İçerik değiştir

- - - - -

Allahın Adaleti Var Mı?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 59 yanıt verildi

#1 agnostist

agnostist

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 19:54

Baksanıza bir yanda zenginler bir yanda fakirler.Bir yanda ağlayan bir yanda gülen.Bir yanda açlar bir yanda toklar.Bu mu adalet?
Allahın gücü herşeye yeter.O istese herşey mükemmel, herşey güzel olmaz mıydı?Kötü insan bile kalmazdı.Hepimizi cennete gönderirdi.O halde neden kötülüklere müdahale etmiyor?Neden sessiz kalıyor?Yoksa o kötü mü?

#2 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 20:19

Allah’u Teala insana iyilik ve kötülük yapma yeteneği vermiştir. Sonra kuldan iyilik yapıp cennetine girmesini istemiştir. Allah kuluna akıl irade vermiş ve yaptığı işin sonucundan kendisini mesul tutmuştur. Kısaca iyiliği ve kötülüğü yapan insandır. Allah o iyi veya kötü işi yapan kişiye o işi yapabilme gücü verir. Fakat bu gücü verme işi insanın iradesine, isteğine göredir. Yani insan neyi isterse (iyilik veya kötülük) Allah onu yaratır kı sonucundan da insan kendisi mesul olabilsin, kendi iradesinin sonucuna katlanabilsin . Allah iyi ve kötülüğü gösterir sonuçlarını (cennet, cehennem) söyler iradeyi insana bırakır. İsteyen cennete isteyen cehenneme gider.

Allah’u teala hep iyiliğimizi ister. Bir yol düşünelim yolun iki tarafında beyaz ve kırmızı ışık veren sınır taşları vardır. Elimizde trafik rehberi önümüzde kılavuz olan bir trafik polisi vardır. Ayrıca Allah insana akıl da vermiştir. Şimdi polis yolu gösteriyor, trafik rehberi yol hakkında bilgi veriyor sınır taşları yolun sınırlarını çiziyor akıl da doğru yol bulabiliyorken bir kişi bu yolda kaza yapsa, yoldan çıksa uçuruma düşse suç kimde olur? Şoförde mi, kılavuz (polis) da mı, rehber de mi, sınır çizgisi taşlarında mı?

Aynı şekilde Allah insana sınır çizmiştir. Bu taşlar ayet ve hadislerdir. Trafik polisi peygamberdir. Trafik rehberi kitabımız Kuran’dır. Aklı da Allah vermiştir hala daha insan uçuruma, cehennem çukuruna düşerse suç insanda olmaz da kimde olur?

Şura suresi ayet 30: " Sizin başınıza gelen kötülükler ancak elinizle kazandıklarınızın, yaptıklarınızın sonucudur. "

Bir musibetle mi karşılaştık o bizim kendi elimizle yaptığımız kötülüklerin doğal sonucudur. Başka suçlu aramak sorumluluktan kaçmaktır. Mesela bizler kendi elimizle (parfümle, egzozla...) ozon tabakasını deliyor sonuçta güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz.

Kötülük iyiliğin olmamasından dolayı meydana gelir. İyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır. İyiliğin yokluğu kötülüğü doğurur. Ayrıca genelde dünyaya iyilik hakimdir. Kötülük olsa bile bu iyiliğin değerinin bilinmesi için gereklidir. Ayrıca bazı kötülükler hayra vesile olurlar. Açlık tokluğun kıymetini hastalık sağlığın değerini... insana kavratır. Ayrıca ağaçtan düştük diye bütün ağaçlar, suda boğulan var diye her gördüğümüz su... kötü kabul edilemez. Bunlar istisnadır. Bunların asılları iyidir.

#3 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 20:23

Arkadaşım sınav denince senin aklına ne geliyor... Bir öğretmen istese herkese 5 verebilir pekala değil mi ama vermiyor Çalışanla Çalışmayanın ayrımını yapıyor değilmi...

Allah san ceza vermiyor ki kaderi senin seçmediğin hakkında elinde belgelerin varmı? Belki de dünyaya bu kaderle gelmeyi seçen bizleriz; belkide bu kaderi seçmemizdeki nedenler; kimine dünyada mutluluk hoş gelmiştir, kimi mukafatını öbür tarafta almayı istemiştir. Belkide senin çok mutlu gördüğün, zengin dediğin insanlar mutlu değildir... Örneğin sakıp sabancının çocuğuna servetinin bir faydası yoktur. Bana gözlerini kaç paraya satarsın, ya beynini demekki sende zenginsin...

Şunu belirtmek istiyorum; Allah istese istediğini istediğ gibi yapar yalnız kader dediğimiz şeyi bunla karıştırmamak gerek... Kader Allah'ın olacak olan şeyleri önceden bilmesidir. Yani Allah sen hata işle demez Allah senin hata işleyeceğini bilir. ( Tıpkı Şunun Gibi : Meteroloji yağmur yağacak der; yağmur meteroloji dediği için yağmaz, yağmurun yağacağını meteroloji çeşitli olaylardan yola çıkarak bilir )

Allah En Doğrusunu Bilir...( Amenna )

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i

#4 id

id

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.185 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 20:25

bu konuyu açan kişi ye sesleniyorum... kaybol..
utter nonsense

#5 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 20:54

sizin anlatmak istedikleriniz kısaca:imtihan.
tamam da allah neden bizi imtihan ediyor?
bu imtihanda yaralanacaklar, haksızlığa uğrayacaklar, acı çekecekler olduğunu bilmiyor mu?
bir insan düşünün bütün ailesini trafik kazasında kaybetmiş.bu insan allaha isyan etmeyecek mi?
daha net konuşursanız sevinirim.arkadaş allah istediğini yapar, istediği olaya göz yumar, itaat edeceksiz derseniz daha saygı duyarım size.

#6 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 21:28

Kardeşim bak;
Kaderi senin seçmediğin hakkında bir kanıtın var mı?

bu dünyaya kendi isteğinle gelmediğin hakkında kanıtın var mı?

Birileri eziyet çekiyormuş birileri mutluymuş. Kim mutlu kim eziyet çekiyor. Ölüm herkeze geliyor bu ha hasta oldu öldü; hada trafik kazasından. illada sen isyan edecem diyosan tutmuyoruz kardeş buyur et.

Herkese bildirilmiş mi bu kurallar? -evet. O zaman isteyen inansın isteyen inanmasın gider Allah'a öyle dersin sen... Sürekli kelime oyunlarıyla ( saplantı haline gelmiş ) kafa karıştırmaya çalışıyorsun...

Senin dinin sana benim dinim bana. Bırak benim Yaratıcıma, Dinime saldırmayı...

Tövbe Ya Rabbim...

BİTTİ!

CAN_i

#7 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 21:42

Değerli arkadaşım naturel 2 :smitten: ...

İnanan insanlar gideceği yolun akıbetini kendileri tayin etmiyorlar...

Bu Cenab-ı Allah'ın Dünya'yı yaratmadan önce alın yazımıza yazmış olduğu bir kaçınılmaz...

Gerçi kaçınılmaz demeyelim...

İnsanlar bazı konularda kendi kaderlrini kendileri tayin ederler...

Bu senin elinde...

#8 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 21:51

''İnanan insanlar gideceği yolun akıbetini kendileri tayin etmiyorlar...

Bu Cenab-ı Allah'ın Dünya'yı yaratmadan önce alın yazımıza yazmış olduğu bir kaçınılmaz...''

allahım yarabbim :smitten:)

biri senin elinde diyor biri allahın elinde diyor.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.10.2006 - 21:55

#9 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:04

Değerli agnostist sana ne demeli bilmiyorum...

Kötü anlamda demiyorum...

Bence sen ruhsal sıkıntı yaşayan bu sıkıntılardan kurtulmak için sürekli sorgulayıcı bir arayış içerisinde bulunan bir arkadaşımızsın...

Ne diyelim Allah önce bana sonra sana hidayet versin...

#10 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:11

Birde sana şu soruyu soralım...

Bir kaç Ayet-i Kerime de olsa Kur'an-ı Kerim okudun mu?

Dinimiz İslam hakkında ne biliyorsun?

Manevi durumun nedir?

Yaşandığın olaylar senin sağlıklı düşünmene etki ediyor mu?

Şimdi uzan ve en başından anlat...

#11 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:12

evet ruhsal sorunlarım var.sizin gibiler yüzünden hasta oldum.
islam hakkında da çok şey bilirim.kuranı da okudum.

Düzenleme : Lütfen hakaret etmeden mesajlaşalım.

Bu mesaj dokuzharf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.10.2006 - 22:15

#12 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:13

değerli agnostist

kader konusuna bıraktığımız mesajı aynen aktarıyorum...

Kader, Allah-ü Teala’nın olacak olan bütün her şeyi önceden bilmesi kaza da bu bilinenin vakti ve zamanı gelince vuku bulması, olmasıdır.

İnsan kaderin mahkumu mudur? İnsan sadece Allah’ın yazdıklarını yapabilen bir figüran, bir oyuncu mudur? İnsan yaptığı işlerden ne ölçüde sorumludur?

Yapılacak işlerde karar verme yetkisi insana aittir. İnsan kendi hür iradesi ile adam öldürme, öldürmeme içki içme içmeme...işlerine karar verir. İnsan düşünür, karar verir ve yapar. Allah-u Teala hiç birine müdahale etmez. Her şeyi insan kendisi yapar . Sonuçta da iyilik yaparsa cennete kötülük yaparsa cehenneme gider. Allah-u Teala işi yapan insana müdahale etmez sadece iyilik yap diye teşvik eder. Kötü işleri (içki, kumar, zina...) yasaklar ve yapmamamızı ister. Ama karar verme yetkisi insana aittir ki verdiği karara göre ya cennete ya da cehenneme kendisi gidecektir. Allah kulunun yapacağı olaya müdahale etmez. Sadece ne karar vereceğini önceden bilir. Ama bilmesi insanın fiilini, eylemini etkilemez. Çünkü insan Allah’ın kaderine ne yazdığını (yani ilerde kendi hür iradesi ile ne yapacağını ) bilememektedir.

ÖZET :İNSANLAR ALLAH'IN YAZDIÐINI YAPMIYOR , ALLAH İNSANLARIN NE YAPACAÐINI ÖNCEDEN BİLİYOR.

Kullarının önceden ne yapacağını bilemeyen bir tanrı “Allah” olamazdı. Buradaki tek soru insanın ne karar vereceğine müdahale etmeyen Allah’ın olayı olmadan önce bilmesidir.

Zaman, önce, sonra, olayın anı... bütün bunlar insanlar için söz konusudur. Yani zaman insan için söz konusudur. Allah için söz konusu değildir. İnsanı yarattığı gibi zamanı da Allah yaratmıştır. Allah yarattığına mahkum olamaz, onunla sınırlandırılamaz. Allah bütün zamanı ve zamanları görür. Tıpkı bizlerin sınıflarımızda bulunan tarih çağları şeritlerimizde 1453’te İstanbul’un fethedildiğini 1783’te Fransız İhtilalini gördüğümüz gibi. İşte Allah-u Teala da yarattığı zamandaki olayları görür, bilir ve yazar

Bilim adamları güneşin tutulacağı zamanı önceden hesaplayabilmektedirler. Yani bilim adamları önceden güneşin tutulacağı zamanı bulup bunu takvimlere, kitaplara yazmaktadırlar. Ama güneş tutulduğu zaman bilim adamları bunu yazdığı için tutulmamaktadır. Şartlar nedenler oluşmuş ve vakti gelince güneş tutulmuştur. Bilim adamları sadece bu şartları nedenleri önceden bilip güneş tutulma zamanını hesaplamaktadır. İnsanlar bazı olayları önceden bilmektedirler. Ve bu bilmeleri olayı etkilememektedir. İnsanlar bile bildiğine göre insanları yaratan Allah her şeyi önceden görür, bilir, işitir ve yazar.

İnsan olaylara yüksekten baktıkça daha uzağı görebilir. Bir apartmandan ayrılan bir insan düşünelim. Onu yolcu eden kişi misafirinin az ötede önüne çıkacak katilini göremez. Ama aynı apartmanın damındaki bir insan ise o katili görebilir. Yüksekten helikopterle geçen bir insan ise o katili yakalayabilecek polisi görebilir. Yani olaylara yukardan baktıkça olayların sonrasını görme ihtimali de artar. O halde büyüklerin en büyüğü olan olaylara en yüksekten (ve aynı zamanda en yakından) gören Allah’u Teala elbette zamandan kayıtsız olarak her şeyi olmadan önce bilir, görülmeyeni görür ve okunmayan bir yazı ile (alın yazısı) yazar.

"Zaten görülmeyeni olacak olanı bilmese bu bir eksiklik olur ki Allah’u teala için bu söz konusu değildir. "

Allah’u Teala insana iyilik ve kötülük yapma yeteneği vermiştir. Sonra kuldan iyilik yapıp cennetine girmesini istemiştir. Allah kuluna akıl irade vermiş ve yaptığı işin sonucundan kendisini mesul tutmuştur. Kısaca iyiliği ve kötülüğü yapan insandır. Allah o iyi veya kötü işi yapan kişiye o işi yapabilme gücü verir. Fakat bu gücü verme işi insanın iradesine, isteğine göredir. Yani insan neyi isterse (iyilik veya kötülük) Allah onu yaratır kı sonucundan da insan kendisi mesul olabilsin, kendi iradesinin sonucuna katlanabilsin . Allah iyi ve kötülüğü gösterir sonuçlarını (cennet, cehennem) söyler iradeyi insana bırakır. İsteyen cennete isteyen cehenneme gider. Allah’u teala hep iyiliğimizi ister. Mesela bir yol düşünelim yolun iki tarafında beyaz ve kırmızı ışık veren sınır taşları vardır. Elimizde trafik rehberi önümüzde kılavuz olan bir trafik polisi vardır. Ayrıca Allah insana akıl da vermiştir. Şimdi polis yolu gösteriyor, trafik rehberi yol hakkında bilgi veriyor sınır taşları yolun sınırlarını çiziyor akıl da doğru yol bulabiliyorken bir kişi bu yolda kaza yapsa, yoldan çıksa uçuruma düşse suç kimde olur? Şoförde mi, kılavuz (polis) da mı, rehber de mi, sınır çizgisi taşlarında mı?

Aynı şekilde Allah insana sınır çizmiştir. Bu taşlar ayet ve hadislerdir. Trafik polisi peygamberdir. Trafik rehberi kitabımız Kuran’dır. Aklı da Allah vermiştir hala daha insan uçuruma, cehennem çukuruna düşerse suç insanda olmaz da kimde olur?

#13 _ORHAN_

_ORHAN_

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:18

Tartışmanın seviyesi epey düşmüş görünüyor. Hassas bir konu bu, dine eleştiri geldi mi sinirler geriliyor.( Din sorgulanmaz anlayışı sebebiyle herhalde) Ama eleştiriden yanayım. Dünya halinin Tanrı'nın adaletinden şüphe duymaya açık olduğunu anlıyorum.
Bilindik bir hikaye var. Hani şu ateisberber-imanlı insan tartışması. İmanlı bir insan berber koltuğuna oturur ve bir süre sonra hararetli bir sohbet başlar. Konu Tanrı'a gelir.
Berber, dünyanın vahim halinden, Tanrı'nın birşeyler yapması gerektiğinden, yapmadığına göre O'nun var olmadığından bahseder. İmanlı insan, susar. Tam berberden çıkacakken, uzun saçları ve uzun sakallarıyla uzun zamandır berber yüzü görmediği belli olan birine takılır gözü. Berbere döner ve berberlerin olmadığını söyler.
Berber haklı olara itiraz eder, çünkü o vardır. ' O bana gelmediyse traş olmak için ben ne yapabilirim?' der. Cevabı hazırdır: ' İnsanlar gelmezse Allah'a, o ne yapsın onlara?'

#14 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:20

orhan
haklısın kardeş.
:P
desene acı çekenler allahsız insanlar.müslümanlar acı çekmez.demekki filistinliler allahsız.

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.10.2006 - 22:27

#15 _ORHAN_

_ORHAN_

• Üyeler
  • 32 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:31

Allah'a varmak, O'na koşulsuz-şartsız inanmak değildir. Bu yüzden dinde eleştiri gerekir diyorum ya. Önce düşünmek gerekir.O'nu eleştirel bir zihniyetle anlamak gerekir. Ancak bu şekilde berberin dükkanına girilir, yani Tanrı'a varılır.
Ayrıca, anlattığım hikaye benim görüşüm değildir. Tanrı'nın hayatıma müdahale ettiğine, beni zorluklardan kurtardığına inanmam. Ama mutlu kıldığına inanırım. Evet, mutlu kılar çünkü ne olursa olsun düştüğüm her kötü durumda, güveneceğim bir güç vardır.Yanlız kaldığımda konuşacağım biri vardır.(Tek taraflı olsa da.) Ve ancak, eleştirel zihniyetle O'na ulaşırsan, seni mutlu edecektir. Çünkü artık korku yoktur, sevgi vardır. Artık inanç yoktur, bilgi vardır.

#16 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 22:54

orhan
haklısın kardeş.
:)
desene acı çekenler allahsız insanlar.müslümanlar acı çekmez.demekki filistinliler allahsız.

Allah oraya koşacak, buraya yetişecek..müslümanım diyen yatacak ve sonra cennete gidecek öyle mi? ..yok oyle.
Bu söz " İslam'ın kavranamamasının göstergesidir"..Allah kuran da "Allah sizin elinizle zalimleri cezalandırmak ister " buyuruyor...Yani Allah : " Müslümanım " diyene o yardım görevini vermiş...İslam bir iman ve eylem biçimidir...Laf ile müslüman olunmaz ...O sadece münafıklıktır...İç ve dış aynı olacak ve kurana uygun olacak...

Hikaye edilir: Sel basar..Adam üst kata çıkar, gelirler arkadaşları hadi kaçalım ..adam cevap verir, tanrım beni kurtarır..sel yükselir: bi üst kata çıkar...kayıkla gelirler...gel derler..adam : hayır , tanrım beni kurtarır...sel daha da yükselir...helikopter gelir..gel ..hayır tanrım beni kurtarır..sel daha da yükselir adam ölür...Tanrının huzurunda iken sorar adam..Neden beni kurtarmadın...Cevap verilir: Sana adam gönderdim, sandal gönderdim, helikopter gönderdim...daha ne yapayım...

Yukarıdaki kader konusunu da okursanız iyi olur....!

Evet..müslümanım demek sorumluluk getirir...Madem Müslümanların yapması gerekenleri de Allah yapacaktı. O zaman bize ne gerek vardı.

Biz tam anlamıyla İslamı yaşar isek o zulümler kalmayacaktır.

#17 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 23:05

sevgilim baksana bir yanda gülen
bir yanda gözünün yaşını silen
kimi benim gibi erir derdinden
kimi senin gibi bahtiyar olur

sevgilim senin de geçer zamanın
ne şöhretin kalır ne hüsn ü anın
böyledir kanunu kahpe dünyanın
dört mevsim içinde bir bahar olur

k.k.kamunun bu mısraları çok güzel anlatıyor adaleti...

Bu mesaj agnostist tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.10.2006 - 23:07

#18 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 23:07

yazılanları da okusaydınız keşke.

#19 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 23:13

Bilirsin, akılsızlar akıllıların emrindedir..
Akıllılarsa, Allah'tan başka kimin emrindedir?

#20 Ziyaretçi_jakobe_*

Ziyaretçi_jakobe_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.10.2006 - 23:16

Bir insan ya Allahın kuludur. Ya şeytann kölesidir.