Jump to content

Türkiye AKP yle büyük devlet mi?

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#41 Ziyaretçi_ozilim_*

Ziyaretçi_ozilim_*
  • Ziyaretçiler

Posted 18.09.2006 - 11:11

gülmemek elde değil arkadaslar yaaaa ;) sevgiler...

#42 Crossbourne

Crossbourne

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 23 posts

Posted 18.09.2006 - 13:19

suustundeyurumek benim size kızmam mümkün değil zira ben sizi tanımıyorum bile.
Bahsettiğim ana mesajı anladığınızdan adım gibi eminim. Fakat bunu yazmak istemiyorsunuz sanırım. Ben derdimi bir kez daha anlatmaya çalıştım artık anlamış olduğunuzu düşünüyorum.
Ekonomi konusunda bilgimi iktisatçı ve maliyeci tanıdıklarım ve onların önerdiği kitaplar sayesinde geliştirmeye çalışıyorum.
Sizden yazdıklarımı çürütecek bir yazı beklemekteyim halen. Dilerim siz bunu başarabilirsiniz.
Yazdığınız rakamların yanıltıcı olduğunu mesajlarımda belirttim.
Şunu da ekleyeyim AKP hükûmeti özel sektörün baskısı altında.
Ayrıca yabancı sermayenin de borsamızdaki etkisinin payını unutmamanız lazım.

AKP hükûmetini desteklemediğiniz kabul ettiğimiz takdirde daha hazin bir tablo karşımıza çıkıyor, o zaman gerçekten kör olmalısınız. Ekonomiye böyle dar açılardan bakmayın, geniş açıdan bakın. Tüm değerleri görün ve ona göre bir karşılaştırma yapın lütfen.

#43 respect

respect

• Üyeler
  • 53 posts

Posted 20.09.2006 - 22:28

Yazdıklarına baktım; Bir önceki yorumunuz da yazdıklarınızın aynısını, birazda bana olan kızgınlığınızın yansıması kelimelerin yer alması nedeniyle çoğaltarak yeniden yorum olarak eklemişsin. Bu durumu görünce isminizin üzerini tıkladım ve tahmin ettiğim gibi yaşınızın çok genç olduğunu gördüm, gençlik heyecanıyla yazmış olduğunuz yorumunuzsa yaşınıza oranla oldukça iyi idi. Zannedersem liseyi henüz bitirmiş veya yeni üniversite hayatına atılmış birisisiniz. Umarım işletme, iktisat, maliye veya ekonomi alanlarında eğitimlerinizi devam ettirirsiniz, o zaman çok daha rahat birbirimizi anlarız diye düşünüyorum.
Şimdi AKP’ li olmadığımı taaaa en baştan ve birkaç kere defalarca yazdım çünkü biliyorumki DSP’ nin de olumlu bir icraatından bahsedecek olsam bu kezde beni kominist olarak itham edecek birileri çıkacaktı. Bunu bildiğim ve tahmin ettiğim için her defasında kesinlikle AKP’ li olmadığımı bağıra bağıra anlatmaya çalıştım.
Şimdi herkesin çok rahat birşekilde anlayacağı tarzda yorumunuza yeniden cevap vermeye çalışayım.
AKP iktidarından sonra makroekonomik göstergelerde denge sağlanarak, istikrarlı bir büyüme hızı amaçlanmış, sıkı para ve maliye politikaları ile desteklenen ekonomik programın kararlılıkla uygulanması Avrupa Birliği süreci ve uluslar arası piyasalarda yaşanan gelişmelerinde katkısıyla ( Bunu bu hükümetin bir şansı olarak değerlendirebiliriz) makroekonomik göstergelerin bir kısmı olumlu sonuçlar vermiştir. Şunu muhakkak kabul ediyorumki ekonomik büyüme ağırlıklı olarak verimlilik artışı kaynaklı olduğundan istihdam üzerindeki yani sizin temcit pilavı gibi dilinize doladığınız işsizlik üzerindeki etkileri sınırlı olmuştur hatta hiç olmamıştır deyebiliriz. Yalnız hemen şununda bilinmesi gerekiyorki büyüme hızı zannettiğiniz gibi sadece kayıtdışı ekonomiyle mücadele etmekle değil aynı zamanda özel nihai mal talebi ve sermaye birikimi artışından da kaynaklandığı için ileriki dönemlerde büyümenin işsizliği önleyeceğide göz ardı edilmemelidir. Herzaman dediğim gibi hangi hükümet ve iktidar bunu başarırsa en başarılı hükümet ve iktidar o dur. Şimdi rakamlar vererek meseleyi daha determinist bir duruma dönüştürelimki herkes istediği gibi atıp tutmasın.
İşte rakamlarla son beş yılın fotoğrafı;

AKP’ den önce kişi başına milli gelir 2.598 $
AKP sonrası kişi başına milli gelir 5.202 $

AKP öncesi enflasyon oranı %32.60
AKP sonrası enflasyon oranı %9.86

AKP öncesi faiz oranları iskonto oranı %55 , Avans faiz oranı %64
AKP sonrası faiz oranları İskonto oranı %23, Avans faiz oranı %25

AKP öncesi büyüme hızı % 1.5
AKP sonrası büyüme hızı % 7.6
Ve son olarak İMKB endeksi;
AKP öncesi endeks 11842,31
AKP sonrası endeks 38143,98

İşsizlik, cari açık ve hayat pahalılığı gibi diğer önemli sorunlarda sizinle hemfikirim.
Yazınızda ençok hoşuma giden kucak dolusu sevgiler, derin saygılar göndermenizdi bilmukabele deyip aynı oranda hatta biraz fazlası olsun selam ve saygılarımı sunuyorum..

Yazdıklarını okudum söylediğin şeyler AKP den çıkan laflarla aynı.. Ekonomi büyüyo milli gelir artıyo falan filann..
Ama nedense ben bir türlü ne evin doğalgazı nede elektirik su kira bunlarla başa çıkamaz oldum. Bu ekonomide büyüme bana yansımıyo. Gördüğüm kadarıylal benim gibi bi çok kişiye yansımıyo. Acaba AKP cematinemi yansıyo sadece..
Milli gelir arttı demissin, milli gelirin artması bence önceki devletin düzeltmeleriyle zaten bi yola giriyodu. Kimse fark ettimi bilmiyorum ama Kemal Derviş çok iyi işler yaptı. Bence . Zaten özelleştirmeden hortumlamadan gelen paralarla ve İMF den çekilen yeni krediler geçici bir süreyle bayram havası yarattılar. Ama yinede devalasyonu engelleyemediler. Demekki yeni bir krize girmemiz yakın. Yabancı kuvvetlerin sermayesiyle Türkiyenin ekonomisi dönüyor . Eğer bu yabancı kuvvetlerin istedikleri yapılmassa örnek; Lübnana asker gönderme olayı gibi,
Türkiyenin ekonomisini yerlebir ederler
isteseler AKP yide düşürürler. Bu kadar basit....
Öyle bir hayat ki bu aldıkları verdiklerinden çok
Avuçlarımda etimi parçalayan yalnızlıklar.
Yollara düşürür sevda şarkıları ve öyle adlar vardır ki kanatır dudaklarını ismini her andığında
Anmak istemezsin aslında ama olmaz yine bir yürek vardır ki bu bedenin içinde
Israrla yaralamak ister kendini

#44 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 21.09.2006 - 08:30

Sevgili Respect;
Öncelikle rica etsem şu HAÇ işaretli avatarını değiştirirmisin ? Yorum yazmak isterken gözlerim karardı yazamaz oldum.
Eğer ben Hırıstiyanım deyiyorsan saygı duyarım.
Ve yorumuna cevap; Yazdıklarınızdan şunu anlıyorum sizin ekonomiyle bir probleminiz yok probleminiz AKP ile, bundan dolayı size AKP li bir arkadaş cevap versin.
Selam ve saygılar....

#45 Ziyaretçi_ozilim_*

Ziyaretçi_ozilim_*
  • Ziyaretçiler

Posted 21.09.2006 - 11:33

türkiye cumhuriyeti büyük bir ulusturda AKP o dev kazanda bir kepçedir...boyna karıştırıp dursun ülkeyi

#46 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 21.09.2006 - 11:42

Sevgili Ozilim;
Kuvvetle Muhtemel,
türkiye cumhuriyeti büyük bir ulustur

yerine,

Türkiye Cumhuriyeti büyük bir Devlettir deyecektin.... :girlinlove: küçük bir hata olmuş galiba....
Selam ve saygılar....

#47 Ziyaretçi_ozilim_*

Ziyaretçi_ozilim_*
  • Ziyaretçiler

Posted 21.09.2006 - 11:57

abim sende olmasan valla :) saol ...

#48 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 21.09.2006 - 14:27

Möhim diil ancaaaaaağ önemli bi ayrıntı idi, :P
Sonunda harabeleştim :P

#49 agnostist

agnostist

• Üyeler
  • 68 posts

Posted 10.10.2006 - 03:23

1-Kandil dağına operasyon yapamadı.Hergün şehit cenazeleri geliyor.
2-Devlet kuruluşlarında kadrolaştı.
3-İrtica baskısı arttı.
4-Memurun hali hala berbat.
5-Cumhurbaşkanı,Yaşar Büyükanıt,Rektörler ve Partiler ona karşı
6-Askerlik yan gelip yatma yeri değildir dedi

Bence Türkiye akp ile büyük devlet değil.

Edited by agnostist, 10.10.2006 - 03:24.

#50 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19,758 posts

Posted 10.10.2006 - 11:26

İktidar partisi tabiiki herkes karşı çıkacak.
İşine gelmiyor kimsenin. Adamlar birşey yapmanın peşinde.
sağolsun kimse bırakmadı , bir ağızdan irtica babam irtica.
sanki pkkya hadi git öldür diyen o.

Değişiklikler Kaydedildi...

#51 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 10.10.2006 - 22:35

İşine gelmiyor kimsenin...

Peki sizin işinize gelen ne?

#52 Bulutsuzluk

Bulutsuzluk

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,309 posts
  • İlgi Alanları:Olmak istediği...

Posted 13.10.2006 - 00:08

suustuneyaziyazmak

hani ne yapılıyordu + 3256

tebrik ediyorum dostum seni.

Bu ülke laf olsun diye siyaset yapanlardan kurtulduğunda ancak bir yerlere gelecektir.
Ben de Akp'li değilim.
Asrın yeni bir umdesi var, hak kapanındır.
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Neyzen'im...

Similar Topics Collapse

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users