İçerik değiştir

- - - - -

Kaza & Kader (inancı olmayan bakmasın)

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 85 yanıt verildi

#1 senaygul

senaygul

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 17:22

Kuranı Kerim herşeyin Allah tarafından yaratılmadan önce Levh-i Mahfuzda yazıldığını bildiriyor ve buna ilaveten Allahın takdir ettiğinden başka bir şeyin olmayacağının gerçeği açıklanıyor.Konu Peygamberimizin hadisleri konusunda araştırılırsa bazı sahabelerin kaza kader konusuyla ilgilendikjlerini görüyoruz.
hiristiyan münafıklardan bazıları kaza kader konusunda peygamberimizle tartışmaya girip bir kısım müşrikler şirklerinin kaderden olduğunu söylüyorlardı.
Allah,En'am,148.de,aynen şöyle bildirir."Putperestler diyecekler ki :"Allah dileseydi ne biz ortak koşardık ne de atalarımız.Hiçbir şeyi de haram kılmazdık."Onlardan öncekilerde aynı şekilde(peygamberleri)yalanladılar ve sonunda azabımızı tattılar.De ki:Yanınızda bize açıklayacağınız bir bilgi varmı?Siz zandan başka birşeye uymuyorsunuz ve siz sadece yalan söylüyorsunuz."
En'am,149."De ki:Kesin delil,ancak Allah'ındır.Allah dileseydi elbette hepinizi doğru yola iletirdi."
Şimdi burdan anlıyoruzki Allah dileseydi kullarını günaha meyletmeyecek özellikte yaratırdı.Ancak O,bunu dilemedi kullarını hem günah işlemeye hemde sevap kazanmaya kabiliyetli olarak yarattı.Allah kullarına verdiği irade,fıtri kabiliyetlerle kendi dilemesini de kulların iradeleri doğrultısunda yöneltti.Fakat burda hayra razı olurken şerre razı olmadı.Allah yaratan yerleri ve gökleri yaratan O tek Varlık dileseydi kullarındaki kötülük yapma özelliğini kuldan alarak herkezi hidayete erdirirdi.Ancak böyle olduğunda da imtihan hikmeti ortadan kalkardı.
kader konusunda Hz.Ali (r.a) bir hadiste konu şu şekilde açıklanıyo."Bakiul-Garkad denilen yerde bir cenazede idik.Yanımıza Resulüllah da geldi ve oturdu.Bizde etrafına oturduk.Yanında bir asa vardı.Başını eydi ve asasıyla yeri çizmeye başladı.Sonra şöyle buyurdu,"Sizden hiçbir kimse,dünyaya gelen hiçbir nefis yoktur ki,Allah onun cennet veya cehennemden yerini takdir etmemiş olsun ve said veya şaki yazılmış olmasın.Bunun üzerine bir adam.
-Ya Resülullah,biz kitabımız (bize yazılan şey)üzere durarak,ameli bırakmayalım mı?dedi.Bunun üzerine Resülullah,
-Her kim saadet ehlinden ise saadet ehlinin ameline varacak ve her kim şekavet ehlinden ise şekavet ehlinin ameline varacaktır buyurarak şunu ilave etti,
-Amel edin!Herkese imkan verilmiştir.Saadet ehline saadet ehlinin ameli,şekavet ehline de şekavet ehlinin ameli kolaylaştırılmıştır diyerek Leyl,5-10 ayetini okudu,"Her kim atıyye verir korunur ve hüsnayı tasdik ederse,biz ona kolaylığı müesser kılarız."
aslında bu konular incelendiğinde insan kul olmanın yükümlülüğünde olduğunun farkına varıyo.Melekler Allahı tesbih için yaratılmıştır sürekli olarak Allahı tesbih ederler onlar imtihan edilmedikleri için zaten cennetlerini yaşarlar.Bizlerin kul olarak yükümlülüklerimiz var.bizler kul olmamız sebebiyle yani meleklerden ve tüm yaratılanlardan bu vasıfla üstün olmamız sebebiyle Allah melekleri ve cinleri Ademe secde ettirdi.

ilgilenenler kaza ve kader İbn arabi (ferşat yayınları)kitabına bakabilir.

Bu mesaj senaygul tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.12.2005 - 17:29

#2 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 18:49

Kulların günah işleyip işlememeyi özgürce seçebileceği bir iradenin var olduğu evrende, her şeyin daha önceden yazıldığı ve belirlendiği bir kaderden sözedilemez.

Her şeyin daha önceden yazıldığı ve belirlendiği bir kaderin var olduğu evrende, özgür iradeden söz edilemez.

Allah ya geleceği bilmiyordur ya da kullarına zorla işlettirdiği günahlardan bizzat kendisi sorumludur.

Kukla ustası kuklalarını ya oynatıyordur ya da oynatmıyordur.

Her iki durumda da Kuran çelişkidedir.

Not: Mantıklı cevap vermeyecek olan bu yazdıklarıma hiç cevap vermesin.

#3 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 18:54

Melekler Allahı tesbih için yaratılmıştır sürekli olarak Allahı tesbih ederler

Kuran, meleklerin özgür iradeye sahip olmadığını, Allah'a ibadet etmek için yaratıldıklarını öğretir. Fakat bunun yanısıra, bir melek olarak yaratılan Şeytan'ın isyan ettiği, Allah'a ibadet etmeyi reddettiğini öğretir.

Bu nasıl olmuştur? Allah beceriksizce davranmış, imalat hatasından dolayı defolu bir melek mi yaratmıştır? Yoksa bilerek ve isteyerek kullarına günah işletecek ve günahların sorumluluğunu üstlenecek bir kukla mı yaratmıştır? Melekler doğaları gereği özgür iradeye sahip olmadıklarından dolayı, bu ikisinden başka alternatif bir açıklama mümkün müdür? Özgür iradeye sahip olmayan bir varlık isyan edebilir mi?

Bu mesaj sparkplug tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.12.2005 - 18:56

#4 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 18:55

Kuran yaşadığımız ve yaşayacağımız sistemi anlatan mükemmel kitaptır!
Hz. MuhammedA.S. insanların en akıllısı en şefkatlisi,en mükemmelidir!
söylediği her kelimede doğrudur, bu günümüz ve geleceğimize yararlı önerilerde bulunmuştur.
çelişki insanın algılamasında,beyninin çok küçük bir kısımını çalıştırmasında ve herşeyi 5 duyuyla ve buna bağlı madde kanunlarının bulduklarından ibaret sanmasında!!
Kuranda şöyle bir ayet olsa ne derdiniz?... ne yapardınız?...
lütfen önyargısız yaklaşarak cevaplarmısınız?...
Yarın gideceğiniz kutuplar çok soğuk, herhangi bir yiyecek bulmanızda çok zor
kalın giyeceklerinizi ve bol bol yiyeceklerinizi alın eğer
hazırlıksız giderseniz korkunç azaplar sıkıntılar çekersiniz.
kutuplarla ilgili bilgileneceğiniz iletişim araçlarınız olmasa oralarla ilgili hiçbir bilginiz yoksa
böyle bir ayet karşısında ne yapardınız?...
1)-Bunun suçlusu Allahmı benmi hangimiz aç kalacak hangimiz donacak deyip ikilememi düşmek!
2)-Ben bunada bunu söyleyenede inanmıyorum diyerek hiçbir şey yapmamak!
3)-Söylenen önerileri dikkate alıp elimizden ne geliyorsa onu yapmak!
Siz olsanız ne yapardınız?.....
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#5 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 19:00

Kuranda şöyle bir ayet olsa ne derdiniz?... ne yapardınız?...
lütfen önyargısız yaklaşarak cevaplarmısınız?...
Yarın gideceğiniz kutuplar çok soğuk, herhangi bir yiyecek bulmanızda çok zor
kalın giyeceklerinizi ve bol bol yiyeceklerinizi alın eğer
hazırlıksız giderseniz korkunç azaplar sıkıntılar çekersiniz.
kutuplarla ilgili bilgileneceğiniz iletişim araçlarınız olmasa oralarla ilgili hiçbir bilginiz yoksa
böyle bir ayet karşısında ne yapardınız?...
1)-Bunun suçlusu Allahmı benmi hangimiz aç kalacak hangimiz donacak deyip ikilememi düşmek!
2)-Ben bunada bunu söyleyenede inanmıyorum diyerek hiçbir şey yapmamak!
3)-Söylenen önerileri dikkate alıp elimizden ne geliyorsa onu yapmak!
Siz olsanız ne yapardınız?.....

Benzetme yersizdir.

Kutup örneğinde herhangi bir çelişki sözkonusu değildir.

Halbuki kader ve günah kavramları tanımları itibarı ile çelişmektedir.

İkisinin birden aynı evrende varolması mümkün değildir.

Önceden tanımlanmış bir hayatta özgür irade, dolayısı ile günah olamaz. Önceden tanımlanmamış bir hayatta özgür irade olabilir ama kader olamaz.

Bunu anlamak zor değildir.

#6 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 21.12.2005 - 19:25

Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum çünkü tam anlamıyla anlaşılmasını arzu ediyorum.

Bir dinde, insanların özgür iradeye sahip olduğu, bu özgür irade doğrultusunda sevap ve günah işleyecekleri, ve davranışları doğrultusunda ödül veya ceza alacakları öğretilseydi, bu inanç kendi içinde çelişkili olmazdı. Kanıtsız olabilirdi ama çelişkili olmazdı. Bu tür bir inancın kendi başına mantıksal bir pürüzü bulunmamaktadır (ya da en azından ben bulamıyorum).

Fakat bu inancın yanısıra bir de insanın her davranışın önceden belirlendiği ve bu belirlenen davranışların değiştirilme imkanı olmadan kukla gibi uygulanacağı inancını eklerseniz, sistem çöker.

Bu iki inanç birbiri ile kesinlikle uyumsuzdur.

Bir insan kararı kendisine ait olmayan davranıştan sorumlu tutulamaz.

Hele hele adaleti sonsuz olduğu iddia edilen bir varlığın, bir insanı sorumlu olmadığı bir davranıştan dolayı cezalandırması (veya ödüllendirmesi) kesinlikle düşünülemez. Bu şartlar altında ödül veya ceza kesinlikle haksız olur, sorumluluğu başkasının üzerine atmak olur, Kuran'da öğretilen Allah tanımı ile ters düşer.

Umarım sözkonusu çelişkiyi yeterince açıklayabilmişimdir. Sevap / günah / cennet / cehennem inancı ve kader inancı, kendi içlerinde sorun çıkarmamaktadır, ama birbirleriyle çelişmektedirler. Bu iki inancı da öğreten İslam dolayısı ile çelişkidedir.

#7 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 13:02

İslam'ın «Tevhid» inancı, yani, Hazreti Muhammed'in açıkladığı inanç sistemi, TAPILACAK TANRI OLMADIÐI; ALLAH'ın AHAD olduğu ve dolayısıyla bir TANRI'nın mevcut olmadığı; insanların, bütün yaşamları boyunca kendilerinden meydana gelecek fiillerin neticelerine katlanacağıesasına dayanır!..
Nitekim Kur'an-ı Kerim'in çeşitli ayetlerinde hep, insanın bilfiil kendi çalışmalarının, yaptıklarının karşılığını alacağı şöyle vurgulanır:
«İnsan için kendi çalışmalarının karşılığı dışında hiç birşey yoktur!.» (53-39)
«Yaptıklarınızdan başka bir şeyden dolayıkarşılık göremezsiniz.» (37-39)
«Yaptıklarınızın karşılığına (neticesine) ereceksiniz.» (36-54)
«Herkes için yaptıklarına göre dereceler vardır. Bu da kendilerine haksızlık edilmeyerek, çalışmalarının karşılığını almaları içindir.» (46-19)
«Siz çok büyük ızdırap verecek azabı tadacaksınız; ancak bu, yaptıklarınızın neticesi olarak başınıza gelecektir!» (37-39)
Yukarıdaki ayetlerde de görüldüğü üzere, insan dünyada yaptığı çalışmalarının karşılığını göreceğine göre, acil olarak ilk yapması gereken şey ölüm ötesi yaşamın ne olduğunu araştırmak ve "ALLAH"ın ne olduğunu idrak etmektir... Zira «DİN» konusunun temel taşı«ALLAH» kavramıdır.
Öncelikle ve kesinlikle şunu belirtelim ki, kim «ALLAH» isminin manasını anlamamışsa, mevcudatın yapısını öz değeriyle bilmesine asla imkan yoktur...
Esasen, evrenin ve insanın yapısını dahi ancak, «ALLAH»ın ne olduğunu anlayabildikten sonra kavramak durumundayız. Aksi halde, lokalize değerlendirmelerle yetinmek zorunda kalacak ve konunun özünden mahrum olacağız!.

#8 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 13:04

Bizler, "Allah" adıyla işaret edilenin ilminde yaratılmış tek tek'leriz!
Bizim bütün varlığımız , bütün özelliklerimiz, her şeyimiz "Allah"a aittir; ama buna karşın, "Allah" adıyla işaret edilen, bizim varlığımızdaki bu özelliklerle kayıtlanmaktan, tarif ve tasnif edilmekten münezzehtir, beridir, ötedir!
Bütün bu varolmuş olan kainat; ilk insanlar değil, tüm insanların üzerinde yaşamakta olduğu dünya ve dünyada varolmuş canlılar değil; bütün güneş sistemi değil; güneş sisteminin içinde bir zerre olduğu 400 milyar yıldızdan oluşan galaksi değil; milyarlarla galaksiden varolduğunu hissettiğimiz algıladığımız kainat, ucu-bucağı, başı-sonu olmayan kainat, esas itibariyle Allah'ın indindeki bir "AN" lık bir düşüncenin hasılasıdır![I]insan bedeni nasıl meydana gelmişse, tek bir düşünce anından da evren öylece meydana gelmiştir!.. Tek hücrede bedenin tüm oluş programı, sistem ve düzeni nasıl mevcutsa, evrendeki her şeyin oluş planı ve programıda o ilk "AN"da öylece mevcuttur… Ki KADER de buna denir gerçekte!.nasıl hücrelerimizin kontrolu bize bağlıysa bizim düşüncelerimize uyması gerekiyorsa makro ve mikro alanda bütün herşey tek bir gücün iradesine bağlıdır.[/I]
Oysa o bir anlık ilmin ve düşüncenin eseri olan sonsuz-sınırsız kainat gibi nice sayısız kainatlar dahi "Allah" indinde mevcuttur!

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 22.12.2005 - 13:20

#9 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 13:53

Melekler Allahı 

Kuran, meleklerin özgür iradeye sahip olmadığını, Allah'a ibadet etmek için yaratıldıklarını öğretir.

Esasen yaşamda varolan her şey, "CAN"lılığını ve "BİLİNCİNİ" bahsetmekte olduğumuz "MELEK"lerden alır..

Bilgisayar kelimesiyle işaret ettiğimiz yapının varlığındaki atomlar ve ışık kuantları, nasıl bir boyutsal derinlik ve öze işaret ediyorsa; "insan" veya "hayvan" veya "cin" dendiğinde de, onların alt yapısını oluşturan öze, cevhere, alt yapıya "MELEK" denir..

Bu yüzdendir ki, insan ve cin ve hayvan denilen tüm varlıkların orijini tümüyle meleklerdir..
melekler konusu ö kadar önemli ve anlatılması uzun bir konuki burda uzun uzadıya anlatmak herkesi sıkacağı için geniş bilgi edinmek isteyen http://www.ahmedbaki.../kitaplar/iman/
bakabilir

#10 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 16:53

İslam'ın «Tevhid» inancı

Son iletimde de belirttiğim üzere, İslam'ın Tevhid inancı kendi içinde bir sorun yaratmamaktadır. Mantıksal olarak tutarlıdır.

Fakat bu inanç, kader inancı ile önlenemez şekilde çelişmektedir.

İki inancı da öğreten İslam dolayısı ile çelişkidedir.

Olay basittir.

#11 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 22.12.2005 - 17:03

nasıl hücrelerimizin kontrolu bize bağlıysa bizim düşüncelerimize uyması gerekiyorsa makro ve mikro alanda bütün herşey tek bir gücün iradesine bağlıdır

Bu cümlenle (daha önce birçok kez olduğu gibi) yine çelişkiye düşüyorsun.

Hücrelerimiz, makro ve mikro alandaki herşey kümesine dahildir. Önce hücrelerimizin kontrolü bize bağlıdır diyorsun, sonra da makro ve mikro alandaki herşey (hücrelerimiz dahil olmak üzere) Allah'ın kontrolündedir diyorsun.

Zaten çelişki de buradan ileri geliyor.

Hücrelerimiz -- yani vücudumuz -- yani davranışlarımız -- kendi kontrolümüzdeyse, günahlarımızın sorumluluğu bize ait olabilir, yani günah kavramı geçerli olabilir, ama kader kavramı geçerli olamaz, çünkü Allah ne yapacağımızı önceden belirleyemez, özgür irademize yenik düşer.

Yok eğer hücrelerimiz -- yani vücudumuz -- yani davranışlarımız -- Allah'ın kontrolündeyse, o halde Allah her davranışımızı önceden belirlemiş olabilir, yani kader kavramı geçerli olabilir, ama günah kavramı geçerli olamaz, çünkü bir insan, kararında yetki sahibi olmadığı bir davranıştan sorumlu tutulamaz.

Her iki durumda da İslam çelişkidedir. Bu çelişkiyi çözümlemekten ziyade laf kalabalığına getirmeye çalışmışsın ama başaramamışsın.

#12 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 23.12.2005 - 11:02

Yıllardır şaşı bakmayı unuttum herşeydeTEK’i görmeye çalışıyorum!
makrodan mikroya etkileyen tek bir iradeden bahsederken tabiki senin anlayacağın örnekler vererek izah etmem gerekiyor, gerçekte tek bir irade tek bir vücut var ve ben bir damla olarak o okyanusun beni istediği yere g.türmesinden hoşnutum, mutluyum, huzurluyum!

Aklımın alamayacağı kadar büyük sonsuz sınırsız gücün iradesine bıraktım kendimi, bundan niye rahatsız olayımki!!

bir zat hasta yatağında şöyle dua ediyor: “Kahrında hoş lütfunda”!

Allah herkesi ayrı ayrı özellikte güzellikte yaratmış herkes taktirde neyse onu yaşayacak bunu kimse değiştiremez!!!

seninle konuşacak çok düşüncelerim var sparkplug!!
Ama seninle "tartışacak" hiçbirşeyim yok!!!

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 23.12.2005 - 19:56

#13 maviergün

maviergün

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 322 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 01:07

Kabullenişlerin düşünsel temellendirmesi üzerinde gerçekleşen tartışma
ancak bir yere kadar etkili olabilir elbette, ancak somut veriler alanında
iş değişir. Kader konusundaki standart koşullanmalar mutluluk getirir,
e bir yerden sonra mutluluk bozan olmalı mı olmamalı mı diye de
düşünmeden edemiyor insan...

GERÇEK MUTLULUK ÖZGÜRLÜKTEDİR!
Bu Dünyada Çok Güzel Yaşanabilir Yeterki İsteyelim

#14 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 02:35

Tartışma zaten sona erdi, yenildin.

Daha ne tartışacaksın.

#15 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 02:39

gerçekte tek bir irade tek bir vücut var ve ben bir damla olarak o okyanusun beni istediği yere g.türmesinden hoşnutum, mutluyum, huzurluyum!

Bu söylediklerinle kişisel sorumluluğu, dolayısı ile günah ve sevap öğretilerini reddediyorsun, Kuran'la çelişiyorsun.

Alıntı yaptığım inanca sahip olduğun sürece Müslüman olduğunu iddia edemezsin. Günah ve sevap öğretisi Kuran'ın en temek öğretilerinden biridir. Kişisel sorumluluğu reddederek bu öğretileri de reddetmiş ve Kuran'a ters düşmüş olursun.

Gerçi pek önemli değil çünkü Kuran da kendisi ile ters düşüyor.

#16 senaygul

senaygul

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 10:38

valla sparkplug nicinnle yazan arkadaşın sadece nicinin yazısını okuyorum :))))))) kimbilir buraya ne asılsız bişiiiler yazmıştır okumak istemiyorum.onun tabiriyle beyinsizim napiiim :P)))))))) arkadaşım sizi empati yapmaya ve insanların insani haklarına yani düşünce haklarına saygılı olmaya davet ediyorum.sen beyinlisinya ona bak boşver bizi yaa bırak SANANE . :)))

cengiz arkadaşa buradan selamlar iyiki yazılarıyla burda yoksa kendimi kötü hissedebilirdim

bak şimdi sparkplug yazıcak bekleyin :)

#17 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 16:24

Tartışma zaten sona erdi, yenildin.

Daha ne tartışacaksın.

yenmek veya yenilmek derdinde değilim!
bu son sözlerimi bile yanlış anladın!!
Ahh.. önyargı!!

#18 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 16:27

Biz ne yaparsak Allah namına (ayrı değil) yaptğımızı düşünerek hareket ederiz!!
Allah namına yapanın sorumsuz iş yapması mümkünmü!
İnsanları kandırması,çalıp çırpması,kalp kırması,insanların namusuna, onuruna zarar vermesi mümkünmü!!
Mümkünse eğer o Allahtan bi haber yaşıyor demektir!!
Allahtan bi haber yaşayanın zaten sıkıntısı hiç bitmez!
Her olayı her sorunu birilerine yükler birilerini suçlar kendisinde hiç hata yoktur! hep başkaları hatalıdır. kendisi çok akıllıdır, karşısındaki aptal! sadece bedeni istekleri,çıkarları için yaşar en iyi nasıl yerim en iyi nasıl çiftleşirim etrafındakilerinin duygularını hiçe sayarak kendi bedenini rahat ettirme düşüncesiyle, Kuranda bahsettiği gibi; “Onlar hayvan gibidirler, hayvandanda aşşağı” sadece beden mantığında bir akıl ve yaşam içinde ömrünü tüketirler 5 duyu haricinde başka boyutları algılayamadıkları için Hz.Muhammed AS. dediği gibi “dünyada ama olan ahirettede amadır” sözünü ifade eder nitelikte kendini sonraki boyuta hazırlamanın, geliştiremenin neticesine ulaşır ve bu dar kapasiteyle(cehennem) hayatına sonsuza kadar devam eder
Dini yalan sayanın özelliklerinin bir bölümünü Kuran Maun suresinde açıklamıştır.

#19 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 18:00

Biz ne yaparsak Allah namına (ayrı değil) yaptğımızı düşünerek hareket ederiz!!

Sorun Allah'tan haberdar veya bihaber olmak değildir. Sorun, insan davranışlarının kimin tarafından belirlendiğidir.

İnsan kendi davranışlarını kendi belirliyorsa kader kavramı geçersizdir.

Allah insanların davranışlarını kader aracılığı ile belirliyorsa günah kavramı geçersizdir.

İki kavramın aynı anda geçerli olması mümkün değildir. İslam her iki halükarda da geçersizdir.

Bu çelişkiyi çözümleyecek nitelikte bir şey söyleyemiyorsun.

#20 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 24.12.2005 - 18:06

onun tabiriyle beyinsizim napiiim

Nerede kime beyinsiz demişim, lütfen konu başlığı ve mesaj tarihi bildiren bir alıntı yaparak kanıtlayınız.

Kanıtlayamıyorsanız (ki kanıtlayamazsınız, iftiradır) bana özür borçlusunuz.

Özür dilemezseniz forumdan yasaklanmanızı talep edeceğim.