İçerik değiştir

- - - - -

Tasavvufa GÖre İnsan

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 116 yanıt verildi

#41 KeyserSoze

KeyserSoze

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj
  • İlgi Alanları:Havacılık, müzik, dekorasyon vs.vs.vs.

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 02:11

benim çalışmalarım kuvvetli bir duygusal önyargıyla karşılaşmaktadır. Bu doğaldır ve beklediğim bir tepkidir. Eninde sonunda sağduyunun galip geleceğine güvenim sonsuzdur.

insanoğlu duyguları ile davrandığı sürece bu konuda bu savaşı kazanman olanaksız ve yersiz. Belki robotlar bunu başarabilir. istersen bu konuda bir çalışma yap.

#42 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 04:01

İnsanoğlunun potansiyeline senden daha fazla güvenim var.

İnsanoğlunun, bilinmeyenler hakkındaki kaygısını dindirmek için, hiçbir aslı astarı olmayan ama cevap niteliği taşıyan (tutarsız!) safsatalara inanmaktansa, sağlam temeller üzerine oturtulmuş bilgileri tercih edecek ve diğer konulardaki yargısını bilimsel araştırmaların sonuçlanacağı zamana bırakacak olgunlukta olduğunu düşünmek istiyorum.

7-8 yaşındaki bir çocuk, kendisine anlatılan Noel Baba hikayelerinde açıklar bulacak ve bu hikayelere olan inancını yitirecek olgunluktaysa, erişkin insanlar da eşdeğer bir analitik bakışı diğer doğaüstü hikayelere uygulayabilecek kapasiteye sahip olabilmelidirler.

#43 KeyserSoze

KeyserSoze

• Üyeler
  • 64 Mesaj

Gönderim zamanı 15.01.2006 - 13:35

İnsanoğlunun potansiyeli hakkındaki görüşüne katılıyorum. Ancak bunun tartışma yerinin sana daha önce de dedğim gibi beyan ettikleri ve yaşamaya çalıştıkları güzellik olarak tanımladıkları her ortamda dile getirerek onları küçük düşürücü üzücü ve yıpratıcı biçimde dile getirmenin seni düşman ilan etmelerine ve cephe almalarına neden oluyor. Üstelik bahsi geçen ve açılan her konuda tabiri caizse çıkıntılık yapman ise düşmanlıklarını kat be kat arttırıyor. Ben dindar değilim. inancım var ama dini vecibelerimi yerine getiremiyor ya da getirmiyorum. Benim sana yegane yaklaşımım senin duruma psikolojik yaklaşmadığın yönünde. Bu konuda yürütmen gerekenin bu yolla değil aksine daha kabul görür mercilerde aramandır. Asla ve asla insanları küçümseme İnsanoğlunun potansiyeli olabilir. ancak bunu potansiyel olarak alabilecek kişilerde dene. Açık konuşmak gerekirse içimde kızgınlık ve öfke uyandıran birini görmek istemem. Çünkü kurduğum hayalleri yıkmaya yönelik tutum göstermektedir. Buna izin vermem. Çünkü potansiyelim bu kadardır. Hür iradeni takdir ediyorum. Kendinde bulmuş olduğun cesareti çekinmeden yönlendirebiliyorsun. Ancak yine ekliyorum. Yanlış davranıyorsun. Senin yaptığın tek şey tepki çekmek. Eğer insanoğluna hitap edecek bilgi ve birikime sahipsen bunu karşı tezler ve savlarla değil. Psikolojilerine hitap edecek şekilde yap. Onları aşağılama küçümseme. Madem potansiyellerine güveniyorsun, inandıkları şeyleri hor görme. Bu konuda da biraz birikim edin ve savaşına ondan sonra devam et. Bilgilerini bu haliyle sunarken ancak karşındakileri daha fazla mensubu oldukları akımlara bağımlı hale getirirsin. İnsan odaklı herşey saf bilgiyle çözülemez psikolojilerinede hitap etmen gerekir.

#44 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 00:52

Madem potansiyellerine güveniyorsun, inandıkları şeyleri hor görme.

Alakasız bir mantık olmuş. Ben insan potansiyeline güveniyorum ama insanların kandırılarak inanmaya teşvik edildikleri yalanlanabilir ve çürütülebilir palavralara ve safsatalara elbette saygı duymuyorum. İnsanlar kandırılabilirler ama kendilerini bu bataktan kurtarma gücüne sahiptirler. Ben insanları saplandıkları bataklarla özdeşleştiremeyecek kadar hümanistim.

Tepki çekmekten de gocunmuyorum. İnsanların bana karşı cephe almasını ve dinlerini savunmasını faydalı bir gelişme olarak görüyorum. Bir insan, savunduğu fikirlerdeki açıkları, en belirgin şekilde, sözkonusu fikirleri karşıt görüşteki bir insana açıklarken farkedecektir.

#45 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 09:46

ben açıkcası bir şey düşündüğünü göremiyorum spark. genelde başlık üzerinden araştırma ve copy past yapıyorsun. yazdıkların genelde nesnel bilgiler olmadığı için. sorular karşısında saldırıya geçiyorsun hakaretler,yanlış iddalara başlıyorsun.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#46 KeyserSoze

KeyserSoze

• Üyeler
  • 64 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 11:40

Boşver sen hala tek kelime tek cümle üzerine odaklanacak kadar cahil. Bir o kadarda dar görüşlü kendinden başkalarının düşüncelerine saygı duymaktan yoksun birisin bunu gösterdin. Sana yazılan onca şeyin özünü kaçırıp yüzeysel kelimelere ve cümlelere takılıyorsun. Seninle konuşmak yersiz.

Bu mesaj KeyserSoze tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.01.2006 - 11:41

#47 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 23:22

Boşver sen hala tek kelime tek cümle üzerine odaklanacak kadar cahil.

Tezin, alıntıladığım tek cümle üzerinde dönüyorsa, ve sözkonusu cümle non sequitur (mantık kurgusuna aykırı, bir düşünceden diğerine desteksiz ve gayrimeşru şekilde geçiş yapan bir sav) ise, elbette o cümleye odaklanıp savunmanın geçersiz olduğunu ifşa edeceğim.

Bunu yapmak değil, tam tersine bunu yapmamak, her söyleneni olduğu gibi kabul etmek asıl cehalettir.

#48 KeyserSoze

KeyserSoze

• Üyeler
  • 64 Mesaj

Gönderim zamanı 16.01.2006 - 23:57

sana uzun cümleler kurmayacağım artık.
sadece ekliyorum Burda yaşadıkları, güzel olduğunu düşündükleri şeyleri yaşayan insanlarla uğraşma onlar senin yalanlar diye nitelendirdiği şeyi istiyor ve yaşıyorlar. Fikirlerini anlatacağın yer burası değil. Senin açtığın konularda tartışmalarını bekle. Gerisine karışma sana başından beri tek anlattığım bu.

#49 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 02:13

İnsanların İslam'ı güzel bulmalarının sebebi, İslam hakkında yanlış izlenimlere sahip olmalarıdır, kısaca cahil olmalarıdır. İslam'ı doğru ve mükemmel sanmaktadırlar. Halbuki tam tersi doğrudur: Hatalarla ve tutarsızlıklarla doludur. Ben bu gerçeği kanıtlarıyla ifşa ederek kandırılmalarına bir son vermeyi arzuluyorum. Zararın neresinden dönülse kardır.

#50 KeyserSoze

KeyserSoze

• Üyeler
  • 64 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 02:15

Fikirlerini anlatacağın yer burası değil. Senin açtığın konularda tartışmalarını bekle. Gerisine karışma sana başından beri tek anlattığım bu

#51 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 02:40

Din forumundayız. Dinin tartışılması için açılan bir forumda din tartışıyorum.

Forum kurallarını ihlal ettiğimi sanmıyorum.

#52 faRuk

faRuk

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 124 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 03:19

Fikir "teatisinde" bulunurken karşılıklı alıp verme söz konusudur. Maaşallah senin hiç aldığını görmedik daha :D .

Düzenleme: 'Yanıt Ekle' seçeneği yerine 'Alıntı' işlevinin gereksiz kullanımı.

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.01.2006 - 10:57

Güzel düşünen güzel görür. Güzel gören hayattan lezzet alır.

#53 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 03:54

Aldım. Kuran'ı aldım. Hatalarını bulup geri verdim.

Bulduğum hatalara tatmin edici hiçbir karşılık gelmediğine göre sonuç ortadadır.

#54 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 14:45

Mr spark, sen kazandın abi hepimiz ateist olduk bak. Seni de baş ateist yaptık heyooo heyoooo, yrn ankarada madalya vercez sana. Oldu mu baba rahatladın mı? İyiki de bi başlık açtın kuran hataları diye temcit pilavı gibi önümüze sürüyorsun. Ok babacım sence bu dediklerin doğru, anlıyoruz. Fakat insanlar at gözlüğüyle baktığından göremiyorlar işte ve sen bilimsel açıdan tanrının yokluğunu kanıtlamadıkça da (hehe evet felsefeyle veya kurana bok atmayla bir yere varamassın) kimse sana inanmaz, yanlızca insanları gıcık edersin. Git bigbang i açıkla (googledan değil o yasak :P ) tatmin edilebilir bir sonuç bulduğunda yanında ilk olcak insan evladı benim.

Bu mesaj drizzt tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 17.01.2006 - 14:59

Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 15:53

sen bilimsel açıdan tanrının yokluğunu kanıtlamadıkça da.

Felsefede ve bilimde, kanıt sorumluluğu, menfi savlarda bulunan şahısta değil, müspet savlarda bulunan şahıstadır.

Örneğin Noel Baba'nın varlığını iddia eden biri, karşısındakinden Noel Baba'nın varolmadığını kanıtlamasını isteyemez. Varlık savında bulunan kendisi olduğu için kanıt sorumluluğu da kendisindedir. Bu her müspet sav için böyledir.

İslam'ın Allah'ın varlığı konusundaki yegane kanıtı Kuran olduğu için, ve Kuran sayısız çelişkilerle ve hatalarla dolu olduğu için, kanıt boşa çıkmış, sav çürütülmüştür.

#56 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 17:02

İslam'ın Allah'ın varlığı konusundaki yegane kanıtı Kuran olduğu için, ve Kuran sayısız çelişkilerle ve hatalarla dolu olduğu için, kanıt boşa çıkmış, sav çürütülmüştür

bravo bravo bravo

#57 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 17.01.2006 - 18:05

İslam'ın Allah'ın varlığı konusundaki yegane kanıtı Kuran olduğu için, ve Kuran sayısız çelişkilerle ve hatalarla dolu olduğu için, kanıt boşa çıkmış, sav çürütülmüştür.

Be adam ! sana burda birçok mesajda adam akıllı yazılar yazıldı , hangi birini okudun. Gözünün önündekini göremiyorsun çıkıpta boşa laf etme. Saçmalamayı bırak artık. ! !

Değişiklikler Kaydedildi...

#58 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 09:24

Sunduğum çelişkilerin üç beş tanesine yarım yamalak itiraz teşebbüslerinde bulunulmuştur. Bu itirazlar maalesef geçersizdir. Kaldı ki atıfta bulunulmayan onlarca çelişki hala mevcuttur. Miras dağılımı çelişkisi gibi matematiksel temelli çelişkilere ise hiçbir itiraz zaten mümkün değildir, çünkü matematik tartışmaya tabi bir ilim değildir. Matematikte yanlış yanlıştır, doğru da doğrudur, yanlış doğru olarak gösterilemez. Neticede sonuç ortadadır.

#59 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 16:29

Miras dağılımı çelişkisi gibi matematiksel temelli çelişkilere ise hiçbir itiraz zaten mümkün değildir

Ayette bildirilen oranlardan yola çıkılarak bir hesaplama yapılmakta ve toplam oranların 1.25 olduğu yani 1 den büyük olduğu iddia edilmektedir. Bu da matematiksel olarak bir hesap hatası olduğunu ortaya koyar. Fakat konu yakından incelendiğinde yapılan hesaplamada bir hata yapıldığı görülecektir.
Bu konuyla ilgili tarafların mirastan alacakları oranlar Nisa suresinin 11 ve 12. ayetlerinde anlatılmaktadır:

Çocuklarınız konusunda Allah, erkeğe iki dişinin hissesi kadar tavsiye eder. Eğer onlar ikiden çok kadın ise (ölünün) geride bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Kadın (veya kız) bir tek ise, bu durumda yarısı onundur. (Ölenin) Bir çocuğu varsa, geriye bıraktığından anne ve babadan her biri için altıda bir, çocuğu olmayıp da anne ve baba ona mirasçı ise, bu durumda annesi için üçte bir vardır. Onun kardeşleri varsa o zaman annesi için altıda bir’dir. (Ancak bu hükümler, ölenin) Ettiği vasiyet veya (varsa) borcun düşülmesinden sonradır. Babalarınız, oğullarınız, onların hangilerinin yarar bakımından size daha yakın olduğunu bilmezsiniz. (Bunlar) Allah’tan bir farzdır. Şüphesiz Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibi olandır. (4 Nisa Suresi - 11)

Eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, geride bıraktıklarının yarısı sizindir. Şayet çocukları varsa, -onunla yapacakları vasiyetten ya da (ayıracakları) borçtan sonra- bu durumda bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Sizin çocuğunuz yoksa, geriye bıraktıklarınızdan dörtte biri onların (kadınlarınızın)dır. Eğer sizin çocuğunuz varsa geriye bıraktıklarınızdan sekizde biri onların (kadınlarınızın)dır. (Yine bu hükümler,) Edeceğiniz vasiyet veya (varsa) borcun düşülmesinden sonradır. Mirası aranan erkek ya da kadın, çocuğu ve babası olmayan bir kimse olup erkek veya kız kardeşi bulunursa onlardan her biri için altıda bir vardır. Eğer bundan fazla iseler, bu durumda -kendisiyle yapılan vasiyette ya da (varsa) borçtan sonra- üçte bir’de -zarara uğratılmaksızın onlara ortaktırlar. (Bu size) Allah’tan bir vasiyettir, Allah, bilendir, (kullara) yumuşak olandır. (4 Nisa Suresi,12)

Çocuklar 3 kız olduğuna göre:

Eğer onlar ikiden çok kadın ise (ölünün) geride bıraktığının üçte ikisi onlarındır.(4 Nisa Suresi - 11)
Alınan oran 2/3tür.

Geride bir eş bıraktığına göre

Eğer sizin çocuğunuz varsa geriye bıraktıklarınızdan sekizde biri onların (kadınlarınızın)dır. (4 Nisa Suresi - 12)
Alınan oran 1/8

Anne babanın alacağı oran:

Onların alacağı oran hesaplanırken bir hata yapılıyor. İki durumda anne baba mirastan hak sahibi oluyor:

Bir çocuğu ( veledün) ( ولدﱞ) varsa, geriye bıraktığından anne ve babadan her biri için altıda bir, çocuğu olmayıp da anne ve baba ona mirasçı ise, bu durumda annesi için üçte bir vardır. (4 Nisa Suresi, 11)

Şimdi ya ölenin bir çocuğu olması gerekir ya da ölenin geride bıraktığı çocuğu olmaması gerekir. Burada geride bırakılanın bir çocuk ( veledün) ( ولدﱞ)ifadesine dikkat edilmeli.
Bu örneğimizde ikisi de değildir. 3 tane çocuk vardır. Bu durumda anne ve babanın mirastan hak alması söz konusu değildir. Böyle bir durumda anne babaya bir pay verileceği ayette söylenmez. Açıklanan çocuksuz ve tek çocuklu olma durumlarıdır.
Buna göre toplanırsa 2/3 +1/8=19/24 olur. Bundan sonra artan 5/24 lük hisse ise Nisa suresinin 8. ayetinde belirtilen kişiler arasında paylaşılır.:

(Mirası) Bölüşme sırasında yakınlar, yetimler ve yoksullar da hazır olursa, onları ondan rızıklandırın ve onlara güzel (maruf) söz söyleyin. (4 Nisa Suresi - 8)

Dolayısıyla bu miras paylaşımındaki oranlarda herhangi bir hesap hatası yoktur. Yapılan hata farklı durumlar için geçerli olan oranlara göre yanlış hesap yapılmasıdır.

demekki itiraz mümkünmüş :):):)

#60 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 18.01.2006 - 20:18

Bir çocuğu ( veledün) ( ولدﱞ) varsa, geriye bıraktığından anne ve babadan her biri için altıda bir, çocuğu olmayıp da anne ve baba ona mirasçı ise, bu durumda annesi için üçte bir vardır. (4 Nisa Suresi, 11)

Diyanet meali, senin buradaki "bir çocuğu varsa" yorumuna katılmıyor. Sözkonusu cümleyi "çocuğu varsa" yani herhangi bir sayıda çocuğu varsa şeklinde yorumluyor ve çeviriyor. Zaten bir sonraki cümle ile beraber okunduğunda verilmesi istenen anlam ve mantık iyice belli olur:

"Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da (yalnız) ana babası ona varis oluyorsa, anasına üçte bir düşer."

Yani ölenin çocukları varsa çocuklara da bir miktar pay ayırmak gerekeceği için, ebeveynlerine daha az pay, çocukları yoksa ebeveynlerine daha fazla pay ayrılmıştır.

İzninle Diyanet ulemasının yorumunu senin keyfi yorumundan daha güvenilir sayıyorum. Senin yorumunun daha doğru olduğu konusunda başka ulemalardan kanıt gösterebileceksen ve miras paylaşımında tek çocuk için keyfi bir istisnada bulunmanın mantığını ve adaletini açıklayabileceksen eminim okuyucular da benim kadar ilgileneceklerdir.

Not: Zaten, bu yanlış tercümen, örnek verdiğim diğer matematiksel çelişkileri çözmene fayda etmemektedir.

Not 2: Kaynak göstermeden alıntı yapmak telif haklarını ihlaldir ve bir suçtur. Buna ek olarak, kelimesini dahi anlamadığın metinleri kopyalayıp yapıştırmak sana bir fayda sağlamaz.