İçerik değiştir

- - - - -

Askıda Ekmek

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 8 yanıt verildi

#1 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 14:04

İki senedir beldemizde uygulanan bir kampanya var.< Askıda ekmek>ekmek aldığımız büfede görüyorum şöyle düşünüyorum bunu ihtiyacı olan vatandaşlar mı alıyor yoksa sokaklarda çoluk çocuk insanın yakasına yapısan birşeyler koparmaya çalışan arsız çingeneler mi alıyor diye. Bir gün ekmek alırken içerisi çok kalabalıktı sıranın bana gelmesini bekliyordum kalabalık çekildi bir tane bayan başı önünde kenarda bekliyor satıcıya yaklaştı çok yavaş bir sesle ekmek istedi satıcı verdi aldı çıktı. O kadının o halini hiç unutmuyorum gerçek ihtiyaç sahibi buydu işte istemeye bile çekiniyor zor durumda kalmasa istemezdi.Askıda ekmek panosunu her gördüğümde kadının hali aklıma gelir.
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#2 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 16:06

Henüz, askıda ekmek hikayesini yürütecek kabiliyette değiliz,
Hangi kabiliyetteyiz ?
İhtiyacımızdan fazla ekmek alarak,
Çöpte ekmek kabiliyetindeyiz...............

#3 Eylül

Eylül

Harabenin Meleği

• Dokunulmazlar
  • 10.820 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 16:17

Birşey anladıysam arap olayım sizin oralarda yokmu askıda ekmek
EÐER ÇEKMEZSEN GÜLÜN NAZINI NE DİKENE DOKUN NE GÜLÜ İNCİT

#4 dumrul

dumrul

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.785 Mesaj
  • İlgi Alanları:ilgi alanım konsept

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 16:22

şimdi sizin ora var
bi de bizim ora var
bizim buralar birbirlerine saygısı olmayan ipnelerin çoğunlukta olduğu,alayının ückağıt işiyle uğraştığı
doğru dürüst insanların da olduğu ancak ezik yaşamaya mahkum edilmiş ya da biryerlere getirilmemiş bir yerde bırak askıda ekmek olayını
su veren bulabilirsen ne ala

sizin oralar da komşuluk ilişkisi başkadır,insanların birbirleriyle olan ilişkisi başkadır
sonracıma biri bir eksik yaptımı onu toplumdan dışlamak da kolaydır ya da o kişiyi topluma kazandırmak da kolaydır

bizim burada bir gördüğünü bir daha göremezken bahsettiğin yardımlaşmayı nasıl sağlayacaksın

kimin adam kimin top olduğu belle değil anlayacağın

herkes benim gibi olsa. bak benim rengim belli mesela *drunk
Turkish Rock Legend

#5 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 16:31

çok güzel bir uygulama ya Allah o yardımları yapanlardan razı olsun...gizem kardeş böyle bir şeyi bizimle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim sana ..ben bu olayın askıda kahve olarak isppanyada olduğunu hikaye olarak duymuştum..bizim türkiye de de askıda ekmek varmış bunu duydum gerçekten çok mutlu oldum...neden dersen ben hep şunu düşünmüşümdür bizim atalarımız avrupaya medeniyeti öğretmiş..hoşgörülü olmayı..ve 600 sene 3 kıtada at sürmüş adaleti götürmüş atalarımız ..ve o ispanyadaki askıda kahve olayını duduğumda ne güzel dedim o hikaye ise şöyle bir kişi o kafeye geldiğinde iki kahve isteyip birisi askıda olsun deyip iki kahve parası ödeyip sadece bir kahve içiyor ve kafe sahibi kafesinin camına aldığı para karşılığı bir tane kahve resmi asıyor o da askıda kehve oluyor..başka bir kişi gelip parası yoksa askıda kahve alabilirmiyim diyor ve o kahveyi içince camdaki asılı olan o kahve resimlerinden br tanesi camdan kaldırılıyor....ne kadar güzel dimi kardeşlerim..bizde de askıda ekmek ne güzel..gerçekten çok mutlu oldum paylaştığn için teşekkürler ..demek bizdede böyle bişey varmış gurur duydum...tekrar teşekkürler kardeşim......inşallah bu uygulama tüm türkiyemize yayılır...rabbim fakirlere yardım eden boynu bükükolanları görüpte onlara yardım edenleri dostluğuna kabul eylesin onları sevsin onları sevdirsin mallarının birini bin yapıp hak yolda harcamayı hayır hasant yapmayı herkese ve o kişilere nasip eylesin....
Surda bir gedik açtık; mukaddesmi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yönden esersen es!...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek
orumcekadam2

#6 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 18:21

İyi uygulama ama bir çok yerde yok , umarım uygulayan fırınların sayısı artar...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#7 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 02.10.2007 - 23:35

Birşey anladıysam arap olayım sizin oralarda yokmu askıda ekmek

Burada anlamayacak birşey yok, yinede biraz anlatayım.
İnsanlar ya askıya ekleyecek ekmek kadar paraya kıyamaz cimrilik ederler ya da yerine ulaşmaz endişesiyle buna yanaşmak istemez.
Oysa bizler hergün tonlarca çöpe giden ekmekten bizlerinde katkısının olduğunun farkında değiliz.
Askıda ekmek hikayesini uygulayarak ihtiyaç sahiplerine temiz ekmek yedirerek sevap kazanmak yerine çöpe atarak çöpten ekmek toplayan zavallı insanlara buradan çöp ekmeği yedirme talihsizliğini yaşıyoruz. Dolayısı ile sevap yerine iki kez günah kazanmış oluyoruz birinci ısraf ikincisi sorunlarını gidermek zorunda olduğumuz ihtiyaç sahiplerini bu utanç verici duruma sürüklemek.
Biraz daha anlaşılır oldum mu acaba ?

#8 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2007 - 09:04

Antalya'da hiç denk gelmedim bu duruma ama çok güzel bir uygulama. TC_etveli'nin de dediği gibi, bizde şu an fazla fazla ekmek alıp çöpe atma uygulaması var.
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#9 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.503 Mesaj

Gönderim zamanı 04.10.2007 - 09:08

keşke herkes bu kadar duyarlı olsa ama bide şöyle düşünmek lazım promosyon uğruna erzak dağıltıldığı zaman milletin ne yaptığını herkes bilir.küçüçük çocuklara bile aldırmadan öldüresiye bir kapışma yaşanır.ayılanla bayılanlar olur.çoğu kişide yardıma muhtaç olanlar olmaz.daha çok beleşçiye alışmışlar gelirler.böyle olan bir ülkede askıda ekmek kampamyasını yapmak cesaret ister.neme lazım sonra bu beleşçiler dükkanı basmaya kalkar.emin ol sizin oralarda bunu herkes bilseydi o kadın o ekmeği alamazdı.onun yerine başkaları kapışır ve ekmek zebil ziyan olurdu.fırıncıda lanet edip buna son verirdi.
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum