İçerik değiştir

- - - - -

Dine İlave Edilenler

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 33 yanıt verildi

#21 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 17:21

-Sen kuranda namz üç vakit diye mi inanıyorsun.. Tamam üç vakit kıl o zaman engel olan mı var?
-Sen başörtü takmak istemiyor musun takma o zaman engel olan mı var?
- sen Türkçe ibadet mi yapmak istiyorsyun tamam Türkçe yap ibadetini engel olan mı var?
-Sen kıbleye istediğin yere dönmek mi istiyorsun tamam istediğin yere dön kıl namazını engel olan mı var?
-Türkçe ezan okunmasını istiyorsan da imam olursun Türkçe okursun engel olan mı var?

"Sen bu konuların açılmasından, konuşulmasından rahatsızlık mı duyuyorsun? Tamam duy engel olan mı var? Neden buraya yazıyorsun ki?" demeye gelir ve sana döner bu sözlerin..
Sanki siyaseti çok bildiğinizden yazıyorsunuz.. O konuda da "İşin erbabı değiliz, bilenler konuşsun" diyememek çelişki olmuyor mu? Burada ki kırmızı çizgi; dindeki doğmatizmin farkında olarak yazmak ve davranmak.
Bi de din hakkında konuşmak için illa yapıyor olmak gerektiğini düşünmek bencillik olmuyor mu? Böyle bir düşüncenin kaynağı konuşulmasından rahatsızlık duymak mı yoksa bir yerler de söylemiş mi yaradan "Yap dediklerimi yapan kullarım okusun, yazsın, tartışsın. Gerisi yapana kadar sussun" diye.
Sonnot: Para ile imanın kimde olduğu bilinmezmiş.. *drunk

#22 LiQusha

LiQusha

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj
  • İlgi Alanları:yazilim muhendisligi (domain driven design, extreme programming, java EE), muzik(jazz-rock[fusion]), basketbol(oynamayi izlemeye tercih ederim, nba)

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 20:04

Son derece sübjektif kompulsif dizordırane yorumu söyleyeyim. Bir dönem bu çevreler, "islam uydurulmuştur" anlamında yazı ve kitaplarla dine hakaret ederdi. Ama halk inacına sahip çıkıp üstüne bir de bunlara düşman olunca, bu kez de içerden insanların inancına müdahale etme yoluna gittiler. Artık yeni mottoları, "Kuran dışındakiler uydurmadır" olmuş, öyle anlaşılıyor (bu bolşeviklerin halk nezdinde menşevik olması da ayrı bir ironi)

Neyse, biz gene de saf ayağına yatalım ve akla ilk gelen itirazı yapalım da ulu manitou yüce konsept gücenmesin...

Kuran tek kaynaktır.  Bunun dışındaki dine ilaveleri bulmada yöntemimiz bellidir. Kuran’dan delillendirilmeyip sünnet, sevap, günah, mekruh, haram tipi izahlarla dinle ilişkilendirilmeye çalışılan her şey ilavedir.

Bu söz, "anayasa her türlü detayı verir" demek gibi. Oysa ceza kanunu ya da kat mülkiyeti mevzuatının yasaları yani detaylar anayasada yer almaz, alması da beklenmez. Kur'an-ı Kerim bir ilmihal kitabı da değildir ki her türlü ibadet ve hüküm doğrudan en ince detayıyla anlatılsın. Kutsal kitapta namaz kılma emri vardır ama nasıl gerçekleşeceği bir çok konuda olduğu gibi Peygamber Efendimiz'in uygulamalarına bırakılmıştır:

Andolsun ki, Allah'ın elçisinde sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmaya inanan ve Allah'ı çok anan kimseler için en güzel bir örnek vardır. (Ahzab, 21)

Bir de, dinini iyi niyetle öğrenmek isteyip bu görüşleri mantıklı bulan arkadaşlar varsa eğer, mezheplerin nasıl doğduğunu, sahih hadis nedir gibi konuları öğrenmelerini öneririm. Niyeti farklı maydanoz meşrep arkadaşlara da üç vakte kadar bir kısmet görünüyor

Uyumlu, herşeye maydanoz olmak burdan gelir sıcakkanlı birisiniz.

Bu mesaj Amor Vincit Omnia tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.03.2008 - 20:07

#23 quStah

quStah

Camel Soft

• Yöneticiler
  • 5.617 Mesaj
  • İlgi Alanları:kandırmak..

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 21:09

Son derece sübjektif kompulsif dizordırane yorumu söyleyeyim. Bir dönem bu çevreler, "islam uydurulmuştur" anlamında yazı ve kitaplarla dine hakaret ederdi. Ama halk inacına sahip çıkıp üstüne bir de bunlara düşman olunca, bu kez de içerden insanların inancına müdahale etme yoluna gittiler. Artık yeni mottoları, "Kuran dışındakiler uydurmadır" olmuş, öyle anlaşılıyor (bu bolşeviklerin halk nezdinde menşevik olması da ayrı bir ironi)

Daha önceki laf vb.. salatası yerine bu yorumu tercih eder başım üstüne koyarım.
Bana/konuya, alıntı hakkında 'kaynak' veya 'araştırma için ipucu' göndermek seni yormayacaksa yararlanmak ister, naçizane teşekkürlerimi sunarım Amor Vincit Omnia..

#24 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 21:14

edit nedeni:pardon ben buldum aradığımı.

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.03.2008 - 21:19

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#25 antiqa

antiqa

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 7.424 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 21:41

yahu ben o yazıyı bu konunun tartışılmasından rahatsızlık duyduğum için yazmamıştım..
Rahatsız olacak bir şey de yok.
Yanlış anlaşılma da olmasın kimsenin imanını sorgulamak haddime değil.Ben karşılaştıklarımı yazdım sadece..

Tek bildiğim şey hiç bir şey bilmediğim...Bunu yazmayı unutmuşum sanırsam.

#26 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 21:49

Dini yıkma ve yok etme, nefse uydurma cabalarıdır...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#27 LiQusha

LiQusha

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj
  • İlgi Alanları:yazilim muhendisligi (domain driven design, extreme programming, java EE), muzik(jazz-rock[fusion]), basketbol(oynamayi izlemeye tercih ederim, nba)

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 22:14

Sübjektif yorumum dedim, çünkü doğrudan ispat edebilmem mümkün değil. Konuyu gördüğüm zaman, merak edip araştırınca karşıma çıkan ilk site:

http://www.kurandakidin.com/

olmuştu. Eminim başka benzer siteler de vardır.

Buralarda yer alan konular, ortaokul-lise dönemlerimde karşılaştığım, "islamdaki, kurandaki çelişkiler"i anlattığını söyleyen kitaplarla aynı tekniklerle ve aynı amaçlarla hazırlanmış ki bu tamamen kişisel görüşüm.

Genelde okumuş, akıllı insanları hedef alıyorlar ve onların bağımsız düşünme ve dogmadan hoşlanmama özelliklerine oynuyorlar. Konuya hakim olmayan, yeterince bilgi sahibi olmayan insanların aldatılmasına yönelik zekice kurgulanmış bir tutarlılığa sahipler.

Din konusu sapla samanın kolaylıkla karışabildiği bir konu, örneğin:

Şeriat, iran ya da suud-i arabistanın baskıcı, sözde islami rejimlerine verdikleri ad ama aynı zamanda Allah'ın kanunları demek. Tarikatlar günümüzde dini kullanan oluşumlar ama bunlar aynı zamanda Yunus Emre, Mevlana ve Ahmet Yesevi gibi yüzlercesini yetiştirmiş metodolojiler.

Gerçek kabul edilen hadislerin senetleri vardır, yani kitaplaştırıldıkları ana kadar kimlerden nakledip geldiyse o kişi hakkında bilgiyi içerir. Bu kişilerin kim oldukları ve güvenilirliklerine dair bilgileri de barındırır. Hadis başlı başına bir din ilimi olup, öyle kolayca bir kalemde silinemez, ilgilenenler, şüpheleri olanlar önce bu konuyu öğrenmeliler.

Ehl-i sünnet dört mezhebin kurucularının hepsi de, Kur'an-ı Kerim'i, bütün sahih kabul edilen hadisleri, o zamana kadar verilmiş bütün icma-i ümmet kararlarını ezbere bilen ve günüzde bu yetkinlikte eşleri benzerleri maalesef olmayan konunun uzmanlarıdır. Onlara hakaret edilmesine de kişisel olarak izin vermem, bunu inancıma hakaret sayarım.

Hem "Allah, bildikleriyle amel edene, bilmediklerini öğretir" düsturunca, sizin niyetiniz O'na kavuşmaksa, Allah kendine bir adım atana doğru onlarca adım atar, siz hiç merak etmeyin.

Benim çok sevdiğim bir hikaye vardır:

İmam efendi vaaz ederken sürekli kabirde sorgulanacağımız şeylerden bahsediyor, yok şundan sorulacaksınız yok bundan sorumlu tutulacaksınız diye anlattıkça anlatıyormuş. Orada bulunan bir hikmet sahibi bir kişi dayanamayıp

Allah o kadar soru sormaz, der ki "Ey kulum, bunca yaşamında her nefesinde Ben seninleydim, sen kiminleydin?"

Bu mesaj Amor Vincit Omnia tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 29.03.2008 - 22:18

#28 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2008 - 22:38

Alıntı

(Ehl-i sünnet dört mezhebin kurucularının hepsi de, Kur'an-ı Kerim'i, bütün sahih kabul edilen hadisleri, o zamana kadar verilmiş bütün icma-i ümmet kararlarını ezbere bilen ve günüzde bu yetkinlikte eşleri benzerleri maalesef olmayan konunun uzmanlarıdır. Onlara hakaret edilmesine de kişisel olarak izin vermem, bunu inancıma hakaret sayarım.)

*fiuv *zong *lol

Bende hakaret sayarım...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#29 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 00:57

Konuyu açan kişi olarak ,bu kişileri ( Kuran Araştırma Grubunu) savunduğumu söylemiyorum asla.. Bunu belirtmeliyim..Üstelik bazen ''acaba bunlar bizi yanlış yöne saptırmaya çalışan yahudiler olabilir mi '' diye de çok düşündüm..Ve kafamı karıştırdıkları da kesin..

Yalnız mezhepler konusunda merak ettiğim bişey var..4 mezhep var diyoruz..Ve bir tek Kuran-ı Kerim.. O halde tek rehber Kuran'sa , görüşler neden birbirinden farklı?
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#30 LiQusha

LiQusha

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 01:16

Aslında mezhepler konusu çok geniş ama sadece "ehli sünnet mezhepler niye 4 tane" diye sorarsan buna kısaca cevap verilebilir.

Öncelikle bu mezhep kurucuları, birbirlerine düşman değil ve aksine birbirlerine sayarlar. Mesela imam-ı Şafi, zor bir mevzu karşısında daraldığı zaman ebu Hanife'nin kabrine gidermiş. Peki niye bunlar ayrılar dersen, bunların belki de görüşlerinin %90'ı ya da daha fazlası aynı. Ayrıldıkları noktalar da insanlara kolaylık sağlayabilecek konular.

Mesela diş dolgusu bir mezhebe göre gusül abdestini bozar, sen bu mezheptensen buna izin veren mezhebi o konuda taklit eder, onun hükmüne uyarsın. Ya da namazda elini nasıl bağlayacağın gibi bazı detay konularda uygulama çeşitliliği sunarlar ve fakat bunlara fikir ayrılığı demek uygun olmaz.

#31 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 01:41

Aleviler peki ? Onların görüşleri diğerlerine göre çok farklı.Ya da Şiilerin..

Bir de Alevilik mezhep midir?

* * *

Susuyorum..

#32 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 01:56

Alevilik bir mezhep değildir . Aleviler , Osmanlı Devleti zamanında merkezden uzak kalan ; dini inançları , örf ve adetleri ile yoğurarak kendilerine has bir yorum getiren insanlardır . Temel inanç İslamdır . Fakat ibadet bazında aramızda bazı yorum farklılıkları bulunmaktadır .

#33 LiQusha

LiQusha

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 405 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 02:04

O konularda tarihsel süreci bilmek önemli, haddimi aşıp burada tartışmak istemem.

Bir de bu konulara meraklı olanlar için asıl adres Nevzat Doğanay. Bir şekilde elinizin altındaki büyük hazineden mahrum olmayın derim. Onun anlattığı konulara genelde kulak aşinalığım vardır ve fakat anlattığı konuları yorumlamadaki becerisini çok az insanda gördüm.

Bir toplaşma düzenleyip onu davet ederseniz, sizi kıracağını sanmıyorum, istanbulda olsa bile. Ama dikkat edin, harabede yaptığı gibi kendisini gizlemekte mahirdir.

#34 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2008 - 02:19

Benden başka kaç kişi gelir ki bu toplaşmaya.. :)

* * *

Susuyorum..