İçerik değiştir

- - - - -

Soralım öğrenelim.

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 61 yanıt verildi

#21 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 26.05.2007 - 22:45

Evet Poseidon şimdi asıl benim adını unuttuğum bir tarih olayı ile sorumu yöneltiyorum lütfen benim hatırlamam da yardımcı olunuz.

Pek çok tarihçi ve tarih meraklısı Roma İmparatorluğunun bölünme nedeni olarak M.S 313 yılında Büyük Konstantin'in yayımladığı Milano Fermanı göstermektedir. Benim ise bir zaman duyduğum bu tarihten çok önce Roma imparatorluğunun katıldığı büyük bir deniz savaşının bu bölünmenin gerçek nedeni olarak aksettirildi.Bu deniz savaşı hangisiydi ve özelliği ne idi hatırlıyor musun?
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#22 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 26.05.2007 - 22:53

Valla bu konuda yeterince bilgim yok ama benim bildiğim savaş ile değil yönetim şekli itibariyle bölündüğü poliarşi dedikleri bir sistem İmparator Tehodisios ülkeyi iki oğlu arasında ikiye bölümüş ve her iki tarafında kendi içerisnde çarını seçmesini uygun görmüş olamsından kaynaklanan bir şey... İlerleyen senelerde de zaten ayrılığın körüklendiği sebep... Din olmuştur...
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#23 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 26.05.2007 - 23:16

Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılması ile bildiklerimi paylaşmaya çalışayım, Öncelikle Roma Tarihi imparatorluk döneminde çok geniş sınırlara ulaştığı ve eyalet sayısı arttığı için merkezi yönetim zorlaşmış ve merkezi yapı sarsılmaya başlamıştı.Özellikle orduya ayrılan bütçe halkı zor durumda bıraktığında roma halkı yokluk yaşamaya başlamıştı.bundan sonra demokratik özellikleri olan kurumlar bir bir imparatorluk etkisine girdi ve iç çekişmeler artmaya başladı...

sürekli hanedan değişiklikleri yüzünden dış politikaya eski önem verilemeyince balkanlardaki eylatlerde huzursuzluklar çıkmaya ve doğudan sasani baskısı artmaya başladı. Balkanlardaki eyaletlerde huzursuzluk çıkmasının sebebi de KAVİMLER GÖÇÜ diye bildiğimiz Karadenizin kuzeyindeki kavimlerim yer değiştirerek roma eyaletlerine inmesidir.

bu arada hristiyanlıkta eskisi gibi baskı görmeksizin yayılmaya başlamıştı.
devleti merkezden yönetmek imkansız hale gelince ülke 4 yöntim bölgesine ayrıldı ve başkent milanoya taşınınca Roma eski önemini kaybetti.

I.konstantin döneminde Yunanlılar tarafından Bizans bölgesi oluşturuldu ve siyasi birlik yeniden sağlandı.aynı dönemde konstantinin de hrıstiyanlığı kabul etmesiyle yeni dinin yayılışı hızlandı. ancak konstantinin ardından gelen imparatorlar siyasi birliği devam ettiremeyince devlet 364 yılında ikiye ayrıldı...

yani devletin ikiye ayrılması yönetim sorunu ile ilgilidir diye biliyorum.

#24 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:12

Osmanlıdaki en iyi padişah , en kötü padişah kim ? :doggy:

Değişiklikler Kaydedildi...

#25 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:31

Cevap veriyorum: En iyisi Yavuz Sultan Selim
En kötüsü dersen ona cevap veremem hepsi ayrı bi tuhafmış çünkü. Ama yavuzun yeri ayrı.

Salih Gönüller

#26 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:31

kişiden kişiye değişebilir bu...
neye göre iyi
yada neye göre kötü padişah önce nereden bakacağımıza karar vermeliyiz,sosyal bilimciler ve özellikle tarihçiler net ifadeler kullanmazlar pek,yani bu tamamen iyidir bu tamamen kötüdür demek tarihin bilim anlayışına ters aslında biraz...
siyah-beyaz renkler veremeyiz kişilere yada olaylara.Örneğin II.Abdulhamid kimilerine göre kızıl sultan kimine göre ise ulu hakandır.

benim fikrimi sorarsanız içinde bulunduğu kötü koşullara rağmen istikrarlı bir dönem olan hatta gerileme içinde yükselme diyebileceğimiz IV.Murat dönemi en iyisidir.

Osmanlı tarihinin en iyi padişahı Yavuz Sultan Selim'dir. (poseidonda böyle düşünüyordur sanırım,kendisinin fikirlerinide almak istiyoruz, ) :doggy:

en kötü dönem ise; II.Beyazıd dönemi ve V.Mehmet Reşad dönemleridir.

#27 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:37

Yavuz Sultan Selim ne gibi icraatlarda bulunmuşki ?

( Tarihçisiniz yahu sizden iyi kim bilecek :doggy: )

Değişiklikler Kaydedildi...

#28 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:40

Şöyle bir geliştirme yapsak soruya...

Türk tarihi, İslam tarihi ve Avrupa tarihi ya da genel olarak tüm tarih için de etkisi en fazla olan padişah ya da dönem diye sorsak....
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#29 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:41

pose cevap vercek
ben kaçıyom mesai bitti :doggy:

#30 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:48

Bu biraz göreceli bir kavram... Padişahların bulundukları koşullar, yanında bulunan vezirler, asker üzerindeki otoritesi v.s bu durumu belirler... Kimisi En iyisi Kanuni Sultan Süleyman der kimisi II.Abdülhamid kimis Yıldırım Bayezıd...

Ama bence ki tarihçilerden bu konuda hem fikirdir... Çok iyi bir yönetici, bir askeri deha, Osmanlı devletini bir imparatoluk haline getiren, Osmnalıyı tam anlamıyla Fetret devirinde çıkaran, askerle üzerindeki otoritesi tartışılmaz olan padişah Fatih Sultan Mehmet'tir... Çok genç yaşında inanılmaz başarılara imza atan bu padişah yalnızca Osmanllı tarihindeki en iyi padişah değil Türk tarihinde de parmakla gösterilecek bir kişiliktir... Kudinin cevabıda burada gizlidir... Kendisinin yaptığı icraatlar sade Türk tarihi açısından değil Avrupa tarihi, İslam tarihi ve hatta Hıristiyanlık tarihinin seyrini değiştirmiştir...

Bir 10 sene daha yaşasaydı... Romaya sefere çıkabilirdi tabiki Mısır işini halettikten sonra zaten zamanında Otranto yani çizmenin topuk kısmı osmanlılar tarafından feth edilmişti...

Benim için daha sonra da Yavuz Sultan Selim gelir... 8 senelik saltanatına 80 senelik iş sığdırmıştır... Kendisinin ilmi ve askeri dehası sadece Fatih Sultan Mehmet'le karşılaştırılır. Birazdan açıklıcam yaptıklarını...

Kötülük meselesine gelince biraz vizyon eksikliği biraz saltanatın zevki, biraz psikolojik sorunlar birazda dirayetsiz bir kişilkte olmaları ve bulunduğu şartların etkisiyle kötü yönetimle osmanlı tarihnde bir çok örneği vardır... Mesela ; av merakı yüzünden sefere çıkamayan Avcı Mehmet, samur kürkü merakı yüzünden hazine yi boşaltan Deli İbrahim, psikolojik sorunları dolaysıyla kadınların ve ağaların maşası olan I.Mustafa, silik bir kişilk olan III.Osman, dönemin durumları itibariyle Mehmet Reşat, Vahdettin, örnekler çoğaltılabilir...

#31 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:48

Türk tarihi, İslam tarihi ve Avrupa tarihi ya da genel olarak tüm tarih için de etkisi en fazla olan padişah ya da dönem diye sorsak....

Böyle dersen Kanuni Sultan Süleyman denir bence.
ama Yavuz Sultan Selim'in sekiz senede ağzına kadar doldurduğu hazineyi 46 senede boşaltamamış ya Kanuni o bakımdan tek geçerim Yavuzu.
Hatta bir anekdot var:
Yavuz Sultan Selim Tebâsıylan sarayın koridorlarında hararetli hararetli koşturmaktayken. lalasıyla beraber 14'lük Süleyman çıkar karşısına Süslenmiş püsleniş sürünmüş falan bir şekilde görünce süleymanı Sultan Selim çok sinirlenmiş. Tahtın Tek varisini böyle efemine kıyafetler içinde görünce. Hiddetle baarmış. "Anana giyecek bir şey bırakmadın mı deyyus" demiş.
Süleyman Türkân Şoray gibi ağlayarak odasına kaçmış.
Ama Sonra KANUNİ olmuş ki değme gitsin.

Salih Gönüller

#32 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 31.05.2007 - 17:57

Kanuni konusu biraz tartışılır aslında... Babasının mirası üzerine 46 sene hükünmdarlık yapmıştır... 13 sefere çıkmıştır bizzat ama bir tane meydan muharabesi yaşamıştır... Macaristana 6 sefer yapmıştır bunların hepsi göz dağı vermek ve güç gösteri olmuştur. Gittiği seferlerde çok sayıda kale ele geçirmiştir... Ancak kesin bir yumruk indirememiştir... Viyana'yı alıp macaritstan sorununa çözüm bulmak yerine sık sık sefere çıkmış ama bir sonuç elde edememiştir.

Johor'un anlattığı anektod güzel bir örnektir...

Yavuz Sultan selim Hazineyi doldurduktan sonra bir vasiyette bulunur... Hazine padişahların mührü ile açılıp kapanır... Yavuz'da vasiyetinde ''kim ki beytü-l malı benden daha çok doldurursa onun mührüyle kapanıp açılsın'' der ancak ondan sonraki hiç bir padişah onu geçememiştir ve osmanlı yıkılıncaya kadar hazine yavuzun mühhür ile açılıp kapanmıştır. O mühürde şu anda Topkapı sarayın'da hazine odasında sergilenmektedir...

#33 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 20:52

'Türkleri öldürebilirsiniz ama (asla) yenemezsiniz.' Napolyon

Bu sözü Napolyon söylemiş diye biliyorum.Doğruluğu ve ne zaman söylediği hakkında bilgi isteyecektim. *heyo
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#34 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 20:58

Hımmm valla ilk defa duyuyorum... Onun için bir yorum yapamıcam...

Ama Napolyon'un aslında Osmanlı askeri olacağını son anda bunun gerçekleşmediğini ve ülkesine dönerek birden bire imparator olduğunu biliyorum...

Adı da Abdullah Paşa olacaktı..

Bu mesaj Poseidon tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.06.2007 - 21:03

#35 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj
  • İlgi Alanları:İlgisizim.. :)

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 22:21

Burda tarihci arkadaşımız öğretmen adayı posedion var o cvplar hep artık :)

#36 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 22:27

Nacizane cevaplarız... bildiğimiz bir şeyse tabi...:)

#37 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 22:59

Osmanlıdaki en iyi padişah , en kötü padişah kim ? :)

En iyisinin ...... derim ben. Sevmem osmanlıyı.. *lol

En iyi osmanlı ölü osmanlıdır. :)

En iyi düz mantıkla Fatih olacaktır.

Savaş adamı, fikir adamı, siyaset adamı, sanat adamı.

Kurucu Osman Bey diyebiliriz, Fetret devrine son verip osmalıyı dağılmak kurtaran Çelebi Mehmet, Osmanlı sınırlarının en büyük hacme ulaştıran ve en uzun tahtta kalan Kanuni, Halifeliği getiren Yavuzda denebilir : )

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#38 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 23:04

Muhalif bir kanat olmucam... Kasıcam kendimi...:)

#39 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 06.06.2007 - 23:42

Nacizane cevabım Genç Osmandır 1604-1622 : )

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#40 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 07.06.2007 - 11:23

'Türkleri öldürebilirsiniz ama (asla) yenemezsiniz.' Napolyon

Bu sözü Napolyon söylemiş diye biliyorum.Doğruluğu ve ne zaman söylediği hakkında bilgi isteyecektim. :)

"insanlari yucelten iki buyuk meziyet verdır:
- erkeğin cesur
- kadının namuslu olması
bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. icabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak.

işte türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. bundan dolayıdır ki, türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler"

sözün tamamı böyle
ne zaman söylediğini bilmiyorum ama kendisi bir istanbul ve Türk hayranıdır aslında ve posenin de dediği gibi Nizam-ı Cedit ıslahatları sırasında Osmanlı ordusuna katılacakken Fransadaki ihtilalden dolayı ülkesinde kalmıştır. Hatta dünya tek bir devlet olmalı başkentide İstanbul olmalı gibi bir sözü daha vardır.