İçerik değiştir

Adnan Menderes Neden Asıldı?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 31 yanıt verildi

#21 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:07

Adnan Menderes'in icraatlarını arkadaşlar sıralamışlar zaten...bir kez daha baktımda...yıl 2007 vatanımız karış karış satılıyor,satanları başımıza çıkarıyoruz...bu adam ölmeyi hakedecek ne yapmış,bu nasıl bir demokrasi ve bu nasıl bir hazımsızlık...

biz hem gençlerimizi asarız hem başbakanlarımızı...sonrada Utanmayız onları kahraman yaparız,adına üniversiteler açarız,havalimanlarına,bulvarlara isimlerini veriririz...

2 yıldızlılara başbakanın boynuna ip geçirecek yetkiler veririz..

hey gidi demokrasii heyyyy

#22 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:09

Lahesis biz de farkılısını söylemedik :) sadece 2nci dünya savaşı politikasını takdir ettik ama ekonomist veya siyasetçi olmadığını ende düşünüyorum.Oldukça da baskıcı ve epey de Rus yanlısı idi diyebilirim . Hatta Atatürk ile çatıştığı en büyük nokta bu idi. İsmet İnönü Türk istiklal hareketini Rus devrimi olarak görmüş ve aynı komunist sistemin Türkiye'de olmasını arzulamıştır. Atatürk'ün Halkçılık ilkesini yanlış yorumlamış ve O zamanlar kurulan KİT lerden yola çıkarak Türkiye idari yönetiminin komunizm olacağını düşünmüştür. Bu fikri nedeni ile Atatürk ile yolları epey ayrılmış ve Ata'nın sağ kolu görevine Celal Bayar gelmiştir. Zaten 60 ihtilalinin altında yatan bir başka neden Celal Bayarın İsmet Paşa tarafından kıskanılması da denebilir.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#23 REBEL

REBEL

Burası olmadan yaşayamaz

• Üyeler
  • 6.906 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:13

öldürdükten sonra kahraman ilan eden zihniyeti hiç bir zaman anlayamam.

...

#24 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:15

ben her yaptığını eleştirmeye meyilli olduğumdan ikinci dünya savaşı politikasını da eleştiriyorum... Almanya ya hammadde sat ama Tahran'da,Yalta'da,Postdam'da müttefiklere çanak tut...II.Abdulhamit yapmıştı bunu bide....kibarcası denge politikası :) Bir hocam'ın münasip bir cümlesi var da söyleyemicem ben :P

#25 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:38

Lahesis biz de farkılısını söylemedik :) sadece 2nci dünya savaşı politikasını takdir ettik ama ekonomist veya siyasetçi olmadığını ende düşünüyorum.

İnönü siyasetin piridir, inanılmaz kurnaz ve akıllı bir adamdır.

Birinci ordu komutanlığına geçişi başlar siyasi hayatı sonrasında Lozan ve 2 nci Dünya savaşı ve Cumhuriyet Halk Fıkrasının başına geçmesiyle perçinlenir.

ve daha sonra

İlk defa çok partili sisteme geçişte Dönemin istiklal mücadelesinin en önemli liderleri tarafından kurulan (Kazım KARABEKİR, Rauf ORBAY, Ali Fuat CEBESOY, Rafet BELE ki Atatürkün Milli mücadeleye beraber çıktığı ve tüm kongrelerde imzaları olan komutanlardır) Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası nın ömrü 6 ay olmuş ve dönemin en ünlü komutanlarını idamdan almıştır..

60 ihtilalinin altyapısıda inönüye aittir. O yeşil ışık yakmasa idi kesinlikle ihtilal olmazdı.ki olması için bütün teşkilatı şimdiki gibi halka ihtilali sempatik ve gerekli göstermek için çalışmıştır. Öncekinden tek fark ise bu sefer idam olaylarına müdahale etmemiştir.

Yassı ada vakası ile ilgilide için de bir dipnot belirtmek istiyorum.

Anayasaya muhalefetten imralıda Menderesi asanlar Anayasaya tümüyle muhalefet edip değiştirmişlerdir. bknz. 1961 Anayasası..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry

#26 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 18:30

sevgili gg26 vermiş olduğunuz link için teşekkürler. uzun da olsa sonuna kadar izleme fırsatı bulabildim. sevgili emily' nin dediği gibi de, sağolasın internet. :D yakın tarihimizi maalesef hiç bir okulda öğrenemiyoruz.

izledikçe, bu günün örümcek kafalı aydınlarının özlemini duyduğu, birisinin çankaya' ya çıksın mı?, çıkmasın mı? tartışmalarındaki darbe olgusu aklıma geldi. 1960 darbesi ve idam sürecini izledikçe demokratik haklar için nasıl bir gayri demokrat mahkemeler kurulduğunu ve sonuçlarını daha iyi değerlendirme fırsatını buldum. demokratik olarak kaybettikleri zaman, demokrasi havarilerinin ne kadar gayri demokrat olabileceklerini, hatta demokrasinin onlar için bir amaç değil araç olduğunu algıladım.

sözde aydınlarımıza ibretle izlemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?

#27 _KajmeraN_

_KajmeraN_

...::: UFAKLIK :::...

• Üyeler
  • 5.365 Mesaj
  • İlgi Alanları:Şiir, edebiyat, müzik(rap),bilgisayar (yazılım, donanım)

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 18:48

Peki ben ismet inönü ve Atatürk hakkında duyduğum bişeyi sormak istiyorum.

İddaya göre Atatürk ölmeden önce ismet inönünün öldürülmesini istemiş ve hasta yatağında yatarken dönemin gazetelerinden birinde ismet inönü öldü diye bir gazete bastırılıp Ata'ya gösterilmiş. Bunun doğruluk payı nedir?

Ayrıca ismet inönü neden kendi adına para bastırmıştır? Bu saltanatta yapılan bişey değil midir?

...:::--------------------------------------------------------:::...
BİTTİ!

CAN_i
...:::--------------------------------------------------------:::...

#28 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 19:11

Kajmeran Atatürk'ün böyle bir emir verdiği pek çok çevrelerce doğrulanmaktadır. Yine de kesin bilinmiyor. Bu emrin sebebi ise İsmet İnönü'nün Komunizm ve Rusya ile ilgli görüşleri olduğu sanılmaktadır. Hatta Atatürk'ün vasiyetinde İsmet İnönü'nün çocuklarına tahsilleri boyunca maaş bağlatma sebebinin de bu olduğu idda edilmektedir. İnönü kendi resimlerinin bulunduğu para bastırmıştır. Daha sonra bunun Atatürk saygısına karşı bir davranış ve halk tepkisinden çekinerek vazgeçilmiştir. Saltanatlık mantığıda doğru olabilir.
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#29 vaudeville

vaudeville

Siyaset Yazarı

• Üyeler
  • 302 Mesaj

Gönderim zamanı 25.03.2007 - 01:31

Adnan Menderes,modern Türkiye'nin zamana göre değerlendirecek olursak,başbakanlık mevkiinde görülmesi gereken son kişi olması gerekiyordu..Kendisinin Türkiye Cumhuriyeti'nin gerek askeri,gerek ekonomik,gerekse de siyasi çerçevede ileriye dönük hiçbir icraati bulunmaması ile beraber,aksine ihanete varan ilişkilerde bulunuyordu..

Karayolu hadisesine bazı açıklamalar getirelim;Uluslararası-kapitalist holdingler için,dönemden soyut düşünmezsek,çok uygun bir pazar olan Türkiye,ipe sapa gelmez hamlelerle,kendi ülkelerine uygulamadıkları politikalarla bertaraf edilmiştir..Dünyanın ilk metrosu Londra'da hizmet vermiştir ve Britanya'daki metro ağını inceleyecek olursak,dairesel ve çok geniş bir yapıdır;adanın her yanına ulaşabilen.."Demiryolu,komünist yapıyı çağrıştırıyor" gerekçesiyle,bu dönemde Türkiye'de hayata geçirilmemiş,bahsolunan kapitalist şirketler,karayolu yapımında kullanılacak işlenmiş madde satacak ve uzun vadede de planlarına uygun olacak(motorlu taşıt piyasası)karayolunu Menderes hükümetine dayatmışlardır..

Bunların yanında,Amerika Birleşik Devletleri'nin dayatmaları ile,Harp Akademileri'nin kapatılması gündeme gelmiştir..Harp Akademileri'nin kapatılması donanımlı subay yetiştirilmemesi anlamına gelir ki,arz ettiği ehemmiyeti tartışmaya dahi lüzum görmüyorum..

Bu dönemde Türkiye genelinde doğu ve güneydoğuda halen yaşamakta olan feodaliteye karşı hiç bir önlem alınmamış,hiç bir müdahalede bulunulmamıştır..Bunun ise asli sebebi,Adnan Menderes'in Aydın'da,Celal Bayar'ın ise Bursa'da toprak ağası olmalarıdır..

İsmet İnönü'nün laisizmi,ana vatanı olan Fransa'dan daha katı algılaması ve Gazi Paşa'nın fikrindeki laiklikten çok,sekularizmi uygulamaya yönelik yanlış politikaları sonucu,Demokrat Parti'nin siyasi manevralar ile,Türk milletinin yumuşak karnı olan İslamiyet'i kullanması dönem iktidarının karakteristik özelliğidir..

İktidar olabilmek için,her yolu mübah gören Demokrat Parti'yi bir Kürtçü(ki Kürtçüler arasında itibar edilen bir isimdir),Mustafa Remzi Bucak,seçimlerden önce Kürtlere epey göz kırptıklarından,siyasi emellerine alet ettiklerinden ,lakin yönetimi ele geçirince doğuya yönelik hiç bir olumlu siyaset izlemediğnden bahsederek,tanımlar..

Konu Menderes'in idamı idi,epey açıldık..Bir başbakanın asılması elbette ki hoş değil,bunu insaniyetimle söylüyorum..Ve yine bütün insaniyetimle Celal Bayar'ın beraatini(ki kamuoyuna hasta olduğu söylenmiştir)de sorgulamaktayım..

Suçlular...Hala suçlarının cezasını milletçe çekmekteyiz..Lakin,idamı siyasetin zarafetine yakışmamıştır..Hele ki Bayar'ın beraati ile iyice gayriadil hal almıştır...

Bu mesaj vaudeville tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 25.03.2007 - 01:40

#30 EFENDY

EFENDY

Hiç gelmiyor desek yeridir

• Üyeler
  • 67 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 15:20

birseyde ben sorabilirmiyim bu demorat parti şimdi ki hangi partinin geçmişi? yani dyp mi?

#31 shy

shy

xrÜt / kudI

• Kurucular
  • 16.791 Mesaj

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 15:28

Adalet Partisinin geçmişi.
DOÐRUNUN SÖYLENMESİNDEN ÇOK, KİM TARAFINDAN, NEREDE VE NE ZAMAN SÖYLENDİÐİ ÖNEMLİDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderilen Resim

#32 attalia

attalia

zurnanın son deliği

• Dokunulmazlar
  • 5.671 Mesaj
  • İlgi Alanları:öküzler :D

Gönderim zamanı 30.03.2007 - 15:59

evet efendi, sıralama şöyle; demokrat parti, adalet partisi ( 12 eylül öncesi oluyo :blush: ) ve doğruyol partisi aynı fikrin devamı oluyo
aabi okuma yazmam yoh. barnak bassam olur mu?