İçerik değiştir

Kemalizm Sol'mudur?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 42 yanıt verildi

Anket: Kemalizm Sol'mudur? (19 üye oy kullandı)

Kemalizm Sol'mudur?

1. Sol'dur (4 oy [21.05%])

Oyların yüzdesi: 21.05%

2. Sağ'dır (1 oy [5.26%])

Oyların yüzdesi: 5.26%

3. İkisi de değildir (14 oy [73.68%])

Oyların yüzdesi: 73.68%

Oy Ver Ziyaretçiler oy veremez

#1 Canan

Canan

diyalog değil,monolog..

• Üyeler
  • 5.591 Mesaj
  • İlgi Alanları:...

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 16:56

Bu tartışmaya rastladım bi site'de, harabe Halkı'nın düşüncelerini merak ettim.
2 metre bez
2 kürek kum
var mı ötesi?

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 17:00

Kemalizm, Atatürk'ün ortaya koyduğu eylemler ve belirttiği düşüncelere bir ideoloji olarak kendisi tarafından verilen bir isimdir.

Atatürk'ün düşüncelerini doğru algıladıktan sonra herkes Kemalisttir diye düşünüyorum. Kemalizm sağ veya sol diye ayırt edilmemeli diyerek uzaklaşmayı uygun görüyorum.

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 17:00

ne soldur ne sağdır . Hem her ikisi birdendir hem hiç biri.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#4 abidik

abidik

Buranın müptelasıdır

• Üyeler
  • 3.464 Mesaj
  • İlgi Alanları:ömer,şems,yunus

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 17:07

ikiside deildir
gezinen bir gölgedir hayat,
gariban bir aktör bir ileri bir geri saatini doldurur.
ve sonra duyulmaz olur sesi,
bir masaldır gürültücü bir salağın anlattığı,
ki yoktur hiç bir anlamı .

#5 bladerunner

bladerunner

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 98 Mesaj
  • İlgi Alanları:sinema,fotoğraf,tarih,müzik,siyaset

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 17:08

ne soldur ne sağdır . Hem her ikisi birdendir hem hiç biri.

+1...
"all those moments will be lost in time, like tears in rain..."

#6 fullblack

fullblack

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 189 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 17:45

Kemalizmin yaptığı devrimler ve başlattığı isyan harekati hiçbir sağcının geçmişinde yoktur.

Kendinden ö nceki diğer ideolojilerle kıyaslanması anlamında önerdiği ekonomik siyasi sistem ve Çağdaşlık ölçütüne sahip Devrimci niteliği nedeniyle SOL'dur..

Turkiye de siniflar Ata nin kurdugu fabrikalardadir. Koyludur; Onu da milletin efendisi olarak adlandirmistir.

Antiemperyalist tutumuyla SOL'dur

#7 kılıç

kılıç

Sadece KILIÇ...

• Üyeler
  • 11.484 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 19:10

Rüzgar sağdan eserse sağ ,soldan eserse soldur,Herkes genelde işini kılıfına uydurmak için kullanır, çünkü ondan destek alırsa karşıdakinin söz hakkı kalmaz.Anlaşılamadığı ve tabu olarak kaldığı sürecede böyle devam edecektir...
Bir gün daha geçti ve biz biraz daha yaklaştık;Bizden hiç uzak olmayan ölüme...

#8 suustuneyaziyazmak

suustuneyaziyazmak

Sadık bir ziyaretçidir

• Yasaklılar
  • 1.033 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 19:40

Böyle bir anket aslında ideokratik bir yaklaşımın kemalizmi kullanması anlamını taşımaktadır. Bu ideokrat sağcıda olsa solcuda olsa fark etmez bence tek amaç kemalizmi alet etmek gibi bir art niyetin tecellisidir. Kemalizmin tek bir klavuzu vardır o da bilimdir. Bilimle entegre olmuş bir Kemalizm düşüncesi neticede bir çağcıllaşma biçimini doğurmuştur. Meydana gelen bu doğum ise bilimin yaşama uygulanmasının kaçınılmaz gerçeğidir. Dolayısıyla Kemalizmin doğasında sürekli bilim ve çağcıllaşma vardır. Öyleyse geçmişe bakarak geleceğğin keşif anahtarlarını sunan, sağcılık ve solculuk gibi ideokratik düşüncelerin değil, bilimin ve çağcıllaşmanın sembolü olan Kemalizm; kendisinden başka görüşlere katlanamayan ideolojik algılarla, dayatmalarla güdükleştirilemez. Ve yine Kemalizm cumhuriyetle birlikte özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı demokrasiye doğru ilerleyen bir maraton koşucusudur durdurulamaz. Anti demokratik yöntemlerle her seferinde özürlü bir demokrasi meydana getirmek için ideokratik düşüncelerine yenik düşenler Kemalizme dolayısı ile Atatürk’ün manevi hatırasına en büyük saygısızlığı yapmışlardır. Yine sağcı veya solcu ideokratların Atatürk’ü veya kemalizmi kullanarak Atatürk sağcıydı veya Atatürk solcuydu diye nitelendirme talsizliğini sergileyenler (Talihsizlik yerine daha ağır kelime seçecektim yalnız sitede bazı arkadaşların umarım bilmeden aynı talihsizliği sergilediğinden o ağır kelimeyi sansürlüyorum.) aynı şekilde Gazi’nin manevi hatırasına saygısızlık gafletine düşmektedirler.
Bu düşüncelerle ben bu ankete katılmadığımı ve oy kullanmadığımı belirtmek istiyorum.

#9 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 19:54

ve başlattığı isyan harekati

İsyan mı? *saksak
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#10 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:10

Kemalizm = Tek parti ideolojisi = Atatürk ün ilkeleri oda eşittir CHP demek..

CHP ne kadar sol ise Kemalizm de o kadar sol dur. : P

Chp nin sol olmadığı kesin olmakla birlikte sağ da olamayacağına göre bana ikiside değildiri işaretlemek kaldı..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#11 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:20

Kemalizm chp ile bağdaştırman hem ilginç hemde düşündürücü geldi bana sen Atatürkün ağzından Kemalizm için sol yada sağ giye bir duydun mu ?

Bu mesaj Ysf tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.08.2007 - 20:20

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#12 fullblack

fullblack

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 189 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:26

1919’da Samsun’da karaya ayak basıp Amasya’ya geçerken Havza’da karşılaştığı bir Sovyet subayıyla söyleşisinde ortaya koyar. Sovyet subayının ne yapmayı amaçlıyorsunuz sorusuna karşılık olarak, bizim hedefimiz devlet sosyalizmidir demiştir. Ama, bu konu, bu söyleşiyle sınırlı kalmamıştır. Atatürk, daha sonra 1930’da Reşat Kaynar’la söyleşisinde de devlet sosyalizmi kurmayı hedeflediklerini tekrarlamıştır.

#13 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:26

Bakınız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk , kendi dünya görüşünü nasıl tanımlamış ;

"Ben bir Türk milliyetçisiyim, böyle doğdum, böyle öleceğim". "Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Ama biz öyle milliyetçiyiz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz". "Türkçülük bir bayrak gibidir; tıpkı Türk bayrağı gibi. Bu bayrağı vatanın her köşesinde durmadan dalgalandırmak her Türk'ün ilk ve milli vazifesidir".

Anlayacağınız Kemalizm , ne sağ'dır , ne de sol'dur . Kemalizm , Türk Milliyetçiliği'dir .

#14 fullblack

fullblack

Zaman buldukça takılır

• Üyeler
  • 189 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:30

Ötüken

Anlayacağınız Kemalizm , ne sağ'dır , ne de sol'dur . Kemalizm , Türk Milliyetçiliği'dir .

Türk milliyetçiliği Antiemperyalist ve anti faşist bir milliyetçiliktir.

22 Ekim 1920’de Çiçerin’e yazdığı mektupta şu sözleriyle işaret etmektedir:

“Bir yandan batının işçi sınıfı öte yandan Asya ve Afrika’nın köleleştirilmiş halkları, milletlerarası sermayenin, kendilerini yıkmak ve efendilerine çıkar sağlamak için köle durumuna getirmek istediğini anladığı ve sömürge politikasının işlediği suç, dünya işçilerince kavrandığı gün burjuvazinin gücü sona erecektir. Ben buna inanıyorum.”

#15 Poseidon

Poseidon

Tarih Muhabiri

• Dokunulmazlar
  • 2.810 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:32

Kemalizm sadece Türk Ulusuna has bir ideolojidir... Mustafa Kemal Atatürk'ün ana ilkelerinden oluşan bu ideolojinin temelinde 6 ilke vardır...

Laiklik, İnkilapçılık,Milliyetçilik,Devletçilik,Cumhuriyetçilik, Halkçılık...

Şu 6 ilkeye baktığımızda Sol düşünceden ve Sağ düşünceden bir sentez oluştuğu görülür....

Kemalizm Türk ulusunun çağdaşlaşma ideolojisidir... Ve tek parti tekelinde değildir...

Bugün kü Chp Atatürk'ün kurduğu Chp değildir... Atatürk'ün Chp'si 1980 Darbesinde kapatılmıştır...

Bu günün Türkiyesi'nde neredeyse herkesin kafasında şu vardır; Atatürk'ün mirasının sadece bir zümre ya da bir parti tekelinde olduğu...

Oysa ki; Atatürk bizzat bunun önüne geçmek için Chp'ye karşılık Serbest Cumhuriyet Fırkasın'ı kurdurmuştur... Yani bu ilkelerin Türk halkının ortak paydası olması için çalışılmıştır..

Yani Atatürk'ün bizzati yaptığı ortadayken bu ideolojinin bir tek parti ideolojisi olarak nitelendirilmesi çelişkili bir yaklaşımdır...
Galata Kulesi'nin aklı olsaydı, Kız Kulesi'ne evlenme teklif ederdi...

#16 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:38

kemalizm için tam anlamıyla bir ideoloji diyebilir miyiz?

kemalizm anti-emperyalisttir ama sosyalizmdeki gibi tekelci bir ekonomi politikasını savunmaz,devletçiliği sert değildir,karma ekonomi dediğimiz önemli noktaları devlet tekelinde tutan ama diğer taraftan da özel teşebbüse destek veren sistemi benimser. devrimci niteliği vardır ve ideolojik anlamına göre muhafazakar ( durağan-değişime kapalı) değildir.

ülkemizdeki sağ-sol ayrımına göre değil de dünyadaki fikir akımları ölçütünde değerlendirelim... soruyu ilk gördüğümde sağı solu olmaz kemalizmin demek geldi içimden ama, ideolojik doktrinlerine göre düşününce sağı solu var gibi görünüyor.

sağ-sol kavramı ilk olarak Fransız meclisinde muhafazakarlara karşı çıkan bir grup devrimcinin meclisin sol tarafındaki sandalyelere oturmasıyla ortaya çıkmıştır. yani sağ kavramı muhafazakar bu anlamda daha gerici ve kapitala dayalı bir fikri karşılar, ayrıca da sağ fikir akımlarında durağanlığında etkisiyle devrimci eğilimler görülmez. bu anlamda kemalizm sol'dur. çünkü devrimci ve ilerici bir karakteri vardır...

ama yanlış anlaşılmasın bu ne CHP yi savunmaktır ne de sosyalist bir fikirdir.
Türkiye'yi tenzih ederek genel yazmaya çalıştım.

#17 Arjantin Cad.-ANKARA

Arjantin Cad.-ANKARA

Sırdan öte ne var ki

• Üyeler
  • 18.713 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:55

bu genel bişe mi olmuş sizce?

Her yanda güz sancısı öpüşmeler var ama nedense hepsi yarım...

#18 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:57

hı hı genel bişey oldu
chp li değilim
marksist de değilim
sağcı da değilim
kemalistim
oldu mu?
böyle açıklamak işime geldi :icecream:

#19 Can Ka No Rey

Can Ka No Rey

Burası olmadan yaşayamaz

• Yöneticiler
  • 9.354 Mesaj

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 20:59

fullblack ;

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı mektuptaki bu sözler , Kemalizm'in '' Sol '' olduğu anlamına gelmez .

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk , Millet ve Milliyetçilik kavramlarını red eden , Marksizm ve Komünizm gibi sınıfçı sistemlerin karşısında olmuştur . Bu karşıtlığını da , şu sözler ile belirtmiştir ;

"Komünizm içtimai bir meseledir. Memleketimizin hali, memleketimizin içtimai şeraiti, dini ve milli ananelerinin kuvvetli, Rusya'daki komünizmin bizce tatbikine müsait olmadığı kanaatini teyit eder bir mahiyettedir."

Ayrıca Çiçerin , İstiklal Savaşı yıllarında Türk köylüsüne , Komünist olmayan Türk idarecilere karşı çıkmalarını tavsiye ederek , Türk Hareketine karşı olan düşüncelerini açığa vurmuştur . Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Çiçerin'e yazdığı bu mektup , politik bir mektuptan öte bir şey değildir .

"Biz ne bolşeviğiz ne de komünist;ne biri ne diğeri olamayız.
Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız."

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

Bu mesaj Ötüken tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 21.08.2007 - 21:33

#20 katharsis

katharsis

Burası ona huzur verir

• Üyeler
  • 268 Mesaj
  • İlgi Alanları:satranç,

Gönderim zamanı 21.08.2007 - 22:04

hükümetin ve akp iktidarının asla benimsemediği, sindiremediği ve yıkmayı planladığı ideolojidir.