İçerik değiştir

* * * * * 1 Oylar

Ne Okuyorum?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 731 yanıt verildi

#681 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 11.07.2010 - 20:05

Gönderilen Resim
Gönderilen Resim

ve üçüncü kez;

Gönderilen Resim

#682 tandem

tandem

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.157 Mesaj

Gönderim zamanı 11.07.2010 - 23:32

kpss kitaplarını bitirdim artık yarım bıraktığım romanlara başlayacağım :)
BAZEN SUSMAK ÇOK ŞEY ANLATIR....

#683 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2010 - 14:50

Gönderilen Resim

Aşk ve güzellik, daima fıkıh ve kelamın hazzedemediği konular olmuştur. Kur’an ve hâdis tefsirleri de bundan nasibini almış, bunlardaki sevgi ve güzellikle ilgili anlamlar yok farz edilmiştir. Kulun, Yaratanını aşk derecesinde sevmesine izin verilmişse de Yaratanının kuluna aynı aşkla nazar etmesine izin verilmemiş, çünkü bu durum beşerîliğe mahsus hafiflik olarak mütalaa edilmiştir. Kısacası, tefekkür sınırlanmış, giyim kuşam gibi standart hale getirilmeye çalışılmış, incelikler ve ara tonlar unutulmuştur. Böylece hikmetin yerini şekil, sevginin yerini korku, iç denetimin yerini dış denetim, üretmenin yerini tekrar, yaratmanın yerini taklit, bilginin yerini hurafeler ve üstat saplantıları almıştır. İslâm için hayatî öneme sahip kavramlardan olan sevgi ve güzellik, yani aşk ve estetik, hiçbir şekilde, derinlemesine incelenmiş değildir. Bu nedenle aşk ve estetik Müslümanların hep yitik hazineleri olarak kalmıştır.

Bu kitap, işte bu eksikliği bir nebze gidermek emeliyle okuyucuya sunulmuştur.

Gönderilen Resim

Kültür ve edebiyatımızın, üzerinde pek az durulan konularından biri de destanlarımızdır. Zengin bir destan edebiyatına sahip olmamıza karşılık üzerinde etraflıca durabildiğimiz destanlarımızın sayısı üçü beşi geçmez. Destanlarımızla ilgili çalışmalar Cumhuriyet döneminde başlar ve görüşleriyle üslupları farklılaşan üç kuşak ortaya çıkar. Ziya Gökalp, Fuat Köprülü, Abdülkadir İnan, Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan gibi isimlerden oluşan ilk kuşak, Mehmet Kaplan, Şükrü Elçin gibi hocalardan oluşan orta kuşak ve Ahmet B. Ercilasun, Dursun Yıldırım, Emine Gürsoy-Naskali, Ali Berat Alptekin, Metin Ergun, Ali Duymaz ve Mehmet Aça gibi isimleri kapsayan yeni kuşak... Kitabın ilk bölümünde değişik kuşaklara mensup olan destan araştırmacılarının yazıları derlenir, ikinci bölümünde destan metinlerinden örnekler verilir. Öğrenciler, araştırmacılar ve destan severler için...

Gönderilen Resim

“Öykülerin içindeki öykülerin içindeki öyküler. Birinin nerede bitip diğerinin nerede başladığı asla anlaşılmıyor. Aslında hepsi iç içe geçiyor. Sadece kitaplarda belirgin olarak birbirlerinden ayrı duruyorlar.”

Yakınlarını edebî figürlere dönüştüren bir yazar, kafası karışık bir internet kullanıcısı, ikili yaşam süren bir birim şefi, tanınmamayı yeğleyen ünlü bir oyuncu, ölüm yolculuğuna çıkmış yaşlı bir kadın... Gerçeklik ile yanılsama arasında gidip gelen bir öyküler örgüsünde yolları kesişiyor. Kitapta yer alan dokuz bölüm, hem başlı başına birer öykü olarak okunabiliyor hem de bir araya gelerek bir romana dönüşüyor.

Dünyanın önemli bir genç yazar olarak selamladığı, Dünyanın Ölçümü, En Uzak Yer, Ben ve Kaminski adlı yapıtlarıyla ülkemizde de çok sevilen Daniel Kehlmann’ın, gerçek ve kurgu, yükseliş ve unutuluş gibi kavramlarla ustaca oynadığı Sesler, zevkle okunan çok katmanlı bir kitap.

#684 saheser

saheser

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 64 Mesaj

Gönderim zamanı 24.08.2010 - 17:05

feridun zaimoglundan aşk yanıgı isimli romanı okuyorum

#685 _RomantizmA_

_RomantizmA_

Pembeler içinde uçuk MAVİ

• Üyeler
  • 3.232 Mesaj
  • İlgi Alanları:sonsuzluk; ölüm...

Gönderim zamanı 27.08.2010 - 20:30

Limon Ağacı - Sandy Tolan (çvr:Engin Wang)
Gönderilen Resim

küçük Arı-Chris Cleave (çvr:Nalan Çeper)
Gönderilen Resim

[Bebeğim Öldü]

Hayatımın gerçek öykülerine ayrılan bir filmin soundtrack’ındayım
Bir yazar mıyım yoksa tek şiirlik şair mi?
Notumu verdi hocalarım nasihati koydum cebime
Ve zorda kalana dek çıkarmadım..
Ve ben bozuk paraydım anlaşılamadan çiklet oldum
Ve ben bütündüm yaramı sevgilimde bırakıp yarımı sokağa attım
Canımı yolda buldum canıma teslim ettim; canına okudum
Canıma kastım…

#686 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 06.09.2010 - 11:28

Gönderilen Resim

#687 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 10.09.2010 - 17:08

Okuduğum kitaplar birbirine girdi yine. Ondan ona geçiyorum. Sabit bir yerde kalamıyoruz bir türlü. :D

Gönderilen ResimGönderilen Resim

#688 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 20.09.2010 - 14:18

Gönderilen Resim

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit
EVEREST YAYINLARI

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Ahmet Ümit’in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

#689 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2010 - 11:34

Gönderilen Resim

Ejderha Dövmeli Kız
MILLENNIUM I

41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson’un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız’ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz’ diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

“Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak.”
-SUNDAY TIMES

"Bu kitabı okumaya başladı- ğınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız…"
-BILD AM SONNTAG

“Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor… Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak.”
-SHARON WHEELER

“Larsson’un bu kitabı saatli bir bomba gibi...”
-BOB CORNWELL

“Hipnotize edici.”
-USA TODAY

“Tam bir dinamit.”
-LIZ SMITH

“Çılgınca… Müthiş bir gerilim.”
-THE WASHINGTON POST

“Büyük bir açlıkla okunacaktır…”
-OBSERVER

“Larsson’un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır.”
-BAMS SİTE:www.kitapyurdu

#690 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj
  • İlgi Alanları:İlgisizim.. :)

Gönderim zamanı 28.09.2010 - 00:30

Gönderilen Resim

VE

Gönderilen Resim

#691 hüfyaa

hüfyaa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 6.884 Mesaj
  • İlgi Alanları:binkelam.com,birkizbirana.blogspot.com,sadecegelinlik.blogspot.com,erkekgiyimkusam.blogspot.com,sadeceelbise.blogspot.com,bakimveguzelliksirlari.blogspot.com

Gönderim zamanı 04.10.2010 - 20:21

Gönderilen Resim

ilk 56 sayfa su gibi gitti,biri sohbet ederken anlatıyo gibi olmuş,fena
da olmamış..

ne giderim peşlerinden..ne ardımda devam olsun..
ne uyarım,ne hükmeder..kalanlara selam olsun...

#692 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2010 - 22:09

Gönderilen Resim

abi bu stieg larsson çok manyak kitap yazmış. ejderha dövmeli kızı okudum hayram kaldım. serinin ikinci kitabı.

bu adam 10 tane kitap yazmaya karar vermiş. 3 tanesini yazıp yayınevine vermiş. verdikten sonra kalkp krizinden ölmüş. keşke ölmeseydi adam. ya da 10 kitabı yazıp öyle ölseydi.

kitapları 27 milyon satmış. milyon dolarları da ailesine kalmış. sevgilisi ile resmi nikah olmadığı için sevgilisine mirastan zırnık kalmamış. o da sevgilisinin bilgisayarından dördüncü romanın notlarını alıp satmış. o da milyoner oldu iyi mi? herif yaşayaydı da göreydi şu kitaplarını. hakikaten mükemmel. şiddetle tavsiye ediyorum.

arka sayfasından;

ATEŞLE OYNAYAN KIZ MILLENNIUM II
İlkinden daha etkileyici ve daha şaşırtıcı Bu roman okurları esir edecek. -SUNDAY TIMES
Eğer hâlâ Ejderha Dövmeli Kızı okumadıysanız, bu övgüyü okumayı bırakın ve bir tane alıp okumaya başlayın Eğer Ejderha Dövmeli Kızı okumayı bitirdiyseniz, o zaman hiçbir şey ikincisini almaktan sizi alıkoyamaz. -ERICA MARCUS
Ateşle Oynayan Kız az bulunan bir şey serinin ilk kitabından daha iyi olan bir roman -LOUISE FRANCE, OBSERVER
Etkileyici, bu kitap için sabahlamaya değer. -ENTERTAINMENT WEEKLY
Etkileyici bir iş Tırnak yedirten bir cinayet ve sırlar. -PEOPLE
Bu kitabı bitirene kadar uyumayı unutacaksınız. -DALLAS MORNING NEWS
Zekice Beni esir etti ve gözümü kırpmadan okudum. -ALAN CHEUSE, SAN FRANCISCO CHRONICLE
Dünyanın en başarılı suç romanı yazarı olarak memnuniyetle Larssonu gösterebilirim. -SLATE

#693 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 12:09

Gönderilen Resim

#694 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9.404 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 13:33

ateşle oynayan kızın ejderha dövmeli kıza göre daha okunabilir bir dili var
konuyu kavrama ilkine göre daha kolay geldi bana
ilkini yazarken baya kastırmıs yazar diye düşünüyor insan ikinciyi okuyunca
ejderha dövmeli kızın filmi de vizyondaydı
Gönderilen Resim
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#695 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 14:36

hanefi ağanın itiraflarını okuyorum. ;) adamcağız içinden geldiği gibi, bizim de bildiğimiz ama dile getiremediğimiz bi çok gerçekliği ifşa etmiş. haliyle zülf-i yaare de dokunmuş. eee,haliyle de savcı beyin oteller zincirinden tatil kazanmış. :)
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#696 Who am I

Who am I

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.041 Mesaj
  • İlgi Alanları:naie pas peur de moi

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 17:53

Aslında Erkek Diye Birşey Yok , bekaretini kaybetmiş ünlülerin erkekler ile alakalı açıklamaları değişik bir kitap bazı ünlüler , biz erkekleri köpeğe benzetmiş kınıyorum :icecream:
Doğa yıllardır bize herşeyi veriyor , peki biz doğaya ne verdik ? Sigara paketine 5 tl yada 7 tl veriyoruz , peki açan olanı görüyormuyuz ? bir hayvan öldürüldüğünde günlerce protesto ediyoruz ,peki bir şehit verdiğimizde kaç gün şehitlerimizi anıyoruz ? dizi yada şarkı sözlerini ezberliyoruz peki , kaç kişi Atatürk ilke ve inkilaplarını biliyor ? Müslümanız diyorsunuz , ama islamın şartlarını yada kurallarını bilmiyorsunuz bu nasıl müslümanlık ? herkes kendini imam sanıp konuşuyor , açın kuranı okuyun ne yazıyor acaba diye,insanları eleştiriyoruz peki kaçımız kendimizi eleştirmeye cesaret buluyor

#697 suheda

suheda

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 410 Mesaj

Gönderim zamanı 14.10.2010 - 20:47

Gönderilen Resim

Dün başladım,dikkatimi çeken çok fazla "ben" telafuz ediliyor tavan yapmış bir egoyu okuyor gibiyim sürekli bir deneme yanılma ifadeleri hayranlıkları ve sonrasında yaşadığı hayal kırıklıkları.
Dedim ya da başındayım dur bakalım neler olacak yoksa dağ faremi doğuracak.

Gönderilen Resim

İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit
EVEREST YAYINLARI

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Geçtiğimiz hafta sonu bitirdim bunu tarihsel gezintiler enfesti Jüstinyen'in gözünden Ayasofya'ya Sinan'ın gözünden Süleymaniye'ye bakmak benim gibi bir tarihi mekan ve tarihi kişiliklere meraklı biri için anlatılmaz bir doyumdu.
Bunun dışında seri işlenen cinayetler kısmı ise oldukça yalın ve heyecandan yoksun ifade edilmişti.

Gönderilen Resim

#698 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:31

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

#699 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:39

dayanamıyorum yüzüklerin efendisini ben de okuyacam.

#700 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 16.10.2010 - 13:51

Ben birkaç ay önce 160-170 sayfasını okumuştum, gayet güzel gidiyordu. Sonra çok uzun diye bırakıp başka bir kitaba geçmiştim. Dün gece tekrar başladım. Bu sefer bitirmeden bırakmayacağım. Hobbitler çok alem. :D