İçerik değiştir

Helal Gıda Standartı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 53 yanıt verildi

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 12:07

Çoğu İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de "helal gıda standardı" hazırlanıyormuş.

Şaşırmadım....İran gibi bir ülke olma yolunda, daha doğrusu onların 3-5 sene önceki halleri olma yolunda hızla ilerletiyorlar ya bizi helal olsun!!!!

Alkol- Şişelerin üzerinde görür gibiyim daha doğrusu şişe olur mu bundan sonra onu da bilemem ya.. "Haram" helal gıda standardını gecememiştir ibaresi.

#2 Roland

Roland

I Love My Frog :)

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 13:02

aheuheuh abi nedir bu helal gıda olayı yaw, şimdi o zmn dışardan gelen tüm ürünler haram gıda bizimkilerin bodrum katlarında örümcek ağları arasında yaptıkları yimecikler ise helal gıda olcak, niye? çünküü peygamberimiz örümcekleri severmiş yaa yaa :)
Kandırdım, kandırdıım, gemi memi yoktu

#3 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 16:52

Müslümanlar domuz eti ve alkolün haram olduğuna inanıyor.Türkiye'de de nüfus cüzdanında dini=islam yazan %99'luk bir çoğunluk var.Bu insanların marketten sucuk alırken,sucuğun içinde domuz eti veya katkısının olup olmadığını bilmesi çok mu anormal.Veya başka bir ürünün içinde alkolün olup olmadığını bilmesi çok mu anormal.

Bu standart "mecburi değil" isteyen şirket istediği ürününe bu belgeyi alacak.Sen ve senin gibiler İran'lılara benzememek için standartlara uymayan ürünlerden alır ben ve benim gibilerde alkol ve domuz yağı katkısı olmayan ürünlerden alır.

Ayrıca bu belge "bodrum katlarında örümcek ağları arasında yaptıkları yiyeceklere" verilmeyecek.Etin kesiliş biçiminden,hijyenik şartlara kadar tüm detaylar incelendikten sonra verilecek çünkü islam ve "peygamberimiz" bu şekilde olmasını emrediyor.
Gönderilen Resim

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:07

Zaten tüm gıdaların üzerinde "domuz eti katkısı yoktur" yazıyor dikkat edersen. Bunu bide tescil etmeye ne gerek var. TSE kalitesi yeterli bi kalitedir. Öncelikle helal haram kavramlarıyla ilgileniceklerine yediğimiz herhangi bir şeyin gerçekten sağlıklı olup olmadığı araştırılsın. Ne kadar saf yediklerimiz, içtiklerimiz. Katkı maddelerinin zararları v.s. Mesela ;
http://www.harabe.ne...?showtopic=2076

Haram helal kavramlarını tescillemek mi doğru ve mantıklı olan, yoksa o kadar insanın sağlığı mı?

Gereksiz ve boş yasalarda üstümüze yok. Herkes gider mersine biz gideriz tersine...Ya da götürürler böyle tersine...

#5 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:11

Güzel kardeşim o satandardı verme yetkisini zaten TSE veriyor.
Gönderilen Resim

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:15

Kimin verdiği değil ki önemli olan...

Zaten olan bi tescile ikinci defa tescil vurulması ve bunu "Helal" kavramıyla özdeşleştirilmesi nasıl bir mantıktır, bunu diyorum ben...

#7 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:25

Ben cok fazla bildimi idda edmicem ama gördüğüm o ki hatta reklam cı olarak yaptıgım da oki ürünlerin paketlerin üstünde yazanla içinden cıkan arasında bırakın farkı benzerlik bulmak bile zordur türkiyede üretilen gıdaların bir çogu arap ülkelerine de gittiğinden üzerinde domuz eti yada alkol bulunmadıgını yazmak ben benim gibi reklamcılar için 3 saniye sürer ama bu yapılan ve sizin yargıladıgınız uygulamanın getirdiği yararları algılamak için yeterli bir bakış açısı olmadına kanatt getiriyorum zira çok detay bilmiyorum ama helal gıda belgesi almak için cok iyi bir teftiş den gecmek gerektini biliyorum o sebeble uygulamayı çok dogru olarak yorumluyorum. zira tse nin yaptıgı teftiş bundan önce arena türü programlarda bir çok kez gördük ne kadar doru yapıldıgını ama inanmıom ki helal gıda sertifikası alan ürünlerden de cıkmıcak kesin cıkar bu kadar dengesiz bir toplumda işverenlerin para kazanmak için yapmayacağı şey yoktur....

smiley-sport036.gif  

#8 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:51

Müslümanlar domuz eti ve alkolün haram olduğuna inanıyor.Türkiye'de de nüfus cüzdanında dini=islam yazan %99'luk bir çoğunluk var.

Neden helal kavramı kullanılıyor.yukarıdaki sebeplerden olabilir

Tam anlamadım ama, Aynı şeyi tartışıyoruz.

TSE'nin vurduğu tescil, ürün kalitesi ile ilgili, bu mesela etin nasıl kesildiğini dahi açıklayan bir tescil.

Ayrıca bu tescil helal haram şeklinde vurulmaz heralde,(medyanın gazı biraz) Bu üründe domuz,alkol katkısı vardır şeklinde yapılır heralde.Bu da anormal bi şey değil heralde.

Bide yani bu zorunlu bir tescilmiş gibi görmeye de gerek yok...

Dediğin gibi ürün sahibi ; kardeşim bana TSE damgası yeter der,o tescile gerek duymaz.

Bazısıda, ya bu memlekette şu kadar insan şu dine mensup,bu dinde bu insanlara şu haram,bu helal , bizim ürünlerimizde "onlara" göre haram olan katkılar bulunmuyor, şu tescilden bizde vuralım da bu müslümanım diyenler bu ürünleri alırken "ya acaba var mıdır?" demesinler.

Bu mesaj aTMaCa tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.11.2005 - 17:57

Gönderilen Resim

#9 aTMaCa

aTMaCa

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 384 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 17:54

Ben cok fazla bildimi idda edmicem ama gördüğüm o ki hatta reklam cı olarak yaptıgım da oki ürünlerin paketlerin üstünde yazanla içinden cıkan arasında bırakın farkı benzerlik bulmak bile zordur türkiyede üretilen gıdaların bir çogu arap ülkelerine de gittiğinden üzerinde domuz eti yada alkol bulunmadıgını yazmak ben benim gibi reklamcılar için 3 saniye sürer ama bu yapılan ve sizin yargıladıgınız uygulamanın getirdiği yararları algılamak için yeterli bir bakış açısı olmadına kanatt getiriyorum zira çok detay bilmiyorum ama helal gıda belgesi almak için cok iyi bir teftiş den gecmek gerektini biliyorum o sebeble uygulamayı çok dogru olarak yorumluyorum. zira tse nin yaptıgı teftiş bundan önce arena türü programlarda bir çok kez gördük ne kadar doru yapıldıgını ama inanmıom ki helal gıda sertifikası alan ürünlerden de cıkmıcak kesin cıkar bu kadar dengesiz bir toplumda işverenlerin para kazanmak için yapmayacağı şey yoktur....

BUDUR YA...
Gönderilen Resim

#10 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 21:40

açıksa ben kullanacağım gıdaların üzerinde helal damgası olması beni oldukça rahatlatır.

ayrıca denildiği gibi islami usullere göre kesilmiştir ibaresinin doğru olduğuna dair bi güvence varmıydı

bide eğer ihracatı artıracaksa niye karşı çıkılıyor ki

birde amma çok iran fobiniz var

türkiyede hangi şartlar olursa olsun asla iran gibi olmaz
çünkü iki ülke arsında osmanlılara dayanan rekabet var
hatta osmanlı devletinin en güçlü olduğu devirlerde dahi üstünlük sağlanamamıştır

tarihten gelen bir rekabet var yani

drizzt yaptığın yorum gerçektende saçma!!!
ne alaka

Bu mesaj budala tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 11.11.2005 - 21:42

#11 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 22:00

Ya belki çok saçma olcak ama
bişi farkettim ki kötü oldu benim adıma ama
yargılama yı yaparken neye dayanıldıgını yada ne gibi alternatifleri oldugundan cok kimin gibi davranıldıgı göz önüne alınıyor.. İzlediklerimiz den gerektiği gibi etkilenemiyoruz...

smiley-sport036.gif  

#12 114

114

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 700 Mesaj
  • İlgi Alanları:değişken

Gönderim zamanı 11.11.2005 - 22:06

gıda hakkında derin düşünüyonuz düşünün ii bişi

#13 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 12.11.2005 - 20:41

saçma, tabii işinize gelmiyor anlamak :) abi adamlar kendi elemanlarına HELAL gıda damgasını verip açıkça örgütleniyorlar bu kadar basit. Halen saçma diyosan sana da HELAL olsun be kardeşim :)

#14 miskin

miskin

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1.494 Mesaj
  • İlgi Alanları:sanane

Gönderim zamanı 12.11.2005 - 20:49

kendilerine ,örgütlenmek için uzun uğraşlar sonunda anca bu yolu bulabilmişler :)

ayrıca en az senin kadar karşındaki insan da örgütlenme hakkına sahiptir
o da bu coğrafyanın parçasıdır senin gibi

bu ülkede sadece sen yaşamıyorsun

#15 Roland

Roland

• Üyeler
  • 4.729 Mesaj

Gönderim zamanı 12.11.2005 - 21:08

eğer karşımdaki insan bu ülkede benim özgürlüğümle oynayacak raddeye gelecek kadar güçlendiyse; maalesef hayır örgütlenmeye hakkı yoktur. Sonracığıma eğitime öğretime her bi *şeye karışçak kendi adamları böle tuttuğu gibi başa getircek, sonra da halen hakkı olacak ha? Bi gıdaya karışmamışlardı ona da karışsınlar :) kuş gripli tavuklara iki külvallah bir elham okudun mu tamamdır işte düzelio onlar zaten :)

Lan (bizzat iktidara ve onların taraftarına denilmiştir üstünüze alınınız :) ) helal gıdayla uğraşçana git suçlularla uğraş bak bir prof. öldürüldü hem de hastanenin içinde, yeterince de örgütlendin daha ne istion bu ülkeden !!! diorm eheehueh bu konu üstünde kadar bıdı bıdı yeter :) , ben kendi adıma söliceemi söledim bi daha konuşmıcam bu konu üstüne

Düzenleme: Seviye..

Bu mesaj Mel G. tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 13.11.2005 - 01:54

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 12.11.2005 - 21:27

Prof öldü : Kolluk kuvvetleri zaten araştırıyordur neden öldürüldüğünü.

Rektör tutuklandı : Kolluk kuvvetleri neden tutuklandığını açıkladı. Beğenirsin beğenmezsin.!

İrana benzetme fikri : Hangi çılgın İran'a çevirecekmiş .. Şaşarım. !

Helal : Helal lafımıdır sizi rahatsız eden ? Bu olayı savunup savunmamak orası ayrı. A.Necdet Sezer kesiliyor herkes ona şaşırıyorum ben. Helal yerine " yenilebilir " dense ne derdiniz ?

hakkaten sıkıcı bir konu.. imam , cemaat , cami lafları duyulsa bu hükümetin ağzından herkes ahmet necdet kesiliyor başımıza. diyorum bu olayı savunup savunmamam ayrı. ama neden hükümet böyle konuştuğunda başlıyorsunuz bağırmaya ?

Türkiye'de KANUN'lar var arkadaşlar.. Kanunları değiştirmeye kalkışsa da bu adamlar , değişmez kanunları elleyemez ve CUMHURİYETİ yıkıp yerine şeriat'te getiremez. Neden çekiniyor , korkuyorsunuz.

Adam çıksın insan haklarına aykırı hareket etsin birinizden birisi laf etmesin. Neden ? O adam cumhuriyeti savunuyo dimi.. Atatürk'ü seviyorum deyip onun üzerinden siyaset yapandan korkacaksın arkadaş. korkacaksan bu adamlardan kork!

yoksa böyle işte camii dolduracak her yanı , şeriati getirecek laflarıyla orada burada söylenmenin manası yok. kimse o boku yiyemez. yıkamazlar CUMHURİYETİ.

Değişiklikler Kaydedildi...

#17 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 10:02

Bir konuda fikir beyan etmek için bir tartışma platformu açıldığında sav ınız desteklenmediği için bu konuyu tartışmaktan kaçmak o konu hakkında bildiğinden başka bir şeyi ögrenmek istemiyorsun demek le eş degerdir.....
Sevgilerimle...

smiley-sport036.gif  

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 12:48

İrana benzetme fikri : Hangi çılgın İran'a çevirecekmiş .. Şaşarım. !

Helal : Helal lafımıdır sizi rahatsız eden ? Bu olayı savunup savunmamak orası ayrı. A.Necdet Sezer kesiliyor herkes ona şaşırıyorum ben. Helal yerine " yenilebilir " dense ne derdiniz ?

Son günlerde hatta son yıllarda herşey dinin arkasına saklanılıp yapılmaya başlandı. Müslüman halkın düşünceleri kullanılmaya başlandı. Türban meclise girdi..

İşte ben bunu merak ediyorum. Niye sağlıklı besin değil de veyahut yenilebilinir besin değil de, helal besin? Şimdiye kadar niye yapılmadı da şimdi bu? TSE nin nesi yetmiyor? Sağlığımı düşünsünler benim cennet e veya cehenneme gidiceğimi değil....

#19 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:01

Son günlerde hatta son yıllarda herşey dinin arkasına saklanılıp yapılmaya başlandı. Müslüman halkın düşünceleri kullanılmaya başlandı. Türban meclise girdi..

Sağlığımı düşünsünler benim cennet e veya cehenneme gidiceğimi değil....

Nasıl bir karmaşadır bu hem özgürlük adına bağırıp hem türban eleştirebilmeniz ? Özgürlükden anladığınız bumudur ? Pembe,kırmızı,yeşil,mavi hatta alacalı bulacalı 3.5 renk karışımı boyalar ile saçlarını boyayanlarıda eleştirmeliyiz mi demek oluyor yada bandana falan taksa veya boynuna eşarp baglasa bunudamı eleştiricez ?
Bence özgürlük lafının içinde standart geçmez bile.....

Helal ismi midir gözüne batan o konu içinde sadece ? Herseyde oldugu gibi uygulamayı en iyi yapan kurum başarılıdır. adının görünüşünün düşüncesinin ne oldugu yaptıgı işle özleştirilmemelidir.. zira eger aksi şekilde davranırsak kişilerin yaptıgı yada uyguladıgı işlerin kimseye bir yararı olmaz..

smiley-sport036.gif  

• Ziyaretçiler

Gönderim zamanı 14.11.2005 - 13:25

Bir kılık kıyafet kanunu var değil mi? Resmi dairelerde, okullarda, mecliste surda burda herkes giyimine bu kanun cercevesinde dikkat etmek zorundadır. Oldu olcak o zaman madem özgürlük, sırtında cübbesiyle başında kep le girsinler buyursunlar, doğrumu bu sence?
Nasıl bir öğretmen (su an nasıl yönetmelik bilmiyorum ama, bizim zamanımızda böyleydi) pantalonla eğitim veremiyosa ve o kişi bunu uyguluyorsa, diğer kişilerin de bunu uygulaması gerekiyor.