İçerik değiştir

- - - - -

Kaza & Kader (inancı olmayan bakmasın)

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 85 yanıt verildi

#41 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 22:11

LÜTFEN OKU sparkpluq....az önce okudum tüm yazdıklarını..sana verilen cevaplara şöyle bir göz gezdirdim...çelişki diyorsun...kader varsa insanın özgür iradesi yoktur ve o halde günahlarından sorumlu değildir, allah sorumludur diyorsun..böyledi dimi..bunun oluşturduğu bir şelişkiden bahsediyorsun...
şimdii...senin bu konuda bu yargıları yapmanınsebebi kaderin manasını tam olarak idrak edememişolmandır sanırım....kader allah'ın insanların yapacaklarını önceden belirlemesi, insanların kaderini çizip de dünyaya göndermesi, ve bu dünyada insanların kendilerine biçilmiş rolu oynamaları değildir....bunu yıllarca ben de bu şekilde biliyordum, ve tıpkı senin gibi çelişkiler içindeydim, bir yerde bir hata var ama nerede diyordum... ama nihayet gerçeği öğrendim...kader allahın insanların ne yapacağından haberdar olmasıdır...yani allah kullarının ne zaman nerede ne adım atacağını..ama kullarının bu özgür iradesine asla karışmaz...bak dikkat ediyor musun..bir örnekle açıklayayım...binlerce yıl önce gökbilimciler araştırmalar yaparak güneş tutulmasının ne zaman gerçekleşeceğini buldular, bunun haberini insanlara önceden haber verdiklerinde insanlar inanmadı ama olay hakikaten vuku bulduğunda yani güneş tutulduğunda insanlar gökbilimcilerin bu işi kendileri yaptığını sandılar ve onları büyücü olarak nitelendirdiler..yani bir gökbilimci güneşin ne zaman tutulacağını bilir ama güneşin tutulmasını o sağlamamıştır..tıpkı kader gibi..allah insanların her yapacağını , zihinlerinden geçen düşünceleri dahi bilir..insanlar yaratılırken bu ilme bu bilgiye sahiptir allah..yani onun, yapacaklarımızı önceden kararlaştırması diye bir şey yoktur...biz her şeyi özgür irademizle yapıyoruz bu yüzden de kendi günahlarımızdan kendimiz sorumluyuz....
ben yıllarca hep derdim ki allah intihar edenlerin asla cennete gidemeyeceklerini söylüyor,ama insanlara çizdiği kaderi kendisi belirliyor, o insanın intihar etmesi allahın kararıydı, o halde o insana yazık değilmi derdim..ama gerçekler hiçbir zaman saklı kalmıyor..isteyen herkes hakikatleri öğrenebiliyor dostum...
eğer aklına takılan herhangi bir şey varsa lütfen söyle...çözümler sorular paylaşılarak çözülür..

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#42 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 04.03.2006 - 22:26

ayrıca cengiz söyle bir yanıt vermiş sana "insan davranışları allah tarafından belirlenir" hayır spark, o bunu yanlış söylemiş...böyle söylendiğinde elbette insan çelişkilerle dolar...insan davranışlarını kendi belirler, kendi günahından sevabından kendi sorumludur....ve evet kader vardır,ve bu kader dediğimiz şey de yukarıda belirtitğim gibi allahın insanın yaptıklarından ve yapacaklarından en ufak ayrıntısına kadar haberdar olmasıdır....ah bizim eğitim sistemimiz...yıllarca kader bize yanlış anlatıldı...ama doğruları öğrenmek her zaman bizim elimizde...yeter ki gerçeği bilmek isteyelim..umarım bunları biran önce okursun, ve bana bir yanıt veririsin...
ama sana bir ricam var...ne olur asla ön yargılı olma...bazıları dini çok yanlış olarak saptırıyor kasıtlı olarak..sen de bunlara alet olup yanlışları doğru kabul etme...diyorum ya...araştır...öğren...sor soruştur....ve dini asla suçlama...çünkü asıl suçlanacak kişiler kim biliyor musun? dini bize yanlış öğretenler....her şeyden onlar sorumlu...
yanıtını bekleyeceğim...

#43 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 02:45

kader allahın insanların ne yapacağından haberdar olmasıdır...yani allah kullarının ne zaman nerede ne adım atacağını..ama kullarının bu özgür iradesine asla karışmaz...

Güzel bir deneme, ama maalesef çelişkiyi çözümleyemiyor. Şu şekilde açıklayayım. Allah, evreni yaratmadan önce de evrenin kaderini biliyordu. (Tanımına göre Allah her zaman her şeyi bilir.) Evreni bu kaderin açılımı şeklinde yarattı. Evreni herhangi bir şekilde yaratabilirdi, herhangi bir açılıma sebep verebilirdi, ama belirli bir açılımın yaşanacağını bilerek ve bu belirli açılımın yaşanmasına sebep olacak şekilde evreni yarattı. Dolayısı ile her atomun evrenin her anında bulunacağı yeri bilerek ve belirleyerek evrene şekil vardı.

Böyle bir evrende kaderden sözedilemez. Herşeyin sorumlusu Allah'tır. Dolayısı ile Kuran geçersizdir.

#44 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 11:38

spark: " Evreni herhangi bir şekilde yaratabilirdi, herhangi bir açılıma sebep verebilirdi, ama belirli bir açılımın yaşanacağını bilerek ve bu belirli açılımın yaşanmasına sebep olacak şekilde evreni yarattı. Dolayısı ile her atomun evrenin her anında bulunacağı yeri bilerek ve belirleyerek evrene şekil vardı.

Böyle bir evrende kaderden sözedilemez. Herşeyin sorumlusu Allah'tır. Dolayısı ile Kuran geçersizdir. "
bak kaderi hala daha anlayamadın spark.bütün inkarların bundan..böyle bir evrende nasıl kaderdensöz edilemez. allah nasıl bir farklı açılımla evreni yaratabilirdi ki..sen öyle yuvarlak ve şekilşsiz, belirsiz şeyler söylüyorsun ki, kendin bile bir mana veremiyorsun zannımca..eğer kader yoksa, kura geçersizse ispatla bakalım...delller sun..inan söylediklerine beni inandırabilirsen ben de vazgeçeceğim inancımdan...hadi ikna et beni..öyle mantıklı şeyler söyle ki iknan olayım..

#45 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 11:56

birincisi ricam Allahın a sı büyük olursa sevinirim ikincisi eyvah yandık sparkın beklediği cümle söylendi duygusuz yandın var ya seni ikma etmek için o kadar saçma şeyler yazacak ki dogrusunu söylesen bir şeyler diyip yine kabul etmiyor bence sparkla ugrasmak karada kürek çekmek gibi birşey o ikna edilemez çünkü aklı sevgiye açık deil peki spark sana sorum bu insanların amacı ne yaşam için herşeyin bir amacı var afedersin ama tuvalete giderken bile hadi bizi rasgele atomlar oluşturdu peki onların amacı ne atomlara o amacı kim verdi atomu kim yarattı onuda geçtim ben Allaha inanmakla hiçbirşey kaybetmiyorum ki varsa ödülümü alırım hadi yok diyelim ne kaybederim söyler misin inanmakla bence insanların aklını bulandırmaktan vaz geç artık hoş deil insanları yorma olur mu
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#46 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 12:42

" ben Allaha inanmakla hiçbirşey kaybetmiyorum ki varsa ödülümü alırım hadi yok diyelim ne kaybederim söyler misin inanmakla bence insanların aklını bulandırmaktan vaz geç artık hoş deil insanları yorma olur mu "
:P

#47 kÜnéfé

kÜnéfé

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.396 Mesaj
  • İlgi Alanları:inşaat müh.HARABE

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 12:47

teşekkürler efendim beni utandırıyorsunuz keşke bunu spark kardeşde anlasa inan çok sevinirdim onu Allaha iman etmesini ögrensem
herkes fanidir ama sözler bakidir.....

#48 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 16:21

allah nasıl bir farklı açılımla evreni yaratabilirdi ki..

Sayısız olası evren vardır. Fiziksel katsayıların ve evrenin başlangıcının değişik değerlerde ve konfigürasyonlarda olduğu sayısız olası evren, sayısız değişik şekilde gelişir. Hatta değerlerde ve konfigürasyonlarda ölçülmesi bile mümkün olmayan en ufak bir nüans bile, yavaş yavaş gelişerek sonuçta vahim etkilere vesile olabilir. Buna kompleksite teorisinde "kelebek etkisi" denir.

Zaten bu açıklamalara gerek bile yoktur. Allah tanımı gereği herşeyi yapabileceğine göre evreni istediği şekilde yaratabilecek güce sahiptir, ama belirli bir geleceğe sahip belirli bir evren yaratmayı seçmiştir, dolayısı ile de yarattığı evrenin geleceğinden sorumludur. Evreni yaratmadan önce yaratacağı evrenin geleceğini bilerek ve bu geleceği kabullenerek evreni yaratması, sözkonusu geleceğin sorumluluğunu Allah'a yüklemiştir. Allah'ın geleceğinden sorumlu olduğu bir evrende kaderden sözedilemez.

#49 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 16:30

ben Allaha inanmakla hiçbirşey kaybetmiyorum ki varsa ödülümü alırım hadi yok diyelim ne kaybederim söyler misin inanmakla

Bu sunduğun, ilk kez Paskal'ın ortaya attığı, daha sonraki yıllarda sayızı filozof ve mantıkbilimci tarafından sayısız şekilde çürütülmüş, geçersiz bir mantıktır. "Pascal's Wager" yani "Paskal'ın İddiası" olarak bilinir.

Hatta bu forumda bile daha önce ortaya atılmıştı, ve o zaman da bu konuda açıklamada bulunmuştum.

http://plato.stanfor...s/pascal-wager/

#50 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 16:38

peki spark sana sorum bu insanların amacı ne yaşam için herşeyin bir amacı var afedersin ama tuvalete giderken bile hadi bizi rasgele atomlar oluşturdu peki onların amacı ne atomlara o amacı kim verdi atomu kim yarattı

Evrensel açıdan soruyorsan, şu anki bilgilerimiz ışığında, evrende cereyan eden her olay, evrenin ısı ölümüne ("heat death") doğru ilerlemesine hizmet etmektedir. Diğer bir deyişle sonsuz entropiye, yani evrende varolan tüm enerjinin evren çapında eşit şekilde dağılımına hizmet etmektedir. Bu konuda Stephen Hawking'in "Zamanın Kısa Tarihi" kitabını okuyabilirsin. Biyolojik açıdan insanlar için soruyorsan, insanın da her canlı türü gibi amacı, en kaliteli genlere sahip (sağlıklı, güzel, becerikli) eşlerle çiftleşerek mümkün olabilecek en fazla sayıda yavruyu en iyi şekilde yetiştirmesi, bu sayede gen havuzunda kendi genlerinin daha fazla sayıda ifade edilmesidir. Bu konuda Richard Dawkins'in "Bencil Gen" kitabını okuyabilirsin. Duygusal açıdan insanlar için soruyorsan, her insan için cevap değişiktir, çünkü her insan değişiktir. İnsanlar hayatta kendilerine önemli, değerli, ya da eğlenceli gelen konulara kendilerini verecekler, bunlarda anlam bulacaklardır. Bir başkasının sana kendi hayatının anlamını söylemesini beklemek acuzettir.

#51 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2006 - 20:51

Bu kadar bilimsel kitaplar okuyan ve bilime ilgi duyan biri olarak senin ilim dini olan İslamiyeti anlayamaman ne kadar da kötü...Bir şeylerden haberin var, ama onları dinin aleyhinde kullanıyorsun...Halbuki bilim bu gün İslamiyetin gerçeklerini kabul etmiş durumda...Bu gerçekler hayal ürünü değil, dogmalara da dayanmıyor...
Diyorum ya, senin söylediğin, bilimsel olarak sunduğun her şey baştan sona zırva, inkar etmek isteyen bunun gibi bilimsel konulara kendileri de öznel yorumlar katarak saptırabiliyorlar...Bilimi kendi idolojik fikrin uğrunda saptırabilirsin....ama ne kadar inkar edersen et gerçekler asla değişmez...Galileo dünya dönmüyor diyerek ölümden kurtulmuştu, ama sorgulandığı o yerden çıkarken siz ne desenizde o dönmeye devam ediyor demişti...Bu da aynı onun gibi bir şey...
Hülasa şunu diyorum sana...Sen ne zırvalarsan zırvala dostum...Gerçek birdir ve tektir...Gerisi yalandır..
Cehaletinin bedeli ağırdır...
Yüce Allah (cc) her şeye rağmen affedicidir...O Rahiim ve Rahmandır...
Hala yanlışlarını görüp tövbe etmeye imkanın var, Onun sonsuz rahmeti üzerimizden eksik olmasın...
Ve sen ey gafil!Yarın öbür gün ölüm döşeğine düştüğünde mi kavrayacaksın gerçekleri...Ne zaman ki son nefesini vereceksin, ne zaman ki Azrail karşına dikilecek ve o çok tatlı canını senden koparıp alacak o zaman mı idrak edeceksin sonsuz gerçekleri...
Bu sana son mesajımdır...Sen ve senin gibiler bu mübarek dinimizden asla soğutamayacak bizleri..Dünyada her gün yüzlerce insan müslüman oluyor...İslamiyet'i tanıyıp ne mukaddes ve övgüye layık bir din olduğunu görüyorlar, ve iman ehli birer kul olarak hayatlarına nur katıyorlar...Sense tutumuş Kuar'an -ı Kerim'e ve İslamiyet'e dil uzatıyorsun...Hangi hakla!!! Senin gibiler bu hayatta asla muvaffakiyete eremez spark. Öbür dünyada ise cehennemin pislik dolu azap çukurlarında bu dünyada işledikleri günahların ve imansızlıklarının neticesinde bitimsiz azaplar çeker...
Diyorum ya cehaletinin bedeli ağırdır. Ama her şeye rağmen Alemlerin Rabb'inin şefaatine sığınarak tövbe edersen, cehennemde sonsuz azaptan kurtulur, günahlarının bedelini ödediken sonra cennetin billurdan köşklerine nasip olursun...
“Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü” “Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederim”

#52 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2006 - 10:00

Bu kadar bilimsel kitaplar okuyan ve bilime ilgi duyan biri olarak senin ilim dini olan İslamiyeti anlayamaman ne kadar da kötü...

Bilimde kanıt ve mantık vardır. Kuran'da ikisi de yoktur. Kuran çelişkilerle dolu, ve maalesef bir ilkokul çocuğu seviyesindeki matematik bilgisinden bile aciz bir kitaptır.

Matematiksel çelişkiyi aşağıda alıntılayacağım, tam çelişki listesine de link vereceğim. Okumanı ve bilinçlenmeni tavsiye ediyorum.

4:11-12, 4:176 ayetlerindeki kurallara uyarak miras dağıtımı yapmak matematiksel olarak mümkün değildir. Örneğin ölen bir adamın 3 kızı, annesi, babası, ve karısı hayatta ise, 4:11'e göre kızlarına mirasın 2/3'ü (kişi başına 2/9'u olmak üzere), 4:11'e göre anne ve babasına mirasın 1/3'ü (kişi başına 1/6'sı olmak üzere) ve 4:12'ye göre karısına mirasın 1/8'inin paylaştırılması emredilmektedir. Bu kesirlerin toplamı 9/8 eder, yani mirasın tamamını aşar. Başka bir örnek olarak, ölen bir kadının kocası ve iki kızkardeşi hayatta ise, 4:12'ye göre kocaya mirasın 1/2'si, 4:176'ya göre kızkardeşlere mirasın 2/3'ü (kişi başına 1/3'ü olmak üzere) paylaştırılması emredilmektedir. Bu kesirlerin toplamı 7/6 eder, yani mirasın tamamını aşar. Buna benzer problematik birçok durum mevcuttur. Örneğin ölen bir kadının kocası (1/2) kızkardeşi (1/2) ve annesi (1/3) toplamda mirasın 4/3'üne layık görülmektedir. Ölen bir adamın annesi (1/6), erkek ve kız kardeşi (erkek kızın 2 katını almak üzere toplamda 2/3) ve karısı (1/4) toplamda mirasın 13/12'sine layık görülmektedir. Kısaca Kuran'ı yazan her kimse matematikten pek anlamadığı aşikardır. Bu durum, 4:176'nın son pasajı ışığında özellikle çelişkidedir: "Sapmayasınız diye Allah size (hükmünü) açıklıyor. Allah her şeyi hakkıyla bilendir."

#53 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2006 - 10:04

Sense tutumuş Kuar'an -ı Kerim'e ve İslamiyet'e dil uzatıyorsun...Hangi hakla!!! Senin gibiler bu hayatta asla muvaffakiyete eremez spark. Öbür dünyada ise cehennemin pislik dolu azap çukurlarında bu dünyada işledikleri günahların ve imansızlıklarının neticesinde bitimsiz azaplar çeker...

Devamlı şekilde Argumentum Ad Baculum kullanıyorsun. Bu, felsefede tanımlanmış mantık hatalarından biridir. Latince'den Türkçe'ye "sopa aracılığı ile kanıt" olarak çevrilebilir. Tehdit ederek ya da gözdağı vererek karşındakine savını zorla kabul ettirmek manasına gelir. Bir mantık hatasıdır, çünkü ettiğin tehditler, savının doğruluğu veya yanlışlığını bağlar nitelikte değildir. Zaten amaç, savın doğruluğunu kanıtlamaktan ziyade, muhatabını korkutmak ve sindirmektir. Mantıksal bir geçerliliği yoktur. Kuran'da yeralan sayısız çelişki, İslam'ın geçersizliğini kesin olarak kanıtlamaktadır. Kuran'ın içerdiği (ve senin de tekrarladığın) tehditler, Kuran'ın geçersizliğini değiştiremez.

Not: Kuran'a haksızlık etmemek adına, birçok diğer dinin de Argumentum Ad Baculum mantık hatasını işlediğini belirtmek gerekir. Dünyada on binden fazla din vardır, ve bunların belki binlercesi, kendisine inanmayanları bu dünyada ve/veya başka metafizik ortamlarda veya yaşamlarda sayısız acı ve felaketle tehdit etmektedir. Senin bana yönelttiğin türde tehditleri binlerce din de sana yöneltmektedir. Argumentum Ad Baculum'u teşhis edebilen bir insan olarak bu tehditler bana komik gelmektedir, ama bu tür tehditleri belli ki ciddiye alan seni belki de korkutmalıdır!

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.03.2006 - 10:21

#54 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2006 - 11:18

bu üstteki arkadaş kurandaki çelişkilerden bahsedio... hangi hakla hangi birikimle... meallerdenn okuduklarıylamı???*

bende daha yeni müslüman oldum ama en azından dinime dil uzatanların nasıl bi helaka uğrayacaklarını biliorum... bunlar yalnızca kendini kandırmacadır...
arkadaşa sesleniorum.. kuranı kerimin türkçe mealini baştan sona okusun.. eğer hala kafasında çelişkiler silinmediyse onun için yapacağimız bişi kalmamış demektir...
okumadan,,ordan burdan duymakla,, yada sadece bir hadisini ayetini okumakla anlaşılıcak bişe değildir kuranıkerim...
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#55 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2006 - 11:29

dinime dil uzatanların nasıl bi helaka uğrayacaklarını biliorum...

Argumentum Ad Baculum. Mantık hatası. Bir önceki mesajımda açıklamasını okuyunuz.

arkadaşa sesleniorum.. kuranı kerimin türkçe mealini baştan sona okusun..

Kuran'ı okumadan bu hataları ve çelişkileri nasıl buldum sanıyorsunuz?

#56 elma

elma

venus at her mirror

• Kurucular
  • 6.785 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2006 - 00:18

Kuran çelişkilerle dolu, ve maalesef bir ilkokul çocuğu seviyesindeki matematik bilgisinden bile aciz bir kitaptır.

Okumanı ve bilinçlenmeni tavsiye ediyorum.

ben de okumanızı ve bilinçlenmenizi tavsiye ediyorum.
"This desert flower
No sweet perfume that would torture you more than this..."

#57 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2006 - 08:08

Sunduğun kaynak numeroloji örneğidir. Numeroloji, sayılara metafizik anlamlar yüklenmesine dayanan bir inançtır. Kuran'da yeralan sayılara, alelade sayılardan öte metafizik anlamlar yüklenmesinin, büyü teriminin kapsama alanına girdiğini, dolayısı ile İslam'ca günah sayıldığını bilmemen, bir Müslüman olarak ne yazıktır! Bu konuda fetvalar bile verilmiştir. Konu hakkında bir kaynağa link veriyorum. Arzu edilirse Türkçe'ye tercüme de edebilirim.

Kaldı ki, sunduğun numeroloji örneğinin saçma ve Kuran'ca günah sayılmasının yanısıra, sunduğum çelişkileri çözümleyici mahiyeti de bulunmamaktadır.

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.03.2006 - 08:09

#58 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2006 - 09:01

bu üstteki arkadaş kurandaki çelişkilerden bahsedio... hangi hakla hangi birikimle... meallerdenn okuduklarıylamı???*

bende daha yeni müslüman oldum ama en azından dinime dil uzatanların nasıl bi helaka uğrayacaklarını biliorum... bunlar yalnızca kendini kandırmacadır...
arkadaşa sesleniorum.. kuranı kerimin türkçe mealini baştan sona okusun.. eğer hala kafasında çelişkiler silinmediyse onun için yapacağimız bişi kalmamış demektir...
okumadan,,ordan burdan duymakla,, yada sadece bir hadisini ayetini okumakla anlaşılıcak bişe değildir kuranıkerim...

okuyan birinin kafasında böle çelişkiler oluşabileceğini düşünmemiştim.....

özür dilerim.. yorumlarını okuduktan sonra anladım okuduğunu...
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#59 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2006 - 14:20

özür dilerim.. yorumlarını okuduktan sonra anladım okuduğunu...

Önemli değil. Kuran, önyargısız ve dikkatli bir şekilde baştan sona okunduğunda, çelişki bulmak değil, bulmamak imkansızdır.

Benim bu forumda sunduğum çelişkilerin Kuran'daki tüm çelişkiler olduğunu bile söyleyemem. En çok göze çarpanlarından bazılarını sundum, ama benim bulamadığım daha sayısız çelişkinin varolduğu kesindir.

#60 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 07.03.2006 - 17:42

bahsetteğin çelişki bir başkasına çelişki gelmiyor sa
ki öyle o zaman ne anlamak istemenle ilgili birşey

işin garibi konunun başlığını keşke okusaydın!!!!!