İçerik değiştir

* * * * * 1 Oylar

Ne Okuyorum?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 731 yanıt verildi

#701 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 22.10.2010 - 16:18

Gönderilen Resim

Sağırdere’de, Kemal Tahir, hikayesini köy-kent ikilemi üzerine kurarken, yoksul köylünün küçük dünyasını olanca sadeliği ve samimiyetiyle anlatır. Çocuksu bir aşkla tutulduğu kıza kavuşamayan Mustafa’nın köye katlanamayıp Ankara’ya çalışmaya gitmesi, orada bütün zorluklara rağmen tutunmaya çalışması, kent hayatını görüp, kendini sorgulamaya başlaması, sonrasında ise değişerek köye geri dönmesini anlatan “Sağırdere”, bir yandan da naif bir aşk ve ergenlik hikayesidir. Bu pastoral roman, küçük, yoksul ama yaşam dolu dünyaların içine bizi yeniden taşırken, feodal dünyanın acımasızlığını da göz önüne seriyor...

**

bu nasıl gerçekçi bir romandır yahu. türk köylüsü bu romandan daha iyi anlatılabilinemez zannediyorum. kemal tahir'in yazdığı ilk romanmış bu. hapishanede yazmış nazım hikmet de editlemiş.

Bu mesaj antiqa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 22.10.2010 - 16:24

#702 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 22.11.2010 - 00:04

Gönderilen Resim

Bir “ilk kitap”, Türkçe edebiyatta yeni ve pırıltılı bir yazar... “Yeniçeriler kapıyı zorlarken” düşler üstüne düşüncelere dalan Uzun İhsan Efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: “Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır.” Geçmiş üzerine, dünya hali üzerine, düşler ve “puslu kıtalar” üzerine bir roman. Hulki Aktunç’un önsözüyle...

Sanırım bu kitabı ezberleyinceye kadar okumaya devam edeceğim. Üç mü oldu dört mü oldu unuttum.

#703 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 25.11.2010 - 12:44

Gönderilen Resim

Ayfer Tunç’tan bugünün romanı.

Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir Yeşil Peri Gecesi. Modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, “farkına varmış” ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı rahatsız eden ve belki de bu nedenle elinizden bırakamayacağınız öyküsü. Cumhuriyet elitlerinin düşkün kuşakları ile orta sınıfın can çekişen tutunamayanlarının karşılaştığı trajik bir karnavala dönüşen kapak kızının romanı, toplumun ve bireyin ruh haritasını en ince ayrıntısına kadar resmeden Ayfer Tunç’un güçlü anlatımıyla Tür¬kiye’nin çürüyen yüzüne de ayna tutmaktadır.

#704 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6.579 Mesaj

Gönderim zamanı 05.12.2010 - 20:35

"şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır"
Ahmet Şerif İzgören

bu kitabı 10 yıldır öteleyip okumadığıma çok pişmanım. deli gibi tokatlıyorum kendimi şu anda sırf bu yüzden.
kitabın içeriğinden kısacık bi şey yazıvereyim şuraya fikir edinmenize yardım ve yataklık yapar belki.

dinlemek üzerine*

bi çift orangutan. soyları tükenmiş. dünyada sadece bunlar kalmış filan derken, bu çiftin de erkeği ahirete intikal etmiş.
bilimadamları panik. bu dişi de ölürse soy moy hak getire. kurul oluşturmuşlar. günlerce napıcazz ne edicez diyerekden kafa patlatmışlar.
sonra bi türk bilim adamı," ya biraz abes olacak ama sanırım başka çaremiz yok. bizim memlekette bi ismet abi var. ayıptır söylemesi bu orangutandan bile daha kıllıdır. eğer ona 100-200 dolar bişeyler verirsek, çiftleşmeye ikna edebilirz."
düşünmüşler taşınmışlar sokakta kalmışlar, alternatif olmadığı için kabul etmişler ve gitmişler ismet abinin yanına. durumu anlatmışlar. böyle böyle soyu tükendi çiftleşmezsen çok büyük kayıp olacak 100 dolar da az para değil vs derken ismet abi sözünün kesmiş. ve demiş ki;

kabul. ama 3 şartım var.
1- öpüşmem.
2- yavru, erkek olursa babamın adını vereceksiniz.
3- 100 dolar çok en fazla 50 dolar veririm.

hık mık hadi gülek. ben bütün bi kitaba çok güldüm valla. kitabı hala canınız çekmediyse, endişelenmeyin sadece hamile değilsiniz demektir. :baby1:

#705 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 05.12.2010 - 20:37

okumak yerine izliom nan negüzel hee kitapların filmlerini çekenlere helalolsun ::

smiley-sport036.gif  

#706 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.12.2010 - 23:50

Gönderilen Resim

Tutku…

Güzellik…

Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.

Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.

Çaldıran...

Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.

Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi?

Kızılbaşlık!

Sünnilik!

İktidar hırsı.

Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!

Korku? Ya o?

Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.

Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.

Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.

Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.

Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.

Ve işte bir kez daha aşk!

Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar.

Şah ve Sultan…

Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler.

Masal kadar gerçek.

Büyüleyici olduğu kadar umut verici.

Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.

İskender Pala'dan…

Gönderilen Resim

Geleneksel kültürümüzde, insanın ne yazdığından çok, ne yaptığına bakılır, ona göre değerlendirilirdi. Eğitimimiz de, bilgi edindirmekten çok, kişilik ve bir kimlik kazandırmaya yönelikti. Bu eğitimin en önemli yönlerinden biri tekke ve tarikatlardı. Oralarda insanlar, kitaplardan okumaktan çok, sohbetlerde bulunur ve mürşit ile aynileşmeye dayalı bir kişilik eğitimi almaya çalışırlardı.

Günümüzde de olayın ilkesi değişmemiştir: İlköğretimin temeli, çocuğa kişilik ve bir kimlik kazandırmaktır. Burada mürşit öğretmendir ve kişilik eğitiminin en sağlıklı yolu örnek kişilikle yani öğretmenle özdeşleşmektir. İşte Galip Erdem, bu çizgide bir öğretmendi. Yakın çevresinin kendisini "şeyhimiz" diye çağırması, sıcak bir yakınlığın altındaki bu gerçeğe dayanıyordu.

#707 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 18.12.2010 - 12:05

Gönderilen Resim

#708 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 14.01.2011 - 17:28

Gönderilen Resim

Brooklyn, Paul Auster'ın her köşesini özümsemiş olduğu kendi coğrafyası. Son romanı da, Florida'da başlamakla birlikte yine gelip Brooklyn'in Sunset Park semtinde düğümleniyor. Çocukça bir ağız dalaşının kaldırılamayacak kadar ağır bir vicdan yüküne dönüşmesi sonucunda, doğup büyüdüğü yerden, içinde yetiştiği ortamdan, ailesinden ve arkadaşlarından, kendi geçmişinden ve hatta geleceğinden kaçan bir gencin acılı öyküsü. Pişmanlık, avarelik, aşk, umut kıvılcımları, günlük yaşamın çetin koşullarında bulunan geçici çözümlerin bir araya getirdiği kişilerin dayanışması... Bu kişilerden her birinin kendi kişiliğinin penceresinden dünyaya bakışı... Sunset Park, Paul Auster'ın bütün diğer kitapları gibi bir solukta okunacak bir çağdaş edebiyat başyapıtı.

"Tutkulu bir edebiyat... Yaşadığımız zorlu ve belirsizliklerle dolu çağda, Auster bize aşkın, sanatın ve her şeye rağmen hayatta kalabilmenin mucizesini anlatıyor."

Donna Seaman, Booklist

"Auster'dan yine ustalıkla yazılmış bir metin... Sevginin gücüne, kaybetmenin acısına, pişmanlığın ve öfkenin yarattığı dinmek bilmez sızıya dair unutulmayacak bir hikâye."

Jane Ciabattari, New York Times Book Review

#709 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2011 - 13:40

Gönderilen Resim

Aydın mı dersiniz, entelektüel mi dersiniz? İki kavrama farklı anlamlar mı yüklersiniz? Aydınlardan/ entelektüellerden çok şeyler mi beklersiniz, hiçbir şey beklemez misiniz?.. Öyle ya da böyle, kültürle derinlemesine alışveriş kaygınız varsa, zaman eksenine düşünce mesaisi düşürebiliyorsanız, bu kavramlar üzerine kafa yorarsınız, bu sorulara cevap ararsınız, ufuk ararsınız. Cemil Meriç’in “hakikatte içi de, dışı da bir” mağarayı anlattığı kitap, Mağaradakiler, bir “geniş ufuk” kitabı.

#710 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 03.02.2011 - 17:27

Gönderilen Resim

#711 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 17.02.2011 - 19:23

Gönderilen Resim

Hiç fena değil, yarısındayım ama tahminim yok henüz seri katile dair :))

...

#712 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2011 - 19:13

Gönderilen Resim

"Heyecan verici bir Myron Bolitar hikâyesi."
-Borders

"Bolitar severler, hikâyenin her anında kahramanlarına hayran kalacaklar."
-Publishers Weekly

"Harlan Coben, bağımlılık yapıcı gerilim romanlarını yazmakta çok usta bir kalem ve Kayıp'ta bunu kanıtlıyor."
-Chicago Sun-Times

"Baş döndürücü bir kurgu ve canlı diyaloglar… Romanın bütün içeriği tam ağzımıza layık bir gerilim: cinayet, aksiyon ve kıvrak zekâ."
-New York Daily News

Myron Bolitar, ihtiras dolu ilişkilerinin ardından Terese Collins'ten haber almayalı yaklaşık on yıl olmuştu ve Paris'ten gelen telefon, Myron'u tamamen savunmasız yakalamıştı. Terese, ortalardan kaybolmasının sebeplerini açık yüreklilikle kabul ediyordu: hamile kalmak ve hayatında yaşayabileceği en heyecanlı an olan çocuğunu ilk kucakladığı zamanı yaşamak istiyordu. Çocuğu doğduğunda başına gelecek o ölümcül kaza ise herşeyi elinden alıp götürecekti: evliliği, mutluluğu ve en önemlisi kızını.

Eski kocasını öldüren bir şüphelinin Paris'te olduğunu öğrendikten sonra, Terese'nin yapacağı tek bir şey kalmıştır. Myron bu çağrıya cevap verir. Fakat sonradan ortaya çıkan bir delil bütün hikâyeyi alt üst etmeye yetecektir. Terese'nin yıllardır gizlediği aile sırları ve kızının hâlâ hayatta olabilme ihtimali olduğu ortaya çıkacaktır.

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ve saldırganların kol gezdiği ülkede Myron ve Terese aynı zamanda yerel güvenlik güçlerinden, Interpol ve Mossad'dan kaçmak zorundadırlar. Çok seri hareket etmeleri gereken ikili, bir yandan Terese'nin uzun zamandır kayıp olan kızına ne olduğunu öğrenmeye çalışırken, bir yandan da gizli gizli hazırlanan global bir planın içinde kaybolup, çıkış yolu arayacaklardır.

#713 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 31.03.2011 - 15:18

İmamın ordusu.

#714 MinikFilozof

MinikFilozof

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 63 Mesaj
  • İlgi Alanları:Halil Sezai <3

Gönderim zamanı 13.04.2011 - 00:30

P.C Cast - Deniz Tanrıçası . Ayrıca fantastik roman severlere yüksek dozda tavsiye ederim. :girlinlove:
Rüzgar oldum içine aktım ..
Kain oldum rezil oldum ..
Rakı oldum duman oldum ..
Seni beklerken , beklerken , beklerken ..

#715 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 23.04.2011 - 11:45

En son Marc Levy'nin ''Gölge Hırsızı'' adlı kitabını okudum. Şu anda da Peyami Safa'nın ''Yalnızız''ını okuyorum. Simeranya yolculuğuna çıkalım tekrardan. Bizim ülkemiz tırtlamış artık.

#716 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 23.04.2011 - 11:48

Orada da hayat çok sıkıcı olur ama beee :P
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#717 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 09.05.2011 - 14:53

Gönderilen Resim

Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ına üçüncü kez başladım. Bu sefer bitirmezsem ne olayım. 250'ye kadar da geldim hayırlısı.

#718 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 11.05.2011 - 20:23

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

#719 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler