İçerik değiştir

- - - - -

Haftalık

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 28 yanıt verildi

#21 JoHoR

JoHoR

Approved

• Üyeler
  • 808 Mesaj
  • İlgi Alanları:İllustrasyon, Sinema, Astroloji, Felsefe Tarihi, Siyaset.

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 23:51

Ortaokulda türkçe derslerinde kompozisyon yazmak hoşuma giderdi. Genelde giriş bölümleri hep " İnsanoğlu varolduğundan beri" diye başlardı.
Lisede tarih ve edebiyat dersi alanlar içinde şanslı sayarım kendimi. Harika hocalarım vardı. Tarih hocam nerdeyse olayları film gibi anlatırdı. Edebiyat dersinde de filmleri şiiri kitapları gerçekten tartıştığımız dersler işlerdik.
İki hocamdan da memnun kaldım. Umarım onlar da benden memnun kalmışlardır. *zong

Salih Gönüller

#22 IssIz

IssIz

Dağ Dikeni

• Üyeler
  • 11.239 Mesaj
  • İlgi Alanları:ohoo bi sürü..kitap şeetmek,gesmek,uçmak, uçarken atlamak...bi de musiki dinlemek...

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 00:02

maalesef bütün sınıfın kompozisyon ödevlerini yazmak gibi bi zalaklığım vardı o yıllarda... :mad1: ama hoca anlardı nasıl oluyorduysa... *zong bi seferinde gerilim türü bi öykü yazmıştım yıllık ödev için..hocanın kılları tiken tiken olmuş da bana ben yazmadım sanaraktan 10 üzerinden 8 fermişti heç unutmam...kendim yazdığımı söyleyince bıyıkları ağzına kaçmıştı şaşkınlıktan... :bale:

seferdim galiba hocayı,yok lem sefmesdim pek..karamsar şeyler yazıyos diye kırardı hep bi puenimi..şimdiki halimi görse düşer bayılır kafasını sert zemine vurardı eminim.... *zong

neese...o beni sefer miydi bilmem ama lisenin bütün kısları ona aşıktı nedense..ben de onun dolabına kalp çisen öğrencileri takip edip şikayet etmekle görefliydim...hoca beni kız takımından saymamış olsa gerek... *zong

özetle tek iyi dersim türkçe şeysiydi,belli olduğu üzre.. *zong

Alıp başını gitmek istersin.

Bilmediğin, bilinmediğin,

Çözmediğin, çözülmediğin bir denkleme...

Biraz ürkek düşünürsün...

Biraz kekeme....

'Üstüme gelme hayat!

Bundan sana ne...? ! '

Kekemeliğin korkularındandır...

Giderken bile; gidene değil de

Geride kalana aklın takılır...

Bir yanına yatarsın ' git.. ' der

bir yanın ' kalmalısın... '

Geceleri hep uykusuz kalırsın...

Ayağına pranga olur tüm düşündüklerin...

Gitmeden daha

Sen; gider gider gelirsin...

' Üstüme gelme hayat....

beni bilirsin....'

Kaldığın bu yerde

Harcadığın yılların gelir aklına...

Bir bir sayarsın...

Toplarsın, çarparsın,

Böler, çıkarırsın...

Bakkal defteri kadar kalın...

Bakkal defteri kadar karmaşa...

İçinden bin bir küfür

' Sümme haşa...! Sümme haşa...! '

Farkedersin ki hayatı

Arka sokaklarda dolanarak yaşarsın...

Kabarmış hesabından kaçarsın...

' Üstüme gelme hayat...!

Daha neyi alacaksın..? ! '

Hep sevmişsindir aslında...

Hep ama hep sevmişsindir...

Birini sevmişsindir sonra...

Sonra birini daha...

Birini daha...

Daha....! ?

Her gelip geçen gemiye aşık olmuşsundur..

Gemiler gitmiş

Sen yorulmuşsundur...

' Üstüme gelme hayat....!

Gemi olmuş musundur..? '

Kocaman bir mahalleden

Daracık bir sokağa.

Sokaktan ufacık bir eve

Evden odaya....

Yağlarından tiksinir gibi

Kurtulmak ister gibi

Kapatmışsındır kalabalıklara kendini...

Gitgide yanlız kalmışsındır...

Yalın yaşanan gecelerde

Gitmekle kalmak arasında dolanırken...

Beynine bir silah gibi dayamışsındır korkularını...

Yalnız...Korkak...Kekeme....

' Üstüme gelme hayat...!

Kıyarım kendime....!
'

#23 ArGuS

ArGuS

๑۩۞۩๑Kime ne...

• Üyeler
  • 6.416 Mesaj
  • İlgi Alanları:2d, 3d görsel tasarımlar...

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 01:26

Orta okul dönemi Türkçe dersleri (liseye geçip edebiyet kelimesine terfi etmeyi ne kadar çok isterdim o zamanlar ) normal bir öğrenci nasıl sa öyledim taki öğretmenimiz değişene kadar; öğretmen değişince özellikle kompoziyon sınavlarını sevmemeye başladım ( e oda sınav kağıtları mı sınıfa okumasaydı )
Lise dönemin de ise Edebiyattan öyk geldi; her dönem dersler değişirdi ve her dönem edebiyattın farklı bir versiyonu ile karşılaşırdım, Edebiyat, Türk Dili Edebiyatı , Genel Türk dili ve şu an aklıma gelmeyen bir tane daha bunların 1, 2, 3, 4 diye sıralanınca...
Son kompozisyon sınavım da dönem sonuydu ve benim dışımdaki herkes sınava girmiş ( dersten kaytardığım günlerden birin de meğer sınav varmış :)). hoca sınav sonuçlarını okumaya başlayınca şok olmuştum. Ekşın grubunda olmama rağmen öğretmenlerce dinlenen biridim ki hocayı ikna ederek o anda sınava başladım :)
Sonuç mu birinci ders kompozisyonu yazdım; ikinci ders hoca kürsüsün de yazı yı okurken neden bu kadar sabırlı olduğumu (uzun hikaye) anladığını yüzünden okuyabiliyordum (100 üzerinden 2 puanı neden kırdığını sormadım).

Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan insan, yanlışı yapan kadar suçludur.

<!--aimg-->Gönderilen Resim<!--Resize_Images_Hint_Text--><!--/aimg-->

#24 Edys

Edys

....

• Dokunulmazlar
  • 16.109 Mesaj
  • İlgi Alanları:FENERBAHÇE

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 02:57

lise yıllarında edebiyatı severdim.. böyle şiirler okumak falan ilgimi çekiyordu.. hiç şair olcam demedim.. veya edebiyatçı gibi gezinmedim.. ama hep zevk aldım o dersten..
edebiyat hocamız biraz kırıktı ( nonoş kılıklı yani ) :fight4: çok enteresan anlatırdı dersi... ama onun böyle değişik anlatmasıyla ders daha iyi kalıyordu aklımda enteresan yani *zong

haa şu an edebiyatı seviyormuyum..seviyorum sevmiyorum meselesi değil de, fazla ilgilenmiyorum açıkçası .. ilgilenmediğim bişi hakkında da detaylı yorumlar yapamıyorum.. herkese saygılar sunarım..

fa ülü me faülü *böö

#25 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj
  • İlgi Alanları:okumak&yazmak

Gönderim zamanı 14.04.2007 - 09:18

Batılı milletlerin edebiyatı(Yunan, Alman, İngiliz, Fransız edebiyatı) ile Türk edebiyatı arasında gördüğünüz benzerlikler ya da farklılıklar nelerdir?
geldin.buldun...Gönderilen Resim...sevdim.güldüm...

#26 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 07.05.2007 - 22:18

*fiuv

Yazılarını en çok beğendiğiniz edip kimdir ve neden ?

#27 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 07.05.2007 - 22:40

Bizim edebiyatımızla Batı edebiyatı arasındaki en önemli farkı,şiir ile düz yazı arasındaki fark olarak görüyorum.Bizim yüz yıllık geleneğimizdir şiir,duygu ve düşüncelerimiz geçmiş yüz yıllarda en çok bu yazı şekli ile anlattık.Bu sebebten şiirde daha ileri bir toplumuz, bu toplumlara göre.Binbir çeşit kuralımız,kafiyemiz,uyumumuz vardır şiirde.Şiirin diğer toplumlarda olduğunun aksine biz sadece kelimesel anlamına değil biçimsel uyumuna da bakılır.Halk edebiyatımızda daha sade olmakla birlikte,divan edebiyatında daha ağır bir dille kullanılmış ama sonuçta her halk kesimin de kullanılmıştır.Düz yazıya gelirsek batı toplumunun bu konuda bizden daha ileri olduğunu söylemek mümkün.Zaten düz ve halkın anlayacağı dilde yazı yazılmasının Şinasi yle geldiğini düşünürsek çokta uzun bir geçmişi olduğunu iddia edemeyiz.Roman,makale geleneğinin gelecek yıllarda toplulmumuzda daha çok yeer edeceğine inanıyorum.Gidişat insanlarımızın artık şiirden ziyade düz yazıyı tercih ettiğinide gözler önüne sermektedir.Önceden olduğu gibi bir çok şiir ve şair yerine artık romanları,denemeleri tercih ediyoruz.Bu da küreselleşmenin getirisi diye düşünüyorum.Şiir dil değiştirdiğinde anlamını ve görsel güzelliğini yitirirken düz yazı ona göre ifadesini daha fazla korumaktadır.
Edebiyatlar arasındaki en önemli farkı ben bu iki yazı türünde görüyorum naçizane fikrimdir.
Kaktüsegidennot:kusura bakma biraz geç bir cevap oldu *fiuv

Gönderilen Resim

YARINA SESİMİN YANKISI KALIR...

Hoşçakalın.

#28 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 07.05.2007 - 23:21

teşekkürler Lavinia.. :: 3 hafta soru sormadım cevap almak için ama burası gölgede kalıyor sanırım :icecream:

haftanın sorusu: Yazılarını en beğendiğiniz edip kimdir ve neden?

#29 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 07.05.2007 - 23:43

Ben başlayayım bari :banghead:

Eskilerden Mehmet Kaplan ve Yahya Kemal derim.Beğenilen isimleri çoğaltmak mümkün, lakin, bu şahısların eserlerinde gördüğüm ,dilin kullanım becerisi, düşünce ufku ve amacı iyi bilmelerinden kaynaklanan özgüvendir..Bunların yanısıra Yahya Kemal gerek hayatıyla, gerek düşünce tarzıyla, gerek kelimeleri kullanımıyla beni en çok etkileyen isimdir.. onun yaşamı, yetiştirilme tarzı, aldığı kültür ve kendi kendine yetebilme gücüne sahip dirençli ruhu bana hep örnek olacaktır..Kaplan Hoca ise türk edebiyatının anlaşılmasında ve yeni nesillere edebiyat bilincinin taşınmasında yardımcın olabilecek yegane eserlerin sahibidir.

Yabancı isimler olarak, roman sanatındaki başarılı üsluplarıyla H.de Blzac, C.Dickens, ve Tolstoy en beğendiğim isimler.. roman sanatı denince bu gibi Rus yazarların niteliklerini gözardı etmemek gerekir.

Yakın zaman dönersek, Emre Kongar, Soner Yalçın, Adalet Ağaoğlu, Oktay Sinanoğlu gibi isimler düşünce dünyaları ve anlatımdaki üsluplarıyla dikkatimi çeken yzarlardır..

Popüler kültüre de değinmek gerekirse, Cezmi Ersöz, Yusuf Atılgan, Turgut Özakman diyebilirim..kitapları çok akıcı, hemencecik okunuyor ve eserin tadını alabiliyorsun..aslında daha çok isim var ama..bunlar ilk aklıma gelenler.. :huh: