İçerik değiştir

Türkiye AKP yle büyük devlet mi?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 51 yanıt verildi

#1 respect

respect

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 53 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 14:00

Türkiye AKP ile büyük devletse neden yanı başındaki Kandil Dağına operasyon yapamıyo?
Neden AKP ye herkez karşı?(Cumhurbaşkanı,Yaşar Büyükanıt,Rektörler ve Partiler hatta kendi milletvekilleri)
Her şehit cenazesinde Başbakan Tayyip Erdoğan ' SABRIMIZ TAŞTI!! diyor, PKK ya karşı yapabileceği en iyi şey bumu?
Türkiye'de AKP halkına eşit mesafede yaklaşıyomu?
eğer yaklaşıyosa neden milletvekillerinin ve bakanların hısım akrabası (Hüseyin çelik) neden yüksek makamlara atanılıyorlar.
Akp hükümeti enflasyonun büyüdüğünü ve gelir düzeyinin arttığını söylüyor sizce doğrumu? (bana sorarsanız vergi ödemekten zamlardan bütçem devamlı geriye gidiyo)
Erkan Mumcu Tayyip Erdoğana ve milletvekillerine 'bunlar hırsızdır' dedi. Ve AKP den bi tepki gelmedi ve konu unutuldu. (benim görüşüm birisi çıkıpta bana hırsız olduğumu sölerse konuyu unutmam ve bunun üstüne giderim. Hırsızlık dünyadaki en ağır suçlamadır)
AKP hükümeti geldi geleli neden suçlar yolsuzluklar çoğalmıştır?
Bu günlerde çevremde her zaman mafya konuşuluyo. Haraç kesildiği söyleniyo. Bunun suçlusu kim? (Bu konuyu Ankara Emniyetinin her isteyene haraç vermeyin demesi dikkatimi çekti.) Bunu devlet engelleyemiyormu. Yoksa mafyadan küçükmü. ??
Öyle bir hayat ki bu aldıkları verdiklerinden çok
Avuçlarımda etimi parçalayan yalnızlıklar.
Yollara düşürür sevda şarkıları ve öyle adlar vardır ki kanatır dudaklarını ismini her andığında
Anmak istemezsin aslında ama olmaz yine bir yürek vardır ki bu bedenin içinde
Israrla yaralamak ister kendini

#2 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 16:04

o kadar çok şey var ki sorgulanması gereken...

ama umuyorum ki, duyarlı insanlar gerekli cevabı sandık başında verecek..

#3 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 16:16

Sanki başkaları çok iyiysini yaptıda,o zaman oy kullanma ve bu soruları kendine sorma ne güzel *muz
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#4 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 17:53

Düzeltmem gereken bir iki nokta dikkatimi çekti, sadece düzeltmek adına yazıyorum, onun dışında hiç bir maksadımın olmadığının bilinmesini istiyorum.

Akp hükümeti enflasyonun büyüdüğünü ve gelir düzeyinin arttığını söylüyor sizce doğrumu?

Hiç bir hükümet enflasyonun büyüdüğünü söylemez. Enflasyonun büyümesi hükümetlerin aleyhinedir. Bütün parti programları incelendiğinde istisnasız hepsin de ülkemizde ki enflasyon oranının tek rakamlara indirilmesi için çözüm yolları anlatılır.

gelir düzeyinin arttığını söylüyor sizce doğrumu?

Bu durum tamamen istatistiki verilerle elde edilen bilgiler dahilinde ortaya konan reel rakamlardır. Yani sizce artmıştır, bizce azalmıştır anlayışı kesinlikle söz konusu olamaz. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın ne kadar olduğuna bir AKP hükümetinden önceki rakamlarına bakarsınız, birde şu anki rakamlara bakarsınız artmış mı azalmış mı ? çok net bir şekilde görürsünüz.

son olarak;

(bana sorarsanız vergi ödemekten zamlardan bütçem devamlı geriye gidiyo)

Bütçem geriye gidiyor derken kastedilen şey mutlaka bütçe açığı olmalı; Bütçe açığının nedenleri gelir unsurları değil tam tersine bütçe giderleridir. Vergiler ve zamlar ise bütçenin en temel, en önemli ve en vazgeçilmez gelir kaynaklarıdır.
Saygılar sunuyorum.....

#5 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 18:00

Enflasyon rakamları ve gelir düzeyi ile ilgili olarak "aman efendim enflasyon tek rakama düştü,yok milli gelir şu kadar arttı" şeklinde hükümet ağzıyla yapılan hiçbir açıklamaya inanmamak gerekir bence.Enflasyon rakamlarını nasıl hesapladıkları ortadayken.Çıkarsın sokağa 100 tane sıradan vatandaşı çevirirsin, sorarsın;cebine bu ay ne kadar para girdi,ne kadar çıktı diye.İşte en sağlıklı enflasyon ve milli gelir hesaplama yöntemi.Yetmedi bir de birer ay arayla çarşı pazar gezersin fiyatları bir güzel kontrol edersin.İşte bu da sağlaması.Her ay benzine 3-4 kez zam geliyor ama enflasyon habire düşüyor nasıl oluyorsa o iş??
I find your lack of faith disturbing!

#6 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 18:29

Enflasyon rakamları ve gelir düzeyi ile ilgili olarak "aman efendim enflasyon tek rakama düştü,yok milli gelir şu kadar arttı" şeklinde hükümet ağzıyla yapılan hiçbir açıklamaya inanmamak gerekir bence.Enflasyon rakamlarını nasıl hesapladıkları ortadayken.Çıkarsın sokağa 100 tane sıradan vatandaşı çevirirsin, sorarsın;cebine bu ay ne kadar para girdi,ne kadar çıktı diye.İşte en sağlıklı enflasyon ve milli gelir hesaplama yöntemi.Yetmedi bir de birer ay arayla çarşı pazar gezersin fiyatları bir güzel kontrol edersin.İşte bu da sağlaması.Her ay benzine 3-4 kez zam geliyor ama enflasyon habire düşüyor nasıl oluyorsa o iş??

Makro ekonomik göstergelerle alakalı rakamlar hükümetler veya hükümet ağzıyla yapılan açıklamalar değildir. Devletin kısaca DİE dediğimiz (Devlet İstatistik Enstitüsü) bir kuruluşu vardır. Bu kurum makro ekonomik göstergelere ait rakamları tamamen istatistik bilimini kullanarak saptar. Hiçbir siyasi iktidar tarafından bu rakamlara müdahale edilemez, eğer öyle olsa idi hiç bir siyasi parti kendi prestijini sarsarak çift rakamlı enflasyon oranı açıklamazdı. Yukarıda verdiğin bilgiler tamamen DİE nin uyguladığı yöntemlerdir. Sadece milli gelir ile kişisel geliri birde enflasyon ile hayat pahalılığını çok iyi ayırt etmemiz gerekiyorki kime neyi nasıl soracağımızı ve bu bilgileri nasıl formülize edeceğimizi bilebilelim.
Selam ve saygılar.

#7 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 18:43

Canım kardeşim DİE'de uzaylılar mı çalışıyor?DİE'nin başındaki bürokratı kim atıyor,o koltuğa o adam nasıl oturuyor?Ben diyorum ki makroydu mikroydu bunlar vatandaşın çok umurunda değil,ilgi ve bilgi alanına da girmiyor.Onlar şu televizyon ve gazetelerde yıllardır okuyup durduğumuz,izlediğimiz ekonomist yazar ve televizyon şovmenlerinin lafları.Şimdi enflasyon rakamları hesaplanırken golf topu,sineklik teli gibi kalemler kulanılması ne ladar sağlıklı sonuçlar doğurur?Bir de demişsin ki şimdiye kadar hiçbir siyasi parti kendi prestijini sarsarak çift rakamlı enflasyon rakamı açıklamazdı.Daha önceki partilerin böyle bir söylemi yoktu ki;"kardeşim maalesef ülkenin durumu bu enflasyona da katlanacaksınız" diyerek çıkıyorlardı olaydan.Vatandaş zaten olayı kabullenmişti "evet bu enflasyon düşmez kardeşim "diyordu.Şimdi AKP mucize gibi enflasyonu tek haneye düşürdük diyor ben de diyorum ki günlük hayatta ben bir yansımasını görmüyorum!Sen görüyor musun?Görüyorsun söyle.Kağıt üstünde hesaplanan şeylerin değiştirilmesi çok kolay değil midir?Ha bunlar sadece ekonomi ile ilgili görüşlerim tabii işin bir de dış ve iç politika yönü var ki,onlar da ayrı ayrı tartışma götürür yani...

Bu mesaj HknYmn tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 15.09.2006 - 18:44

#8 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 18:46

DİE hesaplamaları ile ilgili bir iki açıklama yapıp kaçayım.

Uzun zaman sonra die hesaplama da kullandığı sistemi değiştirdi.Bu hesaplama da bazı ürünler var değer olarak bunlar dikkate alınıyordu.İşte bu avrupa birliği mevzuatı gereği onların kullandığı sisteme geçmek için tamamen değil her sene belli bazı ürünleri çıkarıp yerlerine yenilerini alarak yapıyor.Enflasyonun gereğinden daha düşük görünmesinin nedenlerinden biri de bu.
Tabi ki enflasyo yüzde 60 lar düzeyinde değildir ama net bir değerlendirme sağlamadığı da bir gerçek.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#9 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 19:11

Kısaca iki yoruma da cevap verecek olursak;
Enflasyonun ekonomistler tarafından canavar olarak nitelendirilmesinin tarihi oldukça eskidir bu canavar en çok gündeme rahmetli Özal' la gelmişti ondan sonraki siyasi partilerin tamamının programlarında enflasyonun düşürülmesi için mücadele stratejileri yer almıştır (Eğer bu sizin için çok önemli ise ben parti programlarından kesitler kopyalayıp ÖM olarak size gönderebilirim) DİE'nin üst yönetim atamaları elbetteki siyasallaşacaktır ve öylede olmalıdır bu demokrasinin vazgeçilmez unsurudur herkes sevdiği insanla çalışmak ister sanırım zaten aksini kimse iddia etmez yalnız "www.die.gov.tr" internet adresindeki rakamlar çok şeffaf bir biçimde herkese açık bir durumda yayınlanmaktadır oradaki rakamları çarşı pazarla kıyaslarsın ki zaten yanıltıcı rakamları yayınlayıp ülkenin candamarı niteliğindeki kurumları yanıltmaya kalkışmak o şekilde açıklamak düpedüz deliliktir. Adamı tabiri caizse tef e koyup oynatırlar. Son olarak şu ürün sepetine değinip bitireyim enflasyon hesaplanırken belli bir ürün sepeti oluşturulur ve o ürünlerden yola çıkılarak enflasyon oranı bulunur bunu herkes biliyor zaten bu ürün sepeti shy arkadaşımızın dediği gibi son iki yıldır değiştirildi bunun sebebide temel tüketim maddelerinin sepette az olması itirazı idi bu itirazı sadece ülke içi ekonomistler değil ekonomimizle yakından ilgilenen ülke dışı ekonomistler tarafından da yapılıyordu doğru olanı yapıldı ve sepet değiştirildi aslında sepetin değişmesi enflasyon rakamlarını biraz daha gerçekçi kıldı hedefte buydu zaten.

#10 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 15.09.2006 - 19:40

Hala rakamlar çok şeffaf,çok doğru lafları.Arkadaşım senin anan,baban çalışan amcan,dayın ne bileyim teyzen yok mu?Şu anda etrafındalar ise eğer bir sorsana enflasyon tek haneli rakamlara düştü,milli gelirimiz artmış ne diyorsunuz diye?Ne cevap alacaksın çok merak ediyorum!Az biraz kafanı kaldır bilgisayardan bir çık dolaş,çarşıya pazara çık.Ben rakamlar kağıt üstündedir,hükümetin atadığı adamların yönettiği kurumların açıklamaları bu ülkede asla itibar edilecek veriler değildir dedikçe sen DİE'yi memleketin en şaşmaz kuruluşu yaptın çıkardın.Vatandaş,esnaf ne diyor bu işlere onları yaz biraz da!!Yoksa yeni bir güvenilir devlet kurumları anketi yapıldı da DİE birinci mi çıktı bu anketten.Zira o anketlerin şaşmaz lideri başkadır da oradan biliyorum...

#11 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 11:24

TÜRKİYE kendisi büyük devlet.

Onunla, bununla büyük devlet olmasına gerek yok.

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#12 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 12:30

Ben DİE çalışanı değilim AKP nin sözcüsü veya avukatı hiç değilim tartışmayı başlatan arkadaş teknik bir iki hata yapmıştı onlara açıklık getirdim sonrasında yazılanlardan yola çıkarak tartışma buraya kadar geldi. Çarşı pazardaki esnafın, çitçinin, memurun kısacası bir mal veya hizmet karşılığı gelir elde eden insanların hayat pahalılığından şikayet etmesiyle DİE nin açıkladığı rakamlar arasında nasıl bir bağ kuruluyor onu anlamıyorum ve tekrar yineliyorum enflasyon farklı bir şey hayat pahallılığı çok başka bir şey enflasyon düştü denince hayat pahallılığı ortadan kalktı veya azaldı demek hiç ekonomi biliminden anlamamak demektir ikincisi milli gelir farklı bir şey kişisel gelir başka bir şey. Kimsenin sıkılmasını istemiyorum yinede bilgi amaçlı koyu siyah olarak yazıyorum okumak isteyen olursa okusun diye; Kısaca açıklamak gerekirse, Geçim sıkıntısı veya hayat pahalılığı da denilebilir ve enflasyon hayatın pahalanma hızı birbirinden farklı şeyler olup, birbirinin yerine kesinlikle kullanılmaması gerekir. Zaman zaman televizyonlarda da görüyoruz yanlış yapmaması gerekenler bile “enflasyon yani hayat pahalılığı” gibi inciler saçmaktadırlar.Bir cahilce inci de “Yav enflasyon düştü diyip duruyorlar ama vatandaş geçim sıkıntısı içinde”. Zavallı bilmiyorki hayat pahalılığı, geliri giderini karşılayamayanlar için “var” iken enflasyon ancak ondan korunmayanlar için “var”dır. Daha net anlaşılması için şu örneğide vereyim Asgari ücret ile 4 çocuk bakmak zorunda olan bir kişi için geçim sıkıntısı had derecede vardır. Ama eğer bu kişinin ücretine daima enflasyon oranında zam yapılırsa bu kişi için enflasyon “yok”tur. Nitekim kamu çalışanlarının çoğunun durumu budur. Görülüyor ki, geçim sıkıntısı ve enflasyon ayrı şeylerdir. Milli Gelir; Bir yılda üretilen mal ve hizmetlerin net değerlerinin toplamından hepimizin ödediği ve nedense isminden pek hoşlanmadığımız vergilerin düşülmesiyle elde edilir. Kişisel gelir ise milli gelire bazı eklemeler yapılır çok teknik yazmak istemiyorum ama ekonomi ile ilgilenenlerin sık sık duyduğu bir kelime olduğu için yazayım sübvansiyonlar yani devletin karşılıksız yaptığı mali yardımlar deyelim biraz daha anlaşılır olsun birde cari transferler eklenir bundan sosyal güvenlik ödemeleri (SSK,ES ve BAÐKUR) ile vergiler düşülür işte bu da kişisel geliri verir. Son olarak şunuda belirteyim DİE yi bizzat gidip ziyaret ettim bütün çalışanlarının tamamı pırıl pırıl en az lisans mezunu gençler. Bilgiyi ve teknolojiyi çok etkin bir şekilde kullanıp işini yapıyorlar. Körü körüne gidip görmeden, araştırıp öğrenmeden, haklı veya haksız devletin kurumları karalanıp yıpratılırsa kendimize yazık ederiz. İşte şu eleştiriye bir bakın “yav kardeşim DİE saçmalıyor enflasyon düşmüşmüş, milli gelir artmışmış gidin çarşı pazarı gezin, halkın nabzını tutun halk ne durumda bir görün” ne kadar komik değilmi aslında bilse böyle davranmayacak ve haksız yere bir kurumu karalamaya çalışmayacak.

#13 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 12:40

iyide kardeşim , milletin cebine para girmiyorsa , alım gücü düşmüşse ben ne die'yi takarım ne hükümeti , nede devletin başka kurumunu. benim derdim geçim sıkıntısı , benim sıkıntı çekmemem için devlet elinden geleni yapacak. yok efendim enflasyon düştü , yok zam gelmiyor hiçbir mala.. bunları geçiceksin. halkın nabzını tutacaksın tabii , gideceksin çarşı pazar bakacaksın fiyatlara. milletin alım gücü ne kadar göreceksin. öyle iki rakam verip enflasyon düştü , kişi başına düşen para miktarı şu kadardır gibi laflar havada kalıyor.

Değişiklikler Kaydedildi...

#14 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 12:59

Pazarcılar gidip çöpçüler gelmeden, pazar yerinde çok insan dolaşıyorsa vardır bir sıkıntıları :P Vatandaş takmaz kardeşim senin verdiğin sözde rakamları. Hortumları kesiyorlar ama nedendir bilinmez hala devletin kasasına akan birşey yok.. :P

Bu mesaj gg26 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.09.2006 - 13:00

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#15 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 13:08

Ben DİE çalışanı değilim AKP nin sözcüsü veya avukatı hiç değilim tartışmayı başlatan arkadaş teknik bir iki hata yapmıştı onlara açıklık getirdim sonrasında yazılanlardan yola çıkarak tartışma buraya kadar geldi.

O zaman siz de her yapılan yorumu düzeltmekle görevli hissetmeyiniz kendinizi.Ben etrafımdaki insanların(ekonomi tahsil etmemiş olanların)bu konu ile ilgili fikirlerini aktardım.Ha ben zaten AKP'ye tamamen muhalifim,ne yapsalar bana yaranamayacaklar.Benim aklım o yazdığınız ince hesapları almıyor artı DİE'de bana bu konularla ilgili sunum yapılmadı.Şimdi DİE'ne gitsem ben "girip çalışmalarınızı incelemek istiyorum" desem beni kapıdan içeri sokmazlar.Ama siz girip çalışanlarla muhatap olmuşsunuz ki adamlara büyük itimat beslemişsiniz.Lisans mezunu olduklarına varıncaya kadar hepsi hakkında kanaatiniz oluşmuş.Neyse ekonomide AKP'yi akladınız.Bir de iç ve dış politikada nasıllar o konularda görüşlerinizi belirtin de tartışma yeni bir tarafa kaysın.

Bu mesaj HknYmn tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.09.2006 - 13:10

#16 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 13:17

Bugünkü Milliyet'ten bir haber,sanırım konuyla alakalı.Ama DİE ne der buna bilemiyorum....
http://www.milliyet....nomi/eko02.html

#17 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 13:21

Bu ülkenin bütün saygın kurumları siyaset pisliğinin içerisinde ise ama AKP li ama AKP'siz bi fark yok..

Çoklu parti dönemine girildikten sonraki hükümet koltuğuna oturmuş hiçbir siyasi parti için temiz kavramını kullanamazsınız.

Konu daha az kirli ise bu AKP' dir bence...

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#18 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 13:48

Herkes bozuk plak gibi aynı noktaya takılmış aynı şeyleri söyleyip duruyor. Peki şu açıklamam sanırım ortamı yumuşatacaktır. Ekonominin düzelip insanların refah ve mutluluğu yakalaması için (Tabiki ekonomik açıdan) tespit edilen sorunların tek tek ortadan kaldırılması gerekir bu sorunların çok önemli sac ayakları vardır bu ayaklardan enflasyon sadece birtanesidir. Bunlara makro ekonomik göstergelerde denir. Diğer ayaklar ise işsizlik cari açık milli gelir ve büyüme hızı gibi bu kelimeler hiçbirimize yabancı değil işte bu sac ayaklarının tamamı bakınız sadece birtanesi demiyorum istisnasız tamamında optimal rakamlar tutturulursa işte o zaman refah seviyesi yüksek ve daha mutlu birbirine tahammül eden bir toplum meydana getirilebilir. Bu hükümet severiz veya sevmeyiz o tarafı beni hiç ilgilendirmiyor enflasyon, milli gelir ve büyüme hızında bir ilerleme kaydetmiştir . Hiçkimsenin buna itirazı olamaz ve olmamalıda. Varsa art niyet, çekememezlik ve partizanca bir tutum var demektir. Bu şu anlama gelmez bu hükümet en iyi hükümet hayır bunu söylemekte diğerinden daha büyük bir partizanca tutum olur. O halde yapılması gereken şu olmalıdır. Bütün partilerin geçmişte yaptıkları veya gelecek için planladıkları ve başarılarını, birde başarı şanslarını irdelersin bu sac ayaklarından diğerlerini en önemlisi olan işsizliği hangi parti daha hızlı çözüme kavuşturur, bakar kararını verirsin, gider sandıkta da o partiye oyunu verirsin. Çağımızın en ideal seçmen profili bu olmalı, şuna inanıyorumki bütün partilerin kurucuları, üyeleri ve oy verenleri bu ülkenin evladı ve bu ülkeyi seven insanlar. Ben açıkça şunu söyleyeyim; Bu ülkeyi mutlu, zengin, bilgili, medeni ve hepsinden önemlisi özgürlükler ülkesi haline getirecek parti hangi parti olursa olsun rengine, diline, dinine, ırkına, mezhebine, boyuna, tpine bakmadan "evet" mührünü ableminin altına gönül rahatlığı ile vurup oyumu veririm sizde aynısını yapmazmısınız.
Bu yazımı tamamladıktan sonra milliyetle ilgili haber link i çok manidardı, bu haber DİE rakamlarının uluslararası arenada söz sahibi olduğunu ve bu hükümetin geçmiş hükümetlere göre milli gelir konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor.
Bu aynı gazetenin 2003 yılındaki haberi ; DİE'ye göre 2003 yılında kişi başına milli gelir, 2 bin 598 dolardan, 785 dolar artarak 3 bin 383 dolara yükseldi.
Bu da bugünkü haberi; Türkiye'de geçen yıl 5 bin 62 dolar olan kişi başına düşen milli gelir bu yıl 5 bin 202 dolara, 2007'de ise 5 bin 404 dolara yükselecek
Yani AKP’ den önce kişi başına milli gelir 2.598 $
AKP sonrası şimdiki kişi başına milli gelir 5.202 $ yorum forum sakinlerinin

Dip not: Ben AKP li değilim :)

#19 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 14:08

Bu yazımı tamamladıktan sonra milliyetle ilgili haber link i çok manidardı, bu haber DİE rakamlarının uluslararası arenada söz sahibi olduğunu ve bu hükümetin geçmiş hükümetlere göre milli gelir konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Ben anlamıyorum sen şimdi bu linkte verilen haberde DİE rakamlarını nereden gördün,haberde DİE geçmiyor bile.Adamlar yazmış işte "IMF" verilerine göre diye Arkadaşım sen yazılanları okumuyor musun veya bizi salak mı sanıyorsun ben anlamıyorum ki?Hani nerede o verdiğim linkte DİE rakamları.IMF bizim ekonomi ile ilgili değerlendirme yaparken DİE rakamlarını baz alacak ha?Bu kadar saf olmadığını düşünüyorum.Bir de şu 2003 tarihli haberin linkini ver de bir de kendi gözümle okuyayım şu haberi.

Bu mesaj HknYmn tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 16.09.2006 - 14:09

#20 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 16.09.2006 - 14:32

Bak güzel kardeşim illa bana muhalif olmak için böyle komik duruma düşecek yorumlar yazma İMF çalıştığı ülkelerde istatistik ensitütüleri kurmaz çalıştığı ülkenin kurumlarını daha gerçekçi rakamlara ulaşabilmesi için yönlendirir ve o veriler kesinlikle DİE aracılığı ile elde edilmiştir. Neyse bilmiyor olabilirsin bak şimdi sana DİE nin açıkladığı rakamın linkiini veriyorum. http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=343 bu da senin verdiğin Milliyet gazetesindeki İMFİE (İMF istatistik enstitüsü) nin :) açıkladığı rakamlar http://www.milliyet.com.tr/2006/09/16/ekonomi/eko02.html gördüğün gibi aynı rakamlar yani İMF burada bir istatistik kurumu açmamış.......
Selam ve saygılar.........