İçerik değiştir

- - - - -

İslam herşeyiyle ilimdir

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 174 yanıt verildi

#141 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2005 - 18:54

kendin iki seçenek yazmışsın illa bunlar olacak

Allah insanların günahları işlemesini ya kader aracılığı ile zorunlu kılar ya da kılmaz.

İki seçenek budur. Her iki seçenek de çelişkiye gider.

Üçüncü bir seçenek sözkonusu değildir. Sözkonusu olduğunu iddia ediyorsan bu üçüncü seçeneğin ne olduğunu belirtmek durumundasın.

Çelişkiyi çözümleyemiyorsan boş konuşmamanı tavsiye ediyorum. Yer işgal ediyorsun.

#142 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 12.12.2005 - 14:44

[quote name='sparkplug' date='11-12-2005, 13:47'] [quote name='11-12-2005' date=' 08:44'] Allah inancı Kuran'ın çelişkili yapısı kesin sonuçtur. [/quote]
Tanrıyı yargılayan anlayışı kıtlardan olmaktan vazgeçmek gerek!. Kimse kimseyi cezalandırmıyor!
Her kişi veya toplum, elleriyle yaptıklarının, beyinleriyle ürettiklerinin sonuçlarını yaşıyor yani karşılığını alıyor!.
Kötülüğün manyetizması kötülüğü çeker; onlardan ayrılmayanlar da aynı şeyleri paylaşır!. İyiliğin manyetizması da iyileri çeker; yanlarındaki de aynı şeyi paylaşır.
Haramla (rüşvet), büyümüş neslin belki kendi günahı yoktur; ama bu şu gerçeği değiştirmez; o kişiler farkında olmadan zehirle beslenenin akıbetine uğrar!.
Unutmayın, gökte Tanrı yok, "niye" diye hesap soracağınız!. Yaratılmış evrenin varoluş sistem ve düzen ve mekanizmasına tabisiniz!.
Zordur olan-bitenden razı olmak… İman ister!
Lafıyla değil, mahiyetinin idrakıyla ve hazmıyla iman!.
Kafanda yarattığın ve "ALLAH" ismiyle etiketlediğin tanrına iman, kolaydır… Senin fikrine uygun gelmeyince de olaylar, onu kolaylıkla yargılayabilirsin!…
Ama mercimek kadar aklınla, evrenin "e"sini dahi kavramamışken…
Evrenin Yaratanını yargılamaya kalkman, senin beyninin ve eserlerinin psikiyatristlerin inceleme alanına girdiğini gösterir…
Eğer birazcık gerçekleri görmek, anlamak ve kendi yaşamını ona göre düzenlemek gibi bir arzun varsa, içinde yaşadığın sistemi fark etmeye çalış… Sistemin gereği olan "tedbir"i terkedip; hayalindeki tanrına bırakırsan işini, görürsün sonunu!
Yarın bakarsın, deprem olur; öbürgün sel ya da ayaklanma, isyan!.. Dünyada çeşitli ülkelerde bunlar hep olageliyor!… Ve olup bitenler içinde, nice kurular da yanıyor yaşlar yanında!
Sen bunlarla kafanı yorup, "dünyalığımı nasıl kurtarırımla" gününü tüketirsen; yarın sana da isabet edecek olan ölüm sonrasında, kendine çok yazık edersin… Acıyanın da olmaz!
Gel bu olanlardan ibret al ve biraz kendine dön!
Uyaranı göremiyorsan, söyleteni fark et!…
İş işten geçmeden!

Ahmed hulusi mesajlar kitabından alınma
"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#143 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2005 - 14:54

edilen Allah'ın mükemmel varlığı ile çelişmektedir. Yani Kuran kendi içinde çelişmektedir.

Bilincini, dışa yönlendiren bu vehmi etkilerin ne olduğunu, bu
şartlanmaları, bu alışkanlıkları iyice tanımla-belirle-somutlaştır ki
OKUyup, anlayasın! Sonra bu yöneldiğin değerlerin; yönelmeye "değer" olup
olmadığını sorgula! Aradığının, yöneldiğinin ne olduğunun farkında
olmadığını ve "tepkisel"-koşullanmış olarak bir tepki olarak, "bilinçsizce"
hareket ettiğini gör! kendi yaptıklarını farkındalığınla göremiyorsun..
Hayatının farkında değilsin.. Ve bu hal üzereyken, bu kendini
bilmezlikle(farkındalıksızla-bilinçsizlikle-dikkatsizlikle) ölü bir şekilde
kabrinde yaşamya çalışmaya devam ediyorsun.. "Dikkat", bilinçtir ve dikkat
ettiği her şeyi farkındalığın ışığıyla aydınlatarak karanlığı yok eder; yani
"bilince dönüştürür".. İşte bu kendiliğinden gelişen zorlamasız disiplindir!
Ama sen şimdide mevcut değilsen, farkında değilsen, bilinçli değilsen,
dikkatte değilsen, elbette "olanı" olduğu gibi "göremezsin" ki bu "görüş"
anlamaktır! Bu OKUyuşun yerine; bir "tepki" olarak koşullanmış biçimde
hareket etmeye devam edersin; kendinden, varlığından, bilincinin
etkinliklerinden "habersiz" olarak.. Henüz, "kendinin efendisi" değilsin,
tüm etkinliklerinin "tamamen" farkında değilsin.. Farkındalık hep eksik ve
farkındalığın olmadığı zamanlarda bir ölüsün, canlı değilsin, mezarlıkta
yaşıyorsun.. Bu tam yaşamak değil, bu hakkını vermek değil.. Bu cansız,
plastik, ölü bir yaşam.. "CAN"lılık, CANlanmak, "bilinç"lilikten gelir,
"farkındalığının, dikkatinin, bilincinin" tüm boyutlarına ve tüm
etkinliklerine nüfuz etmesinden gelir! Bu düşünmek değildir, tüm
düşüncelerin ardındaki düşüncesizlik alanıdır, bulutsuz gökyüzüdür,
dikkattir, saf bilinçtir! Ve bu "uyanıklık" yokken; elbette kendine "yakin"
değilsin ve elbette "aslın"ın ne olduğunu ve İSLAMı anlayamazsın, Anlamak; "bağışlamaktır"!

#144 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2005 - 15:21

cengiz, senin kendine ait hiç bir düşüncen var mı?

Yoksa hayatını oradan buradan yazılar ezberlemeye ve alıntılar yaparak geçirmeye mi mahkum ettin kendini?

Senin için cidden üzülüyorum dostum. Kendine ait olamamışsın.

#145 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 12.12.2005 - 19:53

Öyle bir alemde yaşıyoruzki bunlara bizim müdahale imkanımız yok!!
Taa baştan ele alalım istersen! milyarlarca galaksilerin içinde samayolu galaksisinde doğmamız bizim irademiz değil, galaksinin içinde dünya gezegeninde , dünyanın içinde Türkiyede, Annemizi, babamızı biz dinimizi biz seçmedik. Rasûlullah salla’llâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Ana karnında (120. günde) ona bir melek gönderilir de bu melek ona ruhu nefheder. Ve melek dört kelime ile yani rızkını, ecelini, âmelini, said ve şakî olduğunu yazmakla emrolunur.
-HER ŞEY KADER İLEDİR!.. HATTA ÂCİZLİK İLE ZEKÂ VE BECERİKLİLİK BİLE!.. Yahut BECERİKLİLİK ve ZEKÂ İLE ÂCİZLİK BİLE.
Kuran-ı kerimde Ayetlerde ise;- ALLAH İSTEMEDİKÇE SİZ İSTEYEMEZSİNİZ!.. (İnsan-30)5- DE Kİ: HEPSİ DE KENDİ PROGRAMLARI DOÐRULTUSUNDA (Şakûllerinde) FİİLLER ORTAYA KOYARLAR. (İsra-84DİLEDİÐİNİ YAPAR.
Bu ayet ve hadislere bakarsak bizim kendimize ait bir irademiz yok dahada ilerisi bir vücudumuz yok İnsan Allahın halifesidir halife onun namına iş gören demektir ondan ayrı bir varlık düşünmeyelim bir hadisi kudside; ben hastaydım niye ziyaretime gelmedin , ben açtım niye beni doyurmadın, diyor burda bize herşeyde herkeste kendisinin mevcut olduğunu anlatmıyormu! eğer biz ağlayan kişinin üzüntüsünü gidermezsek,görmezsek,aldırmazsak maun suresindeki şu ayetle uyarılırız; "dini yalan sayanı gördünmü? O dur yetimi itip kakan açı kimsesizi doyurmayan, vay o namaz kılanların haline! namazda aktörlük yaparlar iyiliğe engel olurlar." diyor insan herşeyde onu görmezse namazı aktörlükten başka bir fayda sağlamaz niye? ..Allaha inanıyorum diyor yanındaki onun esmalarıyla var olan varlıkların sıkıntılarından haberi yok Dolayısıyla Allahtan bi haber yaşıyor Hz Ali şöyle diyor; görmediğim Allaha iman etmem
Şimdi bu düşünce doğrultusunda kendimizi bir damla kabul edip denizde kaybolmamız gerekir. Denize bırakırsak kendimizi bu 5 duyu kapasitesinden çıkıp deniz gibi görür deniz gibi düşünür deniz gibi algılarız bu yüzden demişlerki hiçliğini bilirsen hep olursun bir hadistede kulum nafile ibadetlerle bana yaklaşırsa ben onun tutan eli konuşan dili yürüyen ayağı olurum. Hadis; Zerre Küllün aynasıdır.
Sözün kısası hayata gelmemizdeki hiçbirşey bizim isteğimizle oluşmamış dolayısıyla bundan sonrada,sonraki boyuttada nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Biz bu yaşamda ve gelecek yaşama dair ne hazırlık yapabilirsek onu yapalım! bu önerileri peygamberler veliler bize bildirmiş, elimizden ne geliyorsa onu yapalım! bilgisayara ne yüklersek daha sonra açtığımızdada onunla karşılaşırız! bu dünyada kendimizi geliştiremezsek inan sonrada telafisi yok! hadis; kişi ne hal ile ölürse o hal ile dirilir , dünyada ama olan ahirettede amadır.
Tanrıya inanan insanlarında Ateistlerinde Ortak görüşü bir ben var birde tanrı veya bir ben var birde doğa Allaha inanan için ise SADECE O VAR BAŞKA HİÇBİRŞEY YOK herşeyde Onu görür Onu yaşarlar ve şu ayetin müjdesine nail olurlar; “Ey mutluluğa ulaşmış nefs Rabbin senden sen hoşnut sen Rabbinden hoşnut olarak dön seçkin kullarımın arasına katıl cennetime gir” “Herşey Onun ilminde mevcut gerçekte bir vucudu yok” Öze erenlerden bir zat şöyle diyor: İndi sanide( Allahın katında) Bütün kainat bir noktadır! O Noktada bir nüktedir.(Hayaldir)

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 12.12.2005 - 19:54

#146 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 01:02

Sunduğum çelişkiyi çözmek bir yana, çelişkiye atıfta bulunmaya bile cesaret edememenden yola çıkarak, tartışmayı hükmen kaybettiğini varsaymak durumundayım.

Netice itibarı ile Kuran kendi içinde tutarsızdır.

#147 senaygul

senaygul

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 10:52

Muhammed suresi,23."İşte bunlar,Allah'ın kendilerini lanetlediği,sağır kaldığı ve gözlerini kör ettiği kimselerdir."

#148 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 14:56

Muhammed suresi,23."İşte bunlar,Allah'ın kendilerini lanetlediği,sağır kaldığı ve gözlerini kör ettiği kimselerdir."

Çelişkide yani geçersiz olduğu nesnel şekilde kanıtlanmış bir eserin, kendi mantıksal uyumluluğunu ve geçerliliğini iddia etmesi beyhudedir.

Bir yalancı elbette doğruyu söylediğini iddia edecektir. Yalancılığı nesnel şekilde kanıtlandıktan sonra aksi yöndeki iddialarını hiçbir aklı başında insan ciddiye almaz.

#149 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 15:24

Maide suresi,62."Onlardan birçoğunun günah,düşmanlık ve haram yemede yarıştıklarını görürsün.Yaptıkları ne kadar kötüdür!"

#150 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 15:38

En'am suresi,155."İşte bu (Kuran),bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.Buna uyun ve Allah'tan korkun ki size merhamet edilsin."

#151 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 15:44

Ayrıca dikkat ediniz, bu alıntı, benim söylediklerimi destekler niteliktedir. Allah bazı insanları İslam'ı inkar etmeye zorunlu kılıyorsa, onları İslam'ı inkar ettikleri için cezalandırma hakkına sahip değildir. İslam'ı inkar etmek bir günahsa, bu günahın işlenmesine sebep olan taraf, bu ayette de belirtildiği üzere direk olarak Allah'tır. İnsana seçim hakkı tanınmamakta, bir kukla gibi kullanılmaktadır. Bir kuklaya günah yazılmaz, çünkü o herhangi bir karar vermemiştir, verememiştir, buna kabil değildir. Kukla ustasına günah yazılır, sorumlu sadece odur.

Netice itibarı ile savlarımı çürütmek için kullanılmaya çalışılan bir ayet bile savlarıma destek vermektedir.

#152 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 15:46

İsra suresi,19."Kim de ahireti diler ve bir mümin olarak ona yaraşır bir çaba ile çalışırsa,işte bunların çalışmaları makbuldür."

#153 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 16:05

Fatır suresi,10. "Kim izzet ve şeref istiyor idiyse,bilsinki,izzet ve şerefin hepsi Allah'ındır.O'na ancak güzel sözler yükselir(ulaşır).Onları da Allah'a amel-i salih ulaştırır.Kötülüklerle tuzak kuranlara gelince,onlar için çetin bir azap vardır ve onların tuzağı bozulur."

#154 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 21:32

senaygul, sparkplug, cengiz

Forumda sadece Din & Ahlak başlığında aktif olmanız hayal gücü geniş biri olarak ister istemez beni komplo teorisi üretmeye sevk ediyor.

Ürettiklerimden bir tanesini paylaşayım.

Siz bir dini teşkilatın internet sorumlularısınız ve sadece bu forumda değil daha başka bir çok forumda değişik nicklerle misyonerlik yapıyorsunuz.

Konu tutulursa diğer komplo teorisi olarak diğer üretimlerimide paylaşağım sizinle :P

Bu mesaj PReNS tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.12.2005 - 21:33

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#155 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 13.12.2005 - 22:09

Bir damla rakıya haps etmişsin bütün güzelliğini bırak salsın kendini aşk dem-i muhabbeti...
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#156 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 14.12.2005 - 15:29

Forumda sadece Din & Ahlak başlığında aktif olmanız

Saptamanızın yanlış olduğunu belirtmek durumundayım. Bu forumda başka konu alanlarında da katılımlarım mevcuttur. Kullanıcı adım ibareli bir arama yaparsınız bunu kendiniz de göreceksiniz.

#157 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 14.12.2005 - 15:32

Şenaygül, Kuran'ın geçersizliği kanıtlandığından beri Kuran'dan alıntılar yapmanın bir işe yaramayacağını, Kuran'ın geçersizliğini bu konu başlığı altında bizzat kanıtlamış biri olarak, bu alıntıların beni etkilemek için yapılmış olmasının bilhassa beyhude ve gülünç olduğunu anlamıyor musunuz?

#158 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 14.12.2005 - 19:20

Toplam 113 Mesaj

Din & Ahlâk
102 Bu foruma yazdığı mesaj sayısı
( 90% Toplam mesajlarına yüzdesi )

102 Din 11 Diğer sanırımki bi anlam ifade eder !!!

Gönderilen Resim

Paul Valéry

#159 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 15.12.2005 - 05:59

Toplam 113 Mesaj

Din & Ahlâk
102 Bu foruma yazdığı mesaj sayısı
( 90% Toplam mesajlarına yüzdesi )

102 Din 11 Diğer sanırımki bi anlam ifade eder !!!

Anlamı şudur: Foruma daha yeni üye oldum ve başlangıç itibarı ile ilgimi çeken konu başlıklarının çoğunu din & ahlak konu alanında buldum. Daha keşfedemediğim hatta hiç bakamadığım birçok konu alanı mevcuttur. Forumda daha fazla vakit harcadıkça ilgimi çeken tüm konu alanlarını keşfedeceğimi ve katılacağımı ümit ediyorum. Arzederim.

#160 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 15.12.2005 - 19:18

Savunmaya gerek yok. Hayal gücümün genişliğine ver !!!

Gönderilen Resim

Paul Valéry