Jump to content

- - - - -

Coca Cola İçmek Haram mı ?

• This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#41 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2,596 posts

Posted 04.09.2006 - 10:38

*saksak avatarınızda tüm harabe sakinleri  elinde kılıç Ulubatlı hasanı görmek isterlerdi.
Öyle değilmi arkadaşlar............

Yok ben istemezdim şahsen.Böyle iyi adamın avatarı.

Ben de istemezdim *saksak
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#42 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8,516 posts
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Posted 04.09.2006 - 10:42

Hayır öyle birşey yapalım kesinlikle demedim dememde lütfen yazdıklarımı iyi okumanızı istirham ediyorum

İyi de yazdıkların çelişiyor suustundeyurumek.

Tüm yazdıklarını gözden geçirmeni tavsiye ederim o hâlde.
Baştan beri bir tane olumlu şey söylemedin yabancı ürünler hakkında. Hatta Mel Gibson'ı TDK'de aratmamın gereksizliğini daha sonra (şöyle bir iki ay sonra falan) okuduğunda anlayacaksındır umarım.

Mel Gibson bir isim, niye Türk Dil Kurumu'nda yer alsın yahu *saksak

Dip dip: Belirtmek isterim, İngilizce de kullanılır, Türkçe de. Ama ikisi de ayrı ayrı. İkisini biraraya sokarsanız o maymunca olur. "Dün boyfriend'imle buluştuk" gibi..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#43 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 04.09.2006 - 11:16

Mel G kardeşim, sen artık anlamada sorun yaşıyorsun Mel Gibson ismini TDK da ara derken ne demek isteyişimi neler anlatmak isteyişimi idrak edemiyorsun bu durumda yapacak birşey yok neyse sorun değil mutlaka sivrisinek vızıltısını saza dönüştürecek harabe sakini vardır sizede üzgünüm ama davul zurna dışında bir çalgı bulabilmem sözkonusu değil. Coca Cola haberiyle ilgili yorumumu bir kez daha yazıyorum belki ne demek istediğimi anlayabilmen için beyin hücrelerini zorlamana yardımcı olur. Kimi nasıl eleştirmişim iyice dikkat et;
Selametle.................
CocaColanın dünya çapında bir alameti farika olmasında büyük katkıları olan pazarlama müdürü Sergio Zymanın özellikle müslüman ve Arap dünyasında hemde ramazan ayında satışlarını nasıl kat kat arttırdığını “Bildiğimiz Pazarlamanın Sonu” isimli kitabında ibret verici bir şekilde anlatmakta yüzyıllar boyunca ezilmiş bir ulus haline gelen islam toplumu teknolojik gelişmelere ayak uyduramamış sömürgeci hıristiyan dünyasına hep imrenerek gıpta ile bakmış yetişemediği ciğere pis dercesine hep fetvalarla yetinmiştir. Gavur icadı cümleside bu yüzden tahakkuk etmiştir. Olamsı gereken ne ? islam dünyasının bireyleri bu fetvaya gerek duymadan sözkonusu markalara ödedikleri her kuruşun nereye gittiği bilincini yakalamalı idrak etmeli ve bu şuurla kendini serinletme yolunu tercih etmelidir. El Ezher gibi İslam dünyasının önde gelen eğitim kurumlarıda bu tür fetvalar yerine yeni bir bin yılın başlangıcını yaşadığımız bu yüz yılda müslümanların bilgi toplumun temel dinamikleri arasında yer almalarını sağlayacak projelere imza atarak müslüman ülkelerin yeni dünyanın güç dengeleri arasında yer almalarını sağlamak olmalıdır. Aksi taktirde değişen bir şey olmayacak bu fetvadan sonra eğer Coca Cola satışlarını düşürüp iflasın eşiğine gelirse bu kezde Boba Bola diye bir ürün hemen piyasaya sürecek ve yine satış rekorları kıracaktır.Yani sömürgeci hırıstiyan dünyası sürekli ürün üretecek, ezilmiş İslam dünyası ise bol bol fetva üretmeye devam edecektir.

#44 Melih

Melih

Giggity Giggity Goo!

• Kurucular
  • 8,516 posts
  • İlgi Alanları:Sadece Harabe.net :)

Posted 04.09.2006 - 11:29

Sömürgecilik iyi bir ürün üreterek veya iyi bir hizmet vererek para kazanmaksa ben sömürülmeye razıyım. Haram mı bu? İslam dünyası paranoyak olduğu için bunlarla uğraşıyor. Boş işlerle uğraştıkları için de tepki çekiyor.

Bunu tekrar yazmana gerek yok, o kadar saf değiliz.

Mel Gibson ile ilgili birşey yazmayan TDK'nin sitesinden bazı örnekler:
Ulubatlı Hasan

Kür Şad

Ne kadar acı değil mi?..
2000 - 2010

bit.gifladybug.gif

#45 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 04.09.2006 - 13:35

Sevgili GLAmor;
Sağlığa zarar veren bir ürünü özellikle de sağlığa zarar veren sigara gibi bir başka ürünle birlikte kullanmanıza sağlığınızı düşünen ve sizi sevenler adına üzüldüğümü belirtmek isterim, bu isteğime birde temennimi eklemek istiyorum; Umarım biran önce sağlığınızı tehdit eden her türlü üründen vücudunuzu ve beyninizi uzak tutmayı başarırsınız.
Avatara takmayın derkende direk bu cümlenize kendimi muhattab kabul ettiğim içinde bu konu hakkında da bir iki şey yazmak istiyorum elbetteki çok özgür bir platformda tartıştığımızı biliyorum, bunu daha öncede belirtmiştim, dolayısı ilede herkes istediği avatarı seçer buna da bir deyeceğimiz yok olamazda, yalnız şu çok iyi bilinmeliki olaya pedegojik bir formatla baktığımızda seçilen her ismin ve avatarın kullanıcısı hakkında üçüncü şahıslara kişiliği, dünya görüşü ve idealleri konusunda belli ip uçları verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta bilim adamları çocuğuna isim veren ebeveynlerin verdikleri isimlerden yola çıkarak isim veren ebeveynler hakkında bir çok bilgiye ulaşabiliyorlar bu bilgilerin büyük bir çoğunluğunda da yanılmadıkları gözlenmektedir. Siz de kullanılan avatarları ve isimleri dikkatlice incelerseniz kullanıcıları hakkında birçok ipucu yakaladığınızı ve bunda da yanılmadığınızı göreceksiniz.
Hadi şimdi bir deneyin................

#46 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 04.09.2006 - 13:47

Amin inşallah birgün kurtulurum bu iki sağlığıma zararlı dost bildiğim düşmanlarımdan..

Avatarların yada isimlerin o kişi ile alakalı olarak dünya görüşleri ile ilgili belli ipuçları verdiği ise tartışılabiir..Mesela TAVIR arkadaşımızn kullandığı avatarda bir kediye silah çekildiğini gösteren bir resim kullanması,onun şiddet yanlısı biri olduğunumu düşündürmeli bize?
Ya da senn avatar kullanmaman hiç bir dünya görüşün olmadığınımı gösteriyor?
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#47 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19,758 posts

Posted 04.09.2006 - 14:16

Velhasıl kelam Cola içmek haram değildir.

Değişiklikler Kaydedildi...

#48 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 04.09.2006 - 16:20

Cocacola haram veya helal buna islam alimleri karar verir ben haram olsa da olmasa da içmediğimi yazmıştım zaten az önce GLAmor arkadaşımızda zararlı olduğunu yazdı neden içmediğimi birileri demogoji olarak algılasada ben yeniden bu fikrimi yazmak istiyorum
Coca Cola markasına ne pahasına olursa olsun tek kuruşumu dahi harcamadım harcamamda; içimiz yandığında siz Coca Cola ben anadolunun yaylasındaki yayıktan boşalan buz gibi ayranımı içeyim, siz asit için ben protein içeyim, siz içindeki neidüğü belirsiz maddelerden müteşekkil sıvıyı için ben mineral içeyim, siz bağımlılık kazanın ben güç kazanayım, siz ABD liyi zengin edin ben Türk köylüsü Memmet amcayı zengin edeyim. Seçim sizin fazla söze ne hacet !!!!!!!!!!!!!!!

#49 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2,596 posts

Posted 04.09.2006 - 16:48

Sen ülker çalışanısın anlaşılan, git ülkeri zengin et, onların gerçekte kim olduklarını ve ne iş yaptıklarını biliyormusun acaba?

#50 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8,786 posts

Posted 04.09.2006 - 16:50

seçim bizimse, bu kadar konuşmak niye onu anlamadım ben de ama neyseee...

çocuk muyuz di mi ama... isteyen içer istemeyen içmez...dahası nedir yani...

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#51 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 04.09.2006 - 16:53

Bunuda nereden çıkardın İnan efendi yine saçmalıklar furyası hareketlendi yazdıklarımı yeniden oku mideden konuşmamış olursun Cola Turkayı arabesk topluma arabesk bir ürün diye eleştirmişim yazdıklarımı oku dostum oku bu şekilde karalayıp iftira etmek yakışmıyor sizlere

#52 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2,596 posts

Posted 04.09.2006 - 16:55

Coca cola demiyeceksin o zaman Cola (kola) diyeceksin önceden eleştirmen fark yapmıyor ben en son yazdığına bakarım, sen zaten kendi söylediklerinle çelişiyorsun..

#53 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8,786 posts

Posted 04.09.2006 - 17:26

uslubumuzu bozmayalım değil mi....

madem bu konuyu uzatmakta kararlısınız ki ayrıca Cola içmekle nasıl bir kültürsüzlük yapmışız da haberimiz yokmuş, bilmemek değil öğrenmemek ayıp sonuçta, öğrettiniz saolun varolun, kişisel atışmalara dönüştürmeyelim değil mi....

ya da siz bilirsiniz, neticede kültürsüz,arabesk toplum üyesi bir insanmışım ne haddime değil mi efendim.. :P

#54 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 04.09.2006 - 18:29

Sevgili Emily;
Bu tartışma konusunda benim yaptığım yorumları başa dönüp yeniden okumanızı sizden özellikle rica ediyorum kimseye en küçük bir küçültücü hakaret içeren bir yazım varmı kimler dar kapsamlı bakış açılarıyla entellektüellikten uzak ve hakaret varan yazılar yazmış bakarmısınız benim amacım herhangi bir marka ve ürünün reklamını yapmak kesinlikle olmamıştır eğer yazdıklarım incelenirse bu açık ve net bir şekilde görülecektir. Hemen şunuda belirteyimki ben yüksek lisansımı pazarlama ve üretim politikaları alanında çok iyi bir ortalamayla bitirmiş ve henüz ekonomi alanında doktoraya başlamış bir öğrenciyim bu nedenle google de ararken bulduğum bu sitede bulunmamın amacı sadece tektip görüşün beyan edildiği bir tartışma ortamı yerine bilimsel olmak kaydı ile çok çeşitli görüşlerin ortaya atıldığı ve insanca fikir alış verişlerinin yapıldığı ve katılımcıların maksimum fayda ile bu forumu terketmelerini sağlamaktan başka birşey değildi olamazda sırf bu yüzden yazılarımın tamamında daha öncede belirttiğim gibi asgari akademik nezaket kurallarına uymaya azami gayret sarfetmişimdir hatta zaman zaman özür beyanlarımıda göreceksinizdir.
Son olarak şunu belirtmeliyimki Prof. apoletine sahip onlarca bilim adamı Türk toplumunun arabesk bir toplum olduğunu bilimsel olarak ispat etmiş ve bunlarla ilgili onlarca makale yazmışlardır işte bu yüzden arabesk kültürün yansımaları bizlerde görülmeside çok normal bunda kırılıp gücenecek bir durum söz konusu değil aynı şekilde çok çaba sarfetsemde aynı özellikler bendede tahakkuk edebiliyor. Bu yazdıklarımı dikkate alıp tüm yorumcuların yorumlarını hakarete vardırmadan kırıcı bir uslup yerine entelektüel boyutuyla yorum yapmalarını bu vesile ile yeniden istirham ediyorum...............
Not : acele yazdığım için imla kurallarına uyamadım bu durumdan dolayı herkesten özür diliyorum

#55 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4,490 posts

Posted 04.09.2006 - 19:12

Mısır’da İslam Dünyasının en etkin eğitim kurumlarından biri olan El Ezher, Coca Cola ve Pepsi’nin haram olduğunu açıkladı. El Ezher üniversitesine bağlı Yüksek İslami İşler Meclisi, yaptıkları bir incelemenin ardından Coca Cola ve Pepsi’nin içilmemesi gerektiğini açıkladı. Her iki içeceğin içinde domuz etinden bazı maddelerin konulduğunu tespit ettiklerini açıklayan Meclis, Müslümanları Coca Cola ve Pepsi’yi içmemeye davet etti. Bu tür gazlı içeceklerin insanlar için zorunlu şeyler olmadığını belirten Meclis, zor durumlarda “Zarûretler haramı mübâh kılar” kaidesi gereğince domuz, içki ve ölü etinin dahi sadece ölünmeyecek kadar yenilmesine izin verildiğini açıkladı. Meclis, böyle bir zorunlu durum olmadığına göre Müslümanların bu tür ferahlatıcı içeceklerden uzak durmalarını önerdi. Ürdün'de geçen gün uzun zamandır yapılan araştırma sonucu yapılan açıklamada, Coca Cola ve Pepsi'nin domuz'dan yapılmış bazı katkı maddeleri içerdiği açıklanmıştı.

Coca Cola ve Pepsi geçtiğimiz hafta Hindistan’da içinde zehirli bulunduğu gerekçesiyle ülke çapında resmen yasaklanmıştı

Konuya ilk başladığınız mesaj bu ve gördüğüm kadarıyla burada siz herhangibir fikir belirtmemişsiniz.Yani El Ezher haram diye fetva vermiş ve müslümanlardan bu ürünleri tüketmemelerini istemiş.Daha sonra diğer üyeler fikir beyan edince de yapılan yorumları beğenmeyerek olaya müdahil olmuşsunuz ve pazarlama stratejileri hakkında bizi aydınlatmış ve bu arada ben hiçbir markanın reklamını yapmıyorum artı herhangi bir yerden de para falan almıyorum demişsiniz.O zaman sayın "suustundeyurumek" neden açtınız bu konuyu?Yani sizce Coca Cola haram mıdır değil midir onu bir cevaplayın.Yoksa asıl vermek istediğiniz mesaj bu değil de İslam dünyasının üretmeden tüketen bir toplum olduğu sizin de bu durumdan duyduğunuz rahatsızlık mı anlamadım.Eğer öyle ise direkt olarak bu konu başlığı altında yeni bir konu açın,bakın ne cevval fikirler çıkacak ortaya.4 sayfa tartışılmış siz Coca Cola'dan başka pekçok konuda fikir beyan etmişsiniz. Üyelerin avatarından karakter tahlili ile "ben buz gibi ayranımı içerim ,köylü Mehmet efendiyi zengin ederim" şeklindeki slogan kokan laflarınız da bunlara dahil.Bir de aynı cevabı iki kez kullanmanız var ki yani bir kez okudunuz anlamadınız alın aynı yazıyı bir kez daha okuyun mu demek istediniz anlamakta güçlük çektim doğrusu.Bir de ısrarla kullandığınız "asgari akademik nezaket" kavramı. Ne demektir bu?Nezaketin bir de akademik olanı mı çıktı?Yani benim bildiğim nezaket her yerde ve her koşulda aynıdır.Evde ayrı akademik ortamda ayrı nezaket olmaz.Nazik insan her yerde naziktir.Umarım sizin entellektüel seviyenize yaklaşabilmişimdir.Saygılarımla...

Edited by HknYmn, 04.09.2006 - 19:18.

I find your lack of faith disturbing!

#56 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6,785 posts

Posted 04.09.2006 - 21:35

ve bir hatırlatma cocacola içmek bal gibi taklitçilik ve arabesk kültürün bir yansımasıdır. Varmı itirazı olan ?

Cola içmiyorum desem yeridir, ama cola içmenin bir taklitçilik olduğunu düşünmüyorum. Lezzet veren bir gıda, şık duran bir kıyafet, güvenli bir otomobil, iyi bir bilgisayar, en basitinden ayaklarınızı rahat ettiren kaliteli bir ayakkabı... Bunların her biri için sayısız marka sayabilirsiniz değil mi? Sonuçta bir tercih meselesi, bu tercihi siyasi görüşünüze mi, maneviyatınıza mı, sağlığınıza mı, keyfinize mi ya da ekonomik durumunuza göre mi yaparsınız bunu bilemeyiz. Bu kimseyi ilgilendirmez.

Arabesk kültürün yansıması demişsiniz. Ben genelde ayran içiyorum, acaba anadolu kültürünün bir etkisi olabilir mi?[ Bazen hamburger yiyorum ama iskenderi de çok severim.] Önümdeki seçeneklerden damak zevkime en uygun olanını seçiyorum, arabesk kültürden gelmem suşi yememe engel olur mu :huh:
Neyse bu cümleyi koz olarak kullanmaktan vazgeçtim :blush:

Coca Cola markasına ne pahasına olursa olsun tek kuruşumu dahi harcamadım harcamamda; içimiz yandığında sen Coca Cola ben anadolunun yaylasındaki yayıktan boşalan buz gibi ayranımı içeyim, sen asit iç ben protein içeyim, sen içindeki neidüğü belirsiz maddelerden müteşekkil sıvıyı iç ben mineral içeyim, sen bağımlılık kazan ben güç kazanayım, sen ABD liyi zengin et ben Türk köylüsü Memmet amcayı zengin edeyim. Seçim sizin fazla söze ne hacet !!!!!!!!!!!!!!!

Şimdi para harcamadınız diye tebrik mi edelim? O kadar abartmışsınızki sanki kola içenler benliklerini yitirmişler, batıya esir olmuşlar ayran içenlerde vatan kurtarmışlar. Türk köylüsü Mehmet amcyla kimsenin alıp veremediği yokki, bizimde amcamız sayılır :P

Bu yazdığında oldukça komik, hücrelerle ilgilenen bilim adamlarını avatar olarak seçseydin seni taktir ederdim oysaki

Sanırım görselliğe dayalı ön yargılarınız kuvvetli.
Şu avatarımla takdir edilmekten mahrum kalıyorum ya, acayip üzüldüm şimdi *uhuhu

bir formatla baktığımızda seçilen her ismin ve avatarın kullanıcısı hakkında üçüncü şahıslara kişiliği, dünya görüşü ve idealleri konusunda belli ip uçları verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bilimsel olarak kanıtlanan herşeyi severim, devam etsinler, onlardaa olmazsa nasıl savunucaz kendimizi :yawn:

lütfen yazdıklarımı iyi okumanızı istirham ediyorum

Defalarca yazmışsınız :huh:
Okuyoruz efendim sizin içiniz rahat olsun hem okurken anlayabiliyoruz da ;) Dolayısıyla;

davul zurna dışında bir çalgı bulabilmem sözkonusu değil

buyrun birlikte olsun ;)

Nazik insan her yerde naziktir.Umarım sizin entellektüel seviyenize yaklaşabilmişimdir.Saygılarımla...

Evet aynı dileklerle devam ediyorum...

Şimdi konu başlığında bir kere haram mı değil mi tartışması var, siz sağlık açısından mı içmiyorsunuz yoksa dinen haram olarak kabul gördüğü için mi? Yoksa bu konuyu herhangibir dersinizde ödev olarak mı aldınız? Acaba insanların bu konuya bakış açıları nedir, nasıl cevaplar gelecek, forum kullanıcılarının siyasi, dini görüşleri nedir vs.
Yok yanlış anlaşılmasın karşı çıktığım için söylemedim bunu, hani öyle bir durum varsa bilelim yardımcı olmaya çalışalım.
[ *secret ben yaptım valla, tavsiye ederim, ödevi başkasına yaptırmanın zevki anlatılmaz yaşanır :P]
[arada nükteli laflarım olmuştur, akademik nezaketinize sığınıyorum :wave: ]
Saygılar.

*elma
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#57 Restless

Restless

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,009 posts

Posted 04.09.2006 - 21:51

bende tam elmanın dediklerini dicektim *secret

kesinlikle katılıyorum...
∂öηємєм кαяαяıм∂αη кєѕιη αятıк αğℓαмα ѕıяαѕı ѕєηιη...

αятıк ηє ∂υαмѕıη ηє ∂є вє∂∂υαм..

#58 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1,033 posts

Posted 05.09.2006 - 09:02

Bakıyorumda adminler, yöneticiler, torpilliler ve birde bunlara katılan üyeler tarafından topyekün bir fikir işgaline uğramış durumdayım, ama sorun değil çünkü ben zamanında yedi düvele karşı yedi cephede Kuvayi Milliye ruhu ile savaşmış bir ecdadın torunuyum silah işgaline karşı esir olmadıkki fikir işgaline esir olalım J Şimdi hemen ciddiye alıp kızmayınız espiri yaptım sadece.
Yalnız; insan bu kadar ön yargılı olur pes vallahi, ya Allah aşkına yazdıklarım içerisinde hiçmi beğenip taktir ettiğiniz kısım olmadı, aynen kartel medyasının eleştireceği bir kişinin sözlerini kırpıp kırpıp ekrana taşıyıp vurduğu taktiği uyguluyorsunuz, yazdığım yorumlardan kesitler getirip eleştirip duruyorsunuz tamam eleştirin yeterki iftira ve hakarete vardırmayın. Şimdi sevgili HknYkn ve Sevgili Elma ha az daha unutuyordum Sevgili Restless sizlere daha sonra cevap yazmaya çalışacağım. Şimdi halletmem gereken biraz işim var...
Selametle.........

#59 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8,786 posts

Posted 05.09.2006 - 10:59

Bu tartışma konusunda benim yaptığım yorumları başa dönüp yeniden okumanızı sizden özellikle rica ediyorum

neden sürekli bu cümleyi tekrarladığınızı anlayabilmiş değilim..Çok şükür hepimiz ilk okuduğumuzda anlayabiliyoruz da sizin nasıl bir fikri savunduğunuzu anlamış değilim cidden..

ben yüksek lisansımı pazarlama ve üretim politikaları alanında çok iyi bir ortalamayla bitirmiş ve henüz ekonomi alanında doktoraya başlamış bir öğrenciyim

yani..??konuyla alakası..???

asgari akademik nezaket kuralları

akademik mi... nasıl yani... :)

Prof. apoletine sahip onlarca bilim adamı Türk toplumunun arabesk bir toplum olduğunu bilimsel olarak ispat etmiş

apoleti mi...?? ilginç bir tasvir,takdire şayan doğrusu..

ayrıca arabesk toplum ya da medeni toplum ya da başka bir çeşidi, bilimsel olarak nasıl ispat ediliyor, gerçekten merak ettim.. sosyolojik analiz farklı bir olgudur, bilimsel ispat farklı...gerçi son derece akademik olduğunuzu sık sık belirttiğinizi düşünürsek bunun ayırdımında olmanız gerek elbette ama klavye hatası oldu sanırım...

şimdi siz,Cola'ya hala ne açıdan karşı olduğunuzu söylemesiniz de verdiğiniz örnekler pek bilimsel kalmıyor kusura bakmayın..El Ezher bilmem bir şeyin söyledikleri, sağda solda yazıldığını söylediğiniz makaleler ile neyi anlatmaya çalışıyorsunuz?? Cola, dinen haramdırı mı yoksa sağlık açısından zararlıdırı mı savunuyorsunuz..?

Bakıyorumda adminler, yöneticiler, torpilliler ve birde bunlara katılan üyeler tarafından topyekün bir fikir işgaline uğramış durumdayım

sanırım siz de bir eziklik kültürü oluşmuş, admin ya da yönetici olmamız, fikirlerimizi beyan edemeyeceğimiz, ya dabirbirimizle aynı fikre sahip olamayacağımız anlamına gelmiyor çünkü.. Sonuçta burası bir tartışma platformu ve biz de fikir üretiyoruz akademik olabiliyor muyuz bilemiicem ama..

sonuç olarak şöylebir toparlama olayına girmem gerekirse, Cola içmenin arabesk kültür ya da özentilik olduğunu sanmıyorum..Evet toplumumuz kültürel açıdan fazlaca gelişmişlik düzeyine ulaşmamış olabilir henüz ancak bir içecek ya da kıyafet ya da yiyecek maddesi ile bunu bağdaştırmaya çalışmak son derece saçma ve de yersiz diye düşünüyorum.. Biz zaten üretici değil tüketici bir toplumuz herkesin bildiği üzere.. keşke herşeyi üretebilsek de kullanmasaydık yabancı ürünleri..Ama eğri oturup doğru konuşmakta fayda vardır her zaman. Fikirlerinizi belirttiğiniz bu net ortamı bile dış kaynaklı bir buluş sonuçta hatırlatayım..Ki internet için de zamanında İslam toplumlarında çeşitli şeytana hizmet eder tarzında fetvalar çıkmıştır..ama bakın hepimiz kullanıyoruz değil mi....

Bence siz yazdıklarınızı bir kez daha okuyun bakalım kendi fikrinizin ne olduğunu bulabilecek misiniz..!!

#60 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11,433 posts

Posted 05.09.2006 - 11:15

Suüstündeyürümek arkadaşımızın bence asıl düşüncesi(yani anladığım kadarıyla) dinimizde,sağlığa zararlı olan bazı şeyler günah veya haram kılınmıştır..Cola'da sağlığımıza zarar verdiğinden ,bu içeceği haram olarak nitelendrimiş..Yani ben yazılarından bunu anladım..

Tabi biraz milliyetçilik te var..Ama adamlarda çok güzel bir içecek üretmiş,bence kafa yapmadıkça sorun yok ..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users