İçerik değiştir

Helal Gıda Standartı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 53 yanıt verildi

#21 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:27

:msn32:

Bu mesaj aTMaCa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.11.2005 - 13:27

Gönderilen Resim

#22 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:34

Kesinlikle dogru..
Kişilerin birşeyler ögrenip karşılıgında ilgilendiği alanla ilgili bir çok şey öretmesini planlıyorsak buna engel olunmamalı yok planladıgımız daha önce koyulan kuralları uygulamak ve gelişim ve değişimden yararlanmamak ise bunun önüne cekettir keptir bandanadır türbandır dövmedir gibi bahaneler sokmak dogru olabilir. Ama bence orda uygulanan şey daha önemlidir uygulayan kişinin şekli değil zira okuduguuz izlediğimiz dinlediğimiz kullandığımız yediğimiz içtigimizin arkasında nasıl birinin oldugunu araştırmak ve bize uyarmı uymazmı hesapları ile ancak belli bir statude kalmayı secebilirsin oysaki hep daha ilerisini hedeflemek gerekli zira geri dönüş diye bir şey yoktur....

smiley-sport036.gif  

#23 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:35

uygulama hatası uygulatanmı uygulayanmı hatalı ?
Bîgâne-i mahabbetün olmaz gam-âşinâ
Ey dâğ-ı derdin eylemeyen merhem-âşina

#24 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:51

Herşey bir yana helal haram olduguna sanki TSE karar vermiş gibi geldi bana.
Dini bütün :gorgeous: bir insan olarak rahatsız etti beni helal yada haram adı altında satılacak olması. islam kurallarına göre yapılmış edilmiştir desin canımı yesin ama bunu al bu helal gibisinden bi dikte yanlış olmuş. Oldu olacak lokanta otellerede versinler burada günah işlenmez buralarda konaklayabilirsiniz yiyip içebilirsiniz diye..

#25 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 14:04

Uygulama hatası: Ben biri hatalı yada hatasız diyemem sadece benim bakış açımla başörtüsü veya türban gibi simgeleri gelişimin önüne koymak yanlış.. vede dini gelişimin önüne tıkayan bi simge gibi göstermek..

helal yada haram adı : Evet bencede isim çok kötü ama yapılan la isimi özleştirmeden sadece şu: verilen isim yanlış olmuş :gorgeous:

Ya anlamadığım şu aslında bir şeylere kural verilirken o anki durum gözönüne alınarak yapılanlar ve yaşam tarzı belirlemezmi kuralları, yapılanlar ve yaşam tarzı geliştikce kurallar da değişecektir ki kurallar bizleri birbirimizden korumak için konulmuş bişi değilmidir ?

smiley-sport036.gif  

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 14:41

Oldu olacak lokanta otellerede versinler burada günah işlenmez buralarda konaklayabilirsiniz yiyip içebilirsiniz diye..

Onu da yapacaklar isteyen lokanta ve işletmeler alabilcekmiş. İsteyen alırsa, almıyan direk haram gıda satıyor olmıcak mı? Bölece de rekabet diye birşey olmıcak. Sadece belirli gıdaların ki arkasında hükümetin olduğu gıdalar helal gıda, diğerleri de haram gıda olucak. İşte rekabet budur!!!! değil mi?

#27 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 14:46

Kural değil artık o bir tabu haline geliyor ve bizim hayatımızı kolaylaştımak yerine zorlaştırıyor .

#28 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 14:55

Hayır olmayacak..
Zira konunun asıl yerini hala es geçiyorsun..
Dediğin gibi Helal olmayan şey haram dır(tabi bakış açısına göre) ama burda saten yanlış olan verilen isimdir. Uygulama yararlıdır ve bunuda reklam olarak görebiliriz ve bize faydası olacaktır hep %99 müslüman bir toplum deriz bu topluma (tartışılır) bu demektir ki diğer üreticilerde bu uygulamayı elde etmeye çalışacaktır veya yapmayacaktır ama daha iyi bir hizmet verecekleri kesindir..

smiley-sport036.gif  

#29 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 14:57

Rekabeti, tüketici yaratır.Tüketici helal standartı istiyorsa,diğer firmalarda ona göre mal üretir.Tüketici standarda bakmıyorsa sorun yok.

Rekabet olmayacak demek ne demektir anlamıyorum.

Tüketici bakıcak burada islami usullere göre kesim yapılmış ben burdan yiyeyim diyecek veya ben kesime bakmam her yerden yerim diyecek gidecek standartsız yerden yiyecek.Yani kimseye zorla bişey yaptırılmıyor.

İslama göre, dediğin gibi,standardı almayan haram gıda satıyor olacak.

Hükümetle ne alakası var onu anlamadım, mesela KOÇ kangal sucuk yaptı,içindede alkol,domuz yağı katkısı yok diye hükümet arkasında mı duracak.Veya tam tersinde karşısında mı olacak.

Yada KOÇ helal standardında mal üretip tüm ortadoğuya ihracat mı yapacak?

Bu mesaj aTMaCa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.11.2005 - 14:58

Gönderilen Resim

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 15:18

Hayır olmayacak..
Zira konunun asıl yerini hala es geçiyorsun..
Dediğin gibi Helal olmayan şey haram dır(tabi bakış açısına göre) ama burda saten yanlış olan verilen isimdir. Uygulama yararlıdır ve bunuda reklam olarak görebiliriz ve bize faydası olacaktır hep %99 müslüman bir toplum deriz bu topluma (tartışılır) bu demektir ki diğer üreticilerde bu uygulamayı elde etmeye çalışacaktır veya yapmayacaktır ama daha iyi bir hizmet verecekleri kesindir..

Olmıcak olan ne?
Konunun asıl yeri bir din adamının mezbahalarda dolaşıp bu helal gıdadır tastiği vermesimi?
Verilen isim yanlış evet diyorsun. Ki bi isme bile gerek yok ki. TSE altında avaz avaz bağırıp helal demek yerine, niye TSE adı altında yapılmadı.
Dediğin gibi %99 u müslüman bi ülke de neden onların en zayıf yerinden yakaladılar bunu düşünmediniz mi? Özellikle şimdi...

#31 inan

inan

tersceviroku

• Üyeler
  • 2.596 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 15:26

söz konusu çoğunluk veya azınlık %99 veya 49 burdaki esas unsur biz sağlıklıkı besinler tüketmek istiyıoruz tüketiçi hakkımız bu peki buda bir kural ise hakkı geçtik artık neden bu kural uygulanmıyorki mezbahalarda din adamının işi ne sağlık uzamnımız yokmu ..

Bu mesaj inan tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.11.2005 - 15:27

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 15:34

atmaca;
Rekabeti bu durumda kesinlikle tüketici yaratamıcak. Müslüman olduğunu söyliyen birçok insan helal gıda olduğunu düşündüğü (!) gıdayı alıcak. İnsanların dinle ilgili zaaflarını kullanarak nasıl bir rekabet oluşturulabilinir ki?

Hükümetle ne mi alakası var? Kimin sayesinde konulacak bu yasa, vatandaş sayesindemi? Kim kimin arkasında durur bilemiyorum. Ama bildiğim su ki yeni bir sermaye birikimi oluşturmak için yapılan, tamamen adaletsiz olan bir yasa olcağı...

#33 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 16:35

Ablacım işte bende bunu söylüyorum, adam müslüman, inandığı dinin şartlarına göre gıda tüketmek istiyor bu onun hakkı değilmi?

Ya niye adaletsiz olsun,sucuk firması hem helal standardına uygun ürün üretir,bunu alır islam ülkelerine ihraç eder,hemde iç piyasada bu talepte bulunan tüketiciye cevap verir.
diğer yandan alkol,domuz yağı katkılı ürünleri üretmeye devam eder,bunu da alır batıya ihraç eder,iç piyasadaki helal haram farketmez diyen tüketiciyede bu ürünü satar.
Oldu sana yeni bir ticaret alanı.Bu memlekette yapılan her b*ka önceden komünizm diye karşı çıkılıyodu,sonra irticai diye karşı çıkılmaya başlandı.
AŞIN BUNLARI ARTIK İLERLEYİN YAWW :banghead:

Bu mesaj aTMaCa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 14.11.2005 - 16:36

Gönderilen Resim

#34 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 17:44

Olmıyacak olan senin sordugun sorunun cevabı idi ama sen onu unuttun.
helal damgalı ürün satmayan adamın sattıgı ürün haram olmayacak.. sadece daha az kontrolden geçmiş olacak hepsi helal sertifikası almak senin tüketeceğin veya etmeyeceğin ürünün daha çok kontrolden geçmiş hali olacak....

smiley-sport036.gif  

#35 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 19:12

İşte ben bunu merak ediyorum. Niye sağlıklı besin değil de veyahut yenilebilinir besin değil de, helal besin? Şimdiye kadar niye yapılmadı da şimdi bu? TSE nin nesi yetmiyor? Sağlığımı düşünsünler benim cennet e veya cehenneme gidiceğimi değil....

E diyorum ya ben "Helal" denmesi zaten sorun olan.. Helal denmesinden çok arka plana bakmanız lazım. neler getirecek bu "Helal" ibaresi ? Daha fazla denetim mi ? Denetim gelecekse bu denetimler hakikaten işe yarayacak mı ? "Helal " ibaresini neden koyuyorlar ? "Arkadaş biz bunu aldık bir kaç denetimden geçirdik ve bu gıdanın yenilebileceğine karar verdik. Bunu rahat rahat yiyebilirsin çünkü bunu biz denetledik." diyecek adam bunu yaparken. Devlet garantisi veriyor , ha bunu yaparken " Helal " denmese iyi olmazmıydı ? Olabilirdi. Ama benim burada anlamadığım neden "Helal"e bu kadar takıldığıdır. Necmettin Erbakan bir zamanlar din üzerinden siyaset yapıyordu değilmi ? nerede şu an ? Halk neyin iyi neyin kötü olduğunu gayet iyi biliyor. gereken cevabıda çok çok iyi veriyor. Bu adam din üzerinden siyaset'mi yapıyor ? seçim zamanı halk cevabını verir :banghead:

TSE'nin ne'si yetmiyor diyorsun. Yahu TSE son günlerde ne yapıyor ? Gidiyor manken nasıl olmalı , hangi ölçülerde olmalının hesabını yapıyor. Sağlığını taktığı yok.

Şimdiye kadar bu yapılmadı neden yapılıyor demişsin. E iyi biz o zaman eskiden bu yapılmıyodu diyerek hiç birşeye el atmayalım.

Değişiklikler Kaydedildi...

#36 Elric

Elric

Mel G.'nin Vârisi :)

• Üyeler
  • 6.432 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 19:53

söz konusu çoğunluk veya azınlık %99 veya 49 burdaki esas unsur biz sağlıklıkı besinler tüketmek istiyıoruz tüketiçi hakkımız bu peki buda bir kural ise hakkı geçtik artık neden bu kural uygulanmıyorki mezbahalarda din adamının işi ne sağlık uzamnımız yokmu ..

+1.. katılıyorum...
Gönderilen Resim

#37 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 19:58

"Helal Gıda" isminden anladığığm tek unsur; İslamiyet tarafından haram sayılan maddelerin bazı ürünler içerisinde bulunmasının denetlenmesi. Yani bir nevi TSK da, şimdi kırk yıllık TSK nın adını Helel Gıda değiştirmenin ne anlamı var onu pek idrak edemedim, ayrıca ben pek kastırmıyom açıkcası yok domuz eti varmış yok midye yenmezmiş filan o yüzden pek alakadar olamıcam ama gereksiz olmuş şimdi.

"Helal Gıda". Bu ekiketin bulunmadığı ürünleri yerseniz, cayır cayır yanarsınız mazallah. Muhahahaha

Güzel reklam olur aslında.

İkinci bir komplo teorimde; memlekette domuz eti filan gelicek ilerde ama işte o ürünler helal olmıyacak aman dikkat etikete bakın! Durum böle ise bişey diyemem ama heryerde haram olan içki satılırken domuz etine niye bu kadar takarsınız anlamıyorum. Ayrıca tadıda fena değil :banghead:

Edit:İstek

Bu mesaj Zetro tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 15.11.2005 - 00:41

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#38 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 20:02

insan eti de güzelmiş

#39 Zetro

Zetro

<3 Death Wish

• Üyeler
  • 1.108 Mesaj
  • İlgi Alanları:FRP, Rock Müzik, Bilim Kurgu, PC Games....

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 20:15

Hadi ya! Güzeldir tabi ya denemek lazım.
Biri forum kullanıcılarına sol bacağını itaf edermi acep?
Ama konuyla olan alakasını anlamadım. Yoksa insan etide satılcak ve o ürünlerin üzerinde "Hela Gıda" etiketi olmiyacakmı?

Don't worry about tomorrow
Take it today
Forget about the tip
We'll get hell to pay

#40 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 20:19

o da haram