İçerik değiştir

- - - - -

buna mi layik'iz?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 60 yanıt verildi

#21 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj
  • İlgi Alanları:Futbol

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 07:36

nedne ciddiye almayalım. o diyanet işleri başkanı.
Sana Bitti Diyen Kim ? Ben Sadece Git Demiştim!!!

#22 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 08:12

ben prozac arkadaşıma katılıyorum hadislerin hepsinin doğru olduğunu sanmıyorum çünkü hadisi şerifler peygamber efendimiz vefat ettikten sonra toplanmış ve toplanarak bir kitap haline getirilmiş.bu toplama işi şu an ismi aklıma gelmeyen biri tarafından peygamber efendimizin etrafında olan insanların sözlerinden ortaya çıkmıştır.hatta bununla ilgili bir hikaye anlatım bir gün hadisleri toplayan bir adam bir adamın evine giriyor girişi esnasında hadisi toplayacağı adam bahçesindeki keçiye çok sert şekilde vurup gönderiyor hadisi toplayacak adamı evine buyur ediyor ama adam şunu diyor sen hayvana kötü davranacak kadar için kötü ise hadisinde yalan olur diyor ve o mekandan ayrılıyor..(hikaye tam aklıma gelmedi bilen biri tarafından düzeltilirse çok sevinirim)ayrıca şu örneğide vermek isterim nasrettin hoca fıkralarına bakın mesela adam araştırmalara göre osmanlı hanedanlığı kurulmadan önce yaşamış lakin timurlada bir fıkrası vardır bir adam yaklasık 200-250 yıl yaşaya bilir mi oysa bu fıkra çok iyi bilinen bir fıkradır.işte şunu söylemek istiyorum.hadisler ki nasrettin hocadan kaç yüzyıl önce derlenip yazılmış ki derlenme esnasında veya günümüze gelene kadar kötü insanlar tarafından değiştirilmişolabilir.örnek incil tevrat gibi %80ni dogru ama %20side çok riskli fikir edinmek için..ve bunula beraber bence en iyi yol gösteren şey insana insanın kendi vicdanıdır..insanın vicdanı doğruya götürür vicdanlı insanlar ise bu dünyada çok ezilirler ama öbür dünyada bunu mükafatını çokça alırlar ki bunu bize Kuranımızda öneriyor insan kendini nevsiyle değil vicdanı ile terbiye etmesi konusunda...
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#23 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 11:14

İslam'ın kadına saygı göstermediğini görmek için hadislere başvurmaya gerek yoktur. Kuran'a başvurmak kafidir.

Örneğin zina yapan kadın ölene dek ev hapsine mahkum edilmekte, zina yapan erkek ise tövbe ettirilip cezasız olarak serbest bırakılmaktadır.

Eşitlik bunun neresindedir? Anlayan lütfen beri gelsin.

#24 Ziyaretçi_oleganforsite_*

Ziyaretçi_oleganforsite_*
  • Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 26.01.2006 - 16:40

E kendi hadislerini ciddiye almıyorsun tamam, da bir devlet diyanet işleri bakanı mı cevabdeh olacak bize, bence doğru bir yaklaşım değil, islamla ters düşüyorsunuz, kuran peygamber sonrasında tek yol gösteren olarak gösterilmiştir, kişilere ve hatta hadislere bile ihtiyaç duymaz.
bakınız KURAN her yönden bir mutlakiyet belirtilerek sunulmuştur, açıklamaya eklemeye ihtiyaç duymaz denmiştir, bunu herkes biliyor, e peki ekleme yapılırsa ve kişilere ihtiyaç duyuluyorsa demekki mükemmel değidlri ve en başta tanrıya hata yaptı demiş olunur. e bu günah değil de nedir.?

yine bir ikili çakışma var, nasıl çözümleyeceksiniz? bence evvelden beri benim yaptığım çürütmeye katkıda bulundu hadislere güvenilmez demeniz, yanılıyormuyum?

#25 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 03:37

o ayette yazan zina değil fuhuş komedyen spark kardeşim. TCK da da fuhuş suç. TCK ya mı karşı geliyorsunuz. boş konuşuyorsun boş. fuhuş başka şeydir zina başka şey. birinde para vardır işin içinde. yalanla kurulmaz gerçekler. yalandan vazgeçin.

#26 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 27.01.2006 - 04:56

ya abi konu alakanız yok yorum atıyorsunuz ne bilim var ne evrim ver kendinle çelişme spark hani sen evrime ve bilimle ilgili olanlara mesaj atıyordun hani kimseye kurb takma niyetinde deildin tamam adamın yazısını eleştirdin nie benimkini eleştiremedin ya geç bu ayakları sen bu davranışını form dışındada gösterebilior musun hani biz insanız bu formda barınmamız gösterir ama dışardaki herkes insan deil bizim gibi vahşi hayvan çok dayak yersin.benden sana arkadaş tavsiyesi herşeye dil uzatma hoş olmuo be abi olegan sende bu adamın arkasında kuyruk olmayı bırak varisi misin sen bunu ben ikinizinde aynı adam olmasından şüpheleniyorum
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#27 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 06:33

ya ne bu ben anlamadım aynı argümanı destekliyoruz diye aynı adam olalım ne sanıyorsun dünyayı ya da türkiyeyi aynı fikirdeki insanlar ve zavallı azınlıklar diyarı mı? herkesin savı tezi argümanı farklı, üslubu kendine özel, biraz dikkat et de yaz, aklına geldiği gibi yazıyorsun, bir dur düşün....

kuyrukluk mevzusuna hiç girme, camdan kalelerde yaşayan dışarı taş atmaz.............

#28 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 20:21

bence ikiniz aynı kişi değilsiniz çünkü sen daha çok saçma şeyler yazabiliyorsun.

#29 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 28.01.2006 - 20:32

Bakınız : iletime

Kaldı ki ; evet şaklabanlar şaklabanlıklarına devam ederlerken doğru söyleyecek değiller. Onlar şaklaban eğitimi aldıkları için ancak saçmayacaklardır. Ciddi oldukları görülmemiştir şaklabanların.

Değişiklikler Kaydedildi...

#30 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:16

oldu görürsem söylerim :umbrella:

#31 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:39

şaklanbalığın luzumu yok. burdaki tartışmaların seviyesini düşürüyorsun. bir fikrin ya da paylaşımın yoksa neden gereksiz şeyler yazıyorsun ?

#32 Ziyaretçi_oleganforsite_*

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 29.01.2006 - 01:41

diyene bak...

#33 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2006 - 22:42

o ayette yazan zina değil fuhuş komedyen spark kardeşim. TCK da da fuhuş suç. TCK ya mı karşı geliyorsunuz. boş konuşuyorsun boş. fuhuş başka şeydir zina başka şey. birinde para vardır işin içinde. yalanla kurulmaz gerçekler. yalandan vazgeçin.

Diyanet meali sözkonusu ayette "fuhuş" değil "zina" tercümesini kullanıyor. Kuran'ı Diyanet İşleri'nden daha iyi bildiğinizi mi iddia ediyorsunuz? Ne haddinize böyle bir iddiada bulunuyorsunuz?

Ayrıca sözkonusu suç ne olursa olsun, aynı suçu işleyen erkek ve kadına apayrı cezalar verilmesi (hatta kadının hayatı karartılırken erkeğe hiçbir ceza verilmemesi) cinsler arası adalet ve kadına saygı iddiası ile bağdaşır mı?

#34 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2006 - 23:15

İslam'ın kadına saygı göstermediğini görmek için hadislere başvurmaya gerek yoktur. Kuran'a başvurmak kafidir.

Örneğin zina yapan kadın ölene dek ev hapsine mahkum edilmekte, zina yapan erkek ise tövbe ettirilip cezasız olarak serbest bırakılmaktadır.

Eşitlik bunun neresindedir? Anlayan lütfen beri gelsin.

NİSÂ
(15) Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın).

sanırım iddan çürümüş oluyor.bu alıntıyı diyanet mealinden yaptım zaten.

#35 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 31.01.2006 - 23:16

arkadaşlar gereksiz diyaloglarınız için özel mesaj şeysini kullanın aksi halde konu kapatılacaktır..
Gönderilen Resim

#36 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 00:26

Mealde de görüldüğü üzere zina suç kapsamına alınıyor. Zina sözkonusu olduğunda kadın / erkek eşdeğer rollerdedir. Ama eşdeğer olmayan cezalara layık görülüyorlar. Bu adaletsizliktir.

#37 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 03:10

neeeee? sevişmek zina mıdır? oha yani ayıp ayıp insanlar yolda bile sevişio artık

Not: Editlerseniz hepinizle sevişirim

Dip Not: Saçmalamıcaksanız özel msg atın kardeşim geyik potansiyelimi azaltıyorsunuz :P
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#38 Prozzi

Prozzi

The aTTaLiaN

• Üyeler
  • 1.801 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:10

Mealde de görüldüğü üzere zina suç kapsamına alınıyor. Zina sözkonusu olduğunda kadın / erkek eşdeğer rollerdedir. Ama eşdeğer olmayan cezalara layık görülüyorlar. Bu adaletsizliktir.

mealde görüldüğü üzere diyorsun fakat mealde açık ve net olarak fuhuş denmiş. ücret karşılığı beraber olmak TCK ya görede suçtur. çoğu ülke kanuna görede. fuhuş yapanlara ceza verilmesi kurana ve ya islama as bir özellik değildir. toplumsal bir yargı olarak. insanlığın büyük çoğunluğu tarafından suç kabul edilmektedir.

#39 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:43

Sorun, fuhuşun ya da zinanın günah sayılması değil, aynı suçu işleyen erkek ve kadına aynı olmayan (dolayısı ile adaletsiz) cezalar verilmesidir. Bu, Kuran'ın kadına karşı adaletsiz ve saygısız olduğunun kanıtıdır.

TCK konu ile alakasızdır.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 01.02.2006 - 15:46

#40 dora

dora

made by f"ebru"ary 8

• Cadı
  • 4.623 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgisiz alakasiz..

Gönderim zamanı 01.02.2006 - 15:59

oncelikle cengiz ozellikle sana, sordugum soruya ciddi cvplar verdigin icin tesekkür ediyorum.
senin soylediklerinden cikardigim sudur ki; bu dunyada haksizliga ugrayan obur dunyada mükafatini alir, kisilerin aci cekiyor olmasi sinaniyor olduklarini gosteriyor "olabilir"

anladiklarimi kelimelere tam dökemesem de.. ve tam beynimi tatmin edici cvp lar alamasam da dogruya en yakin cvplar oldugunu düsünüyorum. aciklamalari bu kadar basite indirerek anladigimi düsünmeyin.

onun disinda alelade herkesin sorabilecegi bi sorunun cevabini bu denli saptiriyosunuz ya!
beyninize hayran kaliyorum.

tesekkür ederim. daha fazla cvp vermenize gerek yok, anladik(!) cünkü emin olun.
“Sen; onun sorduklarına cevap vermeye bile tenezzül etmezsin, o seni susturduğunu sanar. Hayat işte.”