:Güzel olan herşey =)

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 02:42

zaten açık şifre olsa hoş olmazdı dimi olacaksada gizli şifre olmalı :P

zeki öğrenci dediğin gizli şifreyi bulur, muhalif olur, bulamıyorsa zaten kazanmasındır =)
YAŞAMAK BİR UMUTTUR...

#26 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 09:06

öyle bişey yapacak kadar küçük değiller

Siz söylediniz ya! Tamam..
Bu Türkiye'nin sorunu siz sorun yok deyince bu sorun olmaktan çıkıyor. Öylemi!! Yani Herşey bal pekmez!!
Sizi referans gösterelim de insanlar rahatlasınlar !!

Yukarıda Arkadaşlar sayfalar dolusu önceki, bir önceki,daha daha bir önceki, alavere-dalaverleri yazmışlar sanki her şey normalmiş gibi verdiğin yanıta bak.
'''öyle bişey yapacak kadar küçük değiller'''
Al şimdi buradan yak.
Kör gözüne parmağım.
Sizin bu yanıtınız üzerine artık şifreden-mifreden bahsetmek abesle iştigal olur.

Geriye bu tip insanların Profillerini en iyi çizen İslamın anıt ismi Muhammed İkbale kulak vermek kalıyor.

İslam düşüncesinin anıt ismi Muhammed İkbal, bu dinci denilen insanlarla çok haşır neşir olmuş ölümsüz esiri Cavidname’de bak bu insanları için ne söylemiş?!

Kara yobazın dinini ‘Fî sebilillah fesat’ yani ‘Allah adına bozgunculuk’ olarak nitelendirir ve şöyle der:
YOBAZIN dini fİ sebİlillah fesattır’. Bu fesat, kitleleri Allah ile aldatmayı meslek haline getiren DİNCİLER için herşeyi mübah kılar.
Zinadan gaspa, kan içmekten ocak yıkmaya, diri diri insan yakmaya, diri diri insan kesmeye, küfür kodamanlarıyla işbirliğinden vatan ihanetine,homoseksüellikten, hırsızlığın her türüne, kamu mallarını talan etmeye kadar...

Yaş ekine yayılmış azgın hayvanlar gibidir onlar. Yiyecekleri bir avuç ot için yıkmayacakları çit, çiğnemeyecekleri ekin yoktur...DER.

Bu mesaj waranko tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.04.2011 - 09:09

#27 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 11:02

Genelkurmay başkanı bişeye kefil olunca kıyamet kopmuştu.... Şimdi bizler hukuk devletinde birilerinin kefilliğile bişeylere inanın veya aman durun moduna girdik...

kayseri iddiaları: ortalık kefil dolu;
osym: ortalık lefil dolu....

bu ülkede soruların gittiği adresler bile belliyken ve deniz dibinden cephaneler bulan polislerimiz, savcılarımız bu işi çıkaramazken(!) birilerinin kefilliğiyle "hopaaa inandık biat ettik" moduna girilmesi nasıl bir mantıktır...

Burası hukuk kurallarının olduğu, yargının adaletsizlikleri araştırdığı bir ülke midir yoksa birilerinin kefilliğinin yettiği bir yer mi? Dün soruşturulmasını bile beklemeden bişeylere kefil olan askerlerden ne farkı var bugünkü cumhurbaşkanının, bakanın?

Ha tövbe; onlar dinli imanlı insanlar sözlerine inananırız...

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#28 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 13:56

Osym başkanı sorumluyu bulmuş.Artık basına kitapçık dağıtmayacaklarmış.

http://www.hurriyet....510.asp?gid=381
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#29 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 14:42

Bu olay çok karışık. Art niyet var mı yok mu bilmiyorum. Yapılan açıklamalara bakılırsa bence kopya yok ortada. Tam bir öküzlük var. Fena halde bir acemilik var.

Bu olayda asıl önemli olan milletin bu olayda kopya olmadığına, ya da ortada bir katakulli olmadığına bir türlü inanamaması. İnanmamak için de haklı sebepler var elbette. KPSS skandalının daha dumanı üzerinde.

Evet bu şifre iddiası henüz kanıtlanmamıştır ama KPSS kanıtlanmış kabak gibi ortada olan bir kopya skandalıydı. Yüzlerce kişi de mağdur oldu. Bu yüzdendir ki sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Bu ahval ve şerait içinde böyle bir öküzlüğün kamuoyuna yansımasıyla doğal olarak KPSS'de soru çalan bunu yapmıştır gibi bir algı oluştu.

Olan devletin kurumlarına olan güven oldu. Bugün hükümetin bütün üyeleri, yandaş denilen bütün gazeteler tatmin olduk dedikçe öbür tarafın kopya iddiasına olan inancı daha bir pekişiyor. Yazık lan.

#30 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 15:08

Hükümette sorumluyu bulmuş.Hüseyin Çelik açıklama yaptı: "Bilgisayarlar aptaldır"

http://www.aa.com.tr...kampanyasi.html

Gönderilen Resim

#31 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 17:46

Şimdi de Meteksan'a bok attı ÖSYM Başkanı..

Meteksan kendi başına karar verebiliyo zaten dağıtım konusunda di mi? *laklak
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#32 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 17:59

Her zaman ki gibi olmaz öyle şey denilecek ve üstü örtülecek.
Daha neler göreceğiz bakalım.

Değişiklikler Kaydedildi...

#33 Lamos

Lamos

Kelyu

• Dokunulmazlar
  • 7.490 Mesaj

Gönderim zamanı 06.04.2011 - 18:13

Twitter de veledin biri yazmış :D

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in internetteki gülüşü: auıhdıuawhdısiktirinpiçlerwduhaw (gülüşüniçindekişifreyigördünüzmü!!!1)

Bu mesaj Lamos tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.04.2011 - 18:14

#34 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 07.04.2011 - 09:37

Soruşturma başlatıldı zaten ve araştırmalar sürdürülüyor...Suçlululuğu ispatlanıncaya kadar herkes masumdur hukuk devletlerinde bilmem haberiniz var mı? Daha kanıtlanmış bişey olmadığı halde vurun kelleyi nidaları atıyorsunuz. Bu sizinkinin demokratiklikle huhuk devletiyle bağdaşır bir tarafını göremiyorum.Araştırmalar sonunda her şey ortaya çıkacak ve gereği neyse yapılacak zaten.Neden bekleyip görmek yerine sırf bir söylenti üzerine ille de hükümet kaka, ösym kaka, cumhurbaşkanı, milli eğitim bakanı hepsi yalan söylüyor moduna giriyorsunuz ki. Nedir bu tahammülsüzlük *ne
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#35 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 07.04.2011 - 11:38

.Neden bekleyip görmek yerine sırf bir söylenti üzerine ille de hükümet kaka, ösym kaka, cumhurbaşkanı, milli eğitim bakanı hepsi yalan söylüyor moduna giriyorsunuz ki. Nedir bu tahammülsüzlük *ne

İşte yukarıda belirttiğin isimler ve kurumlar asıl Hukukun içine edenlerdir.
Asıl; Nedir bu tahammülsüzlük diye bu kişilere sorman gerekmiyormu!?
---------------
Bazı dershanelerde son gün “Mod/Medyan dersi” verilmiş

Daha önce de yazdığım gibi, iktidar ve yandaşları telaş içinde olayın üzerlerine sıçramaması için çırpınıyor.
Şaşırtıcı olan, birkaç kişi dışında iktidar ve yandaşlarından kimsenin şüphe duymaması. Bilen bilmeyen, anlayan anlamayan “açıklamalardan tatmin olduğunu” söylüyor hatta şüphesi olanları aptallıkla suçluyor!

Şimdi sizlere İzmirli bir liseli kız öğrenciden aldığım bilgiyi aktaracağım. Şüphelenme hakkını kullananlar herhalde değerlendirecektir, ama yandaşlara bir etkisi olmaz.

http://haber.gazetev...369589/1/Gundem

#36 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8.516 Mesaj
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Gönderim zamanı 07.04.2011 - 11:59

'Şablon var, kopya izi yok'
Türkiye'nin günlerdir yanıtı beklediği soru çözüldü, ÖSYM kitapçıkları Radikal gazetesine gösterdi. Kitapçıklarda hatalı kurgu var ancak şimdiye kadar kullanan bulunmadı.

Gönderilen Resim

ÖSYM, YGS'deki şifre iddiaları üzerine hatasını kabul etti, soru kitapçıklarını Radikal gazetesine açtı.

Gazetenin bugün manşetten verdiği habere göre, ÖSYM, kitapçıklardaki şifreye kapı açan hatalı kurguyu 5 gün sonra kabul etti.

1.7 milyon sınav kitapçığındaki yanıt seçenekleri şifreye yol açacak şekilde hatalı kurgulanmış. Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ensar Gül, "Hatayı önceki gece fark ettik" dedi.

40 soruda 37 doğru yapanların kitapçıkları incelendi. Rastgele seçilen ilk 100 kitapçıkta şablon var ama kullanan yok.

ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir de olayı "Acemilik ve işgüzarlık" diye açıkladı.
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#37 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 07.04.2011 - 14:15

Bir yönetici daha TATMİN oldu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda basına dağıtılan kitapçıktaki cevap şıklarının şifreli çıktığı iddiaları ÖSYM Başkanı Ali Demir tarafından yalanlandı. Demir'in açıklamasının ardından tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Gül, ''Demir'den aldığım bilgiler beni tatmin etti'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül'ün ikna olduğunu söylemesiyle destek verenlerin sayısı arttı.İşte ÖSYM Başkanı Demir'in açıklamalarından ikna olan isimler:

CUMHURBAŞKANI GÜL:

Başkandan (ÖSYM Başkanı Ali Demir) aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir.

DEVLET BAKANI CEMİL ÇİÇEK:
Sayın Cumhurbaşkanının tatmin olduğu konuda biz de tatmin olmuşuzdur.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU:
Ben de her şeyden önce anne bir veli olarak bu açıklamaları tatmin edici bulduğumu söylemek istiyorum.

TBMM BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN:
ÖSYM Başkanı'nın açıklamaları rahatlattı ve tatmin etti.

YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN:

En güvenilir sınavdı. ÖSYM Başkanı'nın açıklamaları beni de tatmin etti.
--------------------
Devlet büyüklerimiz tatmin olduğuna göre savcıya gerek kalmadı. Çünkü Savcı da tatmin olmuştur!!!!!!!!!!!!!!
Daha da ileri gidersek Yav! TATMİN ediciler varken ne uğraşıyoruz ki mahkemelerde.

Bu mesaj waranko tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.04.2011 - 14:16

#38 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 07.04.2011 - 16:55

Soruşturma başlatıldı zaten ve araştırmalar sürdürülüyor...Suçlululuğu ispatlanıncaya kadar herkes masumdur hukuk devletlerinde bilmem haberiniz var mı? Daha kanıtlanmış bişey olmadığı halde vurun kelleyi nidaları atıyorsunuz. Bu sizinkinin demokratiklikle huhuk devletiyle bağdaşır bir tarafını göremiyorum.Araştırmalar sonunda her şey ortaya çıkacak ve gereği neyse yapılacak zaten.Neden bekleyip görmek yerine sırf bir söylenti üzerine ille de hükümet kaka, ösym kaka, cumhurbaşkanı, milli eğitim bakanı hepsi yalan söylüyor moduna giriyorsunuz ki. Nedir bu tahammülsüzlük *ne

1. si rose; daha kpss sınavı ortadayken mail gönderen, mail alan belliyken bekletilen bir ortamda neden güvenmeliyiz sorusu duruyor ortada... Üstelik bu bulamayanlar deniz dibinde cephane bulabilecek düzeyde, kozmik odalarda sadece iddianemenin yazılı olduğu CD yi bulabilecek düzeyde kişilerken...

2. si; hukuk devleti dediğin şey dokunanın yandığı bir sisteme dönüşmüşken ve daha dün görevdeki hakim muhaleefet şerhinde yaşananaların hukuk kurallarıyla izah edilemeyeceğini belirtmişken....

3. sü; elindeki kalemlerle CD'den öteye geçemeyen suçmalara maruz kalan insanlar için birileri adam asmaca oynarken, yargılarken, asarken, vatan haini ilan ederken...

hadi inanalım diyoruz? Niye ki?

"İmam" cemaat olayında bizimde mi mütmain olmamız lazım? Şu mutmain olanlar daha dün adalete güvenin, sonucu bekleyin peşin hüküm vermeyin demiyorlar mıydı? Ya da dün genelkurmay başkanının "mustafı tanırım iyi çocuktur" ifadesinden ne farkı var bunun? O zaman yaygara koparanlar şimdi neden hadi sizde olmadığına inanın diyor?

sıralama ilginç;

önce 2. imam "tatmin" oldu, ardından gülümüz, sonra zafer dershaneleri, hemen ardından cemaat sendikası "eğitim bir sen" ve diğer cemaat pardon kabine üyelerimiz emir gelmişcesine (her olayda yargıyı niye beklemiyorsunuz diyen kişiler bunlar dikkat edin) hemen tatmin oldular... Ve artık sizde tatmin olun diyorlar... Niye ve kime inanıp tatmin olacağız?

Bu mesaj _RomantizmA_ tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.04.2011 - 16:56

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…

#39 waranko

waranko

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 760 Mesaj

Gönderim zamanı 08.04.2011 - 10:34

Cumhurbaşkanı 'YGS'de kararı savcılar verecek' demiş.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Nihayet ama çok geç. Su bulandı birkere.

Ve aynen eklemiş.
''Çok UZMANLIK gerektiren bir konu bu.''
Demek ki daha önce kendisine sorulan UZMAN Sorusuna uzmanca cevap vermiş olduğuna göre

Neden şimdi çevir kazı yanmasın oluyor ki!?

Uzmanlaştığı bu konuda, Kişisel Fikir ve görüşlerini beyan etmeya yeterli olduğunu kendinde gördğüne göre.
Hangi zemin üzerinden TATMİN olduysa bu bilgilerini BİR TOPLANTI DÜZENLEYEREK her kesimden öğrenci temsilcileri ve biz veliler ile paylaşıp hepimizin kafasına takılanlara tek tek cevap vermesi gerekiyor.
Bunu beklemek de bize Hak Oldu.

#40 _RomantizmA_

_RomantizmA_

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj

Gönderim zamanı 08.04.2011 - 12:37

Sınav iptal olur çünkü...
İşte 3 dayanılmaz gerekçe...

1) ÖSYM şablonu kabul etti

2) Şablonla sorular çözüldü

3) Kriptolog: Biri bile iptal nedeni

YGS’de yaşanan şifre iddialarına her gün yeni açıklama yapılırken, ÖSYMYürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ensar Gül’ün, “Meteksan’da kitapçıklar basılırken, maalesef insan hatası yüzünden programın bir kısmı eksik çalışmış ve sistemhep aynı kalıp üzerinden kitapçık basmış; biz de yeni fark ettik şablon oluşmuş” açıklaması, sınavın kaderini yeni bir aşamaya getirdi.

‘SİSTEM HATALI’
ODTÜ Kriptoloji Bölümü Ana BilimDalı Başkanı Prof. Dr. Ersan Akyıldız “Şifreleme olduğu ortaya çıktı. Bu sistemin ürettiği bir yanlış, sınav iptali olmasın için yeterliydi” sözleriyle bu bilgiler ortaya çıkmasa bile sınavın iptal edilmesi gerektiğini savundu. Prof. Gül’ün de kabul ettiği “Z5Medyan” veya “Beşli Tekrar”, “Çember çevirme” olarak da isimlendirilen şablon uygulandığında doğru yanıtlara ulaşılması “sınavın iptali için iki neden de hazır” söylemlerini güçlendirdi.

YETKİLİLERDEN İTİRAF
Prof. Dr. Ensar Gül ve Prof. Dr. Ömer Pekşen, dünkü Radikal Gazetesi’nde yer alan açıklamalarında şablonun varlığını kabul ettiler. ÖSYMBaşkanı Prof. Dr. Ali Demir önceki günkü basın toplantısındaMeteksan tarafından yapılan hatayı sadece basına dağıtılan kitapcıkla sınırlı tutup, “acemilik işgüzarlık yapmışlar” diye açıklarken, Prof. Gül ve Prof. Pekşen, hatanın bütün sisteme yönelik olduğunu şu sözlerle açıkladı:

‘BİZ DE DÜN FARK ETTİK’
Biz aylarca çalışarak bir programhazırladık. Çok da başarılı bir programaslında. AncakMeteksan’da kitapçıklar basılırken,Maalesef insan hatası yüzünden programın bir kısmı eksik çalışmış ve sistem hep aynı kalıp üzerinde kitapçık basmış. Bunu biz de dün gece (5 Nisan Salı) fark ettik.” Eğitimuzmanları bu açıklamaları ÖSYM’nin kendi hatasını kabullenişi olarak değerlendirdi. Eski YÖK Başkan Vekili İsa Eşme, ÖSYM’den gelen bu açıklamaya şu tepkiyi verdi: “Sınav için kullanılan bir algoritma olduğu kesin. Ancak yanlış. Algoritmada yanlış seçenekler rastgele dağıtılmamış. Bu sınavın iptali için birden fazla sebep var. Sınav yapıldığı gün 17 okulda kızların bir arada sınava girmesini kimse tesadüf olarak açıklayamaz.”

‘SUÇ ATIYORLAR’
Eşme, sözlerini şöyle tamamladı: “Tümsuçu birMeteksan çalışanının üzerine atıp bundan sonra internet üzerinden sınav yapacağız diyorlar. Normal sınavı beceremeyen bir kurum internet üzerinden nasıl güvenilir bir sınav gerçekleştirebilir. Bu başkanla bu iş yürümez.”

Kriptolog Prof: Kesinlikle iptal olmalı
ODTÜ Kriptoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersan Akyıldız ÖSYM’nin açıklaması sonrasında Habertürk’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Basına verilen kitapçıkta şifreleme olduğu ortaya çıktı. Sonuçta bu kitapçığı bu sistem üretti. Bu sistemin ürettiği bir yanlış, sınav iptali olmasın için yeterliydi. Şimdi yenileri ekleniyor. İddia edilen şablon kopya ise blok kripto şifreleme konusu içine girer. 1 milyon 700 bin kitapcıktan kriptoloji adına bir çok veri çıkarabilirsiniz. Kriptoloji alanına giren tek bir şifreleme veya şablonun var olması her şeyi kanıtlamaya yeter. Sistem böyle bir çıktı verdiyse bozuktur.” * Kriptoloji: Gizli yazılar, şifreli belgeler bilimi veya incelemesi.

Şahin: Kızım da sınava girdi açıklama tatmin etti, endişe yok
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, YGS’de şifre iddialarını değerlendirdi. Şahin, kızının da bu sınava girdiğini, kendisinin ve kızının herhangi bir endişe duymadığını, kızının herhangi bir haksızlığa uğradığı kanaatinde olmadığını, sonuçları beklediğini söyledi. ÖSYM, Bakan Çubukçu’nun açıklamasının, aileleri ve çocukları rahatlattığını düşündüğünü ifade eden Şahin, “Beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Bu yüzden evde bu konu tartışılmamıştır bile. Kızım da çok rahat. Yeni sınava hazırlanıyor’’ diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: YGS’yi yapanlar suçlarını itiraf ettiler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üniversiteye giriş sınavındaki şifre iddialarını değerlendirirken, “YGS’yi yapanlar da suçlarını itiraf ediyorlar. Umuyorum önümüzdeki süreçte yargı sağlıklı bir karar verir ve gençlerin emekleri boşa gitmemiş olur” dedi. İktidarın YÖK’ü ele geçirdiğini ve istediği gibi kullandığını savunan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında YÖK’ü ve harçları kaldırma sözü verdi.

Bahçeli: AKP markalı sınav yolsuzluğu, kayırmacılık girdabı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YGS’deki “şifre” iddialarını değerlendirirken hükümeti suçladı. Bahçeli şunları söyledi: “Bunun adı ve tanımı bellidir; o da AKP markalı sınav yolsuzluğudur. Organize suç şebekelerinin, menfaat gruplarının, çıkar odaklarının ve sınav çetelerinin AKP’nin sunduğu imkânlardan sonuna kadar faydalandıkları anlaşılmaktadır. İstismardan beslenen AKP iktidarı, ülkemizi talanın, kayırmacılığın, hileciliğin karanlık girdabına çekmiş ve soluksuz bırakmıştır.”

YÖK Başkanı Özcan: En güvenilir, en ciddi sınav, büyük başarı
HER gün yeni açıklamalarla kafalar karışırken ÖSYM’ye son destek YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’dan geldi. Özcan, şifre iddiaları için “Bizimle alakası yok. ÖSYM’yi denetleme yetkimiz de yok” dedi. Özcan, “Basına verilen master kopya insanlarda büyük bir endişe ve şüphe yarattı. Yoksa bu tarihte yapılan en ciddi sınavdır, en güvenilir sınavdır. İnanın dünyanın hiçbir yerinde böyle 1 milyon 700 bin kişiye hem soruların, hem de şıkların değiştirilmesi gibi bir şekilde, bu şekilde sınav verilmemiştir. Bu büyük başarıdır bence’’ diye konuştu.

Gazete HABERTURK

[Bebeğim Öldü]

Canıma kastım…