İçerik değiştir

"Türban ortaöğrenime kadar yayılır"

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 118 yanıt verildi

#41 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 13:34

korkmayin hic birsey olmaz. turban da basortusu de hatta bikini mayo bile serbest olsun. herkes istedigi yere girip ciksin. ne var bunda.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Dinimizin tavsiye ettiği tesettür (örtünme) hem hayata, hem fazilete uygundur... Tarz-ı telebbüsümüzü (kıyafet şeklimizi) ifrata vardıranlar, kıyafetlerinde aynen Avrupa kadınını taklit edenler düşünmelidir ki, her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus âdeti, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır.

(Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 2. cilt, sh: 149)

Gönderilen Resim

#42 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2008 - 13:55

sevgili kılıç ;

alıntıladığım cümle ile mesajıma cevap verdiğiniz cümle birbiri ile ne kadar çelişiyor değil mi?
fanatiklikten bahsetmişsiniz, merak ediyorum siz bir fanatik misiniz?
sağ görüşlü olduğunuzu düşünüyorum . öyle misiniz?
sadece merakımdan soruyorum. yanıtlarsanız sevinirim *saksak

konseptmesajı: bu ülkede herkes eşit haklara sahiptir. türban ya da başörtüsü takmak isteyen takar, istemeyen takmaz. yalnız sevgili peygamberimiz (s.a.v) in bir sözünü hatırlatarak bu konu hakkında fikrimi belirtmek istiyorum: ''bulunduğunuz çağa ayak uydurunuz'' ve bu söz ışığında diyorum ki : cübbe, çarşaf gibi ''fanatizm'' kokan kıyafetler harici örtülü tüm bayanlar ya da erkekler örtüsüz tüm bayanların ya da erkeklerin girebildiği her yere girebilmelidir.
bu benim kişisel fikrimdir.
saygılar *heyo

...

#43 sophiA

sophiA

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 89 Mesaj
  • Konum:40.58 Grad Kuzey paralelleri, 29.05 Grad Doğu meridyenleri
  • İlgi Alanları:Özellikle SATRANÇ

Gönderim zamanı 02.02.2008 - 14:55

Millet aya gidiyor ayı bırakın orası zaten uğrak yerleri oldu neredeyse uzaylılarla iletişim kuracak biz türbandan öteye gidemedik gidemeyizde tek derdimiz milletin başındaki bez içindeki çamaşır zaten
Gönderilen Resim

#44 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 04.02.2008 - 14:40

hmmmm. ne yani simdi turk olmayanlara itibar etmiyecekmiyiz. nasil bir anlayis bu.

ciddi olamasin.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Dinimizin tavsiye ettiği tesettür (örtünme) hem hayata, hem fazilete uygundur... Tarz-ı telebbüsümüzü (kıyafet şeklimizi) ifrata vardıranlar, kıyafetlerinde aynen Avrupa kadınını taklit edenler düşünmelidir ki, her milletin kendine mahsus ananesi, kendine mahsus âdeti, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallidi olmamalıdır.

Gönderilen Resim

#45 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 05.02.2008 - 20:53

Sevgili 1

ikinci mesaj birincisinin acılımıdır ve aralarında bir celişki yoktur.Okuyucu bazen anlamak istediğini anlar.Bakın mesela siz benim fanatik olduğumdan kuşkulanmışsınız, ama baş örtüsü karşıtı olan arkadaşlara böyle bir soru sormamışsınız.Siz solcumusunuz?

Şimdi sağcılık meselesine gelelim.Hiç bir zaman sağ ve ya sol hiç bir partiyi desteklemedim.Hiç birine oy vermedim.Hangi parti olursa olsun doğruyu yaptığında bu doğrudur,yanlış yaptığında bu yanlıştır dedim.Ülkem tam bağımsız olmadığı sürece siyaset sahnesindeki aktörlerin,kuklacının elindeki kuklalardan öteye gecemiyeceğini savundum.Sizce sağcımıyım?

Bu mesaj kılıç tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 05.02.2008 - 20:55

Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#46 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 06.02.2008 - 12:12

sevgili kılıç :

rahmetli babam faal bir solcuydu. annem ise daha çok sağ görüşlü diyebiliriz. ben ise her ikisine nötr'üm *civciv

yani asıl sormak istediğimden konuyu çok uzaklaştırdınız ama neyse, cevap verdiniz ve mesaj alınmıştır *sebek

...

#47 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.02.2008 - 16:39

Sevgili 1

Babanıza Allah rahmet etsin.Şuna inanın faal olanlarla anlaşmak,dertleşmek,paylaşmak;Faal olmayanlardan daha güzel ve seviyeli...

#48 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 06.02.2008 - 16:41

Bence bu mevzu anayasa mahkemesinden dönecek...
Yine bir katekulliye getirecekler gibi geliyor bana.
Bu tartışmalar da hiç bitmeyecek. Ak parti de durmak yok yola devam diyecek.
Ahanda buraya yazıyom.

#49 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.02.2008 - 16:52

Ben bu ülkede olan hiç bir şeye şaşmıyorum artık.Yeterki siyasetçilerimiz günü kurtarsın...

#50 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 07.02.2008 - 19:12

kendine guvenen bana adam akilli bir cvp versin.

bir hanim kizimizin inandigi icin basini ortmesi sizleri neden bu kadar rahatsiz ediyor. basini ortmek isteyenlere karsi degiliz ama okullara ve malum, bildigimiz diger baska yerlere basi ortulu girmesinler, ama anlarsiniz ya karsi degiliz diyenlerin nasil bir zihniyet tasidiklarini bir turlu cozemedim. mantikli bir neden soyleyin bizde tatmin olalim. cunku hic inandirici degilsiniz.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim

#51 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 07.02.2008 - 19:57

cuci987 Arkadaşa katılıyorum aynen benim fikirlerimi ifade etmiş.
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#52 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 07.02.2008 - 20:21

bir hanim kizimizin inandigi icin basini ortmesi sizleri neden bu kadar rahatsiz ediyor. basini ortmek isteyenlere karsi degiliz ama okullara ve malum, bildigimiz diger baska yerlere basi ortulu girmesinler, ama anlarsiniz ya karsi degiliz diyenlerin nasil bir zihniyet tasidiklarini bir turlu cozemedim. mantikli bir neden soyleyin bizde tatmin olalim. cunku hic inandirici degilsiniz.

söz konusu hanım kızımızın nasıl üniveristey girmesi diye basitçe düşündüğümüzde sorun yok....

sorun1- Devletin başörtüsünü dini simge olarak kabul etmesi ve öylece serbest bırakması... Laik devlette dini simgelere müsade edilmemeli diye düşünüyorum... Çözüm inancı için taksın demekten geçmiyor... Ben devletim "bana göre bir bez parçasıdır" kimin ne amaçla taktığı beni bağlamaz demekte... ama bizim pek sayın(apoya denilen sayın ifadesiyle eşdeğerdedir burdaki sayın) siyasetçilerimizin vs inanç simsarlığı yapmaya için sorun oluyor....

sorun2-Kimin değiştirdiğide önemlidir. laiklik elbet kalkacak, İstanbul yeniden fethedilecek diyen bir siyasetçinin DİNİ SİMGE olarak nitelendirip ardındanda hadi hopa kaldırdık gitti demesi insanları endişelendiriyor, çünkü bu ifadeden sonra kaldırılması laiklikle çelişiyor ve insanın acaba.. diyesi geliyor. Şöyle düşünün buna AKP tek başına kalkışsaydı sizce bu durumdaki kadar rahat olabilir miydi?? Ilımlı kesimin ılımlı yaklaşma nedeni MHP nin bu ülkenin değerlerine zarar verilmesine müsade etmeyeceğine inanmalarımıdır acaba...

Tüm bu yazdıklarımdan sonra şunlarıda söylemekte fayda görüyorum;

Ailem kapalı;sağ görüşlüdür. İmam hatip (orta kısım) mezunu biriyim. Başörtüsü sorununun(!) çözülmesini en çok isteyen kişilerden biriyim... Ki birilerinin elinde Laiklik'e Cumhuriyet değerlerine saldırmak için ellerindeki koz alınmış olur,Gerçek sorunumuzun sanayileşmek, eğitim, sağlık alanlarında olduğunu belki görürüz o zaman. Yol yapmakla ekonomide, işsizlikte sadece günü kurtarmak olduğunu belki o zaman anlarız...

Neyse çok konuştum... Sorun bizi aşmalı derin mevzu nede olsa; bir bin yıl daha tartışılsa uyutulsak yeridir.. baksana başörtüsü aaaaa *zong

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#53 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.02.2008 - 21:13

cuci987 mantıklı bir cevap arama bence bulamıyacaksın.Herkesin mantığı değişik çalışıyor ve insanlar inanmak istedikleri şeylere inanıyor.

#54 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 01:11

Türban konusunun tartışılmasını dahi istemeyen ben, konunun türban değil türbanın ortaöğretime yayılması olduğunu hatırlatırım.
Eskiden güzeldi bee.. Türban takmak isteyen imam-hatipe gidiyordu kimse ne etlisine ne sütlüsüne karışıyordu. Bu erbakan yokmuu ..

#55 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 13:31

oh ne iyi ne iyi. basortululer sadece imam hatip okusun. cozum buysa hic begenmedim. doktor avukat polis olmak istiyorsa ne olacak. onlarda imam hatibe gitsin oylemi. boyle sacmalik bir tek turkiyede olur. kendiniz bile isin icinden cikamiyorsunuz. inkar etmeye kalkismayin cunku sizi cozduk. kim iman etmis kim etmemis bunu ancak allah bilir. ama sizin bu tavirlariniz iman etmis birinin tavirlarina hic benzemiyor. yoksa ayri seyleremi inaniyoruz.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim

#56 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 13:36

cuci987 mantıklı bir cevap arama bence bulamıyacaksın.Herkesin mantığı değişik çalışıyor ve insanlar inanmak istedikleri şeylere inanıyor.

galiba haklisin. bu kendi kendini yonetmiyen bir devletin ne hale dusebileceginin apacik bir ornegidir diye dusunuyorum. bu basortusu her neyse serbest olsun diyen halkin yuzde 80 ninin ne kadar aciz oldugunuda gosteriyor.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim

#57 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 14:11

oh ne iyi ne iyi. basortululer sadece imam hatip okusun. cozum buysa hic begenmedim.

.....

boyle sacmalik bir tek turkiyede olur.

Daha saçması da vardı Türkiye'de. Bir ara 2000 yılındaydı sanırsam imam hatiplere de başörtü ile girmeyi yasaklamışlardı.
Hem de acayip bir şeydi. Kuran derslerinde falan kapatıyorlardı.
-ders ne? Kuran.
-tamam o zaman kapatın başlarınızı.
-ders ne? edebiyat. açın başlarınızı.
-ders ne? dinler tarihi...O zaman hem açın hem de kapatın başlarınızı..
Yada hz. Muhammed'in hayatını öğrenirken açarsınız başlarınızı günümüze yaklaştıkça açarsınız.
-ders ne? müzik..ooo açılın..Aç kapa aç kapa aç kapa :)

ne güzel. İşte çağdaş Türkiye.. :(

Bu mesaj Antipolitik tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.02.2008 - 14:13

#58 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 15:20

Yine konu türban...
Türban mı yoksa halk diliyle başörtüsümü, buna bir karar verelim...

ilk ve orta oğretimde tek tip kıyafet kuralı değiştide benim mi haberim yok ?
Bundan 10-12 yıl önce ilk öğretime ve liseye gidenler okulda başlarını açıyorlardı, okul çıkışı isteyen örtüsünü takıyordu.

Sınırlama neye geldi
Üniversite ve resmi kurumlara. o dönemde sadece baş örtüsüne yasak gelmedi. erkeklerin sakal bırakmasina (her şekil sakala), saçlarını uzatmasına, kızların mini veya benzeri dekolte elbise giymesi de yasaklandı. 5-6 ay bölümlerin önünde bekçiler bekledi, kanun uygulandı ama sonra sadece bir şeye izin verilmedi.

Uzun saçlı, sakallı erkekler, dekolteli kızlar okula girme hakkını kendilerinde görebiliyorken başörtüsüne neden tepki gösteriyorlar acaba.
Ucu bana dokunmuyor hatta işime geliyor mantığı.

Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#59 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 16:27

Neden ? Çünkü okuma hakkını da, diğer haklar gibi sadece kendilerinin sanıyorlar..

Başı örtülülere tiksinerek,aşağılayarak bakmaktan vazgeçtikleri gün bu ülke doğru bir yola gider belki..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#60 cuci987

cuci987

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 465 Mesaj

Gönderim zamanı 08.02.2008 - 20:27

basortusune karsi olanlar neden bir kac kelime yazmiyorlar. nerde bu millet.
ATATÜRK'ÜN SÖZÜ;

Gönderilen Resim