İçerik değiştir

- - - - -

Tasavvufa GÖre İnsan

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#61 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:26

Diyanet meali, senin buradaki "bir çocuğu varsa" yorumuna katılmıyor.

katılmadığının kanıtını göster. bu senin yorumundur. diyaneti karıştırma boşu boşuna.

Yani ölenin çocukları varsa çocuklara da bir miktar pay ayırmak gerekeceği için, ebeveynlerine daha az pay, çocukları yoksa ebeveynlerine daha fazla pay ayrılmıştır

seni iddan ayrılan payalrın oranlarıyla ilgili değil. çelişki olduğuan dairdir. her iddana verilen cevaptan sonra saçmalayarak konuyu değiştirmeye çalışıyorsun. sonuç çelişki olmadığıdır.

Not 2: Kaynak göstermeden alıntı yapmak telif haklarını ihlaldir ve bir suçtur. Buna ek olarak, kelimesini dahi anlamadığın metinleri kopyalayıp yapıştırmak sana bir fayda sağlamaz.

bana dava aç :(
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#62 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:43

Başka ulemalardan kanıt gösteremediğine göre, tek kaynağın ne idüğü belirsiz bir siteden çaldığın bir alıntı olduğuna göre, iddianı geçersiz sayıyorum ve ciddiye almıyorum.

Kaldı ki yanlış tercümen, miras konusunda sunduğum çelişkilerin sadece tek bir örneğine atıfta bulunuyor. Bu örneği gözardı etsek bile (ki etmemize gerek yoktur, yanlış bir tercümeye dayanıyor, Kuran'ı tahrif ediyorsun) verdiğim diğer örnekler Kuran'ın yanlışlığını kanıtlamaya devam etmektedir.

#63 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:45

:) veledin :)
meali değil aslını oku. veled türkçede bile kullanılır. :(

#64 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:54

Bu konuda seninle daha fazla muhatap olmayacağım.

Söylediklerimiz ortadadır. Değerlendirmeyi okuyucuya bırakıyorum.

#65 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:58

E peki ben burada okuyucu olarak , senin yazarlığını kabul etmek istemiyorum desem ? Sanırım etiğe uymaz. değil mi ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#66 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 21:01

İsteyen istediği yorumda bulunabilir. Ben sunduğum kanıtların sağlamlığından ve entelektüel dürüstlüğe sahip her insanın sunduğum kanıtlar tarafından ikna olacağından eminim. Konuyu daha fazla uzatmayı bu yüzden arzu etmiyorum ve uzatmayacağım.

#67 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 21:03

Teşekkür ediyorum. Zaten ben sizin yazarlığınıza laf etsem de siz yazarlığınıza bende okuyuculuğuma devam edeceğim. Yazılarınız anlamlı(!) oldukça okumaya devam edeceğim. Araya girdiğim için utanıyorum kendimden. Özür dileyerek ayrılıyorum bu konudan.

#68 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 21:27

Bu konuda seninle daha fazla muhatap olmayacağım.

Söylediklerimiz ortadadır. Değerlendirmeyi okuyucuya bırakıyorum

yalanlarını ortaya çıkardım diyemi :cute2:
lütfen beni bırakma spark sensiz olamam.

#69 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 21:37

bu arada entellektüel dürüstlük ne demekti ?

#70 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 21:45

spark kaçtı gitti. daha şimdiden çok özledim.

#71 KeyserSoze

KeyserSoze

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj
  • İlgi Alanları:Havacılık, müzik, dekorasyon vs.vs.vs.

Gönderim zamanı 20.01.2006 - 00:22

Ateist ölür ve öteki tarafta Tanri ile karsilasir... ATEIST: merhaba abi!
TANRI: selam, tanidin mi? ATEIST: Sey, hayir, yok... taniyamadim! TANRI:
güzelim kasma artik, biz bizeyiz... ATEIST: birden kötü oldum da abi! TANRI:
bisey içer misin? ATEIST: su var mi? abdest alicam da... **********

ATEIST: bana sizden hiç bahsetmemislerdi... TANRI: kitap bastik o kadar di
mi ama? ATEIST: abi valla seytana uydum... TANRI: Niye, onun kitabi
promosyonlu muydu? ********************
ATEIST: sen tanriymissin... TANRI: evet öyleyimdir... ATEIST: ee aa oo
seeyy...fakat Nietzche der kii... TANRI: geç içerde onunla yüz yüze tartis
istersen; sicak sicak... **********

ATEIST: Bi cigara yakiim; atesin var mi? TANRI: sagdan ikinci kapi...
ATEIST: yaa bak açiklayabilirim....

#72 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 20.01.2006 - 00:32

Doğru dürüst ilkokul matematiği bile bilmeyen bir tanrının varlığının iddia edilmesi bile gülünçtür.

#73 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 21.01.2006 - 00:09

İzninle Diyanet ulemasının yorumunu senin keyfi yorumundan daha güvenilir sayıyorum.

Peki diyanet ulemasından bir cevap yazarsam sana, ozaman mutmain olacakmısın? Herhalde diyanet, kuranın miras paylaşımı bizi tatmin etmiyor demiycektir. Bir açıklamaları vardır. Ama sen gene tatmin olmıyacaksın ki . Senin niyetin bozuk.

Bu mesaj faRuk tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.01.2006 - 00:28

Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#74 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 06:44

Ben Diyanet'e Kuran'ı isabetli tercüme etmeleri konusunda güveniyorum. Bu konuda onların deneyimi benim deneyimimden daha üstün olduğu için deneyimlerine saygı gösteriyor ve emeklerinin sonucunu kullanmaya layık buluyorum. Konu matematik ve mantığa gelince ise benim deneyimim Diyanet çalışanlarının deneyiminden kat kat üstündür, dolayısı ile bu alanların gerekli olduğu bir değerlendirme safhasında Diyanet'e başvurmama gerek yoktur. Zaten bir ilkokul çocuğunun bile yapmayacağı matematiksel hataların yapıldığı bu metni önyargısız olarak okuyan herkes içerilen çelişkileri rahatlıkla görebilecektir.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.01.2006 - 06:45

#75 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 08:22

Ateistlerle ilgili espriler iyi hos geliyor size falan da inanmama ve tanrinin varliginin kabul edilmemesi olgusu materyalizmdir , ateizm tanriyi kabul eder ama kitaplari kabul etmez (deizmin kilifidir), inanmayana da materyalist denir. (halk arasindaki maddeci, mal varligina paraya deger veren demek de degil oraya goturmeyin onu da)

Ayrica sparkplug sakin diyanete guvenme, oradaki insanlar ticaret adami ve islerini iyi biliyorlar, insanlarimizi olmasi gerektigi gibi yonlendirmiyorlar. sonucta ulkemizin yesil sermaye trafigini orasi koordine ediyor musiad ile birlikte, damdan dusup camur atmis olmayim da gercekler de budur.

Ha yesil sermaye nedir diye soran arkadaslara da soyleyeyim, kapitalist sistemde yolunu bulmus olan din ticareti yapan kisi ve sirketlerin olusturdugu gizli para aklama ve transfer sistemi denebilir. Ya da insanlarin paylasimci iyi niyetleri kullanilarak elde edilen paranin irticai faaliyetlere aktarilmasi.

Bu arada kelimelerimizin arasinda daha daha az arapca kullanabilirseniz daha estetik olur ve turkceye yakisir, zaten yeteri kadar arapca farsca var dilde daha fazlasini eklemeye calisarak ust bir mertebeye ulasamaz kimse, cennet falan gibi. Ha eger arapcayi cok seviyoruz diyorsa kullanan arkadaslar bir zahmet arabistana yerlesebilirler ya da suriyeye.

#76 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 08:46

Sparkplug bu arada seni tebrik etmek istiyorum, ne kadar duzeysizce polemik yaratilsa da seviyeni dusurmuyorsun.

Belli ki arkadaslar hala komiklik sakalar espriler eglencesindeler ama konu cok ciddi, ama olsun koka kola genclik konserleri falan var, ABye de girecegiz, ulkemiz ileri gidiyor [ZANNEDEREKTEN].

Bilimin kimsenin inancina ihtiyaci yoktur, bilim dogrulari soyler, dini kaynaklar ya da sarlatanlar kabul etse de etmese de o kanun olur, anlayan evreni daha iyi anlar her bilimsel gelismede geri kalani da kendi cehaletleri ve lucuk INANC dunyalarinda savunmada kalirlar.

Isterse tum dunya reddetsin (ki reddedenler sadecer kotu amaclari olan art niyetliler, insanlarin cehaletinden kazanc saglayanlar ya da egitimi hala yeterli seviye de ve laik olarak alamamis olanlar )

[ Dini yonetim fikri bazilarina hos geliyor kulaktan, hic iranlilarla ve afganlarla birlikte yasamadiklari icin uzaktan atmak kolaydir.]

Prozac arkadasimiz ise mariuana resmi koyup adini uyusturucu ismi alip sonra da dini bir savunma yaparaktan alay etme hakkini buluyor kendinde cok ilgin hem kafayiz hem mumin. :msn111:

#77 KeyserSoze

KeyserSoze

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj
  • İlgi Alanları:Havacılık, müzik, dekorasyon vs.vs.vs.

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 10:04

Ateistlerle ilgili espriler iyi hos geliyor size falan da inanmama ve tanrinin varliginin kabul edilmemesi olgusu materyalizmdir , ateizm tanriyi kabul eder ama kitaplari kabul etmez (deizmin kilifidir), inanmayana da  materyalist denir. (halk arasindaki maddeci, mal varligina paraya deger veren demek de degil oraya goturmeyin onu da)

Konunun bütünlüğünü kaçırdığın çok açık. Sadece espirileri ya da söylenen onca paragraftan birkaç cümleyi seçip genellemeye gidemezsiniz. Yazılanları baştan okumaya çalış. Espiri yapılır orda kalır. Ve espiriyi seviyesizlik olarak görmek latifeyi hakaret olarak algılayan paranoyak düşüncenin kendisidir. pireyi deve yapmanın alemi yok. Bu arada şu konuda daha dikkatli kelimeler seçiniz. Kimse kimseyi başka bir ülkeye gönderme hakkını kendinde bulamaz. Herkesin yaşam tarzını kendine bırakıp davranışlarımızı ona göre şekillendirelim. Eğer bu şekilde hitap edilmeye devam edilirse bir gün gelir insanlarda "sende kalk ohalde öğrendiğin bilimsel kelimeler nerden peydah olduysa orda yaşa" derler. Oleganforsite bu tür düşmanlığı içinde barındırma lütfen bu bağlı bulunduğun kültürün bir gerçeği. Bu kültürü değiştirin. Değiştirmeyin demiyorum. Bilgilendirin aydınlatın, yüceltin, olması gerektiği seviyeye ulaştırın ama bunu inançlarını yadırgayıp yargılayarak yapmayın. Bunu kişilik haklarına saygısızlık yaparak değil aksine bağlı bulundukları kültüre saygı göstererek yapın.

Bu mesaj KeyserSoze tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.01.2006 - 10:06

#78 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 12:51

Bu arada şu konuda daha dikkatli kelimeler seçiniz. Kimse kimseyi başka bir ülkeye gönderme hakkını kendinde bulamaz. Herkesin yaşam tarzını kendine bırakıp davranışlarımızı ona göre şekillendirelim. Eğer bu şekilde hitap edilmeye devam edilirse bir gün gelir insanlarda "sende kalk ohalde öğrendiğin bilimsel kelimeler nerden peydah olduysa orda yaşa" derler.

oleganforsite'a hak vermemek elde değil. Bir yandan İslami öğretileri öğreten Kuran'ı sonuna kadar savunup öte yandan tüm bu öğretilerin ölüm cezası yaptırımları ile sonuna kadar savunulduğu bir ülkede yaşamayı arzulamamak ikiyüzlülüğün daniskasıdır. Ya olduğunuz gibi görünün, ya da göründüğünüz gibi olun. Dinde nanemollalığa yer yoktur.

Özgür düşünür hiçbir arkadaşın da teknolojik açıdan ileri, sosyal yönden çağdaş, kısaca medeniyetin beşiği olan ülkelerden herhangi birinde yaşama olanağına sırt çevireceğini sanmıyorum. Asıl amacımız, yüce önder Atatürk'ün de vasiyet ettiği üzere Türkiye'yi böyle bir ülke haline getirmek olmalıdır, ama tutarsız masalları kanıtlı gerçeklere yeğleyen insanlar çoğunluğu oluşturdukça işimiz kolay değildir. Bir tercih gerektiren her yol ayrımında dini medeniyete tercih eden her biriniz, Atatürk'ün yüzüne tükürmüş kadar oluyorsunuz.

#79 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 13:04

Okuyuculara Prozac hakkında nakletmek istediğim eğlenceli bir ayrıntı da şudur ki, kendileri çaresiz kaldığı bir tartışmanın sonunda bana uyuşturucu müptelası iftirası atmıştır.

Rumuzunu antidepresan haplardan ve avatarını marihuana yaprağından alan bu şahıs herkesi kendisi gibi sanıyor olsa gerek.

#80 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 23.01.2006 - 13:26

( Neredeyse tum yazilari okudum din ahlak bolumundeki ) Paranoya falan gibi kelimeler kullanmamaniz da tavsiye olunur, bir ana basliga dikkatinizi cekerim, din insan da psikolojinin varligini kabul etmez, hareketlerimizin onceden (kader) yazilmis olmasi ve (onunla cakissa da ayni anda) ozgur irademizin melekler, cinler ve seytan tarafindan etkilenmesi ile verdigimiz tepkiler olarak gorur. bu durumda ben paranoyak değil meleklere kulak veriyor olurum.

Espri yapilir gecer dedin iyi guzel de sana burada muslumna esprileri yapmaya baslayinca beni attirmaya calisacaksiniz, oyle espriler var ki yere goge sigdiramazsin, materyalist olmamizla ya da budist olmamizla alay et et de muslumanligi falan yerden yere vurunca birkac espriyle kizma sonra DA cildirirsin yine de herneyse....

VE arkadasim sunu soyluyorum acikca, benim ulkemde benim dilimi alip bozmaya hem de ARAPLASTIRMAYA hic mi hic hakki yok kimsenin bir alman sempatizanina ne diyorsam arap sempatizanina onu derim.

yine tekrarliyorum daha once hic bayildiklari milletlerle yasamadilar o yuzden bilemezler ne menem adamlar onlar ya da neler cekiyorlar cok sevgili dininiz yuzunden. zannediyormusunuz ki onca ickiyi icip onca zinayi edebileceksiniz sonra da ramazanda gunah cikarabileceksiniz ya da caninizin istedigi gunler camiye gidebileceksiniz oyle bir ulkeye donerse bizim ki.

GUNAHINIZI SIZIN ICIN KILICLAR CIKARIRLAR ELLERINE DUSUNCE. bir gun camiyi atladin diye evinizi istihbarat ajanlari gozetime alinca, sessiz telefonlar gelince, cocugunuzu olduresiye dovdulari gun sirf ruzgarda eli carsafin altindan gozuktu diye, o gun dersiniz vay basima gelenler diye.

ILAHI adalet o gun aci vermeye baslar, ve sakin ola yanilma dostum YOK bizde olmaz bizim dini yonetimimiz boyle sonuclanmaz diyerek, cunku bir islami devrim once onu yaratanlari sorgular ve yokeder işi bitince.....konu cok ciddi ama goruluyor ki yine kavranmamiş....