İçerik değiştir

- - - - -

Sigara Haram mıdır?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 66 yanıt verildi

#21 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 13:22

Ben yazdığım şeyin anlamını biliyorum sen anlayabiliyor musun önemli olan bu.
Haram mı helal mi , caiz midir hocam türü soruları ilahıyatçılarımıza sorarlar genelde hani işin ehli olduklarından ve ezbere konuşmadıklarından.Ama sen burada bizim görüşlerimizi merak edip topic açtıysan yapılan yorumları bilimsel değil ezbere gibisinden yargılamak yerine ne kadar gerçekçi mantığa uygun buna bakman gerekir.
Kaldı ki sigara içmenin haram olmadığını 10 yaşındaki çocuk bilir nesini tartışacağız bunun? Sağlığa zararlı olduğundan içilmemesi gerektiğini de 5 yaşındaki çocuk bilir ee nesini tartışacağız bunun?

Hayır haram olduğuna dair bir kanıtınız ayetiniz filan varsa gösterin buyrun biz de bişeyler öğrenmiş olalım ezberci olmayalım sizin tabirinizle yani ehe ehe *utan

Düzenleme : Alıntı işlevinin gereksiz yere kullanımı..

Bu mesaj dokuzharf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 27.09.2006 - 13:41

Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#22 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 13:45

Vücuda zarar vermiyormusun sigarayı içmekle Rose&Rain ?
Bir ayet vardı sanırım bununla ilgili. Sen hatırlatırsın bana umarım. *lol

Değişiklikler Kaydedildi...

#23 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 13:51

Konu vucüttaki zararımı yoksa haram olup olmayışımı?
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#24 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 13:52

Nokta.. Sen ki akıllısın anlamamışsın.

#25 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 13:54

Sen başka bir şey anlatmak isteyişinden olsa gerek kimse yalnız değil unutmayalım.
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#26 kara kız

kara kız

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 215 Mesaj
  • İlgi Alanları:öncelikle işim yani turizm sonra vakit bulduğumda kitap okumak bol bol müzik dinlemek hiç vazgeçmediğim hayallerim.....

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:01

saçmalık ötesi ya sigara neden haram olsun ki sadece insan vücuduna zararı var aşırıya kaçmamak lazım

SEVDİÐİN KADAR SEVİLİRSİN

#27 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:01

Biliyorum kimsenin yalnız olmadığını..

#28 kara kız

kara kız

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 215 Mesaj
  • İlgi Alanları:öncelikle işim yani turizm sonra vakit bulduğumda kitap okumak bol bol müzik dinlemek hiç vazgeçmediğim hayallerim.....

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:05

insanlar yalnız değildir aslında sadece kendilerini yalnız hissederler

SEVDİÐİN KADAR SEVİLİRSİN

#29 Rose&Rain

Rose&Rain

Kayıp

• Dokunulmazlar
  • 5.735 Mesaj
  • İlgi Alanları:çok geniş

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:10

Sigara vücuda zararlıdır dokuz yukarıda farklı bişey yazmadım sanırım bu konuda hemfikiriz. Hemfikir olmadığımız nokta ise sigaranın haram olduğudur.Haram nedir? Allah'ın kesinlikle men ettiği şeydir.Domuz eti gibi içki içmek gibi vs.Vücuda zararlı olan şeyi yapmak haram değil günah olabilir bu konuyla ilgili ayetler mevcuttur fakat vücüda zararı olan herşey haramdır gibi kesin yargılara neye dayanarak varabiliyorsunuz arkadaşlar kafanıza göre şeyler uydurmayın.
O zaman abur cubur şeyler kolestrolü artıyor biliyoruz ama bile bile tüketmekten geri kalmıyoruz ne yani vücudumuza bile bile zarar veriyoruz diye yediklerimzi haram mı oluyor.Hadiiiiiiiii bu kadar da katı değil din,milleti soğutmayın uyuduruk ve kulaktan dolma şeylerle.
Gönderilen Resim

Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir, sonra dersini öğretir. - Spuitems

#30 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:11

Bir forumda iki ayrı yerde benzer konu tartışılırsa olacağı budur.
Ahada size daha önce başka yerde yazdığım yazı.

Mesela ben tütünün tarihçesini yazayım, belki işe yarar. Tarihçesi uzun bir hikaye, fakat ben kısaca anlatacağım.
Habil ve Kabil'i tanımayanımız yoktur, Kabil Habil'i öldürmeden önce kanını akıtması için bir kuyucuk kazmış katliamı planladığı yere, sonrada Habil'i katledip kanını akıtmış o kuyuya, uzun ve uğraş verici bir işin ardından sıkıştığını farketmiş eee hazır kuyuda kazmış, hemen başlamış ıkına ıkına büyük abdestini kuyunun içine boşaltmaya işi bittikten sonrada kapatmış kazdığı kuyuyu;
Bir hafta sonra oradan geçerken kazdığı kuyunun tam üzerinden bir otun bittiğini görmüş işte o ot herkesi kendine mahkum eden tütün otuymuş.......
Onun için eskiler hep der ya"bırak kardeşim şu mereti artık, nedir o ? Habil'in haram kanı, Kabil'in pis b.ku" diye......

#31 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 14:28

Rose;
Ya yazdığının ne anlama geldiğin bilde yaz,yada anlamını bilmediğin şeyleri yazma..Sırf bişiler yazmak için öylesine yazıyorsunuz..

Benim takıldığım,sigara için haram değildir demen..Ve arkasından da sigara insan vücuduna zararlıdır demen..İslamda,insana zarar veren şeyler haram kılınmıştır.. Günah olan şeyler haramdırda..İkisinin ayrı şey olduğunu ilk defa duydum...
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#32 Ziyaretçi_ozilim_*

Ziyaretçi_ozilim_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 27.09.2006 - 15:56

kendimden cok eminim HARAMDIR... bişileri yazabilmem için bir yerlere dayandırmamam gerekir...aklım var fikrim selim...günah la haram arasındaki fark nedirkine? birinde altına 2 odun diğerinde 3 odunmu atıp yakıyolar seni...? bilelimde ona göre hareket edelim ölese ..Sevgiler

#33 Dilsiz

Dilsiz

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 58 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2006 - 17:10

Yeni birşey öğrendim , sizinde bilgilenmenizi istedim.

S. 280. Sigarayı bırakmak için vücuda yapıştırılan nikotin bezleri orucu bozar mı?

C. Vücuda yapıştırılan nikotin bezlerinin vücudun içi ile bir alakası olmadığı için oruca zarar vermez.

#34 mithrandir

mithrandir

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 154 Mesaj

Gönderim zamanı 03.10.2006 - 00:10

Arkadaşlar ben bu konuda size 2 şey söylemek istiyorum.

Peygamber efendimiz maddi durumu yerinde bi tüccarmış, bunun yanında ganimet olarak ele geçirilenler de iyi sayılabilecek bir servet olmuş denebilir yalnız... Hz. Ayşe'den öğrendiğimiz kadarıyla ( Bu bilgiye dikkat etseni iyi olacak, Sünnet namazları da Hz Ayşeden öğrendik ) Peygamber efendimiz bir günde 2 öğünü HİÇ doya doya yememiş. Zamanıyla bir güne 100 deve kurban edildiği olmuş ama bir lokması evine girmemiş. Tamamı dağıtılmış. O servete rağmen kendisine bir defa mevcut yırtık olanından başka bir aba almaya çalışmış onu da sahabelerden biri isteyince gözünü kırpmadan vermiş. Eski yırtık abasına geri dönmüş. Kızı Hz Fatma bir işle uğraşıyor un öğütmek mi... Ona benzer bişey. Aleti edevatı yok. Eliyle,taşla işi görüyor. Peygamber efendimizden o iş için alet edevat istiyor. Ellerinin nasır tuttuğunu söylüyor. Peygamber efendimiz felanca küsürat öğrenciler doymadan ona sıra gelmeyecek kızım diyor. Şimdiiii...

Çok basitçe çevrenizde o kadar aç insan varken o paraya nasıl kıyıp sigara alıyosunuz? Bu biiirrr...

O beden size kimin emaneti. Emanete nasıl bakıyorsunuz? Bu ikiiii...

Bu durumda sigara haram mı arkadaşlar?

#35 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 04.10.2006 - 14:40

Sigara içmek mekruhtur.
İçilmesi günah değildir fakat içilmemesi daha uygundur.
Mekruh olmasının nedeni de zararlı olmasıdır.

Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın

bakara suresinin bu ayeti mekruh için kanıt gösterilir.
haram olması ya da kuranda geçemsi gibi bir durum yoktur. Sigara zaten o devirlerde yoktu.
Çoğu alim sigara dumanının,içmeyen insanlar üzerinde ki zararları sonucu o insanın haklarını zarar geldiğini bu nedenle içenlerin 'kul hakkı' yemiş olacağını söyler.
Sonuç oalrak islam alimlerinin genel kanısı mekruh olduğu üzerinedir.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#36 desperate

desperate

• Yeni Üyeler
  • 1 Mesaj

Gönderim zamanı 03.12.2006 - 16:07

muhterem kardeslerim islam dininde birseyın haram olup olmadığının hukmu verilirken 3 sey baz alınır
1.Kur'an
2.Sunnet
3.İcma

Haram olmayan birseye kesin bilgiye sahip olmadan haram demek, buyuk zulüm sayılır. :)
Kur'an iiçkiye değinirken sigaraya değinmemiş. hadislerde de yok.burada kişi artık icma yoluna gider. İcam kıyas demektir. Dinin gereği insanın kendısıne verilmiş olan vucudunu (emanetını) muhafaza etmesi gerekir.sigaranın zararları (ki ben sayamadım) yasal uyarı olarak bile bildiriliyorken malesef insanlarımız içiyor.Bir musluman emanete hiyanet etmemeli.(içenlere müslüman değil demiyorum, diyemem )Ama dinen de içmeseler ii olur.Allah'a emanet olun.

#37 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 03.12.2006 - 16:09

sigara tu kaka dır :)))))))

#38 id

id

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.185 Mesaj

Gönderim zamanı 03.12.2006 - 17:11

Dini Değişimin Göstergesi Olabilir mi ?
Yada Dini Sömürmekle Bi ilgisi ?

"Allah Herşeyi Görür ve Bilir" Bu Haberde YAzılanlar Bu Cümleye Aykırı Değilmidir.!
utter nonsense

#39 sworden

sworden

• Üyeler
  • 8 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2007 - 18:54

SEVGİLİ KARDEŞLER ALLAH KURAN'DA NEYİ HARAM ETMİŞSE O HARAMDIR.KURAN 'dA ALLAH'IN HARAM ETMEDİÐİNİ HARAM EDENLER ALLAH'A İFTİTA ATARLAR.

NAHL116
"Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar."

HARAM İLAN ETME YETKİSİ PEYGAMBERLERE DAHİL KİMSEYE VERİLMEMİŞTİR.ALLAH BU YETKİYİ KENDİ TEKELİNDE TUTMAKTADIR.BU YETKİYİ ALLAH İLE BERABER BİR BAŞKASINDA OLDUÐUNU KABUL ETMEK ŞİRKTİR.PEYGAMBERLERİN VEYA BİR BAŞKASININ DA HARAM İLAN ETME YETKİSİ OLDUÐUNU KABUL EDENLER ŞİRKE DÜŞERLER.SONUÇ OLARAK KURAN'DA HARAM YAZAN HARAMDIR HELAL YAZAN DA HELALDİR.

TAHRİM 1 SURESİNDEN ANLIYORUZ Kİ ALLAH PEYGAMBERE DAHİ HARAM İLAN ETME YETKİSİ VERMİYOR. www.kuran.gen.tr adresinden dileyenler bakabilirler.

Bu mesaj sworden tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2007 - 18:55

#40 BAKIMSIZ DEVE

BAKIMSIZ DEVE

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 489 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2007 - 22:25

:msn-127: