İçerik değiştir

"Türban ortaöğrenime kadar yayılır"

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 118 yanıt verildi

#1 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 12:42

Gönderilen Resim

AK Parti için anayasa taslağı hazırlayan Bilim Kurulu'nun Başkanı Prof. Dr. Ergun Özbudun, 42'nci maddede yapılacak değişikliğe 'yükseköğrenim' ifadesinin konulmamasının, türbanı ortaöğrenime kadar yayabileceğini söyledi.

AK Parti ve MHP'nin türban için uzlaşma formülüne, bir tepki de Özbudun'dan geldi.

Hazırladığı taslakta üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılmasını öneren Özbudun, AK Parti ve MHP'nin uzlaştığı formülü ise "Gayet sakıncalı, itirazlarımızın dikkate alınmadığını gösteriyor" sözleriyle eleştirdi.

Millliyet gazetesinin haberine göre Özbudun, "42'nci maddede yükseköğrenim ifadesi kullanılmıyor. Sadece, yükseköğrenime değil, ortaöğrenime de bu özgürlüğün teşmil edilebileceğini gösteriyor" dedi.

Prof. Özbudun, geçen hafta bir araya geldiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Partililere yapılacak türban düzenlemesine laikliği koruyucu bazı ifadeler eklenmesi uyarısında bulunmuştu.

Ergun Özbudun, "Düzenlemeyle koruyucu bazı ifadeler kanuna bırakılıyor. Anayasal güvence oluşturulmuyor. Anayasada yer alması hürriyetin kötüye kullanılmaması açısından daha sağlam olurdu. Türkiye, provokatörü bol bir ülke bu unutulmamalı" diye konuştu.

http://www.cnnturk.c...&haberID=423756

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.01.2008 - 12:45

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#2 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 20:27

Kıyametmi kopar...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#3 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 22:20

Kıyametmi kopar...

Biraz daha açık olmanız mümkün mü ?

Yanlış anladıysam lütfen düzeltin ancak "Türban orta öğretime kadar yayılırsa kıyamet mi kopar?" zihniyetini taşıyorsunuz anladığım kadarıyla ??
Gönderilen Resim

#4 deryadeniz

deryadeniz

çözmeye çalışma beni...

• Dokunulmazlar
  • 4.502 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 22:50

Prof. Dr. Ergun Özbudun'un haberlerde yorumunu izledim. onunda konuyla ilgili ciddi endişeleri vardı.Çok geniş bir ifadeye yer verildiğinden bahsediyodu *ühü
Bencee kabul edilmesi durumunda "yükseköğrenim kurumu" ifadesi yer almadığından, tüm kamu kuruluşlarında türban serbest olacak demektir.Bunun önüne geçilemez.Türbana karşı değilim fakat, bu yapılan Atatürk'ün inkilabını resmen değiştirme çabasından başka bişey değildir.
Ama bu tasarı anayasadan geçemez bence çok zorr :eyebrow:
DeRyOş.!!

#5 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 22:56

şu an cnntürk televizyonunda tarafsız bölge programı var...Burada buı konu enine boyuna tartışıldı ve taraflar üniversiteden gayri türbanın girmeyeceğini söylüyorlar.

#6 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:15

Peki bu türbanla yüksek öğrenim görenler mezun olduktan sonra meslek hayatlarına başladıklarında türban engeliyle karşılaşırlarsa ne olacak ? Örneğin bir avukat, doktor, öğretmen.. Türban takarak çalışmaları mümkün değil şu an ki yasa itibariyle. Bir kaç sene sonra bu insanlar mezun olup da türbansız çalışamadıklarını fark edince ne diyecekler ? Madem türbanla çalışamayacaktık niye türbanla okuttunuz demezler mi ? Derlerse haklı olmazlar mı ?
Gönderilen Resim

#7 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:16

Antisosyopolitik hocam ,

Ben sana dün gece ne dedim ? :eyebrow:

Ben de başörtüsü yasağının kalkmasını istiyorum da , bu şekilde değil . Bence başörtüsü , hizmet alan/hizmet veren ayrımına gidilmeksizin serbest olmalı . Çünkü yarın öbür gün , ''Üniversiteler de serbest , Devlet kurumlarında neden değil?'' diye haklı olarak taleplerde bulunulacak . Yani anlayacağın bu işin sonu yok .

Bir de şu var :

Sanırım 10. ve 42. maddelerde yapılacak değişiklikler , yeterli olmayabilir . Senin de bildiğin gibi Laiklik , Anayasa'nın kurucu ilkeleri arasında yer alıyor . Anayasa türbanı da , Laiklik karşıtı bir şey olarak yorumlamış . Öncelikle Anayasanın bu yorumunu değiştirmesi lazım . Bu yorum kaldığı sürece , başörtüsünün serbest olması hukuken mümkün değil . He şu var : Bu iki maddenin değiştirilmesi yani türban meselesinin gündeme oturması , bu yorumu değiştirmek için bir araç olarak kullanılabilir . Fakat bir sonuç elde edilebilir mi bilinmez .

Uzun lafın kısası , bu işler hepten boka saracak . Bak gör ...

Demişim . *ühü

Bu mesaj Belligerant tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.01.2008 - 23:17

#8 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:22

İşi sarıp sarmalayanlar bu işin olmasını istemeyenler o ayrı bir konu.. *ühü

Ama bir de üniversiteyi okuyan türbanlılar okuduktan sonra iş bulamayacaklar ne yapacaklar?
Ama zaten üniversite okumak isteyip de Türkiye'de okumayan türbanlılar bir şekilde yurtdışında okuyorlar. Şimdi millet zannediyor ki biz başörtülüleri okula almıyoruz ve onların okumalarını engelliyoruz. Böyle bir şey yok ki.
Parası olan yurtdışına gidiyor okuyor. Parası olmayan ve fakat başarılı olanları da bu işin dernekleri kurulmuş yurtdışına gönderip okuyorlar ve okul bitimlerinde zaten Türkiye'ye geliyorlar.
Zaten bu yasak hali hazırda parası olmayan garibanlara işliyor sadece. Onlar da başlarını açmak zorunda kalıyorlar.
Yani diğerleri okuyup ne yaparsa şimdiki yasağın kalkması ile de aynısı olacaktır.

#9 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:29

Anlamadım . *ühü

Başörtülü olduğu için okuyamayan öğrencilerin hepsinin babası fabrikatör mü de , gidip yurt dışında okuyorlar ?

Her ne olursa olsun , bu doğru değil .

#10 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:31

Yahu hepsi demedim. PArası olan gidiyor okuyor dedim. Parası olanın kızı kuyor yurtdışında yalan mı yani.
Olmayanında mesela imam hatip derneği var. Önder diye. Başarılı olan kızları gönderiyor tabi belli sayıda. Yurtdışında okutuyor.
Bu yasak da kala kala oralara gidemeyenlere kalıyor..

Bu mesaj Antipolitik tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.01.2008 - 23:33

#11 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:33

Ben anlamam kardeşim . Başörtüsü her yerde serbest olsun . *ühü

#12 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:35

AKP ile MHP'ye kapatma davası açacaklar heralde. başörtü yasağını kaldıracakları için. Vural savaş demin bir şeyler diyordu "tarafsız bölge" de ama... *ühü

Bu mesaj Antipolitik tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.01.2008 - 23:36

#13 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:42

Orta öğretimde türbanın olmaması gerekir.Sonuçta kanun var.Sorumlusu bu çıkacak kanun değişikliği değil görevlerini layıkıyla yapmayan kişiler olur.

Milli eğitim müfettişlerinin görevi nedir acep? Ne diye para alırlar?
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#14 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:44

Antipolitik arkadaşım ,

Anlaşılan odur ki ; Milliyetçi Hareket Partisi , aynı anda hem Cumhuriyet değerlerini , hem de halkın dini vecibelerini özgürce yerine getirebilmesini savunmasının bedelini ödeyecek .

Bu mesaj Belligerant tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.01.2008 - 23:45

#15 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:48

Türban olayı çözülmüş ve bitmiştir. İlköğretim (liselerde zorunlu hale geldi bilionus)hariç her alanda serbest olacak..

Bu yılın ilk çeğreğinde türban, ilk yarısında Anayasa 301 dahil çözüme ulaştırılacak olup, AB ile müzakerelere kaldığımız yerden defam etcez. : )

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#16 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2008 - 23:51

O halde bunu kutlayalım . *ühü

#17 dumrul

dumrul

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.785 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgi alanım konsept

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 00:07

valla benim endişelerim var
ama bu hükümetten değil
kendim gibi aydın geçinen insanlardan :blink:

ehe bu arada kendimi aydın statüsüne koymuş bulunmaktayım

gözünüz aydın *drunk

şaka bir yana ben bu yasakların içine edim ki
insanları böyle kavram karmaşası yerine
aaa bu paşanın pisliği diye herkez ağız birliği etsin

yoksa güzelim ülkemde birileri türbana karşı olacak ( artık ipneliğine ya da bildiği doğrular adına )
birileri de türbanın takılmasını isteyecek ( artık günahı boynuna )
Turkish Rock Legend

#18 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11.851 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 00:20

endişelerimin yerini artık korkular aldı. ilkokuldakilerede evde mahallede baglıyolar merak edilecek bişi yok yane. 3-4 yaşında başlıyor artık türban olayı :blink:
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#19 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 00:35

Ne alakası var ?

Başörtüsü takmadığı için baskıya maruz kalan kaç kişi gördün ya da kaç kişi tanıdın ? Sen başörtüsü takmıyorsun diye , millet ''başörtüler foraaa'' mı yapsın ?

Asıl baskıyı gören , çoğunlukta olmalarına rağmen başörtülülerdir . Üniversitelerde o kızcağızlara vebalı gibi bakan bir sürü gerizekalı var .

Bak nasıl sinirlerdim gecenin bu saatinde ...

#20 RedSnow

RedSnow

o σℓмαdαη αѕℓa

• Dokunulmazlar
  • 8.898 Mesaj

Gönderim zamanı 30.01.2008 - 00:41

Yakında Kara Çarşaflara Dönüş Başlar İlk Adım Atıldı... :blink: