İçerik değiştir

Adnan Menderes Neden Asıldı?

• Yanıtlamak için giriş yapın
bu konuya 31 yanıt verildi

#1 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 09:46

Arkadaşlar belki çok fix bir soru olacak ama bunun cevabını cidden merak ediyorum..Aslında merak ettiğim çok şey var ama aklıam gelenleri yazayım hemen..
(Darağacındaki resmini ekleyecektim ama yüreğim elvermedi..)
Gönderilen Resim

Menderes neden asıldı?...Vatana ihanettenmi asıldı?...Ki gerekçe olarak bu gösterilmişti sanırım..Vahdettinden dahamı hain biri idi?Peki ne yaptıda ''vatana ihanet'' suçu gerekçe gösterildi..?Madem vatana ihanet etmişti bu adam şimdi neden herkes kendisini saygıyla anıyor??.... Neden astıkları Menderes'i 30 yıl sonra Harbiyelilerin omuzlarında Topkapı'daki anıtmezarına taşıdılar?

Tüm infazlar sabaha karşı yapılırken Menderes neden gündüz asıldı?

Birde evliyken,başka biriyle olan ilişkisinden bahsediliyor,buda asılmasına sebep olabilirmi?

Dedim ya çok soru var kafamda..Saddam'ın idamına karşı çıktım ama o en azından binlerce insan öldürdü..Menderes'te katliamcımıydı?

Bu arada konu daha önceden açılmışmı diye arattım ama sonuç vermedi..İnşallah yanlış yapmamışımdır..
Bir kadını ağlatırken,çok dikkat edin çünkü ALLAH,gözyaşlarını sayar..!!

Kadın,erkeğin kaburgasından yaratıldı,ayaklarından değil...
Öyle olmuş olsaydı,ezilirdi..
Erkeğin başından da yaratılmadı,üstün olmasın diye..

Ama göğsünden yaratıldı,eşit olsun diye;
....kolun biraz altından,korunsun diye...
Kalp hizasından yaratıldı SEVİLSİN diye..

* * *

Kimlik gizli, hayaller gizli ve ben de gizli...
Susuyorum..
Ve seni sevdiğimi kimselere söylemiyorum..

:) (Böyle kalsın. Kimin değiştirdiğini anlarsın senn)

#2 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 10:27

aynen ben de bu konuyu çok merak ediyorum.. geçenlerde abbas güçlü ile genç bakış'ta adnan menderes'in özürlü oğlu konuktu. uykum geldiği için izliyememiştim.
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#3 AtamÇepni

AtamÇepni

Türkiye Sevdalısı

• Üyeler
  • 5.693 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 10:49

http://video.google....063524214875100

http://video.google....340634347883501

Bu mesaj gg26 tarafından düzenlendi. Düzenleme zamanı: 06.01.2007 - 10:50

AKP olmadan Dinimi,
MHP olmadan Ülkemi,
CHP olmadan ATATÜRK’Ü sevebilirim...

#4 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 11:35

Adnan Menderes'in asılması insanlık açısından bence Türkiye'nin en büyük ayıplarından biridir. Tamamiyle siyasi çekişmelerin kurbanı olmuştur. Politika hayatına CHP'de başlamış olmasına rağmen çok partili dönemde Celal Bayar ile birlikte kurduğu DP( Demokrat Parti )'nin yapılan 1950 seçimlerinde %54'e yakın büyük bir çoğunlukla 27 yıllık CHP egemenliğini yıkması siyasi hazımsızlıklara neden olmuştur. Özellikle başbakanlığı döneminde yapılmış olan büyük sanayii devrimleri ve gelişmeleri başlattığı gelişmeler ışığında yabancı sermayenin ilk kez Türkiye'ye alenen girmesi. Siyasi rakiplerini memleketi satıyor diye galeyane getirmiş. Ellerinde hiç bir delil dahi bulunmamasına rağmen yabancı bir devlet adamının hediye ettiği saç tokası ve 3 adet iş makinası ihalesindeki açıklar nedeniye vatana ihanetle suçlanmış. Bugünkü MHP'in büyük lideri Alpaslan Türkeş'in de içinde bulunduğu bir takım askeri güçler CHP'nin gazına gelmiş ve 27 Mayıs 1960 yılında askeri darbeyi yapmıştır. Bu darbe sırasında Atatürk'ün sağ kollarından dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes tutuklanmış ve yassı adaya kapatılmıştır. Askeri mahkeme ellerinde hiç bir delil olmamasına rağmen Celal Bayar ve Adanan Menderes'i vatan hainliği ile suçlamış Celal Bayar'ın Atatürk ile olan yakınlığından çekinen mahkeme artı parantez İsmet İnönü'nün de araya girmesi ile idam cezasıdan kurtulmuş ancak ne yazık ki Adnan Menderes kurtulamamıştır.

Adnan Menderes'in en çok eleştirildiği icraatlarından biri olan Aksaray'daki Vatan Caddesidir. Siyasi rakipleri Amerika'ya para yedirmek için 3 şerit geliş 3 şerit gidiş olarak yaptırıldığını öne sürmüşler. Efendim ne gerek varmış o kadar geniş bir cadde yapılmasına Türkiye'de o kadar araç mı varmış mış dediler ve adamcağızı astılar. Aradan 30 sene geçtiğinde ise Istanbul'un en yoğun trafiği bu caddede yaşanır ve 3 şerit yetmez olduğu için Dalan tarafından pek çok bina istimlak edilerek cadde genişletilmiştir.

Saygılarımla,
Sen benim herşeyimsin, hayatımın herşeyi sensin

Gönderilen Resim

#5 Serra

Serra

I'm Back !!

• Üyeler
  • 8.125 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 11:42

peki türkiye'de idam cezası ne zaman kaldırıldı?
Yokluğun bu bahar biter mi ?
Ya da bu
Son;Bahar biter mi ?

#6 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 11:46

2000 yada 2002 arasında Apo'ya özel AB'ye uyum için

Gönderilen Resim

#7 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 11:51

Sizce asker pişmalık duyduğundanmı Harbiyelilierin omzunda ,Menderes'in naaşı Toopkapıdaki Anıtmezara getirildi?

Bir yerlerde Kenan Evren adını okudum..O zamanlar G.K Başkanı o'muydu?

Herşey Ilk Askeri Darbe ile Başladı, 1960!
İsmet İnönü diktatör müydü?

...Bence İsmet Paşa'nın diktatörlüğünden çok, 70 ve 80'de bu role soyunanlar Türkiye'ye asıl zararı verdiler. Asıl bunları konuşmalıyız.

SY: Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit'ten mi bahsediyorsunuz?

..Hayır, bu isimler bunu denemeye yetecek kadar hiçbir zaman oy alamadılar bu ülkede... Buradaki en büyük kastım, Kenan Evren'dir.

Ali Işıngör: T.C. Yakın Tarihi (3)

* * *

Susuyorum..

#8 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:00

Bir yerlerde Kenan Evren adını okudum..O zamanlar G.K Başkanı o'muydu?

27 Mayıs darbesi sırasında Genelkurmay başkanı Org.Rüştü Erdelhun'du.Kenan Evren o sıralarda iki yıllık Kore görevinden dönmüştü.Büyük ihtimalle henüz kurmay albaydı.
I find your lack of faith disturbing!

#9 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:11

Glamor eğer Adnan Menderes'in naaşının taşınması sırasındaki Kenan Evren'i Soruyorsan anıt mezara taşınması 1990 senesi oluyor ki muhtemelen o sıralar Kenen Evren görev süresi yeni bırakmış emekli Cumhurbaşkanı idi. 1990 senesinde Turgut Özal Cumhurbaşkanı olmuştu.

Gönderilen Resim

#10 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:22

Yok hayır daannk ,ben tam olarak o dönemdeki görevinden bahsediyorum..60 dönemindeki darbeden..1960'ları hatırlayamasamda 90'ları hatırlıyorum az buçuk :)

Menderes Neden Asıldı?
SY: Yeri gelmişken, kıyıda köşede kalmış bir cevabın sorusunu iletmek istiyorum. Adnan Menderes'in asılmasına kadar varacak suçu ne idi? Bir devlet adamının yaptıkları yüzünden hayatına son vermek hangi demokrasi anlayışı ile örtüşür?

Hiçbir demokrasi anlayışıyla örtüşmez. Menderes ülkeyi kötü yönetmiş, hatta özel hayatında çapkınlıklar dahi yapmış olabilir, ancak tüm bunların "asılmasına yol açacak" suçlar olmadığı, bugün herkesin malumu. Hatta askerlerin bile! Öyle olmasaydı, astıkları Menderes'i 30 yıl sonra Harbiyelilerin omuzlarında Topkapı'daki anıtmezarına taşırlar mıydı?

60 Darbesi En Anlaşılabilir
SY: Menderes’in asılmış olması dışında 60 darbesi yerinde bir karardı yani.

Hayır, bunu söylemiyorum. Sadece bu ülkenin yaşadığı "üç açık darbe" içinde gerekçeleri en anlaşılabilir olanın 60 darbesi olduğunu söylüyorum. 60 darbesi, kısa vadede hiçbir sorunu çözemediği gibi, 70 ve 80 darbelerine de yol açmasından ötürü kötü bir deneyimdir..

Yine aynı yerden alıntı yaptım..AMa birde şeylerden bahsediliyor ,Menderes'in gayrimeşru bir ilişkisi olmuş,bu ilişkiden bir bebeği ve bu bebeğin öldürüldüğü vs..Ha birde ,Başbakan olduğu sırada,başbakanlık kasasından kadın iç çamaşırı ve çıplak kadın resimleri bulunduğu ve bunlarında onu ipe götürmesinden falan bahsediliyor..Bana asparagas gibi geldi..Yani o dönemdeki çekişmelerin sonucu uydurulmuş gibi sanki..

* * *

Susuyorum..

#11 Hyaman

Hyaman

Triple Nickel-1

• Dokunulmazlar
  • 4.490 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:23

27 Mayıs darbesi aslında Cemal Gürsel'e mal edilse de işin aslı öyle değildir.O yıllarda Rüştü Erdelhun Genekurmay başkanı,Cemal Gürsel'de orgeneral rütbesi ile kara kuvvetleri komutanı olarak görev yapmaktaydı.Erdelhun Paşa,Adnan Menderes'in DP'ine sempati duyuyordu ve buna ordunun diğer kademelerindeki komutanların çoğu da katılıyordu.Bu durum özellikle genç subaylar arasında büyük bir huzursuzluk yaratmıştı.
Cemal Gürsel kara kuvvetleri komutanı iken,kendi şahsi görüşlerini bir yemekte milli savunma bakanına dolayısı ile hükümete ilettiği için erken emekliye sevk edilerek,zorunlu izne gönderildi.Buna rağmen ordunun tüm kademelerine seslenen bir mektup yazdı ve herkesin politikadan uzak durmasını salık verdi.Ayrıca Adnan Menderes'in de cumhurbaşkanlığına getirilmesini çünkü vatandaşın onu çok sevdiğini de ifade etti.
Bu esnada albay ve daha alt rütbedeki askerlerin planlayıp gerçekleştirdiği 27 Mayı darbesi gerçekleşti.Askerler kendisini Milli Birlik Komitesinin başına geçirdiler.Bu sayede darbenin planlayıcısı gibi göründü ve dünyaya o şekilde tanıtıldı.
MBK'nin üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları da Menderes,Zorlu ve Polatkan'ın asılmasındaki en önemli etkenlerden birisidir.
I find your lack of faith disturbing!

#12 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:27

Peki ya halk bu kadar Menderes'i severken ,darbeye neden bu kadar çok sevindiler??

Ya çok soru soruyorum farkındayım ama merak ediyorum,anlayış gösterin lütfen..Çok etkilendim hayatından..

* * *

Susuyorum..

#13 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 12:34

Dediğimiz gibi halkın %54 gibi bir çoğunluğu gerçekten çok seviyordu ancak unutmamak gereken bir de %46lık kesim var ve bu kesim fanatiklik derecesinde CHP'ye bağlı bir kesim idi o nedenle sevindiler tabii ki.Çünkü şu bir gerçekti CHP'yi Atatürk kurmuştu. CHP'ye muhalif olsun diye kurulan Serbest Fıkra ki Atatürk teşviki iledir o dönemin CHP'lileri kesinlikle mualefeti kaldıramazlar çünkü o zamana kadar her mualefet ya şeriatçıdır yada saltanatlık taraftarı. Dediğim gibi sorun güç savaşında idi ve Türkiye yine demokrasiye hazır değildi.

Gönderilen Resim

#14 Emily

Emily

Mannak Şeker

• Üyeler
  • 8.786 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 13:16

Menderes, geleneksel aile yaşam tarzına daha toleranslıydı ve laiklik konusuna Atatürk ve partisinden daha "ılımlı" bakıyordu. Atatürk döneminden o güne kadar Türkçe okunması mecburi olan ezanın istenilen dilde okunabilmesini serbest bıraktı, ancak bundan sonra ezan hep arapça okundu. Batı yanlısı olmakla beraber önceki başbakanlara göre Müslüman ülkelerle de yakın ilişkiler kuruyordu. Menderes, daha liberal bir ekonomi görüşüne sahipti; yani daha fazla özel girişime izin verdi. Ekonomik girişimleri toplumun fakir kesimini (kısa vadede) mutlu etti, ama ülkede aşırı ithalata sebep oldu. Menderes, en çok eleştiriyi, dışa bağımlılık politikaları yüzünden almıştır.

Menderes'e isnad edilen suçlar arasında Üniversite yönetimine ve öğrencilerine fazla baskıcı politika uygulaması gibi konular vardı. Dava sonunda Anayasa'yı ihlal suçundan Celal Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu idama mahkum edildiler. Celal Bayar'ın cezası yaş haddi nedeniyle müebbed hapse çevrildi. Devlet Baskani Cemal Gursel ve Ismet Inonu’nun, diger dunya liderleri ile birlikte Menderes ve diger kabine uyelerinin idam cezalarinin affi dilekleri, komite tarafindan reddedildi. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961, Adnan Menderes ise 17 Eylül 1961'de İmralı Adası'nda idam edildi. 7 Kasim 1964’de, Celal Bayar’in hapis cezasi Cumhurbaskani Cemal Gürsel’in affi ile kaldirildi. Adnan Menderes'in mezarı ölümünden 29 sene sonra İmralı'dan alınarak İstanbul'daki bir anıtmezara taşındı (17 Eylül 1990).

der Vikipedia ve devamı için tıklayınız

Bahsi geçen bebek olayı için yazılanlar:
"Adnan Menderes'in gayri meşru çocuğu, Dr. Mükerrem Sarol tarafından alınarak öldürüldü." Gazetelerin kullandığı bu haberler Yassıada Savcılarınca delil telakki edilerek, Adnan Menderes hakkında tarihte Bebek Davası olarak anılan dava açıldı. bunun yanında Başbakanlık kasasından çıktığını iddia edilen kadın iç çamaşırı ve bir kutu da çıplak kadın fotoğrafı da delin olarak kullanıldı. Menderes ise bu tutum karşısında gönül ilişkisini yalanlamadığı gibi özür de dilemedi; çocuğun öldürülmediğini, doğum anında öldüğünü söyledi. Adnan Menderes'in gönül ilişkisine girdiği Ayhan Aydan, gerçekten de Menderes'ten hamile kalmış ancak bebekten kurtulmayı kesinlikle istemediği gibi, doğurmayı çok arzulamıştı. Doğuma giren Dr. Fahri Atabey de, "bebeğin boynunu saran kordon yüzünden ölü doğduğunu" saptamıştı.

Türk siyasi tarihinde, kaçamağı göze alan, evliyken yaşadığı bir ilişki yüzünden kendini kamuoyu önünde savunmak durumunda kalan tek başbakan Adnan Menderes oldu.

genel bilgi için diyelim buna da

dipnot:İnternet ne kadar faydalı bir şey gerçekten...Bu yönünü seviyorum,ne ararsan her açıdan hem de bulabiliyorsun,tvlarda konuşulması gizli yasak konular,yakın siyasi geçmişimiz vs.. :)

In the end, it's not the years in your life that count.
it's the life in your years..

#15 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 13:27

Hemen aklıma bugün CHP başkanı olan Deniz Baykal ile Adnan Menderes arasında geçmiş bir olayı yazmadan durmayacağım. Zamanın öğrencilerinden olan Deniz Baykal bir gezi sırasında Adnan Menderesin yakasından yakalayarak "daha fazla özgürlük istiyoruz" diye suratına haykırmıştır.Bugünkü başbakanımız gibi al ananı veya ben seni .. gibi küfürüms cevaplar dışında Adnan Menderes " Bir ülkenin başbakanının yakasına yağışarak yüzüne daha fazla özgürlük istiyorum diye bağırabiliyorsun bundan daha fazla özgür olunabilirnir mi "diye nazik ve çok yerinde bir karşılık vermiştir

Gönderilen Resim

#16 L1Square

L1Square

Burası olmadan yaşayamaz

• Dokunulmazlar
  • 11.433 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 13:55

Neyse çıkmaya yakın laf sokanlara cevap vermeyeceğim..<--not.

* * *

Susuyorum..

#17 dokuzharf

dokuzharf

...

• Kurucular
  • 19.758 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 14:05

Şu an Irakta olan demokrasinin aynısı o zamanlar Türkiyedemi varmış?

Bir tane de ben sorayım.. İsmet İnönü'den bazıları kötü bahseder bazıları iyi. İsmet İnönü'nün Türkiyeye bir zararı olmuşmudur ?

Değişiklikler Kaydedildi...

#18 DaaAnnK

DaaAnnK

Sözde Değil Özde Haylaz

• Üyeler
  • 7.176 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 14:51

İsmet İnönü konusu daha bi hassas şimdi aslında benim görüşüme göre Lozan da her ne kadar başarılı olarak lanse edilsede bence başarılı değildi. Sebebine gelince Lozan'a Türkiye savaş galibi ülke olarak gitmiştir. Yani İstiklal savaşında Fransa, Rus, İtalyan, İngiliz ve Yunan ordusuna karşı savaş galibi ülke olarak gitmiş bir delegasyon olarak batı trakya ve musul,kerkük ve hatay'da 12 adalar ve kıbrıs'ı bırakıp gelmiştir halen bu bahsedilen bölgeler Türkiye'nin karşısındaki en büyük engeller. O zaman güç bizde iken vatan topraklarına bağlanabilseydi şuan da pek çok sorundan kurtulmuş olacaktır. İsmet İnönü hükümeti Türkiye'nin ilk dış borcunu almış bir hükümettir. Ne kadar gerekli bir borçtu orası bilinmez. Ancak elbette 2nci Dünya savaşı sırasında Türkiye'yi savaşa sokmayarak ve tarafsızlığını koruyarak çok başarılı bir politika sergilemiştir. Eğer bir hata yapıp savaşa girse idik sanırım Türkiye'nin durumu Polonya,Romanya vediğer doğu avrupa ülkelerinden pek farklı olmaz dı ..

Gönderilen Resim

#19 LaHesis

LaHesis

Baş Yazar

• Üyeler
  • 1.142 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:00

özürdiliyorum ama bu düpedüz üçkağıtçılıktı...taraflı ama savaşmayan ülke Türkiye ve başında bir Franco özentisi...

askerlik dönemlerine asla söz söyleyemeyeceğim biridir...ama bence kötü bir siyasetçi ve antidemokratik bir karakterdir.misak-ı milliye ihanet etmiştir...diplomasi konusunda da çok başarılı olduğunu düşünmüyorum...

neticede İnönü'ye karşı değişmeyecek bir tavrım var...fazla sert çıktım sanırım... :)

#20 WaLe

WaLe

Kimene!

• Üyeler
  • 6.730 Mesaj

Gönderim zamanı 06.01.2007 - 15:06

Şimdiki zamanla yani bugün yaşananlarla bir benzerlik içeriyormu o zaman yaşananlar. bi düşünün..

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH"
Gönderilen Resim

’Düşüncenin üstesinden gelemeyen‚ düşünenin üstesinden gelmeye çalışır.

Paul Valéry