Jump to content

- - - - -

Coca Cola İçmek Haram mı ?

• This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#1 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 31.08.2006 - 10:07

Mısır’da İslam Dünyasının en etkin eğitim kurumlarından biri olan El Ezher, Coca Cola ve Pepsi’nin haram olduğunu açıkladı. El Ezher üniversitesine bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca Cola ve Pepsi’nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi’yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor durumlarda “Zarûretler haramı mübâh kılar” kaidesi gereğince domuz, içki ve ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi. Ürdün'de geçen gün uzun zamandır yapılan araştırma sonucu yapılan açıklamada, Coca Cola ve Pepsi'nin domuz'dan yapılmış bazı katkı maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Coca Cola ve Pepsi geçtiğimiz hafta Hindistan’da içinde zehirli bulunduğu gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklanmıştı

#2 Sphagetti

Sphagetti

Küçük Haylaz :)

• Üyeler
  • 3,305 posts
  • İlgi Alanları:"Sadece Harabe.net"

Posted 31.08.2006 - 15:26

Ya iki lokmalık keyfimiz var onu da berbat ediyolar ya

Geçenlerde de "Kolanın İçinde Fare Kanı Var" diye bi söz duymuştum.

Şimdi de haram meselesi çıktı. uff

!

#3 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8,516 posts
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Posted 31.08.2006 - 15:29

Embesilce düşünceler işte..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#4 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,009 posts

Posted 31.08.2006 - 15:32

yuh artık harammış yok daha neler?saçmalık....
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#5 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5,693 posts

Posted 31.08.2006 - 15:55

Yani boykot edecekseniz edin de milletin miğdesini ne diye ayağa kaldırıyorsunuz?

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#6 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8,125 posts

Posted 31.08.2006 - 16:01

o konuyla ilgili bissürü mailler vardı...
cocacola nın sahibi bilmem kaç aylık gelirlerini israile vericekmiş onlar da o parayla silah alıcakmış... banane kardeşim bunda...? insanlık üretiosa bende bundan faydalanıcam tabeki...kime ne...?

bu arada şöle bi durum da varmış...

:
kokakolanın içinde bi malzeme varmış ve fareler bu maddeyi çok severlermiş. dolayısıyla da nasıl oluyorsa farelerle birlikte yapım aşamasına geçermiş bu madde...üstelik fareler ayrılmazmış bu maddeden... daha sonra bu madde öğütüldükten sonra işte bu farenin kolu atın çöpe bu farenin kafası falan gibilerinden ayrılırmış...faso fiso yani...

bu nası bişi allahım yaa...yuh yani!

:)
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#7 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 31.08.2006 - 16:04

Farelerler DNA'mız neredeyse aynı yahu..İğrenmeyin bu hayvandan bu kadar..Ha onun kanı bizim kanımız :).
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#8 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7,870 posts

Posted 31.08.2006 - 16:05

allah muhafaza 40 gün vücuttan atamıyorsunuz kolayı....ben 39 gün önce içtim,şimdi mesaneye yaklaşıyor aha hatta geldi dur dur dur ben bi helaya gideyim...(öyle ya da böyle domuz etinin tadına baktığım için sanırım bu saatten sonra kola içsemde bişey olmaz,battı balık yan gider hesaaaaabı)
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#9 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2,810 posts

Posted 31.08.2006 - 16:23

Yorumsuz....
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#10 g.brdim

g.brdim

Boş vakti azdır :p

• Üyeler
  • 1,733 posts
  • İlgi Alanları:http://www.doctorathome.com/love/love.php?e=_l9wAm@7cf4-_y5whbj-y

Posted 31.08.2006 - 16:28

alakayamaydanos şincik

Posted Image

#11 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 31.08.2006 - 17:29

:tomato: Arkadaşlar hepinizin yapmış olduğunuz yorumlarınızı tek tek okudum yorumlarınızı çok ilginç buldum dar kapsamlı bilimsellikten uzak sıradan yorumlar olmuş çok özgür bir platformda tartıştığımız için bu eleştirimi hoş karşılayacağınızı ümit ediyorum ve bakış açınızı değiştirip daha geniş bir perspektiften hadiseye bakıp yeniden yorum yapmanızı istirham ediyorum.
Bakınız ben haberi ilk okuduğumda yaptığım yorumumu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Anlayışınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.
CocaColanın dünya çapında bir alameti farika olmasında büyük katkıları olan pazarlama müdürü Sergio Zymanın özellikle müslüman ve Arap dünyasında hemde ramazan ayında satışlarını nasıl kat kat arttırdığını “Bildiğimiz Pazarlamanın Sonu” isimli kitabında ibret verici bir şekilde anlatmakta yüzyıllar boyunca ezilmiş bir ulus haline gelen islam toplumu teknolojik gelişmelere ayak uyduramamış sömürgeci hıristiyan dünyasına hep imrenerek gıpta ile bakmış yetişemediği ciğere pis dercesine hep fetvalarla yetinmiştir. Gavur icadı cümleside bu yüzden tahakkuk etmiştir. Olamsı gereken ne ? islam dünyasının bireyleri bu fetvaya gerek duymadan sözkonusu markalara ödedikleri her kuruşun nereye gittiği bilincini yakalamalı idrak etmeli ve bu şuurla kendini serinletme yolunu tercih etmelidir. El Ezher gibi İslam dünyasının önde gelen eğitim kurumlarıda bu tür fetvalar yerine yeni bir bin yılın başlangıcını yaşadığımız bu yüz yılda müslümanların bilgi toplumun temel dinamikleri arasında yer almalarını sağlayacak projelere imza atarak müslüman ülkelerin yeni dünyanın güç dengeleri arasında yer almalarını sağlamak olmalıdır. Aksi taktirde değişen bir şey olmayacak bu fetvadan sonra eğer Coca Cola satışlarını düşürüp iflasın eşiğine gelirse bu kezde Boba Bola diye bir ürün hemen piyasaya sürecek ve yine satış rekorları kıracaktır.Yani sömürgeci hırıstiyan dünyası sürekli ürün üretecek, ezilmiş İslam dünyası ise bol bol fetva üretmeye devam edecektir.

#12 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19,758 posts

Posted 31.08.2006 - 20:07

Ne Coca Cola'nın satışları düşer ne de İslam Dünyası Coca Cola içmekten vazgeçer. Sen ben içmesekte onlar bunlar içecek. Onlara nasıl dur diyeceksin ? Cola'nın içinde zehir varsa nasıl oluyorda kendi arkadaşlarına dostlarına içiriyo bu cola'nın sahipleri colayı ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#13 id

id

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,185 posts

Posted 31.08.2006 - 20:33

falla gaztede okudum. tarım ilacı çııkmış içinden. topluyolar. bilginize.
utter nonsense

#14 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4,729 posts

Posted 31.08.2006 - 21:06

Tarım ilaçlı kola içme de yanında yat şerefsisim :P

bırakın arkadaşlar böyle şeyleri, şahsen param "ülker'in" "Cola- Turka" zımbırtısına gitçene coca cola alırım daha iyi :P
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#15 kara

kara

--giz----kara--

• Üyeler
  • 11,365 posts

Posted 31.08.2006 - 21:25

neden kimse bu içeceğin yararından bahsetmiyor... hep eksiler var... arada bende içmiyor değilim coladan... ama abartmamak lazım...

bunlar fazla abartı bence... yok tarım ilacı, yok domuz ürünü katkılı, yok fare vs. vs. vs.

içmiyorsanız insanların midesini bulandırmaya da hakkınız yok bence... her koyun kendi bacağından asılır...

#16 born2win

born2win

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 137 posts
  • İlgi Alanları:Matematik-Fenerbahçe-Pipo..... <br>Başka yok herhalde......<br>He bi de Rock-Metal Muzik vaaaar!!!!!!!!!!

Posted 31.08.2006 - 21:35

ya nedir kardeşim bunlar?
Müslümanlar bu tür şeyleri abartmak zorunda mı?
Kimse kusura bakmasın ama; kendi ideolojik görüşleri uğruna fetva üreten tek din İslam'dır.
Belki birçoğunuzla aynı dine mensup olmadığımdan daha rahat konuşuyorum. Kimseyi incitmek istemem, ama gerçek bu....
Masum bir kız gibidir İstanbul geceleri,Karşılıksız sunar kendini. Yalnızcaaaaa;
"CANINI SIKARSAN CANINI ALIR!!!!!!!!!!!"

Born2Win

#17 Denio

Denio

Kamış Kotak

• Dokunulmazlar
  • 7,870 posts

Posted 31.08.2006 - 21:43

kendi ideolojik görüşleri uğruna fetva üreten tek din İslam'dır.

misal...benim aklıma gelmedi...salaklığıma ver
Sanırım içmek,
ertesi sabah
tekrar hayata
dönülebilen
ve her gün
tekrarlanabilen
bir intihar biçimidir.

Charles Bukowski

Piizan

#18 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 01.09.2006 - 13:19

Sizler yorum yazmadan önce diğer yorumcuların yazmış olduğu yorumları okumuyormusunuz ?????????????????????? *zong :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

#19 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16,109 posts
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Posted 01.09.2006 - 13:37

bu arada başlık yanlış olmuş.. coca cola içmek haram mı diye.. coca cola içince haram, pepsi veya cola turka içince helal mi *zong

cola içmek haram mı dense daha iyiydi

Ayrıca Coca Cola dan başka tanımam

Edited by Edy's, 01.09.2006 - 14:05.

#20 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8,125 posts

Posted 01.09.2006 - 14:10

çooook saçma... 9 da doğru sölemiş.. madem bu kadar zararlı neden onlar da içiyor...
içinden tarım ilacı ne zaman çıkmış..? ben neden duymadım..? böle bir şey olsa hiç marketlerin rafında bırakırlar mı o kolaları..? biraz geniş düşünün arkadaşlar yaa..!

ayrıca kara'nın da sölediği çok çok doğru..madem siz bunun zararlılığına inanıyorsunuz; siz içmeyin o zaman...içenlerin midesini bulandırmayın..!

hem coca cola'dan başkasının tadı falan da güzel değil... cola turka çok şekerli..asitten eser yok içinde...zem zem mi içicez..?

bir de arkadaşlarımdan bi tanesi bana dün gece bi kağıt gösterdi.. coca cola'nın arması olan hani şişelerin üstündeki yazısı varya.. onu alıp ters çevirin...biraz da dikkatli bakmaya çalışın ucundan bucağından da düzeltin az; sonra arapça bilenler okumaya çalışsın onu...bakın ne yazıyor.. ben bunu gördüm ama onlar bunu yapmış ve ben de bunu kullanıorum die onlar gibi oldum diye bişi yok ki... cık cık...
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users