İçerik değiştir

- - - - -

İslam herşeyiyle ilimdir

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 174 yanıt verildi

#121 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 12:22

Bu yüzden Kuran esaslarına kendime örnek aldığım için İslam bana mantıksız gelmez.

Mantık objektiftir. Belirli savlardan belirli sonuçlar çıkar. Belirli savlar uyumludur veya çelişkilidir. Dini inançların, mantıksal muhakemenin sonuçlarını değiştiremez.

Tam ve mükemmel bir varlık tanım gereği kendine her anlamda yetmelidir. Hiç bir şey yaratmaya ihtiyacı olmamalıdır. Bir şeyler yaratma ihtiyacı duyuyorsa tanım gereği kendine yeter değildir, yani tam ve mükemmel değildir.

Bu mantık apaçık doğrudur. Boşuna konuştuğunun farkında değil misin?

#122 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj
  • İlgi Alanları:müzik kitap din, astroloji astronomi

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 12:23

[quote name='sparkplug' date='08-12-2005, 00:00'] [QUOTE]

Kime ne için yaratılmış ise yaradılışı istikametinde fiiller sergiler.
bu Allahın sisteminin değişmez kanunudur.
Arı çiçekler arasında mutludur.
gübre böceği, gübrenin içinde!
Arıyı, çiçekten ayırıp gübreye, Gübre böceğini ise çiçeğe koysanız kötülük etmiş olursunuz.
"tıpkı ikimiz gibi" ben yaradılışım gereği konuşurum,konuşacağım! Bendeki Allah isimlerinin "RABbimin" izin verdiği müddetçe!
sende sendeki "RABbinin" izin verdiği müddetçe!
ve bizi okuyan arkadaşlar kendi yaradılışları istikametinde ve onlarında "RABlerinin" izni doğrultusunda benim söylediklerim veya senin söylediklerin hoş gelir mantıklı gelir bu dünyasını ve sonraki boyutun şekillendirir. sonuçta kendi yaptıklarının neticesine ulaşır Hadis;"kim ne için yaratıldıysa o ona kolaylaştırılmıştır"
Bunları anlaman için yaşaman gerekir diğer ilimlere gösterdiğin çabayı bu yöndene harcaman gerekir. ben size ne söylesem ikna etmem mümkün değil "Rabbin izin vermedikçe"

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.12.2005 - 12:26

"Sen"im ben!... Sen, diye bakma bana. A.H.

#123 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 12:32

Allahın bizlere yazdığı kaderi an be an yaşıyoruz.Yani içtiğimiz bir bardak su bile kalkıp o bardağı alıp su koyup içeceğimiz kaderimizde zaten mevcut.

Güzel bir noktaya parmak bastın. Bu vesileyle Kuran'daki çelişkilerden birini daha ortaya koydun.

Madem yaptığımız ve yapacağımız her şey Allah tarafından önceden belirlenmiştir ve bizim yapacaklarımızı değiştirmeye gücümüz yoktur, o halde işlediğimiz günahlardan da biz değil, Allah sorumludur. Neticede yapacağımız herşeyi, günahlar dahil, Allah önceden yazdı ise, bu günahlar onun boynunadır. Cehennemde bizim değil, onun yanması gereklidir.

Kısaca günah ve kader kavramları birbiri ile uyumsuzdur. Günah kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatif gerektirir. Kader kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatifi inkar eder. Bu iki kavram aynı inanç sistemi içinde varolamaz, çelişkilidir.

#124 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 12:37

ve bizi okuyan arkadaşlar kendi yaradılışları istikametinde ve onlarında "RABlerinin" izni doğrultusunda benim söylediklerim veya senin söylediklerin hoş gelir mantıklı gelir

Din propagandistleri başları sıkışınca hemen bu tip görece söylemlere başvururlar.

Bir kere ben din propagandası yapmıyorum. Herhangi bir tanrı söyleminde bulunmuyorum. Ben mantıktan sözediyorum. Mantık görece değildir, asal ve asıldır. Herkes, ben de, sen de, Ahmet de, Mehmet de, Ayşe de, Fatma da, mantığa tabidir. Dini inancının çeşidi veya varlığı, mantığa tabi olduğun gerçeğini değiştirmez. Dolayısı ile çelişkiler ortaya konduğunda bu çelişkilere de herkes tabidir. Bunu inkar etmek, gerçeği inkar etmekten öte değildir.

Mantıkta bir hata görüyorsan, mantığa mantıkla karşılık verebilirsin. Şu noktada şu ayrıntıyı gözden kaçırmışsın vs. bir cevap verebilirsin. Memnun olurum, durumu dikkatle incelerim. Ama mantığa mantıkla karşılık veremiyorsan susmaktan başka bir alternatifin yoktur. Olay kapanmıştır.

#125 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 14:12

[quote name='sparkplug' date='08-12-2005, 11:33'] [quote name='senaygul' date='08-12-2005, 10:51'] Allahın bizlere bu günahlar onun boynunadır. Cehennemde bizim değil, onun yanması gereklidir.

Kısaca günah ve kader kavramları birbiri ile uyumsuzdur. Günah kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatif gerektirir. Kader kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatifi inkar eder. Bu iki kavram aynı inanç sistemi içinde varolamaz, çelişkilidir. [/quote]
Kuranda şöyle bir öneri vardır: Allah`ın ahlakı ile ahlaklanınız"!..

Bu mertebedeki bakışa İsa Aleyhisselam da şöyle işaret etmiştir:

"Sen insan gibi düşünüyorsun, Allah gibi değil"!.

Evreni var eden Mutlak Varlığın ilmi ile algılananları değerlendirmek; anlamında kullanılan bir ifade.

Şunu hatırlayalım ki, varlık aleminde ne görüyorsak, ne algılıyorsak, ne düşünüp tahayyül ediyorsak, bütün bunların hepsi de "Allah" ismi ile işaret ettiğimiz yüce Zat`ın ilmi ve kudreti ile, ilminde, esmasındaki manaların açığa çıkması suretiyle meydana gelmede...

Yani, her şey, "şey"in varlığı, isteği, iradesi dışında; evreni meydana getiren Zat`ın, ilmi ve iradesi istikametinde oluşuyor.
Şimdi biz bütün bu başımıza gelen iyi veya kötü olaylarda ahmedi mehmedi hülyayı suçluyorsak ve onu görüyorsak içimizdeki bu sıkıntı hiç bitmez ve bu dünyada yanmamız gibi sonraki boyuttada yanmamız devam eder yanmayı ateş olarak algılamayalım bir annenin çocuğunu kaybettiği an yüreğim yanıyor demesi gibi içsel bir üzüntü
Birisinin malını güzelliğini aklını becerisini kıskanmanın getirdiği yanmalarda bizim hayatımızda çok yer kaplar. oysaki hepsinin aslı Allaha ait özellikler olarak baktığımızda yanmamız biter o zaman karşındakine faydalı olan şeyler bizide mutlu eder ve ondan kişilere ve fiiliyatlarına takılmayıp herşeyin Allahtan geldiğine inanırız.
Dolayısıyla bize gelen sıkıntılar kendisine yaklaşcağımız ibadetlerimizden uzak kalmamızdan dolayı, o bilince şuura erişemediğimizden bedeni isteklerimize göre yaşadığımızdan dolayı ruhumuza yönelmeyerek Ondan uzak kalarak bütün bu sıkıntıları biz hazırlıyoruz kendimize.
ve bu dünyada olduğu gibi sonraki boyuttada sonuçlarına biz katlanacağız.

#126 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 14:21

Sunduğum mantığa herhangi bir itirazda bulunmamışsın.

Dini kitaplardan rastgele alıntılar yapmışsın.

Her davranışımız Allah tarafından önceden belirlenmişse, tanım gereği, günahlarımız dahil her davranışımızdan Allah sorumludur. Eden bulur. Eden Allah olduğuna göre bulan da Allah olmalıdır.

Bu aleni mantığa sunabileceğin herhangi bir itiraz olduğunu sanmıyorum. Varsa direkt olarak konu ile ilgili konuşmanı rica ediyorum. Yoksa zaten sus, nefes tüketme.

#127 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 14:30

ve bizi okuyan mantıklı gelir

Bir kere ben din propagandası yapmıyorum. Herhangi bir tanrı söyleminde bulunmuyorum. Ben mantıktan sözediyorum. Mantık görece değildir, asal ve asıldır. Herkes, ben de, sen de, Ahmet de, Mehmet de, Ayşe de, Fatma da, mantığa tabidir. Dini inancının çeşidi veya varlığı, mantığa tabi olduğun gerçeğini değiştirmez. Dolayısı ile çelişkiler ortaya konduğunda bu çelişkilere de herkes tabidir. Bunu inkar etmek, gerçeği inkar etmekten öte değildir.

Hz.Muhammed (A.S) a inen ilk ayet
Oku!! ortada ne kitap var ne kağıt neyi okuyayım demiyor. (okuma yazmasıda var) ümmi başka dinlerden bilgisi olmayan demektir.
Ama onun verdiği cevap okuyabilenlerden değilim
Yani bu yaratılan sistemi evreni okumaya anlamaya çalışıyor 40 gün hira dağında bu yüzden tefeküre çekiliyor ama okuyamıyor
Sonra cebrail sıktı bir daha sıktı (beyin açılımını sağladı Allahın Alim,rahim kadir vs bütün isimlerini güçlendirdi daha sonra
Cebrail adlı kuvvet güç olan melek seni halkeden rabbinin adıyla oku!dedi
Rab; insandaki isimlerin (esma) bütünü Allahın bütün isimleri insanda mevcut olanı
Sonra okumaya başladı

Dünyada bütün bahsettiğiniz bilinen ve bilinmeyen resuller ,nebiler ve dinler bulunan çağa ve Resullerin,nebilerin kapasitelerine göre bu şekilde gelmiştir yani eline verilen bir makale yok resuller yaradılışından gelen kapasitesi neticesinde Allahın bu yaratılış sistemini anlamış idrak etmiş bu dünyada ve sonraki boyutta yaşayacağımız sıkıntılara karşı insanları uyarmıştır. bütün bunların hepsinede din olarak İSLAM demiş Bu bilgiler doğrultusunda veliler Allahı ve sistemi anlatmaya devam ediyor
Bizden başka makro ve mikro alanda melek ve cin isimle bir çok varlık var size Adlandırılan öze erenlerden birisi diyorki ; Öyle muazzam büyüklükte melekler varki sizin varlığınızdan haberi bile yok onun yanında bir nokta bile değiliz vücudumuzda saniyede doğup ölen mikro alandaki varlıklardanda haberimiz yok biz aslında skalanın ortasındayız

#128 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 15:17

Cevapların, sunduğum çelişkileri çözümleyici nitelikte değil. Kuran'dan rastgele ayetlere atıflarda bulunuyorsun. Söylediklerin konuya bir ilerleme getirmiyor. Çelişkiler olduğu gibi duruyor. Böyle devam edeceksen hiç zahmet etme.

#129 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 16:14

[quote name='sparkplug' date='08-12-2005, 11:33'][QUOTE=

Madem yaptığımız ve yapacağımız her şey Allah tarafından önceden belirlenmiştir ve bizim yapacaklarımızı değiştirmeye gücümüz yoktur, o halde işlediğimiz günahlardan da biz değil, Allah sorumludur. Neticede yapacağımız herşeyi, günahlar dahil, Allah önceden yazdı ise, bu günahlar onun boynunadır. Cehennemde bizim değil, onun yanması gereklidir.

Kısaca günah ve kader kavramları birbiri ile uyumsuzdur. Günah kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatif gerektirir. Kader kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatifi inkar eder. Bu iki kavram aynı inanç sistemi içinde varolamaz, çelişkilidir.[/quote]
Tanrı: bir merkezi olan gökte bir yerde emirler yağdıran
Allah ise İhlas suresinde açıkladığı gibi sonsuz, sınırsız, bir merkezi olmayan, sonsuz olduğu için tek
Doğmamış, Doğurmamış yani ondan herhangi birşeyin çıkması ve girmesi mümkün olmayan sonsuz olduğundan merkezi olmayan Tek dünyada bizim yerimiz,bulunduğumuz içinde 400 milyar yıldızın olduğu samanyolu galaksisi ve bu galaksi gibi milyarlarca galaksi ve Allah bununla bile kayıt altına alınamaz.Herşey onun isimleriyle mevcut su buz misali gibi herşeyin aslı bir tek

Allah'ın dışında bir varlık varmıdır ki bi yapan bide yaptıran ayrımı sözkonusu olabilsin?! Herkes Hakettiğini bulur kendi yapısı ve özellikleri gereği ne ise.. Bulan da Allah'tır diyebilmek için Allah'ın ne olduğunu anlamak lazım ki kendimize muhatap alabilelim ki bu da muhal' dir.. Neden muhaldir? çünkü Biz daha 5 duyu ile herşeyi anlama değerlendirme yoluna gidiyor ve ..
Birçok boyutun farkında olmadan hükümler veriyoruz. Fiziksel boyutta kendini on katlı bi apartmandan aşağı bırakan bütün kemiklerini kırarak feci acı çekerek hayatını kaybeder ancak bilince bu acının neresi yansır? Allah ismi ile işaret edilen, sadece fiziksel bir boyut yada 5 duyu algılamaları ile sınırlandırılabilir mi?

bir sistemin içinde varolduğumuz ve kendi yaptıklarımızın neticesini yaşamakta olduğumuz gerçeğiniunutmamamız gerekir. Ötede bir tanrı kavramı sözkonusu olmaksızın ve mazeret olmaksızın işleyen , insanların duygularına, zanlarına bakmaksızın işleyen bir sistem sözkonusu.. Okunabildiği oranda ona göre yaşantımızı düzenleyebileceğimiz..
Biz bir sistemin içinde bulduk kendimizi hiçbirşeyi kendimiz seçmeksizin..Okuyabildiğimiz oranda göreceğiz gerçekleri elbet.

#130 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 16:34

ve bizi okuyan  "RABlerinin"  izni doğrultusunda

Bir kere ben din propagandası yapmıyorum. Herhangi bir tanrı söyleminde bulunmuyorum.

Rab: Dinde Allahın esmaları,isimlerinin birleşimi,tümü Zerre Küllün aynasıdır gereğince
ilimde: insanda bulunan değişmez yaradılış özellikleridir.
Buna ister inan istersen inanma bu değişmez gerçektir.

#131 cengiz

cengiz

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 247 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 16:49

selam  :)

bilmem farkettinizmi tabiatta her yaratılan kendisinin akıllı olduğunu ve doğru olduğunu düşünür.bu yüzdende kendilerini kendi üstünlüklerini kabul ettirebilmek için bir mücadele halindedirler.ve güçlü güçsüzü yok etmeye programlanmış.
DUYGUSALLIÐA YER YOKKİ.evet Allahın sisteminde duygusallığa yer ytok.

:) Ümmül kitabın(yaşam kitabının) OKUnabilirliğinin MÜMKÜN olması "ADL" isminin
manasının neticesidir! İşte gerçek anlamda adalet budur! OKUnamaz halde de
olabilirdi kitap! Ama, "mucizedir" ki OKUnabilir halde sunulmuş, kaos değil,
"sistem ve düzen" üzere, "OKU"nabilir halde sunulmuş OKUyana! Bu mucizeye
şükretmemek, ancak bu oluşumun mucizeviliğini, mükemmelliğini göremeyenler
içindir!

Bu mesaj cengiz tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.12.2005 - 16:51

#132 senaygul

senaygul

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 18:39

Gökleri yerleri ve ikisi arasındakileri O yarattı yanlız O'na hamd ederiz ve yanlız O'ndan yardım dileriZ.fakir kullar olarak bizler O'nu takdirden aciziz ve Allaha hesap sorulmaz O ne isterse o olur çünkü mülk O'nun.Kullar ibadet ederek kendi ahireti yaşamlarını inşa ederler.

Bakın Allah kelamı olan Kuran-ı Kerimde bu konularda neler var hepbirlikte okuyalım.

Al-i imran suresi 26." (Resulüm!)De ki:Mülkün gerçek sahibi olan Allah'ım!Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın.Dilediğini yüceltir,dilediğini de alçaltırsın.Her türlü iyilik senin elindedir.Gerçekten sen herşeye kadirsin."

Al-i imran suresi 83."Göklerde ve yerdekiler,ister istemez O'na teslim olduğu halde onlar(ehli kitap),Allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar?Halbuki O'na döndürüleceklerdir."

Bakara suresi 242." Allah size işte böyle ayetlerini açıklarki düşünüp hakikati anlayasınız."

Bakara suresi 139."De ki:Allah bizim de Rabbimiz,sizinde Rabbiniz olduğu halde,O'nun hakkında bizimle tartışmaya mı girişiyorsunuz?Bizim yaptıklarımız bize,sizin yaptıklarınız da size aittir.Biz O'na gönülden bağlananlardanız."

Bu mesaj senaygul tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.12.2005 - 18:43

#133 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 18:47

Kısaca günah ve kader kavramları birbiri ile uyumsuzdur. Günah kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatif gerektirir. Kader kavramı, kişisel sorumluluk ve insiyatifi inkar eder. Bu iki kavram aynı inanç sistemi içinde varolamaz, çelişkilidir.

Rum suresi 29."Gel gör ki haksızlık edenler,bilgisizce kötü arzularına uydular.Allah'ın saptırdığını kim doğru yola eriştirebilir?Onlar için herhangi bir yardımcı yoktur."

asıl konu herşeyin Allahtan olduğunu bilip kızmamak yada hiçbirşeye sevinip şımarmamak.yani kısaca Allahı bilmek.kullandığım araç yol kenarında beklemekteydim aniden arkadan bir vatandaş vitese taktığı aracı viteste unutup kalkmak isteyince birhayli şiddetli bir şeklide bulunduğum araca vurdu.araçtan inip çamurluğa baktım aşağı düşer gibi kırılıp sarkmış.tamam sakin olun bu Allahtan dedim.imtihandayız dedim.Allahın vermiş olduğu Allah'a ait olan rızkı yine Allahın kullanmam için verdiği araç için harcıycam dedim.Mülk Allah'ın.yaşam bu sürekli imtihan halindeyiz bu imtihanı verirkende başımıza her ne gelirse gelsin her ne yaşarsak yaşayalım herşeyin ama herşeyin Hakdan geldiğini bilmeliyiz.asla isyan etmemeliyiz RED ETMEMELİ KABUL ETMELİYİZ.Allaha yönelmeliyiz.

Bu konular hassas konular detaylarını kişi TAHKİK ederek öğrenmeli.konuyu çok okuyup çok araştırma yapmaktan geçer.İslam dininde ALINAN NEFESLER SAYILI HERKEZ ALDIÐI NEFES SAYISINCA BEDEN KABINDA İMTİHANDAN GEÇİYO,saatin tiktakları susmuyo zaman geçiyo ve alınan nefeslerden hesap vermek var.bir kere burda islami bilgi akratımı sözkonusu olmalı.yada başka bir din inancı olduğunu söyleyen kişilerin o inançlarının kendi aralarında fikir yazıları olabilir.ama sizin yazılarınıza bakılırsa sürekli islamı karalama Allaha isyan.Burda ne yapmak istediğiniz açık.Sanırım Ataist propaganda yapmaktasınız.islamı acımasızca karalama yapan yazılarınız için burada bulunmuyorum.burada islam konuları için fikir alışverişi yapmak adına burdayım.Zaten İSLAM İNANCINDA ALLAH İNANCINDA OLMAYAN BİRİSİNİN İSLAM DİNİ HAKKINDA KARALAYICI FİKİR BEYAN ETMESİNİ BAŞKA NASIL ANLAMAK GEREKİYOR DİYE SORARIM? siz forumda başka bir inanca sahip olabilirsiniz nasılki biz sizin inacınıza ters birşeyler yazmıyorsak sizdende aynı hoşgörüyü beklerdik.biz hiçbir zaman başka görüşte olan kişilerin görüşlerini ısrarla karalamadık.ve hangi inanca bağlıysanız O inançla yaşıyosunuz.yinede arzu ederseniz bu konularda bolca tasavvuf kitapları bulunmakta.Erzurumlu İbrahim Hakkı hz. Marifetname kitabı kitsan dan öneriyorum bütün soruların cevabını kolaylıkla bulabileceğiniz kitaplardan.Kuran ayetlerini çok dikkatli tetkik etmeli araştırmaların ucu bucağı kesilmez zaten öğrenmenin sonu yok.
Sonuç,
BİLMEM FARKEDİLDİMİ? ARA ARA AYNI TARZDA YANLIŞLARI DENKLEMSEL UZANTILARLA SÜSLEYİP KAFALARI KARIŞTIRARAK,HENÜZ BELKİDE BU KONULARDA BİLGİSİ OLMAYAN TEMİZ BEYİNLERE ALLAYIP PULLAYIP SUNUYORSUNUZ.BU ARADA iSLAMİK KONULAR İÇEREN YAZILARIDA BU TARZ YAZILARLA YILDIRMA ÇABASINDA GÖRÜYORUM SİZİ.

ŞUARA SURESİ,151.152."Yeryüzünde bozgunculuk yapıp dirlik düzenlik vermeyen aşırı gidenlerin emrine uymayın."

burda zamansızlıktan çok zor şartlarda bu yazıları yazıyorum bunun farkındasınız bakın yinede her ne olursanız olun size aşağıdaki şu değerli duayı öneriyorum faydalı olucaktır okuyun.

"Rabbi inniy messeniyeş şeytanu binusbin ve azab.Rabbi euzü bike min hamezatiş şeyatiyni ve euzü bike Rabbi en yahdurun.Ve hıfzan min külli şeytanin marid."

"Rabbim şeytan bana sıkıntı veriyor ve işkence yapıyor.Rabbim şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım ve yine sana sığınırım onların çevremde bulunmalarından.Ve bütün reddedilmiş azgın şeytanlardan koruduk."
bu duayı hergün 100-200 kere okuyun.biliyosunuz ben islam anlayışında olan biriyim islam anlayışında dua mevcut.hangi inançta olursanız olun yinede bu duayı mutlaka okumalısınız.

Bu mesaj senaygul tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.12.2005 - 18:49

#134 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 08.12.2005 - 18:58

selam   :wave:

bilmem farkettinizmi tabiatta her yaratılan kendisinin akıllı olduğunu ve doğru olduğunu düşünür.bu yüzdende kendilerini kendi üstünlüklerini kabul ettirebilmek için bir mücadele halindedirler.ve güçlü güçsüzü yok etmeye programlanmış.
DUYGUSALLIÐA YER YOKKİ.evet Allahın sisteminde duygusallığa yer ytok.

:) Ümmül kitabın(yaşam kitabının) OKUnabilirliğinin MÜMKÜN olması "ADL" isminin
manasının neticesidir! İşte gerçek anlamda adalet budur! OKUnamaz halde de
olabilirdi kitap! Ama, "mucizedir" ki OKUnabilir halde sunulmuş, kaos değil,
"sistem ve düzen" üzere, "OKU"nabilir halde sunulmuş OKUyana! Bu mucizeye
şükretmemek, ancak bu oluşumun mucizeviliğini, mükemmelliğini göremeyenler
içindir!

:) :)

Bu mesaj senaygul tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 08.12.2005 - 18:59

#135 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 09.12.2005 - 15:43

her ne yaşarsak yaşayalım herşeyin ama herşeyin Hakdan geldiğini bilmeliyiz.asla isyan etmemeliyiz RED ETMEMELİ KABUL ETMELİYİZ.

Herşeyin Allah'tan geldiğini kabul eden bir insan, günahların da Allah tarafından karşı konulamayacak şekilde zorla işlettirildiğini, sorumlunun Allah olduğunu, herhangi bir ceza sözkonusu ise bu cezayı Allah'ın hakettiğini, kısaca işlenen tüm günahların Allah'ın boynuna olduğunu kabul etmek durumundadır.

Sen de zaten herşey Allah'tan gelir diyerek bunu kabul etmiş durumdasın.

#136 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2005 - 06:53

Ali-imran,85."Kim,İslam'dan başka bir din ararsa,bilsin ki kendisinden (böyle bir din)asla kabul edilmeyecek ve o,ahirette ziyan edenlerden olacaktır."

Yukardaki ayet açık.Allahın kelamı.İslam tek dindir aslında Peygamber efendimiz (s.a.v) den önce gelen bütün peygamberler de Allah dini Hak dini olan İslamı anlatmışlar.Tevrat İncil zebur aslında islamı anlatmış fakat daha sonraları insanlar tarafından değiştirildiğinden Allah son kitabı olan Kuran-ı Kerimi Peygamber Efendimize vahy yoluyla göndermiştir.Allah kelamı olan Kuran-ı Kerim de İslam esaslarına işaret eden Hak kitaptır.

En'am,155."İşte bu (Kur'an),bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.Buna uyun ve Allah'tan korkun ki size merhamet edilsin."

Sizin başka bir inanca mensup olmanız nedeniyle yazılarınızın İslamda bir geçerliliği zaten sözkonusu olamaz.Bu yüzden islama bağdaşmayan geçersiz boş laflardan oluşmuş sözcük demetleri olarak algılanır yazılarınız.başka inançta olan biri İslam dinini anlamadığı anlamında olduğundan İslam hakkında konuşması da ilginç.

Hucurat,6."Ey iman edenler!Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın.Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz."

Yazdıklarınızın boş olduğunun farkında olduğunuz için olsa gerek İslama hakaretler yağdırmaktan öte gidemiyorsunuz.Sizi inancım gereği Allaha havale ediyorum Allah inşallah size tez vakitte hidayet verir.

Kalem,12."(Resulüm!)Alabildiğine yemin eden,aşağılık,daima kusur arayıp kınayan,durmadan laf getirip götüren,iyiliği hep engelleyen,mütecaviz,günaha dadanmış,kaba ve haşin,bütün bunlardan sonra birde soysuzlukla damgalanmış kimselerden hiçbirine,mal ve oğulları vardır diye,sakın boyun eyme."

Kalem,15."Ona ayetlerimiz okunduğu zaman o,'öncekilerin masalları!' der."

En'am,164,"Deki:Allah herşeyin Rabbi iken ben O'ndan başka Rab mı arayacağım?Herkesin kazanacağı yanlız kendisine aittir.Hiçbir suçlu başkasının suçunu yüklenmez.Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir.Ve O,uyuşmazlığa düştüğünüz gerçeği size haber verecektir."

sizin inandığınız ne ise kötü bir şey yazmıyorum, çünkü özünüzdeki Allah için bu.ama inanınki Allah insanları dilerse işlediklerti günahlar yüzünden hemen cezalandırmaz belki tevbe eder Hakka döner diye cezalarını erteler,tevbe etmeyenleri de kendileri için takdir edilen belli bir süreye kadar zaman verir netice olarak cezayı ya bu dünyada iken veya ahirete bırakır.

Yunus,11."Eğer Allah insanlara,hayrı çarçabuk istedikleri gibi şerri de acele verseydi,elbette onların ecelleri bitirilmiş olurdu.Fakat bize kavuşmayı beklemeyenleri biz,azgınlıkları içinde bocalar bir halde (kendi başlarına)bırakırız."

Allah Tek,varlık Tek, bir kere öncelikle bu Tek varlık olan Allah'ı bilmek gerekiyo işte bu yüzden okumalı,mesela Ahmed Hulusi nin Hz. Muhammed'in açıkladığı ALLAH isimli kitabını da tavsiye ediyorum.

Hadid,3."O ilktir,sondur,zahirdir,batındır.O,her şeyi bilendir."

Allah'ın batın olması durumu Zatının hakikatinin duyular ve akılla idrak edilemez olmasındandır.Allah bir tek ilimle kuşatılır o yüzden okumak ve okuduklarını hazmetmek çok önemli.Allah yakine erdireceği kuluna ilim kapısı açar.

insanların Allah hakkında ileri geri konuştukları asılsız sözlere aklı selim müslümanların kapılmamaları yine kendi inançları doğrultusunda olmakta bu amaçla Allah Kuranda bu konudada müslümanlara neler buyurmuş görelim.

Nahl,104."Allah'ın ayetlerine inanmayanlar yok mu,kuşkusuz Allah onları doğru yola iletmez ve onlar için elem verici bir azap vardır."

Nahl,105."Allah'ın ayetlerine inanmayanlar,ancak yalan uydurur.İşte onlar,yalancıların kendileridir."

A'raf,178."Allah kimi hidayete erdirirse,doğru yolu bulan odur.Kimi de şaşırtırsa,işte asıl ziyana uğrayanlar onlardır."

kadere iman var,Hayrın ve şerrin kaza ve kader mevzularında inanç düşüncesini aydınlattığı gerçeğiyle karşılaşılır.
Herşeyi yaratan Allahtır herşey Onun takdir ve kudretiyle olur,Burda yanlış değerlendirmeden geçirilmemesi gereken ana konu Allahın kendi kulu için doğrudan doğruya felaket ve kötülüğe rıza göstermeyeceğidir.tasavvufi değerlendirmeden geçmesi gereken konu bu.Kader Allah yazgısı,Kul kasibdir hak eder murat eder,Allah halıktır,kulda iradesini o yolda sarfeder.insanların gerçeği bulmalarında fıtri kabiliyetleri Allah tarafından kuluna verilmiş,peygamberler gönderilmiş.

Yunus,44."Şüphesizki Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez,fakat insanlar kendilerine zulmederler."

Zümer,7."Eğer inkar ederseniz,şüphesiz Allah,size muhtaç değildir.Bununla beraber O,kullarının kufrüne razı olmaz.Eğer şükrederseniz sizden bunu kabul eder.Hiçbir günahkar diğerinin günahını çekmez.Nihayet hepinizin dönüp gidişi,Rabbinizedir.Yaptıklarınızı O size haber verir.Çünkü O,kalplerde olan herşeyi hakkıyle bilendir."

O yüzden eyerki kaderde insana hidayet (anlayış)nasipse onu değiştirecek başka bir kuvvet yoktur.efendim bu nasıl olur o zaman yapılan hataların sorumlusu kimdir gibi düşünmek büyük gaflet.farzedinki cennet cehennem seçme şansınız var.hangisini seçerdiniz herkezin cennet yaşamını seçtiğini düşünün.cehennemde su yerine irin içmeyi istermisiniz.işte dünya hayatı yani maddesel yaşam (zahiri)bu yüzden var,Peygamber efendimizin s.a.v Nurundan yaratılmış.bir araba gördünüz çok pahalı konforlu,onu elde etmek için ücretinizde yetmiyor diyelim,ama onada sahip olmak istiyorsunuz,eğerki onu gerçekten istiyorsanız para biriktirirsiniz elde etmek için size ait olması için bir bedel ödersiniz.her değerli ve güzel şeyin bir bedeli bir pahası vardır cennet de,insanlar için sayılamayacak nimetlerle dolu.insan onu kazanmak için bir bedel ödemesi gerekiyor.Aslında konunun içine girmek derinine dalmak gerekiyo.çünkü her konunun kapandığını düşündüğünüzde daha önce hiç bilmediğiniz yeni konulara yelken açtığınızı fark edip hayretler içinde kalıyorsunuz,ve konuyu detayları ile bilmeyenler öyle büyük çoğunluktalarki!konuya başka bir köşeden bakalım mesela diyelimki çok zengin biri var,malının mülkünün haddi hesabı yok,o gerçekten sevilmek istiyor,yanına yaklaşanlara gerçekten onu O olduğu için sadece Onusevdiklerini nasıl anlayabilir?O yüzden Allah'ı Cennet için sevmemeli Yaratan Tek O olduğu için sevmeli.O yüzden Gerçekten seven için akla Cennet konusu gelmez bile.Çünkü tasavvuf kitaplarını karıştırdığınızda ana hatlarıyla konu aynen şudur.Allah yarattığı kullarının kalbinde kendisinden başka birşey olmasını istemez çünkü kullarını çok sever ve kıskanır.yaratan O,kendi yarattığı kulunun elbetteki bir tek kendisini sevmesini ister,kullarının sadece kendisini düşünmelerini ister,bu yüzden Kalpte Allahtan başka sevgi bulunmamalı varsa silip süpürmeli yok etmeli.Diyelimki misafir geleceği düşüncesiyle nasılki her zaman ev derli topğlu tutulursa işte Allahın kulun kalbine tecelli etmesi içinde kalpteki pisliklerin kötü düşüncelerin dünya hayatı ve hevesinin silip süpürülmesi gerekir ki kalp sırrına erilsin.Kulun kalbi Allahın evidir."BEN DAÐLARA TAŞLARA SIÐMADIM FAKR KULUMUN KALBİNE SIÐDIM"diyo.bunu anla.Bunun ana anahtarı ihlasla LA İLAHE İLLALLAH kelimesinin tekrarı.Yanlız riya gösteriş karışmamalı,yani kul insanların değil Rabbinin kabul ve rızasını alma yoluna gitmeli,çevreden zikir yada ibadet yaptığınızı bilen olmamalı bunu asla kimse bilmemeli bu gizli olacak.Dikkat ederseniz kalpte başka sevgiler bulunduğunda Allah hemen bir sebepten o sevilen şeyi helak eder.Ayna gibi ayakkabılarla itinalı itinalı yürü az sonra bir pisliğin ayakkabına bulaşmayacağının garantisi varmı?Annenin özene bezene seçerek aldığı meyve iki gün sonra dolapta buruş buruş olur.Saçına fön çektir ertesi sabah tarla cadısı gibi aynada saçını görürsün,evdekilerin yenilediği 8 kişilik yemek odası takımı birkaç haftada rahmetlik olur.yani çevrenizi bir izleyin ciddi olarak gözlem yapın,ilk aldığınız gibi kalan bişeyiniz varmı?bakın özene bezene alsanızda almasanızda hiçbişi ilk alındığı gibi kalmıyo mutlaka eskiyo.neden?çünkü Allah kulunun kalbinde kendisinden başka bişi görmek istemez,kıskanır,kuluna verir kulu mutlu olur,sonra kulundan o verdiğini alır,kulu kahrolur dünyası kararır acı çeker,sonra kuluna tekrar verir,kulu yine sevinir,sonra yine alır kul üzülür,verir sevinir geri alır kul üzülür sonra kul yavaş yavaş o üzüldüğü şeye alıştıüğından dolayı acı çekmemeye başlar yani bağışıklık kazanır.sonra kul derki amaaan canım olsada olur olmasada,yani acı çeke çeke yana yana yanmamaya adapte olur alışır.hatta bir süre sonra o üzüldüğü şeye güler geçer,o yüzden elden çıkan hiçbirşeye ama hiçbirşeye üzülmemek,ve elde edilen hiçbirşeye sevinmemek gerekiyor,tereyağlı ekmek yersin tereyağ olsada olur olmasada,üstüne reçelde sürersin ama olsada olur olmasada diye bakmak gerekiyo yaşama.akıllı insan olsada olur olmasada olur mülk Allah'ın diye bir bakış açısı oluşturur kendine gözünü kulağını kalbini hevasını zahirden çekme nefs çalışmaları yapar.ama bunu çok gizli yapar,halktan bir bahaneyle hep uzlette yaşamaya alıştırır kendini.öyleki karanlık ve yanlız ortamlar onun için bulunmaz nimet olur hep Allaha yönelir onunla herşeyini konuşur ondan ister.kul ahirete ne kadar yaklaşmak isterse Allah kulunu imtihan amacıyla bir o kadar çok halk başına musallat eder.bakalım benim kulum bu kadar işinin başında namaz vakti gelince bu yorgunlukla hala emrim olan namazı kılıyomu?kul bir toplu iğnesindeki uç kadar konuşacak konusu varsa Allahınla paylaşır,birtek ondan ister ona danışır,orucunu saklar kimseye belli etmez,bir sıkıntısı olsa kimseye dert yanmaz,insanları özlerindeki Allah için sever ve insanları esma terkipleri olarak değerlendirir,bu yüzden insanlardan geleni Allahtan bilir kızmaz,toplumda siliktir toplumdan kamufledir ve öyle yaşar.maddi olarak kim ne isterse verir çünkü bilirki dilenci Allahın kuluna gönderdiği hediyedir,az uyur az yer,her an her yerde zikirde olmaya çalışır,kul bedeni ne kadar zahiri acılara pisliklere yaslanır bulanırsa batıni yaşamı o kadar derecelenir,asla ve asla severek ve isteyerek yaşamak istemez.ben sana hayr verdim mutlu oldun beni sevdiğini söyledin,ee peki beni gerçekten seviyosan sana şer vericem bakalım yine beni sevecekmisin?yoksa beni ben olduğum içinmi yada verdiğim hayr ve şer için mi seviyosun?
her yeni doğuş büyük sancılarla olur zorlanmalarla olur diyo Ahmet hulusi bir konuşmasında.Evet zahiri yaşam gerçek değil,bizler bu beden kabın içinde hapis olduğumuza göre o zaman şunu düşünelim biz ölüyüz.. komik olansa aslında ölü olduğumuz halde kendimizi yaşıyopr farzetmemiz,ne yapmalı?o zaman doğmalıyız! nasıl? bilin bakalım nasıl doğabiliriz hadi bi düşünün!hiç ağzımız olmadığı halde bu bedende yemek yiyip bir ağzımız varmış gibi kendimizi beden hissedebiliyoruz..Ahh ne büyük yanılgı!daha neler neler hangi birini anlatsam nerden başlasam.mutlaka hakkımda kafayı yemiş şeklinde düşünülecektir.üzülmemeli.insan yokki insani duygular olsun.gözlerim yokki yaşlarım aksın...YA ALLAH YA ALLAH YA ALLAH HU ALLAH..HU ALLAH...

Allah muinimiz olsun hepimizin.

Zümer,61."Allah,takva sahiplerini kurtuluşa erdirir.Onlara hiçbir fenalık dokunmaz.Onlar mahzun da olmazlar."

Zümer,62."Allah her şeyin yaratıcısıdır.O,her şeye vekildir."

#137 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 10.12.2005 - 17:42

Sizin başka bir inanca mensup olmanız nedeniyle yazılarınızın  İslamda bir geçerliliği zaten sözkonusu olamaz.

Söylediklerim mantık bazında geçerlidir. Mantığın inançla uzaktan yakından alakası yoktur. İnancı her ne olursa olsun herkes mantığa tabidir.

Kuran'da iddia edildiği üzere her davranışımız Allah tarafından önceden ve karşı konulmaz şekilde belirleniyorsa, işlediğimiz günahlar da Allah tarafından zorla bize işlettirilmektedir, sorumlu odur. Bu sonuç, Kuran öğretilerinin direk ve kaçınılmaz bir sonucudur.

Bu basit mantığı anlayamayacak kapasitede biri olduğunu düşünmüyorum.

Buna mukabil olarak, Allah'ın günahlardan sorumlu olduğu sonucu, Kuran'ın başka ayetlerinde iddia edilen Allah'ın mükemmel varlığı ile çelişmektedir. Yani Kuran kendi içinde çelişmektedir. Dolayısı ile mükemmel bir kitap değildir, mükemmel bir varlığın eseri değildir. Tüm mitoloji kendi kendini yalanlamaktadır.

#138 senaygul

senaygul

• Üyeler
  • 41 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2005 - 09:43

Söylediklerim mantık bazında geçerlidir. Mantığın inançla uzaktan yakından alakası yoktur. İnancı her ne olursa olsun herkes mantığa tabidir.

Yazdığınız yazıların geçerliliği sözkonusu değil,Allah inancı olmayanların konuya da mantıksal bütünlükle yaklaşamadıkları sözkonusu.Bir konuyu tartışabilmek onu araştırmadan ve çok iyi anlamadan geçer.Çok iyi bilmeden araştırmadan bir mantıksallık yakalayamazsınız.Aklı olmayanın mantığından sözedilebilirmi.İslam Akla seslenir,İslam akılla kavranılır.Ben bir önceki yazımda sizi Allaha havale ediyorum diye yazmıştım bu dileğimi tekrarlıyorum.
İslam konusunu anlamadan bu konuda fikir yürütmeniz ve mantıksallıktan sözetmeniz ilginç.
Sizin düşünceleriniz size bizim düşüncelerimiz bize o anlamda sizin yazdıklarınızı okumayacağımı ve okumadığım içinde cevap vermeyeceğimi bildiririm.

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHU TEALANIN İSMİYLE

Allahu tealanın yarattığı taneler sayısınca LA İLAHE İLLALLAH derim.

Allahu tealanın hayatı sayısınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın yarattığı küçük taşlar sayısınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın kelimeleri sayısınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın bütün yarattıkları sayısınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın arş-ı aziminin ağırlığınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın gökleri dolusunca LA İLAHE İLALLAH derim.

Allahu tealanın yerleri dolusunca LA İLAHE İLALLAH derim.

Bütün bu zikrolunanların misli sayısınca LA İLAHE İLALLAH derim.

Ma bud-u bil-hak yoktur,illa Allahu Teala vardır.Birdir,uluhiyyette ortağı yoktur.Mülk ve tasarruf O'nundur.Bütün hamdedenlerin hamdi O'na mahsustur.Bütün dirileri diri eden,bütün ölenleri öldüren O'dur.Bütün hayırlar O'nun elindedir.Her şey üzerine bizzat kadirdir,tam kudret sahibidir.Öldükten sonra,bizimde dönüşümüz O'nadır.

Allahu Tealadan mağfiretimi ve günahlarımın örtülmesini dilerim.

Allahu Tealayı Zat-ı pakine ve şan-ı şerifine layık olmayan noksanlardan tenzih ve kemal sıfatları ile tavsif ederim.Hamd,Allahu Tealaya mahsustur.Ma bud-u bil-hak yoktur,illa Allahu Teala vardır.Herşeyden büyük ve ziyadesi ile uludur.Ma'siyetlerden,O'nun koruması ile sakınır,ta'at ve ibadete de,çok ulu ve yüce olan Allahu Tealanın yardımı ile kudret bulurum.

EVRADI FETHİYE'nin türkçe mealinden
Hızır (as)
Hızriya-yı cedida
Niyazi Mısri(ks)
Hazırlayan Ali toker
Fulya yayınları

Bu mesaj senaygul tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.12.2005 - 09:47

#139 sparkplug

sparkplug

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 946 Mesaj

Gönderim zamanı 11.12.2005 - 14:46

Allah inancı olmayanların konuya da mantıksal bütünlükle yaklaşamadıkları sözkonusu

Tam tersini iddia etmek durumundayım: Yani senin dini inancın, mantıksal bütünlüğünü tehdit etmektedir. Gözünün önündeki inkar edilemez bir çelişkiyi inkar eder hale gelmişsin.

Mantık laiktir. Her türlü inanca sahip olan veya olmayan insanların tabi olduğu ortak bir muhakeme dilidir. Mantığın sonuçları asal ve asıldır, kişiye göre değişmez. Bu sonuçları inançların uğruna inkar ediyor olman üzücü bir durumdur.

Eğer Allah insanlara bütün davranışlarını zorla yaptırıyor, ama günahları zorla işlettirmiyor, sadece bu konuda istisna uyguluyor dersen, Kuran'daki kader öğretisi ile çelişkiye düşmüş olursun. Allah'ı insanların tüm davranışlarını önceden bilmeyen ve uygulatamayan aciz bir varlık olarak yorumlamış olursun.

Allah insanlara, günahları dahil, her davranışını zorla yaptırıyor dersen, kader öğretisi ile uyum sağlamış, ama bu sefer de Allah'ı günahlardan sorumlu tutmuş, Kuran'da öğretilen Allah'ın mükemmel doğası ile çelişkiye düşmüş olursun.

Her iki durumda da çelişki kaçınılmazdır. Çıkar yol yoktur. İstediğin yorumu seçebilirsin, Kuran'ın çelişkili yapısı kesin sonuçtur.

#140 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 11.12.2005 - 14:54

ohaaa
kendin iki seçenek yazmışsın illa bunlar olacak bunlar ..
ondan sonrada ben düşünebiliyom diyeceksin

bu konuyla ilgili elricle bir tartışma yapmıştık
(dikkat et tartışmanın nasıl olacağı hakkında baya bir fikre sahip olursun
düşünümediğin kesin bari taklit et!!!!)