İçerik değiştir

- - - - -

Domuzları alıp camiye gelin’

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 20 yanıt verildi

#1 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:17

ALMANYA: Köln kentine inşa edilecek olan cami için belediye meclisinden Köln Katedrali’ne 3 kilometre uzaklıktaki işçi mahallesinde bir bölgede inşaat izni alındı. Proje için bir Alman mimarla anlaşıldı. Aşırı sağcı Pro Köln ve Yahudi Alman yazar Ralph Giordano, “Cami, ülkemizin sinsice İslamlaştırılmasının bir ifadesidir” diyerek camiye karşı çıktı. Köln Belediye Başkanı projeyi desteklese de daha iki hafta önce kentte cami karşıtı yürüyüş gerçekleşti. Yapımına sonbaharda başlanacak cami 15 milyon euro’ya mal olacak. 2009’da tamamlanması planlanan caminin minarelerinin boyu 50 metreyi geçecek. İktidardaki Hıristiyan Demokratlar’ın seçim ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi lideri Edmund Stoiber, “ Müslümanlar’a karşı hoşgörülüyüz ama camilerin boyutu kiliselerden büyük olmamalı” diyerek tartışmaya yeni bir boyut kattı.

‘Domuzları alıp camiye gelin’

İTALYA: Bologna kentine inşa edilmesi planlanan camiye en büyük tepkiyi İtalya Senato Başkan yardımcısı Roberto Calderoli gösterdi. Ramazan’ın ilk gününde Müslümanları çileden çıkaracak bir açıklama yaparak, inşaat alanında bir ’domuz günü’organize edeceğini söyledi. Tüm İtalyanlardan domuzlarını alıp caminin yapılacağı araziye gelmelerini ve burayı ’kirletmelerini’isteyen Calderoli, “Ben de domuzumla birlikte orda olacağım. Hatta orada domuz yemeyenleri anlamadığımı göstermek için koca bir tabak dolusu domuz pirzolasını mideme indireceğim” dedi. Aralık 2006’da da Toscana’daki bir cami inşaatına domuz başı atılmıştı.

Londra’da hayali inşaat

İNGİLTERE: Her şey, 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları için başkente inşa edilecek 200 milyon dolarlık bir mega-cami projesine ilişkin spekülasyonların internette yayılmasıyla başladı. Tamamen hayali proje, e-postalar aracılığıyla binlerce İngiliz’e ulaşınca internette cami aleyhinde kampanya başlatıldı. Ardından İngiltere Başbakanlığı’nın resmi sitesine caminin yapımının engellenmesi için bir dilekçe verildi. Kampanya birkaç gün içinde o kadar büyüdü ki tam 300 bin İngiliz dilekçeye imza koydu. Hem başbakanlık hem de Londra Belediyesi bir açıklama yayınlayarak, “Bu dedikodu nasıl yayıldı bilmiyoruz ama Londra’da yeni bir cami yapılmasına yönelik hiçbir plan yok” dedi.

‘Minare yapımı yasaklansın’

İSVİÇRE: İsviçre’de aşırı sağcı iki parti ülkede minare yapımının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Minarelerin ’tehditkar bir gücün sembolü’olduğunu savunan iki parti 100 bin imza toplayabilirse bu teklif referanduma sunulacak.

FRANSA: Fransa’nın Paris’ten sonra en büyük kenti olan Marsilya’da belediye, kentteki Müslümanlar tarafından inşa edilmek istenen cami projesine izin verdi. Ancak aşırı sağcılar Marsilya’da yaşayan her 5 kişiden sadece birinin Müslüman olduğu gerekçesiyle cami projesinin iptali için mahkemeye başvurdu. Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin “200 bin Müslüman’ın yaşadığı kentimizde cami inşaatına izin vermek Cumhuriyet değerlerindendir” dedi.

‘Atina İslam ülkesi olur’

YUNANİSTAN: AB’nin camisiz tek başkenti olan Atina’da cami inşası Arap saçına döndü. Yunan Kilisesi buraya cami inşasına sert bir şekilde karşı çıkıyor. Gerekçesi ise caminin olası proje bölgesinin Atina Havalimanı’nın tam karşısında olması... Kilise, “Uçaktan inenler cami minarelerini görüp burayı İslam ülkesi zanneder” diyor. Ayrıca bölgelerinde cami istemeyen Peania halkı da imza toplayarak projeye karşı çıkıyor.

AVUSTURYA: Avusturya Türk İslam Federasyonu’nun binasını yenileme izni istemesi bile Viyana’da protestolara yol açtı. Aralarında Neo-Naziler’in de bulunduğu 700 kişilik bir grup “Minare istemiyoruz” pankartları açarak yürüyüş yaptı. 200 kişilik Sosyalist grup ise karşı yürüyüş yaparak cami inşasına destek verdi.
Devletin içine düştüğü yok olma tehlikesinin
korkunç derinliğini görmekten aciz olan zavallılar,
elbette ciddi ve hakiki çareyi görmemek için gözlerini yumarlar.

#2 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:29

Ülkemizde her tarafta kiliseleri varken,özgürce dinlerini yaşayabiliyorlarken bu yaptıkları tamda kendilerine yakışır bir davranış olmuş..İslamiyete karşı bu kadar hazımsız olmaları çok normal..Çünkü bizleri kıskanıyorlar *cool ALLAH sonlarını hayır etsin..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#3 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 09:50

ALMANYA

“Cami, ülkemizin sinsice İslamlaştırılmasının bir ifadesidir”

Tam tersi sinsice değil artık camii şerif yapılarak herşeyin açıkça alenen yapılması anlamına gelir. Bu yüzyılda bu işin sinsicesi mi kaldı kardeşim. Tuhaf bir açıklama......

İTALYA

Calderoli, “Ben de domuzumla birlikte orda olacağım."

Calderoli; Domuzunla gelmene gerek yok, kendin yalnızda gelsen en büyük domuzla orada olmuş olursun !......

İNGİLTERE

Her şey, 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları için başkente inşa edilecek 200 milyon dolarlık bir mega-cami projesine ilişkin spekülasyonların internette yayılmasıyla başladı.

Spekülasyonmu bu olimpiyat oyunlarına katılacak binlerce müslüman namazlarını nerelerde kılacaklar. Anlaşılan Londrada 2012 yılında her yer mescidlere dönüşecek.

İSVİÇRE
Minarelerin ’tehditkar bir gücün sembolü’olduğu
Yok canım itiraf edin, o minarelerin uçları sivri korkuyoruz birgün gözümüze batar da kör oluruz korkumuz bu...

FRANSA

Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin “200 bin Müslüman’ın yaşadığı kentimizde cami inşaatına izin vermek Cumhuriyet değerlerindendir”

İşte gerçek laiklik anlayışı, Belediye Başkanını tebrik etmek gerekiyor. Bu uygulama diğer antilaik uygulamalarıyla gündeme gelen ülkelere örnek olur temennisiyle.

YUNANİSTAN

“Uçaktan inenler cami minarelerini görüp burayı İslam ülkesi zanneder” diyor

İşte yine minare rahatsızlığı, görenler islam ülkesi zannedermiş ! Lan korkmayın uçaktan inenler sizleri görünce yanıldıklarını anlarlar...

AVUSTURYA

700 kişilik bir grup “Minare istemiyoruz” pankartları açarak yürüyüş yaptı.

Çok küçük bir grup karşı çıkmış, dikkate alıp Avusturya'yı bu listeye eklememek lazımdı orada müslümanlar camilerini yapı ibadetlerini çok rahat yapabiliyorlar.....

Bu manzara Avrupanın her noktasında şehadet parmağı gibi camii minarelerinin semalara yükseleceğinin karinesidir. Bir müslüman olarak bu yazılanlardan ve yazılanlara yorum yazmaktan sonsuz keyif aldım..
Ekleyen arkadaşıma teşekkür ediyorum...*cool

#4 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 10:01

İTALYA
ALINTI
Calderoli, “Ben de domuzumla birlikte orda olacağım."

Calderoli; Domuzunla gelmene gerek yok, kendin yalnızda gelsen en büyük domuzla orada olmuş olursun !......
bu iyi bir yorumdu..

ben tşk ederim...

Müslüman ibadethanelerinden bu denli korkmalarına çok güldüm...

bilmezlermi ki gerek bile yoktur bir ibadet haneye bizim evlerimiz bile ibadet hanemizdir..5 vakit...

#5 ecehan

ecehan

çok da fifi *böö

• Dokunulmazlar
  • 13.431 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 10:12

TC_etveli, yorumlarına bayıldım *cool
Gönderilen Resim asaletini sevdiğim

#6 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 10:19

Ecehan,
Teşekkür ederim, ÖM den 90 derecelik limon kolonyası gönderdim...

Bu mesaj suustuneyaziyazmak tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.09.2007 - 10:20

#7 orumcekadam2

orumcekadam2

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 4.836 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 11:24

lasrocas bu konuya değindiğin için TC etveli seninde güzel yorumlar yaptığın için teşekkürler senden de ancak bu kadar güel yorum beklenirdi gerçekten harika yorumlar...harikasın abi........özellikle minare yorumları...... *zong *saksak *saksak

Bu mesaj orumcekadam2 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 26.09.2007 - 11:24

Surda bir gedik açtık; mukaddesmi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar,artık ne yönden esersen es!...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek
orumcekadam2

#8 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 19:36

TC etveli nin yorumları üzerin yazılacak pek bişey kalmamış... Gümbür, günbür geliyoruz...Yerli işbirlikciler de duysun...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#9 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 19:51

Gümbür gümbür geliyoruzdan kasıt ?
Yapılana elbette ders vermek lazım ama kötü sözle mi yapacağız onlar gibi ? Karikatür krizinde olsun bu tür olaylarda olsun ne yazıkki Müslüman toplumlar ( ülkeler ) birlik olamıyorlar. Bu hep böyle süregelmiştir.

"Yok canım itiraf edin, o minarelerin uçları sivri korkuyoruz birgün gözümüze batar da kör oluruz korkumuz bu..."

Bu cümlede hiç hoş gitmemiş doğrusu.
O adamlar bunu düşünmezler ki , onların dileği hiçbir yerde camii olmaması. Minaresinde sorun yok , camiinin içindeki ibadette gözleri..

Değişiklikler Kaydedildi...

#10 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 20:20

Bence buraya bunların konulmaması gerekirdi... Zira İtanbul'un göbeğine yeni bir kilise açılacak olsa sultan ahmeti gölgede bırakacak ihtişamda bizlerde tepki göstermezmiyiz???

Her dinde her ülkede bu tür şeyler olabilir bence çokta önemli değil...

kolay gelsin...

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i

#11 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 20:42

İhtiyaç varsa açılır... ama aynı ihtiyaçtan bir cami dikeyim desen bazı kesimler hop oturur hop kalkar...

#12 _KajmeraN_

_KajmeraN_

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 20:46

E bence çok normal bu... Herkes kendi inancı dışındakileri dışladığı için bunlar alağan şeyler bence.. Zaten ihtiyaç varsa ne olursa olsun açılır *heyo

Kolay gelsin...

BİTTİ!

CAN_i

#13 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 21:06

İstanbulun göbeği demişsin ya; bende, camiyi ihtiyaç olsa istanbulda bir meydana diktirirler mi? dedim...Adamlar kendi inanışlarını savunuyorlar diyorsunuz, tamam.... ya bizimkiler...Burda cami istemiyoruz diyen ve bizde müslümanız diyenleri de gördük...

#14 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 21:25

Ben oldum olası , camii yapımına karşıyımdır . Allah rızası için bir şey yapmak istiyorsan , git okul yaptır . İnan daha çok sevaba girersin . Türkiye'de hala daha , 60-65 kişilik sınıflarda eğitim vermeye çalışan okullarımız var maalesef . Doğu ve Güney Doğu Anadolu'nun durumu zaten ortada . Buna karşılık Türkiye'de , bir sürü içi boş camii var . Vakit namazlarında , hangi caminin tıklım tıklım dolu olduğu görülmüş ? Biz önce okul yaptıralım , sonra elimizdeki camileri dolduralım , ihtiyaç olursa da , yeni camilerin yapımı için talepte bulunalım .

#15 _KajmeraN_

_KajmeraN_

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 21:28

ihtimaller_dahilinde *heyo

*böö

BİTTİ!

CAN_i

#16 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 23:14

“Müminler camilerde sudaki balıklar gibidir, orada hayat bulur çıkmak istemezler. Münafıklar ise camide kafesteki kuşlar gibidir biran önce çıkmak için can atarlar.”
Hz.Muhammed (S.A.V)

Bu cümlede hiç hoş gitmemiş doğrusu.
O adamlar bunu düşünmezler ki , onların dileği hiçbir yerde camii olmaması. Minaresinde sorun yok , camiinin içindeki ibadette gözleri..

Minareleri caminin içerisindeki müminler yaptırır.
Camiler Kâbe'nin şubesi, beldenin kalbi, şehirlerin şahadetidir. Minareler de caminin bir tamamlayıcısı, şahadet getiren bir parmak gibi göğe uzanır. Camiye hayır ! diye yürüyenler, aslında İslâm'a hayır ! demiş oluyorlar. İnançsız insanlar en çok minarelerden rahatsız olurlar. Hani birisinin gözüne çöp kaçar rahatsızlık duyar ya minarelerde o insanların gözünde aynı rahatsızlığı verir. Her minare gözlerine çarptığında gözlerine çöp kaçmışçasına rahatsızlık duyarlar. Bunu anlatmaya çalıştım. Eklenen yazı dikkatlice okunursa asıl rahatsızlık da minarelerde…

Yapılana elbette ders vermek lazım ama kötü sözle mi yapacağız onlar gibi ? Karikatür krizinde olsun bu tür olaylarda olsun ne yazıkki Müslüman toplumlar ( ülkeler ) birlik olamıyorlar. Bu hep böyle süregelmiştir.

Bu yorumda da yine elma ve armut karıştırılmış, kimse durup dururken adamların dini veya diğer kutsallarına onların yaptığı çirkeflikler gibi hakarette bulunmamış bunu kimsede tasvip etmez zaten, onların hakaretine haklı birer tepkiydi benim yaptığım..

Bence buraya bunların konulmaması gerekirdi... Zira İtanbul'un göbeğine yeni bir kilise açılacak olsa sultan ahmeti gölgede bırakacak ihtişamda bizlerde tepki göstermezmiyiz???
Her dinde her ülkede bu tür şeyler olabilir bence çokta önemli değil...

Size göre önemli olmaya bilir ama birinci öncelikleri arasında orada yapılan camiler olan milyonlarca Müslüman var özelliklede gurbetçi Müslümanlar için oraların onlar için önemini birazdan yazacağım.
Gayri Müslimlerin Osmanlının en ihtişamlı dönemlerinde dahi daha önce yapılmış olan ve o dönemde yapılan ibadethaneleri görmeni isterdim görüp bilseydin o dönemlerde inanca saygının ne boyutta olduğunu azıcıkta olsa anlardın ve bu yorumu oraya eklemeye parmakların varmazdı.
Bitlis’te, Erzurum’da, Van’da, Trabzon’da, Siirt’e, Tunceli’de ve birçok ilde görkemli kiliselerin halen daha varlığını koruması bunun en çarpıcı örneğidir.
İhtimaller dahilinde,
Sizin yorumunuza gelince, yazdıklarınızın

Ben oldum olası , camii yapımına karşıyımdır

bu kısmı hariç diğer yerlerine katılmamak elde değil, yalnız konumuzla bir alakası yok. Biz Avrupa’da yapılacak olan camilerden bahsediyoruz kuvvetle muhtemel bu durum gözünüzden kaçmış. Camiler Avrupa’da ki gurbetçilerimiz için sadece salt namaz kılınan yer değil birer eğitim , kültür, yardımlaşma ve dayanışma kurumları olarak işlevsellik kazanmışlardır. Kaldı ki Ülkemizde dahi camiler bugün terminolojilerindeki fonksiyonerliği muhafaza ederek büyük bir sevdayla geliştirilirse eskiden olduğu gibi hem ibadet yeri olurlar, hem eğitim yeri, hem de sosyal birer kurum oluverirler. Ama önce camiyi içindeki ibadeti ve bunun sevdası için yüce Yaratıcıyı sevmek hem de çok sevmek lazım…

#17 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 26.09.2007 - 23:31

Değerli TC_etveli ;

Ben bahsettiğim nedenlerden ötürü , camii yapımına karşı olduğumu belirttim . Yoksa kim istemez , her sokakta , her vakit cemaati ile dolup taşan bir caminin olmasını ve günün beş vakti bangır bangır ezan okunmasını ?

İstanbulun göbeği demişsin ya; bende, camiyi ihtiyaç olsa istanbulda bir meydana diktirirler mi? dedim...Adamlar kendi inanışlarını savunuyorlar diyorsunuz, tamam.... ya bizimkiler...Burda cami istemiyoruz diyen ve bizde müslümanız diyenleri de gördük...

Ayrıca ben , kılıç arkadaşımızın yazdıklarına binaen böyle bir yorumda bulundum , hatırlatmak isterim .

Avrupalının yaptıklarına gelince de , alışkın olduğumuz bir durum olduğu için yorum yapma gereği duymadım .

#18 flame

flame

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.503 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2007 - 09:27

bide demorasiden bahsediyolar istanbulda her sene ayinler yapıyolar sesimiz çıkmıyor onların yaptığına bak

ama hakvermek lazım türkler heryerde bide camiler yayılırsa türkler dünyaya egemen olacak

bide 1. dünya ülkesiyiz diyolar biz ozaman kendimizi aşmışız şu hale bak
sabah öle akşam elimizde biralar
sallana sallana alsancaktan aşağı
bir konakta karşıyakada
ben o yari arar dururum

#19 lasrocas

lasrocas

SaKLıMdASıN

• Dokunulmazlar
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2007 - 10:21

Valla istanbulu bilmem ama öyle şehrin orta göbeginde koca koca kiliselerin olduğunu biliyorum..yani hatta camiden çok kilisinenin oldugu şehirler biliyorum...bk mardin şanlıurfa vs şimdi söz konusu dinse biz kafi derecede sağduyulu yaklaşmışız nerdeyse tüm şehir ve ilçelerimizde kilise haham hatta budist tapınakları bile var..Avrupa kirli yüzünü birkez daha göstermiş..tamam cami yapılmasına karşısınız anladık...ama camiye hakaret eder domuzları işin içine katarsanız işte orda bir durrr bakalım denilmeli...yani biz nekadar sesiz kalırsak okadar gözümüze çomak sokan olur...

#20 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 27.09.2007 - 13:33

Cami yapımına karşı olan arkadaşım...Diyorsunuzki hangi cami dolu; İstanbul cami yönüyle en zengin şehirlerimizden birisidir, Bir cuma günü yolunuz cami ye düşerse bakın bakalım yer bulabilecekmisiniz yoksa yollara taşan hasırlarda mı namaz kılacaksınız...

Camileri sadece namaz kılınan mekanlar haline getiren, insan hayatından uzaklaştışmak için elinden geleni yapan politikalar utansın...Camiler müslümanların kültür merkezleridir,paylaşım yerleridir...