İçerik değiştir

- - - - -

Haftalık

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 28 yanıt verildi

#1 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj
  • İlgi Alanları:okumak&yazmak

Gönderim zamanı 01.03.2007 - 05:00

adminden izin aldım, her hafta soru mahiyetinde bir konu atacağım ortaya ve hep beraber bu konular üzerinde durup, bu başlık altında görüş ve düşücelerimizi paylaşacağız...sorular edebi sahadan olup her hafta değişecektir...faresi bu başlığa sekmiş herkesin yorumlarını bekliyorum...tamam mı, anlaşıldı mı :P

haftanın sorusu:

*edebiyat ilmi ve içeriği hakkında neler düşünüyorsunuz? (basit ve genel bir soruyla başlayalım..bazılarınca gereksiz, bazılarınca baş tacı edilen bu sanat dalını, müfredat gerekliliği, öğrencilerin bakış açısı, sizin edebiyat kavramınız veya 'edebiyat' sözcüğünün size çağrıştırdıkları vs. gibi pek çok yönden ele alabilirsiniz.)

geldin.buldun...Gönderilen Resim...sevdim.güldüm...

#2 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2007 - 15:28

Edebiyatın anlamı nedir diye sorsam ben ?
Yani ne gibi düşünceleri barındırıyor içerisinde ?
Önce bunu yerli yerince oturtmak lazım ::

Bilgi eksikliğimi mazur görün Kaktüs Hanımcığım , soruya soruyla karşılık vermiş oldum , özür dilerim. :P

Değişiklikler Kaydedildi...

#3 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 01.03.2007 - 16:00

bütün sosyal bilimlerde olduğu gibi edebiyat da kesin ve genel doğrular yok sanıyorum. dahası edebiyat coğrafyaya ve ulusa özgü tıpkı tarih gibi.

bir de edebiyatın aslında bir bilim olduğunu anlamak gerekiyor. Yani sadece şiir-roman türlerini okumak,bilmek değildir.

edebiyatçı gibi düşünmek,edebiyatçı gibi anlamak bu bilimin eğitimini almadan olmaz herhalde. edebiyatın diğerlerinden farkı sanatı ve bilimi birarada kapsamasıdır...edebi akımlar örneğin her biri düşüncenin ve sanatın ürünüdür. ve gelişimleri de bilimseldir.

bir de konu dışı olacak ama hep takılmışız sadece fen bilimleri ve dallarını "bilim" sınıfına koyuyoruz.bu da bir yanılgıdır bence...

#4 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2007 - 04:08

evet, edebiyat bir bilimdir...sanat dalları içinde yer eder...lahesisin de dediği gibi kesin bir tanımlama yapılamaz..fakat nedir, neleri içerir, sorularına şöyle karşılıklar verebilirim:

*edebiyat; olay, düşünce, olgu ve imajların dil aracılığı ile biçimlendirilmesi, sunulması sanatı...kelime "yazın" olarak da karşımıza çıkabileceği gibi, Latin kökenli, İngilizce'den dilimize geçmiş olan "literatür" sözü ile de karşılanmaktadır..edebiyat ayrıca, bir bilim kolunun türlü konuları üzerine yazılmış, yazı ve eserlerin tümüdür...bir bilim olarak edebiyat ise; içinde yer alan konuları, sosyoloji, psikoloji gibi bilim dallarının yöntemlerini de kullanarak araştıran,inceleyen, irdeleyen ve tahlil eden bir bilim dalıdır..

edebiyat hakkında söylenecek çok söz var..çünkü temeli dile dayalıdır..dil de, tarihe, insanlığa, kültüre...kaynağı ve malzemesi dil,tarih,coğrafya,psikoloji,sosyoloji,felsefe,din, insanlık, duygular, hayaller, toplumlar, varlıklar, kültürler, gelenekler,ırklar ve bunlara benzer pek çok olguyu, bilimi ve oluşumu kapsar...bu yüzden edebiyatın içeriği denince, kalıplaşmış ifadeler veya tanımlamalar öne süremeyiz...

bu bilim dalının bir üyesi olarak bana edebiyat sorulduğunda derim ki; bir yaşam felsefesidir, akıl>gönül>dil dizgisidir, kelimeleri söylendiği gibi değerlendirmemektir, sözün özüne inebilmek, sahteliği görebilmektir, hissi, hülyalarla yoğurup, en güzeli söylemektir...edebiyat, dinlediğini duyduğunu değerlendirmektir, dürbünsüz bakabilmektir söz söyleyenin ruhuna...ve bazen çok lezzetli cümle tasarrufları yapmaktır...ve daha neler nelerdir...abartmıyorum, biraz düşününce siz de ne demek istediğimi anlarsınız...

bence yaşam felsefedir dedim, çünkü; bu dikkat, bu heves, bu hissiyat belirli bir çizgiye -ister istemez- sürüklüyor...çözümsüz kalıyor bazen kimlikler, sadece lafz yetiyor, bazen gereksiz geliyor cümleler, açıklamak gerekiyor..bu arada edebiyat, hayatları kısır bırakabilir ama; sağır ve dilsiz asla..kalem ve kağıdı görünce coşar, hemen ruha koşar...sadece şiir,roman,hikaye, deneme,makale, vs..yazarlar ve şairler, hayatları, eserleri değildir...bu konu uzar, ben alanıma aşığım ve çok konuşurum bu hususta :(

LÜTFEN ARKADAŞLAR, O KADAR BAKIŞ AÇISI SUNDUM, İKİ KELİME DE OLSA DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZIN, BİLİMSEL BİLGİ İSTEMİYORUM, SADECE FİKRİNİZİ SÖYLEYİN GEÇİN...BANA GÖRÜŞÜNÜZ LAZIM, OLUMLU YA DA OLUMSUZ.. :grin2:

#5 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 03.03.2007 - 04:37

Edebiyat muhteviyatında matematik bulunduran bir bilimdir..Teknik açıdan izlenebilir,yanlış-doğru tahlilleri yapılabilir..Dikkat çekici kısmı ise,dönem,zaman ve koşul kavramlarının direkt-endirekt halef nesillere hüzme formunda yansıması,öncül tahlillerde ciddi fikirler vermesi ve kimi zaman bilimsel araştırmalarda argüman edinimi sağlamasıdır..Edebiyatın,maksimum bu yönüyle ilgilenirim..

#6 LaPiN

LaPiN

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 762 Mesaj
  • İlgi Alanları:gezmek tozmak eğlenmek rakı balık çengelköy istiklal nevizade beşiktaş müzik sinema zaman zaman sessizlik..

Gönderim zamanı 03.03.2007 - 04:40

edebiyat şiirdir..

#7 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 05.03.2007 - 06:22

:: ..................... :msn48:

#8 LaPiN

LaPiN

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 762 Mesaj
  • İlgi Alanları:gezmek tozmak eğlenmek rakı balık çengelköy istiklal nevizade beşiktaş müzik sinema zaman zaman sessizlik..

Gönderim zamanı 05.03.2007 - 22:56

benim için öyledir.. Ben edebiyatı şiirlerde seviyorum ne olmuş yani :blush:

#9 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 06.03.2007 - 02:33

Edebiyat deyince her ne hikmetse benim aklıma insanın içindeki can kırıkları geliyor. Bu can kırıklarının bir yerlerde not edilmiş şekline sanırım edebiyat diyoruz *zong

Bir de Attila İlhan geliyor aklıma (Mekanı cennet olsun...)

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#10 MaNoLYa

MaNoLYa

Onun için takıntı haline geldik

• Üyeler
  • 1.870 Mesaj

Gönderim zamanı 06.03.2007 - 02:36

edebiyat denince bende çağrışım yapan ilk kelime şiir oldu.şiir benim için insan hayatının vazgeçilmaz zorunluluklarıdır.yaşam damarıdır.

кเ๓รєאє ๏l๔ยğยภ๔คภ Ŧคzlค ﻮüשєภ๓є,๒єאคz ﻮülüภ ๒เlє ﻮölﻮєรเ รเאคђtıг!!!

๓คภ๏lאค

#11 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2007 - 22:06

topiğe kalemi değen arkadaşlara teşekkür ederek; gösterilmiş olan yoğun ilgiden ötürü memnuniyetimi dile getirmek isterim...bu kadar rağbet fazla; yavaş yavaş, sırayla yazın; izdihama ne gerek vardı.. :P

haftanın sorusu: Nazım ya da nesir, edebiyatın hangi yazınsal türünü seviyorsunuz, neden ?

#12 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2007 - 22:13

edebiyata yatkınlığım şiirle başlasa da; mensur türlerden olan öykü ve deneme son yıllarda anlatım gücümü daha da körükledi...okumak ve okuduğundan zevk almak bahs olunursa; roman,öykü derim..lakin şiir,deneme,makale,masal,fıkra gibi türler de elimden geçmiyor değil...en sevdiğim hikayeciler Sait Faik Abasıyanık, Refik Halit Karay; modern anlamda ise Adalet Ağaoğlu, Ahmet Hikmet Müftüoğlu ve Sadık Yalsızuçanlar...

#13 duygusuz

duygusuz

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 8.004 Mesaj
  • İlgi Alanları:güzel ve iyi olan her şey

Gönderim zamanı 08.03.2007 - 22:27

roman türü benim için bir numara..Nazan BEKİROÐLU, Ahmet ALTAN..

öyküler de çok ilgimi çeker, özellikler kaktüsün dediği gibi Refik Halit..bence o bu konuda bir numara...

............................şşşşt sessiz ol!.................................

#14 bilocan

bilocan

Boş vakti boldur

• Üyeler
  • 434 Mesaj
  • İlgi Alanları:Çiçekler , Akvaryumlar ve Otomobiller

Gönderim zamanı 08.03.2007 - 22:34

Ben genellikle İlyada gibi destansı türleri seviyorum edebiyat denince de ilk aklıma gelen genellikle bunlar oluyor.Rus edebiyatınıda seviyorum ve okuyorum.İngiliz edebiyatı bana biraz sıkıcı ve karışık geliyor bi şey anlamıyorum dostlarım. :P

#15 cipidi_cipidi_yuzen_balik

cipidi_cipidi_yuzen_balik

Sadık bir ziyaretçidir

• Dokunulmazlar
  • 1.445 Mesaj

Gönderim zamanı 08.03.2007 - 23:50

denemeleri seviyorum..Ahmet Altan'ın denemelerini başarılı buluyorum....ben de denemeler yazmayı seviyorum..aslında şiirleri de seviyorum..Ahmet Telli'ye bayılırım...Şiir demişken :)
Bana saygı gösterenin kuluyum..Göstermeyenin sultanı...
<º))))><><((((º>

#16 KaKTüS

KaKTüS

Fethiye'li...

• Dokunulmazlar
  • 6.837 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 21:44

Lise döneminizde, okulda işlediğiniz edebiyat dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?

#17 Gölge

Gölge

..Hayaletin Gölgesi..

• Üyeler
  • 15.435 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 21:48

Bakış açısıdırmı edebiyat ?
Okumadım bilemedim hali ile de düşünemedim ( :

smiley-sport036.gif  

#18 Alp

Alp

Baltimore/ MD

• Dokunulmazlar
  • 5.558 Mesaj
  • İlgi Alanları:İlgisizim.. :)

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 21:57

Tarih işliyormuş gibi hissediyorum kendimi 13.yüzyıl 16.yüzyıl ne kardeşim öle kaldırılsın :)

#19 Lavinia

Lavinia

FıRTıNa KuŞu

• Üyeler
  • 5.669 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 22:04

Çok severdim hala da seviyorum Edebiyatı .Tarih ten sonra en sevdiğim dersti :) Hocalarımız mükemmeldi sanırım bunun etkisi büyüktür.Asla tek düze ders işlenmezdi kitaplardan sıkıldığımızda beğendiğimiz yazıları okur,tartışır edebi yönlerinin yeterliliklerini ortaya koyardık.Canlandırmalar yapardık.Her ders yeni bir bilgi öğrenmenin verdiği tatminiyle tüm sınıf bir sonraki dersi hevesle beklerdik söz almak için sessiz bir rekabet bile olurdu.Ne günlerdi yahu ah lise ah :)
Gönderilen Resim

YARINA SESİMİN YANKISI KALIR...

Hoşçakalın.

#20 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 29.03.2007 - 22:18

Berbattı 3 sene tam bir işkence şeklinde geçti.İlk işkenceler failün failün'lerle başladı.Hiç bir zaman o kalıbı tutturmayı başaramadım.O kalıbı tutturmak için çabalarım sayesinde -ki öyle matematik kurgular uyguluyordum - sonuçta matematiğimin gelişmesine büyük katkı sağladı.
Ne zaman tamam bu kalıbı anladım desem ona uymayan biryeri yeni bir yazı çıkıyordu.Hatırlamak bile istemiyorum o günleri.
Ardından başka dillerde yazılmış konular geldi.Arada bir kaç tanıdık kelime görünce nasıl da sevinirdik arkadaşlarla.O günler öyle neşeli olurduk ki çocuklar gibi eğlenirdik arkadaşlarda.Hoca da bizim bu eğlencemize katılır hepimizi sözlü ile ödüllendirirdi.

Son sınıf edebiyat hocam benim o üniversiteyi kazanmış olmama müthiş şaşırmıştı hala unutmam.Şöle bir dudak büküp 'sen mi?' demişti.Birbirimiz gayet severdik yani.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim