İçerik değiştir

Kürt kardeşim; sana Türk ufku bana Kürt bakışı

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 65 yanıt verildi

#1 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 11:34

Kürt kardeşim, “Türk ordusu ABD’nin izni ve istihbarat desteğiyle Kuzey Irak’ı PKK’dan temizlesin diye askeri harekât yaptıysa bu, son tahlilde Amerika’nın dediğini yapmak değil midir?” diye soruyorsun.
Haklısın!
Bana göre de öyledir.
Demek ki plan değişti.
ABD, “Türkiye’deki Kürtçülük hareketinin elinden silahı almayı, onu silahlı bir terör örgütü olarak tutmak yerine siyasi bir zemine çekmeyi” düşünmüş olabilir.
Dikkat et!
Hep tekrarlıyorlar.
PKK terörü sadece “silahla, askeri harekâtla çözülmez, siyasi yaklaşım da gerekli” diyorlar.
Aynı laf!
Biri bırakıyor.
Diğeri tekrarlıyor!..

Kürt kardeşim!
Bu ordu ikimizin!
Senin de benim de askerim. ABD ile Türkiye’nin “PKK terörünü bitirmek” konusundaki ortak hedefleri, bizim bilmediğimiz bir noktada buluşmuş olmalı ki, ordunun sınır ötesi harekâtına izin verdi. Ben; ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nden (BOP) katiyen vazgeçmeden yapmış olduğu bu değişikliği fırsat bilerek; “bize unutturulan Türk ile Kürt kardeşliğini” yeniden yükseltelim diyorum.
Kürt kardeşim!
Dostum! Hemşehrim!
Köylüm! Kirvem!
Kız aldığım!
Kız verdiğim!
Birlikte halay çektiğim!
Bak görüyorsun, 2007 yılına kadar ABD, “PKK’nın kılına dokundurtmuyor, onu her açıdan güçlü kılmak için” uğraşıyordu. Ne olduysa kararını değiştirdi.
ABD’ye güvenilmez.
Güvenen açıkta kalır.
Türkiye açıkta kalmıştı.
Şimdi PKK açıkta kaldı.
Kürt kardeşim, bu durumu fırsat bilerek sen ve ben, “Anadolu’da bir Türk askerinin dahi burnunun kanamayacağı, bir Kürt çocuğunun dahi dağa çıkıp ölmeyeceği” kusursuz bir barış ortamını oluşturmaya başlayalım.
Aramızda duvarlar var.
Senin duvarların.
Ve benim duvarlarım.
Duvarları yıkalım.

Kürt Kardeşim!
Sana Türk ufku!
Bana Kürt bakışı gerekli!
Bölünmeden, parçalanmadan, ABD’nin ve Ortadoğu’da coğrafyamızı kana bulayan diğer emperyal güçlerin piyonu, kuklası, kurşun askeri olmadan yaşayabilmemiz için ben kendimi senin yerine koyup Kürt gibi hissederek soruna yaklaşmalıyım. Sen de kendini benim yerime koyup Türk gibi hissederek sivil çözüme omuz vermelisin.
Sana Türk ufku!
Bana ise Kürt bakışı!
Kimlik hakkını, Kürtçe eğitim hakkını, Kürt dilini konuşma hakkını, anayasal güvence hakkını, asimilasyon korkusunu silme hakkını, işsizliği, yoksulluğu, çaresizliği, eğitimsizliği, çapsızlığı bitirme seferberliğini, Kürt feodalliğinin yerine halkın gücünü koymayı mı tartışacağız?
Sana Türk ufku!
Bana Kürt bakışı!
Gerekiyor.
Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin
korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar,
elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.

#2 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 14:20

Cem karacanın bir şarkısı aklıma geldi;Binmişiz alamete gidiyoz kıyamete.Burdaki alametin ne olduğunu söylemeye gerek yok.Bütün dünyayı nereye götürdüğüde aşikar...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 15:05

PKK'yı terör örgütü olarak görmedikçe orada ki vatandaşlarımız , oy uğruna bu kanlı köpeklerin yaptıklarına göz yumanlar olduğu sürece bu kalleşlik sürer gider.

Onun-bunun Push'un lafını dinleyip kendi din kardeşine saldıranlar bitmedikçe bu VATAN HAİNLİÐİ sürer.

:rifle:

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#4 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 15:11

Kürt Kardeşim!
Sana Türk ufku!
Bana Kürt bakışı gerekli!
Bölünmeden, parçalanmadan, ABD’nin ve Ortadoğu’da coğrafyamızı kana bulayan diğer emperyal güçlerin piyonu, kuklası, kurşun askeri olmadan yaşayabilmemiz için ben kendimi senin yerine koyup Kürt gibi hissederek soruna yaklaşmalıyım. Sen de kendini benim yerime koyup Türk gibi hissederek sivil çözüme omuz vermelisin.
Sana Türk ufku!
Bana ise Kürt bakışı!
Kimlik hakkını, Kürtçe eğitim hakkını, Kürt dilini konuşma hakkını, anayasal güvence hakkını, asimilasyon korkusunu silme hakkını, işsizliği, yoksulluğu, çaresizliği, eğitimsizliği, çapsızlığı bitirme seferberliğini, Kürt feodalliğinin yerine halkın gücünü koymayı mı tartışacağız?
Sana Türk ufku!
Bana Kürt bakışı!
Gerekiyor.

kürt bakışını, ne kadar allı pullu kelimelerle ifade edersek edelim bizi bağımsız kürdistan saçmalığına götürür. osmanlıdan ayrılan parçalara ve tarihsel gelişimlerine baktığınız zaman tablonun ve dayatmaların ne kadar benzeştiğini görürüz. aynı senaryolar tekrar vizyona giriyor gibi geliyor bana. barzani amcaları demedi mi "bağımsızlık hakkımız" diye? kerkük niye kürtleştiriliyor? bu aşamalar bağımsız kürt devletinin ayak sesleridir. masumiyet altındaki talepler büyük idealin altyapılarıdır. bölünme ufukta kaçınılmaz olacaktır. etnik yapılanmaların böl-parçala-yut taktiğinin bir parçası olduğunu herkesin görmesi lazım.

daha çok şey söylenebilir ama, kürt bakıştan ziyade türk ufuklu bakış daha rasyonel olacaktır. kürt halkının mutluluk ve huzuru bu bakıştadır.
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#5 abidik

abidik

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.464 Mesaj
  • İlgi Alanları:ömer,şems,yunus

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 15:39

server tanilli nin
yüzyılların gerçeği ve mirası adlı
3 ciltlik eserinde
mezopotomya uygarlıklarının içerisinde
böyle adlandırılan bir kavim yoktur
benzeri UR kavmidir
kavmin sosyolojik yapısı
bu gün ki yapının aynısıdır
ağa, şıh,maraba gibi demokratik toplumların anlayamadığı unsurları barındırır
yani hocanın diyesi kürt diye bir toplum yoktur.
olan bir tek şey vardır
eski roma da ki oligarşi
ve oluşturulmak istenilen aristokrasi
kardeşlerim 3000 yıldır boynunuzda bulunan
köleliğe dur demelisiniz
sizin özgürlük mücadelesi verdiğini söyleyen ağalarınız
uyuşturucu paralarını keyifle yiyip sizi dağlarda
aç bilaç dolaştırıyorlar
mücadele özgürlük olasaydı mutlaka kazanılırdı bunu unutmayın
bakın tarihe özgürlüğü gerçekten isteyen toplum
buna kavuşur
en önemli tanık bizleriz
atatürk istedi ve oldu
gezinen bir gölgedir hayat,
gariban bir aktör bir ileri bir geri saatini doldurur.
ve sonra duyulmaz olur sesi,
bir masaldır gürültücü bir salağın anlattığı,
ki yoktur hiç bir anlamı .

#6 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2008 - 22:00

Türkiye Cumhuriyeti Türk ülkesidir ve ebediyyen öyle kalacaktır . Kimseye , ''benimle kardeş ol'' diye yalvaracak değiliz . Türk'ün kardeşi olduğunu iddia eden , Türk'e kardeş gibi davranmaya mecburdur .

Ben bunu bilirim , bunu söylerim .

#7 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 10:52

birliklik ve berabelik için içinde bulunduğumuz duruma kimlerin getirdigi durumdur bu konuşulan...tüm pkk lıları kürt diye görmek çok yanlış çünkü pkk %65,5 ermeni asıllıdır.bunun yanısıra kürtlerde kurtuluş savasınsa sakarya savşında bizlerle omuz omuza savasmıştır..tarihde bir yurtları varmıdır o tartışılır Adiabene Krallığı Sophene Krallığı vb uygarlıklar kurulmuş ve kürtlere dair yazılar vb seyler bulunmuştur...

bizler birbirimizin acılarını sarmadıkca bu ülkeden bi cacık olmaz...

bizler birbirimizi dinlemekten korkar olmuşuz..kerkük su bu kürtleştirenler başka amaçlar altında abd nin yardımlarıyla bunu yapabilmişitir..

bunu tüm kürtlere mal etmek çok yanlış ....

onlara oralara bi kulak versek kötümü olur..onlarda bizi anlasa fenamı olur.?niye bukadar birbirimizden korkar olduk...

#8 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 11:00

Türkiye Cumhuriyeti Türk ülkesidir ve ebediyyen öyle kalacaktır . Kimseye , ''benimle kardeş ol'' diye yalvaracak değiliz . Türk'ün kardeşi olduğunu iddia eden , Türk'e kardeş gibi davranmaya mecburdur .

rbu ülke senin kadar onların lazın çerkezdir..kimsenin bizlerle kardes olduğunu göstermek gibi bir mecburiyeti olamaz..bu ülke için en az sen kadar onlarda kan döktü M.kemal onlarında Atatürk'üdür...

hadi ayır bizi birbirimizden ayırabilirimisin kac zamandır biribirimize kız alıp vermişiz..aynı halayı cekmişiz aynı takımı tutmuşuz aynı havayı solumuşuz aynı suyu içmisiz aynı türküyü dinlemişiz ayıramazsın birbirimizden onlar sen istesende istemesende inansanda inanmasanda kardeşimiz...bizler aynı ülkenin aynı cofrayanın insanlarıyız..bir pkk yüzünden kürtlerin böyle damgalanmasına sinir oluyorum...

Bu mesaj lasrocas tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.03.2008 - 11:02

#9 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 11:38

Yeğenler yarın bayramda gelip elimizi öptüğünde, bayramlaşmayalım mı yani ?

Bizim ,kardeş olan yeğenlerin eşlerinin biri Çerkez, biri Kürt kökenli gül gibi geçinip gidiyorlar.

Önemli olan insan gibi insan olmak.
Şerefsiz PKK'nın yıllardır kandırdığı yöre halkını dışlamakla bu ülkenin bölünmesine inanın o dağlardaki çakallardan daha fazla hizmet etmiş olursunuz.

Bu mesaj Mollaömeroğlu tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.03.2008 - 11:39

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#10 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 12:48

Her kavmin iyileri ve kötüleri vardır.Kötü bir insana sevdiğimiz bir kavimden diye iyi;İyi bir insana sevmediğimiz bir kavimden diye kötü diyemeyiz.İnsanları birey olarak,insanlık mihenginde değerlendirirsek kimseye haksızlıkda yapmamış oluruz...

#11 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 13:39

onları anlamak? tabiiki bu doğru bir yol. sonuna kadar katılırım. ama bir bütünün parçası konumunda isek katılırım. birbirimizi anlamak tabiiki güzel. ama amaçlar siyasi bağlamda ise, federasyon, özerklik, kendi dilinde eğitim gibi stratejik kelimeler, anlamak ve anlaşmaktan ziyade içinde ayrılığı ve nifak tohumlarını barındırır. hoş, bu taleplerin de kürt halkının talepleri olduğundan şüphelerim var. bu talepler, oligarşik bir yapılanmanın sonucu elit, marjinal bir kesimin kürt halkının genelini etki altına alması ve bu taleplerin ne anlama geldiğini bile anlamayan kürt halkının tamamının talepleri olarak lanse edilmesidir. hala feodal bir yapının egemen olduğu o cağrafyada tüm halkın bilinçli! bir demokrasi talebinden söz etmek komik olur kanımca. pkk ve onun şakşakçılarının bir manüplasyonu olan bu talepler kürt halkını uzun vadede, büyük güçlerin bir piyonu yapmaktan öte bir şey getirmeyecektir. böl-parçala-kolay yönet taktikleri bunlar.
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#12 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 21:10

böl-parçala-kolay yönet taktikleri bunlar.

Geçenlerde Orhun yazıtlarının tam metni elime geçti.İbretle okutum.Oyunlar hala aynı oyunlar,tuzaklar aynı yinede insan düşüyor.Hayretki ne hayret....

#13 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 21:33

rbu ülke senin kadar onların lazın çerkezdir..kimsenin bizlerle kardes olduğunu göstermek gibi bir mecburiyeti olamaz..bu ülke için en az sen kadar onlarda kan döktü M.kemal onlarında Atatürk'üdür...

hadi ayır bizi birbirimizden ayırabilirimisin kac zamandır biribirimize kız alıp vermişiz..aynı halayı cekmişiz aynı takımı tutmuşuz aynı havayı solumuşuz aynı suyu içmisiz aynı türküyü dinlemişiz ayıramazsın birbirimizden onlar sen istesende istemesende inansanda inanmasanda kardeşimiz...bizler aynı ülkenin aynı cofrayanın insanlarıyız..bir pkk yüzünden kürtlerin böyle damgalanmasına sinir oluyorum...

İyi de , ben ''Kürtler bizim kardeşimiz değildir.'' demedim ki . Sadece , kimseyi kendimize zorla kardeş yapma gibi bir derdimiz olmadığını , bizim ile kardeş olduğunu iddia edenlerin , bize kardeş gibi davranmaya mecbur olduğunu söyledim . Benim düşüncem budur . Anlayacağınız , içi doldurulmamış kardeşlik masallarından ve sürekli boynunu bükerek bazı taleplerde bulunan insanlardan bıktım artık . Yoksa kimseyi düşman olarak gördüğümüz yok . Bu mübarek topraklar hepimize yeter de artar bile ...

Bu arada , Kürtlerin İstiklal Savaşı'nda Türk ile omuz omuza çarpıştığı da koca bir yalandır . Bunu , Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesine girip , İstiklal Savaşı'nda Şehit olan yurttaşlarımızın sayısına il il bakarak da öğrenebilirsiniz . Bir bakın bakalım hangi bölgemiz daha çok Şehit vermiş .

Ve son olarak ; kendi fikirlerinizi sunmak için Atatürk'ü aracı olarak kullanmayınız . Yoksa işin içinden çıkamayız . Çünkü Atatürk'ün ''Türkiye Türklerindir'' sözü , sizin söylemlerinizi yalanlar nitelikte ...

Esenlikler dilerim .

Bu mesaj Belligerant tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 07.03.2008 - 21:37

#14 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 21:55

Savaşzamanında kürtler kendi memleketlerinde değilse , İstanbulda iseler ve savaşta şehit oldularsa İstanbul mu yazıyor yoksa doğduğu yer mi yazıyor ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#15 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:01

Varsayımlar üzerinde konuşmayalım lütfen . Ben kaynak gösterdim . :blink:

#16 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:23

Hayır benim anlamadığım doğum yerleri mi yazılmış yoksa göç edipte yaşadığı yer mi yazılmış ?

Yukarıda "Kürtlerin İstiklal Savaşı'nda Türk ile omuz omuza çarpıştığı da koca bir yalandır . Bunu , Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesine girip , İstiklal Savaşı'nda Şehit olan yurttaşlarımızın sayısına il il bakarak da öğrenebilirsiniz . Bir bakın bakalım hangi bölgemiz daha çok Şehit vermiş . " söylediğin bu söze pek inanmadım da..

#17 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:26

İnanmak zorunda değilsin ki zaten . :blink: Benim bildiğim doğum yerleri yazılmış . ::

#18 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:33

Benim dedemgiller boşa savaşmışlar.
Savaşta ölmemişler , Genelkurmay'ın sitesinde adları ve doğduğu yerler yazılmamış diye sayılmıyor baksana savaştıkları.
Ama olsun, bugün savaş olsa dedemgiller yaşasa ben eminim yine alır tüfeği eline gider savaşırlar. Varsın saymasınlar onların savaşta olduklarını.. :blink:

#19 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:37

Senin dedenin boşa savaşmadığına emin olduğum gibi , birilerinin senin deden cephede savaşırken Doğu ve Güney Doğu Anadolu'da isyanlar çıkardığına da eminim . :blink:

#20 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 07.03.2008 - 22:55

Onlar ayrı mevzuu Hacı Amcam. Şu anki mevzuu başka birşey. -ki sen daha farklı bi boyuta getirdin olayı. Bana Kürt bakışı , sana Türk ufku deniyor bu konuda. Anlamadım Türk ufkunun anlamını da neyse. Türklerin ufku geniş olsa şimdi bu halde mi olurduk diyesim geldi.
Kürt bakışından kasıt ne oda önemli. Bazı işe yaramaz Kürtler var onlar pkk'nın gelişmesini istiyor , diğer yandan yine o yörede yaşayan Kürtler'de Türkiye'nin gelişmesini istiyor. Birde arada kalan Kürtler var , pkklıların zorlamasıyla onlara yardım edenler. Onlar şikayette edemiyorlar korkuyorlar ailelerinden birisi ölecek diye. Neyse , her iki tarafada aslında bir tekl şey lazım. Akıl..