Jump to content

* * * * * 1 votes

Ne Okuyorum?

• Please log in to reply
731 replies to this topic

#641 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 27.01.2010 - 11:40

Posted Image

Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan George Orwell, 47 yıllık yaşamına iki başyapıt sığdırdı. Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. 1945 yılında yayınlanan Hayvan Çiftliği’nde, bir grup hayvanın kendilerini sömüren insanların yönetimini devirip eşitlikçi bir toplum kurmasının öyküsü anlatılıyordu. Ama zamanla hayvanların zeki ve iktidar düşkünü önderleri olan domuzlar, devrimi yolundan saptırarak insanlardan daha baskıcı ve acımasız bir diktatörlük kuruyorlardı. Bir siyasal yergi başyapıtı sayılan Hayvan Çiftliği’ni 1949’da Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı roman izledi. Orwell’in bu son kitabı, her şeyin tümüyle devletin denetiminde olduğu belleksiz ve muhalefetsiz bir toplum tehlikesine karşı yürekten bir uyarı niteliğindeydi. Dünyanın sürekli birbiriyle savaşan üç totaliter polis devletinin egemenliği altında olduğu düşsel bir gelecekte geçen roman, hem o dönemde hem de sonraki yıllarda çok sayıda okuru derinden etkiledi.

#642 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 02.02.2010 - 20:37

Posted Image

“İnsanın, tuzakları fark etmek için tilki, kurtları korkutup kaçırtmak için de aslan olması gerekir.”

Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli’nin 1513’te kaleme aldığı, ama ölümünden sonra, 1532’de yayınlanabilen Prens, daha ilk günden başlayarak günümüze kadar gelen bir tartışma başlattı. Prens, devlet yönetiminde amaca ulaşmak için her yolun geçerli olduğunu savunan bir el kitabı mıydı, yoksa devletin ve iktidarın gerçek doğası üstüne felsefî ve siyasal bir başyapıt mı? Prens, kimilerince “şeytanın kitabı” olarak nitelendi, kimilerince de gerçekçi siyaset kuramının bir başyapıtı olarak. Ama devlet yönetme sanatının en temel kaynaklarından birini oluşturan Prens, beş yüz yıla yaklaşan bir zamandır yönetenlerin de, yönetilenlerin de okumadan edemedikleri bir kitap oldu.

Yalnızca siyasal içeriğiyle değil, edebî üslubuyla da klasik edebiyatın ölümsüz metinleri arasına giren bu benzersiz kitabın Kemal Atakay’ın İtalyanca aslından yaptığı çevirisini, yazar ve yapıt üstüne kapsamlı bir inceleme ve açıklayıcı notlar eşliğinde sunuyoruz.

“Prens, yayımlandığı andan başlaya­rak, hararetli tartışmalara yol açtı. Özellikle İngiltere ve Fransa’da kita­bın içeriği ahlakçıların saldırısına uğ­radı. Bazı kilise adamları, kitabı şey­tanın eseri olarak nitelendirdiler, ya­za­rını ise pagan bir anlayışı savun­makla, kötülük kaynağı olmakla suç­ladılar. Bu süreç içinde Makyavelci, Mak­ya­velcilik terimleri doğdu... 16. yüzyıl­da, genellikle tanrıtanımaz, hat­ta Hı­ristiyan karşıtı olmakla suçlanan Ma­chiavelli’nin bütün yapıtları Ka­to­lik Ki­lisesi’nin ‘Yasak Kitaplar Di­zi­si’ne ko­nuldu. Prens’e yönelik güç­lü bir eleşti­ri de, Prusya Kralı II. Fried­rich’in yaz­dığı Anti-Mak­yavel’di... Ne var ki, ay­nı dö­nemde Hume, Rousseau ve Mon­­tesquieu gibi düşünürler, Mac­hia­vel­li’yi siyasal zorbalığın doğasını açığa vuran bir düşünür olarak görü­yor­lar­dı... 20. yüzyılda, Prens’i bir yer­gi ola­rak yorumlayanlar da, Mac­hia­velli’yi cumhuriyetçiliğin ve öz­gür­lü­ğün sa­vunucusu olarak görürler; zor­balığın işleyişini betim­leme­sin­deki amacın, bu zorbalığa direnebil­mek ol­duğunu belirtirler.”

Kemal Atakay

#643 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 posts

Posted 02.02.2010 - 21:05

Rezarvuarın ustunde duran bır, Ihsan Oktay ANAR-puslu kıtalar atlası , sıkıldıgımda oyalandıgım Zıya elıtez tarafından derlenen dusunduren mevlana basucumda duran R.A. Salvator'un bıtmek bılmeyen surukleyıcı bır Drizzt Do'urden Fantazi edebıyatında en cok tat veren kıtabı var.

Bunaldıgında hayattan,tarz degıstırmek lazım;baska dunyalarda yasamak..Tavsye ederım ;ozellıkle gece uyuyamayan ama yapacakta bırsey bulamayanlar ıcın

Lısteme ekledıgım dıger kıtapsa Niccolò Machiavelli
"Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir" M.Kemal

"En iyi kuram 'Zamana bağlı olarak yanlışlanabilir" Karl Popper

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#644 tandem

tandem

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,157 posts

Posted 07.02.2010 - 14:55

Posted Image

ilginç farklı bi tarzda yazılmış değişik bir tadı var ben beğendim filmini de izleyeceğim..
BAZEN SUSMAK ÇOK ŞEY ANLATIR....

#645 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 07.02.2010 - 15:46

Posted Image

Çağdaş Amerikan edebiyatının en özgün yazarlarından Paul Auster'ın New York Üçlemesi, yazarın hayranlarının mutlaka okuması gereken üç kült kitabı birleştiriyor: Cam Kent, Hayaletler ve Kilitli Oda. Polisiye romanla postmodern kurmacanın bir harmanı olan ve kafkaesk bir üslupla örülen üçlemede yazar, okuru kilitli odalarda, geçmişte ve gelecekte, tuzaklı sokaklarda, çifte ve karanlık kişiliklerle donattığı kahramanlarının peşinde dolaştırırken, romanın her sayfasına dağıttığı ipuçlarını anlamlandırmayı okura bırakıyor. Kahramanlarım soyut ya da somut kilitli odalara sokarak, özgürlüklerini ancak oradan kaçarak elde edebilecekleri dünyalar kuruyor. Sokuldukları kafesin sınırlarının nereye vardığını ancak kurtulunca anlayan kahramanlarına -ve okuruna- üzerlerindeki baskıdan kurtulma kapılarını açacak anahtarları da sunuyor.

#646 matahari

matahari

...Ney Neva Eyler...

• Muhabirler
  • 2,440 posts
  • İlgi Alanları:Kitap,müzik,spor ,kelime ve zeka oyunları...Genel kültür yarışmaları...

Posted 08.02.2010 - 20:30

:) *böö ;)

Bu neden son ? Bitmesin diye yavaş okumaya çalışıyorum, başarılı olamıyorum..Yarısını geçtim bile.. *uhuhu

Posted Image
BİZ ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ..BEN,KENDİM VE ŞAHSIM..

#647 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 12.02.2010 - 12:28

buna başladım.

Paulo Coelho ~ Kazanan Yalnızdır

Posted Image

Kazanan Yalnızdır’da Paulo Coelho, On Bir Dakika ve Zâhir’de öne çıkan temalara geri dönüyor. İçinde yaşadığımız dünyada, lükse ve ne pahasına olursa olsun başarıya olan bağımlılığımızın, yüreğimizin sesine kulak vermemizi engellediğini anlatıyor bize.

Coelho okuru bu defa, kendi de­yimiyle Sü­persınıf’ın hayallerin gerçeğe dönüştüğü sinema ve moda dünyasına girebilenlerin– toplandığı Cannes Film Festivali’ne götürüyor. Bu ayrıcalıklı sınıfın bazı üyeleri zirveye ulaşmıştır ve konumlarını yitirmekten korkarlar: para, güç ve ün tehlikededir: çoğu insanın, bedeli ne olursa olsun, uğruna her şeyi yapmaya hazır olduğu değerler.

Kitabın kahramanları bu modern gösteriş dünyasında buluşur: Rus milyoner İgor, Ortadoğulu moda devi Hamid, başrol peşinde Amerikalı aktris Gabriela, hayatının vakasını çözmeyi uman dedektif Savoy ve başarılı bir mankenlik kariyerinin eşiğindeki Jasmine. Dayatılan türlü hayalin yarattığı kargaşada, kendi kişisel hayalini belirlemeyi ve gerçeğe dönüştürmeyi kim başaracak?

#648 matahari

matahari

...Ney Neva Eyler...

• Muhabirler
  • 2,440 posts
  • İlgi Alanları:Kitap,müzik,spor ,kelime ve zeka oyunları...Genel kültür yarışmaları...

Posted 18.02.2010 - 05:59

Dan Brown kişisinin diğer dört romanının keyfi ile başladım iki gün önce...

Posted Image
BİZ ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ..BEN,KENDİM VE ŞAHSIM..

#649 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5,693 posts

Posted 18.02.2010 - 09:03

Küçük Sözler - Bediüzzaman Said Nursi

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#650 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 18.02.2010 - 11:51

Posted Image

Milletinin hürriyet davasını cılız omuzlarında hayatı pahasına taşımış bir kahraman… Doğumuyla başlayan, adının konmasıyla süren, hayatının bütün safhalarında beliren ve nihayet ahirete irtihalinde iyice temayüz eden bir müstesnalık… Hem sahasında saygınlık uyandıran çalışmalar yapmış bir ilim adamı hem de yüreğinde karıncaların dahi ezilmediği bir sanatkâr. Fırtınalı hayatıyla bir dava, tükenmek bilmeyen sevgisiyle bir gönül insanı… Hatıraları, hakkında anlatılanlar, yazılanlar, yazdıkları ve konuştukları... “Meni Sevenlere Hoşbehtlik Arzulayıram” “… Sevmeyenler de milletimizin övladı olduğu üçün onlara da hoşbehtlik arzulayıram. Milletimin övlatlarına balalarım kimi bahıram. Bu istek menim içimden gelen istek’dir. His edirem ki, insanların hamısını sevmek menim millî borcumdur. Türk Dünyasını, Türk Milletini daha çok istediyime göre belke de hamını sevdiyime göre güc tapıram. “

#651 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 19.02.2010 - 23:48

Yıllar sonra aynı heyecan ile tekrardan;

Posted Image

"Ruh Adam", Türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. Müellifin tarihi romanlarını okumuş olanlar, tarihi bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır.

Bir tarih çeşnisinin de yer aldığı roman, yaşamanın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. Tabiatüstü olaylarla anlatılan bir hayat hikayesinin, dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin sembollerle çerçevelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

"Ruh Adam", kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edebi-ruhi tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.

#652 pikaçu

pikaçu

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 2,230 posts
  • İlgi Alanları:bıdı bıdı

Posted 19.02.2010 - 23:52

kavgam adolf hitler :) 5 defa okudum 6, bu :)
SABIRRRR SABIRRR SABIR........

#653 tandem

tandem

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,157 posts

Posted 22.02.2010 - 22:26

şeytanın incili
BAZEN SUSMAK ÇOK ŞEY ANLATIR....

#654 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 27.02.2010 - 14:55

Gece bitirdim ----> Posted Image Yorum yapmak istemiyorum :)

buna başladım.

#655 Myth

Myth

Moscom Technologies

• Dokunulmazlar
  • 544 posts
  • İlgi Alanları:Sinema

Posted 27.02.2010 - 19:28

Posted Image

D.H.Lawrence - Ölen Adam

Bilge KARASU çevirsi
iwakura lain
Boa - Duvet

fish doesn't think because fish knows everything

Arizona Dream

#656 Do'Urden

Do'Urden

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 649 posts

Posted 27.02.2010 - 22:04

Posted Image

Harry Potter- Felsefe Taşı

Canım sıkıldıkca okuyorum..gercı bu serı 3ten sonra kıvama gelıyor dıye dusunuyorum. Harıka bır kıtap..
Tavsıye ederım

Sevgili pikaçu
okuyacak baska kitabın yoksa sana harry potter hediye etmemi ister misin:)

Edited by Makrow, 27.02.2010 - 22:06.

"Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, Kamâlizm prensipleridir" M.Kemal

"En iyi kuram 'Zamana bağlı olarak yanlışlanabilir" Karl Popper

"Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav, bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır Bertrand Russel

"Soyut ve Somut kavramlar hiçbirşekilde İlişkilendirilemez ve Örneklendirilemezler" Mw

#657 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9,354 posts

Posted 07.03.2010 - 22:49

Posted Image

”Türk Milleti, devlet kurduğu her coğrafyada, oradaki kültür ve medeniyete damgasını vurmuştur. Anadolu’da kurduğu beylikler ve devletler ise, daha yoğun bir faaliyet ve özen göstermiş, birçok merkezlerde İslâm ve Türk kültür motifleriyle yoğrulmuş orijinal eserler vermişlerdir. Şehirlerde ve ticaret yolları üzerinde Ahi dergâhları, kervansaraylar, çarşılar kurulmuş, sosyal yapımız bu tür yapıların etrafında örülmüştür. Mevlevîlik, Bektaşîlik başta olmak üzere çeşitli tasavvufî kurumlar ve medreseler insanlarımızın manevî yapısını şekillendirmiştir. Bütün yurt baştanbaşa darüşşifalar, imaretler, çeşitli hayrat ve vakıflarla donatılmıştır. Bu ve benzeri unsurlar birleşerek kendine has bir Türk Kimliği oluşturmuş; vatanımızın ve insanımızın karakterini belirlemiştir.”

Eser özellikle XI.-XIII. Asır kaynaklarına, seyyahların yazdıklarına ve belgelere dayanarak Anadolu’nun Malazgirt’ten itibaren yaşadığı büyük tarihî, coğrafî ve kültürel oluşumu gözler önüne sermektedir.

#658 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6,906 posts

Posted 09.03.2010 - 18:04

Yanılsamalar kitabı---> Paul Auster :girlcry:

...

#659 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 10.03.2010 - 18:51

Posted Image

kurtuluş savaşımız edebiyatımızda önemli bir yer tutar. kemal tahir’in yapıtları içinde tuttuğu yerin oranı ise, edebiyatımızda kurtuluş savaşımızın tuttuğu yerin oranını geçer.

saray marangozlarından, okuma yazma bilmez mahir efendi’nin, köylü kurnazlığıyla kendini kayırttırarak omuzundaki askeri rütbeleri bir bir artırışını izlerken, ülkenin üstüne çöreklenmiş emperyalistlerin baskısı ve güdümü altında halkına yabancılaşarak iktidarsızlaşan bir iktidarın ihanetine karşı yurdunu savunma refleksini yitirmemiş olan herkesle birlikte onu kuvayı milliye’nin ve mustafa kemal’in yanına götüren serüvenine de tanık olacaksınız.

dünü bilmek, bugünü anlamak demekse, bir mülkiyet kalesi, kemal tahir’in romanları içinde bu açıdan da önemlidir.

#660 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4,623 posts
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Posted 12.03.2010 - 18:22

amaç - işletme kitabı

kpss bitsin ilk işim 'Nutuk' okumak olacak.
Nutuk okuMAYAN var mı?
(tahminim yoktur)
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users