Jump to content

- - - - -

Sigara Yasağı 19 Mayıs'ta Başlıyor!

• Please log in to reply
140 replies to this topic

#21 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 10.05.2008 - 13:46

o değil de bundan sonra millet artık ispiyoncu olacak :(
Birine gıcık olan gitçek polise bu burda sigara içiyooo *zong *zong
Yandık yandık..

#22 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6,730 posts

Posted 10.05.2008 - 14:26

Forumda 19 Mayıstan itibaren aşağıdaki örnekte olduğu gibi sigarayı özendirici resimler eklemeyi yasaklamayı, yasağa uymayanları cezalandırmayı öneriyorum.

Artı penny bu foto dan dolayı En yakışıklı harabeli yarışmasından diskalifiye edilsin istiyorum bide. ::

Posted Image

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Posted Image

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#23 Rabbit

Rabbit

bir ilgi delisi

• Yöneticiler
  • 11,851 posts

Posted 10.05.2008 - 14:36

:: *lol
"seni o kadar yakından görünce,
keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

#24 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13,431 posts

Posted 10.05.2008 - 14:50

çok tatlı ama diimiii *lol
yasaklar zaten hep tatlı oliii ::
Posted Image asaletini sevdiğim

#25 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3,435 posts

Posted 10.05.2008 - 15:10

Artı penny bu foto dan dolayı En yakışıklı harabeli yarışmasından diskalifiye edilsin istiyorum bide. :: [/i]

yaaa.ne diskalifiyesi *lol sansür uygulayin en azindan.
acicik merhamet.ecüüeeeeaaa,bisiler yapsana *lol
seher vakti kurşun sıktım görümceme

#26 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13,431 posts

Posted 10.05.2008 - 15:12

sigara dumanı üflerim ben ona tamam, korkma sen.
wale *lol şaka ettim ya istediğini yapabilirsin *lol

konsept: sigara sağlığa zararlı bence ::
Posted Image asaletini sevdiğim

#27 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6,579 posts

Posted 10.05.2008 - 15:17

rabbit cim ; şimdi şu var ;sigara kullanma yaşının orta öğretime kadar düştüğünü sölüorsun , bunun panzehiri kullanan erişkinleri caydırmakla olmaz, bu aileden egitimle gelicek bişi.anlatabildim mi , kapalı mekanlarda lokantalar da restorantlar da bizim içmeyişimiz onların sigara baslama yasını ya da bu tip meyillerini ortadan kaldırmaz, zerre etkilemez hatta.

sonra antipatiq ; bu anlattıkların hep sanrı. tamam ben sıgara faydalı hatta içmeyen ölür demiorum, benım annem de babam da ben kendımı bıldıgımden beri kullanır, ne sakat oldum ne arızalı. yaklasık 25 yıldır evde bu var. bi sorunum yok. ha uzun vade de içen kişiye , zaraları var elbet ama bu içeni baglar. sonra hangı restoranta yahut cafe ye gıdersenız gıdın, 10 kişiden 7 si kullanmıorsa bende adam diilim :: ee 3 kişi mi kaldı elimiz de , yani topu topu 3 kişi için mi bu cıngar *lol

#28 altuntas

altuntas

Sadık bir ziyaretçidir

• Üyeler
  • 1,066 posts
  • İlgi Alanları:edebiyat şiir oyun müzik futbol

Posted 10.05.2008 - 15:20

ama o 3 kişinin içenler kadar hakkı yokmu demokrasinin ters bağı değil midir bu 10 kişi içinde 6 sı veya7 si ölmek istiyorsa o grubu topyekün yok etmek doğru mudur?
GELİYOR MU O?

#29 epru'

epru'

coupling uk gacısı

• Üyeler
  • 6,579 posts

Posted 10.05.2008 - 15:23

eheh bende cogunluk olarak bizi yok etmeyin diorum işte :)

Edited by İaN, 10.05.2008 - 15:23.

#30 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 10.05.2008 - 16:56

ian; senin anlattıkların da sanrı ki. :)
sen sigara içmeyen ölmez demiyosun da ben de her sigara içen ölür demiyorum.
Ya da her yanında sigara içilen ölür demiyorum her neyse de.

Yalnız bu bir gerçek ki sigarada sadece içenler değil içmeyenlere de zararı var.(yanıdna sigara içilenler dumanından etkilenenler yani)
Haa senin yanında 25 yıldır sigara içiliyor olması seninde bundan olumsuz yönde etkilenmemiş olman herkesin etkilenmeyeceği anlamına gelmez.

Zaten sigara öyle bir şey ki değişiyo kişiden kişiye.

kimisi 60 yıl sigara içiyo ama hiç bişey olmuyo
kimisi 10 yıl sigara içince kolu bacağı kesiliyo.
kimisi hiç etkilenmiyo kimisi çok etkileniyo falan filan.

Ben de sigara içiyorum ama dumanaltındn da hazetmiyorum.
ben kendi dumanımı seviyorum kardeşim.

Bu yasak uygulanmaz nihayetinde ben bile uymam da uygulansa iyi olur diye düşünüyorum.

arz ederim. :P

#31 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3,435 posts

Posted 10.05.2008 - 17:15

ben herkesin dumanini seviyorum.evimi de sigaraya serbest birakiyorum.hatta bohunu çikarip her cumartesi evimde sigara partisi veriyorum.içmeyen de giremiyo.kim müdahale edicek buna kiiim,dölürtmeyin la beni.

konsept:......................

Yavaş

Edited by shy, 19.05.2008 - 17:38.

#32 DKNH

DKNH

εїз Black Mamba 24 km/h hız yapar..

• Muhabirler
  • 9,404 posts

Posted 10.05.2008 - 19:05

bu kadar çok sey okuyunca
canım sigara istedi gidip yakayım bi tane
Posted Image
Yoktun ve Tanrı bu ihtimalden hiç bahsetmemişti....

#33 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7,424 posts

Posted 10.05.2008 - 19:14

Bu konuda ulema (bilirkişi) olaraktan şu sağlığa zararları, pasif içicilik aktif içicilik falan hakkında bizi bilgilendirseniz. :ud:

#34 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9,404 posts

Posted 10.05.2008 - 19:16

est. olur da sigaram bitsin :ud:
Posted Image

#35 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9,404 posts

Posted 10.05.2008 - 19:20

agzınızla akcigeriniz arası bölgede yaklasık 60 farklı çesit kanser cesidinin etmeni
sigara olarak görülmekte öncelikle.aktif pasif farkı yok her halükarda zehirli bileşenlerinden etkileniyorsunuz.dumanı direkt inhale etmek kadar dumanlı ortamlarda bulunmakta içmek kadar zararlı yani
Posted Image

#36 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15,435 posts

Posted 10.05.2008 - 19:23

pasif olmakdansa aktif olmak yegdir o halde yakalım :zipposunuşıkırdatansmiley:

smiley-sport036.gif  

#37 pennywise

pennywise

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3,435 posts

Posted 10.05.2008 - 19:54

ya su "agir roman" da okan bayülgen sigarayi agzinin içinde ters cevirip söndürmeden geri çikariyodu.o hareketi yeniden çalisip ögrenmek lazim.üst dudagi yakicaz arada ama olsun.egitim zayiatidir.isimize yarar canlar,a dostlar.

#38 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8,125 posts

Posted 10.05.2008 - 20:19

evimiz de kapalı alan. içebilicez mi ? korkuyorum *drunk
......................... Tanrım.. :ud:

O dediğin sen olmayasın.

Edited by shy, 19.05.2008 - 17:39.

Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#39 DKNH

DKNH

• Muhabirler
  • 9,404 posts

Posted 10.05.2008 - 20:19

Sigara-Kanser İlişkisi

Sigara içilmesiyle kanser oluşumu hakkında çok şeyler söylenir. Sigara tiryakisi olup, bırakma yönünde bir girişimi olmayanlar, kendilerine teselli bulmak , diğerleri de tehlikeyi görüp, bırakma yönündeki kararına yardımcı olması açısından konuyu araştırır.
İşte bu konuda sıklıkla karşılaşılan sorular ve cevapları;

Sigaranın akciğer kanserine neden olduğu ispatlanmış mıdır?

Akciğer kanserine yakalananlar ve sigara içenlere yönelik yapılan çalışmalar, bu yönde bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Çeşitli nedenlerle ölüp, otopsi yapılanlardan sigara içenlerin akciğerlerinde, kansere doğru ilerleyen hücre bozulmaları tesbit edilmiştir. Bu bozulmalar içilen sigara sayısı arttıkça daha da fazla olmaktadır.

Sigara içenlerde artan, sadece akciğer kanseri riski de değildir. Ağız, gırtlak, yemek borusu kanserleri, bronşit, nefes darlığı, kalp yetersizliği, kalp-damar sistemi tıkanmaları da sigara içenlerde daha sık görülmektedir.

Sigara dumanında akciğer kanserine yol açan maddeler bulunduğu gösterilmiş midir?

Sigara dumanının tahlilleriyle, 200 den fazla kimyasal madde bulunmuştur. Bunların bir çoğunun kanser oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Kansere neden olan (karsinojen) maddelerden en önemlisi katrandır. Katranın sürülmesiyle deney hayvanlarında ve katranla çalışan işçilerde deri kanserleri görülmüştür. Katranın yanısıra, sigara kağıdının ve tütünün yanmasıyla oluşan bir çok madde, solunum yolundaki hücrelerde devamlı tahriş yaratarak kansere neden olmaktadır.

Kanser yaptığı bilinen maddelerin alınmasıyla, kanserin görülmesi arasında kaç yıllak bir süre geçmektedir?

Bu konuda kesin bir rakam vermek mümkün değil. Bünyenin yapısı, kansere yol açan diğer maddelere maruz kalıp kalmama gibi birçok faktör, bu sürenin değişmesine neden olmaktadır.

Asbest tozları ile akciğer zarı kanseri oluşması arasındaki ilişki genellikle yirmi yılı aşkın bir süreyi kapsamaktadır. Sigara konusundaki çalışmalar da yaklaşık 20-30 yıl kadar sonra kanser görüldüğü şeklindedir.

Günde kaç sigara içilirse, tehlikeden uzak kalınır?

Bu konudaki çalışmalar daha çok istatikseldir. Günde 5 sigaradan fazla içenlerde ölüm oranı yüksektir. İçilen sigara miktarı arttıkça, ölüm oranı da giderek artmaktadır.

Filtreli sigara içilmesi ile daha az nikotin ve katran alındığı doğru mudur?

Sigaradaki filtre, nikotin ve katranın bir kısmını tutar. Böylece, sigaranın neden olduğu tehlikelerin bir kısmı azalır. Ancak, bu azalma çoğu zaman önem taşıyacak boyutlarda değildir.

Sigara içmeyi terk edenler tehlikeden kurtulur mu?

Sigaraya bağımlılık oluştuktan sonra bırakması çok zordur. Ancak bu zoru başaranlarda da tehlikenin azaldığı da bir gerçektir. Ne var ki oluşmuş ve geri dönmesi mümkün olmayan tahribatın da bulunabileceğini de hatırdan çıkartmamak gerekir.

Hiç sigara içmeyenler akciğer kanserine yakalanmaz mı?

Kanserin birçok nedeni var. Konu akciğer kanseri olduğu zaman, sigara çok önemli bir yer tutar. Sigara içmeyenler de diğer faktörlerin etkisi altında kansere yakalanabilirler ancak bu oran çok düşüktür.

Sigara içenler de içmeyenler kadar uzun yaşayamaz mı?

Yapılan bir araştırma, 25 yaşında olan ve günde iki paket sigara içenlerin ancak %54 ü, 65 yaşına kadar ulaşabilirken, içmeyenlerin %77 si bu yaşa kadar yaşayabilmişlerdir.

Orta yaşlarda ölenler arasında, sigara içenlerin sayısı içmeyenlere göre iki kat fazladır.

25 yaşında olan ve günde iki paket sigara içenlerin ortalama yaşama süresi 8 yıl kısalmaktadır.

Akciğerler kendini temizleyebilir mi?

Solunum yollarının içinde titrek tüyler ve sümüksü bir salgı bulunur. Solunum yoluna giren yabancı maddeler bu sıvıya yapışır. İç zarda bulunan titrek tüyler, yürüyen merdiven gibi, bu yabancı maddeyi yukarı doğru iterler ve gırtlaktan atılmasını sağlarlar.

Sigara dumanı, bu tüylerin görev yapmasını engeller. Böylece içeri giren yabancı maddeler ciğerlerde toplanır ve devamlı tahriş yaratarak kalıcı hasarlara neden olur.

Kirli hava mı yoksa sigara dumanı mı daha zararlıdır?

Yapılan araştırmalar, sigara dumanının verdiği zararın, kirli havanın verdiğinden kat kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Sigara içilen evlerdeki çocuklar zarar görür mü?

Argo tabiriyle duman altı olmak, büyük zararlar vermektedir. Sigara içilen evlerdeki çocuklar bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına çok sık maruz kalmaktadır. Ayrıca, sigara içilen evlerde yaşayan çocukların sigaraya alışma sıklığı iki kat daha fazladır.

Sigarayı bırakmak fayda verir mi?

Zararın neresinden dönülse kardır. En azından daha fazla zarar görülmeyeceği gibi, vücudun kendini arıtma sistemlerinin devreye girmesiyle mevcut olan zararların bir kısmından da kurtulma olanağı olacaktır.

Posted Image

#40 iki

iki

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 298 posts

Posted 10.05.2008 - 22:27

için yavv,dünyaya bir daha mı geleceksiniz *zong
yalvarırım,beni hem bilgili hem güçsüz kılma..

Similar Topics Collapse

Topic Forum Started By Stats Last Post Info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users