İçerik değiştir

- - - - -

Soralım öğrenelim.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 61 yanıt verildi

#41 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.07.2007 - 12:07

Mısır Piramitleri..

Evet merak ettiğim bir konu daha..
O koca koca taşlar nasıl olmuşta üst üste koymuşlar. ?

Amcam geldiydi bundan uzun zaman önce ziyarete. Gelir gelmez lafı sokuverdiydi. Yemek yemiyormusun ,çok zayıfsın. Biz senin yaşındayken şöyleydik böyleydik. Taşı sıksak su çıkarırdık. Yahu amcam taşı sıksa su çıkardı diyelim. Başka babayiğitte bilmem kaç kiloluk taşı kaldırdı diyelim.

Hayır anlamadığım o zamanlarda nasıl olmuşta o koskoca tonlarca taşı kaldırmışlarda gökdelen gibi yapmışlar ? ::

Değişiklikler Kaydedildi...

#42 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 01.07.2007 - 14:05

Mısır Piramitleri..

Evet merak ettiğim bir konu daha..
O koca koca taşlar nasıl olmuşta üst üste koymuşlar. ?

İki rivayet muhteliftir:
1.Piramit yapım işi için Mısırlılar ihale açarlar,uzaylı dostlar gelip ihaleyi alırlar.Yüksek teknoloji yardımıyla bu olağanüstü olduğu herkesin malumu binaları inşa ederler.Hakedişlerini alıp dünyadan ayrılırlar.
2.Mısırlı elemanlar,binlerce adamı onlarca yıl çölde düzenli ve tertipli bir şekilde çalıştırıp bu binaları dikerler.Bir televizyon kanalı bu inşaatla ilgili şahane bir belgesel yayınlamıştı dizi tadında.

Artık hangisine inanırsan...
I find your lack of faith disturbing!

#43 guide

guide

Follow me! If you can...

• Üyeler
  • 3.241 Mesaj
  • İlgi Alanları:Tenis , Body Building , Kick Boxing , Müzik dinlemek , Gaz'lamak .

Gönderim zamanı 01.07.2007 - 14:21

Dün veya eveli gün Discoveryi izledim evde misafir sohbetinde kaçak olarak :) ; mısır pramitlerini yapan işçilerin köle olup olmadığı tartışmasına aydınlık getirme açısından yapılan araştırmaların kölelere ait olmadığı sonucuna varıldı. Mezarlardan çıkan kemik örnekleri , kafa tası , mumyalar vs ler bilgisayar ortamında analiz ediliyor , örnek kafa ve vücutlar oluşturuluyor. Ayrıca çalışan işçilerden bazılarının mezarlarına bakıldığında ve mumyalama tekniği ile gömülmesi çalışanların köle olamayacağı tezini büyük bir şekilde doğrulanmasını sağlıyordu ::

Heeee birde çalışan işçilerden örnek alınan bir kaç kafa tasında ; Beyin Ameliyatı olduğu tespit ediliyor ... Burdan çıkaracağımzı sonuç , o an bi teknoloji ve bilim patlaması olması *heyo
<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#44 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 04.08.2007 - 14:47

Dünyada en çok tarihi dokuya hangi ülke sahip ?

#45 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 10.08.2007 - 02:39

Dünyada bir çok milletin tarihi çok eskilere dayanmaktadır... Ancak Öne çıkanlar Çinliler,İranlılar,Mısırlılar, Antik Yunan ve Türkler...

Bunların içinde en eskisi tabiki Mısır Medeniyeti... M.Ö 5000 yılına ait bilgiler ortaya çıkarılmış. Ayrıca sizinde bildiğiniz gibi bir çok şeyin ortaya çıktığı yerde bu coğrafyalardır Mısır ile Mezopotamya coğrafyası... Matematik, yazı, hiyeroglif, Piramitler, takvim v.s Ayrıca Tevrat,Zebur gibi Çok eski ilahi kitaplarda da Mısır Firavularından bashedilir....

Sonra gelen İranlılardır... Çok köklü bir tarihi sahiptirler ve binlerce yıl hep aynı coğrafya üzerinde yaşamışlardır... İranlıların atası Persler onların atası Medler... M.Ö 3000 yıllarına kadar dayandırılmaktadır....

Daha sonra ise Çinliler.... Çin tarihide M.Ö 2200 lere kadar dayandırılmaktadır....

Ve tabiki biz Türkler, ilk Türkler hakkında bilgiler M.Ö 1800lere kadar dayandırılır ancak bunlar kalıntılara göre hesap edilmektedir, yazılı kaynaklarda ise Hunların atası olan Hiung-nu lardan Çin kaynaklarında M.Ö 700 lerde bahsedilmiş ancak tam anlamıyla Türklerin adının geçtiği tarih ise M.Ö 3. yy.

Çin ve İranlılara göre göçebe bir yaşam tarzı süren İlk Türkler yazıya önem vermedikleri için tarihlerini yazlı belgelere dökmemişler onun için tam anlamıyla kaç bin senelik bir tarihi olduğu konusunda spekülasyonlar vardır... M.Ö 5000 yılına kadar dayandıranlar bile var...

Antik Yunanda bu gruba dahil edilebilir...

Ama en köklü tarihsel dokuya sahip olan Mısır Ülkesi tabiki....
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#46 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2007 - 16:53

İstanbul'daki bir müzede bir elmas görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. Resmini de aradım ancak bulamadım. Bişey elmasıydı.. O elmasın bir hikayesi var mı? Kime aitti? Kim tarafından yapıldı? Nerede bulundu? Satılık mı? *cool
Cevaplarınız için teşekkürler.

*kaşıkçı elması diyesim geliyor ama değil sanırım *cool
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#47 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 12.08.2007 - 18:06

müze adını hatırlıyormusun??

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#48 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 13.08.2007 - 00:22

Bahsettiğin Kaşıkçı elmasıysa bilgi verebilirim.... Başka bir elmas hakkında bilgim yok maalesef...

#49 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 17.08.2007 - 19:54

Sonu .....izm'le biten şeyler ne anlama geliyor , biriniz anlatsanızda bilgilendirseniz Allah rızası için. :)

#50 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 17.08.2007 - 22:06

siyasi doktrinlerle ilgili anlamda mı soruyosun
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#51 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 17.08.2007 - 22:08

Satılık mı? :P

satılık.. satılık...
2-3 ada ya değiş-tokuş ederiz istersen :)
Gönderilen Resim

#52 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 01:51

izm... Bir siyasi ideoloji ya da bir dünya görüşünün anlamı olarak kullanılır...

Örnek; Kemalizm; Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yol, İlkeleri, onun ortaya koyduğu düşünce sistemi... Kemalist bu ülküde hareket eden kişi...

Örnek; Faşizm; mensup olduğu ırkı bütün ırklardan üstün tutmaya, dünyadaki diğer milletleri yok sayan düşünce sistemi... Faşist bu ülküde hareket eden kişi...

daha örneklendirilebilir...Sosyalizm, Komünizm, v.b.. bunlara mensup olan kişilere ise sonu ''ist'' ile biten sıfatlar takılır...

#53 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 12:02

siyasi doktrinlerle ilgili anlamda mı soruyosun

Cevaplarlar belki diye düşünmüştüm.*heyo

#54 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 12:11

dokuzcum cevaplandırmışlar zaten *heyo

tam karşılığı doktrin yada türkçesi "öğreti"dir

komun-izm
ideolojinin kökü komun "izm" eklendiğinde komunal sistem doktrini
yada liberal-izm ideolojinin kökü liberal "izm" eklendiğinde liberal öğreti....gibi

#55 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 12:12

Soruyu sorarken öyle düşünmüştüm canım. Cevabı gördüm ben teşekkür ederim. *heyo

#56 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 12:25

bi de daltonizm var onu açıklayamazlar iştee *zong
o renk körlüğü demek ama sonu niye izm bilmiyorum *heyo
Gönderilen Resim

#57 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 18.08.2007 - 12:41

işte onu da dalton öğretmiş ya..bir nevi öğreti *zong
illa cevap vericem *heyo

#58 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 02.12.2007 - 11:19

hani soru yok mu? :)

#59 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 02.12.2007 - 11:34

Ben sorayım müsade edersen!

İttihat ve terakki cemiyeti hain bir teşkilat mıydı?

Bu mesaj Canan tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 02.12.2007 - 11:37

2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#60 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 02.12.2007 - 11:56

öncelikle hain kelimesinin çok ağır olduğunu ve tarihimizde bir şekilde yer etmiş ve amacı vatanı olmuş kişiler için kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.

ittihat ve terakki ye gelince; bu cemiyetin temelleri tanzimat reformlarını yeterli bulmayan ve osmanlının yıkılışını engellemeye çalışan kişiler tarafından atılmıştır. öncesinde genç osmanlılar sonrasında jön türkler adını verdiğimiz batıda eğitim görmüş osmanlı aydınları meşruti bir yönetimi getirip padişahın yetkilerini kısıtlamak ve bu yolla devleti çöküşten kurtamak amacıyla İttihat ve Terakki cemiyetini kurdular. cemiyet başlangıçta gizli bir örgüt olarak faaliyet gösterdiği ve örgütlenme tarzı mason localarına benzediği için eleştirilere maruz kalmaktadır. cemiyetin kurucuları türk milliyetçisi olan askeri tıbbiye öğrencileri ve paristeki jön türk hareketinin lideri Ahmet Rıza grubudur.

tarihi olaylara girmeden kısaca, gelişim sürecini izah etmeye çalışacağım.

cemiyet önce makedonyada örgütlenmiş ve üye olan subayların dağa çıkarak padişaha ve monarşiye başkaldırması sonucu 1908 ihtilalini başlatmıştır. bundan sonra II.meşrutiyet ilan edilmiş ve osmanlı meclisli bir yönetime geçmiştir. amaç sadece devletin bekasını sağlamaktır. ancak ittihatçı liderler(cemal paşa,enver paşa ve talat paşa) iktidarı tam olarak ele geçirmemişler ve perde arkasından yaptıkları yönetim muhaliflerin tepkisini çekmiştir. sonrasında padişah ve mpnarşi yanlıları ile alaylı subayların çıkardığı 31 mart isyanı ile cemiyet kontrolü eline aldıysada birinci dünya savaşına kadar belli aralıklarla muhalefette kalmıştır.

ittihatve terakkinin hatası asla "b" planlarının olmamasıdır. icraatları tartışılamaz derecede vatanperverdir ancak stratejik düşünmekten yoksun ve ihtiraslıdırlar. belki de bu yüzden birinci dünya savaşına katılmaları konusunda günümüz tarihçilerinden eleştiri alırlar. halbuki osmanlının 1914 yılındaki durumuna baktığımızda savaşa katılmamak yada tarafsız kalmak mümkün değildir. ittihatçı yada padişahçı kim olursa olsun bu savaş osmanlı için kaçınılmazdı çünkü amaç osmanlıyı parçalamaktı.

o yüzden ne enver paşa ne ittihatçılar haindir.
ancak savaştan sonra herbiri adi birer savaş suçlusu gibi yargılanmış ve sürülmüştür. hatta istanbul hükümeti iitilaf devletleriyle işbirliği yaparak şimdi kendimizi aklamya çalıştığımız ermeni meselesi yüzünden ittihatçı subayları yargılamaya (ermeni katili sıfatıyla) bile kalkışmışlardır.

kaldıki hain olsalar beş parasız başka memleketlerde türklük davası için ölürler miydi.

gazete harabenin bu haftaki sayısında milli mücadelede ittihatçılık diye bir çalışmamı ekledim yarından itibaren kurtuluş savaşı döneminde ittihatçılık ve cemiyetin gelişim süreci ile Mustafa Kemal ile mücadelelerini oradan da okuyabilirsiniz.